i mede to doelen, dat niet ongeloofwaardig voorkomt „Do tariefverhoogingen zullen op vrijwel alle artikelen van invoer betrekking heb ben, behalve op goederen, die Nederland niet zelf vQortbrengt en die tot de eerste levensbehoeften van'de bevolking moeten worden gerekend. Ook tabak zal ver schoond blijven van elke tariefverhooging, opdat de Hollandscho tabaksmarkt, die een van do eerste ter wereld is, geen schade zal worden gedaan. Maar de kleinhandel in tabak zal door een bijzondere belasting worden getroffen. Do door het nieuwe ta rief te treffen artikelen zijn in vier klassen te verdoelen. Het maximumtarief van 12 pet. zal op die goederen worden toegepast, die de Nedorlandsche nijverheid concur rentie aandoen, zooals meubelen, stoffen van do weefnijverheid, behangsels, schoe nen, kleederen enz. Het minimumtarief van 3 pet- daarentegen zal aan die goederen worden toegestaan, die in Nederland nog vorder bewerkt moeten worden of voor de arbeiders onontbeerlijk zijn. Bovendien be staan voor verscheidene goederen nog tus- schentarieven van 6 en 10 -pet., en het ontwerp kent aan de regoering de bevoegd heid toe, de wettelijke maxima nog zonder eenigo limiet te verhoogen voor goederen van die landen, welko op het aanhangig gemaakte Nedorlandsche tarief met repre saille-maatregelen zouden antwoorden. „Groote geestdrift voegt de „Kreuz Zlg." hieraan toe roept dit tarief in Nederland niet op, en de regeering zal moeite hebben, het geheel aangenomen te 'lï Consulaire dienst. Bij Kon. besl. is J. F. Schumacher be noemd to vice-consul der Nederlanden te Jacksonville (V. S. A.), buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het vico-consulaat heeft tot ressort het gedeelte van den Staat Florida, gelegen ten oosten van dc rivier Apalahicola. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. pantserdek- schip Noord-Brabant, onder bevel van den kapitein ter zee II. T. Hoven, G Januari 1911 .van Colombo vertrokken on is Ilr. Ms. pantsorschip De Zeven Provinciën, onder bevel van den kapitein ter zee F. Bauduin, 5 Januari te Angra Penuena aangekomen. („Stct.") Zondagsrust, De minister van oorlog lieeft bepaald, dat, ter bevordering van dc Zondagsrust van de postambtenaren, dienststukken, Welke geen spoed vcroischen, niet des Za terdags na 12 uur 's middags ter post be zorgd zullen worden. Notariaat. liet hoofdbestuur der Broederschap van enndidaat-notarissen in Ncdcrlnad en zijn koloniën heeft een verzoekschrift aan den minister van justitie gezonden, waarin ge vraagd wordt aan H. M. de Koningin het indienen van zoodanige wetswijzigingen voor te stellen: lo. dat voortaan notarieel zullen moe ten worden verleden: a. alle akten,welko ten hypotheekkantore en vennootschappen van koophandel; c. alle schcepsverbanden d. alle akten, waarbij stichtingen in het leven geroepen worden: e. alle akten, waarbij in het openbaar gehouden ver huringen en verpachtingen worden gecon stateerd; 2o. dat de bevoegdheid of werkkring van den notaris wordt uitgebreid tot het con stateeron van feiten; 3o. dat het notarisambt volstrekt onver- eenigbaar zal zijn ook met de betrekking van directeur eenor hypotheekbank en meer andere naamlooze vennootschappen en wethouder in groote gemeenten. Voorts heeft het hoofdbestuur verzoek schriften gericht tot dc ministers van bin- nenlandsche zaken en justitie, waarin ge vraagd wordt aan II. M. de Koningin het indienen van zoodanige wetswijzigingen voor to stellen, dat voortaan het uitoefenen van zaakwaarnomorij volstrekt zal zijn ver boden aan burgemeesters, gameentesccrc tarssein en -ontvangers en deurwaarder Deze verzoekschriften zijn uitvoerig too gelicht. Pensloen-vereenlglng voor burgerlijke ambtenaren. - liet bestuur der Pensioen-vereeniging voor burgerlijke ambtenaren beeft een verzoekschrift ingediend bij den minister van financiën, waarin wordt opgekomen tegen een uitleg in een schrijven van den minister aan zijn ambtgenoot van water staat, gegeven aan de voorlaatste zinsnede van art. 9 der Burgerlijke Pensioenwet in dozen zin, dat' in gevallen, waarin een ambtenaar langer dan een jaar achtereen volgens met of zonder verlof wegens ziekte builen dienst is geweest ,dat tijdvak bij de berekening van het pensioen van dien ambtenaar buiten aanmerking behoort to blijven. Adr. verzoekt den minister zijn oordeel omtrent deze bepaling te herzien on ter geruststelling van alle burgerlijke ambtena ren een wetsvoorstel in te dienen tot wij ziging van dat artikel, door achter de voor laatste zinsnede van art- 9 op te nemen de volgende bepaling: „afwezigheid we gens ziekte wordt voor de'toepassing van liet bovenstaande niet als verlof aange merkt-" >De Maasbode''. De Katholieke hoogloeraar aan de Am- stordainsehe Universiteit, nu\ Struyeken, wekt het Katholieke dagblad „De Tijd" op om ook een ochtendblad uit te geven, nu „De Maasbode" daarin voorging. Hoe in hoogstaande Katholieke kringen over laatstgenoemd orgaan gedacht wordt, moge blijken uit hetgeen de hoogleeraar daarover schrijft „Toen een paar jaar geleden aldus prof. Struycken aan „De Maasb." de gelegenheid werd geboden, te doen, wat men thans van „De Tijd" verwacht, hebben velen gejuicht, dat het katholieke Neder land eindelijk een groot dagblad zo uw aan bezitten. Al begreep men niet, waarom „De Maasbode", niet „De Tijd" ertoe werd in staat gesteld, in voldoening over het feit zelf wilde men de oogen sluiten voor het verleden en het karakter van „De Maas bode", in de verwachting, dat do uitbrei ding van het blad, voortaan door katholie ken van alle richtingen gesteund, tevens zou beteekencn een breuk mot hot weinig aantrekkelijk verleden, een verbetering be loofde voor de toekomst. „Ware die verwachting vervuld gewor den, „De Tijd" zou zich op den duur met een tweede plaats in de katholieke dagbladpers moeten hebben tevreden stel len, waar hij achterbleef in het voldoen aan de eischen, die het moderne leven aan een dagblad stolt. „De verwachting is evenwol niet ver vuld. Aan steun van alle zijden heeft het niet ontbroken, maar in dwaze zelfmislei ding, zoo niet erger, heeft „De Maasbode" gemeend, op de oude wijze te mogen voort gaan, onder liet mom dor onvervalschto rechtzinnigheid hare krachten te mogen geven aan de miskenning van anderer ar beid, gepaard aan krenking van personen, en verdachtmaking van denkbeelden. „Wij, lecken, hebben het moeten zien, hoe een priester jaar in jaar uit de deugd der naastenliefde openlijk tot een bespot ting hooft gemaakt..." De Jonge Verkenners. Het bestuur van den heden op te richten bond De Jonge Verkenners, zal bestiran uit de volgende personen: Baron van Tyll van Serooskerken, voor zitter van den N. B. v. L. O. en van het Brilsch Olympisch Comité is voorzitter. Ondcrvcorzitster is mevr. Bicker te Rijs wijk (Z.-H.), secretaris jhr. Schorer, terwijl het overige bestuur bestaat uit: mevrouw Verbrugge van 's-Gravendeel van Leeram- bacht en de h'eercn De Wijs, van Olden- borgli, Van Hoytema en Michielsen. Verschenen is het eerste nummer van het orgaan van don Bond, „de Padvin ders". „De Gemeenteraad", Van den lieer C. F. Jas) burgemeester en secretaris van Nieuwerschans, ontvin gen wij een door hem samengesteld boekje, getiteld „De Gemeenteraad", bevattendo wettelijke voorschriften, waarvan de ken nis vereischte is bij do vaststelling van Gemeenteraadsbesluiten. Dit boekje is voornamelijk bestemd voor raadsleden en bevat een uitvoerige alpha- betische lijst van de daarin behandelde onderwerpen. - Die alphabetische lijst be slaat niet minder dan 24 pagina's, waaruit kan worden afgeleid het aantal onderwer pen, dat in het korte bestek van 104 pa gina's, dat het boekje overigens bevat, wordt besproken. Het lijkt ons een handige en praktische handleiding. Arbelderawonin gen In een gisteravond geliouden vergadering van de Maatschappij voor 'houwkunst heeft de heer Keurschot uit Arnhem gesproken over dc beteekenis van de woning in het leven van don arbeider en voor de sa menleving, de vereischten, waaraan de arbeidswoning behoort te voldoen en de verplichting van de overheid daartegen over. Ten aanzien van de beteekenis van de woning blijkt do hoer Keurschot de bekende beginselen toegedaan omtrent den invloed van de goede woning op de zedelijkheid en de beschaving van het volk, ten aan zien van liet tweede punt, de vereischten, noemt hij als minimum: een behoorlijk ver- lichto en gemeubileerde woonkamer, een „vrij" kamertje of salonnetje, waaronder hij verstaat een kamer, waar de huisvrouw haar mooio meubeltjes en snuisterijen'kan bergen zonder gevaar dat die spoedig be dorven worden, opdat de liefde voor orde en reinheid worde aangekweekt, een of meer slaapkamers, naar gelang van de grootto van het gezin, een keuken met plaatsje en schuurtje voor brandstoffen, een keldertje voor provisie, een privaat zonder tonstelsel. Do muren, behalve die voor het salonnetje, niet behangen, doch bepleisterd en geschilderd in vroolijken en decoratievcn stijl, de vloeren zooveel mo gelijk zonder naad, de bedstedenin dien deze al noodig zijn zonder hout, do noodigo betimmeringen liefst met ron de hoeken ter vermijding van het schep pen van ongedierte- en bacillenhaarden, en allo hout zoo goed mogelijk in do verf houden, ziedaar de overige eischen, die de redenaar stelt. Van het bouwen van de ech'te pauper- (één kamerwoningen is hij een beslist te genstander. Door dien bouw maakt men slechts, dat men in de toekomst iets on bewoonbaar te verklaren heeft, immers na een jaar of tien zaï men dergelijke woningen zoó afschuwelijk vinden, dat men zo zon der bezwaar onbewoonbaar verklaart. Zeer schadelijk acht hij de éénkamer woningen, o. a. voor de bestrijding van be smettelijke ziekten, overal waar ze bestaan, zijn ze overbevolkt (dat er zes personen in één kamer wonen is geen zeldzaam heid). Buitendien is herhaaldelijk gebleken, dat de eigenlijke krotbewoners steeds weer naar krotten verlangen, wanneer zij eruit verdreven zijn, ook wanneer zij voor het zelfde of minder geld in moderne frissche arbeiderswoningen kunnen wonen. Spreken de voorbeelden noemt de heer Keurschot daarvan, zelfs aan de treurige volksloge- menten hechten de geregelde bezoekers zich. Wat de taak van de overheid overigens aangaat, hij is voor een ruim en streng gebruik maken van de bevoegdheden, die de Woningwet het gemeentebestuur geeft. Hoe verschillend hierover wordt gedacht, stelt hij in het licht door tegenover el kaar lo stellen: de zeer vooruitstrevende rede die in het jaar 1664 in den Utrecli't- schen raad werd uitgesproken door een lid, dat opruiming wilde van de nauwe steegjes en straatjes bij de Oude Gracht en de conservatieve rede van den heer Van den Biesen, in de bekende Eerste Kamerzitting in het jaar 1908. De redenaar zelf wil geen al te groote censdieratie met de eigenaren van krot ten, schadeloosstelling aan eigenaren van onbewoonbaar verklaarde woningen kan leiden tot allerlei misbruik, gaat men een maal dien weg op, dan zullen schatten worden uitgegeven, die veel beter zouden besteed zijn aan den bouw van moderne arbeiderswoningen. Wat tot dusverre in ons land door de overheid tot verbetering van de volks huisvesting werd gedaan, acht de heer K. in vergelijking met hetgeen in het buiten land geschiedde, to weinig. De ervaring te Arnhem opgedaan, noemt hij een zeer gunstige: uit de gemeente- weekwoningen trok men ruim f 10,000 huur in het jaar 1908, waarvan slechts f75 on- inv orderbaar was. Do gemeenten kunnen zeer zeker (lus woningen cxploireeren, mits met /ecnigen takt en overleg. Zéér vooorzichtig moet men b.v. zijn met het geven van gratis-woning. Variété artisten. In don afgeloopen nacht is in café Me- tropole te Amsterdam een vergadering go- houden van Nedcrlandscho variété-artisten- De vergadering, welke bijgewoond werd door een veertigtal dames on heeren, was beleeU door een voorloopig comité en werd geleid door mr. Ad. Perel, die een uiteenzetting gaf van het doel der bijeenkomst. Hij besprak in de eerste plaats dé rego- ling der loonen, die volgens mr. Perel mee- rendeels schandelijk laag zijn. Bij de bepaling der loonen toch dient ook voor de dames te worden rekening gehouden met het feit, dat daarvan moet worden gc- kefd ook gedurende den z.g. stillen tijd. Spr. kwam op tegen de opvatting, dat de Ncderiandsche artisten minderwaardig zou den zijn. De variété-artisten voelen zich door hun onzekere positie afhankelijk, niet alleen van hun directies, doch ook van het publiek. Dit laatste geldt Vooral daar, waar met het hakje wordt rondgegaan. Stuitend is ook do voorwaarde, dat de vrouwelijke leden van het gezelschap op het tooncel moeten blijven zitten of zelfs minder eerbare dingen moe ten doen. Dat dei,gelijke conditiën worden aangenomen spruit voort uit de onzekerheid der positie. Contracten worden gewoonlijk slechts ge sloten voor 14 dagen, en soms is daaraan dan nog de voorwaarde verbonden, dat een artist na het .eindigen van het contract ■eenigen tijd niet -elders zal optreden. Spr. wees vervolgens op de animositeit tusschcn de Hollandsche en vreemde artis ten, voor de overgroote meerderheid Duit- schers. Een eisch van nationaliteit is, dat op dc programma's zullen voorkomen tenmin ste- twee Ilollandsche nummers. Als derde eisch noemde spr., dat de direc ties niet indirect voordeel zullen trekken uit de afgesloten contracten bij wijze van pro visie, gewoonlijk 10 Als middel om deze eischen verwezen lijkt te krijgen en in het algemeen te komen tot verbetering van do positie der variété- artisten, beval mr. Perel aart organisatie, op dat een krachtige vaknotie kan worden ge voerd, waarbij vooral gerekend moot kun nen worden op de vakgenooten,, die sterker staan dan de andere en op terzijde stelling van naijver en concurrentiezucht. Dir. bel., Invoerr. en Acc. Bij de directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen zijn: Bevorderd, ingang 1 dezer: van kommies-verificateur tot verificateur: R. Douma on II. Kruger, beiden te Rotterdam II. Broekman, te Arnhem; W. Docdons, te Amsterdam. Ingang 1 Felr.P. A. Broekhoven, van rijkski. 3de kk, te Zutphen (contr.) tot rijkski. 2de kl. te 's-Hage (contr.); J. A. Haverkorn, van id. tot id. te Amsterdam (inv.); B. ter Bruggei, van id. te Amster dam (dir.) tot id. te Apeldoorn; II. L. II. Bloomers, van id. te Maastricht (dir.) tot id. te Helmond. Benoemd, ingang 1 Maart: R. R. Schuitema, tot dourw. te 's-Hage 2de kr„ thans deurw. te 's-Hage, 3de kr.A. de Boer, tot deurw. te 's-Hage 3de kr., thans ass.-deurw. te Amsterdam. Ingang 1 dezer: tot rijkski. 8de kl.J. J. H. Stultiens, te Zaandam; E. C. van Rijsse-1, te D.okkmn. Verplaatst, ingang 1 dezerDe komm. 2e kl. J. J. Ruijter, van Ossendrecht naar Kaatsheuvel; J, J. Th'olenaar, van Koewacht naar Ossendrecht; II. Urbach, vanCoevorden (linie) naar Coevorden (st.); de kómm, 3e kl. J. F. Amelunxen, van Nieuw-Namen naar Koewacht; II. II. Theijssen, van Werkendam (tijd.) naar Nieuw-Namen; J. Bruinsma, van Boekelo naar Coevorden (linie). Ingang 1 Februari: de rijkski. 2e kl. II. A. Eirmahl, van Arnhem naar Hilver sum; de rijkskl. 3c kl. H, G. P. Vervenne, van Rotterdam (acc.) naar Rotterdam (contr.); II. J. M- Klapper, van Rotter dam (contr.) (tijd.) naar Rotterdam (acc.) (tijd.); S. Haijkens, van Nieuwesohans (st.) naar Zutphen (contr.); C. T. Lemairc, van Doetinchem ((insp.) naar Maastricht (contr.); W. Hulshof, van Helmond (tijd.) naar Amsterdam (3e kr.); H. II. van Kleef, van Oss naar Amsterdam (Dir.); H. J. Baijens, van Tilburg naar Maastricht (dir.) do komm. Ie kl. J. A. Bras, van Ame- rongen naar Montfoort; de komm. 2e kl. A. v. d. Ploeg, van Heeg naar Veghel; P. W. Jekel, van Monttoort naar Amorongen. Ingetrokken verplaatsing: J. Fossen, komm. 2e kl., van Sluis naar Kaatsheuvel; II. II. Thijssen, komm. 3ekl. van Werkendam (tijd.) naar Sluis. („Wkbl. v. d. Adm. d. D. B.") Ingezonden Mededeel ingen. Velen hebben een nieraandoening, 'doch weten het niet. Vele mannen en vrouwen hebben nier-en blaaskwalen doch, kennen ongelukkigerwijze hun ziekte niet onder dien naam. Zij schrij ven hun. zenuwhoofdpijn, verlammende pijn in den rug en de lendenen, duizeligheid, rheu- matische pijnen, enz. aan andere oorzaken toe. Somtijds is dit zoo, doch verreweg in de meeste gevallen zijn het de niergiften in het bloed, die dat afgematte en rustelooze gevoel, die urino-stoornissen, waterzucht, rheumatiek en rugpijn veroorzaken. Zij zijn het, die u prikkelbaar, zeurend over kleinigheden en spoedig ontmoedigd maken. Doch .erbccldt u niet, dat gij een ongenees lijke ziekte hebt en dat gij niet gezond kunt worden. Behandelt do oorzaak uw nieren - door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren PilFn, die de nieren krachtig en ge zond maken en hen zoodoende in staat stellen om de onzuiverheden, die uw lijden veroor zaken, uit het lichaaw af te voeren. Wacht u voor namaak. Op iedere echte doos komt ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren Kappelhoff Ho- vingh. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel h f 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor het beroep te Lange- rak, bezuiden de Lek, de heer J. R. B Feykes, cand. te Dordrecht. Geref. Kerken. Beroepen te IJmuidcn ds. R. W. Huizing, te Koudekerk a. d. Rijn. Gemengd Nieuws. Ue TtPrins Willem F". Men schijnt zich ongerust te gaan ma ken over het lot van de Prins Willem V, van den Kon. West-Indischen Maildienst, schrijft het „N. v. Ned.": Het schip vertrok don 23sten December van Amsterdam naar West-Indië, en se dert dien tijd is geen bericht omtrent dit schip binnengekomen. Mist kan hiervan de oorzaak zijn en vermoedelijk zal men de eerste dagen ook wel geen tijding van het schip ontvangen. Het moet thans toch reeds Ouessarit en de Hebriden gepasseerd zijn, zoodat de aan komst in West-Indië dient afgewacht te worden. Volgens het vaarplan moet het stoom schip den 9dea Januari te Paramaribo aan komen. Men kan dus gerust wachten tot den llden Januari, voor men z'ich ook maar eenigszins bezorgd behoeft te maken. De geweigerde landverhuizers. Men meldt uit Oldonzaal d.iL gisteren: De landverhuizers vertoeven nog steeds hier. Het onderhoud met den Landraad had geen resultaat. Er wordt nu afgewacht hoe de autoriteiten te Berlijn zullen be slissen. Van het vertrek is nog niets be kend. Ter versterking van liet politiecorps arriveerde Vrijdagavond hier de kapitein der marechaussee met 9 manschappen. "Een later telegram pneldt: Een extratrein met*' circa 600 landver huizers, bestemd voor Oostenrijk, vertiok naar Duitschland, daartoe gemachtigd door Duitsche autoriteiten. De Russische emi granten vertoeven nog steeds hier. Benzine Uit het onderzoek, ingesteld door de po litie te Haarlemmermeer, is gebleken, dat de kisten met benzine, die een schipper aan den ringdijk bij Oudc-Weteritig bad gelost en aldaar onbeheerd bleven staan, verzonden waren door de Mij. De Auto maat, te Rotterdam, aan haar depót te Hoofddorp. De motorschipper 'Zegveld, van Oudshoorn, had de kisten vervoerd en al daar gelost. Hij had echter vergeten, hier van kennis te geven aan den houder van het depót. Do kisten benzine zijn thans op een veiliger plaats opgeslagen, waar de rechthebbende ze in'ontvangst kan nemen tegen betaling van opslagloon. Tegen den schipper zal proces-verbaal worden opge maakt. Onder een auto De loodgieter J. S,, wonende in de Ka pelstraat te Hilversum, geraakte aan het kruispunt 's-Gravelandsche wegBussum- mergrintweg mot zijn fiets onder de auto van den heer B., die een villa in het Nimrodpark bewoont, S. kreeg oen der voor wielen over het lichaam en word met de auto naar zijn woning gebracht, waar dr. Beuker een gebroken rib en een kneuzing van den rug constateerde. Do fiets was geheel vernield. Brutaal. Donderdag kwam er in het paleis van justitie te Haarlem, iemand op de pu blieke tribune luisteren. Zijn aanwezigheid in het gebouw werd zeer op prijs ge steld, want de man werd verdacht van verduistering en zijn aanhouding was in het „Alg. Politieblad" verzocht. Men heeft bet brutale heerschap maar meteen in ver zekerde bewaring gesteld. De man, P. geheetcn, wordt verdacht van rijwieldiefstal. Er van door. Een jonge vrouw uit Kiel-Gaarden ging er Maandag met een minnaar van door. Haar man had echter de lucht gekregen van do plannen van het paartje en haalde do reislustigen nog in op het station, waar zij den trein naar Hamburg dachten te nemen. In ieder geval was hij blij van zijn vrouw af te zijn, want hij liet zich alleen het geld teruggeven, dat zij van huis had meegenomen en bracht toen zijn vrouw en haar schaker naar de coupé. En toon de trein, vertrok riep hij het vertrekkende paar, zoo zegt de „Kieler Ztg.", nog toe: „Griiszt mir den Jungfernstieg". De dubbele moord te Spaarndam Vanwege de justitie worden in overleg met Rijnland, thans de Kolk en omgeving der groote sluizen (onmiddellijk bij de wo ning, waarin de misdaad plaats had) af- gedregd. Alkmaar's ontzet Door dc „Alkmaar's Ontzet-Vereeaiging „Floris van Teylingon", die den 21sten Sep tember van dit jaar vijftig jaar bestaat,, is besloten op 8, 9, 10 en 11 October 8 October is de gedenkdag van het ontzet in 1573 feest te vieren. Er zal een oud- Alkmaar uit de dagen van het beleg worden opgebouwd, terwijl er tweemaal een allego rische optocht gehouden zal wordtn, waar bij de burgemeester Van Teylingen, do gour verneur Jacob Cabeliamv, de pensionaris Nanking van Foreest de hoofdrollen zullen vervullen. Verder zullen een groot aantal edellieden, poorters, hellebaardiers, schut ters, de vaandrig en de stadsbode aan den optocht deelnemen. Op het plein der stad zal vijfmaal daags een ommegang worden gehou den en zullen de vendels defifecren; twee maal daags trekken ruiterij en voetvolk door de stad van en naar het terrein. Een dienstbode verbrand In een huis aan de Copernicusstraat te 's-Gravcnhago ontstond Donderdagavond een kleine binnenbrand, welke ernstige ge volgen heeft gehad. De brand ontstond in de woonkamer, doordien de dienstbode te dicht bij de kachel stond en haar kleeren vlam vatten. liet meisje vluchtte op een balcon, waarna buren haar te hulp snelden en door omwikkeling in een deken de vlam men doofden. Deinmiddels aangerukte brandweer verbond vervolgens de brand wonden, waarna de dienstbode per auto naar het Gemeenteziekenhuis is overgebracht, al waar zij nog denzelfden avond is overleden. Voorzichtig met alcoholvrije dranken. Onder dit hoofd plaatst „De Nieuwjaars- bode" een uitgave van het secretariaat van „Sobriëtas", een artikeltje over het knoeien met alcoholvrije dranken, dat een zonder ling licht werpt op de praktijken van som mige fabrikanten van dergelijke dranken, waarvoor door enkele onthouders- en ma- tighcidsvoreenigingen, die clan natuurlijk niet weten wat voor vleesch zij in de kuip hebben, reclame wordt gemaakt. Er is niets, zegt het blaadje, waarmee zoo geknoeid wordt als met „alcoholvrije" dranken. Ze bevatten vaak van alles: sa- licyl, boorzuur, rattenkruit, saccharine, aniline, saponine, klaprozensap, kunstma tig bereide aethers, enz., doch geen vruch tensap en suiker. De suiker wordt door saccharine vervangen, en door allerhande middeltjes weet men geur, kleur en smaak zoo fijn na te bootsen, dat ge zuivere •frambozen-, citroen- of gemberlimonade meent te proeven. De Volksbond tegen Drankmisbruik liet ver over de 100 alcoholvrije drankenon- derzoeken, en cr waren er bij, die 7,60, 8 en 8.10 pCt. zuiveren alcohol bevatten, dus bijna driemaal meer dan gewoon lager bier. Het voorbeeld van den Volksbond 'wordt in den laatsten tijd gevolgd door deFrie- sehe Propaganda-commissie van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. Deze commissie liet tot h'edcn door bet scheikundig-bacteriologisch laboratorium van dr. G. van der Slcen, to Haarlem, 46 merken onderzoeken, Geen enkel is tBUflBUMfTOrinHTIHTmn A k

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6