1 1 <- j»fVr mkv Hof Tan Arbitrage. Door de Regeering der Yereenigde Staten van. Amerika is tot lid van het Permanent Hot van Arbitrage benoemd de oud-staats secretaris, senator Elihu Root, in de plaats van den opper-rechter- Melville W. Tuller. De memories zijn overgelegd in de Savar- kar-arbitrage, waarvan de behandeling op 14 Februari a,s. kan worden tegemoet ge zien. Als agenten, tevens advocaten, zul leri in deze zaak optreden voor Frankrijk, prof. Weiss, te Parijs, voor Engeland Mr. Ergrc Crowe, van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken te Londen. V De Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage heeft dezer dagen een vergadering gehouden, waarin de begroo ting voor 1911 is behandeld en tevens aan het Bureau van het Hof van Arbitrage is opgedragen de arbitrage tractafeu, welke door de verschillende Regeeringen aan het Hof zijn medegedeeld, te doen drukken. Naar wij vernemen zal dit werk ook na derhand in den handel komen. Tentoonstelling Belswezea. Van verschillende zijden blijkt hier te lande voor do Internationale Tentoonstelling Reiswezen en Vreemdelingenverkeer Ber lijn 1911 belangstelling te bestaan en lang zamerhand beginnen de plannen der Ne- derlandsche commissie voor genoemde ten toonstelling vasteren vorm aan te nemen. Door tusschenkomst van het Centraal Bu reau voor Vreemdelingenverkeer wordteen inzending tot stand gebracht, en enkele vereenigingen zullen met een eigen inzen ding speciaal de aandacht op hun plaats of streek vestigen. Ook door verschillende groote verkeers ondernemingen hier te lande is medewer king toegezegd. Door den Nederlandschen Hotelhouders- bond wordt op ruime schaal een inzending voorbereid en ook uit de kringen der in dustrie mocht de commissie reeds toezeg gingen voor deelneming ontvangen, terwijl door verschillende kunstnijveren collectieve inzendingen worden voorbereid. Hollandscbe Mij. tb» Landbouw. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw is van den Directeur-Generaal van den Landbouw mededeeling ontvan gen in antwoord op een aan hem gericht schrijven, dat aan de uitbreiding van het mond- en klauwzeer in Duitschland volle aandacht wordt gewijd. Van den heer S. C. Korteweg is mede deeling ontvangen, dat hij voor deze maal de benoeming tot commissaris der Onderl. Brandverzekering niet kan aannemen. Tot commissaris is gekozen de heer J. van der Koogh, te Middelharnis. Van de Kon. Nederl. Landbouwvereeni- ging is voorloopige mededeeling ontvan gen, dat een alg. vergadering zal gehou den worden op Dinsdag 17 Jan. 1911, te 's-Gravenhage. Vakaanneniersbonden. Te Utrecht is een vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende lan delijke Vakaannemorsbonden, Hierbij had den zich' laten vertegenwoordigen: de Bond van smeden-patroons, do Bond van Ned. Schilder-patroons, de Bond van Ned. Steen houwerspatroons, do Ned. Bond van Be hangers, Stoffeerders en Beddenmakers-Pa troons, de Bond van Loodgieters en Fit- terspatroons en de Ned. Stucadoorspatroons- b'ond. Doel der bijeenkomst was, te geraken tot oprichting van een Nat. Bond van Lan delijke Vakaanneniersbonden en na lang durige besprekingen werd een motie aan genomen, waarin de wensch'elijkheid werd geconstateerd mede te werken tot de op richting van zulk een Bond. In Maart zal weer vergaderd worden om' zoo mogelijk tot officicele oprichting te komen. Ned. Hotelhoudersbond. Voor de eerste maal sedert het leerling stelsel voor het hotel-restaurantbedrijf en voor het cafó-restaurantb'edrijf door den Ned. Hotelhoudersbond is ingevoerd, heeft het examen plaats gehad van jongelieden, die twee jaren als leerling-kellner bij één patroon zijn werkzaam geweest. Door de candidaten P. Janssen, te Utrecht en P. G. II van Nimwegen te 's-Hertogen- bosch', werd aan de eischen, door de exa mencommissie gesteld, voldaan en hun toa- gëkend een diploma, vermeldend dat zij voldoende ontwikkeling, vakbekwaamheid en tact bezitten om als hotel-restaurant- kellner op te treden. VLAARDINGEN, 24 Dee. In de gister avond gehouden vergadering van „Volkson derwijs", afd. Vlaardingen en VL-Aunbacht, werd voor de vacature J- C. de Gaaf Hakbijl, gekozen dr. C. E. Hooykans. Te vens werd besloten tot de oplichting van een maandblad. Na ecu bespreking over de te voeren pro paganda, werd de vergadering gesloten. VLAARDINGEN, 24 Doe. Het jaarfeest der Vissehersverecniging „Koningin Wil- helmina" zal "gehouden worden op Vrijdag 30 Dec. a.a., in liet lokaal „Liefde en Vrede". Ds. Van Duyvenbooden zal hierbij j een openingswoord spreken. VLAARDINGEN, 24 Dee. In de giste- ren gehouden vergadering van het Vlaar- dingseh werkloozenfonds werd besloten aan- sluiting te verleenen aan den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, geves tigd te Utrecht, voor haar afdeeling Vlaar dingen. Het aantal aangesloten vereenigingenbe draagt thans 9. VLAARDINGEN, 24 Dec. Gisteren is alhier van de haringvisscherij binnengeko men het stoomloggerschip „Franciscus An- tonius, VL 3", schipper W. van der Vel den. Thans is de gelieele vloot van de ha ringvisscherij teruggekeerd. VLAARDINGEN, 24 Dec. Ten huize van T. Wapenaar, wonende in de Jacob van Dijkstraat, komt de besmettelijke ziekte febris typhoidea voor. De patient wordt he den naar de ziekenbarak overgebracht. STADSNIEUWS. In do godsdienstoefening der afd. Schie dam van den Nederl. Protestantenbond zal als spreker optreden op len Kerstdag ds. G. Buisman, van Delft, en op 2en Kerst dag dr. C. E Hooijkaas, van Vlaardingen. In de Gaslhuiskerk zal Maandagavond (2en Keistdag) als spreker optreden ds. Dekking, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Monster. In het lokaal Schie GS zal Vrijdagavond voor de Christelijk Gereformeerde Gemeente als spreker optreden do heer Van Vliet. Gemengd Koor. Op Dinsdag 17 Januari a.s. zal door de zangvereeniging „Gemengd Koor", direc teur de heer Bernard Diamant, in de Of ficieren Vereeniging alhier uitgevoerd wor den het Oratorium' van. G. F. Handel, Judas Maccabaus, bewerkt door Friednch Chrysaudor. 1 De Christelijke Reciteervereeniging „Da Costa" te Il'fclam zal Maandagavond (2en Kerstdag) in „Musis Sacrum" alhier een vooidrachtavond geven, met welwillende medewerking van het Christelijk Mannen koor „Immanuel" van hier, directeur de heer J. Figee Jr. Voor nadere bijzonderhe den venvijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Gisteravond is weder door de politie in beslag genomen een vermoedelijk valsch kwartje. Ook dit draag! do "heeltams van de Koningin, doch het jaartal 1907. Het werd aangeboden bij een winkelier in het Brocrsveld, die het ook aannam. Door den h'evigen wind is hedenmiddag van een woning aan de Zijlstraat, welke woning bewoond is, de schoorsteen afge waaid; deze viel op het dak, waardoor een groot stuk daaruit naar omlaag ging. De VIsschersTloot. Alhier liggen in de Buitenhaven ie overwinteren de volgende schepen: Logger SCH 36 Clara II. 69 Clara I. 113 Johannes. 171 Catharina. 205 Liduina. 250 L. R, Koolemans Beijnen. 313 Jacobus. 355 A. E. Maas. 363 Scheepvaart. 368 Zeemeeuw. 395 Hubetha. 406 Jupiter. 440 Aiie Cornells. In de Nieuwe Haven liggen de: Logger 1 SCH 10 Pollux. 11 Dirk van Duijne. 122 De Schie. 130 Edward Goodby. 167 Jan v. d. Toorn. 180 Saturnus. 210 Maria. 232 Minister Modderman. 233 Wouter. 236 Noordster. 255 Martina. 300 Prinses Juliana. 307 De Hoop. 394 Emma. 402 Huibertjfc. 418 Mentor. 422 Adriana. 454 Handel. Bom SCH 341 Phoenix. To Schiedam zijn van de haringvisscherij aangekomen 140 loggers en 1 bom, en van de beugvisscherij 5 loggers met ver- sche visch. Er zijn alhier ter overwintering 31 loggers en 1 bom. Tevens liggen nog in de havens vole lichters, tjalken en Rïjnschepen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie 1 paar dameshandschoenen, koperen ge wicht, sleutel en rozenkrans, kindermutsje en handschoen, stuk speelgoed. Bij de volgende personen: Ceintuur, v. d. Tempel, Oostsingel 124; vlot, v. d. Horst, Groenelaan 12; schakel ketting (nikkel), Hoogenboezem', Zalmstr. 38, zakje met tabak, v. <L Beek, Prove niershuis 28; broche, v. Gerven, Kethol- straat 5; slagersjas, Dingenout, Beierl.str. 37; balk, v. d. Hoek, Hoofdstraat 73n; gouden heeienring, Esb'ach, Rotterd. dijk 193; twee theedoeken, 2 kussensloopen en 1 handdoek, de Ronde, Rroersvest 169. AGENDA- 24 Dec, Tivoli Schouwburg. 8 uur. N. W. Operette. Die Keusche Susanne. 25 Groote Schouwburg. 8 u. Madame Saus Gêne, 25 T> Tivoli Schouwburg 8 u. De Hage- spelers Men kan nooit weten. 25 en 26 Dec Tivoli Schouwburg. 2 u Kin deroperette Roodkapje. 26 Dec Tivoli Schouwburg. 8 u. N V. Het Tooneel Schakels. 26 Groote Schouwburg 8 u. De Salon- Luitenant. 26 Rotterd. Kunstkring. Luth. Kerk. 21/2 u- Spool's Vocaal Ensemble. 27 Tivoli Schouwburg. 8 u. Liederen- Avond. Tilly Koenen. 29 Groote Schouwb,, 8 u N. V, Het Tooneel. Lucifer. 3 Jan. Musis. 8 uur, M. t. b. d. Toonkunst, Concert Mevr. Ntco van der Hou tenSino (zang), Hans Kindier (violoncel), A. de Vogel (piano) lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur 5 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wjj die in onze agenda kunnen opnemen. EMSERPASTILLES Staatskontroile. Tegeu Hoest en Verkoudheid. Kunst en Wetenschap. Tooneel Men schrijft ons uit Rotterdam': Een evenemïit op tooneelgebied is zekei het feit, dat van een nieuw stuk op een en denzelfden avond in 21 schouwburgen hier te lande en i n Duitschland tegelijk de pre inière ging, terwijl het door niet minder dan 40 directies werd aangekocht. Dat fontuintje viel ten deel aan de co medïe De kinderen van Hermaan Balir. Voor geheel Nederland was het opvoe- ïingsrecht aangekocht door het Rotter- damscli Tooneel gezelschap, in verecniging met de Koninklijke Vereeniging het Ne- derlandscho Tooneel. Te Rotterdam was er wel eenigo nieuws gierigheid met dit wonderproduct kennis te maken, ten minste de Schouwburg was goed bezet. Of het stuk wat den inhoud betreft de verwachting overtroffen heeft, is oen an dere vraag, maar zeker is het, dat in de eerste plaats mej. W. Duymaer van. Twist en verder de heeren Van der Lugt Mel- sert en Nico de Jong, op schitterrende wijze van hun talenten blijk gaven. Na ieder bedrijf volgde een warm applaus en moest het scherm een jiaar malen om hoog, terwijl mej. Duymaer van Twist na .iet tweede en derde bedrijf welver diende bloemen kreeg. Radium in overvloed. Men deelt mede, dat professor Douglas Mawson, die deel uitmaakt© van de Zuid- poolexpeditie van Shackleton, in Australië (in Adelaide) radio-actieve mineraallagen heeft ontdekt. De scheikundige Gautior, ondervoor/it ter der Akademie van Wetenschappen, zegt dienaangaande: „Het is zaak te weten .weLke de rijk dom aan radium dier mineralen is. Men vindt niet alleen in Australië en in Oos tenrijk radio-actieve peehblenden; de ber gen, die Portugal van Spanje scheiden, verbergen onmetelijke lagen, zonder nog te spreken van wat do dag van morgen brengt Het is eveneens meer dan waar schijnlijk, dat op meer öf minder groote diepte radio-actieve lichamen in aanzien lijke hoeveelheden voorradig zijn, zoowel als er uitgestrekt» goud- en platina-aders bestaan." Hemengd Nieuws, Een jeugdige vluchteling. Men meldt ons uit 's-Gravcnhage: Gister is een 10-jarige jongen, verpleegd in het Obsorvatiehuis alhier, uit die in richting weggeloopen. Hij had zich' schuldig gemaakt aan een vergrijp, en was, uit vrees voor bestraffing daarvoor, naar het ouderlijk huis geloopen. De vader bracht hem denzelfden avond in dc inrichting terug, waarna do jongen naar bed gebracht werd, met een berisping in tegenwoordigheid van den vader. Hedenochtend echter heeft de knaap zich ten tweede male verwijderd. Men had n.l de deur van de slaapkamer open laten staan, waarna de jongen, een zolderraam geopend hebbend, over het dak trachtte te vluchten. Toen hij" zich bevond op het dak van het bijgebouw van h'et Ministerie van Buitenlandsche Zaken op de Hofsingel, viel hij van die h'oogte op straat en brak onge lukkigerwijze een zijner beenen. De geneesheeren van het gemeente-zie kenhuis, waarheen hij per auto was over gebracht, verklaarden, dat, zonder compli caties, de breuk wel zou genezen, en hij het gewone gebruik van zijn .been wel zal terugkregen. - Ongelukken op de rivier. Door den harden wind uit het West-Zuid- Westen h'eeft het hedennacht op de Maas te Rotterdam erg gespookt. Het binnenko mende stoomschip Belgravia geraakte nabij de Schieliaven op drift en kwam in botsing met eenige hehterschepen, de lichters Lu- cretian, de N. A. S. M. 3, William, Egan en Auroro, al welke schepen min of meer averij bekwamen en lek' sprongen, zoodat stoompompen te hulp moesten komen. Van h'et Rijnschjip Mannheim 70 woei bij liet verhalen in de' Koningshaven de schippersknecht overboord en kon door den sterken vloeS. riiet meer gered worden. De wachtman van het stoomschip Ura nium, liggende in de Katendrechtsche ha ven, rapporteerde hedennacht een plons ge hooid te hebben m de haven, terwijl de donkerman H. Kunze van dat schip ver mist wordt. Een mooie jacht. Men meldt uit Hoek van Holland, dat Z. IC. II. Prins Hendrik een drijfjacht heeft gehouden in den Scheurpolder aldaar. Geschoten werden 141 fazanten, 124 ko nijnen, 10 luizen, 8 patrijzen, en 5 snippen. Uit den ouden tijd. Men schrijft aan ,,L. en V." Tot het indeitijd bij het ontstaan van den Dollnrd verzonken land behoorde ook het eiland Nesserinnd of Nesse, dat in nog oudere tijden een schiereiland was (Nes be- teekenis neus) en ver van den Nederland schen Eemsoever naar den Oostfria-chen uit stak. üit schiereiland had in zooverre in vloed op den stroomloop van de Eems, dat Nesserland het Eemswater dwong zich om hot schiereiland om te buigen en zoo voor bij Emden te stroomen, Later baande de stroom zich een weg door de landtong en maakte Nesse tot een eiland. Voor onge veer een eeuw was het eens rijke en groene, eiland tot een verlaten plekie vervallen. Thans is er bijna niets overgebleven dan hot kleine kerkhof, een matig liooge heuvel met eenige grafliekken en grafsleenen, die elk Borkumer badgast, vanneer hij zich op de Emdener buitenhaven naar het groene eiland inscheept, zien kan. In de laatste dagen werd nu door den Pro vincialen conservator uit Hannover en een lid van de te Emden gevestigde vereeniging \oor kunst en oudheden, op het kerkhof bij toeval onder de zoden de zandsteenen altaar tafel uit den voor-reformatorisehen tijd der Nesserlanderkerk teruggevonden. Haar voor malige bestemming Is nog duidelijk te zien aan vier ingemetselde wijkruieen, aan de zalvingsplaatsen op de vier hoeken aange bracht. Het ligt voor de hand, dat dit eer biedwaardig overblijfsel uit een lang vervlo gen tijd naar een of ander museum zal ver huizen. De vooimalige kerk op Nesserland is niets meer dan een ruïne, zelfs de beroemde grafsteen van den laatsten Nesserlander zout- zieder van het jaar 1620 is sedert twintig jaar spoorloos verdwenen. 262.500 jrancs gestolen. Een vertegenwoordiger van de Worms- bank te Parijs, zekere heer Loeb, kreeg van zijn directeur opdracht om te Brussel een aantal papieren van waarde te koo- pen voor een bedrag van 262.000 francs. In gezelschap van zijn chef begaf hij zich daarop naar het Noorderstation. Daar stel de de heer Worms oppervlakkig aan den heer Loeb drie Amerikanen voor, die hij blijkbaar kende en die zich op het perron bevonden. In den trein deelde de heer Loeb aan dp Amerikanen het doel zijner reis mee. Deze schenen op de hoogte van de zaak te zijn en slaagden erin, den heei Loeb te overtuigen om zijn schat aan hen in bewaring te geven. Hij zag er te zwak uit, zeiden zij, en was niet sterk genoeg om zich tegen een aanval te verdedigen. Hij liet zich overtuigen en vertrouwde aan hen zijn bankbiljetten toe. Bij hun aankomst te Brussel bevond (zich een Engelschman aan het station, die den heer Loeb na derde, hem meedeelde dat hij op hem wachtte en dat de zaak slechts te Londen voor een solicitor tot stand kon komen. Ze begaven zich allen naar hetzelfde hotel en den volgenden morgen vertrokken twee der Amerikanen naar Londen, via Calais, terwijl de drager van het geld en de heer Loeb de reis naar Londen via Ostende maakte. Te Londen stegen ze in 't zelfde hotel af. De Amerikaan beweerde, dat hij een bad moest nemen en nam deze gelegen heid te baat om er vandoor te gaan met den buit. De heer Loeb is nu naar Brussel terug gekeerd, waar de politie thans moeite zal doen om tenminste een deel van het geld terug te krijgen. De Zondensche politiemoord. Naar Wolff's bureau seint, is een der moordenaars van de politieagenten in de Londensche City, te Whitechapel, gegre pen De man geeft op, Yoerka te heeten.1 De phonograaf in gebruik bij de telephonic. Zooals men weet, hebben de telephonis- tes dikwijls dezelfde termen te bezigen, zooals „niet vrij", „storing", enz. Nu heeft de directie 'der Berlijnsche telephoon proe ven genomen om zich van een phonograaf to bedienen voor dit doel. De proeven zijn goed geslaagd en het systeem zal op een der centrale posten te Berlijn worden toe gepast. Melkmachinet. Volgens een Engelsch' consulair bericht, zijn er op het oogenblik in Denemarken meer dan 150 machines voor het melken van het vee in gebruik*. Men weet,' dat men zich in Denemarken op groote schaal toe legt op het fokken van vee en dat de zui velbereiding er uitstekend georganiseerd is. Een pantoffelhelddie zich w helpen - Uit de omgeving van Radolfzell (Baden)' bericht de „Neue Konstanzer Abendzeitung"- do volgende anecdote: Aan zekeren heer des huizes werd door zijn, strenge ega de huissleutel onthouden.1, In. weerwil van al het smeeken, bleef de laatste bij haar weigering, ja, zelfs ging zij tot dreigemen ten over. Dat werd den arme nu toch' te bar. Hij lichtte vóór ziju heengaan de huisdeur uit de hengsels en verborg haar tot zijn terug keer in den tuin van zijn buurman. Ook zóó bleef hij meester over den toegang tot zijn woning. f Tramlocomotieven van aluminium. Het „Zeitschrifl des Vereines deutscher Ingenicure" vermeldt, dat op het tramnet te Zurich twaalf tramlocomotieven in dienst gesteld zijn, waarvan alle metalen deelen van de kast van aluminium zijn. Behalve do lichtheid, biedt dit metaal nog een an der voordeel. Nadat het oppervlakkig is blank gemaakt door een zandblaastoestel, is het voldoende, het eenvoudig met een laag verf te bedekken. "Men spaart dus het duie overlakken en vernissen uit, dat nood zakelijk is voor plaatijzer, en voorkomt tevens tijdverlies. Dit is- van belang voor tramwagens, waarbij het lakwerk dikwijls veel te lijden heeft. 1 De werken aan 'het Panama-kan aal. „France Amérique" van November geeft de volgende details over den voortgang, welke de werken aan het interoceanischo kanaal nemen, volgens een verslag, onlangs uitgebracht door de heeren G. Porquier en V. Cornish'. Op het oogenblik worstelt een leger van 25000 arbeiders in samenwer king met de meest moderne machines (bag germachines, malaxeurs, horizontale en verticale boormachines, enz.), hier gedre ven door samengeperste luclit, daar door eieclriciteit, tegen de geduchte hindernis sen, die de natuur heeft opgehoopt,op de 64 K.M., welke Colon van Panama schei den, hakkende, gravende en borende in het kanaalbed, dat op zijn smalst nog 62 M. breed wordt. Overigens zullen nog 16 K.M. voor zeeschepen bevaarbaar kanaal het eigenlijke kanaal verlengen tot diep water is bereikt, terwijl de oevers aan heide zijden geheel begaanbaar worden ge maakt. Bij Gatun, aan den kant van do Antillen, beginnen de moeilijkheden we gens de bergachtigheid van het terrein: een reeks van drie systemen dubbele slui zen van 305 M. lang bij 36 M. breed (waarin de „Mauritania" en de grootste oorlogsschepen van het type „Dreadnought" kunnen worden geschut) zullen de sche pen naar het hoogste punt van het kanaal brengen, waar het waterniveau 28 M. ho ven dat van de Atlantische Oceaan zal komen te liggen. Dan zal een nieuwe serie van drie sluizen to Pedro-Miguel en Mi- raflores) de schepen doen dalen tot het niveau van den Grooten Oceaan. Reeds verheffen zich, vooral te Gatun, de sluis- werken op een zekere hoogte boven den bodem; op hetzelfde punt begint de aan leg van oen langen dijk van 2450 M., aan de basis 450 M. breed, welke een binnen meer moet vormen, dat voornamelijk gevded zal worden door de wateren der Rio Cha- gres. Ook te la Culehra, waar de massa to verplaatsen materiaal het grootst is, is het werk zeer opgeschoten. Toen de heer, Porquier het werk de laatste maal in, oogenschouw nam, waren reeds 65 mil- lioen kubieke meter aarde verwijderd uit de bedding en schatten de A men k aan s c he5 ingenieurs de nog te verplaatsen massa op 80 millioen kubieke meter. Zelfs bij onvoorzienen tegenslag m'eenen de beido bovengenoemde reizigers, dat.de sluisdeu ren ter plaatse kunnen worden aange bracht vóór den contractueel bepaalden! datum van 1 Januari 1916. Reeds betwis ten San Francisco en Niculw Orleans elkan der do eer in 1915 de wereldtentoon stelling t e mogen houden om de voltooi ing van bet kanaal te vieren, waarbij zij historische en economische geographisohe en volkskundige argumenten tegen elkan- dei overs tel ten. Het plan voor de mili taire verdediging van het kanaal is reeds dooi den Amerikaansdlien Secretaris van Oorlog aan de goedkeuring van presi dent Taft onderworpen. Ingezonden Mededeelingen. „Torpiditeit" van de lever. Dc ooi zaak van zoovele chronische onge steldheden kan slechte duurzaam genezen norden door de lever tot haar plicht to roepen. FRANS J OZEF-uatuur] ijk Bitterwater zal steeds de werkzaamheid der lever ver levendigen, doch het moet op de goede ma nier ingenomen worden. Het moet bij kleine teugjes, warm, een half uur vóór liet ontbijt gedronken worden. Zóó gebruikt, zuivert en verfrischt liet de maag en bevordert de natuurlijke galafscheiding door de lever. Bij een twc<_- of driewceksehe kuur zal men blijvend baat vinden. Het volle effect doet zich ongeveer een week na het beëindigen der kuur gevoelen! Koloniën. Monument te Fadang. Te Padang is van h'et door de Maleisclie i F V-t, fkfii >f tfc i> it M it it )t it >t i >t it it >t it 1 -i 1 t»SS. V-jSm8#

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2