De „Nachtwacht" van Rembrandt van" Rijn. Men verzoekt ons mede te deelon, dat prof. dr. II, IJ. Groenewcgen voor de af- deeling Schiedam van den Neder 1. Protes tantenbond op Donderdag 16 Februari een lezing zal houden over: „liet Geloof in On- sterfeliikheid". In het lokaal Patrimonium zal Woens dagavond 18 Januari een cursusvergadering plaats hebben, waarin ihr. mr. D. J. do Oeer zal spreken over: ,,De nachtarbeid der bakkersgezellen". De „St.-Ct." no. 12 bevat de akte van oprichting der naamlooze vennootschap Maat schappij tot exploitatie van onroerend goed V15. R. D. E. R,, te Schiedam. Doel de exploitatie van in Nedciland gelegen on roerende goederen, door koop, verkoop, huur en verhuur. Duur: tot 31 December 1930. Kapitaal: 10,000, verdeeld In 20 aandee- len van 500, waarvan 4 geplaatst en vol gestort. De vennootschap wordt bestuurd door do directie, bestaande uit 1 of ten hoogste 2 directeuren, onder toezicht van 1 ol ten hoogste 2 commissarissen. Voor de eerste maal is tot directum1 benoemd de lieer J. Vormer, architect, te Schiedam. Oostsingel 124broche met portret, Kooij- man, Oosterstraat 80; bril in étui, v. Ra vens, Nieuwebuurt 15/17; ceintuur, Bijloo, Noordmolenstraat 34j damesparapluie, fa. Bruns, Hoogstraat 174; portemonnaie met eenig geld, Trouwborst, Singel 193; blauwe das, v. Wagtendonk, K Groenendal 15; trapje van molenwagen, Outlshoom, Sin gel 85; reticule mei inhoud, Schreij, Nieu we Haven 103/8. Van den heer S. C. v. Waalwijk van Doorn ontvingen wij 'een exemplaar van een reclameboekje der Credietvereeniging te Amsterdam, waarvan hij vertegenwoor diger is. Het is een. keurig bewerkt boekje met een twintigtal opnamen van de kan toorgebouwen van het hoofdkantoor te Am sterdam en van de agentschappen in ver schillende steden, benevens van enkele in- térieuren dier kantoren. Voorts een be schouwing in verband met het bedrijf en verschillende inlichtingen. Voor de Cre dietvereeniging, maar ook voor de druk kerij, waar het boekje vervaardigd is, zal het een mooie reclame zijn. Concert „Orpheus". Deze uitvoering, gisteren in de zaal van de S. O. V., bracht ons de kennismaking met twee zangeressen ,mevr. Das t, sopraan, uit 's-Gravenhage ,en mej. Marie Pas, alt, uit Rotterdam. Was do indruk, dien wij aanvankelijk van den zang van mevr. Last, in Gouvy's werk, ontvingen, niet gunstig, later, in de liederen van Wagenaar, Rijken en Din a Appeldoorn, bleek ons, dat deze zangeres vooral in do hoogte, beschikt over een hel der geluid, niet van glans ontbloot, mot goede muzikale voordracht, maar die jam mer genoeg ontsierd werd door een sin a keloos vibreeren, waardoor de toon onvast wordt en zelfs de zuiverheid in gevaar brengt. Intusschen ,mevr. Last had wel succes met deze liedercnvoordracht, en zonder toegift, uit welke bleek, dat haar gaven op colorarutuur gebied niet weinig zijn, liet men haar niet gaan. Van zeer sympathieke hoedanigheid en van goede school getuigen, bleek de mooie alt-stom van mej. M. Pas, een nog jeugdige zangeres, die door haar rustige, eenvoudige voordracht een goeden indruk van haar zangkunst gaf. De liederen van Robert Frank en Kor Kuiler worden mot smaak en goed begrepen voorgedragen. Een belofte voor do toekomst! Het koor is opvallend versterkt; naar wij mot blijdschap vernamen telt het koor bij de tachtig medewerkers waarvan dezen avond een goed zestigtal vereenigd waren. Welk een grooten klank werd ontwikkeld, ol aanstonds merkbaar in 't middengedeelte van „Frühlings Erwachen", van Th. Gouvy (Saarbrücken 1822-1898). Bij de woorden „Sclion naht er mit Brausen", liet „Or pheus" zijn grootste krachten geldon, zonder in ruwheid to vervallen. 't Mooist klonk het koor in de drie lie deren „Sandmannclien", van Schmidt, „Va rumvan Do Vliegh, en „Innsbruck'-, enz. ,van Jüngst. Hier bleek dat het koor in de kunst van zacht, beschaafd zingen het ver gebracht heeft; het waren dan ook dank bare mdodieuse nummers, en het Holland- scho lied van den grijzen eerbiedwaardigen oud-directeur was wel niet het minste. Van bekwaamheid en technische vaar digheid gaf het koor blijk in het zeker niet gemakkelijke werk van Georg Rijken, „Eike boom". Met Prinzossin Ilse voor koor met sopraan- en altsolo ,van A. Schulz, werd het concert besloten. Hier deden zich do solisten aan hun kleine partijen volkomen recht wedervaren en gaf het koor van dit mooie werkje een goed geslaagde vertolking door mooie klankvoortbrenging en zuiver heid. Zooals altijd was do heer Georg Bijkeu de ziel van het goede verloop van dit concert; zijn leiding oefent op zijn koor een grooten invloed tot bereiking van liet gewenschte doel. Voor pianobegeleiding bij do koren zorgde de atijd vaardige Anton Rijken met groote routine, terwijl de heer Georg Rijken jdit bij de solo-voordrachten deed. Het concert eindigde op zeer wensch'e- lijk uur, terwijl de groote ruimte van de zaal nog toeliet) dat de bezoekers talrijker konden zijn. Springtij16 Januari namiddag. AGENDA- 14 Jan. Sociëteit »De Vriendschap". 8 uur. Gusto's Muziekvereen, Eeitte jaar feest. 14 s en volgende dagen. Tivoli Schouw burg. 8 uui Speenhoff en Nap (li la Mar. Olieslagers vliegt. De Pa- pendrechtsche strafzaak. 15 Constantia, 71/g uur. S. B B. 2e openb. cursus-vergadering. Spr. dr. L. Heijermans. 15 Gr. Schouwburg 21/j u, Eruditio Musica, 4e populaire namiddag concert. 15 j Gr. Schouwburg 8 u Fransche Ope ra Samson et DalBa, 16 en 18 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Edmund's Duitsche Operette »Küs- sen streng verboten". 16 en 18 Jan. Tivoli Schouwburg 8 uur. Het Rotterd. Tooneel. Jeanne de ge vloekte. 17 Jan. S. 0. V. sGemengd Koor". Orato rium Judas Maccabtins 17 Tivoli Schouwburg. 8 uur. 2e Con cert Agnes Nicholis, Max Mossel en Hamilton Harty 17 en 20 Jan. Gr. Schouwburg 8 uur. Het Rotterd. Tooneelgezelschap. De Sa lon-luitenant. 18 Jan. Lokaal Patrimonium 8 uur. Cursus vergadering. Spr. jhr, mr. D. J. de Geer. De nachtarbeid der bakkers gezellen. 19 s Gr. Schouwburg 8 uur. N. V. Het Tooneel. Trilby. 20 r Sociteit Harmonie Rotterdam. 8 uur, M. t. b. d. Toonkunst, a Die Ente Walpurgisnacht, b. Aan de Schoon- heid. 16 Feb Nieuwe Kerk. Ned. Protest. Bond. Prof. dr. II. Y. Groenewegen. Het geloof in onsterfelijkheid. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur a 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld, lederen avond specialiteitenvoorstolling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeel ing, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Emser-water, 26 cents per heele kruik. Tegen lioast, verkoudheid, maag zuur en Influenza. Rechtzaken. Oplichting. Voor de Ilaagsche rechtbank werd beden de behandeling hervat van de zaak tegen E. B„ beklaagd van oplichting, het doen vervaardigen van valsche kwitantiën ten na- deele mm weldadige vereenigingen, waarop de contributies dier vereenigingen werden geïnd. liet Donderdag j.l, geschorste getuigen verhoor, werd thans voortgezet. Na afloop daarvan eischte het O. M. tegen den bekl, drie jaar gevangenisstraf, met af trek van 2 maanden preventieve hechtenis. B.'s verdediger concludeerde tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolgincr. met verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstel- iing, welk verzoek door de rechtbank werd afgewezen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: 1 paar wanten, lorgnet in étui, sleutels, fantasie-broche. Bij de volgende personen Portefeuille met inhoud, Meiboom, Oud- dorpschestraat 1; zweep, v. d. Water, Ap pelmarkt 2; rozenkrans, Visbeok, Fabri- straat 43; R.K, kerkboekje, y. d. Tempel, Sport. Woudesteijn. Eenigen tijd geleden liebben wij mede gedeeld, dat eenige eigenaren van hard dravers de noodige stappen gedaan heb ben bij Burgemeester en Wethouders te Rotterdam, ter verkrijging der toestem ming, om weder draverijen te mogen hou den op Woudesteyn. Wij vernemen thans, dat de bedoelde aanvrage is uitgegaan van de Ncderlandsche Vereeniging ter be vordering van de fokkerij van snelgaande tuigpaarden van hooge waarde, welke vereeniging in December van het vorig- jaar te Amsterdam werd opgericht. Het plan bestaat, indien op het verzoek gunstig wordt beschikt, gedurende April tot November op Woudestein draverijen uit te schrijven, In dit geval zal genoemde vereeniging van het houden van draverijen te Wjoest- duin afzien. Boksen. Johnson, Amerikaanseh i\eger-wereldkam pioen van de zwaar-gebouwde boksers vooral bekend door het vuistgevecht te Reno, waar hjj Jeffries klopte zal wellicht in Londen komen boksen om den kampioen- schapstitel en honderd-vijf-en-twintig-duizend gulden. Dat zou dan gebeuren in de Kro- ningsweek. De strijd zou worden geleverd in het Stadium, en de man die het tegen den geduchten neger zou moeten opnemen, is reeds gevonden. Het is de vuistvechter Kaufmann, worden om een vroeger of later uur voor het ontsteken en uitdraaien te verkrijgen. Dit vorstellen geschiedt door de werk lieden der gasfabriek, belast met het schoonmaken der lantaarns. Bovenstaand lijncliché, naar een foto, vervaaidigd, geeft een beeld van de gelukkig herstelbare beschadiging, welke con overspannen zich verongelijkt meenend individu, aan Neêrland'a kostbaarst moestenstuk heeft aangebracht. Gelukkig is de schade herstelbaar, doch de snede, welke de man door de vernislaag gal', vervult den aanschouwer op het eerste gezicht met schrik en ontsteltenis. (Voor nadere bijzondei heden zie men het Tweede Blad.) Luchtvaart. Nog een vliegtocht over den Atlantischen Oceaan. Zonder veel reclame-misbaar worden in Duitschland toebereidselen getroffen voor een tocht per bestuurbaar luchtschip over den Atlantischen Oceaan, te ondernemen door den Amerikaan Jozef Brucker, die van Duitseh origine is. Er wordt reeds een bal lon van het halfslappc systeem gemaakt, die 9500 kubieke meter waterstofgas zal bevat ten, 604 meter lang, met een grootste door snede van 17 meter. De ballon, die te Augsburg gemaakt wordt, zal, wanneer hij gereed La, muu Kiel worden vervoerd, van waaruit proefvluchten over de Oostzee zui den worden gedaan Vandaar zal het luchtschip per boot naar de Kanarische of Kaapverdische eilanden worden gezonden, welke eilandengroep als uitgangspunt zal worden gekozen, staat nog niet vast. Aeroplanes voor den krijgsdienst. liet Huis van Afgevaardigden in de Ver- cenigdo Staten heeft goedgevonden dat een gedeelte van de som van 250.000 doll., in dertijd toegestaan voor uitbreiding van den verkenningsdienst, zal worden gebruikt voor den aankoop vim aeroplanes. Oeatengfl ftfenws. De beschadiging van de Nachtwacht. Men meldt ons nog uit Amsterdam: Den geheelen morgen bevonden jhr. Van Riemsdijk, prof. Allebée en jhr. Six zich in de Nachtwacbtzaal. Jhr. Van Riemsdijk verzekerde ons, dat de aangebrachte schade van geen bcteckeuis is eu dat de schrap door do beenen van Banning Cocq nog heden „onder handen" zal worden geno men. De heer Westermaa met zijn beide zoons bevonden zich hedenmorgen even eens in de Nachtwacbtzaal en begonnen al dadelijk met de restauratie. Het zal wel licht mogelijk zijn, zoo verklaarde ons de heer Van Riemsdijk, reeds hedenmiddag om 4 uur de reparatie in ougonschouw te nemen. Vanwege de justitie werd heden nog een. foto van de Nachtwacht geno men. De reparatie zal in do Nachtwacbtzaal geschieden. Omtrent den gearresteerden R. A. Siegrost vernemen wij nog, dat de man kort geleden ontslagen was uit een Gasthuis hier tei stede, en sedert dien geen werk had. Na zijn herstel begaf hij zich naar Den Bosch Lij zijn zuster, waai en tijd bleef, waarna hij Maandag j.l. naar Amsterdam terugkeerde. Hij was de paar laatste dagen heel stil geweest en den dag waarop hij do baldadigheid pleegde had hij aan zijn schoonzuster, die hem vroeg of hij dos middags thuis bleef eten, geantwoord: „Dat zal je nog wel zien". Uit de couranten las zij 's avonds, dat hy de reeds gemelde daad gepleegd had. De nPrins Willem, V", Men seint ons uit Amsterdam De sPrins "Willem V" arriveerde den 10en Januari te Paramaribo. Zooals men zich herinnert, begon men zich -- hoewel tengevolge van de vertraging waaraan telegrammen van uit Paramaribo onderhevig waren, hiertoe geen aanleiding bestond in sommige kringen ernstig onge rust te maken over het uitblijven van eenig bericht van het stoomschip. Door bovengenoemde mededeeling van de directie is gelukkig aan deze bezorgdheid een einde gemaakt. ting Damstraat. Het „houdt den dief" ver oorzaakte weldra een geweldige opschudding en trok de aandacht van een juist voorbij- gaanden waschbezorger, die een baal wosch- goed voor den vluchteling wierp. De hinder nis bereikte haar doel, want de kerel strui kelde en werd weldra gegrepen. Na in het café geconfronteerd te zijn werd hij geboeid naar het bureau Pietershal over gebracht. Naar dt Oost. Met het s.s. „Tambora" vertrekt heden uit Rotterdam naar Oost-Indië een deta chement suppletietroepen, sterk 3 onder officieren en 35 minderen, onder bevel van den 2e-luit. der infanterie M. H. Scheu- rer en onder medegeleide van den 2e-luit der genie C. Ouwehand, beiden herkom stig van de Kon. Militaire Academie. Landverhuizers, Het stoomschip Nieuw-Amsterdam der HollandAmerikalijn vertrok hedennacht 12 uur uit Rotterdam naar NeW-York met 59 eerste, 185 tweede en. 405 derde klasse passagiers. In brand geraakt. Door het vlamvatten van een petroleum- toestel geraakte heden de 72-jarige juf frouw P. Hamer, te Utrecht, in brand. Zij bekwam doodelijke brandwonden. Eindelijk gepakt De politie te Schoten heeft, naar men ons uit Haarlem meldt, aangehouden een zekeren Termets, die in December 1909 een revolverschot loste op zijn baas op de papierfabriek te Velzen. T. had sedert de vlucht genomen en had o. a. een tijd in Duitschland ver toefd. Verpletterd. Woensdagnamiddag had er een (re-seljjk ongeluk plaats in de bosschen van Beusdael bij Epen (LimbBij hei rooien van dikke' boomwortels had zekere N., woonachtig ie Laridsraad (Gulpen), het ongeluk onder een dikken boomwortel te geraken, voodat zijn hoo/d verbiijzeld weid Ilij was dadelijk een lyk. Een lastig heerschap In de Calandstraat te Rotterdam is de Russische vice-consul, de heer Petersen, aangevalen door een Zweedschen matroos, F. C. genaamd, dio zich bij bet Russische consulaat was komen beklagen over een vermeend onrecht, hem. aan het Noorsch consulaat aangedaan, doch daar de deur was gewezen., waarom hij zich nu op den Russischen vice-consul wilde wreken. Een politie-agent arresteorde den aan rander. De aardbeving in Turkestan. De particuliere berichten uit .Wernyi luiden veel onrustbarender dan do offi- cieele. Het grootste deel der Inwoners kampeert, volgens eerstgenoemde berich ten, nog onder den blooten! hemel en lijdt gebrek aan alles. Overal vertoonen zich' spleten en scheuren in den grond: Er heerscht nijpende koude. Op den wegnaar Prsjewalsk liggen honderden lijken. Aan do oevers van het Issikkoel-meer zijn allo dorpen verwoest. De bodem is in die streken geheel gewijzigd. De postwegen zijn op tal van plaatsen versperd door neer gevallen rotsblokken van de bergen. Op enkele plaatsen hebben zich diepe afgron den gevormd. Volgens de jongste opgaven is het aan tal slachtoffers vierhonderd. De gouverneur heeft de Russische ïe- geering verzocht, in geheel Rusland inza melingen te laten houden. Een rjivieldicf op heeterdaad betrapt Men meldt ons uit Amsterdam: Een groote opschudding veroorzaakte "Vrijdagavond een rijwieldicf, die de brutali teit zoover dreef om een aan een ketting ge sloten rijwiel, staande voor het café van den heer H. op den Dam, kalmpjes los te scha kelen. De eigenaar, de heer J. H., stormde naar buiten op het oogenbiik dat het heer schap op het rijwiel wilde sprongen. Doch zich betrapt ziende, wierp de man het rij wiel weg en maakte de beenen in de rich- Gevaarlijke passagiert. Het stoomschip „Sandhurst" van de Sloomvaart-Maatsch, „Nederland" bracht Woensdag te Amsterdam vier jonge panters voor Artis. Ofschoon de krachtige, jonge dieren in stevige tralie-kooien werden verzonden, heeft een hunner gedurende de reis op een avond de kans schoon gezien te ontsnap pen en ondernam in het heerlijke gevoel der herkregen vrijheid een wandeling over het stampende en slingerende schip, om ten slotte in de hut van den kajuits jongen terecht te komen. Deze had zich ter ruste begeven, zon der de deur zijner hut te sluiten, doch werd vrij onzacht uit zijn eerste sluime ring gewekt, doordat het aapje, hetwelk de hut met hem deelde, hem onder ang stig sissen en blazen bij do haren trok. De arme jongen ontwaakte verschrikt om ter vermeerdering van zijn angst en ont steltenis op eenige schreden afstands van hem den glimmenden kop van don pan ter te bespeuren en de vlammende oogen, welke als vurige kolen door de duister nis lichtten. Zijn tegenwoordigheid van geest niet ver liezend, ontstak hij aanstonds alle elec- trische lichten, zoodat de hut plotseling in een zee van licht baadde en de pan ter verschrikt een pas achteruit deed en do oogen voor het schelle licht dichtkneep. Van dit oogenbiik gebruik makend sprong de kajuitsjongen over zijn waschtafel de hut uit on gooide de deur in het „1/. De panter zat gevangen! Aanstonds werd nu de kooi voor de deur gezet en de panter met eenige kippen er in gelokt. Toen dit niet gelukte, werd de hut uitgezwaveld, waarop de panter het toch maar wenschelijker vond weder zijn vroegere .verblijfplaats te betrekken. Aldus liep dit incident gelukkig zonder ongelukken af. Een tram zonder rails. De tram zonder rails zal binnenkort ook op de Engelsche straten verschijnen. Met 1 Maart zal het gemeentebestuur van Manchester het nieuwe systeem invoeren, en te Bradfort zullen reeds de volgendo maand trammen zonder rails als verkeers middel worden gebruikt. Toorts worden een vijftigtal andere steden geroemd, waar plannen in. de maak zijn om het systeem in te voeren. 1 Wanneer het Engelsche parlement zijn goedkeuring eraan hecht, zal de tram wagen zonder rails in die vijftien steden een even alledaagsch gezicht opleveren als nu de motor-omnibussen daar. De wagens worden electrisch gedreven en hun eleo triciteit ontleenen ze, evenals de gewono electrisch© trams, aan een bovengrondsche geleiding; alleen wordt de stroom door een bovengrondsche geleiding ook terug ontvangen. Een 8-jarig meisje met een baard. Automat, lantaarnaansteker en -uitdraaier Te Groningen wordt op 't oogenbiik een proef genomen met een toestel om de straatlantaarns automatisch aan te steken en uit te draaien. Aan de straatlantaarns, *aarop deze proef genomen wordt, is, midden onder de glaslantaam een blauwgrijs cylindertje aangebracht, waarin een klokje, waarvan het uurwerk op een bepaald uur het over dag onzichtbafe vlammetje opdraait tot de eigenlijke lichtgevende vlam en deze den volgenden morgen weer tot het nietige vlammetje terugbrengt Al nam- mate de zon eer of later opkomt en ondergaat moet dit uurwerk versteld Een der merkwaardigste natuurspelingen is ongetwijfeld de 8-jarige lied wig Kojinski, in een dorpje in de Pruisische provincie Posen geboren. Het kind heeft een volko men ontwikkeld mannenhoofd met een zwar ten baard en snor, terwijl hour haar daaren tegen blond is, waardoor het contrast nog wordt verhoogd. De ouders, broers en zusterë van het meisje zijn volkomen normale menscken. Op driejarigen leeftijd, nadat zij van een ernstige ziekte was hersteld, had een geheela I

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2