bij keuze bevorderd wcru tot kapiWn. Deze bevordering ging gepaard met zijn gelijk tijdige benoeming tot adjudant van generaal Van Ileutsz, dien hij ook in 190'4 verge zelde op zijn reis naar Nederland. In het zelfde jaar was de heer Colijn, aan wien tc voren nog het bestuur van de Pasé-streek was toevertrouwd, door de Regeering naar Sa- bang gezonden, om daar toezicht te houden op de naleving der door de Regeering gege ven neutraliteitsvoorsehriften. Zijn verblijf hier te lande met generaal Van Ileutsz in 1904, was slechts van kor ten duur. Teruggekeerd in Indië bleef hij nog voor namelijk met hot oog op de regeling van het bestuur in de Gaiolanden, tot. Maart 1905 in Aijeh, Vanaf dat jaar tot in 1907 bereisde hij de Buitenbezittingen, ter voorbereiding van regelingen betreffende het bestuur der pas onderworpen streken. In laatstgenoemd jaar verliet hij het leger, nadat hem den rang van majoor wo« toe gekend, om, als secretaris van het gouver nement van Ned.-Indië, over te gaan in bur gerlijken dienst. Toen in 190S het nieuwe ambt van „adviseur over de bestuurszaken der Buitenbezittingen" weid ingesteld, werd de heer Colijn aanstonds als zoodanig be noemd. Dat de heer Colijn zich als officier zeer bijzonder heeft onderscheiden, mag liioruit blijken dat hij reeds als tweede-luitenant de Militaire Willemsorde der -le klasse ver wierf, terwijl hij in 1903 tot de 3e klasse m die orde werd bevorderd. Drie jaren te voren werd hem de ecresabet toegekend. De heer Colijn, wiens verdiensten door de Eegeering ook nog zijn erkend door zijn be noeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, werd indertijd, toen hij nog m Indië vertoefde, door de kiezels in het district Sneek, tot lid van do Tweede Kamer geko zen. Hij behoort, gelijk l)okend, tot de anti revolutionaire partij. Tijdens zijn kort lid maatschap verwierf de heer Colijn zich daar aanstonds een „hervorragende" positie. Als koloniale specialiteit nam de heer Colijn, die zich ook als goed spreker deed kennen, bij voorkeur doel aan de debatten over Indische aangelegenheden. Maar het ligt nog versch in het geheugen dat hij heeft behoord tot de verdedigers van de motie-Duymaer van Twist, waarvan de aanneming het ontslag- vragen van generaal Cool ten gevolge heeft gehad. De heer Colijn, trad onlangs op als directeur eener nieuwe Indische Cultuur onderneming. In verband daarmede bestond zijn voorne men om eerlang een reis naar Indië te on dernemen. Na in den ochtend te zijn beeedigd zal de nieuw optredende Minister van Oorlog mor gen in den loop van den dag in het Ministe riegebouw do portefeuille overnemen uit han den van zijn ambtsvoorganger genteraal- majoor Cool, die gisteren en heden weêr aan 't Departement in zijn kabinet werkzaam was. Generaal Coo), Naar verzekerd wordt zal de aftredende Minister van Oorlog, generaal Cool, voor loop ig niet den militairen dienst verlaten, zoodat iiij na zijn aftreden, weer ter beschik king komt van het hooge legerbestuur. Ilij behoort tot het wapen der genie. Audiënties. De audiëntie van den minister van wa terstaat zal deze week niet plaats heb ben. i Ridderorde. Bij Kon. besl. van 31' December is W. F. Eggelte, onderwijzer aan een openbare lagere school te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hofdicnst-ftutomoblelen. Voor de bediening van do weldra Lij Hr. Ms. Hofdienst in gebruik te nomen automobielen, worden twee jongelieden, be- hoorendo tot het stalpersoneel van hot Kon. Staldepartement te 's-Gravenbage, te Amsterdam, tot automobielbestuurder opge leid. ji Tentoonstelling restaurantbedrijf. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Ilandel, de heer Tal ma, heeft zich bereid verklaard het cere-voorzitterschap tc aanvaar den over de intemaionaie tentoonstelling van ,,IIotelindustrie, Kookkunst en Voedings middelen" en de burgemeester Baron Sweerts heeft het eere-lidmaatschap dier ex positie aangenomen. Vereen. Hed. Arbeidsbeurzen. In de te Arnhem te houden a.s. alge- meene vergadering van de Veioeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, zal worden behandeld de arbeidsbemiddeling ten plat- tenlande. Twee praeadviezen. zijn over h'et te be handelen vraagstuk verschenen. De heer J. Smid, te 's-Gravenhage, komt ten aanzien van de vraag, of er aan arbeidsbemiddeling ten piatten lande be hoefte bestaat tot de volgende conclu sie: Over 't algemeen wordt ten plattenlandc, althans voor zoover den landbouw be treft, geen groote behoefte gevoeld aan arbeidsbemiddeling. Hoewel die behoefte er zeer zeker niet zoo groot moet wor den geacht als in de steden, moet toch uit het niet voelen der behoefte niet steeds worden afgeleid, dat zij niet be staan. Een nadere beschouwing van de verschillende arbeidsverhoudingen ten platten lande leert toch, dat er zeer yele gevallen voorkomen, >vaarin een be hoorlijk georganiseerde arbeidsbemidde ling aan arbeiders en werkgevers van nut zou kunnen zijn. Hetgeen in, Duitsehland op het gebied der arbeidsbemiddeling in den landbouw in de laatste jaren is voor gevallen, wijst mede op het bestaan cener behoefte in deze. Voorts doet de rich ting. waarin zich de arbeidsverhoudingen ontwikkelen, de behoefte aan arbeidsbe middeling toenemera. Op de vraag, of de vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen aan de be hoefte aan arbeidsbemiddeling ten platten lande tegemoet kan komen, antwoordt de praeadviseur: Het is zoowel voor hot doel, dat de Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen nastreeft, aTs voor de arbeidsbe middeling ten platten, lande, wensehclijk, dat deze door genoemde vereeniging wordt ter hand genomen. Of pogingen in deze richting zullen slagen, hangt voor een groot deel af van de organisatie, die zich boven alles aan de plaatselijke toestanden inoet aanpassen. Het verdient aanbeveling een begin to maken met het verleenen van bemiddeling ten aanzien van' arbei ders, die van de eene streek naar de andere trekken. Indien zij levensvatbaar is, zal de locale bemiddeling zich daaruit langzamerhand kunnen ontwikkelen. Het tweede praeadvies is van den heer R. van Zinderen Bakker, te Waarden, die tot een voorwaardelijk bevestigende op lossing der genoemde vragen komt. Katholieke gemeenteraadsleden. Den lln Januari a.s. zal te Arnhem een bijeenkomst gehouden worden die ten doel heeft te geraken tot de oprichting van een hond van katholieke gemeente raadsleden in het land. Arbeidsbeurs te Rotterdam. A. Over de maand December 1910: Aanvragen van werkgevers 293 Aanbiedingen van werkzoekenden 955 Aantal plaatsingen207 B. Over het jaar 1910 (vanaf 4 April 1910): Aanvragen van werkgevers 2969 Aanbiedingen van werkzoekeuden 9318 Aantal plaatsingen2113 Financieel nieuws. De minister van linanciën maakt bekend a, dat op 31 Dcc. bij de betaalmeesters in kas wasf 2,999,845.541/2 b, dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 2,141,222.291/2 c, dat op den genoemden datum in omloop waren aan schatkistpromessen f 10,000,000. en aan schatkistbiljetten f 12,000,000. (sStct,") STADSNIEUWS. M, C. M. de Groot. Thans heeft ook de heer M. C. M. de Groot zijn ontslag als lid van den Eaad bij da, college ingediend. De heer De Groot is een der raadsleden die hel langst onfagebroken in den Gemeen teraad heeft zitting gehad, n.l. van 1 Sep tember 1 SDI - dns ruim 19 jaren. En in hem verliest de Raad niet alleen een zijner oud ste, maar tevens een zijner bekwaamste leden. Met grooten ijver, volledige toewijding en grondige kennis heeft hij steeds de zaken der Gemeente behartigd, de belangen der gemeente naar zijn beste krachten bevor derd. In die 19 jaren is er in den gemeente raad heel wat geschied; de heer Do Groot heeft bij dat alles een werkzaam aandeel gehad. Hij heeft van groote werkkracht blijk gegeven, maar hij heeft ook do er varing opgedaan, dat men te veel van zijn krachten kan vergen. Op dien grond legt hij thans do taak neer, die hem herhaaldelijk door do kie zers is opgedragen. Zijn gestel cischt dat hij meer rust neemt. Moge do rust hom een volledig herstel geven. De leden van don gemeenteraad zijn heden bijeengeroepen tot hot houden cener open bare vergadering op Dinsdag 10 Januari a.s. des voonniddaga 2 uur. Voor de benoeming van een onderwijzer aan school D (hoofd de heer J. Ilage), wor den voorgedragen de hoeren: 1. J, J. Zui- dema, tc Glanerbrug; 2, J. I'. Smit, te Schagen3. M. G. van der Poel, te Assen. Arbeidsbeurs en werklozenfonds. Tiet onderstaande adres met toelichting is aan den Raad gezonden Geven eerbiedig te kennen, Pieter Bartelomeus de Graaf en Simon Klaas van den Berg, domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemde, Korte Achter weg 17b en handelende in hunne kwaliteit van voorzitter en secretaris van de afdee- ling Schiedam van den Alg. Ned. Timmer- liedenbond tollende 66 leden, dat zij, ken nis genomen hebbende van het voorstel van het raadslid den heer P. de Bruin, tot schei ding van het AVerkloozenfonds en de Ge meentelijke Arbeidsbeurs, hun volkomen in- stommng met genoemd voorstel bctugen en er bij Uwen Raad op aandringen, in het be lang cener'algemeene werkloozenzorg, in, den zin van genoernd voorstel te besluiten. P. B. DE GRAAF. S. IC v. d. BERG. Toelichting. Waar aan onze organisatie een werkloozen fonds verbonden is, zijn wij zoo vrij U hier bij eenige cijfere aan te bieden omtrent de werking van dit fonds. Op aansporing van. hot comité tot bestrij ding der Werkloosheid, werd hel fonds in November 1908 opgericht. De contributie werd bepaald op 8 ets,'per lid en per week en de uitkeering', welke na 32 weken conlri- bueering werd verstrekt, op 40 ets. per dag, ingaande na 6 dagen werkloosheid, tot een maximum van 30 dagen. In het eerste boek jaar Nov. 1909Nov. 1910, hadden 17 per sonen met werkloosheid te kampen, mot totaal 342 dagenhienan hadden 13 perso nen met 221 dagen werkloosheid, uitkeering, tot een bedrag van 88.40. Door deze geringe uitkeering en zuinig be heer werd bereikt dat op Nov. 1910 ruim ƒ300 in kas was. Met het oog hierop, werd besloten de uitkeering te verhoogen tot 50 ets. per dag en deze in te doen gaan na 3 dagen. Tengevolge van dezen maatregel werd aan G personen, met 111 dagen werkloos heid uitgekeerd tot een bedrag van 55.50', terwijl in het geheel 10 personen werkloos waren met 149 dagen. Wij meencu, mot het oog op deze cijfers, dat duidelijk blijkt den ernst en de opoffe ringsgezindheid der leden om de door hen zoo gevreesde werkloosheid eenigszins hot hoofd te bieden. De 2e openbare cursusvergadering van den S. B. B. zal gehouden worden op Zondag 15 Januari a.s. in Constantie. Als spreker zal daarbij optreden de heer dr. L. Ilcyer- mau'; van Amsterdam, met liet onderwerp „T)e ziekten der Arbeiders", welke rede r,a! lordiiidelijkt worden door lichtbeelden. In 1910 werden door de Beurasluis ge schut van de Sebie naar de Maas 6496 bin nenschepen, met een inhoud van 380.717 kub. M„ 12 houtvlotten mot een inhoud van 1149 kub. M. en 13111 apoclingschou- wen met een inhoud van 91.777 kub. M. Van tegenovergestelde zijde, dus van de Maas maar de Schie zijn deze cijfers 6515 schepen met een inhoud van 369.421 kub. M., 13 houtvlotten met een inhoud van 1345 kub. M. en 13111 spoelingschouwcn met een inhoud van 91.777 kub. M. Dc Stct. No. 2 bevat de statuten der naamlooze vennootschap: Het ijzeren lich- terschip „De Afschaffer", te Schiedam. Doel: tie exploitatie van een lichterschip, zoowel door verhuring als door eigen ge bruik, met dien verstande, dat de vennoot schap nooit meer dan óén schip in eigen dom mag hebben. Duur: tot ultimo De cember 1935. Kapitaal: f2500, verdeeld in 25 aandeelen van f100, alle geplaatst en volgestort, door inbreng van het ijze ren lichterschip genaamd „De Afschaffer", mot deszelfs ankers .kettingen, kabels, touwwerk en verderen vollodigen inventa ris aan boord aanwezig, niets hoegenaamd .uitgezonderd. Het bestuur der vennoot schap is opgedragen aan een directeur, onder toezicht van een commissaris. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer J. P. II. Jansen, technicus, en tot commissaris de heer II. J. Jansen, koop man en distillateur, beiden te Schiedam. De Nutsspaarbaisk, Door de spaarbank alhier, opgericht 4 Ja nuari 1820, door het departement Schiedam der M. t. N. v. 't A. is uitgegeven een almanak voor 1911, die, behalve een dag tafel, bevat een agendablad voor elke maand met een kasboekblad voor die maandtevens vermeldende den stand van Zon en Maan voor elke dag. Aan den voet van elk blad een kernachtige uitspraak ten opzichte van zuinigheid en sparen. Voorts bevat de almanak uitgebreide in lichtingen omtrent de spaarbank en de wijze waarop deze het sparen zooveel mogelijk tracht tc bevorderen. Ten slotte vindt men er in de verjaar dagen der leden van het vorstelijk Huis en Varia. AGENDA- 3 Jan. Groote Schomvb. 8 u'n Dubbe!- mensch. Gevolgd door de Bruiloft van Kloris en Roosje. 3 Jan. en volgende dagen. Tivoli Schouw burg. 8 uur. Speenhof! en Nap de la Mar. Olieslagers vliegt De Pa pen (lrechtscho strafzaak. 3 Jan, Musis. 8 uur, M. t. b. d. Toonkunst, Concert Mevr. Nico van der Hou tenSino (zang), Hans Kind Ier (violoncel), A. de "Vogel (piano). 4 Lokaal Sehie 68. S_ uur. Chr. Ger. Gemeente. Spr.ds. De Boor. 4 j> Groote Schouwb, 8 uur, Edmund's Duitsehe operette. Dis Puppen- madel. 5 Gr. Schouwburg. 8 u. N. V. Het Toon col. Lucifer. 7 S. O. V. 7y2 uur. „Kunst aan hot Volk". Rottord. Tooneelgezel- schap. „Mijnheer Alphonse". 8 Circus. 21/2 u. R. O. V. 3do Con cert. Serie B. 9 Groote Schouwburg, 8 uur. Nederl. Tooneel vereen. Amsterdam. Beschuit met muisjes. 15 Constantie, 7l/g uur. S. B. B. 2e openb. cursus-vergadering. Spr. dr, L. Heijermans. 17 S. O. V. „Gemengd Koor". Ora torium Judas Maccabaus. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur a 10 ct. per persoon voor bet publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Hedenmorgen omstreeks SI uur viel de 22-jarige J. Groenewcg, wonende in de Ot- terbuurl 5, door uit te glijden op de Groote Markt. Daarbij kneusde hij zijn rechter knie zoodanig dat hij niet meer staan kon. Na oerst in den winkel van don lieer Du- pont te zijn binnengebracht, werd hij ver volgens naar het politie-bureau gedragen waar een geneesheer werd ontboden, die zijn over brenging naar het ziekenhuis gelastte. Daar i3 hij per brancard heengevoerd en ter ver pleging opgenomen. Gisteravond 71/4 uur werd door de eiec- trische tram hier aangevoerd de 37-jarige P. Borsjo, wonende Zijlstraat 62, die op den Rotterdamsclien dijk met de tram in aanraking was gekomen- De wagenbestuurder had den man plot seling op 6 passen voor zijn wagen op den weg gezien en toen luid geheld en krachtig geremd, zoodat de Ram spoedig tot slaan was gebracht. Het bleek, dat de man toch onder het vooi-gedeelte van den bijwagen was geraakt. Nadat hij daar onderuit gehaald was. bleek do man een schaafwond aan liet linkerbeen, een drietal wonden aan liet hoofd en pijn in do borst te hebben. Op advies van een dokter werd hij per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Werkzaamheid over de maand Dec. 1910. Aanbiedingen van werklieden. Mannel werkl. Vrouwel. werkl. Boven 18 jaar 13 2 Beneden 18 20 11 Aanvragen door patroons. Boven 18 jaar 2 1 Beneden 18 4 2 Plaatsingen. Boven 18 jaar 1 1 Beneden 18 3 Totaal. Aanbiedingen van werklieden 46 Aanvragen door patroons 9 Plaatsingen 3 Tolksbadhuls. I-, ft- week van 25—31 December werden genomen 23Ó baden. kuipbaden 19 kuipbaden 34 regen 15 regen 153 school j> 5 ets. kinder t 9 V Gedurende de maand Dec. 1910 werden genomen 1208 baden. kuipbaden 99 kuipbaden 188 regen 80 regen 781 school 5 ets. kinder d CO In het jaar 1910 werden genomen 14072 baden het aantal baden over het jaar 1909 bedroeg 13575. Kunst en VVretenschap. Rotlerd. Tooneelgezelschap. Alen schrijft ons uit Rotterdam We mogen het Rotlerdamsch Tooneelge zelschap gelukwenschen met de keuze van het- nieuwjaarsstuk. De tijd heugt ons niet dat zoo onbedaarlijk gelachen, zoo warm gc- appiaudiseerd werd dan gisteravond bij de eerste opvoering van de klucht .,'n Dubbel- menseh", van Wilhelm Jacobi en Arthur Lippschitz, waarin de hoeren Ilenri Pool man, O. van Hees en Henri Morrién en de dames Coelingh "Vordernmn en Duynmer van Twist de hoofdrollen vervullen. Voorts kregen we weer de „Bruiloft van Kloris "n Roosje", welke een enkel jaar wel eens wordt ter zijde gelaten, doch waarvan het Rotterdamsche publick niaar niet blijkt te kunnen scheiden. Met dubbele vreugde wordt liet dan ook bij de wederopvoering weer begroet. Een Thomosvaer en Pieternel als dc heer Ilenri Poolman en mevrouw Van EysdenVink te aanschouwen geven, zijn dan ook eenvoudig niet tc verbeteren. Tevens had do heer Poutsma weder voor een ware verrassing gezorgd wat het decor be treft. Thomasvaer kan nl. niet opkomen door dat hij voor dc afeluithoornen van den spoorweg staat aan den overweg bij Beukels- dijk, een parodie op een onliouJbaron toe stand, waarvan het einde nog niet tc voor zien is. Aan deze decoratie viel een warm applaus ten deel. De nieuwjaarstvcnsch van Thomasvaer en Pietcmel, waarin de belangrijke gebeurtenis sen uit het nfgeloopen jaar werden aange haald, was weder rijk aan pikante opmer kingen. Een warm woord van hulde aan den bur gemeester, mr. Zimmerman, gebracht, lokte een daverend applaus uit, waaraan geen ein de scheen te komen. De burgemeester, die de vooitotelling bijwoonde rees in zijn loge op en bedankte met een buiging. Evenzoo werd hulde gebracht aan het tegenwoordig Kamerlid, de gewezen directeur van gemeente-werken, de heer De Jongh, die mede met zijn familie aanwezig was. Verder werd gehuldigd de Nederlandsche aviateur "Wijnmalen en een woord van eer biedige hulde gebracht aan de nagedachtenis van den verongelukten Nederiandschen avia teur Van Maasdijk. Aan het bruiloftsmaal dronk men echte champagne, als blijk van erkentelijkheid door eenige vereerders :uin het gezelschap aange boden, terwij! anderen het gezelschap verras ten met een taart, volgens een bijgevoegd ge dicht dal door Thomasvaer werd voorgelezen, inzonderheid bestemd voor die leden, die niet van de steryoiiepe ham zouden gebrui ken. Behoudens enkele kleine haperingen,, welke bij een volgende opvoering wel zullen ver dwenen zijn, liep ook dezie oud-Hollandsche klucht weder vlot van stapel en ontbrak het ook hier aldoor niet aan warme toejuichingen. Dc zoal was tot het laatste plaatsje toe uitverkocht. Rechtzaken. De inbraak aan den Rótterdamschen Dijk. Men seint ons uit Rotterdam Voor de rechtbank alhier weid heden behandeld de zaak tegen den beruchten Rot terdamsclien inbreker E. v. d. Klein, die eenige maanden geleden betrapt werd bij een poging tot inbraak bij den landbouwer v. d. Valk aan den Rotteidainschen Dijk onder Schiedam. Bij dit misdrijf werd hij perti nent herkend. Meermalen was hij met politie en justitie in aanraking geweest, doch telkens wist hij tot nog toe den dans tc ontspringen. Hot O. M. eischte thans 8 jaar gevan genisstraf. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Voor den Hoogen Raad werd onder veel belangstelling behandeld dc z.aak van den lieer II. Schoolenmns, onder-stationschef te Haarlem, door hot kantongerecht a'daar ver oordeeld tot 8 geldboeten van 50 en door de rechtbank, niet vernietiging van dit von nis, tot 3 geldboeten ran 5, wegens onbe voegde uitoefening der geneeskunst. Dc requirant was magnetiseur en nu had de rechtbank overwogen, dat ook de han delingen van den requirant vielen onder het verleenen van geneokundigen bijstand als bedrijf, in den zin van de wet van 1 Juni ,1865 (St.bl, no. CO); daar ook het aanwen den van gewaande krachten ter genezing ala zoodanig valt aan te merken. Mr. P. Tidoman, advocaat .te Haarlem, ontwikkelde twee cassatiemiddeJen, na ernan herinnerd te hebbeng, hoe dr. W. G. Huct, een zeer bewaam zenuwarts, die in deze zaak als deskundige is gehoord, later in een artikel in „Moleschol" oror magnetisme en Somnambulisme weliswaar doorloopend met liet hcümagnelisme den drank heeft gestoken, maar toch in dat artikel erkent, dat inder daad patiënten bij magnetiseurs genezing vin den en dat niet is aangetoond, dat krachten, als waarvan, dezen beweren zich te bedienen, niet bestaan. Na een aantal zijns inziens onjuiste pun ten in de bewijsconstructie te hebben gere leveerd, kwam pleiter tot de hoofdzaak: is onbevoegde uitoefening van de geneeskunde bewezen? Met andere woorden: is het mag- netisecren strafbare uitoefening der genees kunde? Dit werd door pleiter in een uitvoerig be toog betwist. PI. drong aan op verwijzing der zaak naar het hof te Amsterdam, want bij de be handeling dor zaak voor de rechtbank is mot de kwestie gespot. Conclusie O. Al. 10 Januari. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk beroepen to Krewerd (Gr.) de heer Sj. de "Walle, cand. te Leeuwarden. Aangenomen het beroep naar Nie- hoven, de heer J. J. P. Ilecringa, cand. te Zuidhorn (Gr.), die voor het beroep te Krommeniedijk heeft bedankt. Bedankt voor het beroep te Poort vliet (loez.) ds. A. B,. van der Put, te Op- en Ned er-A ndelte Haarlem ds. R. P. A. Rutgers, te Warmond; te Alidwoldc—De Leek (Gr.) dc heer J. J. P. Ileeringa, cand. te Zuidhom (Gr.). Geref Kerken Beroepen te Onstwedde (Gr.), W. Oostcrheerl, te Alidwolda; te Purmerend ds. G. Alcijer, te Alarum. Bedankt voor het beroep te Zwolle, ds. J. L. Schouten, te Watergraafsmeer. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen het beroep te Alkmaar ds. B, Westra, te Workum. Een protest. In het „Vad." lezen wij: Van liecren kerkvoogden der Ned. Her vormde gemeente te Helder ontving ik het volgende schrijven. HoogEdelGestr. Heer, De Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente Helder heeft bij dezen de eer zich tot u le wenden met beleefd ver zoek namens haar in de Kamer ten sterk ste te protesteeren tegen het beweren van Z. E, den Alinister van Alarine, geuit in de zitting van 21 Dcc. 1910, als zouden dc twee predikanten „doelen het geld, hetgeen voor drie predikanten wordt uil- gekeerd". Dit beweren, dat volgens Zijne Excellentie een „geheel ander licht" zou werpen op de mededeeling van „Geeste lijken Bijstand", is te eenenmale onjuist en bewijst, dat do adviseurs van den Ali nister van de erkolijkc toestanden tc Hel der, noch van de kerkelijke wetten in het algemeen op de hoogte zijn. De Kerkvoogdij betreurt, dat motieven, zoo groot con onbekendheid met de ker kelijke wetten en gebruiken toonend, door een Alinister in de Kamer kunnen worden gebracht. Steeds worden de traktementen van va catures uitbetaald aan den waarnemenden kring. Dc Kerkvoogdij acht genoemde bewe ring, den Minister in don mond gelegd dooi zeer lichtvaardige adviseurs, to meer grievend ,daar zij een verkeerd licht kan werpen op haar predikanten, die juist al- O O "lstö klasse. 2de klasse. lste klasse. 2de klasse,

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2