63~ Jaargang. Dinsdag 17 Januari 1911 No. 13511 Het Boek van Paracelsus. Verkoop Mandemnakerstccn. BUITENLAND. België. BINSF.NL A NO. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Viaard in gen 11.1.25 franco per post fl. 1.65. Prjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Gxoote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. ïu uö nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Burgemeester on Wethouders van Schie dam, zijn voornemens bij openbare inschrij ving to verkoopen een partij van onge veer 2000 bos mandenmakersteen !n 5 perccclen. liggende aan het vaarwater langs het Sterrebosch, De voorwaarden liggen ter lezing ter gemeente-secretarie (afdeeling A). De gezegelde inschrijvingsbiljetten moe ten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschiijvings- biljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, vóór of op (19 Januari as., des middags 1 uur. Nadere inlichtingen zijn iederen werkdag tusschen 9 en 10 uur te .verkrijgen ten kantore van de Gemeentewerken, terwijl aanwijzing der perceelen dagelijks ge schiedt door den boschwachter. Schiedam, 16 Jan. 1911. FRANKRIJK. Do schoolkwestie zal binnenkort in de Ka mers aan do orde komen. Dat geeft in de bladen aanleiding tot beschouwingen o\er do resultaten, welke de vet van 1905 beeft gebracht, resultaten, waarover men geenszins (^-•redigd is. Men wijt die voor een groot deel aan de verzoenende houding der regce- ring tegenover de geestelijkheid. Minister president Briand, de rapporteur der wet op de scheiding van kerk en staat van eertijds, is, sedert hij president van don ministerraad is, aanmerkelijk van houding in de kerke lijke kwestie veranderd. Zijn jongste rede voeringen, wautin hij go bemiddeling en toenadering naruhong, wekten veel opzien en werden door velen onhandig en gevaarlijk genoemd. Do verzoenende houding der regee ring, sloeg bovendien een slecht figuur, om dat Rome nc-li van vrede, noch van een over eenkomst iets wil weten. Het zal er nu voor de regeering om gaan of zij terug zal wijken, of met geweld haar zin zal doordrij1- ven. De meerderheid der Kamer staat onge twijfeld laatstgenoemde taktiek voor, zoodat het land, wordt deze verwachting verwezen lijkt nog bewogen dagen tegemoet gaat. Zelfs in' den anti-clericalen hoek windt men er geen doekjes om, dat de Kerk zoo goed als niets van haar oude voorrechten heeft verloren. Zij is even machtig als voor de wet van 1905 was aangenomen. Do bis schoppen hebben duidelijk hun plannen ten aanzien van deze wet te kennen, gegeven. Zij zullen ze niet gehoorzamen en verbieden ook de katholieken deze op te volgen. Boete en gevangenisstraf deren hen weinig, de ge rechtelijke straffen zijn hun een welkome propaganda. In de eciste plaats hebben de veroordeelde pielaten nog nooit met den ker ker kennis gemaakt en voorts werden de boeten door rijke parochianen of geloovige oude dames betaald. Kardinaal Lujoti, onlangs Joor den rech ter veroordeeld, pleegde denzelfden avond van de uitspraak recidive., door in zijn ka. tliedraui ouders en kinderen tot verzet op te stoken Het land wordt oveistroomd met propagandistische tractaatje9 en brochures. De geestelijkheid zal niet toegeven. De bis schoppen slingeren hun anathema tegen de regeeringsgczïiule bladen. De nrelaten in hot Zuidwesten zijn ermee begonnen on hun ge- loovigen, uit vrees dat hun absolutie zal worden geweigerd, durven geen republikein- sclte bladen meer lezen. En volgens de meening van welingelichte personen zal Rome zijn verzet nog \ergrootcn, ja, pessimisten voor spellen een tweeden schoolstrijd. Aldus ziet men de regeering geplaatst met aan de cene zijde de C(onfédération) Géné rale) dn T(ravail) met zijn anarchistisch ge vaar en aan de andere het Episcopaat met zijn ondermijning van het gezag en zijn in blazingen van buiten. Dit alles zal hoogst waarschijnlijk eerstdaags in de Kamer tor I] rake komen en men verwacht dan van de regeering een verklaring hoe zij het schip van staat, dat zij tusschen beide uitersten nu reeds geruimen tijd laveerende heeft gehou den, een rechten koers wil laten nemen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Luik een conferentie plaats tusschen een afgevaardigde der mijndirecties, twee arbei dersafgevaardigden en den minister van ar- eid. Men kwam overeen, dat de directies do eLcheii der werklieden betreffende den schafttijd en het in- en uitgaan der mijnen zouden aannemen. De andere punten van plaatselijk belang zullen worden geregeld in elke mijn met de afgevaardigden van het per soneel. Deze afgevaaidigden zouden gisteren gekozen worden. Het eindresultaat is, de terugkeer Lot de voorwaarden van het oude roclement. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het werk Dinsdag of Woensdag worden hervat. F r a n k r jj k. Torton, de secretaris van de Arbeidcrs- beurs te Itouaan, die te Bergen in België een schuilplaats had gezocht, maar bevel k'ieeg om het land te verlaten, verzocht om schorsing van de tenuitvoerlegging van dit bevel. Dit werd toegestaan, maar dc schorsing van het hevel tot uitwijziging kwam pas na dat hij reeds naar Holland was vertrokken. De Deensche bladen komen tegen dit sen- satiebericht ten scherpste op. Zij oonstateeren dat onder de bevolking van Denemarken niet de minste ongerustheid over de militaire maatregelen van Duitschland heerscht. In een Zaterdag verschenen artikel van genoemd Engelsch blad heet het o. a, dat door 't dreigende optreden van den Duitschen kei/er Denemarken zou zijn gedwongen het uitvoeren van zijn nieuwe verdedigingsplan nen uit te stellen. Naar aanleiding hiervan deelt de te Kopenhagen verschijnende iBer- linske Tidende" een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken mee, waar in deze verklaart, dat noch officieel, noch officieus ooit door eenige vreemde mogend heid een druk op Denemarken is uitgeoefend, noch voor het indienen van het verdedigings- ontwerp in den Rijksdag, noch gedurende de behandeling daarvan. thans besloten heeft de portretten en de wa pens der k o n i n gsm oorden aa 's te verwij deren. Naar het Duilsch van FRIEDRICII JACOBSEN. 1S) Een half uur later verlieten ook Titus en Kranieh het huis. Beulen waren zeer stil en ieder was mot zijn eigen gedachten bezig. Eindelijk zei Kranieh: ,,U zult hier waarschijnlijk nog eenige dagou blijven om het resultaat van liet onder zoek af te wachten. Zoiult u mij willen toe staan ondertnsseheu mijn krachten te wijden aan de oplossing van dit geheimzinnig raadsel?" Do geleerde schrok uit zijn gedachten op. ,,Ge wilt de politie helpen bij haar novoi- schingen? Ik meende dut ge niet met haar wildot samenwerken?" „Neen de weg van de politie is niet altijd de mijne," antwoordde Kranieh. ,,lk weet niet wat u op liet oogenhlik denkt over het geval en ik wil ook niet naar uw ge dachten vragen. Maar 66n ding in noodig: dat er zoo spoedig mogelijk licht in do zaak komt, anders ben ik bang dat gij somher zult worden en u met onrustige gedachten te veel blijft plagen. Ik geloof dat gij bran dend naar de oplossing verlangt, niet pro fessor?" „Ja. Zoo is het. Als ik de vrouw, die toch de mijne is geweest, nu dood min mijn voeten zng liggen, dan zou ik kalmer zijn dan nu in deze onzekerheid. Gelooft u dat Engeland. Aangaande de berichten over een tegen Juni a.p. te verwachten zeelicdenstnking, meldt Reuter uit Londen nader, dat daar weliswaar nog weinig bijzonderheden bekend zijn, de mogelijkheid schijnt echter te be slaan, dat binnen enkele maanden een uitge breide staking van zeelieden en transport arbeiders zal worden uitgeroepen. Men deelt mede, dat aan een cvenlucele •slaking de zeelieden van Duitoeliland, Zwe den, Noorwegen, Nederland, België, Dene marken en do Vereenigde Staten zullen deelnemen. Het bestuur van de „Seamons Union" gaf op een verzoek om inlichtingen het be scheid, dat- het n iels had mede to dcolen om trent de mogelijkheid Van een staking. De staking in hot Luiksche kolenbekken is geëindigd met het resultaat, zooals we dezer dagen voorspelden, nl. een totale tcr- zijdereliuiving van de nieuwe ncgeii-urenwet voor het mijnbedrijf. Zaterdag had nl. in het provinciehuis te de uitleg, dien de officier gaf, de juiste is?" De detective schudde het hoofd. „Voorloopig geloof ik niets, professor. Ik ben wat fantastisch aangelegd en vergis mij gauw, en die oude man, die zooveel zaakjes in handen hoeft gehad, is waar schijnlijk zeer bevoegd om te oordcelen. Daarom laat ik mij nog liever niet over het geval uit. En nu nog eensmag ik hande len zooals het mij het beste lijkt?" Dc professor gaf hem de hand. „Zeker, meneer Kranieh. Gij kunt doen wat gij wilt. Zie zoo, hier zijn we bij hel süandhotel, waar ik mijn intrek zal nemen. Want in dat verschrikkelijke huis wil ik geen nacht meer doorbrengen. Vertrekt u?" „Ja met den eerstvolgenden trein." Zoo scheidden zij. Het was een drukkende dag en donkere wolken kwamen op aan den horizon. Nie mand wist wat er nu .volgen zou onweer of meer licht De wachtmeester Matzcn bevond zich in aangenamer positie dan alle anderen die met dit duistere geval in betrekking stonden, want er was hem opgedragen een strand jutter op te spoten en dat was een opdracht waar de ijverige beambte zich niet weinig gestreeld door gevoelde. Do strandjutters wa ren zijn gezworen vijanden en als zo ver dacht werden, vervolgde hij lnin spoor met dc taaie volharding Van een bloedhond. Hij had een aanwijzing in 's mans rooden zak doek, zijn lompen, zijn baard, dat maakte hem de sporen gemakkelijker, Om te beginnen liep hij langs de huizon Duitschland. Binnenkort wordt te Berlijn wederom een groot proces gevoerd over plaats gehad heb bende straatonlusten, thans in een andere stadswijk, nl. te Wedding. In 't geheel zijn 18 personen aangeklaagd, die zich zullen te verantwoorden hebben wegens geweldda digheden op 29 en 30 October j.l. gepleegd. Deze gebeurtenissen, luidt de aanklacht, sloten zich aan bij die, welke ten gevolge van de staking lui den slachterspatroon Mor genstern ontstonden. Op rondgedragen bor den stond 1e lezen: koopt niet bij Morgen stern, met liet go\olg, dat oploopcn ontston den, ruiten werden ingeworpen en de me nigte tot dezelfde opgewondenheid geraakte nis zij kort le voren zich in Moabit had be toond. Manifestation hadden plaats, waarbij zich talrijke vrouwen en kinderen voegden, en troepen van wel 1000 personen door de dralen trokken. Dc in hechtenis genomen personen, staan nu schuldig aan aansporing tot en mede daderschap van oproer en (vooial in Prui sen zwaar geldend) landvrede-verstoring. Ook hier heeft de politie, evenals in Moa bit, geconstateerd, dat met flesschen, bloem potten en verder aardewerk en steenen uit de huizon werd geworpen; lantaarns zijr» uitgedraaid en vervolgens vernield, cn ten slotte zijn een aantal politie-ngcnten ge wond. Inmiddels wordt in de aanklacht er kond, dat de aanstokers ontkomen zijn en zich aan de hand der gerechtigheid hebben weten te onttrekken. Den emarken. Ito Londensche nDaily Express" publi ceerde onlangs een opzienbarend en blijkbaar uit Deensche bron komend bericht over Duitsche aanvalsplannen op Denemarken. S panj el De ®Echo de Paris" meldt dat de minister van marine zijn ontslag heelt genomen. Minister-president Canalejas,dieop 'toogen- blik met koning Alfons in Noord-Afrika ver toeft, spreekt van Almeria uit telegrafisch dit bericht tegen. Portugal. De bevolking van Lissabon toont zich zeer ingenomen tegen de stakende spoorweg beambten. Een menigte bestormde het Cen- tranl-station, met de bedoeling, de beambten te dwingen, eenige treinen tot vertrek ge reed te maken. De stakers hebben zich in het station verschanst. De stakende arbeiders der gasbedrijven in dc hoofdstad verstopten Zaterdag de sloot rondom een gashouder te Belem. Soldaten verdreven de stakers door slagen niet de geweerkolf. De trcindien&t zou gister worden hervat. Het „Paris-Journal" verneemt uit Madrid do volgende onrustwekkende tijdingen: •Rijke families verlaten Portugal, waar de beroering zeer groot is. Volgens de laatste berichten lijdt de tucht in het leger, waar gevallen van muiterij veelvuldig voorkomen. De ptopagamla ten gunste der monarchie neemt toe. Volgens een ander bericht aan het „Jour nal" uit particuliere bion, hebben de sta kingsbewegingen een politieleen ondergrond. Er zou zelfs een internationaal complot be staan. Men beweert, dat de Britscho gezant zijn regeering ■verzocht heeft om eenige oorlog; schepen naar de Portugeesclio wateren te zenden. Eenigcn tijd geleden werd te Lissabon een zoogenaamd „museum ïan de republiek" ge opend, dat o. a. een zaal bevatte, waarin allerlei herinneringen aan den moord op ko ning Carlos en zijn zoon waren tentoonge steld. Over dit bewijs van slechten smaak heeft de Portugccsche rcgcering heel wat moeten hooren, zoowel van het buitenland al-> van de Portugeezcn zelf, zoodat zij Rusland en China. De Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt" maakt melding van het immigreeren van duizenden Chineezen in het Russische Amoergebied, die versterkingen aanlggen op verscheidene punten larigs de Amoerrivier. Het aantal Chineezen daar moet eenige honderdduizenden bedragen. Met het oog op de Russisch vijandige houding der Chineesche regeering voorziet genoemde correspondent groote moeilijkheden. De Russisch-Japansche overeenkomst zal echter volgens hem een oorlog voorkomen. T u r k ij e.', Aon het Parijsche blad »La Presse" wordt aangaande den opstand in Yemen uit Iton- staniinopel geseind Commandant Sami pasja meldt, lat de opstandelingen bij Hauran verslagen zijn.Twee der opstandige stammen zijn verstrooid. Het aan de Turksche ambtenaren ontroofde geld is voor een deel teruggevonden. Zuid-Afrika, Minister-president Botha heeft Zaterdag de officieren van de sZeven Provinciën" op Grootesehuurvereenigdaan een diner, waarbij ook aanzaten de ministers Smuts, Graaf en Bui ton, de Nederlandsche consul generaal en de autoriteiten van zee- en landmacht. Gisteren was er receptie op Grootesehuur. aan den buitenkant van het badplaatsje en vroeg of men ook een man had gezien die met zijn beschrijving overeen kwam. Dat was inderdaad het geval en zoo stond voor hom vaat dat de man in elk geval niet al leen in de fantasie van enkelen bestond. Het bleek dat hij bij verschillende men- schen gebedeld had en er zeer verwilderd had uitgezien. Groote vuisten had hij gehad, zoonis een smid van grotwerk en hij zei sinds vele dagen werkeloos te zijn geweest. Een schooljongen wist ten slotte te vertellen, dat hij oen donker uitziende», wcesten zwer ver onder een boom had zien zitten togen den avond in de nabijheid van de Priel. On getwijfeld was dit dc gezochte. Matzen kende ïn de huurt een herberg, waar dit soort incnschen vaak den nacht doorbracht. Daarheen richtte hij zijn schre den. Do herberg lag op een heuvel, zoodat men van uit de vensters kon zien wie langs den weg kwam. Dat speet Matzen niet wei nig. TTij was het liefste onverwachts in het huis gekomen. Nu vreesde hij dat do man dien hij zocht, als hij hem zag aankomen, zou vluchten. Hij trad de gelagkamer binnen. Twee jongemannen zaten hier aan een tafeltje. Maar op een ander tafeltje stond een glas brandewijn, waar maar weinig uit gebruikt was. Dat leek Matzen verdacht, want hij wist maar al te goed dat een strandjutter zijn glas brandewijn niet licht in den steek liet. Ongetwijfeld was de man haastig ge vlucht. „IVnar is de derde man?" vroeg Matzen op strengen toon nan don waard. „"Welke, wachtmeester?' Honduras. De t Associated Press" verneemt uit Tegu cigalpa, dat de regeering van Honduras toe- geett, dat de revolutie onder Bonilla een ernstig karakter kijjgt. Er lonpen geruchten over een invasie uit Nicaragua ten gunste van Bonilla. Ton het hof. Prins Herman van Schönburg is Zondag avond in de residentie aangekomen, aan het Staatsspoorstation begroet door den Prins der Nederlanden. Corps diplomatique. De gezant van Zweden, de heer DeKlercker, is in Hotel des Indes te 's-Gravenhage aan gekomen. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip nNoord-Brabant", onder bevel van den kapi tein ter zee H. T. Hoven, 14 dezer te Perim aangekomen. Het lag in het voornemen van den com mandant van gemelden bodem, onmld Blijk na aanvulling van den kolenvoorraad, weder van Perim te vertrekken, met eerste bestem ming naar Port-Sa'id. (»Stct.' „Dio met den stoppelbaard en zijn bun deltje goed in een rooden zakdoek?" Matzen zei dit op goed geluk, maar hij trof den spijker op den kop. De waard deed wat vertegen en zen toen „Die is weg." „Nog niet lang, toch zeker?" „Neen, nog niet lang." „En hij stond opeens op en ging er wat haastig vandaar, niet?" „Dat kan wel zijn." „Hij liep hard weg?" „Wel mogelijk." „Welke deur uit?" De waard liet zich niet gemakkelijk iets ontvallen en woord na woord moest hem uit den mond woiden gehaald. Het liefst had hij in het geheel niets losgelaten, maar hij was toch ook bang met do politie op kwaden voet te komen. Iiij wees daarom ten slotte het raam uit naar een stuk land, waar koren schoven in hoopen stonden. Matzen wist nu genoog en haastte zich niet, want hij was overtuigd, dat dc man hem niet zou ontsnappen. Dit wegloopen en zich verbergen, was vcor Matzen een doorslag gevend bewijs voor de schuld van den zwerver. Hij verheugde er zich al op om van alle bijzonderheden ver slag to doen aan den officier van justitie. Iiij behoefde niet lang op hot korenveld te zoeken. Twee hoonui stonden zeer ordelijk, maai de derde droeg teekens dat cr iemand aan was geweest. Het scherpe oog van Matzen zag dat terstond. Bovendien zag Iiij een stuk leer onder het graan uitkomen, dat tot den schoen van den verdachte moest behooren. Matzen trok daar oven aan en zei „Dat heb ik wel gedacht, er zit nog iemand aan deze schoenen. Daarom kom als je blieft te voorschijn. Het verstopper tje-spelen heeft geen doel meer, vriend.' De man. die nu onder het stroo vandaan kwam, zag er zeer verwaarloosd uit, hij had bijna meer van een dier dan van een mensch. Ergon, vuil, brandewijn, stof, dat alles had samengewerkt om hem een verschrikkelijk voorkomen te geven. De man zng er overi gens uit of hij over zeer groote kracht be schikte en onwillekeurig greep Matzen naar zijn sabel. Maar de zwerver stond rustig voor hem on scheen niet te willen verzetten. ITij had een bundeltje in een rooden zak doek in de cene hand, met de andere leunde hij op zijn dikken, knoestigen stok. „Logitimatiobevv ij/en Waar kom je weg?" liet* was een vuil papier, dat voor den dag kwam, maar daarop was toch nog ondui delijk te lezen: „Lund, slagersknecht, vijftig jaar oudj" „Goed, ik wil aannemen, dat dit juist is. "Waarom beu je weggekropen?" Geen antwoord. „Versta jo geen Duitsch?" „Zeker, meneer dc wachtmeester." „Goed. Je hebt in Borby gebedeld." De man slaakte ecu zucht van verlichting en knikte snel. „Dat is zoo in een paar huizen." „Nu dat zal wel huis aan huis geweest zijn, maar daarom gaat men toch niet nan den loop?" De man zweeg. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1