Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is aan den heer dr. J. Lo melino, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zjjne betrekking van consul der Nederlanden te Lourenpo-Marquez. De waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer J, H. Wolthers, aan wien in het Nederlandsch geschreven kan worden. Tweede Kamer. Aan de orde is de voortzetting der be handeling van de heg rooting voor buiten- landsche zaken. In bespreking komt de post voor jaar wedden, verblijfsvergoedingen enz. van de consuls, waarop de bee' Hugenholtz een amendement heeft voorgesteld, en gisteren voidedigd, om de verhooging van verblijfs vergoeding, voor den consul-generaal te Buenos-Aires aangevraagd, niet toe te staan. De heer Itubrecht (U. L.) zet zijn Dins dag afgebroken rede voort, en dringt nog maals aan op aanstelling van een nict- beroeps consul-generaal te New-York, in stee van een beroepsconsul, zooals bij de grooting wordt voorgesteld. Spr. verklaart ook, wanneer geen nadere overtuigende argumenten voor de verhoo ging van de verblijfsvergoeding van den consul-generaal te Buenos-Aires aangevoerd worden, te zullen stemmen, vóór het amen dement van den heer Hugenholtz. De minister van buitenlandsche zaken bepleit de verhooging van de verblijfsver goeding voor den consul-generaal te Buenos- Aires. Het leven is in die stad buitengemeen duur. De minister rekent dat voor. Spr. verdedigt do aanstelling van een beroeps consul te New-York. Er zijn verdiens tel ijL ke Nederlanders in New-York, maar geen, die zich geheel aan! het consul taat wijden ka,n. Het consulaat is van te veel belang, om het als een „bijbaantje" door een eere consul te doen waarnemen. Na cenige gedachtenwisseling tusschen de heeren De Kanter (U. L.), Hugenholtz ((S. D. A. Pl), Hubrecht en den minister, stelt de heer Van, Ids inga' (C. II.) uit naam van de commissie van ïapporteurs, een sub-amendement voor, den post met f1000 te verminderen, daar, volgens de commissie, dit overeenkomstig de bereke ningen van den minister zou zijn. De minister verzet zich ook tegen dit sub-amendement, dat door den heer De Savornin Lohman (0. H-) beneden do waar digheid der Kamer genoemd! wordt. Sub-amendement en amendement worden verworpen1. Do heer De Kanter (U. L.) bespreekt vervolgens den post voor subsidieenng van Nederlandscho scholen in liet buiten land, dien hij zeer toejuicht. Ook de heer Van Asch van Wijck (A. R.) betuigt instemming mot het beginsel van don post, al heeft hij enkele bedenkingen. Hij zou den post echter naar de begrooting van binnenlandsche zaken overgebracht willen zien. Spr. betoogt verder, dat de gereformeerde school te Brussel voor al len toegankelijk is, en dus gesubsidieerd behoort ta wprden. De heer Dolk (U. L.) meent, dat de regeering het verstandigst zal doen, de school to Brussel niet te subsidieeren. Men brenge den schoolstrijd niet naar den vreemde over. De heer Ketelaar" (V. D.) sluit zich hierbij aan. Nederlandsche kinderen kun nen te -Brussel reeds goed onderwijs krij gen. De school te Brussel is ook lang niet voor allen' geschikt. Do heer Ter Laan; D. A. P.) meent dat suhsidieering alleen in aanmerking kan komen voor plaatsen, waar Nederlanders geen goed onderwijs kunnen verkrijgen. Nederlanders, speciaal de arbeiderskinde ren. Hij is tegen! subsidie voor de gere formeerde school te Brussel, daar die school aan' katholieken, modernen en so ciaal-democraten niet van drenst karrzijn. De heer Visser (C. H.) verdedigt den post, maar meent, dat de school te Brus sel op ruimer standpunt moest komen to staan, om gesubsidieerd te worden. De heer Roodhuizen (U.-L.) adviseert den post terug to nemen. Het nationali- teitsbelang is in deze discussie op den achtergrond gedrongen. "Men .beziet de zaak van den kleinen kant. De heer Van Nispen (R. K., Nijmegen) waarschuwt den minister, voor de denkbeel den van den heer Ter Laan. Met den grondslag van de te subsidieeren scholen moet de minister zich niet inlaten. Do minister verdedigt den post. Doel ervan is, het Nederlandsch doen enden ken in den vreemde aan te wakkeren. Als men dit in het oog houdt, zullen de moei lijkheden verdwijnen. Confessioneel of niet-confessioneel zegt de minister doet niets ter zake. Er is geen reden de school te Brussel uit te sluiten, omdat zij confessioneel is, als zij maar aan niemand den toegang weigert De minister vraagt het beginsel van subsidieering goed te keuren. Het vol gend jaar kan dan nader beslist worden, welke bepaalde scholen subsidie zullen er langen, welke niet. De post en de gcheele begrooting van buitenlandsche zaken worden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. i In behandeling! komt de begrooting vaar Landbouw, Nijverheid en Handel, afdee- ling Arbeidersverzekering, waarbij de heer Roessingh (H.-L.) do vrees uitspreekt, dat van de uitbreiding van de Ongevallenver zekering tot den landbouw niets komen zaj.I t J 1 P'e heer Duijs (S. D. A. P.) critiseert het beleid van den minister ten opzichte van de sociale verzekeringen. Hij betoogt, dat de ziekteverzekering en de„ wijziging der Ongevallenwet te gelijkertijd" inge diend hadden moeten worden. Voorts be pleit hij Ongevallenverzekering voor zee lieden. en zeevisschers. Hij' onderstelt, dat de minister op de toestemming wacht van de directie van de 'Werkgeversrisicobahk, voor indiening! van de landbonwongevallen- ver zekering, i VL AARDING EN, 8 Dec. In de gister avond gehouden 'vergadering van den ge meentel uad is o. a. tot keurmeester van ge olied visehwant benoemd de heer A. W. Baggus, alhier. B. en W. hadden den raad voorgesteld aan hen krachtens het tweede lid van arti kel 116 der Gemeentewet de bevoegdheid te geven het opnemen van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, o" te dragen aan den gemeente-accountant, vermits het hun voorkomt dat die opnemingen veelal op die wijze meer doeltreffend kunnen geschic- den dan door oen of meer leden van hun college en zulks in verband met den steeds toenenienden omvang der werkzaamheden v an dat college. Bij de behandeling van dit voorstel ver klaarde de heer De Witte zich daar tegen niet te zullen verzetten, hoewel het hem niet gewenscht voorkwam dat die opnemin gen geregeld zouden plaats hebben. Vermits B. en W. verantwoordelijk blijven tegenover den raad, achtte hij het gewenscht dat een ander slechts bij uitzondering de opneming weid opgedragen, terwijl hemde beste en'ccn- voudigste manier voor kwam, dat B. en W. zich telkens door den gemeente-accountant lieten bijstaan. De voorzitte antwoordde, dait het niet in de bedoeling van het dagelijksoh bestuur' ligt het onderzoek geregeld aan een ander op te dragen. Ilierna w<rd liet voorstel zonder hooile lijke stemming aangenomen. Hierna ging de vergadering over in co mité-generaal, ter bespreking van liet door den directeur der gemeentewerken ontwor pen plan Min uitbreiding der gemeente. OVERSCIIIE, 7 Dec. Ten overstaan van den notaris A. F. van "VValsem, resideerende te Rotterdam, had hedenvoormiddag te elf uur in een der zolen van de Vergulde Koetswagen aBiier, de veiling plaats van 10 nieuwgebouwde woningen', staande aan den Ouden Kleiweg alhier, plaatselijk ge merkt 425, 426, 427, 428, 420, 430, 431, 432, 433 en 434, respectievelijk ter grootte van 1 A. 70 cA'.; 1 A~. 60 cA.1 A, 70 cA. 1 A. 70 cA.; 1 A. 72 cA,; 1 A. 73 cA.; J. A. 71 cA'.; 1'A'. 65 cA.; 1 A. 67 cA.; 1 A. 81 cA1,, allen verhuurd voor f 2.50 per week. In veiling brachten zij op: perceel I f1100, perceel 2 11100, perceel 3 f 1100, peiceel 4 11100, perceel 5 f1100, per ceel 6 fliOO, perceel 7 1225, perceel 8 1200, perceel 9 f1225, perceel 10 f1125. De afslag zal plaats hebben op Woens dag 14 December a.s., des voormiddags ten elf uur, in bovengenoemd lokaal. OVERBiCHJE, 7 Dec. Door den burge meester is tot agent van politie voorden nachtdienst benoemd P. van den Bos, uit Krimpen aan den IJssel, in de plaats van G. J. van der Ham, die tot particulier jachtopziener is aangesteld te Schoonder- woerd. STADSNIEUWS. Onze lezers worden opmerkzaam gemaakt op de vorenstaande kennisgeving betreffende de namen der straten in de z.g. Baan. Gisteravond werden 2 Rotterdammers en hedenmorgen nog 1 door dc politic alhier aangehouden, verdacht van diefstal van een koperen lamp uit een Scheveningsehen bom, liggende in een der harens alhier. AJJe drie werden in bewaring gesteld en proces-ver baal wordt opgemaakt. Door de politie werden hier gisteravond aangehouden 2 pei-onen, C. II. en C. v. d T., die gesignaleerd stonden in het Al gemeen Politieblad, respectievelijk voor 3 boete subsidiair 2 dagen hechtenis, en 10 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. Zij zijn naar hot huis van bewaring overgebracht tel hot ondergaan der hechtenis. Uit den Gemeenteraad. II. V o 1 k s b a d h u i s. Verzoek van het Bestuur der vereeniging „Volksbadhuis", om vergoeding van schade door de uitvoering van werken aan de Ge dempte BioersvcsifcRotterdamschen dijk en subsidie voor de exploitatie van een nieuw Volksbadhuismet advies van B. en W. De heer mr. Jansen vraagt of beide punten van het voorstel afzonderlijk in be handeling worden genomen of tegelijkertijd kunnen besproken worden. De V oorzitter is bereid desgewenscht do beide punten afzonderlijk aan de orde te stellen, maar gelooft niet dat het noodig is. De heer m r. Jansen acht splitsing niet noodzakelijk, althans voor hem niet; aan beide punten kan spr. zijn goedkeuring hechten. Spr. wenscht enkel een opmerking te ma ken. Hij zou het goed achten dat in het te nemen besluit een zoodanige bepaling werd gevoegd dat beter uitkomt dat onder „aan vaarding van het pand" wordt verstaan „aankoop"; dit zou hij ook in. een koopakte opgenomen wenschon te siem De bedoeling kent natuurlijk iedereen wel, maar het komt hem voor dat het in de akte van overdracht of koopakte goed moet uit komen dat hier een daad van aankoop is verricht. liet is ook de meer gebruikelijke term, al erkent spr. dat „aanvaarding" het zelfde zegt. Het is dus alleen maar duide lijkheidshalve dat spr. die wijziging wen- sehelijk acht. De heer De Bruin heeft zich na het lezen van dit advies afgevraagd of het be stuur der vereeniging „Volksbadhuis" ge baat zou'"zijn met de regeling die door B. en W. wordt voorgesteld. Is het nu, vraagt hij, mogelijk, dat er een nieuw badhuis ge bouwd worden kan? Het lijkt hem zeer twij felachtig. Bpr. zou daarom gaarne eerst dien aangaande ingelicht wenschen te worden. Het wil hem voorkomen dat, als het bestuur geen nieuw badhuis kan bouwen, omdat het daarvoor het benoodigde geld niet kan krij gen, het ook het oude badhuis met zal af staan. De Voorzitter kan daarop geen be paald antwoord geven. Maar het lijkt hem het beste af te wachten wat het bestuur be slist wanneer eventueel de Raad het voorstel van B. en W, zal heblron aangenomen- Maar misschien kan de heer Van Westen dorp een antwoord geven op de vraag van den heer De Bruin. Do heer Van W esteudorp wil gaar ne iets zeggen, wanneer geen andore leden het wooid meer verlangen. De heer v. d. Drift wenscht even zijn standpunt ten deze aan te geven. Spr. kan, wat den gedachtengang betreft, wel' mede wei ken aan het eerste deel van het voorstel van B. en W., hoewel hij zich daarbij voor behoudt over de oorzaak te gelegener tijd en plaats zifn meening te zeggen. Spr. 2 al zich ook met verzetten tegen de vooigestelde subsidie, al beschouwd hij het Volksbadhuis nu juist niet als een groot volkbelang. Hij hoopt echter dat in liet ver volg ook zaken zullen woiden gesteund dooi een gemeentelijk subsidie, welke hij als een nooger volksbelang beschouwt. De lieer Smit vraagt of de aanbieding van het oude Volksbadhuis is geschied onder eenig vooilxi «i of dat 't zonder meer aan de Gemeente is aangeboden? Is liet laatste het geval dan zou de vraag van den heer De Bruin geen zin hebben en geheel buiten de orde zijn. De V o o r z i 11 e r verwijst naar do stuk ken, waarin is opgenomen het geheele adres van het bestuur der vereeniging „Volks badhuis". Uit die stukken blijkt dut B. en W. weikelijk iets anders voorstellen dan wat door het bestuur woidt gevraagd. Het spreekt van zelf dat de vereeniging het tegenwoordige gebouw niet meer kan ge bruiken, dat zegt het bestuur reeds zelf; iets anders is of de vereeniging voldoende heeft aan de som die bij aanneming van het voorstel van B. en W. aan haar zal worden uitgekeerd, om een nieuw badhuis te stichten. Spr. meent dat als zij de 10.000 heeft ontvangen, het niet zoo moeilijk zal zijn om meer kapitaal te krijgen en voort te gaan met de stichting van een nieuw badhuis. Misschien zal het bestuur met wat B. en W. voorstellen wel tevreden zijn al is het dan ook niet voldaan. B. en W. hebben lang en. breedvoerig over deze zaak gespreken en liet resultaat daarvan is geweest, dat zij het voorstel heb ben gedaan dat thans aan de orde ia. De heer v. Westendorp verklaart dat hij zooals ook in het prae-advies staat vermeld niet aan de samenstelling van dit voorstel in het College heeft medegewerkt. Hij is met dat voorstel niet voldaan, maar ook niet tevreden. De kwestie is deze: liet kan wezen dat het bestuur er anders over denkt dan men dit hier misschien doet, maar het bestuur acht het hebben van een Vülksbadhuis een groot volksbelang. Wie Zaterdagsavonds wel eens in het Volksbadhuis is geweest, heeft gezien hoe tal van werklieden met hun pakje onder den arm daar komen en na het nemen van een ba dgheel verfrischt en gereinigd dit weer verlaten. Er komen ook „heeren", maar kwamen die er niet, dan zou de exploitatie van het Volksbadhuis niet mogelijk zijn geweest. Men heeft daarvoor de hoogerc betaling van. dezen noodig. Spr. wil hier wel een stukje geschiedenis bij geven. Sedert de 10 jaren van het bestaan van het Volksbadlmis en, niettegenstaande de voorspelling die bij de opening werd uitge sproken, dat de vereeniging wel spoedig bij dc Gemeente om subsidie zou komen, heeft zij nooit iets van de gemeente gehad, tenzij men als zoodanig wil be schouwen de lage erfpacht die zij betaalde voor den .grond waarop het badhuis staat. En als men daarbij eens beziet welke sub sidies door andere gemeenten aan zulke in lichtingen worden verleend, dan kan men ge rust zeggen dat re or het Volksbad huis de gemeente niets heeft gedaan. Nu door werken der gemeente het bad huis onbruikbaar is geworden, heeft het be stuur zich tot de gemeente gewend met het verzoek om te helpen ter verkrijging van een nieuw badhuis. liet bestuur heeft het oude badhuis niet te koop aangeboden, maar spr. wil wel zeggen, dat dit thans gelijk te achten is met een bouwval. Het bestuur komt dus nu vragen: geef ons vergoeding voor de door de Gemeente ge maakte schade, maar tevenshelp ons bij de exploitatie waar het hier een groot volksbe lang betreft. Er is lang gezocht naar een goede plaats voor een nieuw te stichten Volksbadhuis, maar een geschikt gemeenteterrein was niet te vinden, zoodat het bestuur ten slotte een particulier terrein heeft gekocht, wat heel wat duurder voor, de vereeniging is dan het terrein waai op thans het badhuis staat, want dal terrein is gekocht voor f/ 6000. De kosten voor den bouw van een nieuw badhuis zijn begroot op 36.C00, en nu vraagt de Vereeniging: stel dat kapitaal als voorschot ter beschikking der vereeniging en geef ons een subsidie tot steun bij do exploi tatie. Door den heer mr. v. Briel Sasse is in dertijd gezegd, toen deze kwestie hier ter sprake kwamik zou liever niet zien dat he! kapitaal verstrekt word, maar wi! wel medewerken tot het verkenen van een flinke subsidie. Met die verklaring heeft het be stuur rekening gehouden. Maar het is erg moeilijk om het benoodig de kapitaal bijeen te brengen. Neem aan dat de vereeniging de 10.000 der Gemeente krijgt, dan moet er nog 26.000 bijeen ge bracht worden. De vorige maal is het ge- hoek kapitaal gekomen uit het particulier initiatief, maar nimmer hebben de aandeel houders iots rente daarvan genoten. Men zou het dus kunnen beschouwen nis een fonds perdu. Kan men nu echter weer bij1 do- zelfden aankloppen om opnieuw kapitaal be schikbaar te stellen? Spr. meent dat dit nog al bezwaarlijk zal zijn. De ontwerp-cxploitatierekcning toont aan hef geld dat voor het Volksbadhuis noodig is. Het is mogelijk, dat de badgelden bij een nieuw gebouw zullen stijgen, maar daarop is al reeds in die rekening gerekend. Dat het beheer dezer inrichting met de giootste zuinigheid zul geschieden, daarvoor is het 10-jarig bestaan der vereeniging een waar borg. Zij heeft gedurende de 10 jaren van haar bestaan de grootst mogelijke zuinigheid betracht en dat zal zij ook in de toekomst doen. Wat is nu de toestand? De badhuisbouw zal 'n kapitaal vereisehen van 36.000. Er wordt door de Gemeente geboden in ruil voor het oude badhuis, een som van 10.000. Tegenover de resteeren- de f 26.000 staat slechts het vasts Inkomen van ƒ500 mit de voorgestelde subsidie cn dat bedrag is dus nooit als volledige waar borg voor de rente van het op te nemen ka pitaal te beschouwen. Want stel dat de vereeniging het benoo digde kapitaal zou kunnen krijgen, dan zou dit toch niet gaan dan onder voorwaarde van betaling van rente. Stond nu tegenover dat kapitaal een sub sidie der gemeente, die het bestuur als waar borg voor dc rentebetaling, beschikbaar kon stellen voor de aandeeuhouders, dan zou het wel mogelijk zijn om het kapitaal te verkrij gen, maar zonder die garantie ziet spr. daar nog geen kans toe Spr. is te dien aanzien somber gestemd. Maar spr. kan zich niet begrijpen dat Schiedam geen prija zou stellen op liet be zit van. zoo'n inrichting. En bovendien, het verstrekken van het kupitaal heeft toch geen ernstig bezwaar voor de gemeente. Spr. komt nu op dc subsidie. Als mou den toestand hier eens vergelijkt met wat in andere gemeenten geschiedt, dan maakt Schiedam toch een allertreurigst fi guur, en spr. hoopt nog dat de gevraagde subsidie alsnog zal worden verleend, zij het dan in afwijking van het advies van B. en W. Slechts op den minder gunstigen toestand der financien beroepen B. en W. zich, ter verdediging van hun standpunt tegenover het verzoek van „Volksbadhuis", en het is volkomen juist dat die toestand niet gun stig is, maar waar is de gemeente waar die toestand niet zoo is? Spr. is van meening, dat de gemeente, niettegenstaande den toestand der financiën zooals die is, volkomen bevoegd is om een hoogerc- subsidie te geven, waar het hier geldt het steunen van zoo'n groot volksbelang. Nog eens wil spr. herhalen dat het bestuur van „Volksbadhuis" geen aanbod tot koop gedaan heeft, het is enkel gekomen met een vraag om schadevergoeding en subsidie. Daarop is het voorstel van B. en W. geko men. "Thans zal de vereeniging hebben te overwegen althans wanneer liet voorstel van B. en W. wordt aangenomen -wat haar te doen slaat. Spr. heeft zich, zooals hij reeds heeft ge zegd, onzijdig gehouden bij de behande ling van dit onderwerp in het college van B. en W., thans heeft hij die onzijdigheid laten vaien, nu hij geioepen is het stand punt der vereeniging toe te lichten cn haar belangen te verdedigen. Spr. stelt voor de subsidie te bepalen op hoogstens f 2000. De heer De Bruin constateert dat dui delijk gebleken is, dal zijn vraam aan het be gin dezer discussie gedaan, alle recht van beslaan had en dat hij daarmede niet buiten de orde, maar geheel in orde was. Het prae-advies van B. en W. heeft een vreemden indruk op spreker gemaakt, om dat het slecht voorbereid geacht kan worden, waar het naast de vraag heen gaat, op welke liet advies werd gevraagd. Daarom, meent spr., moet nu niet worden ingegaan op het wrstel-v. Westendorp, waarvan hij trouwens toch niet veel verwacht. Wij hebben hier al zoo dikwijls zulke voor stellen zien kelderen. Waar hier liet particulier initiatief reeds zoo dikwijls verheer! kt is, daar zal men dit maal wel weer eens zien dat dit hoog geroemde particulier 'ir^tiiikief zal 'worden doodgetrapt. Spr. wil voorstellen het prae-advies aan B. en W. terug te zenden met verzoek een prae-advies uit te brengen over de vraag die liet bestuur der vereeniging „Volks badhuis" aan den Raad heeft gesteld. Wij kennen daarover de meening, vhn den Raad nu niet. De Voorzitter kan het standountvan B. en W. tegenover de gestelde vragen wel dadelijk^-geven. Dat advies is er trouwens reeds. In hun prae-advies stellen B. en W. niet voor te geven wat gevraagd wordt,' noch wat betreft het kapitaal, noch,het subsidie. Daarentegen stellen zij voor een subsidie van 500 te verleenen, daarmede erkennende dat het hebben van een volksbndhuis is een ge- meentebelang. Zij stellen daarbij voor «n schadevergoeding to geven gelijk aan de ge taxeerde waarde van het oude badhuis, dat getaxeerd is op 10.000. Nu zegt de heer v. Westendorp wel; daar kunnen wij niet mee komen, maar daare mede is spr. het zoo onvoorwaardelijk niet eena. Hij wil al dadelijk zeggen dat de rekening toch it het bedrag van 10.000 wordt verlicht, zoodat de post rente en annuïteit ad 5 van f 36.000 wordtrente «d 4 van 26.000. 7 Do heer v. d. Schalk: En de aflos- sing dan? De Voorzitter: Stel dan de rente en annuïteit op 5 dan ®ch<y,it dot toch nog °/o van f 10.000 of 500 per jaar. B. en W. doen hun voorstellen onder af. ijzing natuurlijk van wat gevraagd werd. Die vooratellen, zijn hot resultaat van het oieileg van B. en W. Spr. is principieel tegen liet verstrekken van kapitaal en hij meent dat het belang der gemeente niet een subsidie van 20G0 rechtvaardigt. s De vereeniging krijgt dus bij aanneming van het voorstel van B. en W. een, subsidie van 500, zij heeft een besparing op den rentepost van 500 door de verstrekking van 10.000 in ruil voor het oude ge bouw en spr. geeft der vereeniging in ge- moede den raad: ga daarmede in zee, zie of ge er daarmede niet, kunt komen; spr. gelooft dat het wel gaan zal. Vreest niet dat hot gebouw er niet zal komen of dat do ex ploitatierekening niet zal sluiten, rij zult er wel mee komen. Laat het bestuur niet al te pessimistisch zijn, maar laat het 't eer- ste jaar meer eens afwachten. De heer De Bruin gelooft niet dat de Voorzitter de strekking van zijn voorstel geheel heeft overzien. Spr. acht het voorstel daarom slecht voor bereid omdat B. en W. niet kennen de meening van het bestuur der vereeniging „Volksbadhuis" over het voorstel van het College. Die meening behoort de Raad te kennen alvorens oen bjeslissing over het voorstel van B. en W. te nemen, want meent hot bestuur niet te kunnen bouwen met hetgeen de Gemeente aan de vereeniging wil ge ven, dan zal óf een ander voorstel gedaan moeten worden öf het badhuis blijft aan de vereeniging. En dan, wanneer het bestuur het door de Gemeente aangebodene afwijst, wat zal dan als schadevergoeding worden vastgesteld? De Voorzitter merkt op dat do heer De Bruin in deze discussie den heer Van Westendorp niet heeft hooien zeggen dat hel bestuur niet zal gaan bouwen. Het verwijt, door den heer De Bruin aan het College gericht, als zou het voorstel slecht zijn voorbereid, werpt spr. terug. Het college heeft de zaak zeer ernstig overwo gen; de heer v. Westendorp heeft, al nam hij aan de besprekingen geen deel, die toch steeds bijgewoond en hij heeft steeds het Collego voorgelicht. Spr. ziet werkelijk niet in waarom de bouw van een nieuw badhuis, met hetgeen dc Gemeente biedt, onmogelijk zou zijn. Daarom gaf spr. juist den raadprobeer het maar eens. De heer G o s 1 i n g a heeft uit de woor den van den heer v. Westendorp begrepen dat het bestuur zijn beslissing juist heeft uitgesteld totdat de Raad een beslissing hoeft genomen over het voorstel van B. en W. Besloot nu ook de Raad te wachten met het nemen van zijn beslissing, totdat het bestuur zijn beslissing genomen had,' dan kon het heel lang duren alvorens een oplossing zou eikregen worden. De heer v. Westendorp kan zich ook niet aansluiten bij hetgeen de heer De Bruin heeft gezegd. Indien B. en W. bij het l>cstuur waren gekomen met hun plannen, om daarover de meening van het bestuur te vragen, zou daarop niet zijn ingegaan. Spr. staat dan ook aan de zijde van B. en W., waar zij thans aandringen op het ne men van een beslissing van den Raad over liet voorstel van hun College. Het College verklaart door zijn voorstel dat het niet kan ndviseeren tot het verstrekken van het ge vraagde kapitaal, noch tot het verleenen van het gevraagde subsidie. Iets anders is natuurlijk of de vereeni ging daarmede geholpen zal zijn. Nu zegt de Voorzitter wel: begin al vast maar. Doch de vereeniging heeft geld noo dig om te bouwen en om dat geld te krij gen, moet zij zekerheid kumien geven dat de geldschieter de rente zal krijgen. Door don Voorzitter is een rekening op gezet die gunstiger cijfers geeft dan door het bestuur werden verkiegen, maar eok met die gunstige rekening blijft er nog een tekort van 130'0 en al gaat daar nog een bedrag van 500 af door de betaling van 10.000, dan blijft er nog 800 to dekken. Door het bestuur zijn de inkomsten reëds hopger geraamd, in het vooruitzicht dat van het nieuwe badhuis meer gebruik zal worden gemaakt, zoodat het gevaarlijk zou zijn, dat cijfer nog meer te verhoogen. Spr. kent den Voorzitter te goed als voorzichtig financier, om op een zóó samen gestelde rekening in te gaan. Als spr. met een dergelijke rekening bij dezen kwam, zou

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2