631"* Jaargang Donderdag 8 December 1910 Ho. 13478 De Heidemolen, Deze couiant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25 franco per post fl. 1.65. - Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. JACIt T. DB STAATSRAAD I. B. D., COM MISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 28 November 1910, no. 168; Gelet op ait. 11 dor Wet van 13 Juini iS57 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Gedepu teerde Staten do jacht op klein wild, mot uitzondeling van die op houtsnippen, in deze provincie wordt gesloten op Zate r- d a g 3 1 December 1910, met- zon sonde rgan g, blijvende het schieten van houtsnippen en het in art. 15, sub litt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van hot vangen van houtsnippen met laat-, war- of vo if louwen, toegelaten tot en met 28 Fe bruari 1911. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd, en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Noderland- sche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 1 December 1910. De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Kon 'ngin voornoemd, PATIJN. (Do sollicitanten, die zich reeds aan meldden voor School E, worden ook als sollicitanten voor bovengenoemde vacatu ren aangemerkt.) Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 15 Decem- bei a.s. des namiddags 2 uur voor den tijd van 3 jaren bij inschrijving in het openbaar te verpachten Het recht van afslag van visch aan de vischuiarkt te Schiedam. De pachtvoorwaarden liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie (afdeel ing A). Do gezegelde inschrijvingsbiljettcn moe ten in eon gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuizc aanwezige gesloten bus, vóór des namiddags 1 uur van den dag van ver pachting. BUITENLAND. Bij bet openbaar Lager Ondierwijs te Schiedam worden gevraagd: aan school D (hoofd de heer J. Hage) EEN ONDERWIJZER, met akte vrije- en ordeoefehin- gen. Aan school 'F, (hoofd de heer B. van Boehove) TWEE ONDERWIJZERS, met akte vrije- en ordeoefenift- gen. eu EEN ONDERWIJZERES, met akte nuttige hand we r kon on vrije- en orde oefeningen. De aanvangsjaarwedde van f550 wordt verhoogd: voor de akte vrije- en ordeoefe ningen met £25; voor de akte nuttige handwerken met f25; voor de"«akte hand- teekenen met f60p voor de hoofdakte met £200, en voor 2, 4, 8, 10, 13 en 16- jarigen dienst bij het lager onderwijs met £50, voor ieder tijdvak cn voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19- en 22- jarigen dienst bij bet lager onderwijs mtode met f50 voor ieder tijdvak. Sollicitatiën. in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 18 December as.. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERG EN ER. 45) Met een schok- ontwaakte hij weer uit dat gedroom en werd zich bewust nog steeds in de kamer in de herberg, te zitten. Het werd hem bijna te warm in de kleine kamer. "Vreemde gedachten vlogen hem door het' hoofd ia de stilte die alom in het huis diccrschte. Hij stond op ging naar het kastje 'in den wand en haalde daaruit een revolver voor den dag. Hij ondeizoclit haar en zag dat zij goed geladen was en terstond voor gebruik,gereed. Daarna legde hij het wapen °P de tafel naast zijn boek. Hij ging nu naar de kamerdeur en over tuigde zich dat hij die goed gesloten en gegrendeld liad. Daarop ging hij naar hot venster, schoof 'de gordijnen torzijde en opende het raam. Ho koele,' vochtige nachtlucht sloeg hem om bet hoofd en hij hoorde nu nog duidelijker bet melancholisch gezang van de windharp. Met het licht achter zich, bleef hij zóo staan, de koude lucht deed hem goed, maar onwillekeurig dacht hij eraan dat hij zoo M'°or iemand die buiten stond en hem wilde i oooden een prachtig doel vormde. Toch bleef hij nog geruimen tijd zoo staan, sloot ,toen raam en gordijnen en ging nog ver- spheiden^malen in de-kamer op cn neer. i Een zwaar gevoel kwam in zijn hoofd, iets waarhij den gebeden, avond in de ka- jfll la^t van had gehad. Het hamerde en Schiedam', 8 Deo. 1910. YEREENIGDE STATEN. President Taft heelt gisteren aan het Congres zijn presidentieel® boodschap voor gelezen. Deze republikeinsche troonrede beantwoordt geheel aan de verwachting van do handelswereld, n.l. wat aangaat haar conservatisme en gematigdheid. Ze kenmerkt zich door de zeer beperkte aan kondiging van nieuwe wetten. Ten aanzien van de anti-trustwetten, waarnaar de handelswereld het meest be nieuwd was, zegt de boodschap: „Het schijnt, dat de bestaande wetten op de corporaties en de beperking harer zaken gekomen zijn op een punt, waar wij een poos kunnen stilstaan, ten einde de werking van een gestrenge toepassing der wetten na to gaan. Wanneer dan later de noodzakelijkheid van nieuwe wetten mocht blijken, zullen wij daartoe overgaan; laten wij echter tot dat tijdstip ten uitvoer leg-' gen wat wij roeds hebben." Vervolgens komt de traditioneele ver- k't ring over de goede en vriendschappelijke betrekkingen met liet buitenland en een weinigzeggende Verklaring omtrent de stap pen, lo doen ter beperking van de oor logstoerustingen. 1 Oyer de .actie van bet Amerikaansche kapitaal in China wordt gezegd, dat de voorgestelde aanleg van de lijn Bhin- chau-Aigoen in Mandsjooiije, waartegen Rusland en Japan bezwaren verklaarden to hebb'en, nog steeds hot onderwerp is van vriendschappelijke onderhandelingen lus- schen partijen en wijders, dat aan China vijftig millioen dollars zijn voorgeschoten door Amerikaansche bankiers ter verbete ring van het muntwezen. Een Ameri- kaansch deskundige zal als adviseur op treden. i Ter zako van het tarief verklaart de boodschap, dat de geheele financieele we reld haar goedkeuring heeft gehecht aan de proclamaties van den president, waar bij minimum tarieven worden gewaarborgd en verder wijst zij met klem op, de nood zakelijkheid van de oprichting van Ame rikaansche banken in vreemde landen'. De reg-eermg hoopt gedurende de aan staande zitting van het nieuwe congres de aandacht te vestigen op tarievenlijsten, die verbetering behoeven. De begrooting voor het dienstjaar; ein digende 30 Juni 1912, sluit met een be drag van 630 millioen dollai-s, zijnde 53 millioen minder dan 'te uitgaven in 1911. Daarbij zijn echter niet gerekend de uitga ven Voor het Panama-kanaal, die over het dienstjaar 1911 met 20 millioen vermeer derd zijn, waarvan 19 millioen vooi;Ver sterkingen. Tegenover de geraamde uitgaat van 630 millioen skaat een geraamde ontvangst Van 680 millioen dol]., zoodat vermoedelijk een batig overschot te wachten is van 50 millioen doll. De begrooting voor het Panamakanaal is 57 millioen doll., Welke som later ge fundeerd zal worden door de uitgifte van obligatiën, zoodat er een nadoelig saldo blijft van 7 millioen. De president verzekert, dat het Panama kanaal op] 1 'Januari 1915 gereed zal zijn en dat do kosten zullen blijven beneden de raming van 375 millioen; hij bepleit den bouw van versterkingen en de hef fing van eten tolrecht van een dollar netto per Ion van alle goederen, die het Kanaal passeeren. Verder wijst de boodschap op do nood zakelijkheid van -oen wet, waarbij aan spoorwegmaatschappijen, wier lijnen zich over Verschillende staten uitstrekken, wordt verboden schepen, die het kanaal beva ren, te bezitten of onder haar toezicht te hebben. Wat de immigratie betreft verklaard de president zich legen de pogingen om fa ciliteiten te verleencn voor de toelating van landverhuizers to New-York, wijl daardoor ophooping zou ontstaan. klopte in zijn hoofd on dit werd nu tot bijna ondragelijke pijn. Hij hield 'het voor hot verstandigst om maar in bed onder do de kens te kruipen om eens flink uit to slapen. Toen hij den volgenden morgen wak ker Word, was zijn hoofd zoo zwaar als lood. Het was of er er een zwaar gewicht op zijn hoofd drukte, het kloppen eu ste ken daarbinnen had niet opgehouden. Hij dacht dat het een gevolg was van het slapten hij de brandende kachel, wierp het raam wij'd ópen en ademde gretig de frissche morgenlucht in. liet regenen had opgehouden1, maar donkere wolken hingen nog dreigend hoven hot hosch. Doch de zon brak er na langen strijd doorheen', kleurde alles llcht-rood en verdreef de sombere stemming. Nu duurde liet niet lang of hot geheele woud 1 ron'donï de romantische herberg schalde van vogolongezang en gejubel. Frissche, maar gezonde voorjaarskoude heersohte daar buiten. Ilagonloh met zijn gezonde natuur gevoelde behoefte om zich zoo spoedig mogelijk in de frissche lucht te bewegen. Dat zou hem goed doen en liet vreemde, zware gevoel in zijn hoofd verdrijven. Snel kleedde liij' zich daarom' vorder aan, behcerschte 'het 'duizelig gevoel, dat hem herhaaldelijk aangreep en dat nog erger werd toen hij van zijn ontbijt op stond, schootzijn uniformjas aan on 'stapte in zijn groote laarzen, met zijn "dikken stok in de hand en do revolver in' zijn jaszak," daarop de trap af. Nadat hij een paar uur door het hosch was gegaan, voelde hij zich allengs Beter worden'. 'Het steken en hameren "hield op de arbeiderspartij 3 zetels. De stand der partijen was dus 152 leden der regeerings- partijen tegen 146 unionisten. De eerste uitslag was het vctlics door de arbeiderspartij te St. Helens, maar* dit uerd onmiddellijk goedgemaakt door de zege dier partij te Whitehaven. Toen volgden over winningen der liberalen te Burnley en Co ventry en cr heerschte groote vreugde onder de liberale menigte, toen de conservatieve en liberale winsten gelijk waren geworden, nl. twaalf aan beide zijden, welke nog toe nam, toen men vernam, dat liet winstcijfer der unionisten door dat der' coalitie was overschreden, tengevolge van de verovering van Woolwich door den arbeidersafgevnar- digdc Crooks op de unionisten. De uitslag te Londen was een leeüjke teleurstelling voor de unionisten, zij hadden gehoopt op Battersea en Kennington, waar de socialisten met eigen candidatcn waren uitgekomen. De liberalen, wonnon echter en minister John Burns had zelfs een meer derheid van 1292 tegen 555 in Januari. Overigens wonnen de liberalen nog South- wark. Yan de 670 zetels zijn er thans 298 be zet en de regeeringsmeerderhcicl is, zooals gezegd, nog met één toegenomen, zoodat liet lot der regeering zoo goed als beslist kan worden geacht. liet staat thans onbetwijfel baar vast, dat zij aan het bewind zal blijven, want den voorsprong van 123 in te halen is voor de unionisten een onmogelijkheid. John Redmond, do leider der Ieische nationalisten, heeft van kardinaal Moran te, Sidney een telegrafisehen postwissel Man 1200 gulden voor de verkiezingskas ontvan gen. Deze geldzending werd begeleid dooi de mededeeling, dat Australië evenals de Vereenigde Staten en Canada hoopt, dat do Ieren volledig succes zullen hebben bij de verkiezing, opdat Ierland Home Rule moge verkrijgen, waarin het vrije en der kroon zeer welgezinde Australië zich iccds verheugt. GEMENGDE MF.D EDEELINGEN. stek veroordeeld tot drie jaren gevangenis straf. - 1 Een hijzonder verbitterd gevecht tus- schen Fransehe troepen en strijdlustige woestijnhorden moet in den Soedan zijn geleverd. Een door het ministerie van ko loniën ontvangen telegram, meldt daarover, dat er op 9 November in de omstreken van Trigele, de hoofdstad van Masalot, een hevig gevecht heeft plaats gehad, tusschen een kolonie tirailleurs, ondeii be vol van luitenant-kolonel Moll, en de veel sterkere vereenigde strijdmacht van de sultans van Massalit en "Wadai. De aanval werd krachtig afgeslagen en de vijand sloeg op de vlucht, met achter lating van een groot aantal dooden, waar onder sultan Tadjalim! en vele gevonden, o. a. den sultan van Wadai. Ook de Fran sehe troepen leden vrij ernstige verliezen. De minister' heeft om nader mededeelin- gen dienaangaande verzocht. liet gerucht loopt, dat luitenant-kolonel Moll, een luitenant en een sergeant gesneuveld zou den zijr. Spanje. De minister van oorlog heeft verklaard, dat de militaire autoriteiten geen bezwa ren meer hebben tegen de invoering van! de Fransehe railhreedte op de Spaansclie spoorwegen. Aan deze verklaring hecht men zeer groote beteekonis, omdat hier door de mogelijkheid gegeven is, hettran- sitovorkeer aanzienlijk te vergemakkelijken. Een afwijking van de Europeesche nor maalspoorbreedte, zal voortaan dus al leen nog maar op de Russische lijnen voorkomen. ENGELAND. De dag van gisteren, de derdo verkie zingsdag, is voor de liberalen een goede geweest. Volgens de hedennacht bekende resultaten toch hebben de regeeringspartijen nier alleen de verloren zetels door andere op do unionisten herwonnen, maar zijn ze e; thans één voor op de oppositie. De uit slag om 11 uur 35 's avonds was, de resul taten der beide vorige verkiezingen meege rekend, dat. gekozen waren 106 liberalen, 146 unionisten, 20 leden van de arbeiders partij en 26 Ierselie nationalisten. Do libe ralen wonnen toen 10, de unionisten 12 en F r a n k r ij k. De enquête-commissie in de zaak-Ro- chetto heelt, zooals reeds gemeld, aan haar conclusies een motie toegevoegd, waarin de regeering wordt uitgenoodigd maatregelen voor te stellen ter voorkoming van bedriegelijke handelingen met de spaarpenningen van het publiek. De commissie verlangt dat onderhande lingen zullen worden aangeknoopt roet buitenlandsche regeeringen, ten einde tot overeenstemming te geraken omtrent ge meenschappelijke rechten op roerende goederen. Lacour, do camt-lot du Roy, die minis ter-president Briand aanrandde, is bijvor en, genieten van de juiige lente, stapte hij verder in de morgenzon. VI. 's Middags was hrj weer geheel de oude Hagenloh en had geen zweem van hoofd pijn of duizeligheid moer. In zijn beste uniformjas ging hij op weg door Hunde- fleck naar Esperwiesc, omi van daar met dominéé Schnelldahin voider naar het slot Eulenhorst te gaan. Voor do pastorie stapte hij in eeumet twee paarden bespannen wagentje, dat de dominéé voor dezen tocht gehuurd had'. Do wolkenhemel leverde nu eenprach- tigen aanblik op. De namiddagzon over goot alles met' prachtvolle' stroomenvau goud en yan gloed. Overal waar zij voor bijkwamen, zagen zij do b'oomen met jong groen .of talrijke knoppen, die met wei nig dagen open zouden springen.. Voorbij de eerste bloemen kwamen zij en langs do velden, waar liet jonge gras iu fr'tsch groenen tint hen toonde, dat het voor jaar was gekomen. Heerlijk .was hot ver gezicht, alles om hen heen sprak van vernieuwing, jeugd, herschepping. Eindelijk reden zij door een groote laan naar een groep statige, donkere boomon. Het' park van Eulenhorst. Hot park was omgeven niet een lagen muur, oud cn met mos begroeid. Toen zagen zij hot huis en daarachter eon Imogen, vierkan ten toren, die er voroudeid uitzag.' Ach ter den toren door liet geboomte zag men 'het water, het meer, dat door de on dergaande zon tooverachtig rood gekleurd weid. T u r k ij e. Het proces over de uitlevering aan. do Turksche rogeering van do IS millioen mark, die de vroegere sultan Ahdoel Ila- mid op de Dmtsche Rijksbank gedeponeerd had, zal heden worden voortgezet. Rot speciale zegel, noodig voor het al geven der door de regeering opgeëischto millioen an, is verloren gegaan. In over leg met de Rijksdag is de Porie daarop overgegaan tot een pijoees, dat in eer ste instantie reeds gunstig voor, haar is uitgevallen. t De Bulgaarsohe afgevaardigde Pavioff heelt in do Turksche Kamer, vreeseljjke onthullingen gedaan omtrent hot lot der Bulgaren in Macedonië. Vo-lgens zijn me- dedeeliugen zijn er hij de pogingen om! Macedonië te ontwapenen, 4980 Bulgaren gcgecsekl of gefolterd met het gevolg, dat 64 onder hen voor hun geheele leven in valide zullen blijven en 11 zün bezweken. Vereenigde Staten. De drie jiïar geleden ingestelde immigra tie-commissie heeft het resultaat van haar Hier aan het meer woonde de laatste heer van het geslacht Eulenhorst. Het rijtuigje hield stil eu de beide hoe ren klommen er voor de groote, zware poort uit. Toen ze onder do oude, hooge boomon in hot park liepen, viel do sche mering en zagen zij de laatste roodestra len van de wegglijdende zon. Hier stond eeu aardig tuinhuisje, met gesloten ven sters. Het was met wingerd en klimop begroeid. Hier stonden ook enkele boel den, die de voorbijgangers star aanstaar den. Over de doode afgevallen bladeren "gingen zij voort. Achter de hoornen was zeker een fontein verborgen, want zij hoorden duidelijk het ruischen van neer vallend water. Aan het andere eind van de laan dook nu in do schemering een lange, donkere gestalte op. „Dat is do heer Van] Eulenhorst, do laatste Van zijn geslacht," zei do dominee fluisterend. Een dier, dat veel! op! een hond leek, liep aan zijn zijde. „Dat is Caligula, do laatste jachthond van Eulenhorst, die van ouderdom al bijna niet meer loepen lean," fluisterde do predikant weer. „Er is nog ,zoo'n oude hond geweest, die is acht dagen geleden gestorven cn achter het tuinhuisje begra- ven." Na nog weinige stappen waren de hoe ren bij elkander. Een levendige en zeer hartelijke begroeting volgde te midden der stilte in hot park. Met z'n vieren cn Ca ligula er achter aan liepen zij langzaam op het slot af. Hoe meer zjj het eind van do laan naderden, des ie vrijer go- zicht hadden zij op het hooge, dicht met klimop begroeide front van het slot. Het stond daar als een belooverd slot, waar van men in sprookjesboeken leest. Spoedig gingen zij nu den stoep op èn traden door het portaal in, eenbreedo hal, waar schemer hing. Hier werd een hoogo vleugeldeur geopend. Met een uit roep van verbazing trad Ragenloh ineen hreede zaal, vanwaar men door glazen deuren en veel vensters een prachtig go- zich had op het meer-. Dp het water lagen nog strepen licht rood, weerspiegeling vaii de roode wol ken, laag aan den horizon, waar achter de zon reefds eenige minuten geleden was verzonken. Fantastisch was de aanblik van het water, dat aan alle zijden door dichten zwaar hout was omgeven, en dat het beeld van wolken en hout weerspiegelde. De slotheer lachte, toen hij de onge kunstelde veibaziug van Hagenloh be merkte. Er was terstond een ongedwon gen toon tusschen hen. De gastheer bracht nu zijn bezoekers naar don noordkant van zijn slot, waar hij zijn werkkamer had. Ook hier waren do broede vensters bui ten met klimop omgeven. Eeu vroojijk houtvuiutje brandde in den haard. Inliet midden van do kamer Was don oude be diende bezig de kaarsen aan te steken op een zilveren kandelaar. Ook een hooge petroleumlamp werd daarna aan gestoken. i (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT h' V. 3'

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1