Dit nummer bestaat uit DRIE blato. Eersfe Blad. Jaargang Zondag 15 Januari 1911 'Ho. U51j Het Boek van Paracelsus. n Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdag en. Prijs per kwartaal: Voor Schedam en Vlaardingen fL 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam ea Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Rrg's der Advertentiën: Van 1—-G regels fL 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents pot advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. koloniale begrooting golden uitgetrokken voor het formeoren ran drie regimenten zwarte tirailleurs. 2400 man zijn voor liet Tsaadgebied bestemd. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Schiedam, f4 Jan. 1911. FRANKRIJK. Bij de gisteren voortgezette algemecne beschouwingen over de begroeting van buitenlandsche zaken kwam de afgevaar digde Jaurès terug op de Russisch-Duit- sche overeenkomst te Potsdam in Novem ber j.l. Ilij wees er op, dat Rusland jbo loofd had zijn invloed op Frankrijk te doen gelden ten gunste van de totstandkoming vau den Bagdad-spopnveg, waarbij stil zwijgend werd aangenomen, dat van een Anatolischen spoorweg niets zou komen en hij vroeg, of Frankrijk mede zal doen aan deze dubbele bedreiging tegen Turkije. Verder stelde hij de vraag, of Perzië had geweten, dat deze kwestie te Potsdam ter sprake zou komen. Minister Pichon antwoordde: „Wij wis ton, dat over Perzie en de Perzische spoorwegen gesproken zou worden." Jaurès, zijn rede vervolgend, verklaarde, dat het beter zou zijn geweest, indien Frankrijk met Duitschland had samenge- werkt tot een eerlijke toenadering, die een noodzakelijke vooiwaarde is voor den we reldvrede. „De belangen van Frankrijk/' zoo zeide hij verder, „waren betrokken bij het geheime onderhoud tusschen Aehren- tlial en Iswolski, waarvan Frankrijk niet op de hoogte was gehouden, en hij voegde daaraan toe: „Omdat wij vóór veertig jaar de nederlaag hebben geleden, heeft men toch niet het recht ons een politiek als een overwonnene op te dringen." Ten opzichte van Elzas-Lotharingen zei Jaurès; „Ik wil mij niet onvoorzichtig uit laten, maar men scheidt geen twee hoo rnen van eenzelfde boscli door een muur. De wortels zullen onder dien muur veder bijeenkomen. Do kiacht der ideeen verheft ons lot een hoogte, waar verzoening mo gelijk wordt on voor oorlogen geen reden meer is." Bij denaanvang der vergadering heeft minister Pichon meegedeeld, dat do con clusie van de internationale conferentie over den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes het onderwerp is van een wets ontwerp, dat bij den Senaat is ingediend en van een overeenkomst to dezer zake tusschen Frankrijk, België, Spanje, Enge land en Zwitserland Zal deze overeen komst in werking treden, dan moet zich nog een zesde staat bij de genoemde aan sluiten. V De Senaat heeft met 228 van de 247 stommen Dubost tot voorzitter herkozen. Volgens de „France Militaire" zijn op de Naar het Duitsch van FRIEDRICH JACOBSEN. België. Aan do reuzenbetooging door de leiders der stakingsbeweging in het Luiksche ko lenbekkon op Dondeulagmiddag te Luik ge organiseerd, namen 60.000 monschen, man nen, vrouwen en kinderen, die reeds bij 't krieken van den dag naar Luik waren gekomen, deel. De betoogers trokken door de hoofdstra ten van Luik, zoodat het geheele verkeer meer dan twee uren achtereen moest stil liggen. Trammen noch rijtuigen reden. De aibeiders, hun vrouwen en kinderen, zon gen onder het opmarcheercn de Internatio nale en andere socialistische liedoren. Zij droegen de roode banier en groote, tusschen staken gespannen linnen doeken, waarop de aanleiding tot do staking en de eischen der stakers geschreven stonden. In den op tocht liepen tal van vrouwen mee, die hun zuigelingen meedroegen. Uit geheel België was gendarmerie naar Luik opgeroepen en de politie was ver sterkt met agenten uit vele andere plaatsen. Ook het garnizoen werd geconsigneerd, ovenals do burgerwacht. De betooging verliep echter zoo kalm, dat do gewapende macht nergens behoefde op te treden. Gedelegeerden der stakers en vooral jonge meisjes hielden onder de tal rijke toeschouwers inzamelingen tea bate der stiijdkas. Ook het portret van de bij de onlusten te Seraing doodolijk gewonde en sedert overleden vrouw, werd te koop ge boden. 1 Voor het „Huis des Volks", op de Place Verte, hield de optocht, die tot ongeveer 80.000. betoogers was aangegroeid, halt;, cn werd de menigte toegesproken door de afgevaardigden van het district Luik en de leideis der vakbonden, die tot kalmte maan den, en van hoop op overwinning spraken, waaraan zij echter tevens de bedreiging koppelden, dat de nu nog bedaard botoo- gende stakeis tot opstand zouden overgaan, 'Indien er met hun gerechtvaardigde eischen geen rekening werd gehouden. Dc toestand is inlusscheu nog steeds sta- tionnair. De Minister van Arbeid heeft den vertegenwoordigers der staking beloofd, dat hij hun eischen tegenover de maatschap pijen zou verdedigen. Gisteren is het aantal stakers nog be langrijk toegenomen. Hun aantal bedraagt thans 26.000, teiwijl het aantal werklieden in de mijnen onder gewone omstandigheden 32 000 bedraagt. Duitsch'! and. Bij liet Berlijnscli gerecht zijn niet minder dan 201 eischen tot schadeveigoeding in gediend, als gevolg der plaats gehad heb bende onlusten. Do eischers gronden hun vorderingen op een wet van 1850, waarhij de gemeenten verplicht worden tot vergoe ding van hij openbare oploopen geleden schade. Intusschen zijn 110 eischers" reeds naar huis gezonden, deels omdat zij den termijn van 14 dagen, binnen welken zij hun eisch moeten indienen hadden laten ver- Iqopen, deels omdat hun vorderingen vooit- vloeiden uit de sluiting hunner neringen, door de politie destijds bevolen. De schade, uit deze sluiting voortgekomen, kan niet op grond van de bovengenoemde wet worden veigoed. Dan zijn er 55 gevallen met een. totaal van 4040 Mark Ischaddvcrgoediingt De bedragen varieeren tusschen 2,65 hik. cu 975 Mk. Bovendien hebben drie eischers nog een aanklacht tegen 'de oveiheid ingediend; o. a. is dit het geval met den chauffeur van de automobiel, waarin de Engelsche journalisten zaten, die, gelijk men zich her inneren zal, nogal erg zijn toegetakeld. De rhatiffeui eischt nu vergoeding voor de schade, aan zijn wagen toegebracht door de politie-agonten, die cr met de sabel duchtig in hebben to koer gegaan. Spanje. Lerroux, de ongekroonde koning van'Bar- celona, die „zooals men weet, in de Kamer beschuldigd werd, betrokken te zijn in eeni ge schandaalzaken van den gemeenteraad, heeft het voorstel, zich voor een parlemen tairen eereraad te verantwoorden, gewei gerd, onder voorgeven, dat een dergelijk lichaam niet bevoegd is. 1?) Enkele minuten later werden zij bij de villa begroet door den ofbeier van justitie uit de naburige stad. Nadat zij zich aan elkander hadden voorgesteld, zei deze amb tenaar met gedempte stem: „Het is bijna zoo' goed als zeker, profes sor, dat uw vrouw hetslachtoffer van een ontzettende misdaad is geworden. liet doet mij veel leed,- dat ik u deze droeve mede- deeling doen moet. „De dame is den vorigen nacht alleen geweest in de villa. Wij ver moeden dat de dader wij ver-denken een zwerver die hier gezien js do villa tegen middernacht is binnengedrongen. Hij heeft toen eerst den bond doodgeschoten en daarna waarschijnlijk uw vrouw in haar bed ge worgd. Dat laatste eonoludeeren we uit het omgewoelde bod en het ontbreken van bloed sporen in de slaapkamer. De man. heeft daarna uw geld uit do schrijftafel genomen en zijn slachtoffer, 'om nog onverklaarbare redenen, naar de Priel gesleept en in het wa ter geworpen. Zoudt u met mij naar binnen willen gaan, om vast te stellen hoeveel er gestolen is?" 1 Het was aan den ouden heer,te zien dat het hem moeite koste dat-lange verhaal over het gebeurde te doen. Hij vreesde on getwijfeld den professor to zwaar te treffen en aan don anderen kant wilde hij toch alle bij zonde rb eden vermelden. Nu nam hij den hoed af cn veegde zich liet Voorhoofd af. Hij had overigens ecu zekerheid in zijn stem die, als 't waie geen tegenspraak duldde. Er was dan ook niemand die hem tegen sprak. Titiw was zoo oritstod dat hij geen woord kou uitbrengen cn ICraidch koek scherp in het ïond zonder schijnbaar veel op het ver haal van den ouden ambtenaar te letten. Vooral het spoor in het moeras, waarop ge wezen was, scheen hein zeer te interesseeren. Toen gingen ze allen naar binnen. De hond lag nog precies op dezelfde plaats waar Mat/en hem den vorigen nacht had gevonden. Kranich lichtte, het' kadaver een weinig op en wees op de vele vliegen die er reeds omheen zwermden. „liet is warm, meneer de officier, staat u toe dat ik het lijk naar buiten breng, liet zal spoedig beginnen te stinken." De ambtenaar knikte. „Zeker. Waarom niet. Natuurlijk moet later de kogel in zijn kop opgezocht wor den om als bewijmateriaal te 'dienen." Kranich had zich ondertusschen gebukt en iets dat op den giond lag in den zak gesto ken. Toen hij zich weer oprichtte, zei hij kalm „Dat is mijn meening ook. Ik begrijp niet gens een vrij regelmatige toeneming te on dergaan. Mexico. Het aanbod van een amnestie aan do opstandelingen door de regeering is zonder gevolg gebleven. Er hebben verschillende lichte schermutselingen tusschen opstande lingen en regeeringstroepén plaats gehad. In een gevecht nabij Comstock verloren de regeoringstroepen 40 man, BINNENLAND. Corps diplomatique. Graaf Delia Faille de Leverghem, laatste lijk gezantscliapsraad van Belgie te 's-Gra- venhage en benoemd tot minister-resident in Japan, is via Genua naar Tokio vertrokken. krijgen van honden, die uitsluitend als Roode Kruishonden zullen worden gebezigd. De vereeniging beschikt over een kas saldo van bijna 500. VLAARDINGEN, 14 Jan. Schippers die wenschen deel te nemen aan een cursus voor het bijhouden van het journaal, kunnen zich aanmelden in het Vei kooplokaal, op Maan dag 16 Januari a.s., 's avonds tusschen 81 en 9 uur. "VLAARDINGEN, 14 Jan. Naar wij ver nemen zal door den heer H. IC. A Vosber gen, hoofd der school voor m. u. 1. o., om gezondheidsredenen als zoodanig eervol ont slag worden aangevraagd. VLAARDINGEN, 14 Jan. Tot boekhou der aan de gemeentelijke vischhal en aan de gemeente-reiniging is benoemd de heer F. van Witzenburg, alhier. OagoYraagd ontriag. Naar men verneemt heeft de Koningin gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Groningen, waarbij goedkeuring is onthouden aan liet besluit van den ge meenteraad van Stedum, tot het verkenen van ongevraagd ontslag aan don onderwijzer Rcishuizen, wonende te Loppersum, wegens het niet wonen in het dorp waar de school staat, waaraan hij werkzaam ia, zijnde het dorp Garsthuizen. Portugal, Een speciaal door de „Matin" na,ar Lis sabon gezonden berichtgever meldt, dat do pogingen van den minister van jus titie, om de stakers te bewegen, tenminste de internationale treinen te laten loojien, vei goefs zijn geweest. Voorts meldt de correspondent, dat do toestand zeer moeilijk is. De staking, is in strijd met de wetten der republiek af gekondigd, die een zekeren aankondigings termijn eischen. De stakers zijn dus in opstand tegen het wettige gezag, omdat zij hun beweging niet van to voren hebben aangekondigd. Het is dus op zijn best genomen hoogst zondeiling, dat de minis ter van justitie zich met hen heeft inge laten. De gemeenteraad van Oporto is afge treden, daar lnj liet vertrouwen der re aming niet meer geniet. Ook de gouver- der stad heeft zijn ontslag genomen. Z iv 11 s e r 1 a n d. Volgens de vootloopige, officieele opga ven omtrent de bevolking in Zwitserland, is het getal inwoneis, in de laatste 10 jaar, van 3.300 000 tot 3.700.000 aange groeid. Het meest is de bevolking toegeno men van het kanton Bem, dat thans 640000 inwoners telt, tegen 587.300 in 1900. De Zwitscrsche bevolking blijkt overi- veel van de zaak. Jongens, de kerel is zwaar." Hij had den hond bijde ackterpootcn beet gepakt en sleepte hem zoo de deur uit. In den \oortuin keek hij rond naar een ge schikte plaats. liet had de laatste dagen niet geregend, maar in de schaduw in een boek vlak bij het huis was toch eon wat \ochtige plek. Daar sleepte hij den hond heen, knikte toen voldaan en ging weer naai binnen. De achtergeblevenen waren ondertusschen naar de slaapkamer gegaan en de officier zei op zijn pedante wijze „Hier is de misdaad gepleegd. Dc dame beeft in hot bed gelegen, toon de moorde naar binnen kwam Ilij werd onderbroken door een kreet van Tit us, die in de kamer rondgezien had en nu naar zijn voorhoofd greep. „Dit bed, meneer de officier Maar hij voleindigde zijn zin niet, want Kranich greep hem plotseling bij den arm. „U wilde zeggen dat er geen bloedsporen op het bed zijn, niet waar professor? Vol gens de theorie van den officier is uw vrouw geworgd. Ik ben het daar volkomen meo eens, hoewel ik niets van de zaak begrijp," „Natuurlijk," zei de officier, zeer voldaan. ,-Iïet is inderdaad wat eigenaardig dat de kleerert van bet slachtoffer niet hier zijn, want men legt zich toch niet gekleed te bed. Hier zijn twee verklaringen voor te vinden. In de eerste plaats is het mogelijk 1~* me vrouw zich niet uitgekleed heeft, nm t zij Een Kwarteeuw Politiewerk. Op Maandag 16 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Jac. van "Waning, sedert 1892 burgemeester van Ouderketk a. d. IJssel, met de pen en met het woord zijn j ropaganda begon ten bate van de zede lijke en maatschappelijke verheffing der po litie in Nederland. Als hoofdredacteur van zijn „Politiegids" gedurende een kwart eeuw, als president der Rijkspoütiovereeni- ging en als voorzitter der examen-commissie voor het Politic-diploma, gaat hij vooit zijn beste krachten te wijden aan hetgeen zijn levensdoel werd. Het orgaan van den „Algem. Nederl. Po litiebond van deze maand brengt de beeltenis van den jubilaris en huldigt hem en zijn ar beid in woorden, die van groote erkentelijk heid on vereering getuigen. Roode Kruis-honden. Blijkens het jaarverslag over 1910 van de Nederlandsche Vereeniging voor Roode Kruis-honden, steeg liet ledental van 157 tot 370, terwijl vier leden-begunstigers toe traden. In het afgeloopen jaar werd tweemaal een demonstratie van Roode Kruis-honden gehoudenéénmaal gepaard met een keuring waarbij aan drie van dc 9 honden, voor éën jaar het diploma als Roode Kruis-hond werd toegekend. In de op 12 Februari a.s. te 's-Gravcn- hage te houden algemecne vergadering, zul len besproken worden dc plannen voor den bouw van een keuvel, waarvoor reeds giften inkwamen. Het bestuur streeft naar het ver- alleen was en misschien wat onrustig was. Aan den anderen kant is het mogelijk dat de dader de kleden heeft meegenomen naar de plaats waar hij hot lijk heeft heenge bracht. Nu moeten we dan nog vaststellen wat er gestolen is. Zij gingen weer naar dc voorkamer en Titus trad op de schrijftafel toe, waai van de lade nog half open stond. „Drieduizend gulden zijn gestolen," zei hij. „liet geld lag hier naast dit manuscript ia een lecren taschie. Nu is het verdwenen liet manuscript was zeker niets voor den dief." „Natuurlijk niet, welke inbreker houdt zich nu met wetenschappelijke werken bezig. Rijk daar komen dc mannen terug van de Priel zouden zij wat gevonden hebben?" De officier van justitie was voor het raam gaan staan en keek naar buiten. De arbeiders kwamen, met hun stangen op don schouder, op de villa af." Voorop liep visscher Klaus Buhl. De .imfitcnaar wenkte naar den visscher dat hij binnen zou komen, „Nu, Dahl?" „Niets gevonden, meneer," „Niets gevonden? Geen spoor?" „Wat in het water valt, laat geen sporen na, meneer. Zoover wij met onze stokken en slangen konden gaan, hebben wij alles onder zocht verder op is het water te diep en is geen grond meer te voelen. Wat eenmaal op den bodem ligt, laat het water niet meer los, Lf weet, er groeien veel slingerplanten." STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Ka mer, onder voorzitterschap van den heer Mr. W. II. Jansen vergadering. De heeren Th. G. van der Burg, Mr. W. II. Jansen, A. C. J. M. Schiphorst en B. A. J. Wittkampf, van wie dc eerstge noemde bij do op 18 Nvoember 1.1. plaats gehad hebbende verkiezing gekozen en de drie anderen herkozen waren, werden na ondeizoek hunner geloofsbrieven als leden der Kamer toegelaten. Tot voorzitter weid herbenoemd de heer [Mr. W. H Jansen en tot voorzitter-plaats vervanger de heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der vorige vergadering wer den vooi gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heeren B. A. J. Wittkampf en A. C. J. M. Schiphorst werden opnieuw gekozen tot leden der commissie voor de beurs, levens commissie voor den graanhandel. Tot leilen der commissie, welke met den secretaris het verslag der Kamer over het jaar 1910 zal ontwcipen, werden benoemd de heeren A. Cool Mzn., A. C. J. M. Schip horst en M. v. d. Vlies. De rekening der Kamer over liet afge loopen jaar werd vastgesteld in ontvang sten op f823.75, in uilgaven op f645.20 en als sluitende derhalve met een batig saldo van f 178 55 Zij zal aan den Ge meenteraad. ter goedkeurmg worden ge zonden. Na de behandeling van de lijst van ingekomen stukken, waarbij o. a. werd be sloten tot beantwoording van eenige brie ven, waarin aan de Kamer om inlichtin gen werd gevraagd, en na de gebruike lijke rondvraag werd do vergadering door den voorzitter gesloten. In de godsdienstoefening der aid. Schie dam van den Ned. Protestantenbond zal mor gen als spreker optreden ds. P. Heering, re- monstrantsch predikant, te 's-Gravenhage. „Kan men het water niet uit de Priel laten wegstroomen?" „Waarheen? De Priel komt in de zee uit eu van afsluiting kan geen sprake zijn." „En niet netten?" i „Probeer dat maar eens dat kost net ten. Ik geef er het mijne niet voor en nie mand zal dat doen hier. Maar wij krijgen toch betaling \oor ons werk, niet?" „Natuurlijk in elk geval. Ja, hm De ijverige ambtenaar was teleurgesteld. Ilij luid er zoo vast op gerekend dat hot lijk in hot water gevonden zou worden. Het bleek nu, dat het zoeken daar vergeefsche arbeid was. Hij wendde zich thans tot Matzcn. „Nu komt het er op aan den dader op te sporen en te arrestecren, wachtmeester. De \erdenking ligt op een strandjutter, die gis termorgen bij de villa is gezien on toen reeds verdacht deed. Kimt u nog een be schrijving geven van den man, professor?" „Zeer oppervlakkig," antwoordde Titus. „Het was een oudachtig nian, met grijzen den stoppelbaard, in lompen gekleed. Hij had een bundeltje goed bij zich, dat hij in een rooden zakdoek geknoopt had en dat aan een stok over zijn schouder bengelde." „Zeer goed. Dus let vooral op dien zak doek, Matzen. De vent kan nog niet ver weg zijn. Gij moet den omtrek afzoeken. Ik zal den dokter last geven den hond te onderzoe ken. Goede morgen, heeren.' (Wordt vervolgd,) 9»» i i&HIIEDIMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1