L Ridderorde. Bij Kon. bcsl. van 12 dezer is: 1. benoemd tot ridder in de orde van den Nedorlandschen Leeuw, D. vanBosse, voorzitter van de afdeeling ambachtsscho len van het bestuur der Vereeniging Alaat- schappij voor den W,erkenden Stand, to Amsterdam, en 2, bevorderd tot officier in do orde van Oranje-Nassau, E. Jelsma, directeur der eer ste ambachtsschool en der avoadSeekcn- sohool voor handwerkslieden van genoem de vereeniging, te Amsterdam. Personalia. To 's-Gravonhago is in 76-jarigen ouder dom overleden cb. J. C. do Aleyere, eme ritus predikant, ridder in de ordo van Oranje-Nassau. Do thans overledene bekleedde gorui- men tijd het leeraarsambt o. a. bij do lier- stcld-Evangeliscli-LiiUiersche Gemeente te Amsterdam en bad tevens zitting o. m. in de algemeeue kerkelijke vergaderingen de algcmecne kerkelijke commissie. Dc teraardebestelling zal a.s. "vrijdagge schieden op Oud-Eik-en-Duinon des voorin, te 11 uur van het sterfhuis. Do strijd om het kiesrecht. Onder groote belangstelling de feest zaal in de Willemstraat to 's-Gravenhage >vas nagenoeg geheel gevuld en nagenoeg geen der bekende persoonlijkheden op po litiek liberaal gebied ontbrak; werd de aangekondigde algemeeno kiosrech'tmeeting gehouden, geleid, bij verhindering van. den heer Goeman Borgosius, door den heer mr. M. M. Schim van der Loeff. De eerste redenaar was do heer mr. P. Rink, die constateert, dat cr een alge meeno malaise in do staatkundige is in getreden, dat men meer dan 30 jaar moet teruggaan om' zulk een gei)rek aan be langstelling in de openbare zaak, zulk een verslapping te vinden. Dat de toekenning van algemeen kies recht een eiseh des tijds is, waarvan het uitblijven de ware belangstelling tegen houdt, is een overtuiging, die bij de li beralen al zeer lang bestaat. Uitbreiding van kiesrecht toch is steeds een liberale cisch geweest (cenig gemompel in dc zaal), daar do liberalen vertrouwen heb ben en hadden in de natie. Algemeen kiesiecht wordt door dc vigce- rende grondwet nog uitgesloten, de voor standers moeten dus aansturen opgrond wetsherziening, en, daar een generale grondwetsherziening zeer veel omslag en tijd vordert, moet men de gedeeltelijke herziening vragen, n.l. voor zoover de/e mot het kiesrecht en wat daarmee sa menhangt, te maken heeft. Ilct artikel, dat algemeen kiesrecht fei telijk verbiedt, moet dus worden gewij zigd, doch daar de liberalen geen alle man s-kiesreeht wcnschen, m. a. w. daar men cenige categorieën noodzakelijk moei uitsluiten, is het niet zoo gemakkelijk, het artikel te forrnulceren, dat daarvoor in do plaats moet komen, zonder in de grond wet allerlei zaken te zetten, die er niet in mogen slaan, met het oog op do moei lijke wijziging. L.iat men dus de formu leering over aan de gewone wet, dan krijgt men in dc grondwet het zoo ge smade blanco-artikel, waarvan spreker om do genoemde redenen voorstander is, zoo lang hom nog geen grondwettelijke for- muleering wordt voorgelegd, die algemeen kiesrecht geeft, en zóó, dat zij kaas heeft de noodige meerderheid te vinden. De door do socialisten en vrijzinnig-democraten voorgestelde redacties wijken af cri zijn volgens hom niet voldoende. Doe dan ook, de partieele grondwets herziening is in elk geval noodig, cn daar om acht hij het zeer te betreuren, dat 'een der eerste regceringsdaden van het tegenwoordige kabinet was: de intrekking van do aanhangige voorstellen daarom trent. De rede van mr. Rink werd bij de voor name punten luide toegejuicht. •Prof. mr. G. A. van Jlamel, die de tweede redenaar is, formuleert "hetgeen hij te zeggen heeft in een stelling en een vraag. De stelling: het algemeen kiesiecht is op komst, de vraag: hoe gaan wc hot tegemoet? Alin of meer tusschen haakjes vcrklaari prof. Van Hamel vóór vrouwenkiesrecht te zijn, err dat, wanneer men den vrouwen het kiesrecht geleidelijk wil. geven, hij hoopt, dat die geleidelijkheid mot snel len pas gaat. Dat bet kiesrecht op komst is, acht hij zeker op dezelfde gronden als door den heer Rink zijn aangevoerd. Doch' nuhoe gaan wc het algemeen kiesrecht" tegemoet? Met vrees? Met onverschilligheid?Met berusting? fiij voor zich gaat het met vreugde tege moet als een nieuwe ontwikkelingsfase van den democratischen staat, den staat, waar in het volk het recht heeft van contrölc op de regeering en van wetgeving. De heer mr. H. Smeenge, de derde rede naar, die zegt ook derde geweest te zijn van de sprekers over kiesrecht bij do de batten over het kieswet-ontwerp-Tak van Poortvliet, en bij die gelegenheid reeds te hebben gezegd, dat hij niets nieuws meer' te zeggen had, verklaart thans zeer zeker niets nieuws meer te hebben, maar hot is hem aangenaam cn hij dankte er do aanwezigen voor, dat hij nog eens do gc tegenheid heeft, voor algemeen kiesiecht te getuigen, Het argument tegen algemeen kiesrecht, dat dit in do kaart van de socialisten zou spelen, acht hij niet ernstig gemeend. Niet allen, die zich bij do sociaal-demo craten aansluiten in hun eisch voor alge meen kiesrecht," zijn socialisten. Alle an deren, die onder het volk verkeeren, we ten, dat zeer velen, socialist of niet, het kiesrecht algemeen willen hebben. Spreker heeft nooit do vrees gekoesterd, dat het algemeen kiesrecht, is het er een maal, verkeerd zal worden gebruikt. Van de tegenwoordige regeering en Ka mermeerderheid venvacht de heer Rink niet to veel: niet het kiosrechtartikel in de grondwet zullen zij in de eerste plaats ter hand willen nemen, maar veel liever liet onderwijsartikel, dat zij er uit willen hebben. Daartegenover past krachtige tegenstand van de vrijzinnigen, die do wijziging van het grondwetsartikel over het kiesrecht moeten eischen en bevorderen. (Langdu rig, geestdriftig applaus.) Dc heer A. Roodhuijzen schetst do ge schiedenis van de uitbreiding van kies- echt, vanaf den tijd van het régime, „alles voor, niets door het. volk" tot heden. Spreker zou zich niet liberaal durven noemen, wanneer h\j het algemeen kies recht aan het volk zou willen onthouden, hij zou geen recht hebben op den naam van liberaal en niet willen, dat Thorbeckc hein zag. De voorzitter deelt bij zijn dankbe tuiging aan de redenaars nog mede, dat sympathiebetuigingen zijn ingekomen van de afd. Zevenhuizen van de Lib. Unie, van den heer Dolk en van den heer Van Geuns. De redevoeringen zullen in druk wor den uitgegeven; propagandisten zuilendoor het land gaan en voor die afdeelingon van de Lib. Unie, welke zelf redenaars hebben, zullen nog als handleiding ge schriften worden verspreid. Do voorzitter wekt voorts allen, die thans kiezers zijn, op, om zeiven te zor gen, dat hun monopolie ophoude. Dan zal men slagen I Een groot rumoer en geschreeuw ont- staat doordat eenige leden van de S. D.P., de heer Wijnkoop aan het hoofd, debat- teeren willen. 1 Anderen overschreeuwen hem en gaan het Wilhelmus zingen, weer anderen zin gen den socialistenmarsch. De heer Wijnkoop klimt op oen stoel, do heer Roodhuyzen tracht hem over te halen weg te gaan en roept: „er uit, er uit!" De hoofdinspecteur van politie, de heer Aaltsz, hangt zijn insigne om, gaat ook op een stoel staan en geeft last, dat de zaal ontruimd zal worden. Alen gaat heen, slechts de (talrijke) socialisten blijven nog eenigen tijd den socialislenmarsch zingen. "en het verleenen Van bindende kracht aan tigd zijn in de plaats hunner inwoning. 5. Exploitatie - van Spoorwegea door den Staat. 6. Staatspensionneering, 7. Sociale verzekeringen als ziektever zekering. Terkterswegen Rotterdam. Heden is lijn 10 van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmaatschappij geopend welke voorloopig zal rijden van den Zwaan hal* tot de Ruige Plaat. Vooral tusschen het Hofplein en den Zwaanhals komen nog nauwe en gebrekk'ge doorgangen voor, vooral ter hoogte van Katshoek bij de Ambachtschool. Een in grijpende verbouwing zal daar noodig zijn. Thans is B. en "W, de gelegenheid aan geboden een deel der daar staande panden aan te koopen en wel met den bijkomende kosten tot een bedrag van f20,300 B. en W. stellen nu aan den Raad voor tot dien aankoop over te gaan en voor de verkiy ging van de verdere Jaarslaande perceelen welke voor de gevorderde verbreeding van Katshoek nog ontbreken, een onteigenings wet aau te vragen. OVERSCHIE, 17 Januari. Hedenmorgenjit door de politie in bewaring genomen een zwartharige herdershond (reu) die door den rechtmatigen eigenaar kan worden afgehaald. de Geen icheldlug meer. De Ned. Herv. Diaconie te Arnhem is van plan, zoodra de middelen daarvoor aanwezig zijn, een tehuis in te richten voor anno echtparen en aldus te breken met het stelsel om man en vrouw, als z(j geheel armlastig worden en in een gesticht een plaats moeten vragen, van elkaar te scheiden. de in verga- fa egin- „Jondracht". Do jaarvergadering der Ilandelsreizigers- vereeniging „Eendracht" wordt 25 cn 2G Februari a.te Rotterdam gehouden. Aan de orde komt o. a. het volgende: Program van actie. A. Vakeischen. 1. Speciale wetgeving voor handelsbe dienden, waarin speciale bepalingen voor handelsreizigers (resp.) handelsagenten. 2. Verplichte schriftelijke overeenkomst, bevattende het terrein, den aard en om vang der werkzaamheden, alsmede de wijze van belooning. 3. Uitbetaling van de overeengekomen provisie over allo posten, tot stand _gc- komen in het geheele rayon, binnen welks gebied do betrokken reiziger werkzaam is. 4. Alle reis-, verblijf- en verdere kos ten, door den reiziger ten behoeve der firma gemaakt, komen voor rekening van de(n) werkgever(ster). 5. Garantieloon voor provisiercizigers. 6. Een jaatlijksche vacanlic, van min stens twee achtereenvolgende weken in den zomer, met behoud van salaris voor rei zigers in vasten loondienst en uitbetaling van de gemiddelde weekverdiensten voor reizigers, die uitsluitend op provisie werk zaam zijn. 7. Meerdere veiligheid voor brandgevaar cn betere hygiënische voorzorgen 'in ho tels en openbare vervoermiddelen. B. Sociale eischen. 1. Opname van alle handelsreizigers en agenten in de Ongevallenwet. 2. Wijziging van de wet op het arbeids contract, speciaal die bepalingen betref fende uitbetaling van provisie: a. dat pro visie zal moeten worden uitbetaald, uiter lijk eenmaal per maand, van orders door dc(n) werkgcrer(ster) ter uitvoering aan genomen b. dat van alle orders, welke door schuld van de(n) werkgever(ster) niet zyn uitgevoerd, provisie moet worden uit betaald; c. dat voor een to late uitbe taling der provisie door de schuld des werkgevers een verhooging zal worden toe gekend, evenals voor tijdloon volgens ar tikel 1838 q van de Wet op het Arbeids contract; d. verbod van iederen aftrek van loon of provisie, wegens niet accepteering van bestelde goederen, door den kooper, of wegens geheele of gedeeltelijke weige ring van betaling; o. nietigheid van elk beding, waarbij de handelsreiziger beperkt wordt na het eindigen der dienstovereen- komst werkzaam te zijn in hetzelfde vak; f. afschaffing van het delcredere-stelsel. 3. Leckenrechtspraak, in zake geschil len do arbeidsovereenkomst betreffende. 4. Reorganisatie der Kamer van Arbeid hun uitspraken- Dat de kiezers kiesgerec.fr Otder)fug» Ondorsteunlngifonds „De Spoorwegheimbti." Op Zondag den lóen dezer werd te Amsterdam in „Krasnapolsky" de buiten gewone algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging ter be spreking en vaststelling van het reglement der nieuwe afdeeling: „Onderling Fonds tegen ziekte, ongelukken en invaliditeit van het personeel van de H. IJ. S. Al. tot de oprichting waarvan in dering op 20 November a. p. A besloten was. Het ontwerp, door een commissie uit het bestuur samengesteld, werd, behoudens eenige wijzigingen van ondergeschikt be lang, door de vergadering goedgekeurd, zoo dat de nieuwe afdeeling is opgericht en eerstdaags in werking kan treden. Uit de verschillende verzekeringsmaat schappijen, met wc'ke het bestuur zich in verbinding had gesteld, o. m.,: „The General", .„The Ocean", „Adjuto", de H. A. V. Bank, werd de Hollandsche Alge meene Verzekering-Bank te Schiedam ge kozen, zoodat de nieuwe afdeeling haar posten voor ziekteverzekering in herver zekering zal geven bij deze Alaatschappij. Voor wat de invaliditeitsverzekering aan gaat, werd nog geen besluit genomen, doch bepaald, dat het bestuur voor geheele of gedeeltelijke herverzekering dezer risico's nog met andere maatschappijen in- onder handeling zal treden. Ilct bestuur van de nieuwe afdeeling werd opgedragen aan de heeren G. J. Bosch, te Hilversum, voorzitter; J. Al Augustijn, le secretaris; H. P. Jaanus Jr., 2e secretaris, en J. Barleëus, penningmees ter, allen te Amsterdam; H. L. J. Picard, W. van der Putten en A, J. A. van de Stadt, commissarissen. Het personeel der II. IJ. S. AI. kan zich bij deze afdeeling verzekeren volgens ver schillende tarieven, öf voor uitkeering ter aanvulling van loon, voor zooveel het daar van bij ziekte een gedeelte (left, óf voor eer- uitkeering ter bestrijding van dokters- en apothekerskosten, in geval van onge schiktheid voor den dienst door ziekte of ongelukken, buiten dienst ontstaan. Financieel niemrs. De minister van financiën maakt bekend «j a. dat op 14 Jan. bij de betaalmeester.- v tn ka« wasf '2,859,208.271/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 13,474,396.63 c. dat op den genoemden datum in omloop waren aan schatkistpromessen f 10,000,000. en aan schatkistbiljetten f 1 '2,000,000. (»Stct.") In de aandeelhoudersvergadering der B .uw- My. Scheveningen (Oranje-Hote!) werden de. balans enz. goedgekeurd. Er wordt geen dividend uitgekeerd. De aftredende leden van den Raad van Beheer werden herkozen. "VLAARDINGEN, 17 Januari. Het onder ling Ondersteuningsfonds »Het Algemeen Belang" hield gisteravond in /Excelsior" de jaarlijksche algemeene vergadering. De af tredende voorzitter J. J, .van Heyst werd opnieuw als zoodanig herkozen. Voor de vacature P. Veisteeva werd gekozen de heer A. J. Versteeve, De inkomsten in 1910 waren f9133,51, en de uitgaven f 0441,09. Het kapitaal van het fonds bedraagt f 17219,32. VLAARDINGEN, 16 Jan. Op het politie bureau in de Lange Torenstraat te Rot terdam, heeft zich gemeld H. Al., alhier woonachtig. De commissaris van politie in deze gemeente heeft zijn aanhouding ver zocht, omdat 'de man van verduistering van geld verdacht wordt, ten nadeele van C- aan de Liesveldsche laan. Hij is naar hier gebracht en vervolgens overgebracht naar het huis van bewaring te Rotter dam. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. B. en Wi. hebben aan den Raad volgende missiven toegezonden: Aanleg plantsoen. Wij ontvingen van de Commissie voor de Gemeentewerken het voorstel tot aan leg van een plantsoen nabij het stations plein, welk plantsoen eventueel stadwaarts uitgebreid zou kunnen worden. De Commissie schrijft: „Was er geen sprake van, dat het sta- „tion verplaatst wordt, dan zouden wij „willen aanbevelen het groote (stadwaarts „uitgebreide) plan uit te voeren. Nu ech- „ter de mogelijkheid bestaat, dat het sta- „tion over bijv. een 10-tal jaren naar de „andere zijde van de Schie wordt over gebracht, meenen wij, dat het kleine plan „is uit te voeren. „Dit toch past in het groote plan en „is, wanneer de verwachte verplaatsing van het station niet verwezenlijkt wordt, „voor" uitbreiding vatbaar. „In ieder geval moet iets gedaan wor- „den om den hoofdtoegang van de stad „een hebbelijker aanzien te geven." Alet de Commissie waren wij van oor deel, dat zelfs al zou het station niet steeds blijven waar het thans is een uitgaaf van f2000.waarop de aanleg geraamd wordt niet overbodig geacht mag worden. Wij hebben ons gewend tot de Directie der H. IJ. S. AL, omdat het ontworpen plantsoen voor een groot deel op het'ter rein der Maatschappij moet geschieden. De Alaatschappij verklaarde zich tot medewerking bereid, maar verwees ons naar den heer Alinister van Waterstaat, die in deze toestemming heeft te verleenen. Alvorens ons tot den Alinister te wen den, vragen wij Uwe vergadering, of zij bereid is het voor den aanleg vereischte crediet van ruim f2000.te verleenen. Tot aanbeveling van het plan hebben wij niets te zeggen niet omdat het niet aanbevelenswaardig is, integendeel, omdat wel ieder Uwer leden weet hoe het voor Schiedam een eisch is om haar toegangen een beter aanzien te geven. Hoe het thans voorgestelde past ineen eventueel later uit te voeren plan, zal U blijken bij vergelijking van de 2 hierbij ter visie gelegde ontwegen. Bouwvergunning Olivier en Beining Dam taan In de raadsvergadering van 24 Alei 1910 werd het beroepschrift behandeld van de heeren Olivier en Beining tegen onze wei gering van vergunning om te bouwen aan de Damlaan, wegens gemis aan voldoenden afvoer van faecaliën, huis- en hemelwater. Sedert is door ons omgezien naar een middel om, in afwachting van de invoe ring van een rioolstelsel, als de tijd daar voor zal zijn gekomen, intussehen liet houwen daar ter plaatse niet onmogelijk te doen blijven. Overleg werd gepleegd inet het Staats toezicht op de Volksgezondheid. Als resultaat van dat overleg is een beerput met overloop ontworpen, waar van het model, afwijkend van het aanbe volen ,type „Gemeente Leiden", de goed keuring van genoemd Staatstoezicht ver wierf. Het Bestuur van den betrokken polder verklaarde zich bereid op den beerput een overloop toe te staan, mits de afvoer ge leid wordt naar de sloot langs het Exer citieveld of door een riool in de Damlaan naar de sloot voorbij de Tuinstraat en oor de Gemeente bevorderd wordt, dat lie faecaliën-afvoer van alle panden in dat stadsgedeelte op gelijke wijze zal geschie den, zoodra blijkt, dat op deze wijzever- betering in den bestaanden toestand kan vorkregen worden. Toen nu de bezwaren tegen don bouw bij ons voldoende waren opgelost, bobben wij do heeren Oiivier en Beining daarmede in kennis gesteld en op hun nadere aanvraag de vergunning tot bouwen verleend, onder voorwaarde, dat door de Gemeente geleverde beerput ten worden gemaakt van bedoeld type. Zoowel in verband met het in Uw ge noemde vergadering van 24 Mei 1910 ver handelde, als naar aanleiding van het adres van 14 November 1910, waarbij genoemde heeren Uwen Raad nog eens verzochten het verleenen van bouwvergunning te wil len bevorderen, moeten wij Uwen Raad met een en ander in kennis stellen. Wij merken op, dat nu de reden van laatstbedoeld adres is vervallen, zoodat het verder buiten behandeling kan blijven. Een andere wyze van automatische ont steking en blussching van lantaarns, door middel van een klokwerkje, is eveneens, doch op kleine schaal in beproeving Een zoodanige "wordt thans, zooals wjj in ons nummer van Zaterdagavond vermeldden, op enkele lantaarns te Groningen beproefd. Door de 'politie alhier is aangehouden J G. 0. G.-S. die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor f 1.boete subs. 1 dag hechtenis. De man betaalde de boete en kon weer zijns weegs gaan. Yolksbadhuls. In de week van 8—14 Januari werden nomen 246 baden. Automatische Lantaarn ontstekers. Sedert eenigen tyd worden hier proeven op eenigioms uitgebreide schaal genomen met automatische iantaarnontsteken. Dis proef wordt genomen op do lantaarns in de Tuinlaan en een gedeelie der Lange Nieuw st ra at De toestellen die daarvoor worden ge bruikt, worden in werking gebracht door middel van een oogenblikkelyk hoogeren druk van het gas, een zoogenaamde druk golf, die een vooraf vastgestelden tyd aan houdt. Die druk van het gas wordt over gebracht door een lederen blaasbalgje op een kraantje dat daardoor geopend of gesloten wordt. Big de eerste drukgolf wordt het kraantje geopend, bij de tweede gesloten, by de derde weer geopend enz. AGENDA- 17 Jan. S. O. V. sGemengd Koor". Orato rium Judas MaccaMns Tivoli Schouwburg. 8 uur. 2e Con cert Agnes Nieholis, Max Mossel en Hamilton Harty. Groote Schouwburg, 8 u. 'n Dub- belmensch. Lokaal Patrimonium 8 uur. Cursus vergadering. Spr. jhr. mr. D. J. de Geer. De nachtarbeid der bakkers gezellen. Groote Schouwburg, 8 u. Edmund's Duitsche Operette Küssen streng verboten". Tivoli Schouwburg 8 u. Het Rotterd. Tooneel. Jeanne de gevloekte. Gr. Schouwburg 8 uur. N. V. Het Tooneel, Trilby. Tivoli-Schouwb., 8 u. Ned. Toon. "Vereen., Amst. Beschuit met muisjes. Gr Schouwburg 8 uur. Het Rott. Tooneelgez. De Salon-luitenant. Sociteit Harmonie Rotterdam. 8 uur, M. t. b. d. Toonkunst, a Die Ente "Walpurgisnacht. b. Aan de Schoon heid. Knust en Wetenschap. Beschuit met muisjes. 21 Januari a.s. zal te Gent in den Grooten Schouwburg door de Nedcrland- sche Tooneelvareeniging Heyermari's „Be schuit met Muisjes" worden opgevoerd. Rechtzaken. 17 17 18 18 18 19 19 20 20 De hofjesmoord te 's-Gravenhage. Men meldt ons uit Den Hang: De 18-jarige huisknecht J., die zich, in verband niet de misdaad, een paar maan den geleden in oen hofje in de (Koning straat gepleegd, in voorloopige hechtenis bevindt, zal Donderdag 26 dezer voorde rechtbank terechtstaan. Ruim 20 getuigen zijn gedagvaard. De zaak van het echtpaar G., dat reeds kort na de misdaad werd gearresteerd, is nog steeds in instructie. Kerk en School.' Ned. Herv. Kerk Beroepen (toez.) te Helmond ds Van den Kieboom te Zalt-Bommelte "Wieringer- waard ds. B. Kanis, tc Oude Niedorp. Aangenomen het beroep naar Nieuw- Dordrecht ds. G. H. van Senden, cand. te Zandvoort, die voor het beroep naar Oogter- land, Wieringen (toez.) heeft bedankt. Geref. Kerken. Beroepen te Oostburg dr. H. C. Rutgers, cand, te Amsterdamte Ridderkerk dr. H. C. Rutgers, cand. te Amsterdam. Aangenomen het beroep teVelp(A), ds. J. Brinkman, te Beilen. Bedankt voor het beroep te Nieuw- Amsterdam en te Oude Pekela ds. A. Rolloos, te Ter Apel;'te Idskenhuizen en Praam (Fr.) ds. N. G. Kersier, te den Ham (Over- ysel). Hooger Onderwijs. Technische Hoogeschool Ingenieurs-exa mens. Werktuigkundig ingenieur, de heeren A. H Ingen-Housz ert J. P. Valkema Biouw scheepsbouwkundig ingenieur de lieer H, N. Prins (met lol) electroterhriisch ingenieur de heeren J W. Gunning J.HznJ. S. van Ueloma, G. L. Schouten, G. J. Warmelinb, D T Wiersum en J. A. Wijnmalen. Universiteit van Amsterdam. Doctoraal examen in de geneeskunde de heer E J van Schaik. Universiteit te Leiden. Doctoraal examen geneeskunde: de heer A. K. Horst. GöaiCHKft Nieuws. Spoorwegongeluk Men seint ons uit Gouda Sneltrein 145 van den Haag naar het Noor den is hedenmorgen om 8 u. 14 min. bij de coupure den HaagRotterdam een goe derentrein, welke van Utrecht naar Rotter dam reed, in de flank gereden. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Er is vry wat materieele schade. Het verkeer GoudaRotterdam is totaal stopgezet, en alleen naar Den Haag open. De oorzaak is, dat de machinist van den sneltrein door een' onveilig signaal is gereden tengevolge van den mist. Men seint ons nog nader'uit Gouda: De schade welke is aangericht is uitslui tend van materieelen aard. Het ongeluk had plaats by de iijnsplitsing Moordrecht. Een paar goederenwagens die door den sneltrein werden aangereden, werden zwaar bescha digd en ontspoorden. Het eerst na het ongeval vertrok om 11 uur 6 pas een trein naar Den riwnwrwuoxa lste klasse, kuipbaden 20 regen 25 2de klasse, kuipbaden 38 regen 151 school i 5 ets kinder 12

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2