63"" Jaargang Vrijdag 9 December 1910. No. 13479 De Heidemolen, Kennisgeving. Kennisgeving. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwaitaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco pei post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavon.4 verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. t&ssmsr Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van do ingezetenen dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van den Gen Decem ber j.l., ter vervanging van don heer T. S. GOSLINGA; zijn benoemd a. in de Commissie, belast om Burge meester en "Wethouders bij te staan in het grondbedrijf, tot lid, de heer J. IT. EVERS; b. in de Commissie bedoeld bij art. L75 der Bouwverordening, tot plaatsvervangend lid, de heer J. M. VAN DER SCHALK. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. KENNISGEVING. STRAATNAMEN. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge raadsbesluit van den 6den Decemberj.l„ de volgende namen gegeven zijn aan de hier onder aangegeven stegen De steeg tusschen de perceelen Lange Kerkstraat nes. 25 en 27 zal BAANSTEEG heeten tot waar zij zich splitst, alsdan heet de linkersteeg BAAN, de rechter GR0F- BAAN, tot aan de Blauwe steeg, uitloopende tusschen de perceelen Broersveld nos. 43 en 15. s De steeg tusschen de perceelen Broersveld mos. 87 en 89 en uitkomende aan de Baan zal BAANSTRAAT heeten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8->ten December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. Ij. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders nsn Schiedam Gezien hot vei/ook van J. A. M. JAN SEN, om vergunning tot het u i t b re i- den van zijn stoommcclinolcn, ge- Roman naar hot Builsch van OSWALD BERGENER. naamd „DELFT", staande aan de West- voet no. 45, kadaster Sectie 0 no. 969, door het plaatsen van een stoomketel met een verwarmingsoppervlak van 200 vierk. M., ter vervanging van dien van geringer oppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat op Donderag den 22 December a.s., des namiddags ton 2 ure, ten madhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren togen hot toestaan van dat verzoek in te brengen on die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beioep op ecne beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 December 1910'. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 8 Dcc. 1910. ENGELAND. De veikiezingen van gisteren hebben in den toestand weinig verandering gebracht. Alles wijst er op, dat het aanstaand® La gerhuis in dezelfde partijverhoudingen zal zijn samengesteld als het vorige. Volgens de hedennacht bekende uitslagen waien gekozen 124 liberalen, 166 unionisten, 23 leden der arbeiderspartij, 34 lersche natio nalisten en 4 Ieren van do fractie O'Brien. De liberalen wonnen toen 11, de "arbei ders 4 en de unionisten 16 zetels, zoodat deze met 1 zetel aan. de winnende hand zijn, hetgeen daags tevoren de coalitiepar tijen waren. Austin Chamberlain is to East Worces tershire zonder oppositie gekozen. In de stad Cork werden O'Brien en Maurice Tleay- ly, eveneons een Obrienisl, gekozen, daar door een zetel op de Redmondisten win nend. De unionist Lyttelton, oud-minister van koloniën, werd herkozen in Londen, de libe raal Buxton, de tegenwoordige minister van handel, eveneens. De financioelü secretaris van den minister van oorlog Mallet, hoeft de nederlaag ge leden te Plymouth, waar de unionisten beide liberale zetels wonnen. Een der unionistische gekozenen aldaar is een zoon van den Amerikaanschen milhonair Wal dorf Astor, die als Engelschman genatu raliseerd is. In Oost Londen won de regeering twee zetels, doordat een lilmraal werd gekozen in Stepney, dat altijd conservatief is ge weest en in Bow, terwijl de arbeiderspartij een zetel won te Mile End. Lawson, unionist, directeur van de „Dai ly Telegraph", werd heikozen toet een moeiderheid van twee stemmen. Verder wonnen de unionisten te Dud ley en Cardiff op, de liberalen, cn te New ton en Lancashire op' de arbeiderspartij. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. 46) Kort daarop zaten do hoeren op hun gemak in liooge stoelen to rooken. En terwijl de blauwe rook opkringelde, be gon Hagenloh zijn plan uit te werken en vroeg naar een daglooner Koekoek uilAll- heide, die hier, naar hij meende, werkte. öe heer Eulenhorst gaf bereidwillig in lichtingen. Koekoek was enkele jaren ge leden uit de bedde liior gekomen cn werkto sinds dien op het landgoed als daglooner. Of de slotheer den werkman wel eens verdacht had, vroeg Hagenloh weer. - De gastheer beantwoordde die waag be vestigend. „Als hij niet zoo'n goede flinke viouw had en zoowel kinderen, zeker zou ik hem reeds lang weer zijn ontslag heb hen gegeven. Hij is een ALtheider woud- spitsboef van het echte, oude soort. Van den nieuwen gioest, die er onder de heide bewoners is gekomen, dank zij den arbeid van iWolkenstein, hoeft hij niets meoge- - nomen. Als ik gewild had, zou ik hem .al herhaaldelijk op do bank der beschul- digden hebben kunnen brengen. Hot kan vu ijouden, dwazen monschenvriend, soms bedroefd maken, dat ik niet in staat ben Wat beters van een deugniet te maken. Het is treurig, dat niets in staat schijnt ■.-,1e zijn zoo'n. doortrapten -zondaar toteen .goed, mtanseh te maken." Hagenloh had met groote spanning ge luisterd. Hij vertelde daarop wat hij met den boschwerker Lelimann besproken had en dat deze in bedachtzame woorden had aangeduid, dat do arbeider Koekoek wel meer zou weten van den moord op den houtvester Wiesenrciter. Iliciop volgde nogmaals een levendig gesprek over do tragische gebeurtenis in het bosch. Alleen dominee Sclmelldahin wist met lachend gezicht enkele humoristische op merkingen in hot ernstige gesprek te men gen. Als Koekoek weikelijk de dader was, dan had do Koekoek zeker Wresenreiter gehaald. En als de opzichter op hot goede spoor was, dan zou de duivel nu weldra Koekoek wel halen'. Eulenhorst dreigde dominee Schncllda-' din met den vinger. Deze stond nu echter op cn naar den haard gaande, zei hij ernstiger, terwijl hij vriendelijk door zijn brilleglazon naar de beide anderen keek: „Het is vaak zeer interessant om liet verband na te gaan, dat er bestaat tus schen rde handelingen van verschillende pejsonen in het volk. De brand in onze oude kerk te Espenwieso „Juist, juist," lachte Eulenhorst, „dat dacht ik wel. Als de gelegenheid zich maar oven voordoet, begint de dominee over dat thema. Hij wil mij trachten te bewegen tweederde deel van de kosten op mij ie nomen." De predikant verzekerde, dat, al was hetzoo, dat hij daaraan gedacht had, dat dit dan geen zelfzuchtig denken was. België. Dd Kamer heeft, na een groot aantal ver gaderingen cn na alle amendementen der oppositie betreffende algemeen stemrecht, unificatie van de kieswetten en leerplicht ver- woipen te hebben, met 65 tegen 39 stem men en 1 blanco, het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. E r a n k r ij k. Volgens de jongste mededeelingen bed na- gen de verliezen der koloniale troepen in het Madaï-gebicd 35 dooden, 12 vermisten en 73 gewonden. De Parijsche bladen trachten aan te too- nen, dat, ondanks de groote verliezen de Franschen toch overwinnaars bleven. D u i t s c h 1 a n d. Bij het reeds eenigen tijd loopende pro ces over de straatonlusten te Moabit zijn eenige verklaringtn afgelegd, waaruit blijkt, dat de gov echten gedeeltelijk geleid werden door agenten in burger, die zóó te keer gingen, dat hun uniform-dragende collega's meeimalcn op hun instormden, tot ze nog bijtijds hun vergissing bemorktcn. De „Vórwnrts", liet bekende social isfcisclio oigaan, die tegen deze officieuze organen de beschuldiging keert, als zoude zij deze schijnrevolutile op touw hebben gezet, be schuldigt thans op triomfantelijken toon do politie-piefectuur en a raagt, wie deze agen ten in burger heeft, gemobiliseerd, die als „agents provocateurs" dienst deden, en met welk dool. Naar aanleiding van deze beschuldiging heeft de Beilijnsche politic-president van Ja- gow thans in naam -an zich zelf en van zijn beambten togen do „Vorwnrts" een aanklacht wegens beleediging ingediend. De eeiste uitslagen van de Duitsche volks telling wijzen bijna oieral op een sterke be volkingstoename sinds liet jaar 1905. Dres den is van 510.996 inwoners in 1905, ge stegen op 5 16.SS2 Chemnitz van 244.927 op 286.455; Maagdeburg van 263.476 op 279.644; Ausgburg van 94.923 op 101.500, waardoor deze laatste stad deu lang van „groote" stad verkregen heeft. Hannover heeft een vermeerdering aan te wijzen van 27.418 zielen. Neurenberg van. 38.114. Naar verhouding van zijn zielenaantal kan Berlijn zich. niet zoozeer in een groote be volkingstoename verheugen. Op 1 Docembei bedroeg zij 2.064.153 tegen 2.040.148 in 1905. In de zelfstandige voorsteden. Char- loltenburg, Sehóneberg, Rixdorf, Wilmers- dorf en Eriedenau daarentegen, is de bevol king in vijf jaren met ongeveer een kwart millioen toegenomen. t Jlet Reichsgericht te Leipzig heeft giste ren het vonnis van liet Kammcrgericht be vestigd, waarbij de Duitsche Rijksbank ver oordeeld werd de miUiocnen van den ex-sul tan Abdoel Ilamid, die bij haar gedeponeerd rijn, aan dezen terug te betalen. Wegens de kosten liep het proces slechts over de terug betaling van 40,000 Mark, waarbij de Rijks bank als grond voor haai- weigering aangaf, dat de teruggave van het depot door den sultan, als gevangene, onder zekeren diuk had g'evraagd. „Maar geloof mij, ik kan niet aan het droevig einde van onzen vriend Wiesen rciter denken, zonder daarbij ook aan den brand „Iloe dat zoo, beste Schnelldahin?Dat zijn twee gebeurtenissen, geheel los van elkaar. Wat heeft dat nu, met elkander to maken." „Ongetwijfeld is er vierhand, nl. ia de diepte. Het volk, dat alleen praat over den oppeiwlakkigen schijn der dingen, ziet niet ver; op grond Van de volks praatjes zie ik er geen verhand tusschen. Maar ik donk er het volgende van. De oude Rurrliahn uit het hmdedat en het meisje, dat hij ons in, de pastorie ge diend heeft, zijn vader en dochter, zoo als ge weel. Velen denken, dat Kiiurr- hahn de dader is, maar openlijk durft dat niemand zeggen. Tegen hem ten minste niet. Moa durft echter wel togen zijn dochter het vermoeden uitspreken, dat haar vader een moordenaar is. Wat liij gedaan heeft, wordt haar naar liet hoofd geslingerd. Zij wordt uitgemaakt voor brandstichtster, diefegge, ja, wat niet al. En dat, terwijl ik zeker weet dat het goede kind geheel onschuldig is aan alles wat men haar ten laste legt. In liet al gemeen neemt het volk hot zoo nauw niet als er sprake van stroopen is. Maar mot hot geval van Wjcsonreiter staat hot anders. Ieder mocht Wiesenrciter graag, hij was een goed monsch en Wel nie mand noodoloos lastig. Daarom nemén zij don moordenaar niet in bescherming, dat heb ik vaak in gesprekken gemerkt. Maar niemand weet iets met zekerheid endaar- 11 a 1 ie. Het Parijsche „Journal des Débats" ver neemt. uit Rome, dat de paais aan de kardi nalen beeft medegedeeld, dat een protest te gen de viering van den 50sten jaardag van, de proclamatie van Rome tot hoofdstad van Italië zal worden gezonden aan de mogend heden, die diplomatieke betrekkingen mot den H. S. onderhouden. T u r k ij e. In de Kanier worden thans de beraadsla gingen gevoeld over de algemeene politiek door het huidige kabinet. Een zestal leden der oppositie hebben een zeer onsamenhan gende critiek op liet regeenngsbeleid uitge oefend. De algemeene indruk is, dat de zwakheid der genoemde spiekers en het to taal ontbreken van overeenstemming omtrent een bepaald programma bij de oppositie, de legcering terrein zal doen winnen en dat het kabinet, behoudens enkele wijzigingen, die het misschien zal moeten ondergaan, zege vierend uit dezen strijd te voorschijn zal treden. Naar aanleiding van de onvermoeide ver volging der benden in het gebied van Ka- terina hebben drie der meest beruchte Griok- sche bendennanvoerders dreigbrieven ge richt tot verschillende gemeenten, waarin zij er voor waarschuwen hen niet te ver raden en een betaling van 2000 ponden eischen. In geval van weigering dreigen zij met moord en brand. De bevolking verkeert in gioote angst en opwinding en smeekt de regeering om hulp. de breuk tusschen Taft en Roosevelt thans v olkomen. Taft's aanhangers zijn vooral gekwetst door Roosevelt's uitlating over „den gxooten eigenzinnige m hot Witte Huis". Zij hou den een nieuwe ontmoeting der beide partij leiders, waarop zij nog eens persoonlijk zou den kunnen uitpraten, voor onmogelijk. Taft doet alle moeite om de democraten tegemoet te komen en door deze verstandige aanpas- singsprhriek tevens een toenadering tusschen democatei en republikeinsche insurgenten te verhoeden. ZuO heeft Taft o. a. in een gesprek met den senator Bailey in Texas dezen beloofd, aan 'n democraat een ze te1 in het opperste gerechtshof aan te bieden. De presidentieele boodschap, Waarvan we gisteren een kort overzicht gaven, beslaat in 't geheel niet minder dan S0 bladzijden. De vooilczing duurde uren en had plaats voor een haast leego zaal, In de boodscliap werd oolc met lof gesproken over Peary's ontdek king van de Noordpool, waarmede deze dus officieel erkend is. Z u i d-A f r i k a. De Boercn-afgovaardigden van het nieuwe 7uid-Afrikaansche paiJemcnt dringen aan op een wet, waarbij het sluiten van huwe lijken tusschen blanken en kleurlingen wordt verboden. De Engelschc hofkerk en de katholieke geestelijkheid verzetten zich zeer krachtig tegen een zoodanig verbod, omdat ze, on danks het verbod van den staat, huwelijken van blanken en zwarten niet kunnen wei geren. Slechts de Hollandsche kerk ver klaart zich aldus wordt uit Johannes burg gemeld voor bet verbod. De regeering tracht de Boeren tot een andere zienswijze te brengen, maar schijnt daarmee, indien het haar werkelijk ernst is, weinig geluk te hebben. BINNENLAND. Hofbericht. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertoeft thans op Rügen op het slot Granitz bij Binz en verblijft aldaar tot Zaterdag, begeeft zich daarna naar Rabensteinfeld en keert 12 dezer te 's-Gravenhage terug. VercenigdeStaten. 1 Volgens een telegram uit. Washington is om is men voorzichtig met het uitspie ken van zijn vermoedens. Men is zeer bevreesd voor Knurrhalin, zooals gezegd, maar andersWaar men zich nu tegen hem niet durft koeren, moet Pcclilena het ontgelden. Ik heb gedaan wat ik kon om haar de hand boven het hoofd te houden. Maar het volk heeft niet gerust vóórdat Pechlena van verdriet 'de pastorie was uitgeloojien. Daar heb je nu een stuk ver schrikkelijke en tragische volkspsycholo gie. Daar schijnt nu hcolemaal geen ver band tusschen te bestaan, niet? En tóch is er samenhang tusschen don moord en de antipathie tegen Pechlena. En nu denk ik zoo, als er een nieuwe kerk gebouwd werd, dan zou de volksfantasie niet zoo vreesclijk werken. Dan zou Lena daar onder niet langer te lijden hebben En wie dat weet te bewerken, doet minstens een even goed werk als wicn het gelukt den moordenaar van houtvester Wiesen rciter aan het gerecht over to leveren. Hel ischijnt mij toe, dat wij, nu wo er toch over praten, wel tot een definitieve bespreking van de kostenverdeeling kun nen overgaan." De predikant had met gloed gesproken en ging nu naar de tafel om zijn half verkauwde sigaar weer aan te steken. „Neem me niet kwalijk, beste dominee," zei de gastheer, hall ernstig, half spot tend. „Gij brengt mij' waarachtig aardig in het nauw. Maar wal nu die Kukuk betreft, voor wien de opzichter zich plot seling zoo interesseert, het kan wel goed zijn als wij die kwestie eens nader on derzochten. Ik begrijp de bedoeling van Yan liet Hof. II, M de Koningin heeft f 400 geschonken als bijdrage aan de recette van het concert, hedenavond te 's Gravenhage te geven door de mannenzangvereeniging uRichard Hol", ten bate van het Ned Roode Kruis. Corps diplomatique. II. M. de Koningin heeft de terugroepings- brieven ontvangen van den heer Crisanto Medina, als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van de republiek Nicaragua bij Hoogstderzelver Hof. den hoer Hagenloh zeer goed. Hij wil dus Koekoek uithooren om daardoor vat op Knurrhalin te krijgen." Dominee Sclmelldahin trók met geweld aan zijn sigaar, zoodat het vuur aan de punt hevig opgloeide. „Ja, als wij de zaak zoo aanpakken," zei hij, „dan zal het misschien gelukken iets te bereiken.'1 - Er trad een pauze in, waarin alle drie over do zaak nadachten. „Ik ken de gewoonten van onzen Koekoek' vrij goed," zoo begon Eulenhorst daarna weer. „Tegenwoordig, am de avonden daar gunstig voor zijn, gaat hij1, als' hij weet dat ik in mijn kamer zit te lezen, vis sollen in mijn meer. Waarom niet? Och, dót is immers begrijpelijk zijn vele kinderen zijn hongerig en een vischje smaakt hen uitstekend. En opdat deman rustig zijn gang kan gaan, steek ik mijn neus diep in de boeken en lees, en houd mij of ik van zijn strooperij niets weet. Nu vanavond weet hij zich natuurlijk zoo veilig als 't maar kan. Hij weet dat er bezoek is, en wie zou, hem dan sto ren? Als wij er dus op uitgingen, zou den wij hem op heeterdaad kunnen be trappen Hagenloh beloonde levendigen bijval met dit idee. „Ik ben van do partij," zei hij. „Loten wij hem op hot lijf vallen. Het goede toeval helpt ons misschien, te meer om dat hij mij niet zoo slim en 'geslepen en vlug lijkt als mijn vriend Kiunrhahn." (Wordt vervolgd DAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1