Zijn stem. zondag 8 Januari 1911 No. 13504 Derde Blad. 63bw Jaargang 1.— Deze courant verschijnt dagelijks, rnet uitzondering van Zon-en. Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam cn Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Kennisgeving. NATIONALE MILITIE. Do Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van geestelijken, bedienaren van den godsdienst, zendelmgleeraren en brneders- diakonen van eeno godsdienstige vereeniging, als mede van studenten in de godgeleerdheid en zendelingkweekelingen, die aan een;; inrichting van onderwijs tot geestelijken, bedienaren van den gods dienst of zendehngleeraron woiden opgeleid, proef broeders, die tot broeder-diakouen van eene gods dienstige veieemging woiden opgeleid, en Roomsih- Katliohcke oidebioedcrs, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting bchooren, in deze gemeente, voor de lichting van 1911, voor de militie hebben geloot en door den militieraad voor den dienst mochten zijn aangewezen of bereids in voor gaande jaren bij de militie zijn ingelijfd en kiauh- tens ait. 113, eerste zinsnede der Militiewet 1901, reeds voor één jaar van den weikelijken dienst zijn ontheven: M. L. IIONNERLAGE GRETE. Kennis gering. Naar iiot Duitsch. „U wemelt dus mijn stem?" Pardanski, de groote tenor, richtte glim lachend deze vraag tot het kleine wel gedane heertje, dat met eerbied naar hem opkook. „Juist, mijnheer. We zouden hot als een hooge eer beschouwen. Wij hebben op onze platen reeds vele beroemdheden „Zoo. Do eer is mooi, maar u weet, ik ben handelswaar hoe slaat het daar mee?" Do zanger wreef zijn duim van de rech terhand tegen den wijsvinger. „Natuurlijk betalen wij den hoopten prijs. Onder één voorwaarde, n.l. deze, dat u zich verbindt uw stem alleen aan ons te geven." „Waardoor do prijs natuurlijk nog hoo- ger wordt," merkte de tenor glimlachend op. „Nu, ik wil er .wel eens over donken en er met mijn manager over spreken. Komt u overmorgen eens terug?" „Graag. Ik hoop, dat ik dan een gunstig antwoord zal mogen ontvangen," zeide de heer beleefd, terwijl hij als een knipmes voor den beroemden zanger hoog. Maar zoo heel gemakkelijk werd die hoop niet vervuld. De zanger en zijn manager waren trotseh. en koel als een vorst en zijn generaal en niet tot toegeven bereid. Tenslotte werd men' het echter eens voor een rouzonsom zong de zanger cenigc zijner bravouro-s Lukken in don trechter. Hoe heerlijk' klonk die stem, hoe jubelde de hooge C, wolk een loovermacht zal er in do keel van dezen man! Toen hij de muziek der platen hoorde, jvas Pardanski ten zeerste tevreden; hij Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Doen te weten: le. Dat de Raad der gemeente in zijne openbare vergadering van den löden No vember 1910 heeft vastgesteld (le vol gende VERORDENING tot wijziging der verordening op de heffing van legesgelden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 40 van 1900). Artikel 1. Art. 1 sub A G der genoemde verorde ning wordt gelezenVoor attestatie» de vita niet vullende onder art. 2 verklarin gen van goed gedrag, diiplioudrwaocinatie- he wij ze n, gunstige beschikkingen on ver zoekschriften, vergunningen om in de Ge- mccntcwatcren te mogen visschcn, afschrif ten van akten van verhuring, verpachting en aanbesteding, voor iedere beschreven of gedeeltelijk gedrukte bladzijde f.20. Art. 2. Art. 1 sub C 14 wordt gelezen als volgt: Voor het aanvragen aan andere Gemeen ten in Nederland van extracten of afschrif ten van akten van den Burgerlijken Stand voor elk extract of akte 10'. Voor het aanvragen van legalisatie van die akten door binnenlandsche autoriteiten, voor elke akte 10, een cn ander, behalve do kosten van frankeering em die van zegel, leges en registratie aan die Gemeente to vol doen. Art. 3. In art. 1 sub C 15 vervallen de woorden ,,0p het Raadhuis aanwezige." Art. 4. Art. 1 sub- C 16 wordt gelezen als volgt: Voor elke inlichting uit de bevolkings registers a. in abonnement (voor 100 inlichtingen) f3.—, b. in abonnement (voor 50 inlichtingen) ƒ2. e, buiten abonnement (voor elke inlich ting) .10. Voor instellingen van algemeen nut, als kerkgenootschappen, instellingen van welda digheid, van ziekenverpleging, scholen en andere, ter bcoordocling van Burgemeester en Wethouders: a. in abonnemenl (voor 100 inlichtingen) ƒ1.50; b. in abonnement (voor 50 inlichtingen) c. buiten abonnement (voor elke inlich ting) .05. liet abonnement is een iaar geldig, gere kend van den dng waarop het is genomen. Art. 5. Aan Art. 1 sub C wordt toegevoegd: 17. Voor geregeld uit te geven opgaven, vermeldende de alhier aangegeven geborenen, overledenen, ondertrouwden en gehuwden; n. voor die, welke dagelijks worden ver strekt 20.per jaar; b. voor die, welke tweemaal per week wor den verstrekt 10.per jaar; c. voor die. welke eenmaal per week wor den verstrekt 5.per jaar. Art. 6. Art. 2 der vorengenoemde verordening wordt gelezen als volgt Geen leges worden geheven voor: a. Attestation de vita, tot het ontvangen van pensioen of -lijfrente ten lase van het Rijk, de Provincie of de Gemeente; b. De zoogenaamde „Trouwboekjes" welke na het voltrekken van ieder huwelijk wor den uitgereikt; c. Stukken, inlichtingen of nasporingen, welke ambtshalve ter voldoening aan wette lijke of/ administratieve voorschriften moe ten worden gegeven; d. Stukken, inlichtingen of nasporingen, ten behoeve van onvermogenden in hun per soonlijk belang, indien dat onvermogen wordt bewezen door een verklaring, afgegeven door den Burgemeester hunner wponplaate (hier onder niet begrepen de stukken, bedoeld on der C 17 on de inlichtingen in abonnement bedoeld onder C 16) e. Bevelschriften van betaling; f. Zoodanige vergunningen welke uit an deren hoofde tot eenige betaling aan de Ge meentekas aanleiding geven. Art. 7. Deze verordening treedt in werking met 1 Januari 1911. 2e. dat deze verordening is goedgekeurd hij Koninklijk Besluit van den 29sten De cember 1910 no. 23. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Januari 1911. Burgemeester en Weihouders voornoemd, H. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, Y. SICKENGA. sprak do ondernemers vriendelijk toe en prees do uitstekende weergave van zijn liederen. Spoedig daarop begon hij een groote tour- nér door Amerika. Een geweldige reclame, aardige en handig te pas gebrachte anec- doten in do couranten enz. zorgden er voor dat 'de toeloop van het publiek enorm was, en dat er ongewoon hooge toegangsprijzen kondenn worden gevraagd. Milliardairs wa rén blij als hij tegen een schitterend hono rarium op hun feesten wilde verschijnen en er epn lied zingen. Het gold stroomde hem toe. Maar zij, die meenden, dat er veel van in zijn handen bleef, hadden liet mis. Zijn vorstelijke levenswijze, de kosten voor dc reclame, zijn omgeving en zijn reizen verslonden schatten, zoodat hij wel een overdadig leventje leidde, doch niets overhield. Maar was voor hem het sparen ook wol noodig? Had hij niet zijn zeld zame stem, welke voor hem,als in hot sprookje, allo schatten der aarde ontsloot? Na een jaar lang buitengewoon veel suc ces behaald to hebben, keerde hij naar Europa terug als triumphat&r. Tevergeefs werden hem fabelachtige honoraria gebo den door do directies der eerste opera gezelschappon. Hij haalde voor dergelijke aanbiedingen slechts de schouders op cn vervulde gastrollen, trok van de eeno stad naar de andere, van land tot land, werd overal bewierookt en verafgood Eens op een avond was zijn stom niet zoo helder en 'zuiver als gewoonlijk on vooral de hooge tonen kwamen er een beeotjé benopen uil. Het pubhek merkte het niet, dat wilde slechts den betoomden gast gehoord hebben. In enkele kritieken werd gezegd, dat de zanger niet erg goed gedisponeerd was. Hij zelf hechtte weinig gewicht aan het verschijnsel cn reisde ver der. De verandering van lucht zou hom De voorwaarden liggen ter lezing ter gemeente-secretarie (afdeeling A). De gezegelde insehrijvingsbiljetten moe ten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij oen inschrijvings biljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Rnadhuize aanwezige gesloten bus, vóór of op (19 Januari a.s., des middags 1 uur. Nadere inlichtingen zijn iederen werkdag tusschcn 9 en 10 uur te .verkrijgen ten kantore van de Gemeentewerken, terwijl aanwijzing der perceelen dagelijks ge schiedt door den boschwachter. FRANSCHE BRIEFEN. Terkoop Mandemnakersteeii. Burgemeester en Wethouders van Schio- dam, zijn voornemens bij openbare inschrij ving te verkoopen een partij van onge veer 2000 bos luandcnmakerstcpn in 5 pereeelen, liggende aan hot vaarwater langs het Storrcbosch. goed doen. Maar hij vergistte zich. Zijn stem werd inderdaad minder. De toehoor ders merkten het, de kritieken begonnen er duidelijker over te spreken. Hij beproefde huismiddeltjes en toon deze niet baatten, riep hij do hulp van een dokter in. „liet heeft niets te betcekencn," ver klaarde deze. „U heeft wat to veel van uw stembanden gevergd, dat is alles. Rust en nog eens rust!" Pardanski trad eenige weken niet op en volgde de voorgeschreven levenswijze. Toen dit niet hielp zond de dokter hem naar een badplaats. Na zes weken zong hij weer, had wel succes, maar moest hooren, dat zijn stem veel van haar schoonheid verlo ren had. Een beroemd specialiteit, die geraad pleegd word, schreef hem een driemaandsch verblijf in een sanatorium voor, dieet, mas sage, water-, lucht- cn zonnenbaden enz. Pardanski, die nerveus geworden was, onderwierp zich gelaten aan de veel- cischende behandeling van zijn lichaam. Hij mocht in dien tijd niet zingen en bedwong zich, hoeveel moeite hot hein ook kostte. Gold het hier niet zijn heerlijk orgaan? Na afloop der drie maanden sloot hij zich in zijn kamer op, zong eerst zacht, dan luider cn was wanhopig. Woedend ging hij naar den specialiteit, die hem kalmpjes opmerkte, dat hij met zijn verwij ten aan het verkeerde adres was, dat hij de natuur moest aanklagen, omdat mcnschc- lijke hulp hier niet kon baten. Met trillende stem vröeg hij: „Is er dan nergonns hulp te vinden?" „Probeert u het eens in Egypte, de zui vere, droge lucht heeft er wel eens won deren gedaan." Iljj ging en woonde een half jaar lang in een duur hotel. De zon verbrandde zijn gelaat dat was het eenige resultaat van Parijs, 31 December 1910. Voor de laatste maal een schrijven van bovenvermeld jaarcijfer voorziende, komt onwillekeurig do vraag op, of het jaar, dat weldra vervlogen zal zijn, in het alge meen genomen, gelukkig of noodlottig ge weest is. Do Parijzenaars, die daarop antwoord moeten geven zullen, naar ik vrees, tot pessimisme overhellen. Ze zijn nog ver vuld van de herinneringen, verbonden aan den wintervloed van 1.1. Januari en niet geheel en al gerust aangaande hetgeen het nieuwe voorjaar hun in dit opzicht zal brengen. Zij, die hun heil zoeken in don vooruit gang der technische wetenschappen, heb ben evenmin reden tot juichen. Juist in do laatste week van het jaar kunnen zij tot de droevige ervaring geraken dat op werktuigkundig gebied die vooruitgang, voor het minst, zeer betrekkelijk te noe men fs. In drie dagen tijds beeft do avia tiek, kunst der toekomst en reeds van het heden, weer drie nieuwe slachtoffers geëischt, waaronder twee, die als volleerde „vRegelingen" bekend stonden. De stuur man Laffont en dc dragonderofficier de Caumont hebben het jaar 1911 niet mogen begroeten en leveren een bijdrage tot het bewijs, dat de zoo hoog geroemde reuzen schreden der vliegkunst inderdaad nog wei nig beteekencn. Van die waarheid het jonge geslacht te willen overtuigen, wiens geest drift voor de luchtvaart geen grenzen kent, lijkt mij evenwol een gewaagde onderne ming. Het jonge geslacht werpt u terstond al de records, die in de laatste dagen gemaakt zijn, naar het hoofd en ge kunt niet anders doen dan dit buigen onder die massa van in alle richtingen door het gansche uitspansel heen afgelegde kilo meters. Het schijnt waarlijk, of ieder, die niet vleugellam is, do Laatste dageu van het het kostbare verblijf. En nu had hij' do vreeselijke zekerheidhij was zijn stem voor altijd kwijt. En ook zrjn geld was weg. Toen hij in zijn vaderland terugkeerde, was hij een verloren, gebroken man, zon der beroep, zonder werk. Vóór de heerlijke gave van zijn stem ontdekt was, was hij winkelbediende geweest, maar wie zou hem nu als zoodanig willen nemen? En hij schaamde zich ook. Maar honger doet pijn en tenslotte was hij "blij, dat hij in een grooten muziekhandel als notenschrijver een karig betaald baantje kreeg. Van den morgén tot don avond zat hij in een klein vertrekje partituren te co- pieeren en liederen te transponeeren. Vaak kwamen de tijden van weleer hom voor den geest en de herinnering daaraan deed hem pijn. Dan kwam hij zich als een wan delend lijk voor. En ook in de wereld, waarin eens zijn roem naar allo windrich tingen was gebazuind, sprak 'men niet meer van hem. Eons had hij in een courant een correspondentie gelezen, waarin een lezer, die naar hem gevraagd had, ten antwoord had gekregen, dat do beroemde tenor Par danski al lang dood was. Op een goeden avond bleef hij toevallig voor een nieuw geopend koffiehuis staan, j Zijn oog viel op een groot bord, waarop met reuzenletters als attractie een grammo foonvoorstelling werd aangekondigd. Plot seling, als door een electrisehcn stroom getroffen, kromp hij ineen. Hij had zijn eigen naam gelezen. Daar stond het: „groo te aria van den beroemden tenor Pardanski, en daaronder „idem van denzelfden". Als door een onziehtbami macht werd hij in hel lokaal getrokken, zal, zonder dat liet goed tol hem doordrong, acljter een tafeltje met een glas bier vóór zich, keek toen angstig naar den grooten metalen jaar heeft willen benutten om een prijs te halen, die anders onherroepelijk zelf zou wegvliegen. In weerwil daarvan heeft niemand onzert landgenoot Wijnmalen do 1ÖQ.000 francs kunnen rooven, die hem den lsten Januari wachten voor zijn vlucht Brussel—Parijs, heen en weer. Laffont en zijn tochtgenoot hebben hun poging daar toe te Issy met den dood bekocht en niemand van. de zestien voor don wed strijd ingeschrevenen is er overgebleven, die nog den tijd heeft Terwijl ik deze woorden neerschrijf, brengt men mij een tweede editie van het avondblad „La Presse", waarin met dikke lettors wordt aangekondigd dat Moisant (o. a. beroemd om zijn vaart Parijs—Lon den) heden, in Nieuw-Orloans, van een hoogte van 850 meter neervallende, even eens den dood heeft gevonden. Terwijl het te bezien slaat of (gelijk het bloed der mar telaren het zaad der Kerk geworden is) uit deze hecatombe eenmaal een onfeilbaar vervoermiddel geboren zal worden, is een les van voorzichtigheid voor de beoefena ren der luchtsport, niet overbodig. Doch wie heeft die, bij den steeds snel ler vloeienden stroom van het sociale leven niet noodig? In Frankrijk voorzeker niet het minst de kapitalisten, die meer en meer door de syndikalistische beweging bedreigd worden. En in zekeren graad ook die syndikalisten zelf, die ongetwijfeld nog vaak de ervaring zullen opdoen, dat zij zich niet mogen laten meesleepen door onverantwoordelijke volksmenners. „Les conseilleurs ne sont pas les payeurs", ge lijk men hier zegt, en de ellende, die er voor den werkman uit zooveel, op loszin nige wijd begonnen, slakingen gesproten is, doet voor velen haar naweeën gevoelen. Getuige de schromelijke verwarring, die er nog steeds op het Noordemet heerscht bij het goederenvervoer. De fabrikanten in ganscli Frankrijk en de groot-, zoo goed als de kleinhandelaren tc Panjs klagen daarover steen en been, terwijl van den anderen kant de ontslagen beambten en werklieden, wier nooden natuurlijk niet in zulk een ruimen kring bekend worden, hun positie verloren hebben. Al die, en nog meer andere, donkere wolken aan den oudejaarshorizon, hebben den Parijzenaars echter niet belet op do traditioncele manier Kerstmis te vieren. De vrijdenkers hebben weliswaar beweerd, dat elk religieus idee hij die viering uit gesloten was, maar ze hebben zich niet temin de vacantie en de stjuilpartijen, die met den „Noël" gepaard gaan, laten wel gevallen. De oude Révcillon is in alle Pa- rijschc cafe's met de gewone opgewektheid gehouden, ook al was dit jaar in vcrschil- trechter, die achter in de zaal stond, hoorde eerst pianospel, toen een komische voor dracht en eindelijk 'den zanger Pardanski. Hij hield den adem in en luisterde met gebogen hoofd. Waarachtig! Daar klonken ze als vroeger, do heerlijke klanken van zijn heldere en mooi getimbreerde tenor, maclitig-indrukwekkend, meeslepend, ont roerend. En nauwelijks waren de laatste klanken weggestorven of do vereelte han den van de eenvoudige toehoorders applau disseerden, alsof men in een theater in plaats vr in een café was. „Tja, tja,zei een dikke oude heer, „dat was Pardanski. Niemand evenaart hem. 'k Heb hem indertijd gehoord nee maai' 1" „Zingt hij niet inecer?" vroeg een diepe bierbas. „Nee heeft z'n stem verloren is in Egypte gestorven uit." De arme stille notenschrijver had wel willen schaterlachen! Haal Uit!! stem ver loren!! Bestond zijn stom niet meer? Was hierevon nog niet het bewijs geleverd, dat ze onvergankelijk was? Had hij niet zelf kunnen waarnemen, dat zjj nog boeide als voorheen? Maar hij zei niemendal, dronk zijn biertje en ging naar huis, met veerkrachtigeu tred. Wat kon het schelen, dat hij in afzonde ring leefde, ja, dat hij vroeg of laat zou sterven? Z(jn stem leefde, zou blijven le ven, was onvergankelijk, onsterfelijk En met die heerlijke zekerheid voor bogen, vond hij zijn treurig lot minder hard dan voorheen en hij verheugde zich reeds op den avond, waarop hij weer hel genot zou kunnen smaken, ongemerkt bewonderd cn toegejuicht te worden. SCHIEDAMSCHE COURANT ONTHEFFING van den WE REELIJKEN DIENST ingevolge art. 113, eerste zinsnede, der Militiewet 1901, dat volgens art. 80 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 {Staatsblad no. 230), de AANVRAGEN om ontheffing van den vverkelijken dienst, vermeld in de eerste zinsnede van art. 113 der wet en gericht aan II, M. de Koningin, door de dienstplichtigen, die ontheffing wenschen te bekomen, eigenhandig omlerleekem! met het VER- EtSGHTE BEWIJSSTUK moeten worden inge diend bij den Rurgeinoester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschieven, en wel: lo. in de laatste tien dagen van Januari door hen, bedoeld in de eerste zinsnede vanait 90, onder 1 o. der wet en m de laatste tien dagen van Maait door hen, beioeld in die zinsnede onder -°-1 2o door hen, die op een ander tijdstip ter inlijving bij de militie moeten woiden afgeleverd, binnen tien dagen na de dagteekeningvan den oproepiugs- briel 3o door hen, die opnieuw van den vverkelijken dienst wenschen ontheven te woiden, in de laatste tien dagen der mittnd, op één na voorafgaande aan de maand waarin de duui van do verleende of laatstelijk verleende ontheffing eindigt; 4o dooi de ingelijfden bij' de militie, die voor het eeist voor ontheffing in aanmeikmg wenschen te komen, zoodra zij meeneii op ontheffing aan spraak te kunnen maken. Belanghebbenden vvouian er voorts op gewezen dat het boven bedoelde bewijsstuk niet vioegermag afgegeven zijn dan tien dagen vóór de inlevering van bet verzoek <un ontheffing bij den Ituigemeester en dat de aanvrage op ongezegeld papier kan Wor den geschreven. En i.s hietvnti afkondiging gesciiu d, waar het belmoit, den 7den Januari 19)1. De Burgemeester voornoemd,

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9