Jaargang Zaterdag 1 Januari 1911 <*o 13503 Het Boek van Paracelsus. 10H O Kemiisg er in g| BUITMLAm /T >01» ■m .MSINE! i-MM Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11,1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgond nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die '4 innemen, Advertentiën bij abcnnement op voordeelige voorwaarden. 3atieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester ca Wethouders van Schie dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat, aan gezien het deskundig onderzoek met be trekking tot het verzoek van de Directie der Glasfabriek „De Sehie", om vergun ning tot uitbreiding dier fabriek aan den Buitenhavenweg no. 146, kadaster Sectie L no. 1914, met een stoomwerktuig van 125 P.'K. en een stoomketel van 88 Al.3 verwarmingsoppervlak, drijvende twee dy namo's, een en ander ter vervanging van de bestaande drijfkracht der fabriek, nog niet geëindigd is, de beslissing op deze aanvraag wordt verdaagd. Schiedam, den 5on Januari 1911. Burgmeester en Wethouders vosrnoemi, Al. L. HONNERLAGE GRETE. JDs Secretaris, V. SICKENGA, Het merkwaardige echter is, dat hot in dienen der aanklacht is geschied op aan drang der maatschappijen zelf. Het betreft, zoo verklaart o. a. de Ilamburg-Amerika- lijn, een door de maatschappijen zelf ge- wenscht civielrcchterlijk proces, dat slechte ten doel heeft een uitspraak uit te lokken in de kwestie, of de in Amerika bestaande ariti-trustwcttcn ook op_ buitenlandsche reo- dcrij-maatschappijen, toepasselijk zijn. De ree- derijen zijn ervan overtuigd, dat dit proces slechts do verwachte opheldering zal bren gen, nl. dat de anti-trust wetten niet op bui tenlandsche reederij-maatschappijen toepasse lijk zijn en. dat daardoor aan de voortduren de agitaties van zekere concurreerende par tijen, waartegen eigenlijk het geheele optre den der Anierikaarisehe overheid is gericht, eindelijk alle reden van bestaan wordt ont nomen. Voorts wordt nog opgemerkt, dat het vol gens de meest bekende Amerikaansche juris ten onmogelijk zal zijn een dergelijke uit breiding der anti-trustwet over buitenland sche maatschappijen te verkrijgen. Een com sequentc toepassing der Amerikaansche wet ten zou dan tot gevolg hebben, dat alle zich tot syndicaten vereonigd hebbende fabrikan ten, die naar Amerika verkoopen, onder de anti-trustwet zouden vallen. De aangeklaag den zien dus vol hoop den uitslag tegemoet. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. civiele lijst met 21/2 millioen Alk. zien ver- hoogen. Gij, soldaten, evenwel hebt niets ontvangen en zult ook nimmer iets te wach ten hebben noch van den rijkskanselier, noch van don Rijksdag. Gaat daarom niet naar de revue op 27 Januari; werpt het juk der Ilohenzollerns af. liet volk zal u steunen. Wreekt de slachtoffers van 1848. Leve de Republiek!" Een ernstig onderzoek is ingesteld. De sociaal-democratische bladen looche nen elke inmenging hunnerzijds. Oostenrijk. De onderhandelingen tussehen Duitschers en Tsjechen in Bohemen, om te komen tot een compromis, dat een geregelden regee* ringsvorm weer mogelijk zou maken, zijn voor de zooveelste maal spaak geloopen, Het voorstel van Duitsche ziide werd door de Tsjechen verworpen en het voorstel der Tsje chen werd door de Duitschers voor onaan nemelijk verklaard. Volgens den berichtgever van. het „Berk Tagcbl." te Praag, bestaat er weinig kans, dat de onderhandelingen binnenkort hervat zullen worden, zoodat de regeeringsmachine in Bohemen weder geruimen lijd stil zal staan. Schiedam, 6 Jan. 1911, YEREENIGDE STATEN. Uit New-York is gisteren gemeld, dat de Bondsregeering bij het Bondsge rechtshof een proces heeft aangebonden teocn een aantal transatlantische groote stoomvaartmaatschap pijen, die gezamenlijk tot de z.g. Atlantische Conferentie zijn toegetreden. En dat zijn de Allan Line, de Anchor Lino, de Canadian Pacific Company, de Gunard Line, do British North-Atlantic Line, do Hamburg-Amerika Line, de Norddcutscher Lloyd dc Red Stor Line, ~de White Star Line, de Russisch- Ostasiatische Linie, de International Navi gation Company, de International Alercan- tile Marine Company en de Holland-Ame rika Lijn. Zooals men ziet, alle groote, bij liet wereld-vet voor op den voorgrond tre dende maatschappijen. Door genoemde scheepvaartlijnen is oen overeenkomst gesloten, waarbij van het tus- sehcndeks\ervoor tussehen Europa en Ame rika o. a. 26 procent is toegewezen aan den Nordd. Lloyd19 procent aan do Ilambnrg- Amcrikalijn,, 13 procent aan de Cunard-Lijn, 9 procent aan de Tied-Star-Line en 6 pro- ccnt aan de Ilolland-Amerikalijn. De ambtenaar van het openbaar ministe rie, die uit naam van den Staat als klager optreedt, meent nu in zijn aanklacht, dat deze overeenkomst van prijzen en vervoer der tusschendekspassagiers in strijd is met de Shcrman'schc anti-trustwet, waarbij der gelijke overeenkomsten worden verboden. België. Dc toestand in het Luiksche kolengc- bicd is gisteren verergerd. De plaatselijke binden melden een aanzienlijke vermeerde ring van het getal stakers. Daarenboven heeft het afwijzen van een verzoek tot woderaan- neming van stakers de leiders zeer verbitterd. Ilct gemeentebestuur van Seraing, waar reeds een bloedig treffen plaats had, heeft de samenscholingen verboden. Men vreest bovendien voor een uitbreiding der staking in andere kolenbekkens. F r a 11 k r ij k. De afgevaardigde Aleunier heeft aan den minister \an justitie ec-a »elirij\en gericht, waarin hij verzoekt 0111 revisie \an het pro- ees-Durund, omdat eenerzijds de veroordec- ling op onware getuigenissen berust en nieuwe feiten de volkomen onschuld van Duiaud bewezen zouden hebben. Na een uit voerige toelichting van deze beworngen vei- zoekt de afgevaardigde overeenkomstig -art. •14 van het cassatie-procesrecht 0111 voorioo- pige invrijheidsstclling van Durand. Duitschla nd. In het garnizoen tc Straatsburg is een ontdekking gedaan, welke nogal opzien baart. Alen heeft n.l. bij de soldaten pam fletten gevonden van den volgenden in houd „Do levensmiddelen zijn thans hoogcr dan ooit. De officieren en onderofficieren ontvangen moer soldij, de keizer heeft zijn Rusland. Het gouverneurschap en het procureur schap zijn in Finland onder het Russische regime zeer wisselvallige baantjes gewor den. Gouverneur-generaal Seyn heeft gedu rende zijn kortstondig bewind 0. a. reeds vjjf gouverneurs gesleten, omdat zij in niet voldoend Russischeri geest regeerden. Om dezelfde reden kreeg over eenigo maanden de procurator Charpentier zijn ontslag, en thans is zijn opvolger Scavonius denzelf den weg opgegaan. Volgens de Finsche grondwet is het de taak van den procurator, den hoogsten rechterlijken ambtenaar in Finland, te wa ken voor een behoorlijke toepassing der wetten en Scavonius kweet zich van dien plicht ook ten opzichte van den gerussifi- ceerden Finschen Senaat, door protest aan te teekenen tegen hesluiten van dit lichaam, wanneer deze indruischten tegen de landswetten. Do Russische regeering stoort zich echter aan geen Finsche wet- ten en Scavonius moest dus zijn vrijmoe digheid met ontslag bekoopen. En ofschoon Finland het land der hooge pensioenen is, wordt aan dezen ambtenaar, die het slachtoffer is geworden van zijn plichts besef, niet eens een pensioen toegekend. Uit Petersburg wordt geseind, dat te Aloekden ernstige onlusten zijn uitgebroken naar aanleiding van do verhooging der be lastingen. Verschillende Chineesche handelaars hebben levendig geprotesteerd tegen die verhooging. Het hoofd van het district heeft ter eigen bescherming troepen moe ten requireeren, die op de betoogers scho ten, tien hunner doodden en. een groot aantal wondden. R 0 e m e n ië. Het liberale kabinet is, naar de minister president verklaarde, afgetreden, wijl het zijn program vervuld heeft. Naar het Duitsch van FRIEDRICII .TAC0RSEN. „Nu," zei dc juffrouw, „het is een zeer slecht poitret, maar werkelijk er is vod gelijkenis. Zeker hot was zoo'n mond en de neus is ook gelijk. Zoo, was dat een be roemd man?" „Zeer beroemt! u kunt er trotsch op zijn hem gesproken te hebben." „Hij vroeg naar meneer den professor." „Hij sprak Hamburger dialect?" „Neen," zei ze lachend, „Fransch leek zijn tongval." „Juist. En u zei waai' meneer Titus was. „Ja Ln Borby", dat is immers de waarheid, meneer." „Natuurlijk, de waarheid moet men altijd spreken." Na dit gesprek ging Kranïch naar het te legraafbureau om een telegram naar Borby te verzenden. De Oostzeebad plants Borby heeft in Ham burg een gocdon naam. Er komen daar ook wel badgasten uit andere Duitsche plaatsen, ju, men hoort er zelfs meestal vreemde talen spreken, maar dc Hamburgers komen er toch hot meest. Zij hebben de plaats als 't ware in erfpacht genomen, want in het sLrandhotel eet men goed en in Borby zijn verscheiden aardige huisjes", die tegen billij ken prijs voor de zomermaanden tc huur zijn /V en die zeer naar den smaak van de Ham burger vacantiereizigcrs zijn. In de zoogenaamde „Priel" stond maar een enkele van deze huisjes. llier had do zee eon diepe baai in hot land gewoeld en dit gedeelte van de zee word door de bewoners do „ondoorgrondelijke" de „raadsel-baai" genoemd. En dat met recht, want de bodem van de baai was niet stukken drijfhout cn vreemde steenen be dekt, voorts groeiden er taaie slingerplanten en daarom kwamen de visschers op de ge duchte de baai „de raadselachtige" te noe men, want steeds werden er nieuwe geheim zinnigheden van den bodem opgeviseht. Het bosch kwam vrij dicht bij de Priel, cn beschaduwd door de eerste boomen, had een zonderling uit do naburige stad zich een huisje laten bouwen, waarin hij alle zo mers twee of drie maanden doorbracht. Na zijn dood stond het huisje langen tijd leeg nu was het voor het eerst voor cenigcn tijd door professor Titus gehuurd. Heel weelderig on gezellig had het echt paar het hier ondertusschen niet. Om liet middagmaal in het badhotel te gebruiken, moesten zij meer dan een kwar tier loopen cn hun overige levensbehoeften kregen zij slechte met groote moeite. Afaar wat do nerveuse, overwerkte ge leerde zocht, was voor alles absolute rust en Marjon voegde zich zwijgend naar zijn wenschen. Dat was van den beginne af zoo geweest sinds het ongelijke paar elkaar ontmoet had Ongeveer twee jaar geleden begon de pro fessor met een standaardwerk over de ge schiedenis van de geneeskunst. Ongetwijfeld zou dit zware bock het grootste deel van zijn verder leven vragen en daar hij aan schrijf kramp leed, plaatste hij een advertentie, waarin hij een stenografc vroeg. Marjon solliciteerde, zij werd aangenomen cn spoedig bleek dat zij zoo begaafd, zoo ontwikkeld was, dat de professor op de ge dachte kwam haar voor goed aan zich te verbinden. Zij trouwden daarop een stil, onopge merkt huwelijk. Zij hadden geen van beiden vrienden of kennissen en over hun verleden hadden zij niet dikwijls gesproken. En dat was geen wonder ook, want de professor had zijn geheele let en alleen in boeken genot ge- ronden en Marjon sprak als het verleden werd aangehaald, slechte mot verbittering over de nienschcn en do vernederingen en onvriendelijkheden, die zij haar hadden aan gedaan. Zij kwam uit den Elzas en sprak de Duitsche taal bijna even vloeiend als dc Fransche. Ilaar voornaam had een Gallischen klank, maai' Titus had dien naam maar een enkelen keer voluit geschreven gezien,, n.l toen zijn bruid hem haar papieren gaf, noo- dig voor het huwelijk. Hij nad er niet op gelet. Dc eerste tijd vau het huwelijk onder scheidde zich weinig van de vorige dagen die zij reeds samen warer. geweest. Dc professor gebruikte zijn vrouw als secretaresse zooals eerst en hij vond het zeer aangenaam dat hij nu niet meer aan vasie uren gebonden was zooals vroeger. Van een zekere tccdcrheM tussehen heil beiden was geen sprake cn wie hen naast el kander zag, die tond dat zeer begrii lijk eenige zeeofficieren beschikbaar te stel len voor de reorganisatie der Grieksche vloot, is nog geen antwoord ontvangen. Het plan bestaat om aan een Ooslen- rijksch ambtenaar de reorganisatie van den waterstaat en het boschwezen op te dra gen, en aan Italië is het verzoek gericht om aan een deskundige uit dit land te ver gunnen de noodige verbeteringen aan te brengen in den dienst der gendarmerie. Uit welk land men de hervormers voor politic en douane zal ontbieden, is nog niet uitgemaakt. De verbetering der douane is voor Griekenland een zaak van het hoogste belang, daar tengevolge van den eigenaar- digen kustvorm en de tallooze eilanden, de smokkelhandel een bedenkelijke vlucht heeft genomen. De begrooting van 1911 zal een wer kelijk evenwicht aanwijzen, daar hij zal berusten op feitelijke inkomsten en niet, zooals tot dusverre, op gefingeerde ont vangsten. 1 Het belastingstelsel zal geen wijzigingen, ondergaan, alleen zal een gedeeltelijke her ziening van de tarieven, voor zoover zij verouderd blijken, ondernomen worden. Op 1 Januari (Grieksche stijl) zal het nieuw ingestelde ministerie van landbouw, handel cn nijverheid in werking treden; ook daarvan stelt men zich veel voor. Griekenland. De nieuwe minister-president Venizelos is vol goede plannen. Dat zegt nog niet veel, maar in aanmerking genomen de o\cr- groote meerderheid der kiezers, die hem on langs haar steun gaf en het schitterend ver leden van'dezen staatsman, bestaat er wel kans, dat er iets van deze plannen zal te recht komen. Aan een vertegenwoordiger van het nieuwsagentschap Havas heeft hij in een langdurig onderhoud uiteebreide inlichtingen verstrekt over den nieuwen koers. liet kabinet is geenszins van plan de kos ten voor leger cn vloot op te drijven, het zal er echter naar streven, zonder verhooging der uitgaven, de strijdvaardigheid van land macht en. marine te \erhoogen en lureft het derhalve noodig geacht de reorganisatie toe te vertrouwen aan bekwame officieren uil den vreemde. Frankrijk heeft zich be reid verklaard eenige officieren beschikbaar te stellen en generaal Eydoux, een der be kwaamste opperofficieren van liet Eransche leger, is aangewezen 0111 als instructeur van het Grieksche leger op te treden. Alet den generaal zullen verschillende andere officieren overkomen, wicn, in overeenstem ming met hun rang, een commando zal wor den toevertrouwd, zoodat zij gelegenheid zullen hebben de onder hen staande afdee- lingen tot zoo gróbt mogelijke volmaaktheid oj) te voorere. Op een verzoek aan Engeland om tijde- Vereenigde Staten. James Gallagher, de man, die in Augus tus j.l. een aanslag pleegde op den heer Gaynor, den burgemeester van New-York, is Woensdag door de rechtbank aldaar ver oordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaren. In verband met de bepalingen van de Amerikaansche strafwet, is Gallagher ech ter niet veroordeeld wegens den aanslag op burgemeester Gay nor, die blijkbaar nog niet geheel en al hersteld is, maar wegens hel toebrengen van een wonde aan den State Commissioner Edwards, die op het oogenblik van den aanslag met den burge meester in gesprek was. Boekliara. Een telegram uit Nieuw-Bockhara meldt, dat de emir, Abdoel Akkad Khan, gister nacht is overleden. Abdoel Akkad volgde in 18S5 zijn vader, Mozuffer-ad-din op als emir van het Centraal- Aziatische rijk Boekhara, dat, vroeger, zelf standig, sedert 1S6S een vazalstaat van Rusland is. Ilij was h la suite ingedeeld bij een Russisch kozakkenregiment en was rid der van de St. Andrea9orde. Zijn zoon, Seiïd Mir Alim, is zijn. opvol ger en is reeds als zoodanig door de Rus sische regeering erkend. Mir Alim is in 1S80' geboren; hij is h la suite bij hetzelfde kozakkenregiment als zijn vader. "Want Titus was reeds over de vijftig en zijn inspannende hoofdarbeid maakte dat hij er nog ouder uitzag dan hij werkelijk was. En Marjon was nog zeer jong, even in de twin tig. Haar oogen hadden een wonderlijke, raad selachtige diepte. Voor die oogon, voor haar schoonheid bleef de professor op den duur niet ongevoe lig. Ilij begon langzaam, onbeholpen, maar toch duidelijk merkbaar, te trachten de liefde van zijn vrouw te winnen. Als zij aan de schrijftafel zat en zijn zwaar en ingewikkeld dictó neerschreef, dan hoog liii zich soma on er liaar stoel als 0111 te zien of zij zijn voorden goed had opgetee- kend. Daarbij raakte hij dan vaak liet dikke haar van zijn jonge vrouw aan. En als zij soms weifelde, omdat haar een enkel woord ontgaan was, dan legde hij zijn hand op haar vingers en vroeg haar om eerst eens oven te rusten, daar hij vreesde dat zij zich te zeer zou vermoeien. Die attentie beteekende niol veel, maar het was haar al te veel. Iedere aanraking van hem scheen haar een pijnlijke gewaarwor ding te geven en al unto ze dat nooit in woorden, toch gevoelde de professor bij in tuïtie dat zij zijn vriendelijkheid als con contractbreuk beschouwde; zii schoen van oordeel te zijn dat tcederheid bij een huwe lijk als het hunne niet noodig was. Toen kwam de reis naar Borby. Misschien had Titus gehoopt dat het ver blijf in de eenzaamheid en in de stilte hem wat nader tot zijn vrouw zou brengen. Daar om had hij het dikke manuscript, waarvan hij anders nooit scheidde, in Hamburg ach tergelaten. Toen zii nu echter htm kleinen koffer ln de villa te Borby uitpakten, kwam liet daaruit toch te voorschijn, Marjon zei, toen hij haar verbaasd aan keek „Je zei wel dat wij het maar thuis moes ten laten. Maar je zoudt er dan tocli maar naar verlangd hebben, Frans; daarom heb ik het toch maar in den koffer gelegd. "Wat zouden wij hier in deze eenzaamheid ook beginnen als onze dagelijksche arbeid ons ontbrak?" Ilij gevoelde zich inderdaad zeer verlaten in het huis aan de Priel. Een dienstmeisje hadden ze niet meegenomen en zeer weinig goed, en daar zou ook geen plaats voor ge weest zijn, want hot huisje had maar drie kleine kamers en een keukentje. Verder kwamen maar weinig mensehen naar deze plek. Er lag iets droefgeestigs om het huis; de stilte alom, het uitzicht o\cr dc zee, dat alles lokte Titus niet aan. Als het echtpaar de maaltijden niet in liet badhotel gebruikt had, dan zou misschien niemand ge weten hebben dat zij in Borby logeerden. Zoo gleden de eerste dagen in ongestoor de rust voorbij. De professor werkte een paar uur per dag en Marjon was hem daarbij als gewoonlijk als secretaresse behulpzaam. Er zou dus bijna geen verschil tussehen hun dagen hier en hun dagen te Hamburg geweest zijn, als de nabijheid van het strand niet af-en-toe op andere gedachten had go- bracht. Marjon liep vaak langs Tiet strand ze wierp steentjes in het water on dacht er over welke geheimzinnigheden er op den bodem zouden groeien, (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1