63" Jaargang bondag 15 Januari 1911 No. 13510 Derde Blad De seiertap ier barones. Dcze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: \oor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). BINNENLAND. Kennisgeving. AANGIFTE TAN LEERLINGEN voor de Openbare Scholen voor Gewoon Lager Onderwijs C—H. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. geven bij deze kennis, dat de aangifte van leerlingen voor de Openbare School: C. (Lange Nieuwstraat), Hoofd do heer A. BAAN, D>. (St. Anna Zusterstraat), Höofd de heer J. HAGE, E. (Dwarsstraat), Hoofd do heer M. MAR TENS, F. (Broersvest), Hoofd de lieer. B. VAN BOCHOVE, G. (Prins Mauritsstraat), Hoofd de lieer J. VAN DER HOUT, H. (Schoolstraat), Hoofd de heer J. A. VAN DER POEL, kan geschieden bij de hoofden dier scho len tusschen: 15 Januari en 11 Februari a.s. Zij herinneren er aan, dat de leerlingen om toegelaten te kunnen worden moeten zijn geboren vóór of op 25 Octo ber 1905 en moeten zijn voorzien van een vaccinatie-bewijs of van een genees kundige verklaring, dat zij aan de natuur lijke kinderpokken hebben geleden. Burgemeester en Wethouders maken do ouders bij deze opmerkzaam, dat zij dio voor hunne kinderen toelating verzoeken op eon der scholen F (Broersvest) of Or (Prins Mauritsstraat)) het. navolgende schoolgeld verschuldigd zijn: a. voor één kind 20 cent per week; b. voor twee kinderen uit één gezin 32V2 cent per week; c. voor drie kinderen uit één gezin 40 cent per week; d. voor élk kind meer uit één gezin 5 cent per week; mi zij, die toelating voor hunne kinderen verzoeken op een der scholen C (Lange Nieuwstraat), D (St. Anna Zusterstraat), E (Dwarsstraat), of H (Schoolstraat) (behou dens bij gebleken onvermogen hieraan to kunnen voldoen) als schoolgeld verschul digd zijn: a. voor één kind 10 cent per week; b. voor twee kinderen uit één gezin 16 cent per week; c. voor drie kinderen uit één gezin 18 cent per week; d. voor elk kind meer uit één gezin 4 cent per week. Schiedam, 14 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. V. SICKENGA. I. Hetgeen We hier gaan verhalen, is een waro geschiedenis, en dus ook werkelijk gebeurd. Mevrouw Geisborg, een Framjaiso, een allerliefst en geestige Parisieno, had, daar zij evenmin als eerrig ander in de toe komst kon zien, ecnige jaren voor hc uitbreken van den Franseh-Duitschen oor log in 1870 een Russischen baron ge trouwd. Toen er een einde gekomen was aan den voor Frankrijk zoo noodlottigen oorlog en do vrede gesloten was, woonde zij te Berlijn. Op hot oogenhlik, dat ons verhaal een aanvang neemt, was mevrouw Geisberg, wier FranscK hart bloedde, bij het ver nemen van al de overwinningen door do Duitschors op haar arme landgonooten be haald, in den rouw gegaan, en bracht een groot deel van haar tijd door met bidden voor hot ongelukkige Eranscho leger. Zij ging weinig uit en in haar salons, waar het altijd de verzamelplaats was van de hooggeplaatste personen, hield zij slechts nu en dan, en dan nog wanneer liet be slist noodzakelijk was, receptie, daar de betrekking van haar man, als minister van Staat, dit vereischto. lYanneer men het voorgaande weet, js Inwisseling van pasmunt. De Min. v. Financiën publiceert in de St.-Ct." de lijst van kantoren waar de Ne- derlandsche pasmunt-, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen cn bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, gul dens en halve guldens. Daaronder komen voor Hoek van Holland (vanaf 1 Mei 1911). Schiedam (Directe belastingen en Invoerr. en Aoc.). Vlaardingen. Maassluis. KüUer naar de Oost. Naar wij vernemen, zal Küller Zaterdag 21 Januari per s.s. „Prinses Juliana" van Amsterdam naar Singapore vertrekken, al waar hij het eerst zal vliegen. Hij neemt 2 Antoinette monoplanes mede, alsmede vol ledige stellen onderdeelen, en twee helpers. Als zijn impresario treedt op L'ouis Bouw meester Jr., die reeds Maandag via, Genua naar Singapore réist, teneinde daar do voorbereidende maatregelen te nemen. H. IJ. S M, De directie van do H. IJ. S. M- heeft aan „Het Van Hasseltfonds" een belang rijken steun toegezegd, door een jaarlijk- sche bijdrage te geven, gelijkstaande aan de jaarlijksche bijdragen van de ambtena ren en beambten der Maatschappij, tot een maximum bedrag van f 1000. Kunst en Wetenschap. Peary. Reuter seint uit "Washington: De commissie uit liet Huis van Afgevaar digden hoeft een rapport uitgebracht, waarin zij gunstig adviseert op het wetsvoorstel om Peary naar aanleiding ran zijn praestar ties als Poolreiziger met den rang van schout-bij-nacht te pensioneeron. De commissaris van aardrijkskundigen cn landmoters, die de notities van Peary heeft nagezien, verklaart, dat Peary de Pool op 6 tot 10 mijlen heeft bereikt. Kerk en School. Geref. Kerken. Beroepen te Schoondijke de heer II. C. Rutgers, cand. te Amsterdam. Hooger Onderwijs Universiteit te Leiden. Bevorderd tol doctor in de rechtswetenschap op stellin gen de lieer L. A. van Tienhoven, geboren tc Werkendam. Doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer J. van Hoorn. Luchtvaart. Parijs Brussel— Parijs. De sportcommissie van "de Fransche Auto mobielclub heeft gisteren uitgesproken dat Wijnmalen titularis is van den prijs van 50,000' bestemd voor de vlucht Parijs BrusselParijs. Dit beëindigt alle moeilijkheden. De eenige formaliteit, aan welke nog vol daan moet v,orden, is dat liet hoofdbestuur inn de Automobielchib op zijn beurt de uit spraak der sportcommissie officieel verklaart Dit zal Woensdag geschieden. hot gemakkelijk na to gaan, dat die re cepties voor mevrouw Geisberg een ware marteling waren. Zooals het meer gaat in do groote wereld, blonken de dames der Berlijnsch'e aristocratie niet uit door ver stand en waren dientengevolge ook zeer weinig fijngevoclend. Zoo waren zij er o. a. altijd op uit om op deze bijeenkomsten de arme Fraufuisc onaangenaam te zijn, j.% haar zelfs to beleedigon, door voortdurend te spreken over de overwinningen van het Pruisische en de verliezen van het arme Frauscho leger. De brutaliteit der dames ging zelfs zoo ver, dat, toen men op zekeren avond weer in do salons der familie Geisberg bijeen was, men er toe overging de annexatie te vieren van do provinciën Elzas en Lotha ringen. Do barones was natuurlijk wel ge noodzaakt haar gasten gezelschap to hou don en wendde bovenmonscholijke pogingen aan om zich staande te houden. Zij moest zelfs het oor Iconen aan de verhalen van een dikke dame, die zoo onkiesch was vol te houden, dat Berlijn weldra de eer ste stad van Europa zou zijn, alle andere groote steden achter zich' latende, Dit ging de barones toch' wat al te ver ze kon zich plotseling niet meer inhouden cn riep uit: „Neem me niet kwalijk mevreuw, dat ik met u vap mcening moet verschillen, en sta mij toe te zeggen, dat, welke verove ringen uw leger ook maakt, welken roem Prijs dor Advertentiën: Van 1—6 regels tl 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige vo.orwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen, ïnterc. Telefoon Gemengd Nieuws. voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De Gouden liegen. Wat de vliegers tot op 31 December 1910 officieel hebben gewonnen, vertelt do Pa- rijsche „Auto". Het blad komt dan tot het enorme bedrag van 4.705.500 francs, dat aleen in 1910 werd gewonnen. De vlieger, die het meest won. is L'ouis Paulhan, die in 1909 en 1910 to zamen, eon totaal haalde van 430.000 frs.; do vlie ger, die het minst won, was de fabrikant- vlieger Bréguet, die aan prijzen slechts 143 frs. in de wacht sleepte. De Franschen ne men natuurlijk het grootste aandeel weg, de bakermat der luchtvaaartsport heeft daar in zekeren zin recht op. Do eerste aiefc- Franschman, die het meest won, is de Engelschman Graham Whi o, met 275.000 francs. In 1909 stond Rougier aan Het h'oofd met een winstbedrag van 119.500 frs.; 1910 plaatst Paulhan als eerste met 350.000 frs. dan volgen Latham 289.500 frs.; Morane 289.300 frs.; G. White 257.000 frs.; Leblanc 174.000 frs.; Cattaneo 156.500 frs.; Cha vez 156.000 frs.; Capt. Dickson 131.000 frs. Vervolgens maken onze landgenoot Henri Wijnmalen en Sopwith dead heat, voor de negende plaats, ieder met 100.000 frs. Rougier won dit jaar 92.000 frs.; Legag- neux 89.500 frs.; Aubrun 78.500 frs.; Moi- sant 67,750 frs.; Curtiss 60 mille; Olie slagers won alleen te Reims 51.200 frs., in de lijst komen de ongeveer 335 a 40.000 gulden niet voor, die hij hier te lande op streek. Kuiler staat op de lijst met 17.150 frs., waarvan hij, helaas, bitter weinig overhield. Laten we hopen, dat het hem in Indië beter zal gaan. Madame de Laroche won van de vlieg- sters het meest; zij staat op de' lijst met 15.180 fis. In deze lijst zijn alleen die be dragen ondergebracht, die officieel op mee tings of wedstrijden waren uitgeloofd. Het was natuurlijk niet mogelijk te becijferen, hoeveel een Blériot of een Henri Farman hebben verdiend met hun talrijke demon straties in alle deelen van Europa. Te Belmont-Park hij New-York werd het grootste bedrag aan prijzen uitgeloofd, en wel 400.000 francs; volgt Boedapest met 350.000 francs; Boston met 285.000 frs.; do raid Londen—Manchestor 250.000 frs.; Nizza 212.000 frs,; Verona, Reims, Brus sel, Lvon en Milaan ieder met 200.000 fr9., etc. etc. Het is niet te boud gesproken, wanneer we hier het totale bedrag, in 1910 door do gezamenlijke vliegers gewonnen, op ruim 10 milliocn frs. schatten. Ontslagen. Uit Amsterdam wordt ons gemeld Onlang3 deelden wij mede, dat eenige bo den aan de rechtbank, griffie en parket, alhier, die den leeftijd van 64 jaar bereikt hebben of spoedig zullen bereiken, aanzeg ging hebben ontvangen, dat zij op 1 Ja nuari 1913 van hun ambt ontheven wor den, zonder dat zij aanspraak op pensioen kunnen maken. Nimmer hebben de betrok ken boden, bchulve een hunner, aanspraak daarop gehad, daar zij niet als Rijks-ambte naren waren aangesteld. Ruim twee jaar ge leden ontvingen de boden echter een aan stelling als Rijks-beambten, waardoor zij in aanmerking kwamen voor pensioen, waarvoor zij als alle andere Rijksambtenaren een zeker percentage van hun salaris moeten stollen. De oude boden, die reeds 25 en 30 en meer dienstjaren hadden, ontvingen een af stelling als tijdelijk bode, daar de storting tot deelname in het pensioen te hoog zou zijn. Men deelde ons mede, dat die boden, dio door ouderdom of lichaamsgebreken van aun ambt ontheven werden, weliswaar geen pensioen kregen in den zin der wet, doch toch een wekelijksche uitkeering ontvingen uit een fonds met een kapitaal van f 20.000, en in welk fonds gelden, bezuinigd op de uitgaven der rechterlijke macht, werden ge stort, zelfs weduwen van overleden boden ontvingen hieruit onderstand. Dit kapitaal is nu door het Rijk genaast. Het gevolg hiervan is nu, dat de boden, die nu ontsla gen worden zonder pensioen, ook geen uit keering zullen krijgen. Men overweegt thans middelen om te voorkomen, dat de betrokke nen niet zonder eenige ondei stand aan den dijk worden gezet. Naar men ons nog mededeelde, behoort ook de bekende oud-rechercheur Panhorst, die werkzaam is als concierge-portier bij de rechtbank, onder degenen, die de bewuste aanzegging van ontslag tegen 1 Januari n.s. ontvingen. Die/stal uil een brandkast. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het bedrag dat ontvreemd is uit de brandkast .•an de Centrale Werkplaats der Staatsspoor te Utrecht ruim 2300 bedraagt. De commissaris van politie aldaar heeft, daar de vermiste bankbiljetten van 10 met een speld bijeen waren gestoken, onmid dellijk bericht verzocht, indien biljetten, welke spcldeprikken vertoonen, ter inwisse ling mochten worden aangeboden. Deze op roep heeft, naar het ,,Utr. Dbld." meldt, heel wat menschen aan het hoofdbureau van politie gebracht, allemaal met briefjes van tien gulden met speldenprikken er in. Men wist niet, dat er zóóveel bankbiljetten van 10 in omloop waren met gaatjes! Ieder een dacht natuurlijk, dat hij bankbiljetten had, die nfkomstig waren van den bewusten diefstal bij de Staatsspoor; en de commis saris in de betrokken sectie heeft tal van be- zookers te woord kunnen staan, die „dach ten" cn „meenden" het ook oogst dien gij eigenlijk verschul digd bent aan het noodlot, dat zich tegen Frankrijk schijnt te keeren, or toch één stad is, waarvoor Berlijn ten allen tijde zal moeten onderdoendie stad is Pa rijs, mevrouw,, de koningin van alle hoofd steden der wereld, het middelpunt van beschaving en kunst." Hot kon niet uitblijven, dat dit gezegde onder do Duitsche dames groote opschud ding verwekte, zij waren het natuurlijk geenszins met mevrouw Geisberg eens, cn dezo laatste, die blijde was wraak te kun nen neincn, ging voort: „Ik zou u aanra den, dames, mij maar niet te hard tegen to sproken, want ik zou u hot tegendeel nog wel eens kunnen bewijzen. Wéost zoo goed cn schenkt mij een oogenblik uw attentie. Ik wil u do overtuiging geven, dat Parijs wel degelijk hoven alle andere Euro- peesclio Hoofdsteden gaat, en daarom wil ik u liet volgende voorstel doen: Ge gaat van avond naar huis cn zoekt daar oen i'oor werp, het kleinste, het onbeduidendste, dat ge maar vinden kunt, cn laat me dat brengen. Ik zal het dan naar Parijs zen den en ik maak mo sterk, dat ik het binnen den tijd van acht dagen terug zal hebben, door de Parijsche industrie veran derd in een kostbaar sieraad of prachtig kleinood. Ik wil er zelfs een weddenschap op in gaan, maar zooals .bij allo weddenschappen het geval is, moet er een prijs gesteld worden, en ik wed om duizend gulden, dat In tusschen is geen enkel biljet gebleken inderdaad deel uit te maken van de gestolen waarde. De briefjes van 10, die verdwenen zijn, moeten speldenprikken vertoonen dicht bij den rand en de heden aangebrachte bil jetten hadden gaatjes, die lager waren aan gebracht. Zelfs een inspecteur van politie kreeg een biljet van 10 met een prikje er in, in handen en „dacht" natuurlijk ook dadelijk Maar ook dbt prikje zat te laag. Er is derhalve nog geen enkele nadere aanwijzing en de zaak is nog héél duister. Te meer, als men weet, dat óók de reserve sleutels van de brandkast verdwenen zijn. Radeloos. Te. L'oosduinen werd gisteren een man gegrepen, die zich' voor de jWéstlandsche stoomtram wierp. Toen de politie Hem in verhoor nam, bleek de man een Ha genaar door voortdurende werkloosheid tot zijn wanhoopsdaad te zijn gekomen. In den voormiddag Had hij zich in zee ge worpen, maar was toen ook in zijn plan verhinderd. Hij had sedert met zijn slik natte goed rondgedwaald. Drenkelingen. Gisternamiddag is uit de Kloveniersburg wal, bij de Staalstraat te Amsterdam, het lijk opgehaald van een man van ongeveer 45 jaar. Het lijk van den op 19 December ver misten Rijnstuurman A. Meijer is gisteren ter hoogte van de ijzeren scheepswerf te Lobith uit den Rijn opgerischt. ik mijn belofte zal houden; is dat werkelijk zoo en win ik ze, dan zal ik het geld sturen aan do arme Fransche gewonden, mijn landgenooten „Dat is afgesproken," riepen in koor de Berlijnsche dames. II. Do dames lieten er geen gras over groeien, dienzclfden avond nog beraadslaag den zij mot elkaar, en reeds den volgenden morgen vóór twaalf ontving mevrouw Geis berg een enveloppe. Met veel omzichtig heid werd deze enveloppe geopend, en waarlijk, zo bevatte het voorwerp, dat de Dutischo dames voor de weddenschap had den uitgezocht, cn dat voorwerp bleek niets anders to zyn dan een haar. Ja, werkelijk, het was een haar, en dat nog wol een van de vurigst roode kleur. Toen de barones het zag, was het haar moei lijk een gevoel van angst to onderdruk ken; wat was er nu van een Haar te ma ken, yroeg zo zichzelve af. -Stel u eens voor, dat zo de weddenschap verloor 1 Ze was lang in gepeins verdiept,, hoe zij het aan zou leggen, om, niettegenstaande de kansen zoo slecht stonden, toch do wed denschap te winnenPlotseling kreeg zo evenwel een goeden inval,..-. Jaren ge leden woonde or in do me de la Paix to Parijs, een juwelier, die het in zjjn vak zeer ver gebracht Had. Dien zou zo schrijven, maar ze stond nog voor een moeilijkheid hoe aan zijn naam te komen. Maar een van Haar juweolen armbanden Toch bezweken. Gistervoormiddag omstreeks Half elf is aan den Zuidwal, bij de Spinozabrug in Den llaag, een 21-jarig meisje te water ge raakt. De brugwachter J. J. Oosterdag wist met een dregge de drenkelinge, die het be wustzijn verloren had, op hét droge te brengen. Na gedurende hijna een kwartier de voorschriften voor de kunstmatige adem haling te hebben toegepast, mocht het hem gelukken, de levensgeesten van het meisje weer op te wekken, waarna zij naar "het Gemeenteziekenhuis werd vervoerd. Daar is zij echter eenige uren later overleden. Ononiseering van rivierwater. Met de verbetering van de zeer slechte Petersburgsche drinkwaterverzorging door Newa-water is men dezer dagen een bedui dende schrede voorwaarts gekomen, doordat het den Russischen electrotechnischen wer ken van Siemens en Halake door de atad in opdracht gegeven en in gemeenschap met de Felten-Guilleaume-Lahmeyerwerken aange legde Ozone-waterwerk in exploitatie is ge bracht. In dit Ozone-waterwerk wordt langs den weg van electrische hoogspannings-ontladin- gen uit gewone lucht zeer geconcentreerde ozone-lucht gevormd, die, zooals bekend, de eigenschap bezit om, na met water in aanra king gebracht te zijn, alle kleine organismen, in 't bijzonder pathogene bacteriën, da ver- wekkers en overbrengers der cholera- en was immers uit den winkel van dien ju welier en in do étui zou diens naam wel vermeld staan. Goddank liep ook dit mee, en ze zond hem het haar; zij legde hem de geheele zaak uit, schreef wat er aan Het winnen van de weddenschap verbonden was, ver zocht Hom allo pogingen in het werk te stellen om Haar uit de moeilijkheid, waar in zij zich bevond, te redden, er bijvoegend, dat hij het aan zijn Franschen naam. ver schuldigd was. En de barones werd niet teleurgesteld. Acht dagen later ontving zij als antwoord op haar schrijven een pakje, alleen met dit opschrift: „Zending uit Frankrijk...''' 't Was niet te verwonderen, dat de ba- lonos het met bevende handen opende. Het bevatte con voorwerp van zilver, kwistig met diamanten versierd cn waarvan hier de beschrijving volgt: Bovenaan op email schitterde de zwarte adelaar (het wapen van Pruisen), die in zijn klauwen het haar droeg. Aan dit haat hing een klein medaillon, waarop twee jonge meisjes geschilderd waren, met wan hopende gezichtjes. Ze stelden Elzas en: Lotharingen -voor. Daaronder stond in driekleurige letters het volgende: „Do adelaar Houdt zo slechts pan één haar". Do barones had de weddenschap gewon nen. I m iiedamsche mmn De Secretin is,

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9