Dii miner bestaat uit DRIE bladen. Eerste, Blad. Jaargang Zondag 8 Januari 1911 stSif I Het Boek van Paracelsus, Ö«J> Waarschuwing. BUITENLAND. BINNENLAND. >4 J»- l »|WC s SCHIEDAMSCHE COURANT. Doze couxant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam on Vlaardingcn 11.1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau; Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). - Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar do plaats die zij innemen,. Advertentiën bij abonnement 'op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, 1 In de hummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentio, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. luiere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter algemeene kennis, dat in gevolge het bepaalde in artikel 3 der ver ordening op dc invordering der belasting op do honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 3de lijst voor het dienstjaar 1910, bevattende de namen van de houders van honden bin nen deze gemeente, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente secretaris (afdeeling financiën) ter inzage is nodergelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijd stip, schriftelijk bezwaren tegen den aan slag bij Burgemeester on Wethouders kun nen worden ingebracht; zullende op later ingebrachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 7den Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, Y. SICKENGA. van Sadiic naar IChanekin; 3o. Duitsch- bmd verbindt zich geen lijnen to zullen laten aanleggen in de zone, begrepen tus- sclien den Bagdad-spoorweg en de Russisch- Perzischc grens, ten noorden van Khanekin, noch eenige onderneming van dien aard te zullen dulden; 4o. Duitschland erkent, dat hot geen politieke belangen in Per/.ie lieeft en alleen oommercieele doeleinden nastreeft en dat het zonder een voorafgaande overeen komst dienaangaande met Rusland, noch cenigen afstand van grondgebied noch iets anders zal trachten te verkrijgen of hel pen te verkrijgen ten noorden van de lijn over Ispahan-Jezd-Kasrisjirin-Khakh. tot aan de Afghaansche grens. liet „Berliner Tagcblutt" meikt op, dat uit deze publicatie blijkt de waarheid der terklaring, onlangs door den rijkskanselier afgelegd, nl. dat Rusland en Duitschland in het zeer algemeene de overeenkomst hebben getroffen om aan geen enkele combinatie met aanvallenden tendenz tegen de andere partij deel te nemen. Verder blijkt, dat niet waar is, wat enkele bladen beweerden. dat deze overeenkomst slechts op Azië be trekking heeft, of op de erkenning van de wederzijdsebe belangen in Per zié of Turkije. De pogingen om onrust en troebele toe standen te verklaren, zijn dus mislukt, ver volgt het blad. Blijft als resultaat de in No vember verkregen vooruitgang in de Duttsch- Russischc betrekkingen, waarvan men de beteekenis niet behoeft te overschatten, maar die toch kt ieder geval een nieuwe vredes- waarborg heeft gebracht, en die ook in de landen der Triplo Entente slechts door die genen wordt bestreden, wie deze verhoogde vredeswnarborg nu eenmaal niet voegt. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. plaats gehad hebbend gevecht te Seraing, tusschen gendarmen en stakers, waarbij eenigen dezer laatsten werden gewond, is gisteren de algemeene staking voor 't Luik- sche steenkolenbekken geproclameerd. Groote betoogingon hebben eiken dag plaats. Er slaken thans 14.000 mijnwerkers, terwijl de staking zich steeds uitbreidt. De mijnbostuurders vreozen voor geweld dadigheden en hebben versterking der ge wapende macht gevraagd. De gendarmen uit Verviers, Spa en an dere plaatsen zijn gerequrcerd. i i Schiedam, 7 Jan. 1911. DUITSCHLAND on RUSLAND. Bij gelegenheid van het tarenbezoek aan Potsdam, eenige maanden geleden, zijn er tussthen de Duit-che on Russische regee- ringeu besprekingen gevoerd over de bui ten!,mdselie politiek van beide landen, welke geleid hebben tot een overeenkomst. Ami de Londenseho „Evening Times" zijn reeds oemge punten "bekend, welke den tekst zullen uitmaken van de Russische nota, be- treftende die overeenkomst, welke eerst daags aan de Duitsehc regeering zal wor den gezonden. Deze zal, -zegt het Engelsche blad, de volgende Wor clai'.-ules bevatten: lo. Rus land zal zich niet verzetten tegen do vol- Acoiing van den Bagdad-spoorweg, noch be letten, dat vreemd kapitaal in de onderne ming worde gestoken2o. Rusland ver bindt zich, een spoorlijn te bouwen ter ver binding van den Transperzischen spoorweg met den Bagdad-spoorweg door een zijlijn Naar hot Duitsch van FRIEDRICII JACOBSEN. 11) Aan dc tafel in het Kurhaus had man haar spoedig den naam van „de sphinx" gegeven, natuurlijk alweer om haar raadsel achtige oogen. Den vierden dag werd het zeer warm. Dc professor begon rijn arbeid ala gewoonlijk, maar hij hield er spoedig mee op, want zijn secretaresse gaf duidelijk tcekonon van afge-' matheid. Daarom zei hij „Kom, zullen we ecu beetje in don tuin gaan zitten. Ik geloof vost dat hot straks gaat onweren en regenen." Marjon knikte. „De meeuwen k rij solicit erger dau gewoon lijk. Dat is een voorteeken van storm." „Ju, het waait hier veel. Eigenlijk is het dwaas dat we hierheen ziin gegaan Parijs was veel heter geweest." „Waarom naar Parijs, Frans?" „Je hebt mij toch verteld, dat ie Parijs niet kende." „Ja, maai' ik verlang ook niet het tc ke ren kennen." Professor Tilus streek zich over zijn lan gen, grij/onden haard. „jgTij wilt misschien niet graag naar Par rijs," zu hij, „maar ik wel, Marjon. Ik moet weer eens naar dien ouden Clialon. je weet wel, die bouquinist, dat is een juweel op Enge land. In „Reynold's Newspaper" zal Zondag a.s. een manifest verschijnen van John Redmond, den leider der Ierscho nationa listen. De Londenseho berichtgever van de Matin" wist gistermorgen reeds liet een en ander daarover aan zijn blad te melden. O. a. de volgende zinsnede komt er volgens hem in voor: „üe uitslag der algemeene verkiezingen in December 1910 kan met het volste recht beschouwd worden als een voorbeel- delooze overwinning van do progressisti- sche en democratischo partij in Groot- Britannië on Ierland. De verkiezingen heb ben een eind gemaakt aan de macht van het ver o van hel Hoogeihuis en aan den eersten minister een duidelijk man- daal gegeven om de Ierscho kwestie bin nen den kortst mogelijken tijd definitief te regelen door aan het lersche volk vol ledige zelfregeering' too te kennen ten op zichte van allo zuiver lersche kwesties." F r a n k r ij k. De gevolgen van den slechten wijnoogst van dit jaar laten zich, vooral wat be treft Bourgondië en Champagne, met over zien. Daar doet zich namelijk het ernstige verschijnsel voor, dat de bevolking in massa's van het platteland naar de ste den trekt. Zooals de lieer Cunisett Car- not op het congres tegen dc ontvolking van de Cóte d'or dezer dagen meedeelde, verlaten de wijnboeren Bourgondië en Champagne, die tengev' _^e van den slech ten oogst geheel zonder middelen zjjjn, in massa's hun wijnbergen en hun velden om in de steden een toevlucht te zoeken. Verkoopen kunnen ze hun eigendommen op 't oogenblik in 't geheel niet, omdat er zich geen aanbod voordoet. Do velden en wijnbergen blijven derhalve braak lig gen. Het aantal leege huizen in die stre ken moet reeds duizenden bedragen. Men verwacht een krachtig optreden en vèrdragende hervormingen van regeering en parlement. Duitschland en Marokko. Hel scheidsgerecht, belast met het on derzoek naar de gegrondheid der eischen door Duitschland bij het Maghzen inge steld, heeft, naar uit Tanger wordt gemeld, zijn werkzaamheden beëindigd. Van dege- eischte 1.271.000 Mark worden 650.000 Mark ingewilligd. Dit resultaat is in hoofd zaak te danken aan den Duitschen arbiter Hoffmann, en voldoet algemeen de belang hebbenden, vooral met het oog op het feit, dat de Marokkaansche commissie, in weerwil van het eneigieke optreden der Duitsche legatie, slechts een zeer gering deel der Duitsche aanspraken heeft wil len erkennen. gen. Zij hebben verklaard, dat slechts dan een der hunnen de portefeuille van openbare werken zal aanvaarden, wanneer liet beheer der waterwegen onder dit departement wordt gebracht. Graaf Stiirgk blijft minister van onder wijs. Van de candidatuur van professor Lam- nrmsch, lid van hot Haagsche Ilof Van Arbi trage, wilden de Duitsehers niets hooren, omdat hij een verwoed cleiikaal is. Minister van binnenlandsche zaken wordt vermoedelijk een stadhouder en ter zake van het ministerie van spoorwegen is nog geen beslissing genomen, daar deze van het definitieve antwoord van de Polen afhangt. italië. ,i Eergisteren is te Rome overleden kar dinaal Segna, eerste diakon der kerk van Rome en prefect van den Index. Met zijn dood zijn thans twintig kardinaalsplaab- son onbezet. Naar gemeld wordt, is het consistorie „sine die" verdaagd, naar men wil tot grooto vreugde van den Paus, die uit economische overwegingen en ook ter wille der centralisatie van bestuur, niet gaarne geneigd is om weder nieuwe kar dinalen te benoemen. Het eerstvolgend consistorie zou dan het volgend jaar wor den gehouden, ten einde 1911 het jriuy der vijftienjarige herdenking van Italië's onafhankelijkheid zooveel mogelijk zon der uiterlijk vertoon van de zijde van het Vaticaan, te doen voorbijgaan. België. Naar aanleiding van het dezer dagen zijn gebied. Hij is ongelukkg geweest en fail liet gegaan, maar tils men jacht maakt op een zeldzaam boek, dan is hij nog altijd de man. Als hii ze niet zelf heeft, weet hij ze wel op tc sporen als een beste padvinder. Er was vroeger maar 6<5n man die met Clia lon op ócn lijn was te stellen." „En dat was?? vioeg Marjon. „De boekhandelaar Dubois. Maar die is allang dood en de firma heeft geliqudeerd." De echtgenooten waren in den tuin rond gewandeld. Plotseling kwam er een hevige windstoot, die eon paar meeuwen tot vlak bij het huis dreef. De vogels vlogen langs Mnrjon's hoofd en zij schrok en uitte een lichte kreet. Titus lachte. „Je bent schrikkerig, kind. Je bent er bleek van geworden. Kom, kom die vo gels voorspollen geen onheil." „Neen," zei zo zacht, „het zijn geen ra ven. Maar wie komt daaraan, zeg?" liet was eon oude strandjutter met woes te n stoppelbaard en armoedige kleeding. Hij ging langzaam langs hot voetpad, dat voorbij het huis liep. Even bleef hij staan en keek naar dc eenzame villa. Toen echter Sultan de groote Sint Bernnrd-hond van den pro fessor aansloeg, vervolgde de man zijn wan deling. „Landlooperszei Titus. ,,'t Is toch maar goed dat wij den hond meegenomen hebben. Dat is een goede beschermer hier in do eenzaamheid." „Waar hadden' wij het dier anders ook moeten laten, Frans?" „In onze. Hamburgsche woning. Natuur lijk met het dienstmeisje." O o s t e n r ij k. Baron von Biencith ontmoet zooveel tegen slag bij de vorming van een nieuw ministe rie, dat men de totstandkoming daarvan met vóór 18 dezer verwacht. De minister-president onderhandelt thans met de Tsjechen, maar deze weigeren zich tot iets te verbinden bij de overneming van portefeuilles door Tsjechische ambtenaren. De Polen verlangen, vóórdat het kabinet tot stand komt, een bindende belofte van den minister-president in zake de waterwo „De woning is goed gesloten," zei zo zorgeloos. „En wat zou er bij ons ook te hale.n zijn? Je geld ligt in de bank en „Ja, ja maar mijn kostbare boeken!" „Boeken steelt men niet." Die gedachte stemde de professor toch onaangenaam. Donkere wolken kwamen nu opzetten en nu vloog ook een raaf over de Priel, het. donkere, sombere water. De hoornen ruïschten onheilspellend om het huis, Toen zagen zij in de verte langs het voet pad een man in uniform aankomen. Marjon geloofde eerst dat het de politie agent van Borby wnq, die het spoor van den ouden jutter volgde. Maar toen herkenden beiden de roode tasch van een telegrambe steller en daar er hier in de huurt geen an dere woningen stonden, begrepen zij dat de man met een bericht voor hen kwam. Mot spanning wachtten zij hem af een tele- giain werkt vaak als een bliksemstraal. Het telegram was inderdaad aan den pro fessor gericht en in zijn kortheid nop duister der dan de opkomende, dreigende wolken, Het luidde „Bij u ingebroken. Schijnbaar zonder succes. Korte aanwezigheid gewenscht. Kranich." I)e zeer verschillende wijze waarop man en vrouw de/e lijding opnamen, (toonde dui delijk hoo weinig werkelijke eenheid er tus schen hen bestond. De professor werd zeer opgewonden Cn mankte zich-zelf heftige verwijten dat hij de woning onbewaakt had gelaten. Marjon bleef echter volkomen kalm. „Wat bcteekent dat 'nu, windt je toch Monaco. De zoo juist ontworpen grondwet voor Monacko bevat 7 hoofdstukken. Het vorstendom is-een vrije, onafhanke lijke staat, onder souvereiniteiten van vor sten, zooals bepaald is bij voldragen met Frankrijk. Alle burgers van Monaco zijn gelijk voor de wet. De constitutie waarborgt de per soonlijke vrijheid, de ousehcndba.uheicl van het domicilie, den eigendom, de vrijheid godsdienst, meenmg cn vereemging. De regeering berust, onder de hooge autori teit van den voist, bij een minister bij gestaan door een raad. De wetgevende macht wordt uitgeoefend dooi den vorst en een nationalen raad van 21 leden. Het recht van initiatief, de bekrachti ging, en de uitvoering van de wetten be rusten bij den vorst. Het gebied van het vorstendom is ver deeld in drie gemeenten, dio elk een ge meenleraad hebben. Vrouwen mogen deel nemen aan de verkiezingen voor de ge ineenteraden. Ten opzichte van de rechts pleging is niets gewijzigd. De grondwet zal in werking treden na do verkiezingen voor den nationalen raad en de gemeenteraden, die in 1911 zullen warden gehouden. T u r k ij e. Op een dezer dagen gehouden vergadering der Jongturkschc Kamerfractie deed de voor zitter llalil bey o. a. de rnedcdeeling dat Talant bey en Dsjavid bev, de ministers van binnenlandsche zaken en financien, wensch- ton te welen of zij het vertrouwen der partij nog bezaten. Over deze kwestie, waar-van in den laatsten tijd herhaaldelijk sprake is ge weest, is daarop een geheime stemming ge houden. Talaat bey bleek toen in de frac tie 89 voorstanders en 13 tegenstanders te hebben, en Dsjavid bey werd het vertrou wen der partij toegekend met 100 tegen 4 stemmen. Deze stemmingen makon de, naar het scheen, ietwat wankele positie van liet ministerie belangrijk krachtiger. Het is te hopen, dat zij tevens den geregeidan loop, der parlementaire werkzaamheden zullen ver zekeren. De generalissimus, Mehmed Sjofket pasja, herft last gegeven tot het instellen van een militaire enquete-rechtbank, belast met het onderzoek naar de beweerde gevallen van marteling, toegepast op Turksche politieke gevangenen, die gearresteerd waren op be schuldiging, dat ze behoorden tot den „Ge heimen Bond". 't Is te hopen, teekent de „Times"-cor- re-spondent te Konstantinopel bij dit bericht aan, dat het onderzoek mot meer kracht en vastberadenheid zal worden geleid dan tot dusverre onder het nieuwe zoowel als onder het oude bewind aan den dag werden £c- legd, en dat de onthullingen, die in den loop van het proces gedaan worden, ook pu bliek zullen worden gemaakt. Kreta. Naar uit Athene wordt gemeld, hebben do christenpartijen op het eiland besloten de Mohammedanen tc boycotten om hen te dwingen het eiland te verlaten. Zij beschul digen de Mohammedanen verbindingen met Konstantinopel te onderhouden. Intusschen zetten de Kretenzers hun bewapeningen oort. Tan het Ilof. II. M. de Koningin droeg op de gala- soiróe ten Hove een licht blauwe balrobe van gebloemde zijde, met het lint van de orde van den Ned. Leeuw, over het cor sage en een'diadeem op het hoofd; H. M. de Koningin-Moeder was gekleed in een donker violet kleed, waarop een groote paiure van brillonten schitterde; Z. K. H. He Prins was in generaalsuniform met do gesp van den Ned. Leeuw; de Prins voer de met vele gasten gesprekken, in het bij zonder met den luitenant-generaal Van Heutsz, oud-gouv.-generaal; den nieuwen Minister van Oorlog die van vele kanten werd gelukgewenscht en met den com missaris-generaal dor jongste Brusselsche niet zoo op," gei ze. „Onze huisgenoot Kra nich, heeft zich blijkbaar al met dc zaak bemoeid. Ook telegrafeert hij dat de inbraak schijnbaar tot niets hoeft geleid, dan kan er toch nooit veel zijn weggenomen. Er is im mers bij ons ook niets te stelen." „Mijn boeken, Marjon!" Zij keek hem aan alsof zii zeggen wilde, dat de boeven zich wel driemaal zouden bedenken voordat zij zich aan die oudo stoffige boeken zouden vergrijpen. Maar zij sprak die gedachten niet uit, drukte haar lippen stijf op elkander ne zei: „Dau zul ie wel naar Hamburg moeten, Frans. Meneer Kranich schijnt- het te we.n- schen." „Wij alle twee natuurlijk „Ik? Dat is niet mogelijk. Wij kunnen hier niet alles zoo maar laten staan. Er zou niemand znij om dat te bewaken." „Dan zeggen we de huur .terstond op." „Dat had ik liever niet. Het is hier zoo heerlijk rustig en stil." Dc professor dacht na. „Als ik met den middagtrein vertrek, dan zóu ik niet voor morgen terug kun nen zijn." „Wat verder?" „Dan ben jij alleen een geheelen nacht." Marjon lachte spottend. „Dacht je misschien dat ik bang was? Ik heb Sultan immers hij mij dat is toch mooi genoeg, dacht ik. Ik ben al zoo vaak in mijn leven alleen geweest. Werkelijk dat is geen bezwaar." De kostbare boekon gaven Titus den door- sing. llij stak de noodigste dingen in een kleine handtasch en keek zijn beuis na. „Ons reisgeld zal ik hier achterlaten, Marjon. Het is ruim drieduizend gulden. Ze liggen in de kleine schrijftafel naast het ma nuscript. Neem den sleutel uit de lade, want liet manuscript is zeer kostbaar." Kort daarna nam Titus afscheid van zijn viouvv, llii drukte haar de hand. Liever had hij haar gekust, maar hij wist dat ook die kleine vertrouwelijkheid haar onaangenaam zou zijn cn dat zij, zooals gewoonlijk bij zulke gelegenheden den mond zou afwenden. Dat z.ij hem slechts tot het poortje van den tuin begeleidde, was natuurlijk, liet on weer dreigde ieder oogenblik te zullen los breken. Marjon keek kaar man na tot hij achter de heuvels verdwenen was. Toen ging zij in huis om de lade van de schrijftafel op slot tc doen. Eerst trok zij do lade echter nog even open en telde hot geld dat daarin lag na. Er waren precies drieduizend gulden iri bankpapier. De som gold was in oen klein leoren taschje geborgen. Het bedrag was veel meer dan zij op deze reis noodig luid den, maar professor Titus hield er van zich in zijn uitgaven niet tc bekrimpen en kon dtt doen daar hij een zeer vermogend man was. Men kon niet zeggen dat hij gierig was. Toen viel haar oog op hot lijvige ma nuscript. Tegenzin stond plotseling op haar gelaat te lezen, maar zij verdreef haar hu meurige gedachten en zei halfluid „Als dat er niet was, dan zou ik zonder bescherming op do wereld gebleven zijn fTFordf vervolgd

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1