Meer waar voor minder geld. van strafzaken geen vreemdeling is, weet wat die tweevoudige vernietiging zeggen wil." „Zou," zoo vroog de afgevaardigde voor Schoterland, „de Hooge Raad, indien hij ernstig overtuigd ware geweest, dat er werkelijk recht, gedaan ware, tot tweemalen toe oR grond van Vormmid- delen de beslissing de.r rechters hebben vernietigd? In die herhaalde Vernietiging lag een vingerwijzing van den onpar tijdiger). hoogs ten rechter; daarin lag do waarschuwing: onderzoek grondiger dan uw voorganger." Eind goed, al goed. Wat er ook door lagere rechtscolleges in deze zaak voor louten zijn begaan, bij den Hoogen Raad bleek de Nedcrlandscho rechtzoekende go- he>ol veilig, toen zoovele andere rechter lijke ambtenaren hun kalmte en onbevan genheid voor een oogenblik kwijt waren, en dat is een nieuwe lauwer aan zijn kroon. Ook van den heer Regout, aan wion de portefeuille van Waterstaat is toever trouwd, gaat grooto regeerkracht uit, eu dat Heek het boste bij do discussies, die zijn gehouden naar aanleiding van de po sitie van hot spoorwegpersoneel, waarbij hrj zich een beslist voorstander van de go- zonde vakvoreeniging betoonde, maar te vens een even principieel tegenstander ea bedwinger van sociaal-democratische uit spattingen. Het ging dezen keer om de gedragingen van do Voreoniging van Ne- derlandsch Spoorwegpersoneel, dio, zoo als men weet, geheel in sociaaldemocra tische handen is, ten feitelijk niet veel anders is dam do voortzetting van do door do gebeurtenissen van 1903 geknakte vereeniging van den heer Oudegeost, die daarvan dan ook voorzitter is. De dis cussie ontspon zich naar aanleiding van het feit, dat de heer Van TfoLsdingen op gekomen was tegen de uiting van don Mi nister in zijn nota van inlichtingen, dat genoemde vereeniging niet vrij te plei ten is van een éénzijdige voorstelling van zaken. lil E o n z ij d i g o voors tolling was hier wel een heel zacht woord. Onbetrouwbaarheid waTe juister geweest, en wij behoeven maar één voorbeeld, dat de Minister daar van aanhaalde, weer te geven, om te zien met hoe groot recht wij1 dit woord neer schrijven. Verleden jaar had er een congres plaats te Amsterdam dooi" gemelde Spoorwcgvcr- eeniging, ter behandeling van het Regio ment op do dionstvoorwaarde, en een uit noodiging tot bijwoning werd gezonden aan dp Regoering, ten geheel afgescheiden daarvan, ook een uitnoodiging aan den Raad van Toezicht om zich te laten ver tegenwoordigen door één of meer leden. Toen den Minister bleek, dat do Raad van Toezicht van meening was, dat het nuttig kou zijn, dat eon paar leden, die zich met de porsonaiia bezighielden, <1 aar- li een gingen om een indruk van hot ge sprokene te .krijgen, liecft de Minister, of schoon hij misschien roden had daartegen bezwaar te maken, dat met .gedaan, om dat hij het zelfstandig karakter van den Raad van Toezicht wilde eerbiedigen Wat de ltegeering betrof, had do Minister ech ter aan het bestuur geschreven, dat hij goon teamen vond zich op' hot congres to doon vea*tegen,woord igen. E n zulks op grond, dat naar do overtuiging van den Minister voor die Vereeniging lotsverbetering bij zaak, ondermijning van 'tgezag hoofd zaak is. En wat 'geschiedde er toon in dio ver eeniging? De voorzitter daarvan deelde bij de opening van hot congres mede, dat d e Rogeering zich had laten ver t egenw oordi gen door twee le den van den Raad van Toezicht, terwijl het b'ostuur toch in het bezit was van 't officieel schrij ven, dat de Regotering geen ter men vinden kon om zich te laten vertegenwoordigen. Wat, zooals de „Als kind ben ik nooit bang geweest, en nu ik achttien hen kijk maar, ik ben sterk. En nu God zegen jeU'i Zij is binnen, do deur blijft half open; hij gaat niot weg, maar leunt tegen den lindeboom en hoort haar in hot luns heen en weer dribbelen. Het is diezelfde zwevende, gang en ,hot is hom of hij haar heen en weef ziet gaan. Er is bijna een half uur vorïoopen; het venster* wordt opengedaan en het hoofd van Barbete komt te voorschijnzij ziet hem niet en hij roept: „Ik ben or nog!" Het moet gek geklonken hebben, want zij schate.1 het uit van hot lachen; maar voor dat lachen had hij graag nog een grootero domheid gezegd. „Hemeltjelief, waarom dan?" „Die rozenknop daar stamelde hij, zoo verlegen als een schooljongen voor een examinator, „mijn moeder houdt zoo van rozen 1" „Daarl" zegt Barbele, en zonder zich te bedenken breekt zij do bloem af, „noem zo dan maar en ga naai* huis!" Het raampje wordt toegeschoven; hij houdt den knop in de ruwe hand en gaat nu eindelijk den weg op, dien hij ge komen is. Maar als hij uit hot gezicht is, dmkt hij de bloem' aan zijn lippen, en hij fluit zoo vroolijk, als nog nooit iemand van hem heeft gehoord. Binnen het jaar zijn zo man en vrouw. Minister zeer terecht opmerkte, alleen daar om geschiedde om bij het personeel den indruk te vestigen, dat de Rogeering in weerwil van het onbehoorlijk optiedon der vereeniging toch niet zou, durven nalaten zich op dat congres to doen vertogen;- woordigen. Ex uno disco omnes; op zijn lïollandsch Eén voorbeeld genoegt. En wie weten wil welken stijl genoemde vereeniging er op na houdt, verkwikke zich aan den volgenden zin uit haar oigaan, gewijd aan het ontslag van den ambtenaar De Vries, die volkomen vettig ontslagen was, omdat hij i n d i e n s t eenc propagandistische circulaire verspreid had, iets vaar ontslag op staat. Hot orgaan schreef daarovor: „Zij fde Spoorwegmaat schappij) werpt een ijverig ambtenaar de laan uit, omdat hij onder de mannen van do Ilollandsclie IJzeren Spoorweg-Maatschappij werkte voor oiganisatie, aansluiting, machts vorming. Zij lapt dc grondwettige rechten harcr arbeideis aan haar laars, omdat zij hun broodheer is, en de macht hooft hen anri den honger prijs te geven." En iets verdei„Onze organisatie zal niets onbe proefd laten om deze wandaad van despoten nog ongedaan te maken." Was het vonder dat de Minister veiklaar- dc dat hij tegen zulk bedrijf, togen al wat liet gezag ondermijnt, ten krachtigste positie zon nemen, al erkende hij ten volle het ver- eenigingsiecht van het peisonecl. Al zou hij, en deze verklaring maakte hem zeker niet minder sterk, alle verzoeken, die van die Vereeniging tot hem kwamen, onderzoeken, mits in acht genoman. word het door de Ro geering goedgekeurde Reglement voor de dienstvoonvmrden, de zaak zelf de moeite waard is en de mcdcdceling in een gepasten vorm geschiede. Hoe toe te geven aan dè wenschenvan de vereeniging, het bedrijf onmogelijk zou ma ken, moge blijken uit het volgende geval. Een werkman in de werkplaats te Tilburg kwam 15 minuten te laat en kreeg de daarop staande disciplinaire boete. De betrokkene beweerde evenwel dat hii slechts 13 minuten te laat was. In plaats van nu te klagen bij zijn onmiddellijkon chef, gaf hij zijne klacht in handen van dc Vereeniging, vvan.tr daar toe zijn hare leden verplicht. Deze bracht de klacht in, 9 maanden na dato,, waar door het uiterst veel moeite en tijd koelte de zaak nn te pluizen. Toen nu weer zoo'n zaak voor lcvvam, veroorloofde de Mi nister zich de Vereeniging erop te wijzen, dat het toch beter was bij zulke klachten don gewonen weg te volgen, en dat zelfs oen man als de heer Troelstra verleden jaaf had toegegeven dat het wel op den weg dor vereeniging lag voor aigemeene klachten op tc komen, maar niet voor persoonlijke. En wnfc- kreeg de Minister ten antwoord? Ten eerste dat de Vereeniging niets met do opvattingen van den heer Troelstra te ma ken had; ten tweede, dat ze geenc rekening kan houden met de eigenaardige op vattingen van. zijne Excellentie! Van dit antwoord behoeft de verregaande onbeschoft heid zeker niet te worden aangetoond. Do Minister toonde in don brcede aan, en hier stond hij weer zeer sterk, wat hij zoo al voor de verbetering van de toestanden onder het personeel gedaan had, on eindigde met do verzekering dat, al zou hij steeds opko men voor recht en billijkheid, hij elke onder mijning van het gezag ten strengste zou tegengaan, en hij deed, om steun daarvoor een beroep zoowel op de Rechterzijde als de Linkerzijde. Jammer dat de Minister aan het einde eono fout beging, die inter het gevolg bleek van al te grooto gemakkelijkheid in spreken. Willende zeggen, dat hij het jam mer vond, dat de vrijzinnigen in de laatste jaren gecne meerderheid hebbon gehad of ze moesten de sociaal-democraten meetellen, cn daardoor moer met hunne w'enschen reke ning houden dan hij wcnscheüjk achtte, werd dat in zijn mond een verwijt dat deze ten nadeele van het Regeeringsprestigc met de sociaal-democraten coquctteerden. Dat lokte den heer Roodhuyzen uit zijne tent, die in een kott speeehje den Minister erop wees, dat hij met dergelijke uitingen voorzichtig moest zijn; 1 o. omdat hij tot eenc coalitie behooulo, waarvan de vader, Dr. Tvuypor, indertijd door zijn advies bij de herstemming in Schoterland Domela Nieu- wenhuis in de Kamer bracht2o. omdat hij tot eene partij behoort, die volgens do getui genis van hare eigen bladen door hare hou ding bij de herstemming in Zaandam in 1909, de verkiezing van den lieer Days op hare rekening heeft. Gaven de beide hoeren Regout een toon beeld van kracht, de Minister van Oorlog is, zooals de beer Thomson het terecht opmerkte, een min-krachtigc persoonlijk heid, wat nog te meer uitkomt waar deze minister alle gaven des vvoords mist, ook deze, om de verschillende onderwerpen, dio bij behandelt, behoorlijk te rangorde non. Hij begint meest met het behandelen der hoofdzaken, om dan steeds meer en meer naar de bijzaken af tc dwalen, waar door hij bij de beantwooiding der sprekers doorgaans met een heele kleinigheid ein digt, zoodat men. van zijn „redevoeringen" met recht kan zeggen, dat ze als een nachtkaars uitgaair. Nog weinige weken geleden heette 't dat er droeve wolken hingen boven het bestaan van dezen minister. Thans heet het weer, dat die wolken overgedreven zijn en dat de Rechterzijde besloten heeft den Minis ter te handhaven; onze lezers zullen daar wellicht reeds alles van weten als deze regelen hun onder de oogen komen, want onmogelijk is liet niet, dat die begroo- ting heden ten einde wordt gebracht. Zou het misschien kunnen wezen, dat Minister Heemskerk niet gaarne aan den derden minister van Oorlog in zijn kabinet wil beginnen, zich' herinnerende hoe het ka binet-de Meester aan de chronische, kwaal, die „Departement van. Oorlog" heet, heeft gelaboreerd, en hoe het ten slotte daaraan is bezweken? En toch hoe wenschelijk zou het wezen, dat we aan dit Departement don krachtigen man hadden, die in staat was Nederland, in overeenkomst met zijn draag kracht, dat te geven wat het voor de hand having van zijn neutraliteit behoeft. Nu dit niet het geval is, vragen wij ons wel eens af, wat het baat met dezen Minister, dio toch niet meer doet dan den boel aan den gang houden over alles en nog wat van gedachten te wisselen. Is het niot treu rig, dat een zoo kranig officier als de heer Thomson, zijn speech moest beginnen met de verklaring, dat wij eigenlijk geen leger hebben, en" dat, waar wij er bijna 40 mil- liocn 's jaars vooor uitgeven 1 Hyper-mili- taristen als de heer Tydeman mogen zelfs over dezen minister en zijn begrooting den lofzang zingen, ieder ander kan niet anders dan tocgeovn, dat het aan het departement van Oorlog een duffe boel is. Het tweeploegenstelsel is mislukt; dit wordt zelfs door den heer van Vlijmen, die er indertijd vóór gestemd heeft, erkend; deze afgevaardigde zeide, dat door de in voering daarvan het leger oen warwinkel is geworden. Nu heet het, dat door do aangekondigde wijziging van de Militiewet hot kwaad zal worden verholpen. Dus afwachten. Do slechte ondervinding, opgedaan over de ge ringe marsclivaardigheid van het regiment grenadiers en jagers, deed do heeren van Vlijmen en Arts om langer oefeningstijd vragen. Ook dit had achterwege kunnen blijven, want daaraan valt natuurlijk nooit to denken. Drie zaken zijn verder nog to vermelden: lo. de voorgestelde verhooging der officierstractementen, want dio is noo- dig, dringend noodig, en we hopen dat ze haar beslag zal krijgen; 2o. de quaestic der militaire bonden, waarover den vol genden keer, en ten 3e het duel dat weer op de proppen is gekomen door het feit dat de ^kolonel van de cavalerie, de baron van dc Capelle, niettegenstaande dat Hij niet lang geleden tot vijf dagen gevange nisstraf is veroordeeld wegens deelname aan een duel, tot generaal is bevorderd. Er was naar aanleiding daarvan een motie Tngcdiend door de heeren Thomson, Eland, van Hamel, de Meester, Roessingh en Roodhuyzen, waarin de Kamer uit spreekt, dat zij, kennis genomen hebbende van genoemde bevordering, en het duel on voorwaardelijk afkeurde, van de Regeering vraagt in de toekomst elke maatregel ach terwege te laten, die, gelijk de bedoelde bevordering, den indruk'zou kunnen vesti gen, dat het bestaan van het duel van Regeeringswege niet bestreden wordt op die doortastende wijze die noodzakelijk is. Het doet ons genoegen, dat deze motie door do Kamer met slechts een paar stem men tegen is aangenomen, en dat niettegen staande de bestrijding van die motie door den hoer de Savornin Lohman, die over het duel nog de ouderwetsche begrippen koestert van een conservatief edelman. Dat de Rechterzijde in zoo grooto getale voor stemde, is te danken aan de warme verde diging van de heeren Colijn en Nolens, die terecht meenden, dat de aanneming van deze motie krachtig zou kunnen meewerken om dien officieren, die uit een valsch be grip van eer zich niet aan de weigering van een uitdaging zouden, wagen, rugge- graat te geven. In dc avondzitting van Vrijdag is een begin gemaakt met de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Het is wm hot grootste belang, dat de toenemende behoefte aan luxe als een eiuel woult gekarakteriseerd en tegengegaan. Doch aan den anderen kant is het toch ook van belang, dat men op middelen zint om op min kostbare wijze te voldoen aan behoeften van betrekkelijke luxe. Een van de meest di ukkende luxe-uitga ven, die vooral het budget van de min-ge- foitimccrde beschaafde liedon zwaar belas ten zijn. do uitgaven voor de zomerreis. Een van de meest drukkende maar in dezen drukken tijd ook een van, de moeilijkst mis bare. Juist voor de harde werkers, dio deze ontspanning niet missen, kunnen, zal zij ten moeilijkst te bekostigen zijn. En juist voor hen is zij ook daarom zoo1 moeilijk te missen, omdat zij verandering van million, onmoge lijkheid van doorwerken, wegvaging van zorg bcteekent, die niet te bereiken zijn als men thuis vacanlie neemt. Opmerkelijk is het wel, dat dezen intus- schen zoo weinig moeite doen om door sa menwerking te verkrijgen dat men met min der geld meer comfort en betere verpleging krijgt. Zoo ergens, dan ware Hier coópeiatie toch zeker op haar plaats. Wij hebben her haaldelijk aangetoond hoe men hier door coöperatie betere toestanden zou kunnen krij gen. Er zijn eens zwakke pogingen in de richting der coöperatie gedaan. Doch gemis aan medewerking en gemis aan tijd van de meest geïnteresseerden heeft de poging op niets doen uitloopen. Er zou hier alleen iets zijn te bereiken als de coöperators in spe begonnen met geld bijeen te brengen ten einde een geschikt propagandist tc bezoldi gen, die de zaak geheel voorbereidde, in el kaar zette en bestuurde. Pakte men de zaak zoo aan, dan zou hier binnen betrekkelijk korten tijd voor velen bezuiniging cn ver betering op dit gebied te verkrijgen zijn. Er is intussohen v al wachtend op zulk een zegenrijke coöperatie ook voor ieder in dividueel wel het een en ander te doen in dezelfde richting, waarin men ten aanzien, van de kinderen hier en daar in hetjiui- tcnland en ook wel een enkele maal in ons land is gegaan. Men kent den tijdclijken kin- doiruil. Ouders uit een hoofdstad sturen in dc vacantie hun jongens naar ouders op het land, die in dezen tijd hun jongen naar de ouders in de stad sturen. Men verschaft den kinderen op deze wijze heel veel plezier voor heel weinig geld en do ruil kan bovendien heel nuttig zijn voor de ontwikkeling der kinderen. Wanneer men zoodoende nu nog null van het eene land naar hot andere, ge lijk b.v. tegenwoordig zelfs tusschon Frank- rijk en Duitschland stelselmatig gedaan wordt, bevordert men de talenkennis en werkt men de onderlinge waardeering dei- volkeren in de hand, verruimt men den blik van het kind. Precies als met de kinderen kan men nu met zichzelf doen. Door een advertentie roept men in de streek waar men hoen wil een familie, man cn vrouw b.v. op, die ge neigd zijn u als een logee te ontvangen en o]i hun beurt bij u willen komen logecrcn. Gij informeert, sluit de overeenkomst en krijgt in den regel meer comfort en beter voeding voor veel minder geld dan gii an ders zoudt hebben gekregen. En bovendien hebt gij den kans mits gij u went, van te voren uamvekurige informaties in te win nen aangename relaties te krijgen, die voor beide partijen wellicht nog meer nut kunnen opleveren. lleihaakleliik hebben wij in buitenland- sche bladen enthousiaste verslagen van op deze wijze opgedane ervaringen gelezen. Men gaat daar soms heel ver. Zoo lazen wij on langs een heel gcnoegcliik verhaal van een familie met zeven kinderen, die op deze manier naar alle windstreken uiteengestoven wias en daardoor plotseling „een nieuw leven" begonnen was. De vader, een gepen sioneerd hoofdofficier, schrijft daarover vol enthousiasme. Drie kinderen waren de gren zen over gewcert en hadden allerlei nieuwe ideeën meegebracht. Pa en ma hadden nieu we vrienden gekregen. Men kreeg aange name logees thuis en maanden nog, nadat de laatste vertrokken was, had men over vloedig gesprekstof aan de velerlei ervarin gen, die men aldus had opgedaan. Voor ruim 200 gulden en wat kost extra had die fami lie, die welgesteld maar niet rijk was, een genoegen en prettige ervaringen gehad, die anders voor geen 1000 hun deel zouden zijn geweest, wanneer zij in een of ander iiotel of pension een onderdak haddon ge zocht. In een anderen brief rekent een huis vader ons voor, dat hij nu met vrouw en twee kinderen voor ongeveer 48 en wat kost een heerlijke vacantie had gehad, die hem anders 390 zou hebben gekost. Inderdaad er is daarin veel waars. Men behoeft niet zoo ver te gaan als de geciteer de kolonel om heel veel van deze nieuwe methode te profiteeren, die zoo in den aller- bosten zin modern is. De menschen zouden elkaar het leven zoo heel veel aangenamer en gemakkelijker kun nen maken, indien zij maar niet zoo stijf waren, niet zoo'n neiging luidden om met allerlei vooroordeelties en maniertjes en schijnheiligheidjes als metselmateriaal muur tjes tc bouwen, waar buiten zij zich verbeel den niet gelukkig te kunnen zijn. Alen loopt nu norscli, onvriendelijk, zwij gend elkaar voorbij, zoolang niet een toeval lige weder/Ijdsche kennis de heilige formule gemompeld heeft.; „Mag ik u wen voorstel len meneer zus, mevrouw zoo." Als wij ons eens konden losmaken van die valsche ge manierdheid, die ten slotte met werkelijk goede manieren niets te maken hoeft, als wij op de boven omschreven wijze eens uitgingen om te zoeken naar gelijkgezinden en ons gezamenlijk het leven aangenamer te maken, hoeveel meer onschuldige levens vreugd en hoeveel minder drukkende finan- cicele zorgen zouden dan ons deel zijn. HÏNNENÏAm Vau het Hof. Z. K. II. Prins Hendrik vertrekt heden avond met den trein van 6. u. 45 in. van Apeldoorn naar de residentie. Corps diplomatique. De Spaanscho regoermg heeft, naar Reuter seint, haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van graaf Widenbruck tot gezant van Oostenrijk-Hongarije to Madrid. Graaf Widenbruck is thans in gelijko functie te 's-Gravonliagte. Arbeidscontract. In 1909 reeds zijn bij den raad der gemeente Leiden aldressen van de afdeo- ling Leiden vain den R. K. Volksbond en van den Leidschen Bes luurdeisbond in gekomen, waarin werd verzocht, in het vervolg in do bestekken der vanwege de gemeente aan te besteden werken den aan nemer de verplichting op te leggen, do bepalingen van art. 1638 o en <1 van het Burg. Wetb. onveranderd na te leven, voor zoover het arbeiders b'etreft enl voor den tijd dat zij daaraan werkzaam zijn. De Bond van, patroons in het tirrüneiyak te Leiden had verzocht, afwijzend op be doelde adressen te beschikken, of, zoo do raad daartoe niet kon besluiten, do risico te brengen ten laste debgemeen'fo. Omtrent de strekking van het door B. en W|. uit te brengen prao-advies, be stond t in dat college groot veischil van meoning, en een poging om dit meenings- verschü op te lossen, heeft'tot oponthoud aanleiding gegeven. Do minderheid blijft tegen inwilliging van het verzoek, do •meerderheid heeft daartegen; even,als do commissie van fabricage em commissaris sen der fabrieken, van gas en electriciteit, geen bezwaar en wil zelfs nog even ver der gaan, om' n.l. te bepalen, dat niet alleen bij ziekte of onder zeer bijzondere omstandigheden, in genoemd artikel ver meld, maar ook bij „onwerkbare" dagen aan den werkman loon zal worden uit betaald en wel do helft van hot minimum uurloon, dat hom' krachtens de verorde ning toekomt, De raad zal in zijn eerstvolgende ver gadering dit prae-ad\ries behandelen. Spoorwegtarieven, Het bestuur der Ncderlandsche Handels- Vereeniging hoeft een adres gezonden aan den minister van waterstaat, waarin het er op wijst, dat bij hot haar indertijd ge vraagd advies omtrent de vooigenomen re organisatie der reizigerstarievon op de Ne- derlandsche spoorwegen geen sprake is ge weest van reorganisatie van bagagetarie- vcn. Thans, 14 dagen voor de inwerkingtre ding der nieuwe tarieven, deelt do H. IJ. S. M. mede, dat aan houders van nieuwe abonnementskaarten gocn vermindering op do vrachtprijzen voor het vervoer van ba gage meer wordt verleend. Daar deze be paling de belangen van do Nederlandscho handelsreizigers schaadt, verzoekt adr. den minister zijn invloed te willen aanwenden om do tot nu toe geldende gunstige bepa ling to doen van kracht blijven. Volkstuinen to Rotterdam. Uit Rotterdam wordt gemeld: In een vergadeiing belegd door het be stuur der vergadering voor gemeente- en volksbelangen heelt prof. nu\ J. A. van Hamel gisteravond een rede gehouden over het nut der stichting van zoogenaamde volkstuinen, en na dit op aigemeene gron den te hebben verdedigd, tevens een be schrijving gegeven van de „Tuinwijk"-stich- ting te Amsterdam. De heer Iloyer, uit 's-Gravenh'age, die daar in het comité voor do inrichting van volkstuinen zit, vulde die redo aan met de noodige bijzonderheden over de ervaring in de residentie daarmee opgedaan. Het bleek hierna, toen gelegenheid werd gege ven om vragen te stellen, dat de beide spre kers getracht hadden een reeds geopende deur open te maken. Immers de secretaris van het „Nut", dc heer Th. No Ion, deelde mede, dat zijn departement reeds voor eeni- gen .tijd aan het gemeenlebestuiu de be schikking had gevraagd over 2 II.Agrond, en dat zoo hierop binnenkort naar men hoopte gunstig werd beschikt, ook Rotter dam reeds in het volgend voorjaar zrjn volkstuintjes zou hebben. Gemeentewerklieden De Nederl. Federatieve Bond van 'ge meentewerklieden zal naar aanleiding van den loop, dien de behandeling van liet voorstel tot wijziging van het werklieden- reglement in den Amsterdamschen ge meenteraad genomen heeft, een beweging op het touw zetteu, dio voornamelijk ge richt is togen de soc.-domocraton, aan wie de mislukking wordt toegeschreven. De Bond zal eon tot de burgerij gericht manifest verspreiden. i Benrs voor den Diamanthandel De nieuwe BeursE voor don diamant handel zal op 1 Mei in gebruik genomen worden. Gemeente Raadhuis. De gemeenteraad van Pui merend heeft gisteren besloten tot amoveering van bet inadhuis en tot het bouwen van een nieuw rai idbuis, kostende f 50.000. Kunst en Wetenschap. Tooneel. Een nieuw stuk van Herman Bahr: „Do Kinderen" getiteld, dat Vrijdag 23 Decem ber as. op oen twaalftal voomamioDuit- scho toonoelen., c. a. te Dresden, Frank furt, I\ lunch en en Hamburg, voor het eerst zal worden gespeeld, komt dienselfden avond te Amsterdam in den Stadsschouw- buig cn tc Botterdam in den Grooten Schouwburg voor hot voetlicht. Rechtzaken. Centrale Raad van Beroep (Ongevallenverzekering.) In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting heeft do uitspraak plaats gehad in o. a. do volgende zaken: Hooger beroep van J. de M., te Schie dam, tegen da uitspraak van don Raad van Beroep te Rotterdam, houdende bevestiging der .beslissing van de Rijksverzekerings bank, waarbij do aan eischer met ingang van 8 November 1906 (ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan do functie dor rechterhand is verminderd) toegekende ren te naar een invaliditeit van 10 pet. is lier- zien en met ingang van 29 Maart 1910 beëindigd. De Centrale Raad vernietigde uitspraak en beslissing en verstond, dat dc rente ten onrechte is hurien. Hooger beroep van J. de M., te Schie dam, tegen do uitspraak van den Raad van

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6