63'" Jaargang Vrijdag 27 Januari (911 No. 13520 Het Boek van Paracelsus, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 125 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan' het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op vooideelige vo.orwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan hot Bureau te voldoen, Interc. Telefoon I voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 26 .Tan. 1911. CHINA. Uit het pestgebied niets dan ongunstige berichten. De Europecscho doktors, die in de streek, waar de pest woedt, vertoeven, verklaren, dat de epidemie met oen bijna onheilspellende hevigheid optreedt, dat eerst bij do door haar getroffen zieken 'een borstontsteking ontstaat, zonder dat te voren zich pestbuilen op het lichaam vertoonden. Bijna alle door de pest ge troffenen sterven, gewoonlijk reeds binnen enkele uren. Met welk een angstwekkende snelheid de zwarte dood voortschrijdt, blijkt uit het feit, dat ondanks alle militaire maat regelen aan den Grooten Muur de pest reeds ten zuiden daarvan is opgetreden. Het geheele spoorwegveikeer tusschen Tientsin en Poekof is tengevolge van 'de pest gestaakt. Ra aankomst van duizend Chineosche soldaten, 'vergezeld van eenigc dokters in de door de pest geteisterde stad Foedsja- dan, werden geheele straten opgebroken en uitgezwavold. Te Karbin maakt de pest steeds grootere vorderingen. Alle voorsteden zijn er aan getast. In de Chineezemvijk telt men da gelijks meer dan 300 sterfgevallen. Vele doodon worden van straat opgeraapt. De Russen ontvluchten de stad, maar ook ia de treinen werden vele ziek. Uit Mockden en Girin komen dei gelijke jobstijdingen. De overheid van Tientsin maakte gis teren bekend, dat 80 pestlijken langs den spoorweg ten zuiden van, Tientsin zijn ge vonden. In Peking zelf zijn tot nog toe 14 gevallen geconstateerd, altijd volgens de opgaven maar het is zeer waarschijn lijk, dat talrijke gevallen door do overheid w oi den geheim gehouden. Do Russische werklieden van den Mandsjoerijsclion spoorweg leggen het werk neer, omdat aan hun verzoek, om van de Chineescho aibeideis, die de besmetting verspreidden, afgescheiden te worden, niet werd voldaan. Do Russische gezant to Peking heeft ernstige aanmeikingen gemaakt over de onvoldoende maatregelen, die in Mandsjoe- ïije zijn genomen. Te St. Petersburg verluidt, dat de ver tegenwoordigen van de mogendheden te Peking van plan zijn quarantaine bepalin gen uit te werken. De onderhandelingen, over deze kwestie zouden reeds gaande zijn. De Russische minister van financiën heeft de door uen Oostchineeschen spoor weg genomen maatregelen goedgekeurd en besloot dezelfde maatregelen in grooteren omvang toe te passen on het geneeskundig personeel to vergrooten. Op 't oogenblik Naar het Duitsch van FItlEDRICH JACOBSEN. strijden in het gebied van den Oostchinee schen spoorweg 50 dokters, 10 studenten en 254 ziekenverplegers tegen do vree- selijke ziekte. GEMENGDE HEDEDEELINGEN, 27) Voordat Kranich naar het station ging, trad hij nog oven aan het bed van den slapenden journalist, gaf hom een. sloot in. de zij en." liep hem too, dat hij er op uitging. Max draaide zich' op zijn andere zijdo en stoorde zich verder niet aan Kranich. Do reis naar L'. was zeer vervelend en duurde ongeveer twee uur. De trein ging steeds voort door eenzame vlakten en toen Kranich eindelijk do plaats beieikte, waar bij hoen moest en om zich heen keek, kon hij een lichte huivering niet onderdrukken. De gevangenis stond op een kale vlakte en haar zwarte, sombere muren waion zoo hoog, dat liet onmogelijk was uit oen der cellen, die boven lagen, te ontvluchten. Rondom de gevangenis was geen enkele struik of boom te vinden en nergens was een heuveltje of oneffenheid te zien, waar achter men zich zou kunnen volbergen. Justus Kranich kreeg een gevoel van medelijden en bewondering tevens toen hij bet gebouw naderde en aan de geschiedenis van Dubois dacht, die den moed had ge had om een poging tot ontvluchten to wagen. Dubois had altijd volgehouden, dat hij onschuldig was aan don diefstal waar voor hij was aangeklaagd en ook zijn vrouw had van zijn onschuld getuigd. Desniette min hadden de rechters hem veroordeeld, jvat nog geen bewijs was dat hij schuldig F-r n n k r ij k. De Kamercommissie voor gerechtelijke hervormingen heeft' het voorstel tot bestrij ding van het revolverdragen aangenomen. Volgens dit vooistel zal geen vergunning tot het dragen van wapenen worden ver leend, dan na een voorafgegaan onderzoek, tenviji het .ongeooiloofd dragen rem wapens en de mot een wapen gepleegde misdaden, strenger zullen worden bestraft dan tot nog toe. Do commissie verwierp bet voorstel, dat echtbreuk onstrafbaar wilde verklaren, doch be-diste echtbreuk niet meer met gevange nisstraf te straffen. Voorts besliste de com missie tot opheffing der bepaling van het strafwetboek, volgens welke doodslag op een in do echtelijke woning op hecterdaad be trapten echtbreker als te veiontschukligen wordt genoemd, Duitschland. Verscheiden geestelijken in Wurtcmberg, naar het heet een twaalftal, hebben gewei gerd den modernisteneed af te leggen. In Baden schijnt de geestelijkheid zich gehoon zamel betoond te hebben, althans heeft daar, voor zoover thans bekend, geen enkele in kerkdienst zijnde geestelijke den eed gewei- gord af te leggen. Alleen bij geruchte wordt verzekerd, dat een godsdienstleeraar aan liet gjmnasium den eed weigerde. Men mag er benieuwd naar zijn, zegt de „Koln. Ztg." of de minister van onderwijs -zijn desbetref fende belofte gestand zal deen, en dezen staatsambtenaar, die tevens geestelijke is, nu in bescheiming nemen zal. Oostenrijk. In de economische commissie van het Iluis van Afgevaardigden heeft de socialist Schrammel de volgende voorstellen toege licht: lo. De Ooslenrijksohc regeering dcele aan de Duitschc mede, dat zij zich blijft houden aan het- vetdrag van 22 Juni 1870 en weigeit in onderhandelingen te treden ovei wijziging van genoemd veidiag; 2o. dat volgens de overtuiging der Oos- tenrijksche regeering de heffing van schcep- vaaitiechten op de Elbe en Tie Donau 'in strijd zou zijn mot het volkenrccht; 3o dat de Oostenrijksche regeering be reid is, om in geval van meenmgsverschil tusschen de betrokken mogendheden om trent de uitlegging der internationale ver dragen, die kwestie aan dc uitspraak van gen internationaal scheidsgerecht te on derwerpen. was. Misschien was de poging om te ont vluchten een wanhoopsdaad, misschien had Dubois den dood verkozen boven een ge vangenisstraf voor iets, dat hij niet gedaan had. Was dit echter niet hot geval, was Dubois wel degelijk schuldig, doch had hij desniettemin steeds ontkend, dan getuigde dat van een buitengewone wilskracht, dan was hij een gevaarlijk man, die voor hot eigsto niet terug zou deinzen cn dan was zijn vlucht geen wanhoopsdaad, maar een bewijs to meer van zijn grooto stout moedigheid en energie. Kranich was geneigd dit laatste to ge- loovcn. 1 Het viel hem niet moeilijk in de ge vangenis toegang te krijgen. De Franscho gevangenisbewaarders zijn zeer voorkomend tegenover vreemdelingen, zoodra zij slechts de zekerheid hebben, dat de personen, die 'hun inlichtingen vragen, geen vreemde po- 'litiespionnen zijn. Kranich werd terstond bij den directeur van de gevangenis toege laten. De diiecteur was een oude heer, zeer spraakzaam en terstond bereid de gevraag de inlichtingen over den nu ontslagen ge vangene te geven. „Een interessant monsch," zei hij, „een van do weinige gevangenen met wie liet dc 'moeite waard is zich wat meer te bemoeien Het was alleen maar jammer, dat hij zoo gesloten was. Hij praatte weinig en vroeg geen belangstelling, terwijl het meerendecl 'der gevangenen meestal dankbaar was als men wat belangstelling voor hen toonde.' J „Ilield hij steeds vol dat hij onschuldig was, meneer?" „Natuurlijk. Dat doen ze bijna allen, Daarop verklaarde dr. Weisskirchncr, de minister van handel, na erop te hebben gewezen, dat de kwestie van heffing van rechten op do Donau thans niet aan do orde was, dat de Duitsche regeering dui delijk te kennen heeft gegeven de rechten van Oostenrijk te zullen eerbiedigen. Hij achtte het ongewenscht de kwestie van een scheidsgerecht op hot tapijt te brengen, daar dit twijfel zou kunnen wekken aan de vastheid van overtuiging der Oostenrij kers dat er geen tollen op de rivieren geheven mogen worden en dus de positie van het land zou verzwakken. Punt 1 van het voorstel werd daarop aangenomen, eveneens punt 2, voor zoover het de Elbe betreft. Punt 3 werd verworpen. Italië. De Romeinsche bladen maken melding van een betooging, waaiaan zich de leden der gemeentelijke burgerwacht van Bari moeten hebben schuldig gemaakt. De ge meenteraad liet de wacht ontwapenen en het korps ontbinden. In de gemeente Pescaglia, waar de ge meenteraad tot verhooging der belastingen besloten had, overvielen 2000 boeren het Raadhuis; zij verjoegen den burgemeester en de gemeenteraadsleden en sloten het gebouw. Op een merkwaardige wijze hebben Dins dag de Italiaansche spoorweg mannen hun strijdlust betoogd tegenover de afgevaar digden uit verschillende streken, die zich weder naar Rome begaven om de opening der Kamers bij te wonen. Tusschen Ancona en Falcona ten zui den van Ancona en hij Arpi, dicht bij Florence, bleven de treinen n.l. staan, om dat de seinen op onveilig waren gezet, en zagen do reizigers roode lantaarns met het opschrift „Minister Sacchi, de spoorwegmannen staan gereed om den strijd tegen u te aanvaarden." Rusland e n 11 a 11 e. Aan het ministerie van buitenlandsclie /aken te Pefeiabutg heeft gisteren de ratifi catie plantte gehad van de verleden jaar tus- -clieu Italië en Rusland gesloten ovcreon- koin-t tot veiplichte arbitrage van geschil len tusschen beide mogendheden. De overeen komst treedt den 2.14en Feinuari in werking. T u r k ij e. Dc ministerraad heeft- Abdoella pasja benoemd tot cfppoiboNelhebber dor troepen macht. in Yemen. Verder wordt melding gemaakt vau oen gerecht bij Kim ai Er vielen aan beide zijden 5C doodon, terwijl dc Arabieren 250 en troe pen 40 gewonden kregen. zelfs diegenen, die v oor de rechters bekend hebben, voeren meestal allerlei verzach tendo omstandigheden cn verontschuldigin gen aan. Maar wat waarde zou men er in dit geval ook aan hechten het was immers zoo klaar als den dag dat Dubois schuldig moest zijn. Er was in de bank een half millioen gestolen; het stond vast, dat dat geld eerst wel in de kas geweest was eri niemand kon bij het gold komen behalve Dubois. Dat men het geld niet bij hem gevonden heeft, is ook zeer verklaarbaar Hij had immeis ruimschoots tijd gehad om hot geld in veiligheid te brengen en goed te verbeigon. Vier of vijf dagen was hij al op reis met vacantie toen men de daad eerst bemerkte Mij dunkt, nu hij weer vrij is, zal hij ergens in het buiten land gaan wonen, het geld weer voor den dag halen en er goed van gaan leven." Kranich schudde het hoofd. „Wat zoudt u wel zeggen, meneer, als ik u verzekerde, dat die Dubois, niet in het buitenland is, maar op 't oogenblik in Parijs vei toeft en daar zijn brood ver dient met den verkoop van ansichtkaarten en dergelijke snuisterijen, cn dus in ar moedige omstandigheden verkeert?" „Dat kan ik onmogelijk gelooven," ant- woorddo de oude hoor op beslisten toon. „Neen, neen Dubois was een uitgesla pen spitsboef en die poging tot ontvluchten, waarvan gij zeker wel gehoord hebt, is cr het bewijs van hoe zeer hij er naar ver langde om zoo spoedig mogelijk vrij te zijn om van zijn buit te kunnen genieten.' „Hoe hooft zich dat toen eigenlijk toe gedragen met die poging tot onlvluch ten?" Griekenland. De regeering is dezer dagen op de hoogte gekomen van een tegen haar gesmede sa menzwering. Tot krachtige maatregelen werd direct overgegaan. Kolonel Lapathio- tis en acht onder-officieren werden achter slot en grendel gezet Niet alleen militairen hadden echter aan de samenzwering deelgenomen, maar ook leden der vredepartijen, vooral aanhangers van Mavromichaelis, in wiens kabinet La- pathiotis minister van oorlog was, waren in de zaak betrokken. Een aanzienlijk lid van diens partij had, aanzienlijke geld sommen ter beschikking van de samen zweerders gesteld. Ook behoorden een aan tal subalterne officieren in de ^provincie tot het complot. Mexico. Blijkens officieele mededeel ingen, ontvan gen aan het departement van buitenlandsclie zaken te Washington, breidt de opstand in Mexico zich opnieuw uit en hebben de op standelingen reeds weder een aantal over winningen behaald. O. a. seinde de Amerikaansche consul te Ciudad Juarez, de Mexicaansche stad aan de Rio Grande del Korte tegenover El Paso in Texas dat de Mexicaansche regeerings- troepen bij Galeana zware verliezen hebben geleden. BINNENLAND. Yan het hof. H. M. de Koningin h'eeft f 150 geschon ken voor het aanschaffen van een orgel in het kerkgebouw der Hervormde hulpge meente te Juhbega (Fr.). Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. A. C. ridder van Rappard, 25 dezer van Poit Said vertrok ken. („Stek") Mr. G. TV. baron van der Feltz. Gisteren is te Rotterdam overleden mr. G. W. baron van der Feltz, vice-president van de rechtbank aldaar. De overledene, te Zwolle geboren, promoveeidc aan de rijksuniversiteit te Leiden op oen proef schrift, getiteld: wat is bedelen? In 1892 werd hij benoemd tot substituut-griffier hij de rechtbank te Heerenveen. Sinds 1897 maakte hij deel uit van do rechtbank te Rotterdam, aanvankelijk als rechter, later als vice-president. De versterking van Ylisslngen. Aan de „Times" wordt uit Brussel be richt, dat de BelgLche minister van buiten lands cho zaken, heeft verzocht voorloopig nog geen datum vost te stellen voor de be „Het was even brutaal als gewaagd. Er was hoegenaamd geen kans voor hem dat hij zou slagen. De gevangene was op de derde verdieping in een der soliedste cel len opgesloten. Het was hem daar echter toch gelukt de tralies voor zijn venster stuk te krijgendaarna had hij zijn bedde- lakens aan elkander geknoopt, zoodat hij zich zoo wat tot de helft van de hoogte ,noer kon laten. Van daar moest hij sprin gen, maar zelfs als die sprong gelukte dan nog bevond hij zich pas op de bin nenplaats en moest dan nog twee hooge muren overklimmen." „En hij deed den sprong?" „Wij weten niet precies of hij den sprong waagde of wel dat hij gevallen is, maar in elk geval vonden wij hem den volgenden morgen op de steenen liggen. Hij was dood." Do directeur nam een snuifje en keek zijn bezoeker met een sluw lachje aan Deze zette een zeer verbaasd gezicht. „U begrijpt meneer," vervolgde dc direc teur na eenige oogenblikken, „dat ik u de feiten vermeld, zooals wij ze toen consta teerden. Jacques Dubois had een diepe wonde aan het voorhoofd, was overigens niet gekwetst, scheen ook inwendig niet gekneusd, maar was, zooals de gevange nisarts na een nauwkeurig onderzoek vast stelde, zoo dood als een pier. Hij maakte hiervan natuurlijk melding aan do justitie to Parijs en ook in do bladen is cr over gesproken. Voorts moest zijn familie bericht gezonden worden van zijn overlijden." „Dat wil zeggen aan zijn vrouw niet waar, directeur?" „Juist. Andere familie scheen hij althans handeling der interpella-p van den afgevaar digde Franck over de 'erstc-rking van Vlis- singen. LobmanKuyper. In „Do Standaard" komt hel volgende ingezonden stuk voor: „Aan dr. A'. Kuyper, Hoofdredacteur van „De Standaard". Geachte Hoofdredacteur, De slotwooiden van uw entrefilet in uw blad van 21 Jan. „ten besluite", waarbij gij van harte vergeeft al hetgeen er in den feilen aanval van de „Ned." tegen de A.,-R. partij en den persoon van dr. Kuy per gekwetst heeft, en tevens den hoofd redacteur van de „Ned." uitnoodigt even zoo van harte te vergeven, wat hem per soonlijk in de bestreden driestar heeft ge krenkt, zijn blijkbaar tot mij persoonlijk gericht, en kunnen alleen door mij persoon lijk worden beantwoord, ten aanhoore van dezelfde lezers, waarvoor ze zijn uitge sproken. Ook ik ben van oordeel, dat aan alle twistgeding een einde moet komen, mits niet door een schijnvrede. Ik ben daarom gaarne bereid uw verzoek om te vergeven wat mij persoonlijk in de bestreden driestar heeft gekrenkt, te aan vaarden, mits ik niet geacht worde het ver schil tusschen ons te omschrijven als een gestrengero of minder strenge opvatting van de verplichting, die het bijwonen van een conferentie oplegt Het verschil loopt, naar mijn meenmg, over de vraag, of door mij iets verklapt is uit de blijkbaar door u bedoelde conferenties, dan wel slechts iets is medegedeeld uit particu liere samensprekingen tusschen den afge treden Minister van Oorlog en mij. Eveneens ben ik volkomen bereid u ver giffenis te vragen voor al hetgeen in den aanval van de „Ned." u persoonlijk mocht hebben gekwetst ,mits daaronder niet be grepen worde datgene, wat tegen u, als leider eener partij of als Kamerlid, is ge schreven en u mocht hebben gehinderd, vermits ik mij ook voor de toekomst het recht en de verplichting moet voorbehou den, datgene te zeggen en te schrijven, wat naar mijn meening in het publiek belang noodig is, ook al raakt dit, ten gevolge van de eigenaardige wijze, waarop gij persoonlijk aan uw partij verbonden zijt. eenigermatc uw persoon. Onder die voorwaarden, die ik zonder tegenspraak voor aangenomen houd, ben ik volgaarne bereid den vrede te sluiten. Met hoogachting, Uw dienstw. A. F. DE SAYORNIN LOIIMAN." In een driestar in hetzelfde blad neemt dr. Kuyper met voldoening nota van het sluiten van den vrede. Het eerste beding (critiek op dr. Kuy per) noemt de „Stand." zoo vanzelf spre- niet te hebben. En nu, meneer, komt er een punt dat weer eens doet zien, dat de wetenschap der medicijnen nog op vele punten achterlijk, ja, geheel onwetend zijn. Er zijn vele van die raadsels waarvoor al die geleerden met den mond vol tanden staan. Gelukkig moesten in Frankrijk do dooden vóór de begrafenis drie dagen boven den grond staan. Dat geldt ook voor de gevangenen. Den derden dag nu, bemerkten wij, da htet leven langzaam in Dubois terug keerde. De dokter verbaasde zich, spaarde zich daarna tot het uiterste in en slaagde er in zijn patiënt weer op de been te helpen." „En dat duiudcr lang?" 1 „Een maand, ongeveer." „En hoorde u iets naders van de vrouw?" vroeg Kranich. De driecteur nam een tweede snuifje ditmaal uit verlegenheid. „Ja, ja, do vrouw I U zoudt niet willen gelooven hoeveel moeite wij gedaan heb ben om de vrouw te vinden, meneer, maar al onze moeite was tevergeefs. ,Wij moesten haar met het gebeurde natuurlijk op de hoogte brengen, maar misschien zijn wij wat laat geweest en hebben eerst te lang gewacht, omdat wij steeds in twijfel wa ren of Dubois inderdaad wel genezen zou. De brief, dien wij verzonden veertien dagen nadat Dubois weer teekenen van leven had gegeven, kwam als onbestelbaar terug. Me vrouw Dubois had dus Parijs verlaten." (Wordt vervolgd.) E'3iIIV!S:HE COl MKT o

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1