ö3*" Jaargang Zondag 1 Januari 1911 ï€g. 13498 Derde Blad Bijtijds gewaarschuwd. iPLATSTN'EN. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran. Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen f 1.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. I Adrertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan ïiet Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (Koek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. liet is niet de dag om over plannen voor de toekomst te schrijven. Hoeveel plannen zijn plannen gebleven en in liet afgeloopcn jaar nis plannen ten grave gedaald. En hoe veel goede plannen zullen het volgend jaar weer gemaakt worden en plan blijven. Over de plannen van liet verleden zouden wij heden moeten spreken. Doch wat een on vruchtbaar onderwerpZij zijn plannen ge bleven en zullen dus ook in de toekomst plannen blijven. Of zij zijn Verwezenlijkt en uis geen plan meer. Wij kunnen dus niet anders schrijven dan over de plannen der toekomst en daarvoor eer. oogenblik de aandacht onzer lezers vragen. Wij bedoelen nu plannen in don ruimsten zin: een uitvinding, een nieuwe toepassing van bekende feiten, een nieuwe combinatie, dio nieuwe voordeelen voor de gemeenschap zouden opleveren. liet is natuurlijk volstrekt onmogelijk te ramen hoeveel mcnschen met zulke plannen rondloopen. Men zou daarvoor in het gebied der fantasie meer thuis moeten zijn dan de knapefa zielkenncr kan zijn. DoJi wel kan men twee feiten vooropstel len: dat er zeer veel mcnschen op plannen loopen te broeden en dat ei' onder die vele plannen heel vele zijn die bij de eerste aan raking met do werkelijkheidssteen van geen. deugdelijker stof zouden blijken te zijn dan waarvan de zeepbel is samengesteld. Kon men. al die plannen, die er zoo een heel jaar in de breinen onzer landgenooten rondspoken, eens zeven, dan zou er heel wat meer kaf dan koren blijken te zijn. Maar koren zou er dan toch zijn, koren, dat nu improductief ligt te, verdorren, omdat het niet vrucht kan schieten in de realiteit ^der levenwekkende aarde. Zou er nu geen middel zijn om dezen oronfgonnen akker der N'ederlandsche fan tasie aan te snijden? Zou het niet mogelijk zijn een instelling in het leven te roepen, die zich belastte met liet afgeven van een eerste, objectief en belangeloos, advies over zulke plannen. Wij ontveinzen ons niet de groote moei lijkheid van dit plan over plannen. De staat kan, voorloopig althans, zeer zeker niet de verantwoordelijkheid op zich nomen voor het oprichten van zulk een bureau. Van par ticuliere zijde men weet het is over iets dergelijks gedacht, doch groote bekend heid is daaraan niet gegeven, als er ten minste in deze richting iets wezenlijks tot stand is gebracht. De moeilijkheden liggen r' "i ook voor het grijpen. Wie is in staat al ,o nifeuwc idcècn op tedhnjsch, commer- eicel, sociaal en ander gebied te bcoordee- _Jen? Wie durft hier de verantwoordelijkheid can voor een beslist advies? Waar zal men de adviseusr vandaan lialon, die bevoegd tot oordeelen, volmaakt eerlijk en belange loos zullen zijn en alls zoodanig ook bij iedereen bekend z,uilen staan? Want men bedenke het welhier is niet alleen sprake van een patentinstelling, hier zouden alle plannen, welke men daartoe indiende, gewo gen moeten worden. Inderdaad er zijn hier reusachtige be zwaren. Doch aan den anderen kant zouden ook groote voordeelen verkregen kunnen worden. ïn de eerste plaats zouden wij een voor dcel van publieke hygiëne willen noemen dat men zoo gauw mogelijk verlost zou kunnen worden van het \oortbrocdon over improductieve plannen. Een gesprek met een humaan en veelzijdig ontwikkeld deskundige zou velen plannen een voor den bezitter uitermate gc/onde aanraking met don wer- kclijkhcidasfeen geven. Aan den anderen kant zou men hier ech ter ook een uitmuntende gelegenheid hebben om hot particuliere initiatief te bevorderen. Ieder, dio „een plan", een „uitvinding" of iets dergelijks had, zou het advieo van het advies van hot bureau moeten kunnen krijgen voor een luttele som, die zelfs voor den minder bemiddelden man geen bezwaar zou moeten zijn, ter wijl zij aan den anderen kant zóó hoog zou moeten zijn, dat een al te lichtvaardig beroep op het bureau vermeden werd. „Natuurlijk zou een dergelijk advies niets moeLen zijn dan een raadgeving. Het zou goenerlei rechten moeten geven, geenerlei waarborgen. Het zou net gelijk moeten, staan met een patent, Het zou hoogstens moeten kannen dienen als een eerste verklaring van een deskundigen onpartijdige, dat het plan, de vinding niet h priori hersenschim- ming of onpractisch was, niet, een onder werp bettof, dat al zoo dikwijls elders gewo gen en te licht bevonden was. En. als zoo danig zou het groote waarde hebben. Nu staat de onbemiddelde vindingrijke man. geheel hulpeloos tegenover de maat schappij. Geld om voor zijn vinding reclame to maken, om haar te vervolledigen, om pa tent aan te vragen heeft hij niet. En bij geldbezitters zal hij in den regel aan eens doovemans deur kloppen en bovendien de risico loopen, dat men hem zijn plan afhan dig maakt. Dal zou bij de invoering van ons plan ge heel anders worden. Dan zou do vinder in iet advies een middel hebben om aan te toonon, dat hij een ernstig man isj, terwijl ook de ondeskundige geldschieter meerdere zekerheid zou hebben. Wij gclooven dan ook dat het ernstige overweging verdient, dat een of andere groote vereeniging van algemeen nut het initiatief neemt tot de inrichting van een dergelijk bureau. Want al zullen de moeilijk heden talrijk zijn, daartegenover staaf dan toch dat men zoodoende voor den Nederland- schen geest een gebied ontsluit, dat tot nu toe daarvoor vrijwel gesloten, was. Het bezwaar, dat in het buitenland niet iets dergelijks bestaat, geldt niet meer, sinds men in Zuid-Duilscliland doende is om op een ecnigszins andere wijze de vin- Buiten zag alles er even vervelend en treurig uit. Een kille regen sloeg tegen do ruiten en nu en dan schudden hevige windvlagen do bijna kale takken der hoo rnen, en deden de enkele blaadjes, die er nog aanzaten, over den grond dansen. Het scheen Elisabeth, die vóór hot raam zat, toe, dat het in haar eigen binnenste niet veel beter gesteld was, dan daar liui- ton, want de regen der ontevredenheid kwam in haar ziel op, en do rukwinden van tegenspoed ontnamen haar Keur ge loof aan do mannen en deden de doodo blaren van haar vernietigde idealen door de leegte dwairclon. Morgen zou zij naar huis teruggaan terug naar de boerderij op het land, waar zij gezwoegd en gesloofd had, haar gc- heele jonge leven terug naar hot zware werk, het eeuwigdurende bakken on naaien oil do duizenderlei andere kleine plichten van het landleven; en toch hield zij in haar liand eon brief, die haar een toekomst voorspelde 'van weelde en gemak, waarin zjj bevrijd zou zijn van liet eeuwigdurende werken, dat baar, zoolang zij zich maar ecnigszins herinnoren kon, als een Instop do schouders had gedrukt. Tot vóór korten tijd was zij tevreden ge weest in dien toestand, want zij wist niet dingrijkhoid der'burgers productief te ma ken. Of zal ook dit plan plan blijven en bijge zet worden bij de vele andere plannen, die 1910* ontwijfelbaar heeft zien verschijnen en verdwijnen? ALLERLEI. HET GEZICHT EN HET GEHOOR BIJ DIEREN. Krokodillen kunnen een rnensch niet on derscheiden op een afstand, die tienmaal hun lengto overtreft. Visschen zien slechts op korten afstand. Het gezicht van de meeste slangen is slecht, de boa-construc- tor bijv. ziet niet verder dan een derde van zijn eigen, lengte.- Sommige slangen zien niet verder dan een achtste van haar eigen lengte. Bij kikvorschen is het _gc- zichtsvermogen wat beter, want zij kun nen duidelijk voorwerpen onderscheiden op een afstand van twintigmaal hun eigen lengte. Het gehoor van bijna allo kruip dieren is even slecht als hun gezicht- De meeste zijn volkomen doof, in. de eerste plaats de boa-constructors. HET VANGEN VAN APEN. Een zeer vernuftige methode wordt aan gewend bij het vangen van de aardige kleine ringstaaxt-apen, dio zoo menigvul dig in Madagascar voorkomen. Een cocosnoot wordt in tweeën gesple ten, en een banaan met een stuk hout er door, wordt in de lengte in de noot ge plaatst, waarna de tw-ee helften met ijzer- draad weer op elkaar gebonden wonden, Dan wordt er een gat in gesneden, juist groot gefioeg om den poot van de aap er door te steken. De aap ziet de verlei delijke noot van uit zijn boom. Hij huppelt naar beneden, bekijkt de noot eens, ziet het gat en ruikt de banaan, die er bin nen in zit Hij is dol op bananen. Zijn poot in het gat stekend, grijpt hij de ba naan, maar kan er die, door het hout, niet uitkrijgen. Dan verschijnen de jagers, en de aap loopt naar een boom. Maar hij kan niet klimmen door de cocosnoot aan zijn poot, en daar hij niet los wil laten, wordt hij gevangen, terwijl hij woest begon den boomstam slaat. dat hij in deze moeilijke aangelegenheid uitspraak zou doen. 1 „Yang-ki," zei de rechter tot de vrouw, „welke van deze twee mannen was nu beter voor je?" „Het waren beiden uitstekende eehtge- nooten voor me, mijnbeer de rechter," antwoordde de vrouw" verlegen. Toen zei de rechter tot de beide man nen, dat bij de vrouw eeu week bij zich zou houden, opdat hij haar op zijn ge mak zou kunnen ondervragen. Zij zou goed behandeld worden, en na verloop van een week zou hij uitspraak, doen in de zaak. De week ging voorbij, en nog eens verschenen de beide echtgonooten voor den rechter. Hij schudde ernstig het hoofd en zei toen: „De vrouw, Yang-ki genaamd, is over leden. Ik behoef dus geen uitspraak te doen. Laat haar eerste echtgenoot nu het lijk meenemen en haar begrafenis betalen." „Volstrekt niet," sprak de man; en dit. zeggend snelde hij het gerechtshof uit en was spoedig uit het gezicht verdwenen." „Dan zult gij de begrafeniskosten moe ten betalen," zei de rechter tot den an deren man. „Dat begrijp ik," antwoordde de man, „dat is rechtvaardig, en ik zal deze vrouw, die zoo goed en vriendelijk was, een be grafenis geven, zoo mooi, als mijn beurs maar ecnigszins toelaat." Do rechter klapte in de handen. Op dit te-eiken. kwam! Yang-ki, blozend en lachend de gerechtszaal binnen, in een kostbaar kleed van goudbrocaat „Neem haar," zei de wijze rechter, „want gij, en niet de andere, verdient haar liefde en hulp." anders; maar toen was cr een uitnoodiging gekomen van haar zuster, die haar ver zocht geruimen tijd to komen doorbrengen in haar mooie huis te Londen. Margreet, haar oudere zuster, was tor wille van hot geld getrouwd door do vriendelijke be moeiingen ecnor familie, dio een zomcr- vacantio op de boerderij had doorgebracht en belang was gaan stellen in het aardige, mooie meisje. Haar echtgenoot, de heer Tobbin, was verplicht dien zomer in Londen te blijven, opdat hij voortdurend onder behandeling zou kunnen zijn van oen beroemden spe cialiteit, cn daar zij nu afstond moest doen van haar gewoon jaavlijksch uitstapje naar de boerderij harcr ouders, had Margreet gevraagd, of Elisabeth bij haar wilde komen. Gedurende vier maanden nu had Elisa beth zich bewogen in een droomwereld, te midden van het kostbaar ingerichte huis der Tobbins. Er was een meid om haar tc bedienen, ze had niets dan weelde om zich heen gekend, cn het leven was tijde lijk een en al genot voor haar geweest, 's Avonds waren er altijd gasten, want Richard verstond de kunst, zijn vrienden gul te onthalen, ofschoon het hem zelf verboden was te genieten van het ïijke voedsel, dat hij vóór liet zetten aan hen, die zijn gastvrijheid genoten. Een zijner vrienden had dit genoemd: „Tobbin's diner voor hom opeten." Elisabeth had indertijd om dio opmer- DE WIJSHEID VAN WANG. Wang was een Chiucesch rechter, die in zijn tijd iets van de wijsheid van Sa lomo bezat. Do volgende geschiedenis wordt van hein verhaald. In het hof to Pekin, verschenen voor Wang twee mannen en een vrouw. De oudste man was de eerste echtgenoot van do vrouw. Hij was opgeroepen voor den militairen diensf en als gesneuveld gerap porteerd; nu kwam hij levend terug om zijn vrouw op te eischen. Maar zij had in dien tusschentijd een jongeren man ge trouwd, die weigerde haar op te geven. Daarom gingen allo drie naar Wang, op- VREEMDE VERDWIJNINGEN MET KERSTMIS. De feestelijke tijd omstreeks Kersltmis heeft zijn mysteriën niet minder dan de andere tijden van het jaar, en het minst verklaarbaar is wel het plotseling verdwij nen van sommige mensehen. Sommigen komen terug of worden later ontdekt, daar zij de slachtoffers waren van het verlies van het geheugen of van het verstand; maar van het meerendeel, helaas, word t nooit meer iets gehoord, de familie in onrust latend over het lot, dat hen ge troffen heeft. Tot de laatsten behoort het geval van een heer te Liverpool, Rcbiuson genaamd, die een paar jaar geleden op Kerstavond uitging om wat sigaren te koopen in een winkel in het midden van do stad gelegen Stellig moet hij er weer uitgegaan zijn, want de winkelier, die liem hielp, her innert zich duidelijk, hem, met het ge kochte onder den arm, uit den winkel te hebben zien gaan. Maar zoover als iemand anders kan nagaan, is lvij nooit meer gezien, nadat hij den winkel is binnengegaan, en heden nog is zijn verdwijning een even groot mysterie, als het altijd geweest is. Voor zijn familie is Kerstmis allesbehalve een king gelachen, maar zij had in haar hart toch wel medelijden met den slecht-uitzicn- den man, die niets anders mocht gebrui ken dan zijn thee cn geroosterd brood, terwijl zijn gasten van de heerlijkste ge rechten genoten. En nu stond zij op het punt om dit alles te verlaten cn terug tc gaan naar den vervelendon sleur op de boerderij, tot dat, in het voorjaar, Bob Rawlings haar als zijn vrouw zou komen halen. Maar haar huwelijk met Bob zou op nieuw werken beteekenen in een nieuw tehuis; misschien nog veel harder, want zijn boeiderij was maar klein, en er wa ren zware lasten op gelaten door zijn vader. Maar ook Hugh Harper had haar ge schreven cn een huwelijksaanzoek gedaan, on die brief Ing op haar schoot, toen zij uit het venster zat, te kijken in het park. Harper was een intieme vriend van Tob bin een droge, vervelende gold-man, wiens eerste vrouw was gestorven zoo als men zei door do ontberingen, dio zij had meegemaakt in Harper's vroegere dagen, toen hij nog bezig was het geld bijeen to verzamelen, on te zuinig was om con cent uit to geven, totdat Harper opeens weduwnaar en rijk was. En nu deed hij Elisabeth do oer aan, haar zijn hand ca fortuin aan to bieden. Hij had iemand noodig, die zijn huishou den bestuurde, even bevallig als Margreet hel voor zijn vriend deed. Hot was meer feesttijd, daar het hen steeds herinnert; aan het groote verdriet, dat toen in hun midden kwam. Zij1 koesteren altijd nog de hoop, dat vroeger of later zijn verblijf plaats of althans zijn lot, hen bekend ge maakt zal worden, hoewel totnogtoe allo pogingen om hem op to sporen, nutteloos geweest zijn. Hij kon niet spoorloozer ver dwenen zijn als de aarde zich geopend, en hem verzwolgen had. Slechts één Kerstavond vóór bovenge noemde gebeurtenis, "ging een heer te Man chester naar een der plaatselijke schouw burgen met zijn vrouw en haar zuster. In de pauze ging hij even weg om iemand te spreken en was hij zijn terugkeer na on geveer 20 minuten erg verrast, de plaatsen der beide dames leeg te vinden. Na eenigen tijd gezocht te hebben, om te zien of ze ook terugkwamen, informeerde hij bij het personeel, dat haar evenwel niet weg had zien gaan. In de overtuiging ze thuis te zullen vinden, ging hij daar heen, maar vond ze niet. Zij kwamen ook dien avond niet, en zijn nog niet gearri veerd. Waar zij zijn, of wat haar lot is, is nooit vastgesteld kunnen worden, hoewel de man heel wat geld uitgegeven bcMi, om ze te trachten te vinden. Het v, as even wel hekend, dat hij met zijn betere lielft in niet te beste verhouding leefde, zoodat zij misschien de gelegenheid heeft waar genomen, om aan een ongelukkige echt- \erbintenis te ontkomen. Op den lbatsten Kerstavond der negen tiende eeuw verdween Miss Tryphena Mandsley op geheimzinnige wijze uit het huis harer ouder, het Fleece Hotel, te Wi- gan. Er was geen reden voor haar geheim zinnige verdwijning, die, het behoeft niet gezegd te worden, groote sensatie en. angst veroorzaakte. Zij was nog maar twee en twintig jaar, en in de hoop haar verblijfplaats te ont dekken, of te hooren wat er van haar geworden was, werd cr wijd en zijd een beschrijving van haar, en de kleeren, dio zij droeg, verspreid, maar zonder cenig gevolg. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Een Japansche bruid geeft haar huwe lijksgeschenken aan haar ouders, als een kleine belooning voor de vele zorgen, die haar opvoeding hen gekost heeft. John Eastop, te Runcorn, in Cheshire, heeft in verschillende deelcn van zijn huisje bijna 12.000 gulden gevonden, welke daar verstopt waren door zijn vrouw, die een paar weken tevoren stierf. Eastop wist, dat zijn vrouw zeer spaarzaam was, en na de begrafenis begon hij het huis to doorzoeken. In -een kast vond hij een kom met verscheidene honderden drie-penny- stukken; in -een andere kast lag een stapel halve kronen, en onder een steen vab den keldervloer werd een jampot ontdekt, gevuld met 552 souvereincn. een zaken- dan een minnebrief, ma ir Eli sabeth gaf daar de voorkeur aan. Zij zou het niet hebben kunnen uitstaan als hij van liefde' gesproken had, en nu de omstandigheden zóó waren, stond zij ten laatste op en begaf zich naar het mooie schrijfbureautje. Er bestond geen bepaald engagement met Bob, en in een paar korte woorden zei zij, hoo zij Harper's aanzoek op prijs steldo en hot aannam. Zij zat nog aan haar lessenaar, de brief verzegeld en van een postzegel voorzien vóór haar liggend, toen Margreet binnen kwam. Aan de houding harer zuster r.ag zij, dat er iets niet in orde was, en in een oogenblik was ze aan haar zijde. „Wat is er. Greet?" vroeg zij, toen zo haar armen om haar heen sloeg, „is er iets niet in orde?" Margreet boog zich tot haar zuster cn drukte een kus op do witte lippen van het meisje, terwijl ze eenvoudig zei „Richard is gestorven, Goddank! Hij heeft een beroerte gc-had en was dood vóór we een dokter konden halen!" Elisabeth schrikte van de hardheid van toon, waarop dit gezegd werd, en mom pelde zacht: „Goddank?" Margreet keerde zich om en riep hartstochtelijk; '„Ja, Goddank 1 Bets, je weet niet, wat ik doorgemaakt heb, nie mand zal dat ook weten behalve zij, die eveneens haar leven voor rijkdom en weel de verkocht hebben. „Gedurende zes jaar ben ik verbonden geweest aan een man, dien ik niet liefliad, zelfs ieder woord van liefde afwees. Nu heb ik mijn belooniug. Ik ben rijk en we duwe, maar de hemel sta mij bij ik heb geeu liart meer. Het is dood iu me vermoord door mijn liefdeloos loven.'-' Zachtjes leidde Elisabeth do zenuwach tige vrouw naar de sofa, en terwijl het huishouden hoewol ecnigszins in de war gebracht door de onverwachte gebeurte nis zijn gewonen gang ging, zat Elisa beth bij haar zuster, en trachtte tevergeefs de opgewonden vrouw te kalmeercn. Ten slotte evenwel stond Margreet op, zeggende: „Ik moet er voor zorgen dat er bloemen besteld worden; ik moet de comedie Lot het laatste toe, volhouden Bets, jij gaat niet weg, he? jij blijft tot alles achter den mg is?" „Ik ga niet weg, voordat je me niet meer noodig hebt," beloofde het meisje, terwijl zo beschermend haar armen om Margreet heen sloeg. Langzaam gingen zij naar de deur, maar op den drempel hield Elisabeth stil en liep terug naar liet bu reautje. In den kleinen liaard brandde een vuur om de kilheid van het weer te verdrij ven, en zij legde op do gloeiende kolen een brief, dien zij aan den heer Harper ge schreven had. „Bob is niet rijk," fluisterde ze in zich zelf, „maar ik bezit zijn liefde, en dat is toch maar hot boste." SCHIEDAMSCHE COURANT. MMCTBWMMTTW TITHYWTMUI a«nacutMwwaHiiWCTiiwrBTaxni

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1