ö3""" Jaargang Vrijdag 13 Januari 1911 «lo. 13508 Het Boek van Paracelsus, Deze courant verschijnt d a gel ij k s, met uitzondering van. Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal: Voor Schiedam on Vlaardingen 11.1.25 franco per post £1.1.65. Prijs por week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—G regels fl. 0,92; iedere regel meel 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen- In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verscbjjnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 1 voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 12 Jan. 1911. PORTUGAL. Een gisteren, even na het afdrukken van ons nummer van gisteren ontvangen telegram uit Lissabon meldde, dat er op het net van de spoorwegmaatschappij, die de grootste lijnen exploiteert, een algemeene staking is uitgebroken. Het verkeer op het binnen- en buitenlandsch spoorwegtraject staat geheel stil. Om namelijk ongelukken te voorkomen heeft het spoorwegpersoneel zich tegen het vertrek van internationale treinen verzet. Eenige ongeregeldheden tusschen stakers en tegenstanders hebben reeds plaats gehad, waaraan de republikeinsche garde een einde maakte. De eischen der stakers zijn achturigpn arbeidsdag en loonsverhooging. De postdienst wordt zoo goed en kwaad het gaat, met automobielen onderhouden. Deze staking staat echter niet alleen. Het was gistermorgen vroeg reeds woelig in de straten der hoofdstad, tengevolgo van door handels- en kantoorbedienden op touw ge zette betoogingen, waarin zij hunne onte vredenheid tot uitdrukking brachten over de wet op den wekeijjkschen rustdag en het uitblijven van het decreet, waarbij de arbeids duur bepaald wordt op van 8 uur 's morgens tot acht uur 's avonds, en dat volgens belofte dien dag zou verschenen. Tweeduizend ontevredenen manifesteerden voor de bureaux der dagbladen en wisten gedaan te krijgen, dat in het cenirum der stad verscheidene zaken gesloten bleven. De orde op straat werd bewaard door agenten en bereden troepen, welke twee aan twee de stad doorkruisten. De minister van binnenlandsche zaken sprak, in een open rijtuig gezeten, de stakers toe Volgens latere berichten moet deze mi nister zijn ontslag hebben genomen. Dat er, gelijk uit bovenstaande valt op te maken, in de hoofdstad een ernstige gisting heerseht, zal, in weerwil der verklaringen van de regeering, niet meer ontkend kunnen worden. Deze berichten dreigen te zullen bevestigen hetgeen de bekende bijzondere correspondent Percivai Phillips, die onlangs door de »Daily Express" naar aanleiding van de jongste alaimeeiende berichten naar Lis sabon was gezonden, in een langen brief van d.d. 5 dezer schrijft n.l dat Portugal voor een revolutie staat, welke veel ernstiger dreigt te worden dan die, welke koning Manuel van den troon joeg. De oude heeren, die tegenwoordig de regeering uitmaken, zitten, naar de meening van dezen correspondent, op den rand van een vulkaan. Het staat z i. vast, dat het nog eenmaal tot een geweldige uitbarsting zal komen voordat de verschillende fracties der xepublikeinsche partijen zoover tot elkaar zijn genaderd, dat ze een verdere poging tot regeeren zullen kunnen doen, want de cor respondent is van meening, dat de eerst komende revolutie niet met een restauratie van het koningschap zal eindigen. De symptomen van onrust, welke de be richtgever meent gevonden to hebben, wij zen er, naar h(j aantoont, al :n 'p, dat men niet tracht om den koning terug te roepen, maar dat men eenvoudig een andere republikeinsche regeering in de plaats der tegenwoordige wil zien. Aan den anderen kant, zoo schrijft mr. Phillips, zou het ge heel onjuist zijn te beweren dat zoo'n revo lutie nu reeds binnenkort moet plaats hebben, het is daarentegen heel goed mogelijk, dat de tegenwoordige regeering het nog maan denlang uit zal houden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Naar het Duitsch van FBIEDRICII JACOBSEN. België. De toesLand in het Luiksche kolenbekken heeft geen verandering ondergaan, of het moet daarin zijn gelegen, dat de stakers,' dagelijks winnen in aantal, dat thans op ongeveer 24.000^ kan worden vastgesteld. Alle krachten worden gespaard voor do groote belooging, die lieden, Donderdag, zou plaats hebben. Zoowel de overheid als de arbeiders hebben voor dezen dag buitengewone maat regelen getroffen. Te Luik en omstreken wordt ook de politie dagelijks mot tal van manschappen versterkt. Uit geheel België zijn afdeelingen gendarmerie naar de verschillende mijncentra gezonden. Zoodra do Kamer bijeenkomt, zullen de Luiksche afgevaardigden in verhard met de staking een interpellatie indienen. De Luiksche afgevaardigden in do Ka mer en de Senaatsleden hebben zich tot een commissie gevormd, om te trachten de werkstaking tot een voor beide partijen bevredigend einde te brengen. Tengevolge der staking heeft de spoor- weglijn van Luik tot aan de Duitsche grens zeer te lijden onder het gebrek aan steen kool, weshalve uit Duitschland voorraden steenkool naar Luik zijn vervoerd, om daar de uitgeputte kolen-entrepots weder bij tc vullen. Koning Albert heeft, naar thans uit Brus sel wordt geseind, de tweede annuïteit van drie millioen, die hem krachtens het verdrag betreftemle de overneming van den Kongo- staat is toegekend, voor den bouw van drie nieuwe stoomschepen voor de binnenlandsche vaart in den Kongostaat bestemd. Een beklaagde, die politic-agenten door steken met een mes wonden had toege bracht, werd veroordeeld tot Sj/a jaar ge vangenisstraf, een andere tot 1A/s jaar. Do rechtbank achtte bewezen, dat er landvredebrouk gepleegd was, dat er op roer had plaats gehad, volkomen in over eenstemming met het Openbaar Ministerie. Noodweer, massa-suggestie en meer an dere door de verdedigers aangevoerde ver zachtende omstandigheden, telden, volgens den rechter, niet mede. De onlusten 'heb ben in hooge mate de openbare veiligheid en de staatsautoriteit in gevaar gebracht. De systematische opstokerijen der sociaal democratische pers zijn voor hot grootste gedeelte schuld, dat anders rustige arbei ders mol bot Janhagel gemeene zaak maak ten en zich' lieten verleiden tot daden, die revolutionair genoemd mogen worden. De politie heeft volgens de rechtbank volkomen haar plicht gedaan. Wanneer on- schuldigen gewond worden, dan dragen de oproerlingen hiervan do verantwoor delijkheid. Onmogelijk kon do politie bij de algemeene herrie in de volkomen duis ternis van de straten, die opzettelijk door hot gepeupel donker gemaakt waren, een onderscheid zien tusschen schuldigen en onschuldigen. De verantwoordelijke redacteur van do „Vorwarls" is gisteren door de eerste ka mer van strafzaken te Berlijn, wegens be- leediging van de politie te Solingen, jn een artikel over de kiesrechtdemonstraties, tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. De eisch' was vier maanden. D rii tse hl and. Na een proces, dat tweo maanden heeft geduurd, is gistermiddag om 4 uur het vonnis geveld over de 35 beklaagden in zake de onlusten in Moabit. Er zijn harde straffen opgelegd. Slechts drie werden vrij gesproken, terwijl aan drie anderen lichte geldboeten werden opgelegd. De overigen kregen gevangenisstraffen van 1 tot 9 maanden, bij de m'eestc met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht 15) IXiht zei, dat als Matzcn meende dat er iets gestolen was, hij hom dan onderzoeken moest later zou men hem misschien gaan verdenken, Mntzcn had al lang zijn achterdocht laten varen, maar toch voldeed hij aan het verzoek van den oude. „Zie zoo," zei Dahl, „nu kan ik de men- sclien tenminste genist in do oogen zion, Maar als de dame in de Priel geworpen is, dan vinden wij haar nooit weer terug." Max Grote had eens geducht uitgeslapen van do vermoeienissen van den nacht. Nu was liij bezig om op zijn gemak zijn hoftor voor Je reis te pakken, Ilij had het. plan voor zijn Parijscho reis nog steeds niet opge geven. De inbraak bij professor Titus interes seerde hem maar zeer matig. Er was immers schijnbaar niets gestolen en hij lachte zijn vriend Kranich uit die steeds zei dit geval zeer interessant te vinden. Danr bracht de post een brief uit Parijs waardoor eenig uitstel van de reis noodzake lijk werd. Tinnn schreef dat hij zich eon bootje overwerkt had en daarom voor een dag of wat naar liet strand ging. Dat was een kleine teleurstelling voor Max en hij ging met den brief naar zijn vriend Kranich, die vandaag niet naar zijn bureau was, maar zich verdiep te in oude couranten. „Zie je Ivranich," zei bij, „nu word ik toch nog gedwongen om eerst morgenavond op reis tc gaan. Want wat zou ik zonder zijn broer in Parijs doen. Verder, beste ke rel, geloof ik dat mijn goede broeder tot- over de ooren vcrlief is op do vrouw van den pro fessor. Hoor maar eens even wat hij schrijft. „Tk lien vooral daarom overspannen omdat ik te veel werk in den laatslen tijd aan het por tret van de vrouw van Titus. üc raadsel achtige oogen van Mar jon, een zeer bij zon- det c vrouw, laten mij geen rust,, zij vervol gen mij dag en nacht. Maar ik ben het niet alleen, die den magischcn invloed van deze oogen ondervind. Stel je voor ik luid een model geëngageerd, een praehtigen Napoleon's-kop had de kerel; die man keek er naar on kon zijn oogen niet vnn het por tret afwenden. Het was of dat beeld hom eerst deed sclirikkcn, toen aantrok hij heeft mij daarna in don steek gelaten, 't Spijt mij want ik had ccn mooi idee en daal' was hij uitstekend geschikt voor. Chalonu mijn oudo, kan ik cr niet voor gebruiken. Hij heeft niet dat interessante, Intelligente inbrekerstype als Lenoir. Een zonderlinge vent wns het overigens. Ilij ging naar de bookonuitstalling van Chaion on zocht een bepaald boek, een zeldzaam werk. Maar och, die zaak kan je niet interesseeren dus „Sehwamm driiber". „Ja, ja Schwamm drüber", herhaalde Max lachend en stak toen den brief in zijn zak. „Do Parijscho lucht schijnt mijn broer inderdaad veel kwaad 1c doen. Waarom zit je daar zoo eigenaardig Kranich? waar luister je naar." „Ik lioor niiar .voetstappen op de trap Dat is een bekende stapik denk dat het de professor is." Duitschland en China. J Er geen geruchten over een verbond, dat tusschen Duitschland en China gesloten zou zijn. De Duitsche regeering spreekt die ge ruchten tegen, maar geeft toe;, dat de betrek kingen tusschen beide staten belangrijk zijn verbeterd, zij zijn namelijk van hartelijker aard dan voorheen. Er moge dan al binnen afzienbaren Lijd tusschen beide landen geen verbond te ver wachten zijn, China geeft toch door de wijze waarop het den Duitschen kroonprins bij zijn aanstaand bezoek wil ontvangen, een duide lijk bewijs, dat het buitengewone waarde hecht aan Duitschlands vriendschap. Den kroonprins zal n.l. de tot dusverre ongekende eer te beurt vallen, niet alleen binnen do verboden stad, maar zelfs in hot keizerlijk paleis zelf te logeeren, en boven dien wordt er nog een nieuwe Europeesche woning voor hem gebouwd, die 30,000 p. st. zal kosten, terwijl de autoriteiten op de plaat sen, die de kroonprins zal bezoeken, bevel hebben gekregen geen kosten te omzien voor zijn ontvangst. alleen zijn opgenomen in de „Acta aposto- licae sedis". o e r v i De „Yossische Zeitung" uit in liaar num mer van Dinsdagavond de zeer zeker kras se beschuldiging, dat prins George van Servië een misdadig plan op touw zou hebben gezet tegen aartshertog Frans Fer dinand, den Ooslenrijkschen troonopvolger, in den tijd van diens voorgenomen bezoek aan Boekarest, in 1909. Gelukkig kreeg men, aldus het Berlijnsche* blad, tijdig wind van 's prinsen misdadige voorne mens, die aldus verijdeld konden worden. De erf-aartshertog en zijn vrouw bleven verscheidene dagen te Sinaia, maar bega ven zich, tot ieders verbazing, niet naar Boekarest, zooals toch het programma luidde. De reden, dezer ontstentenis is thans of heet to zijn gegeven. D4u i t s c h I an d cn Tu r k ijl o. "Na hetgeen bekend is geworden omtrent het onderhoud te Potsdam tusschen de Russische en Duitsche leiders der buiten- landsclio politiek en wellicht nog meer om hetgeen onbekend is gebleven, is men in Turkije zich zoo ernstig ongerust gaan maken, dat de Duitsche ambassadeur to Konstantinopel, baron Marscliall von Bie- berstein, hot noodig heeft geacht aan do Porte mede te deelen. dat de overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland in geen enkel opzicht tekort doet aan de waar digheid en do belangen van Turkije, maar alleen do spoorlijn betreft, die van het noordon van Perzië naar het zuiden zal loopen, benevens do lijn BagdadKha- nikin. Naar hot echter schijnt, zijn de gemoe deren door deze medcdeoling nog niet ten volle gerustgesteld, üe „Jong-Turk" al thans zegt, dat wanneer Duitschland do Turksche belangen in Perzië mocht hebben opgeofferd in ruil voor Ruslands toestem ming tot de Duitsche plannen in Turkije, eerstgenoemd land daar dan op ernstigen tegenstand zal stuiten. Italië. De „Revue Moderniste Internationale" zal in haar eerstvolgend nummer een open- brief aan prins Max van Saksen pubii- ceeren, van de hand van den bekenden ex-pater Hyacinthe Loyson, uit Gent Loyson stelt daarin vast, dat niemand her roepen mag, wat zijn wetenschappelijke studie hem als ziju innigste overtuiging heeft doen jiitspreken. De brief legt er vervolgens den nadruk op, dat alles wat prins Max over het schisma en het paus dom gezegd heeft, de zuivere waarheid is. De prins, eindigt Loyson zijn open brief, hoezeer hij onbaatzuchtig gehandeld heeft, gaf een slecht voorbeeld en dat er bo vondien toe medewerken moet, om in dit tijdsbestek het ware gezag en de ware religie te ondermijnen. „Uw ja, zij uw ja, uw neen, zij uw neen, en al wat daar van afwijkt, deugt niet." Ilij vergiste zich niet, want er word ge klopt en de professor kwam binnen. Ilij kwam zoo van hot station en was zeer opge wonden, „Ik ben met den eersten trein hierheen gekomen, mijne hccrc-n," zei hij haastig. „Ik ben niet weinig geschrokken van uw telegram. Om geld kan het de inbrekers niet te doen zijn geweest, dat ligt op de bank. Dat zou trouwens ook niet het orgste zijn oen beetje gold wil ik graag missen. Maar als ik eraan denk dat mijn boeken „Zeker, ik begrijp, u bent bevreesd dnt een vreemde hand in uw boeken gewoeld heeft." Do professor zag Kranich ontsteld aan. „En is dat werkelijk het geval geweest.?" vroeg hij toon gejaagd. „Zeg- mij toch ter stond hoe het cr moe staat, meneer er zijn inbrekers die zeldzame boeken zoeken. En ge weet, ik ben als verzamelaar in Duitschland en zelfs over de grenzen niet onbekend." „Zeker professor zoo o.a. in Frankrijk." „Natuurlijk in Frankrijk ook. Maar vertelt u mij nu, als u wilt, wat er ge beurd is." „Ik ben al bezig te vertellen," zei Kra nich kalm. „Men heeft uw bibliotheek door zocht, schijnbaar om con bepaald boek te vinden. Of zij een bock meegenomen hebben, dat zult u alleen kunnen uitmaken." Met zijn drieën gingen ze daarop naar beneden naar de studeerkamer van professor Titus, waar nog alles zoo lag als Kranich en Max het 't eerst gevonden haddon. De pro fessor knielde met een kreet van schrik op liet tapijt neer. Met zorg zocht hij de ver strooide boeken bijeen. Hij telde zijn boeken, Rusland. Het Peterburgsche blad „Rjctsj" maakt melding van een geschil, dat tusschen Rus land en het Vaticaan is ontstaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft n.l. een circulaire gericht aan allo Roonuch-Katholicke bisschoppen in Rus land, waarin hij mededeelt, dat bevelen van den paus, die niet door tusschenkomst der regeeriug. te hunner kennis zijn ge bracht, door Russische onderdanen niet opgevolgd behoeven te worden. De minister wjjst er in dit schrijven op, dat het Vaticaan zich niet houdt man de bepalingen der Russische wetten en dat een aantal besluiten en encyclieken niet aan den vertegenwoordiger van Rusland bij het Vaticaan zijn medegedeeld, maar Roemenië. Koning Carol zal volgens oude traditie een conservatief ministerie in de plaats stellen van het onlangs afgetreden libe raal kabinet Daarvoor heeft hij den heer Carp benoemd tot kabinetsformateur, ter wijl als diens toekomstige collega's wor den genoemd: Marghiloma, min. van bin nenlandsche zaken; Majorescu, vanbuiten- landsche zaken; Lahovary, van domeinen, Filipescu, van oorlog; Arion, van onder wijs,. Cantacoezino van justitie; Nenizescu, van handel, en Delavrancea van openbare werken, terwijl de heer Carp zelf als mi nister-president het departement van finan ciën onder zich zal krijgen. T u i' k ij e. Voor de Porto ziet het er in Arabië niet al te gunstig uit. De Imam Idris heeft het district Ipa overvallen. Het houdt alle wQgen bezet cn heeft do troepen omsin geld, die weliswaar voldoende munitie heb ben, maar zich niettemin in een beden kelijke positie bevinden. De regeering heeft nu, naar men weet, 8 bataljons gezonden. De „Kölnische Zei tung" verneemt uit Konstantinopel, dat don opstandelingen toegezegd zal worden, dat niot alle administratieve plannen der regeering doorgevoerd zullen worden. Men venvacht, dat daarmede wel genoegen ge nomen zal worden. BINNENLAND. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 11 dezer is bepaald, dat de vacature van kantonrechter te Onder- dendam niet zal worden vervuld, en is, met ingang van 16 dezer, aan den kantonrechter te Zuidhorn, mr. F. D. de Boer, opgedragen de werkzaamheden van kantonrechter te On- derdendam waar te nemen. keek iedere afdeeling na en wischte zich ten slotte het zweet van het voorhoofd. „Zeldzaam zeer zeldzaam i Er ont breekt niets ik mis gecm enkel boek Maar ik begrijp niet, dat „loder van die boeken heeft zeker een groote waarde, professor," vroeg Kranich. steeds kalm. „Zéér groote waarde, meneer. Er zijn er bij die bijna met geen geld te betalen zijn.' „Mot geen geld." „Met geen geld. Dit hier heeft een ken ner meegenomen dat kost meer dan zes duizend gulden. Maar ook de -andere boe ken „Zeker was de inbreker dan geen kenner, want dan zou hij zijn slag wel geslagen heb ben. Wat denkt u nu te doen, professor?" „Aangifte bij de politie te doen, zal wel geen dool hebben?" üe detective koek op zijn horloge cn dacht eenige oogenblikken na. „Ais ik u een goeden raad geven mag, professor, ga dan mot den censtvolgcndon trein terug naar Borby. Als ge een rijtuig neemt, kunt ge hem nog net halen." „Dat gaat onmogelijk!" zei Titus snel. „Ik zou geen oogenblik rust hebben als ik u weer mijn bibliotheek alleen moest- laten. De kostbaarste boeken moeten in elk geval in veiligheid gebracht worden. Ik weet alleen niet waar cn hoe ik het zal doen." „Onze inbreker komt niet voor de tweede maal terug," zei Kranich. „Bodenk toch eens professor dat uw vrouw den nacht al ken moet doorbrengen, als gij niet terstond terugreist. Het is bijna reeds te Inat." De professor was geen man vnn snelle besluiten. Hij dacht er over wat zwaarder woog: op zijn boeken te passen of op Mar- jon. En met dat overwegen verliepen weer eenige minuten. Eindelijk zei Kranich: „Nu is het reeds te laak U kunt den trein in geen geval meer halen. Goodenmid- clag professor; misschien brengt de tijd een oplossing van dit raadsel." Met een koele buiging verliet hij de kamer en Max, die aan het gesprek geen deel had genomen volgde hem. Op de trap zei de journalist: „Je bont ccn beetje grof tegen, den pro fessor geweest. Vindt je het dan niet bo grijpelijk dat de man bang is om zijn boe ken te verliezen?" Kranich - haalde zijn schouders op. Hij- was in gedachten verdiept en trok zich in zijn werkkamer terug. Zelfs toen het tijd werd om eeineenschap- pclijk thee te drinken, verscheen hij niet en teen Max in zijn kamer keek, zag hij hem to midden van hooge stapels kranten zitten. „Wil jo een roman schrijven, Kranich zoek jc stof daarvoor?" vroeg hjj lachend. „De werkelijkheid geeft veel meer stof dan couranten, vriend. Ik bon op een goed spoor." Do nacht verliep in do villa in -allo kalmte, maar de morgen kwam daarna met des te meer rumoer en schrik. Het was nog zeer vroeg toen Titus bij zijn huisgenooten aanbclddo en merkwaar digerwijs Kranich deed hem open, reeds geheel gekleed, hoewel liij er anders vnn hield lang te slapen. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURART „Neen."

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1