ö3"° Jaargang Dinsdag 3 Januari 1911 <mo. 13499 ïïet Boek van Paracelsus, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25 franco per post fl. 1.65. - Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No, 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 ee.ds. Reclames 30 cent per .regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. *TÊ«S2iiKrï* Waarschuwing. Aangifte voor de belasting op de honden. king vatbaar is en mitsdien buiten verdere behandeling wordt gesteld, Schiedam, den 2 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. I)e Secretaris, V. SICKENGA Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter algemeene kennis, dat inge volge de verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) ieder, die op 1 Januari 1.1. een of meer honden hield, verplicht is daarvan ter ge meente-secretarie (afdeeling financiën) op een daartoe aldaar kosteloos verkrijgbaar for mulier vóór of op 15 Januari e.k. aan gifte te doen. Bij aanschaffing van hon'den in den loop van het jaar moet gelijke aangifte binnen 14 dagen daarna worden gedaan. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2en Januari 1911. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, Y. SICKENGA. Keniuisge ving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 (Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; Brengen bij deze ter kennis van de in gezetenen, dat ten huize van "den gemeente geneesheer, den heer dr. J. ENDTZ, aan den Singel no. 66, driemaandelijks en wel op den eersten. Dinsdag van elk kwartaal op de gewone spreek uren gelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting 'en herincntlng tegen pokken. Schiedam, den 2en Januari 1911.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. V. SICKENGA. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken, Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van J. A. M. JANSEN, om vergun ning tot liet uitbreiden van zijn stoom- na o l,e n, genaamd „Delft", staande aan de Westvest no. 45, kadaster Sectie C no. 969, door het plaatsen van een stoomketel met een vonvarmingsopporvlak van 200 vierk. M., ter vervanging van dien van ge ringer oppervlak, niet voor beschik- Naar het Duitsch van FRIEDRICH JACOBSEN. 6) Chalon knikte en richtte zij n gebogen ge stalte een weinig op. „U bent, als u wat bijzonders zoekt, hier bii mij ongetwijfeld aan het goede adres, meneer. Voor eenigo jaren was ik nog op het gebied van oude boeken nummer1 ééu in Parijs. Hij die oude en zeldzame boeken te verkoopen af te koopen had, wendde zich steeds tot mij, want wat inkoop betreft, be taalde ik steeds den hoogsten prijs. Dat is mijn ongeluk geworden, meneerals ik dat niet gedaan had dan zou ik hu nog ecu voornaam boekhandelaar zijn. Maar een hóek, zooals "gij dat daar beschrijft is, dunkt mij, niet door mijn handen gegaan ik herinnor mij ten minste niet dat ik het gezien heb. Daaruit zou ik de conclusie durven trek ken dat 'er iemand is geweest die dat boek in Parijs verkocht heeft, Hoe heet do per soon, die u opgedragen heeft hot bedoelde bock te zoeken?" „Die naam noem ik liever niet," zei Le noir openhartig, „Tk wil de zaak liever zelf in orde. brengen. Ik zal mij door den bewes ten heer nog eens den titel van het boek Kennisgeving. inrichtingen wellte gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester on Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op he den het veraoek van G. W. J. VAN DER SLOOT, om vergunning tot overbrenging van zijn 1 o in p e n b e w aar p 1 a t s van. het pand Lange Achterweg no. 21, kadaster Sectie B 'no. 1113, naar het naastliggende pand no. 19, kadaster Sectie B no. 1114, h geweigerd uit vrees, dat de inrich ting, daar ter plaatse, gevaar zal opleveren voor de openbare gezondheid. Schiedam, den 2 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA BUITENLAND. Schiedam, 2 Jan. 1911. PERZIË. Dezer dagen werd melding gemaakt van een bloedig gevecht, dat plaats had gevon den aan de Perzische golf tusschen een Brit- eche afdeeling matrozen en Arabische smok kelaars, waarbij verscheidene Engelschen den dood vonden. Meermalen hoort men. in den laatsten tijd van dergelijke gevechten De reden daarvan is, dat het wapensmokke len ovqr de Perzische Golf naar Perzië en Afghanistan gedurende het afgeloopen jaar enorm is toegenomen. Men wliat dat in 1910 alleen ruim een mi 11 ioen «tronen en 20.000 geweien in het gebied wi den Emir werden ingevoerd. Volgens de Engelselie consulaire berich ten schijnt liet smokkelen van wapenen het voornaamste middel van beslaan uit te ma ken van een zeer groot deel der bewoners aan de kusten van de Perzische Golf. Ar thur Nicholson, de vroegere Rritsche gezant te Teheran, meende destijds te kunnen zeg gen dat meer dan 50.000 ge we)'en per jaar over de Perzische Golf in Perzië werden bin nengesmokkeld. Thans wordt vooral Afgha nistan van geweren voorzien, maar ze gaan ook naar Belocdsjistnn, naar Russisch- en Chi- necseh-Turkostan en zelfs naar Thibet. De wapenen zijn meest van Fransch cn Belgisch fabrika.t, die met de Lec-Enfield- geweren van hot Engelselie leger zeer goed kunnen wedijveren. Dit is wel de voornaam ste reden, waarom de Fransehen op de com ferentie te Brussel bij de internationale rege ling van den wapenhandel zoo hardnekkig hun standpunt bleven handhaven. Te Kaboel zal een bijzondere commissie der Britsch-Indisehe regeering klachten ko men indienen, maar de emir van Afghanis tan wijst de klagende Engelschen op het feit, dat zij 2>?li de bewaking tegen den smokkelliandel, op zich hebben genomen. Als ze dat goed deden, dan zou er geen smok kelhandel meer zijn, zegt hij. Dat is alles goed en wel, maar eerst kunnen. De meeste gesmokkelde geweren gaan over de havens van de golf van Oman. Het mid delpunt van den handel is Maskat. De goe deren worden in Roel ranke Arabische scheepjes verzonden, door stoutmoedige zee lieden bestuurd. Deze kennen van Mokka tot Akaba eiken schuilhoek van de golf. Ze slui pen tusschen alle zandbanken en ondiepten door en ontloopen zoo de Engclsche krui sers en karionncerbooton, die zich in het indiepe vaarwater niet wagen. In Engeland meent men, dat een afdoen de maatregel zou zijn, indien in, de Per zische Golf kolenstations werden opgericht, maar wanneer Engeland dat verlangd, zul len ook Duitschland en Rusland iets derge lijks willen. Derhalve moet Engeland zijn basis te Bombay houden, maar die groote afstand brengt vele bezwaren met zich. Bo vendien klaagt men in Engeland over de houding der douanebeambten in de Perzische havensteden, welke aan hun medeplichtig heid met de smokkelaars doet denken. Zooals men ziet, bphoort de kwestie van den smokkelliandel in wapens om verschil lende redenen tot een der belangwekkendste van het Ccntraalaziatisch probleem. Ze wordt dan ook te Londen behandeld met den ernst, welke zij van Engelselie zijde zeer zeker verdient. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. laten schrijven. Daarna kom ik dan nog wel weer bij u. liet zou mij al zeer verwonderen als het dan nog niet gelukte het boek te vinden. Tot weerzien dan, waarde Chalon!" V Het detectivenbureau „Veritas" lag in cm der drukste straten vun Hamburg. Hot bureau bestond nog niet lang, maar ligt had in weinig jaren een zeer goeden naam vcr- oxord. Do oprichter, Justus Kranich, was een handig man en hal al menige opdracht tot genoegen van zijn cliënten volbracht. Hij was goed op de boogie van zijn vak en kende bijna alle listen van dc moderne mis dadigerswercld. Ilij begreep heel goed dat de politic niet in staat is om alle vraagstukken in faun lies op te lossen. Ook keilde hij dc vrees die velen voor de politie hebben. Wie met dc politie in aanraking komt cn haar hulp inroept in een geheimzinnige zaak is spoc' dig meer bekend bij het publiek dan hem vaak lief is. Justus Kranich wist dus wel wat hij deed toen hij zijn bureau oprichtte hij was overtuigd dut er voor een goed detective, die in stilte werkt en toont dat hij het vertrouwen van ieder waard is, zeer wel geld is te verdienen. Hij richtte zijn bureau naar Amerikaansoh voorbeeld in, maar puste daarbij op dat hi liet eerwaardig Duitsch cachot niet verloor. Reeds na. een goed jaar was hij in staat zijn private woning te veqilantsen naar den buitenkant van de stad. Weliswaar woonde bij nu nog niet In Ilarvestelnide of Uhlen- secretaris Du rand door de rechtbank der „Seine Inferieure" wegens ophitsing tot ver moording van den werkwillige Dongó tijdens de kolendragersstaking te Havre was ver oordeeld, is veranderd in een gevangenis- si taf voor den tijd van zeven jaar. Daarmede zal echter waarschijnlijk de zaak nog niet uit zijn. De radicale afgevaardigde Paul Meunier, een van de ondeiteekenaars van het verzoek om gratie, heeft nl< te Ilavre een onderzoek ingesteld naar het ge beurde en ongeveer 300 getuigen gehoord, die allen instonden voor dc onschuld van Durand. Hij verklaart nu in de „Malin", dat liij, op grond van deze verhoeren, tot de vaste overtuiging is gekomen,, dat Durand onschuidig is. Maar er is meer. Een, kolen- drager, die voor de rechtbank verklaard had, dat Durand op een vergadering van stakers over do terdoodverkkring van Dongé had laten stemmen, heeft die verklaring inge trokken en beweert thans, dat Durand niets andere heeft gezegd, dan dat de arbeiders zich van Dongó moesten afscheiden. Dat acht Meitnior het door dc wet gevorderde nieuwe feit, op grond waarvan dus het pro ces tegen Durand herzien moet worden. E ngeland. Op de lijst van. hoogo onderscheidingen ter gelegenheid van het Nieuwjaar, door den premier opgemaakt, komen geen nieu we peers voor, maar wel een aantal rid ders cn baronets. F rank rijk. Bij de gebruikelijke nieuwjaarsrede op het Elyséo, verklaarde president Falliè- res gisteren o. a., dat de blijken van sym pathie, welke door Frankrijk tijdens de overstroomd ngen van alle mogendheden ontvangen waren, een degelijkcn waarborg vormen voor het in stand blijven van den vrede. Zeer berecht aldus ging de pre sident voort verheugt de geheole inensohhen] zich in de hoven verwachting gioote ontwikkeling van de luchtscheep vaart. Ten slotto sprak de president zijn voldoening uit over het feit, dat d© diplo matie alle mogelijke pogingen in het werk stelt oin de internationale geschillen langs den weg van arbitrage te regelen. De doodstraf, waartoe de vakvercenigings- horst, waar de millionaire hun paleizen heb ben, maar zijn kleine villa Lig toch heel ge- noegelijk in het groen en de omgeving was bovendien weldadig rustig. Dat liet in de kleine villa rustig was, vond ook Max Grote, die zeer veel rust noodig had als hij van zijn redactiebureau thuis kwam, en dat gaf ook professir Titus toe, die bij zijn geleerde studies ook liefst niet gestoord wilde worden en sinds lang een plekje als waar deze villa lag, luid gezocht. Dit klaverblad van drie woonde hier ge meenschappelijk onder óën dak. Titus be woonde met zijn jonge vrouw en oen enkel dienstmeisje dc verdieping geijkvloere, ter wijl Max en Kranich op do eerste verdieping hun jong- en vrijgczcllenliuishouding had den ingericht. Een huishoudster, die over dag voor den gang Van zaken zorgde was hun eenigo luiisgcnootc. Max en Kranich waren vrienden geworden. Dit kwam in hoofdzaak doordat Grote voor de juridische rubriek in zijn courant zorgde cn daarbij vaak aan den leider van het detectiven bureau om rand kwam vragen. In dc vele ge sprekken, die zij samen hadden gevoerd, bleek dat zij op vele punten overeenstem den en uit de sympathie die zij al spoedig voor elkaar gevoelden, was langzamerhand een oprechte vriendschap ontstaan. Ieder van hen had natuurlijk zijn eigen slaapkamer en zijn apart studeervertrek maar tusschen hun kaniers in lag een ver trek, door hen „salon" genoemd, waar zij 'p morgens samen thee dronken en 's avonds Duitschland. In Beieren wordt het aantal geestelijken, die weigeren den onlangs door den paus voorgeschreven anti-modernistenced af te leggen, met den dag grooter. De jongste der onwilligen is dr. Birkner, hofprediker en hoogloeraar aan de universiteit te M. knellen. De aartsbisschop van Breslau, Kopp, y,'afbekend door zijn heftige polemieken met zijn Keulschen collega en de daarop gevolgde verzoening heeft den geeste lijken van zijn diocees gewaarschuwd, dat alle priesters, die weigeren den eed af te leggen, te Rome zullen worden aange klaagd en onmiddellijk in hun functies „a divinis" geschorst. O ostonrijk. Keizer Frans Jozef heeft aan den heer Von Bienerth, den demissionnairen minis ter, die wegens de afscheiding der Polen van de regeeringsmeerderheid zich gedron gen had gevoeld om zijn ontslag te ne men, opnieuw opdracht verleend om een nieuw ministerie te voitnien. Spanj e. Te Barcelona ligt liet gehecle transiro ve rkeer stil door de staking der havenar beiders cn der vele andere groepen, die zich bij hen hebben, aangesloten. De goede ren liggen in de haten en in de stations en worden eenvoudig niet vervoerd. De gendar merie patrouilleert door de straten. Minister-president Canalejas heeft giste ren, nu het eerste giedeelte van het re- geeringsprogra.nl is afgewerkt, tegenover den koning de kwestie van vertrouwen ge steld. De koning gaf hem de verzekering van zijn vertrouwen en liot hem de vrije hand om in zijn kabinet alle veranderingen aan te brengen, die hij noodig achtte. De koning keurde het politieke program van Canalejas volkomen goed. Als nieuwe ministers zijn nu benoemd: Gasset voor arbeid, C as tri 11 o voor bin- nenlandsche zaken cn Salvator voor on derwijs. De nieuwe ministers zouden van daag beëedigd worden. Volgens de „Vossische Ztg." heeft de wijziging in het kabinet ten doel, de anti- clericale politiek krachtiger door te zet ten. Portugal. De regeering doet al het mogelijke om de onrustbarende berichten, welke in het buitenland over den toestand dor jonge republiek de ronde doen, tegen te spreken. Ze heeft dat gedaan door de vertegen woordigers der buitenlandsche bladen per soonlijk een gunstige uiteenzetting van den toestand te geven en voorts door haar gezanten dergelijke gunstige verklaringen te doen afleggen. Een zeer ongunstigen kijk op de poli tieke verhoudingen geeft daarentegen hetgeen de vertegenwoordiger van de per manente organisatie vair de republikein- sclie partij van Portugal te Berlijn op grond rarr cijfertelegrammen, die hij pas uit zijn land had ontvangen, aan een ver tegenwoordiger van de „New-York Herald" mededeelde. Genoom»4e Portugees, die geruimen tijd Lima's rechterhand is geweest, verklaarde, dat het doel van de huidige beweging niet is herstel van het koningschap,maar vestiging van een „mobocracy" (gepeupel- regeering). Dat de toestand hoe Linger hoe erger wordt, rondt o. a. zijn aanleiding daarin, dat het volk nog steeds in het bezit is van de wapens, waarmede de jongste re volutie weid bevochten, terwijl de regce- ring allen ruggesteun mist De eerste de beste arbeider treedt het kabinet van den een of anderen minister binnen, stelt zonder blikken of blozen zijn' eischen, die de minister nolens volens moet inwilligen, want achter dien arbeider staat een groote groep, die hem steunt Bij de marine zijn geen commandeeren- de officieren meer en de manschappen, zijn desperado's. „Wij staan," aldus besloot deze bevoeg de autoriteit zijn mededeelingen, „vooriets ergers dan een. tegen-revolutie, n.l. voor een cha.os". insgelijks. De maaltijden gebruikten beiden gemakshalve buitenshuis. Met het echtpaar Titus gingen zij om als met goede huisgenooten, hoewel hun ver houding niet direct intiem was te noemen. Dat Timm Grote bij gelegenheid van zijn laatste bezoek mevr. Titus ontmoet had en daarop begonnen was met haar portret te schilderen, was ook eigenlijk meer het ge volg van toevallige omstandigheden. Max wilde er in elk geval niets dan een toeval lige ontmoeting in zien. Op een zwoelon Juni-avond kwam Kranich het eerst thuis. Ilij vond dc huishoudster be zig niet het gereed maken van de theetafel en vroeg of er misschien ook iemand ge weest was. ITet gebeurde namelijk -af-en-too dat bezoekers bij hem aan zijn private wo ning kwamen, omdat zij liever niet wilden dat kennissen hen in en uit hot detectiven bureau „Veritas" zagen gaan. „Voor u niet," antwoordde de juffrouw. „Er is hier een vreemde lieer geweest,, die een en ander over den professor vroeg. Ten minste als ik hem goed begrepen heb, want hij sprak zeer slecht Duitsch." „Wist ge den man in te lichten?" „Ja, ik wist dat de professor en zijn trouw een dag of wat naar een badplaats zijn dat heeft mij ten minste hun dienst meisje een paar dagen geleden gezegd. Be neden is ook alles gesloten, zoonis u wel ge zien zult hebben." „Dat komt uit. Zij zijn naar Borby." „Ja, dat heb ik dien heer ook gezegd." I tali Men maakt zich in Italië bezorgd ten gevolge van do bedreigingen der spoorweg- mannen, dat zij binnenkort tot staking zul len overgaan. liet te Milaan verschijnend oigaan van het spoorwegpersoneel, de „Conquista", kondigt o. a. voor dit jaar een staking cn sabotage ,,k la framjaisc" aan. In deze proclamatie, welke „De uit daging" tot opschrift heeft, wordt o. a. gezegd, dat do Italiaansoho spoormannen Juffrouw Petersen zette thee en keek nog exen om zich heen. „Blieft u ook nog iets, meneer?" „Neen juffrouw u kunt wel gaan." Dc kleine juffrouw ging uit en Kranich bleef alleen in de villa. De bewoners van de verdieping gelijk vloers der villa leefden zeer teruggetrokken en men merkte weinig van hen. Soms editor hoorde men de jonge vrouw naar boven ko men of haar stap klonk in, de gang. Thans was het itihuls echter zoo stil dat Kranich het tikken van de klok op den schooretcemmintel in dc kamer van Groto kon hooren. „Het is hier toch heerlijk rusticzei zo halfluid en schonk zich daarbij een kopi thee in. Justus Kranich xvns niet zoo jong meer; zijn stoppelige baard begon reeds grijs te worden cn zijn kale schedel glom als een biljartbal. Maar zijn tamelijk groote, ma gere gestalte getuigde van veel en fraai xvcer- strmdsx'ormogcu. Zijn gezicht had een zcor verstandige uitdrukking. Toen spoedig daarna Max Grote binnen kwam, zag men het groote verschil tusschen deze txvee. Deze jonge, blonde man, xvas veel knapper dan zijn roodbanrdige broeder in Parijs; hij had ook niet dat melancholieke ox'cr zich, dat bij zijn broeder opvallend xvas. Opgewekt en frisch kxx'ani hij binnen, streek zich over zijn snor en wierp daarop zijn slappen hoed in een hoek. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT Sfe Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretarie,

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1