gesproken hadden, het parlementsgebouw. De „Medsjlis" moet reeds een voor het mi nisterie ongunstige beslissing hebben geno- man. Te Oermia is bericht ontvangen uit Choi, dat uit een hinderlaag op den voorbij rijden den Turksclien consul is geschoten. Op vei- zeek van den consul zijn do schuldigen in hechtenis genomen. Do bevolking is opge wonden over deze arrestaties; er woixit tegen do Turken geagiteerd. Turk ij e. In Macedonië hebben de christenen en mohammedanen elkaar weer duchtig in 't haar gezeten. Bij Krania aan do Grieksche grens zijn Turksche soldaten slaags geweest meteen Grieksche bende. De Turken verloren een onderofficier en een soldaat, de verliezen der Grieken zijn onbekend. Bij Biclilovvitza in de buurt van Filat (vilajet Janina) heeft oen bloedige hotsing plaats gehad tusschen Mohammedanen en Christenen, waarbij aan beide zijdon doo- den en gewonden vielen. Een sterk militair detachement is uitge rukt om de orde to herstellen. I Volgens een officieel bericht uit Djoenm- baila, hebben Bulgaarsche comitadjis liet Turksche blokhuis Tilkilek overvallen, een soldaat gedood, en zijn toen, nadat zij enkele schoten met de bezetting hadden gewisseld, op de vlucht gegaan. B oekkara. De nieuwe emir Said-mir-Alim is Za terdag plechtig gekroond. De vorst deed aan 'het hoofd der troepen onder het ge juich der bevolking zijn plcchtigen intocht in do residentie, waar in het oude paleis der emirs do plechtige kroning plaats vond. Vereenigde Staten. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden te Les Angeles in California in de bureaux van de „Los Angelos Times" een hoeveelheid dynamiet ontplofte, waardoor 23 menschen het leven verloren, Do „Grand Jury" aldaar heeft thans, na tweehonderd getuigen te hebben gehoord, 23 bevelen tot inhechtenisneming uitgevaar digd, waarvan 7 wegens moord en brand stichting. Dc schuldigen zijn echter gevlucht, waarschijnlijk naar Zuid-Amerika cn de rechtbank heeft nu een prijs van 125.000 dollar uitgeloofd voor hun gevangenneming. Te Washington zijn onderhandelingen begonnen tusschen den Britschen gezant James Bryce, president Taft en den staats secretaris Knox over het sluiten van een nieuw Engelsch-Amerikaansch arbitrage verdrag. Doel van dit verdrag is een arhitiale oplossing bindend to maken in alle ge schillen tusschen Engeland en Amerika, zelfs die, waar het eere-kwestios of ter ritorialo vraagstukken betreft. Brazilië. Te Rio de Janeiro gaan allerlei geruchten over een aantal sterfgevallen onder de op de Slangeneilandcn geïnterneerde muiters, «aar van de juistheid echter nog niet is bevestigd. liet heet, dat 45 muiters, die, naar aan leiding van den jongstcn opstand te Rio de Janeiro veroordeeld waren, overleden zijn. Zes en twintig, die op de wegen van het Slangeneiland te werk waren gesteld, zouden zijn overleden aan zonnesteek, de 19 anderen moeten in hun cellen gestikt zijn. Hun aanvoerder, de matroos Candido, moet nog in leven zijn. BINNENLAND. Van het Hof. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zater dagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen het Mengelberg-con cert bijgewoond. De Koningin-Moeder schonk een ruime gift aan de Symphonie-Orkest-Vereeniging te 's-Gravenhage als bewijs van belangstel ling voor het liefdadigheidsconcert te geven ten bate van sKindervoeding", Bezoek van den Prins aan Rotterdam, Omtrent het bezoek van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden aan Rotterdam op Zaterdag j.l. vernemen wij nog: Do Prins kwam, alleen van zijn adjudant, jhr. Van Suchtolen van de Haare, vergezeld, met zijn auto omstreeks 12 uur op het Hofplein aldaar aan. Bij den burgemeester, mr. A. R. Zim merman, werd gedejeuneerd. In don na middag heeft de Prins met don burge meester een bezoek gebracht aan deRijks- Serum-inrichting in do Vinkendwarsstraat, waar Z. K. H. werd ontvangen en rond geleid door dr. J. Poels. Na de bezichtiging van de inrichting is Prins Hendrik per auto naar Den Haag teruggekeerd. Consulaire dienst. Bij Kon. besl. is aan den heer H. Fe- deriein, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-con sul der Nederlanden te Piraeus. Onze Marine. Blijkens bij- liet departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantsenschip Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. A. C. ridder van Rappard, 7 dezer van Colombo vertrokken, met bestemming naar Aden. („Stek") Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal Woens dag tl dezer, die van den minister van Financén op Donderdag 12 dezer niet plaats hebben. Onderscheidingen. Bij Kon. besl. van 6 dezer is, ter be looning van personeel van het leger in Nederlandsch-Indië dat zich onderschei den heeft bij de krijgsverrichtingen, dan wel tijdens de waarneming van de betrek king van civiel-bestuurder m het com- rnandement Timor en onderhoorigheden ge durende het tijdvak 1906 tot ultimo Juni 1910: I. begiftigd met de eeresabel mot het gebruikelijke opschrift, de eersto-luitenant der infanterie C. A. Rijnders; II. bepaald, dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld, de sergeant der infanterie E. C. Closieri III. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de kapitein der infanterie B. H. Franssen Herderschee. Da kustverdediging. Reuter seint uit Brussel: In een onderhoud met een medewer ker van de „Soir" verklaarde generaal jhr. den Beer Poortugael, dat hot ont- werp-kustvordediging niet tegen Engeland of eenig ander land gericht is, maartegen hen, die onze neutraliteit niet zullen eer biedigen. Daarom willen wij de beschik king hebben over alle mogelijke defensie middelen. Wij weten, dat de neutraliteit nooit geëerbiedigd wordt zoolang zij /.wak en nooit geschonden zoolang zij krachtig is verdedigd. Indien onze havens goed be waakt worden, hebben wij geen landing op de kust te vreezen. Dank zij een leger van 200,000 man zouden vijanden, die op een goeden dag misschien bij duizendtal len waren komen aanzetten, zelfs niet bij tientallen naar huis terugkeeren. Bij een politieke verrassing kunnen wij nog an dere tegenstanders hebben dan onze En- gelsche en Duitsclie vrienden, waar het een aanval op de kust geldt. Maar daar om verwaarloozcn wij onze Oostgrens niet, waarvoor wij 47,000,000 gulden hebben uitgegeven. Het zou in het belang van Engeland kunnen zijn, dat Nederland in staat is zijn neutraliteit to handhaven. Want Duitschland zou door koopvaart den toevoer van levensmiddelen naar Engeland kunnen afsnijden, dat niet zon der de hulp van neutrale koopvaardij schepen zou kunnen uitkomen. Nederland is beter dan welk ander land ook instaat Engeland te verschaffen waaraan hot ge brek zou hebben. Be pressie van Duitschland en van den Duitschen Keizer is een puur verzinsel. De generaal herinnert voorts aan het reglement op de vrije scheepvaart op ri vieren, zooals dat is toegevoegd aan het verdrag van Weenen, en dat 1 epaalt, dat de geheel vrije vaart in handelsopzicht aan niemand geweigerd kan worden. De uitdrukking „in handelsopzicht" is echter niet in het verdrag van Parijs van 1814 opgenomen. Oorlogsschepen profiteerendus niet van dit artikel en dus ook niet van vrije vaart. Arbeid--rvet. De Kamer van Arbeid voor de Tabaksin dustrie te Rotte! dam heelt zich naar aanlei ding van het ontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet, zooals dit 30 April '1910 bij de Staten-Generaal is aanhangig gemaakt, alsmede van het Voorloopig Verslag over dit ontwerp uitgebracht, en van de Memorie van Antwoord te dezer zake by de Staten- Generaal ingediend met een Nota van Wijz>- ging door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hardel, tot de Tweede Kamer gewend, waarbij zij aan het slot verzoekt alsnog zoodanige wijzigingen in voorbedoeld Wetsontwerp aan te brengen, dat worde verkregen een bij de wet vast gestelde tien-urige arbeidsdag, geldende be halve voor beschermde personen ook voor alle volwassen mannen als minimum, en zoodanige regeling der huisindustrie, dat ook de huisarbeiders wettelijk voldoende worde beschermd. Een memorie van toelichting is tlaarbjj gevoegd. N. 0 0. In de vergadering van het hoofdbestuur op Zaterdag is het hoofdbestuur voor 1911 als volgt samengesteldTh. Lancé, Amsterdam, voorzitter, M. Miras Jr., Beesd, vice-voorzit- ter, II. J. Bon, Bloemgracht 158 Amsterdam, le secretaris en gedelegeerde in de redactie van »Het Schoolblad", mej E Weeveringh, Amsterdam, 2e secretaresse, \V. P. Spaaren- burg, Hilversum, le penningmeester, M. H. van der Horst, Kaatsheuvel, 2e penningmees ter, J. Porte, Lutjewinkel, 3e penningmeester, O. Huyser, Amsterdam, archivaris, J. B. Volt- huis, Groningen, W. G. Brandenburg, Rot terdam, en A. Feberwee, Wythmen by Zwolle. Voorts is tot commissaris der levensver zekering-maatschappij, opgericht door het N. O. G. herbenoemd de heer prof. dr. A.J. van Pesch. Pit Nijmegen. Men schrijft ons uit Nijmegen: Do uitkomsten van do volkstelling heb ben aangetoond, dat onze gemeente op 1 Januari 1910 telde 5-1803 inwoners tegen ruim 42000 in '1900. Diontengevolgo zal hot aantal raadsleden van 27 op 31 moe ten gebracht worden. Volgens art. 5 der Gemeentewet regelen Gedeputeerde Staten de verdeeling in kies districten voor de gemeenten boven 15000 zielen en zorgen zij, dat elk kiesdistrict een zooveel mogelijk gelijk aantal leden afvaardigt Moet er in één district een lid meer komen dan in do andere, dan wordt daartoe dat district aangewezen, dat de meeste inwoners telt. Op dit oogenblik heeft I 17636, II 13860 en III 23307 inwoners. Hieruit blijkt, dat, waar eenmaal de bevolking vrij gelijkma tig verdeeld is geweest, district II geen groeikracht heett en de toeneming der be volking in I en III plaats heeft. B. en W. geven nu in overweging om Ged. Staten uit te noodigen voor 't ver volg de zaak zoo le regelen: I 17G36 met 10 raadsleden. II 19206 met 11 raadsleden. III 17961 met 10 raadsleden. d. w. z. er worden 5346 menschen van III naar II overgebracht. Schijnbaar is dit volkomen juist, maar inderdaad is het onjuist; immers I en III zijn de districten, die sterk toenemen, o, a. ook omdat zich in beide een sterke arbei dersbevolking vestigt. Het zal dus niet lang duren, of I en III, het laatste vooral, zullen meer inwoners hebben dan het ver sterkte II, wanneer III zelfs niet nu reeds II heeft ingehaald. Maar als dat gebeurt, zal toch II de moeste leden naar den Raad zenden, niettegenstaande het het slechts bevolkte district zal wezen. Booze tongen beweren, dat hierachter oen stukje politiek schuilt. In de Raadsvergadering van Zaterdag 7 Januari is deze kwestie aan de orde gekomen, en hoewel de cijfers bleken met precies in overeenstemming te zijn met de uitkomsten der volkstelling, is over eenkomstig het advies van B. en W. be sloten. Machinisten ter koopvaardij. De Vereeniging van machinisten ter koop vaardij, gevestigd te Rotterdam, hield in het gebouw „Do Vereeniging", aan do Schiekade, haar jaarvergadering. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken werd door den secretaris het jaar- vei slag over het eerste vereenigmgsjaar uitgebiacht, waaruit bleek, dat de ver eeniging sterk vooruitgaande is. Verder werd door den penningmeester rekening en verantwoording afgelegd, welke een vrij gunstigen toestand der financiën toonde. Ten slotte werd het bestuur, bestaande uit de heeren F. L. W. Brouwer, voor zitter; J. Schuitemaker, secretaris; J.van. der Graaf, penningmeester; W. M. Brou wer en J. van Oudenaarde, commissaris sen, dat in zijn geheel moest aftreden, bij acclamatie herko-zen. Dir, bel., Invoerr. en Acc. Bij Kon. besl. van 6 dezer zijn, met in gang van 1 Mei, benoemd: tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Heerenveen, J. A rul re ie, adjunct-inspecteur derzelfde middelen te Utrecht (1ste afdeeling); is, met ingang van laatstgernelden da tum, aan A. J. Loijens, adjunct-inspecteur der directe belastingen te Amsterdam (1ste afdeeling) de peisoonlijke titel verleend van inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. VLAARDIXGEN, 9 Jan. Wij herinne ren er nog eens aan dat de uitvoering der Wognummers alhier plaats heeft op Vrijdag 13 Januari a.»., dit ter voorkoming van ver gissing. OVERSCiriE, S Jan. Door de politie alhier is in bewaring genomen een herders hond (toef), geel bruin van kleur met hals- baad en belastingpenning (1911 No. 4) er aan, die aldaar door den eigenaar is terug te bekomen. STADSNIEUWS. Kunst aan het Volk. Voor een zeer goed bezette zaal gaf Zaterdagavond het Rotterdamsch Tooncel- gezelschap een tooneelavond in do S. 0. V. voor de leden van „Kunst aan het Volk". Voor dozen avond vermeldde het program ma oen tooneelspel en een klucht, beido in 3 bedrijven. Het tooneelspel „Mijnheer Alphonse" van Alexander Dumas fils is een stuk, dat ten volle de bijzonder© eigenschappen van de daarin optredende artisten tot haar recht doet komen en waarin zeer geaccentueerde karakters worden uitgebeeld. Prachtig is het stille spel van den heer Tartaud, vooral in het tweede bedrijf, waarin hij tot de ontdekking komt van den misstap zijner vrouw, wie hij echter ver geeft, omdat hij begrijpt, dat zij is het slachtoffer van een karakterloos man. Haar liefde voor haar bedreigd kind was de oorzaak, dat zij haar geheim deed raden. Mevrouw TartaudKlein gaf zeer mooi de door haar leed zwaar gedrukte, vaa haar kind gescheiden moeder, die, al had zij gebrek aan vertrouwen jegens haar man getoond, dezen zeer hoogachtte. Mevrouw v. EysdenVink was niet min der geslaagd in het weergeven van do driftige, heftige, wat al te snel handelend optredende mevrouw Guichard, die, niet tegenstaande deze van mindere beschaving getuigende eigenschappen, toch toonde hart on karakter to bezitten en die bij anderen te waardeeren, daardoor oneindig hoogcr staande dan de zeer aristocratisch doende Octavo, die eerlijkheid, goede trouw, en oprechte liefde ternauwernood bij name kendo, on die dan ook èn door haar èn door den kapitein met schande overladen werd weggejaagd uit hun omgeving. Do heer Morriën vervulde deze weinig sym pathieke rol op een uitstekende wijze. Adrienne, het dochtertje van Octave en Raymonde, dat door kapitein Montarglin werd gewettigd als z ij n kind, opdat het door haar moeder zou kunnen worden opgevoed, zonder dat haar goede naam daaronder te lijden zou hebben, toonde leeds nu goede eigenschappen voor het tooneel te bezitten. Na elk bedrijf brak een donderend ap plaus los en na het laatste bedrijf moest tot vierma J toe gehaald worden, een hulde, die door deze vier altisten, teu volle verdiend was. Als tweede stukje werd gegeven ,,'n Dub- belmenseh", eea klucht uit het Duitsch vertaald eu geschreven door W. Jacobi en A. Lippschitz. Van de eerste opvoering van dit stuk op 1 Januari j.l. te Rotterdam in den Grooten Schouwburg hebben wij reeds een verslag gegeven. Wij zullen er ons dus thans toe bepalen, mede te deelen dat ook nu weer het stuk een schitterend suc ces hoeft gehad, dank ook vooral de uitstekende wijze, waarop dit werd ge speeld, waarbij wij vooral het oog heb ben op de dames CoelinghlVorderrnau, Betsy Wolfers, W. Duymaer van Twist on do heeren Henri Poolman, C. v. Hees en Henri Morriën. Ook voor dc opvoering vp<. dit stuk toonde het talrijke publiek zich zeer dank baar door een daverend applaus na elk bedrijf, dat aan het slot zeker nog wel langduriger zou zijn geweest, wanneer de bezoekers van tooneelvoorsteilingen zich niet tot taak hadden gesteld'n wedstrijd te houden, wie het eerste gekleed en builen dc zaal zou zijn. Daarvoor moet natuur lijk al het andere wijken. Naar wij vernemen zal morgenavond in de S 0. V. de uitreiking plaats hebben van de prijzen behaald in den daar gehouden kegelwedstrijd. Zaterdagavond omstreeks 11 Vs uur zijn naar het politiebureau gebracht 2 perso nen, n.l. de 24-jarige D. J. P., 'die met J. J. den U. een vechtpartij op de Hoog straat was begonnen tor beslechting van een kwestie, die in een café aldaar was ontstaan, en die, toen de politie hen, ter herstelling der verstoorde orde, gelastte hun weg te vervolgen, daaraan niet vol deden. Waar doze overbrenging juist plaatshad toen de bezoekers van de S. 0. V. huis waarts keerden, trok dit nogal bekijks. Bnrean voor arbeidsrecht. Gedurende het vierde kwartaal 1910 werd het bureau bezocht door 123 per sonen en 49 zaken behandeld als volgt verdeeld: loonvorJeringen 17, ongevallen wet 1, belasting '17, militie 2, burgerlijke zaken 12. AGENDA- 9 Jan. en volgende dagen. Tivoli Schouw burg. 8 uur, Speenhof! en Nap de la Mar. Olieslagers vliegt. Do Pa- pendrechtsche strafzaak. 9 h Groote Schouwburg. Huur.Nederl Tooneel vereen.Amsterdam. Beschuit met muh-jes. 9 s Harmonie, Rottirdam, 8 u Zangver- eemging Jacob Kwast uit Wognum. 10 Lokaal Doele, 81/2 uur. Vergade ring Kaderbond. 10 en 13 Jan. Gr. Schouwburg 8 11. Itot- terd. Tooneclgezolsehap. De Kin deren, 12 Gr. Schouwburg. 8 u. N. V. Het Tooneel. Lucifer. 13 Zaal Harmonie, Viaardingen, 8 uur. De Wognummers. 13 S. O V,, 8 uur. Concert Orpheus. Solisten- mevr. M. Last (sopraan) den Haag, en mej. M. Pas (alt) Rot terdam, Pianode heer Anton Rijken. 15 Constantia, 71/2 uur. S. B. B. 2e openb. cursus vergadering, Spr. dr. L. Heijermans. 17 S. O. V. „Gemengd Koor". Ora torium Judas Maccabiius. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is elkeu Woensdag van 2 tot 4 uur k 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. E echtzaken. De dreigbrief van minister Kolkman. Tegen J. v. L., te Leiden, die indertyd tot gevangenisstraf werd veroordeeld wegens hot schrijven van een dreigbrief aan Minister Kolkman en in December zulk een brief schreef aan den burgemeester van Bode graven, werd heden door het O. M. by de Haagsche rechtbank wegens laatstbedoeld misdrijf zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. Zijn verdedigster, mej. mr. Francois, pleitte clementie. Het Vredespaleis. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde het vonnis der rechtbank aldaar, waarby een aantal architecten niet ontvankelijk werden verklaard in hun vordering tegen de CarnegL- stichting, omdat zij niet was nagekomen de voorwaarden van het program betreffende de prijsvraag- voor den bouw van het Vredes paleis. Kerk en Hcliooï. Dies nalalis. Men meldt ons uit Amsterdam: De Dies Natalis onzer Universiteit werd heden herdacht in een openbare verga dering, welke in den namiddag in de Aula werd gehouden. Do rector-magnificus, Prof. Dr. J. te Winkel, hield hierbij de gebrui kelijke redevoering. Sport. Voetbal. Uitslagen der wedstrijden van gisteren: Westelijke le klasse. HaarlemII. F. C.—V. O. C. 1—2. Den Hang H. V. V.II. B. S. 0—1; QuickVelocitas 41. Utrecht: HerculesD. F. C. 02. RotterdamSparta —Haarlem. Terr, nfgek. Westelijke 3e klasse. Schiedam: HermesGr. en Jagers 50 (uegens niet opkomen). Maassluis-: M. A. A. S.Excelsior. Ter- icin afgekeurd. GorinchemÜnitasS. V. Idem. Biljarten. liet Noorden tegen Amsterdam. Do/e jaartijkscho wedstrijd, Zaterdagmid dag in de Harmonie te Leeuwarden begon nen en Zondagavond geëindigd, is door he.t Noorden gewonnen met 4248 punten tegen Amsterdam 4128. Het hoogste serie-record, sinds de instel ling dezer wedstrijden behaalde de Fries Wieniers, met 121 punten. Ilij maakte oen partij van 150 punten in vier beurten, nJ 1, 18, 10, 121. De wedstrijden om den zilveren lauwer krans sinds 1905 gearrangeerd tusschen do biljart vereeniging A instel dam ceumzijds en de Biljartclub Groningen en de Fricsche Biljartclub anderzijds zijn thans vier maat gewonnen door het noorden cn tweemaal door Amsterdam. Dc krans wordt definitief gewonnen, wan neer een der partijen haar driemaal achter een of vijfmaal wint. Luchtvanrt. Militaire vliegkunst- De twee luitenants der infanterie L. F. E. Coblijn en W. G. J. Versteegh, hebben op hun verzoek elk een jaar verlof gekregen, met behoud van traktement, om zich te kunnen bekwamen in de vliegkunst. Het hoofdbestuur der Ned. Yeteetiiging voor Luchtvaart heeft, aldus lezen wij in de „Luchtvaart", mode namen» de leden, bij do wisseling des jaars zijn beste weitóehcn aangeboden aan den lïoogeri Beschermheer der Vereeniging, Z. K. H. Prins Hondrik dor Nederlanden. Tevens werd daarbij aan Z. K, II. oen overzicht gegeven van de be- teekenia, welke de vereeniging in het ai'gc- Ioopen jaar voor 0:1s land heeft verkregen. Daarop mocht de voorzitter het navolgen de schrijven ontvangen: „Ingevolge do hevelen van Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Nederlan den, Hertog van Meelden burg, heb ik de oei;, het Hoofdbestuur van de Nederlund-clie Ver eeniging voor Luchtvaart, te 's-Giavenhage, Iloogstdcazelfs dank over te biengon voor de heihvcnschen, Zijne Koninklijke Hoogheid aangeboden, ter gelegenheid van het Nieuw jaar jn mede voor de mededeelingen, neerge legd in het door dat bestuur aan Iloogstden- zclven gericht schrijven van 1 Jamiar j.l. Deze mcdedeelingen werden door Zijne Ko ninklijke Hoogheid mot zeer veel belangstel ling- ontvangen. De Adjudant en Secretaris van Z. K, |ïj den Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg, (Get.) Aran Such telen van de Ilaare. Uit de Pers. Graag op baantjes. De „N. R. "Ct." schreef in 1909 in een artikel over do Roomschen, dat zij vooral „graag op baantjes" waren. Sinds eenigen tijd nu verschijnen in alle Roomsehe bladen lijstjes van ambtenaren bij één zelfden diensttak, bij provincies, gemeenten enz., om te doen uitkomen hoe dun onder hen de Roomschen ziju gezaaid. De „N. R. Ct." verklaart de innerlijke waarheid van die staaltjes niet te kun nen beoordeeleu. Ten slotte doen toch dio staatjes ook op zich zelve weinig. Het is reeds her haalde malen in het licht gesteld, dat ter beoordeeling van de innerlijke waarde van zulke statistiekjes, men ook hot aan tal geschikte 'katholieke sollicitanten zou moeten kennen. Nu zijn daaromtrent na tuurlijk weinig of geen gegevens te ver krijgen. Maar eon enkele maal kan men toch wel eens eon aanwijzing ontvangen, waaruit een en ander kan worden af geleid. Zoo hebben wij thans een ver moeden gekregen, dat de belangstelling, van roomsehe zijde voor de publieke zaak aan den dag gelegd, lang niet evenredig is aan den lust voor do publieke „baan tjes", doch wel veel eer in overeenstem ming is met do plaats, welke, volgens do roomsehe statistiekjes, aan do katho lieken ingeruimd zouden zijn. Als voorbeeld haalt het bla.d de Vex-

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2