mi Dit nummerMafa. ö3'" Jaargang Zondag 11 December 1910. imo. 13481 Eers le Blad De Heidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen II. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertontiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Ad verten tiën: Van 1—6'regels fl. 0.92; iSdere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan 2ijn gratis aan het Bureau te bekomen. In d© nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 oents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de liedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAMP, Schiedam, 10 Dcc. 1910. ENGELAND. In verband met den verkiezingsstrijd is de eerste minister er nog niet toe gekomen om zich over zijn aanstaand arbeidspmgram uit te laten. In een verkiezingsrede, welke hij dezer dagen hield, heeft hij echter eonigc aanwijzingen gegeven, en daaruit moet men besluiten, dat onmiddellijk na de oplossing der constitutioneclo crisis, ze moge uitvallen hoe ze wil, het pat lenient zich aan de beraadslagingen over de Home Rule-uol /al moeten zetten. Hot betreffende wetsont werp overschrijdt verre de grenzen van een Lagerhuis-ontwerp, want tenslotte kan het Icrland's afscheiding van Engeland bewerk stelligen. De kwestie is namelijk, dat Homo Rule geen vast omlijnd begrip is. De eerste minister Asquith heeft zich hierover nooit uitgelaten. Redmond, de lersche leider, heeft gezegd, dat hij inzake do Home Rule staat op liet standpunt \nn Parnell, maar juist de/e lerenleider is /ell meermalen van mee rling veranderd. Eorst was hij de moenin& toegedaan, dat Ierland zijn eigen, volkomen af/onderlijk icgoeringslichiram zou hebben, dus zelf zijn belastingen zou regelen en de invoerrechten vaststellen, zoo noodig zelfs rechten op Engclschc goederen. Toen hij ver volgens meer Gladstone naderkwam, vvijzi de hij zijn opvattingen. Ook Gladstone's op vattingen waren aan wisseling onderhevig. Zijn beide Home Rulc-ontwcrpcn van 1886 en 1893 vertoonen principieele afwijkingen Eerst wilde Gladstone dat de Teren, in liet Engelschc parlement slechts dan recht van meespreken zonden hebben, wanneer speci fiek Ier=ohe aangelegenheden in beraadsla ging kwamen, later verklaarde hij dat de Ieren hun tachtig zetels in hot Engelschc parlement behoorden te behouden. Sir Edward Grey, de minister van buiten- landsche zaken, heeft onlangs in een ver kiezingsmanifest verklaard, dat hij voor- Home Rule voor alle doelen van het Ver eenigdc Koningkrijk was, dus ook ovor Schol- land en. Wales. De premier heeft nog geen tijd gevonden om zijn opinie over deze op vatting, welke met do zoogenaamde devolu- tiedheorie samenvalt, te construeeren. Men ziet echter, dat uit do meeningen van de hoeren Asquith, Redmond en Grey vich roods zoovele mogelijke combinaties laten denken, dat men daaruit een do/ijn verschil lende Home Rulc-hiLIs zon kunnen opbou wen. Men moet aannemen, dat minister Asquith patriottisme genoeg bezit om nooit zijn hand te Iconen tot een afscheiding van. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. Ierland, maar er zijn, een menigte midden wegen, waarvan elk zijn gevaren heeft. De liberale kiezer, die thans zijn votum indi rect voor Home Rule moet afgeven, had mogen verwachten, dat men hem eenige aan wijzingen zou hebben gegeven, hoever hot. eigenlijk met do „zeltbestuurs"-plannen voor Ierland staat. Zij kunnen onder zekere voor waarden zeer overeenkomstig de eiselren des tijds en natuurlijk zijn, dat echter de Ieren in hun haat tegen Engeland met een lauw zelfbestuursontwerp niet tevreden zullen zijn, behoeft wel geen beloog. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Zooals gisteren gemeld, is Donderdag een overeenkomst getroffen tusschen verte genwoordigers van den Bond van direc teuren in liet Scheepsbouwbedrijf en de afgevaardigden van den ketelmakcrsbond, welke overeenkomst echter nog de goed keuring der werklieden behoeft. Blijkt uit de stemming, die dezer dagen zal worden gehouden, dat deze zich bij de voorge stelde regeling willen nederleggen, dan zal er een einde komen aan een staking, die veertien weken heeft geduurd, 60.0T5Ö "ar beiders tot weikioosheid heeft gedoemd en een verlies van meer "dan lö.ötJO.SJOO gld. tengevolge heeft gehad. Dc* voornaamste bepaling van de over eenkomst is die omtrent gedeeltelijke sta kingen. Bepaald wordt, dat, wanneer een geschil ontstaat over verbreking ecner overeenkomst, onverschillig' van welke zijde, de kwestie aan het oordeel van zes personen zal worden onder-worpen, van welke door ieder der partijen drie wor den gekozen. De gekozenen mogen echter in gecnerlei betrekking staan tot de werf, waar hot geschil zich heeft voorgedaan. Kunnen de zes gedelegeerden het niet eens worden, dan wordt ecu onafhankelijk scheids rechter benoemd, wiens uitspraak voor beid© partijen bindend is. Dc stand der verkiezingen was gister avond om 11 uur: Liberalen 159, unionis ten 207, leden der arbeiderspartij 29, Redmondislcn 51 en Obijenisten 5 ze te ter Te ïlazleton won oen Rod moralist één zetel op een ObrienisL Kcir llardio, lid van de arbeiderspartij, word te Merthyrtydvil gekozen. tèle vormen, die hij niet wenscht te ver dedigen. Na onderzoek van de kwestie heeft bij gemeend, nog niet dadelijk ad ministratieve maatregelen te moeten ne men. Hij heeft evenwel een wetsontwerp in handen gesteld van een commissie van personen, die bevoegd zijn om de noodige hervormingen en wijzigingen der strafwet te kunnen voorbereiden. Met het oog op de steeds veelvuldiger voorkomende! gevallen van sabotage der spoorwegen heeft minister-president Rriand oen rondschrijven gericht aan de prefec ten, waarin hij1 hen erop wijst, dat de saboteurs meestal 's nactits met automo bielen langs de lijnen rijden, zoodat ver dubbelde waakzaamheid noodig is, zal aan het misdadig bedrijf der saboteurs een einde komen. schen om loonsverhooging niet vóór 12 dezer is voldaan. Men wacht thans af, of de minister die verklaard heeft dat de 7 millioen!, welke de loonsverhooging zal eischen, de de schatkist te zeer bezwaart, zal toegeven. F r a n k r ij k. In do Kamer is gisteren de interpellatie besproken omtrent de te nomen maatrege len tegen de kunstmatige hausse en den ppkoop van alcoholische dranken qp do Fransche markt. In zijn antwoord zeido de minister, dat do "schuld ligt bij de kleine speculanten, die op de beurs spe len als op do wedrennen en die een cbën- Dui tschland. In bet Oost-Pruisische district Labiau- Wehlau is gisteren do candidaat der voor uitstrevende volkspartij, Wagner, meteen meerderheid van 2600 stemmen op den conservatieven candidaat Burchardt tot lid van den Rijksdag gekozen. Dit is nu de zevende. Rijksdagzetel, die sinds de laatste, algompene verkiezingen, tussclientijds door de. jonkers verloren wordt, en dat terwij L in 1907 de nu over leden conservatief Arend t in dit district gekozen werd met een meerderheid van ongeveer 6000 stemmen. In don Rijksdag is gisteren de begroe ting in eerste lezing gekomen. De mi nister van financiën, Werrnuth, zette uit een, dat do financiën in voor klunend beteren toestand komen. Door de nieuwe tollen, zoo zeido hij, en door de belas tingen, welke opbrengst we in 1911 hoo- ger konden ramen, zijn wij in staat het ver-loren evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven lo herstellen. Het jaar 1909 bracht tegenover de raming een overschot van 113 millioen, het deficit van 239 mil- üoen is daardoor tot 126 millioen terug gebracht. Vervolgens gaf de minister een over zicht over de opbrengst dei- nieuwe be lastingen en tollen, die met een enkele uitzondering allo meer opbrachten. Do Deutsche minister van oorlog, v. Ilee- ringen, wees er op, dat om militaire en staatkundige redenen m het legerstelsel oenigo wijzigingen behoorden te worden gebracht. Ilij kondigde aan een uitbrei ding der veld- en vestingartillerie en zeide, dat oen bijzondere aandacht moet worden gewijd aan de verkccrstroopon. B u Ig ar ij e. Volgens de „Frankf. Ztg." doet zich te Sofia het wonderlijke geval voor dezer dagen is men eerst tot de ontdekking daar van gekomen dat hot origineel van de Bulgaarsche grondwet, dat in 1S7S door prins Alexander van Battenberg werd onder- tcekond en door de ministers en afgevaar digden gecontrasigneerd, uit de brandkast der Sobianja waarin het woord werd, is ge- slolcn. liet onderzoek moet hebben aan het licht gebracht dat de diefstal, ofschoon eerst dezer dagen ontdekt, reeds meer dan tien jaar geleden weid ge pieced. Men gelooft, dat cr een constitueerende vergadering 5 worden beroepen, om een nieuwe constitutie te ontwerpen. leur der politie, bijeen heeft geroepen om te beraadslagen over de te nemen maatregelen bij eventueele onlusten. Het is bekend, dat Makmoed Sjefket pasja en de Jongturken niet bepaald in do allerbest© verstandhouding leven. Het leger hooft de groot© revolutie in Turkije tot stand gcbrach en Mahmoed Sjefket is èn door zijn persoonlijk gezag èn door zijn positie als ge neralissimus en minister van oorlog heer en meester over het leger en als zoodanig feite lijk meester van den toestand. Het is dus geenszins onmogelijk, dat Sjefket zich van de overheersehing der Jongturken wil ontdoen. BINNENLAND, Zweedsch gezant benoemd. De gezantschapsraad te Parijs, dr. Klercker, is benoemd tot gezant van Zwe den te Brussel en Den Haag. 48) Diep in. het hout schreeuwde nogmaals een uil. „Laten wij da uilen niet langer veront rusten,"! zei Eulenhorst rrict licht bevende stem. „Wij hebben een goeden slag gcsla gen."1 „Wij kunnen Koekoek verder met rust la- teu en bobben hem ten slotte dankbaar te rij», want wij hebben door hem nu Knurr- liah'n in onze macht,"1 zei Hagenloh opge wekt. „Zoo is het,"' antwoordde de slotheer. „Maar laat ons nu eens gaan hooien wat onze dominee er van zegt."' „Dat viel ten slotte nog al mee 1') zei Eagcnloh, toen zij weer rookende neoiza- ten otn den haard in de werkkamer van den gastheer. Hij had liever gewild dat hij teeer h'ad moeten strijden om zijn doel te bereiken; 't was voel te gemakkelijk ge gaan voor zijn naar avonturen dorsten den geest,"' „Hoe vaak heb! ik al z.oo iets onder- ronden,"1 vervolgde hij. „Vaak zijn andoren bezig iets te zoeken en uit te vorschen, maar zij komen niet achter de waarheid. t En waarom niet? Alleen omdat zij het onderzoek niot tot Kot uiterste drijven. Als .ik dat dqn daarna doe, dan vind ik do oplossing van wat zoo moeilijk scheen be Rekkelijk gemakkelijk. Ja, soms is hot be lachelijk gemakkelijk. Ik heb mij vaak wel eons afgevraagd waarom anderen niet tor- stond tot liet uiterste gingen, i „Och men is te spoedig tevreden. Er zijn meer slappe naturen die alles maar half doen, dan gij denkt,'1 zoo viel do dominee mot een vriendelijk, goedig lachje in. „Wat voor zoo'n halve natuur een reu zenwerk schijnt, is voor een sterke natuur als de uwe kinderspel. Het is, als men bet nu beschouwt, eigenlijk belachelijk dat gij mot zoo weinig moeite on in zoo korten tijd een raadsel oplost, waai moe zoo vele gercchtsheereti en politiedienaren zich het hoofd hebben gebroken. Inderdaad dat schijnt belachelijk."! „Zeer juist, beste dominee,"' viel Eulen horst in. „Wij kunnen slechts onzen ge- meenschappolijkcn vriend geluk wenschen, dat hij do gave heeft ontvangen van het snelle initiatief. Zulke menschen brengen vaak een steentje bij tot het geluk van an doren. Zij zien vaak verder dan anderen en ontstoken licht op don weg van velen, die in bet duister voortgaan. Op uw geluk bcsto vriend, op uw bijzonder geluk mijn waarde heer."! Do glazen werden tegen elkaar gestoo- ten en het klinken vervulde do kamer met vroolijk gerucht. Toen do glazen tot den laatsten druppel leeg gedronken waren, keek Ilagonloh met schitterende oogen voor zich uit en dacht na over de woorden die zijn beide oud© vrienden daar juist hadden ge zegd. Zij hadden hom plotseling een inzicht gegeven in zijn eigen karakter. Zoo gaal het meer anderen schijnenons vaak O o s t e n r ij k. De Oostennjksche spoorwegbeambten di eigen met de veel beproefde methode van lijdelijk verzet, indien aan hun wen dingen, die wij zeer goed weten, eens dui delijk te moeten zeggen voor wij zo als waarheid geheel in ons opnemen. Even later bespraken zij wat nu verder gedaan kon worden om voortgang met de zaak te maken. Hoe goed zij het ook me't Koekoek bedoelden, te voorkomen zou toch niot zijn, dat hij aan een streng gerech telijk verhoor Werd onderworpen. Eulen horst stelde daarom voor zoo spoedig mogelijk aan do justitie te Espenwiese ken nis to jeven van het gebomde. Men zou daar aan pontic op de heen kunnen brengen om "Knuri hahn te arrestccren. ilagenloh wilde den volgenden morgen dan zoo vroeg mogelijk naar houtvester Ilcckenrot gaan om dezen te waai schuwen. Het gevolg van hun gedachtenwisseliug was, dat oen kwartier later een bode te paard naar Espenwiese ging om daar de betrokken autoriteiten op de boogie te biongen. Nadat dit geschied was, zei Eulenhorst, dat men naar zijn meening nu nog niet alles gedaan had, wat men op het oogon- blik kon doen. Do domineo keek mot groote spanning naar het gelaat van den slotheer. „Ik ben eigenlijk door u diep be schaamd,"! ging deze voort, „beste vriend Ilagonloh, Onze predikant heeft in het be gin van den avond den moord op Wiesen- reiter mot de verbrande kerk te Espenwiese in verband gebracht. Zooals bij ons die zaak toekende, staat het voor mij vast dat de oene zaak zonder de andere niet tot een goede oplossing gebracht kan worden. Gij lacht, waarde Schnolldahin, maar ge loof me, li'et is mij ernst. Door uw woorden Se rvië. De ex-kroonprins George heeft met zijn vader, koning Peter, weer een hoogloo- penden twist gehad. Papa verklaarde nl., dat het lastige zoontje Belgrado zoo sproe- dig mogelijk moest verlaten, daar zjjn broeder, de tegenwoordige troonopvolger, niet met hem in dezelfde stad wilde wo nen. Prins George wensehte zich niet te voegen naar den wensch van zijn broe der en het onderhoud tusschen vaderen zoon ging ten slotte over in een zoo he vige twist, dat een der adjudanten het noodig achtte de kamer binnen te gaan en de twistenden te scheiden. Do „Zwono" weet te vertellen, dat de koning in zijn drift den prins zelfs een klinkenden draai om de ooren toediende. Turk ij e. Na de lange, Donderdag gehouden rede voering van don grootvizier, waarin hij een uiteenzetting gaf van het beleid van liet mi nisterie, hebben gisteren de Kamerleden ge durende ettelijke uren hun meerlingen over het huidige bewind uiteengezet, waarbij het kabinet menigen scherpen aanval had te-ver duren. Do parlementaire greep van de Jong- tuiksche partij besloot tenslotte vandaag een motie van \erlrouwen in de regeering aan te nemen. In diplomatieke kringen, en eveneens on der liet lagere volk te Konstantinopel, gaat het gerucht, dat de tooneelen van wanorde die zich in het parlement voordoen, wijzen op het naderen van een staatsgreep, die een militaire dictatuur ten gevolge zou hebben. De „Neue Frcie Presso" vernam uit Kon stantinopel, dat de minister van oorlog, Mahmoed Sjefket pasja, reeds alle generaals en stndscommandanten, benevens den diree- Onze Marine. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen berichten is: lo. Hr. Ms. pantserschip „Tromp", on der bevel van den kapitein ter zee E. de Haan, S dezer te Peiim aangekomen; 2o. Hr. Ms. pantserdehschip „Friesland'!, onder bevel van den kapitein ter zee S. AVoldnngh, 9 dezer van Tunis vertrok ken. liet lag in het voornemen van den com mandant van Hr. Ms. pantserschip „Tromp" dezer weder van Berim te vertrekken,, tor voortzetting van do reis naar Oost- Indie. („Stct.") Rechterlijke macht Bij Kon. besl. van S dezer is benoemd, met ingang van 1 Januari, tot griffier der arrondissementsrechtbank te Breda, mr. G. M. II. Sassen, thans griffier bij het kan tongerecht te Eindhoven, Bij Kon. besl. van S dezer is benoemd tot kantonrechter te Helmond, mr. J. L. \\T. J. Frcncken, thans kantonrechter te Hulst. Hof ran Arbitrage. Volgens de „Allgemeine C or r esp ouden z" hebben de Russische regeering en de Porto een overeenkomst getroffen over dc be taling van de oorlogsschatting, die Tur kije aan Rusland verschuldigd is. liet geschilpunt zal in hot volgend voor jaar aan de uitspraak van het Haagsche Hof van Arbitrage worden onderworpen. van straks is mijn geweten gaan spreken. Inderdaad ik moet bekennen, ik voel mij lot zekere hoogte verantwoordelijk voor het meisje dat zoo ongelukkig het slachtoffer is geworden van de misdrijven, die haar vader heeft gepleegd. Hot is wel een zon derlinge reden door het bouwen van een kerk: een eind to willen maken aan dorps- kletserijen maar in ons geval is het een zeer voldoende reden."1 Eulenhorst stond op on ging, naden kend voor zich kijkend, op en neer door de kamer. „Maar komaan, ik wel het ronduit be kennen, de droppel die gij in het vat hebt geworpen, deze laatste dikke droppel heeft het vat doen oveiloopon. In óén woord, mijn beste hier bleef hij"voor dominee Schnolldahin staan, die onwillekeurig in spanning was opgestaan „er moet een eind aan komen. Daarom, zog tegen uw boeren ou dorpers, die eigenzinnige kei els, dat ik het zeil strijk en genoegen neem met liet aanbod daj gij mij gedaan hebt, Twee derden der kosten voor den weder opbouw van de kerk neem ik voor mij Dat kost mij een laatste hypotheek op mijn bezittingen cn al mijn eigendom gaat cr mee hoen. Maar enfin, laat het zoo zijn Ik ben toch al een grijs man en hot duurt niet lang meer of gij moet mij naar Uc groeve dragon. Jonge on nieuwe geslachten zullen echter opgroeien en wat zij mede noodig bobben is een nieuwe kerk. Do hemel geve dat in do toekomst het klok gelui uit den nieuwen toron door mag dringen tot in volo gelukkige gezinnen. Laat (ons hopen dat er zegen raste op uw nieu we kerk."1 Wijziging Wetboek Tan Koophandel. Do commissie van voorbereiding uitd© Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van koophan del ten aanzien der Naamlooze Vennoot schappen, zal 4 Januari ek- haar werk zaamheden aanvangen, gelijk de voorzit ter der Kamer heden mededeelde. Heftig bewogen hoorde dominee Schnell- dahiti naar deze woorden, die op zoo luclf- tigen, eenvoudigen toon werden uitgespro ken. Nu greep hij de hand van den slotheer en wilde die kussen. Deze echter trok haar snel terag, stond kalm en eerbiedwaardig voor den predikant en dreigde dozen met den vinger. „Zoo iets past niot meer in onzen mo dernen tijd,"' zei hij. „Men 3oct tegen woordig alle moeito om de edele, zuiver menschelijke gevoelsuitingen te onderdruk ken. Het is gewoonte om zich anders voor to doen dan men is alles wordt j,ot een nuchtere handelszaak gemaakt en daar bij komt geen ontroering te pas."1 Achter zijn brilleglazen sprongen den dominee de tranen in de oogen. „Gij kunt mij verhinderen u mijn dank baarheid te betuigen. Maar gij zult toch niet kunnen beletten, dat ik met dank en achting voor u vervuld ben en zal blijven. En geloof me, niet ik alleen zal u dank baar zijn mijn geheelo leven; ook mijn gemeenteledon zullen er zoo over denken. Het mag waar zijn dat er veel ruwe luidjes onder zijn, maar voor u hebben zij altijd achting gehad. Het geslacht Eulen horst is aan Espenwiese en zijn bevolking vast verbonden. De genegenheid van deze menschen voor u waarachtig, dat is geen handelszaak. Er is hier oen toegenegen heid en aanhankelijkheid, cr is hier een erkentelijkheid voor uw goedheid, die uit het hart komt. God weet dat het zoo is."1 (Wordt vtrvolgd.) is SCHIEDAMSCHE (OUR iNlf,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1