63"" Jaargang aterdag 28 Januari 1911 No. 13521 I Het Boek van Paracelsus, Kennisgeving. Aanbesteding. Deze courant verschijnt dagelij Ks, met uitzondering van Zon- en FeesMagdö. Ergs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl.1.26 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardineen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. S Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Pirn's der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zjj innemen, Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te. bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. mms Inrichtingen welke gevaar, schade ef hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van K. BURGER Jz om vergunning tot oprichting eener broodbakker q met dubbelen heetelucht-oven in het pand staande aan de Hoofdstraat no. 1592-4, kadaster sectie L nos, 1250 en 1251. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met da bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 9 Februari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagenvóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen •lat volgens de bestaande jurisprudentie nies tot beroep op eene beslissirg ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zjj, die niet overeenkomstig art, 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zjjn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26 Januari 4911, Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 16 Februari a s's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden de levering van Waalstraatklinkers, in het jaar 1911in 5 perceelen. Hei Bestek is ii f 0.25 (per post f 0.30) verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie (afd. A.) BUITENLAND. Schiedam, 27 Jan. 1911. DDITSCHLAND. In den Rijksdag is gisteren in eerste le zing gekomen liet wetsontwerp inzake con grondwet voor Elzas-Lotharingen. Ilct ont werp wil aan den reeds lang gekocstcrden wensch der bewonc,rs van hot Rijkstand tege moet komen en hun in zekere mate zelfbe stuur geven. Zij zullen onder een door den Naar het Duitsch van FRIEDRICH JACOBSEN. 28) „Maar dien eersten brief, dien met het doodsbericht, dien heeft zij toch wèl ge kregen, niet?" „Die is tenminste niet teruggekomen," zei de directeur zacht. Kranich stond op en maakte zich ge reed om afscheid van den viendelijken gevangenisdirecteur te nemen. Eén ding stond nu voor hem vast. Als het waar was, dat Marjon, de vrouw van Titus, en de verdwenen vrouw van Dubois dezelfde Waren, dan was Mar jon hertrouwd, in de vaste overtuiging, dat haar eerste man over leden was. Zij kon niet anders weten, want zij had wel zijn overlijdensbericht, maar niet do tegenspraak daarvan ontvangen. Dat was voor Kranich' opnieuw een be langrijk gezichtspunt. Maar er was nog één zaak vast te stollen. „Ik ben u zeer dankbaar voor uw mede- deelingen, mencor," zei Kranich'. „Zoudt u mij misschien nu ook nug kunnen zeg- nen zeggen, weikon vorm het lidteokenhad op het voorhoofd van Dubois?" „O, ja," antwoordde de directeur leven dig. „Het te-Ken had den vorm van een op den rug liggende halve maan. Onze dokter maakte een studio van den men- keizer te benoemen stadhouder blijven, maar die stadhouder zal, altijd volgens het ontwerp, macht krijgen om met de tc her vormen vertegenwoordiging wetten voor EJzas-Lotharingon te maken. De Rijkswet- gevmg, welke tot nog toe in hoogste instan tie Inuir goedkeuring hieraan moet geven, zal worden uitgeschakeld. In de plaats van de notabelenkamers zal een volksvertegenwoordiging komen, bestaan de uit twee kamers. De tweede Kamer zal gekozen worden bij algemeene directe verkie zingen, slechs verzwakt door het meervoudig stemrecht, naar gelang van dcu leeftijd der kiezers. De Eerste Kamer zal een steun voor de Rijksregeering zijn, daar de helft van haar leden door den keizer zullen worden benoemd. Dit in 't kort over den inhoud van het ontwerp, dat in Elzas-Lotharingen nogal teleurstelling heeft gehaard, wegens hot niet verkenen van stemrecht aan het Rijksiand in den Bondsraad en andore zaken, die door de sprekers in den Rijksdag ongetwijfeld aange haald zullen worden. Van de afgevaardigden. \an het Rijksiand hadden zich als sprekers laten inschrijven de hoeren: v. d. Scheep Preiss, lloeffel, Hatiss, Emmel en Gré- goire. De staatssecretaris Delbriick leidde het ontwerp gisteren in met een lange redevoe ring, waarin hij de vraagstukken, welke daarin geregeld zijn afzonderlijk besprak. Hij deed in de eerste plaats opmerken, dat de huidige constitutioneele toestand van Elzas- Lotharingen steeds verder ontwikkelt en dat niemand heeft willen beweren, dat de rechtss toestand, aldus geschapen, een definitieve zou zijn. De wensch der bevolking om aan dien voorloopigcn toestand een einde te ma ken is begrijpelijk en man kan ze niet af wijzen. Het is een kwestie, die het gehcele Rijk interesseert, want Elzas-Lotharingen is gemeenschappelijk eigendom van de Bonds staten. De spreker gaf vervolgens een historisch overzicht der constitutioneele kwestie, waar van prins Bismarck zelf den abnormalcn toe stand heeft aangetoond. Elzas-Lotharingen is op 't oogonblik zoo verklaarde Del- brück rijp om zonder reserve plaats te nemen onder de verbonden staten. Over de bepalingen in 't ontwerp afzon derlijk sprekend, verklaarde hij, dat de in stelling van. ecu Hoogerhuis in de eerste plaats berust op de noodzakelijkheid, om de werking van liet algemeen kiesrecht te ver zwakken, dat, zooals dc orva' ng leert, han del, industrie en ambacht niet tot hun, recht laat komen, en bovendien op de nood zakelijkheid om het tot nog toe door den Bondsraad uitgeoefende toezicht mm het Hoo gerhuis over te dragen. Dc staatssecretaris besprak ,.trna de positie van den keizerijken stadhouder en de kwestie van de vertegenwoordiging van Elzas-Lotharingen in den Bondsraad. Hij wees erop, dat het niet aangaat een stad houder voor het leven het benoemen, wijl scholijkon schedel. Ook het hoofd van Du bois vond hij zeer interessant en hij trachtte gevolgtrekkingen to maken uit den vorm van het lidteeken." „En wat was dan zijn conclusie?" „Hij meende dat hij Jacques Dubois be paalde gedeelten in de hersens gekwetst waren, n.l. die deel en, die op het geheu gen betrekking hebben. Onze gevangene toonde dan ook inderdaad op enkele pun ten een zwak geheugen to hebben." „Geen algemeene geheugenzwakte?" „Neen dat is juist het eigenaardige. Hij herinnerde zich alles uit het verleden, maar zoodra hij aan zijn vlucht toekwam on aan alles wat daarmee in verband stond, dan wist hij niets meer. Hij kon zich niet herinneren, dat hij de ijzers had stuk gemaakt, hij wist ook niet hoe hij zich had neergelaten. Maar toen wij hem er over spraken, zoi hij, dat het wel zoo gebeurd zou zijn als wij het beschreven. Hij heriimordo zich ook precies wat op den dag vóór zijn vlucht gebeurd was, maar verder gelukte het niet hem te bren gen. Wat zegt go daarvan, meneer?" „Ik heb wel eens van iets dergelijks ge hoord," antwoordde Kranich nadenkend. „Ja onze dokter gaf er ook een ver klaring voor. Hij vergeleek het mensche- lijk brein met een klavier met vele toet sen; door den val zouden er nu eenige lam zijn geworden en zij zouden geen toon meer voort kunnen brengen. Zij nemen rust en geen stemmen maakt zo weer goed." Het onderhoud was ten einde en Kra nich' vroeg alleen nog om dien brief, dio daardoor de invloed van den keizer op de verhoudingen in Elzas-Lotharingen geheel en al zou worden uitgeschakeld. Hot moet niet kunnen voorkomen, dat de stadhouder den vertegenwoordiger van Elzas-Lotharin- gem in den Bondsraad andere instructies geeft, dart die, welke de Pruisisohe verte genwoordigers krijgen. Iedere andere vorm van vertegenwoordiging zou immers invloed oefenen op de stemmenverhoudingen in den Bondsraad ten nadeele van Pruisen. Boven dien is het gevoel, meende de heer Delbriick, dat Elzas-Lotharingon onafscheidelijk ver bonden is met het Rijk, welk gevoel immers de grondslag voor dc positie van Bondstaat vormt, nog niet heel sterk ontwikkeld juist in die kringen, welke het luidst vragen om autonomie. De Elzasische afgevaardigde Von der Scheer verklaarde, dat Elzas-Lotharingers nog steeds beroofd waren van de eerste bur gerschapsrechten, Een dergelijke zedelijke vernedering kon z. i. slechts de vijandschap vergrooten. Vervolgens roemde hij den rid derlijken geest van den keizer ten opzichte van het Ilijkaland. Spr. wenschte een stad houder voor het leven, benoemd door het keizerrijk on niet door Pruisen ook kon hij in geen geval een Eerste Kamer goedkeu ren, zooals in het ontwerp werd voorgesteld. De socialistische afgevaardigde voor Mfd- hausen meende, dat de kwestio heel gemak kelijk was op ie lossen in don zin van een vredesovereenkomst met Frankrijk „Geef Elzas-Lotluiringen zijn onafhankelijkheid en er is geen kwestie meer. De Elzas-Lotharin gers zijn Du.iteehers on zullen dat blijven, indien men hen met rust laat en hun die rechten geeft, welke hun toekomen, doch de geheele bevolkng wil tot geen enkelen prijs vorpruist worden. Wij vragen den republi- ktinsehen regeeringsvorm. Wij zullen tot het uiterste de Eerste Kamer bestrijden." De spreker besloot met het verzoek om het ontwerp naar een commissie van ■acht-on- tvintig leden te verwijzen. GEMENGDE MBDEDEELINGEN. B olg'i Do toestand in het Luiksche kolenbekken toen Dubois herstelde was verzonden, eens te mogen zien. „De zaak is daarom voor mij van zoo veel belang," zei hij met de bedoeling om den argwaan weg te nemen, „omdat mijn opdracht is aan de dame in kwestie een erfenis uit te keeren en ik overal tever geefs haar verblijf zoek." Ook zonder dit leugentje zou de direc teur echter aan zijn verzoek voldaan heb ben. De brief kwam voor den dag. Hij was nog niet geopend en zag er dus nog precies zoo uit, zooals hij indertijd was terugontvangen. Het adres luidde: „Madame Dubois, Ruo Saint-Germain 25, Paris." Op den achterkant van den brief was door de post geschreven„onbestelbaar, ver trokken, „onbekend waarheen", In wat sombere stemming keerde Kranich naar Parijs terug. Toch was zijn reis niet geheel tevergeefs geweest, want hij had tweo dingen bereikt. Ten eerste de zeker heid, dat Dubois en Lenoir dezelfde per soon waren, en ten tweede dat Dubois' vrouw hem voor dood had beschouwd. Al het overige bleef vermoeden. Waarschijnlijk was echter, dat de vrouw naar Duitschland gegaan was en kort daarna professor Titus getrouwd had; daarna had Dubois het por tret van zijn vrouw bij Tirnrn Grote ge zien, hij had haar adres gezocht en was naar Hamburg gegaan maar al die ver moedens eischteu nadere bovestiging, wil den zjj werkelijk iets bijdragen tot oen spoedige oplossing van het raadsel, inge wikkeld was het raadsel in hoogc mato verbetert gaandeweg. In sommige mijnen duurt de staking weliswaar nog voort, doch de terugkeerenden zijn dagelijks tal rijker. Bij een referendum te St. Gilles stem den er op de 1113 mijnwerkers inmid dels nog 775 voor de staking tot het uiterste. De afgevaardigden der „Vrije Mijnwer kers" hebben een nieuw onderhoud gehad met den minister van arbeid, een onder houd, dat niet minder dan drie uren duur de. De afgevaardigden bespraken niet al leen den huidigen toestand, maar ook de kwestie der mijnwerkerspensioenen, de voorwaarden van neerdaling en opstijging en andere punten. Tenslotte heeft de minister beloofd po gingen aan te wenden, opdat bij de sta king geen slachtoffers zouden vallen. F r a n k r ij k. De regeering en de afgevaardigden van het departement Champagne zijn het eens ge worden over een wetsontwerp, dat rekening houdt zoowel met dc eischen der wijnboeren als met die der vereeniging van wijnhande laren. Men vermoedt dat nu aan de woelin gen een einde zal komen. De pl.m. 15.000 francs Vergoeding der Kamerleden is'gisteren in de Kamer een oogonblik bedreigd geweest. Er word nl. een motie behandeld, waarin de venschcJijkheid werd uitgesproken van vermindering dier royale vergoeding. Do minister-president Briand verzocht de Kamer de motie te verwerpen, als zijnde heneden de waardigheid der vergadering mi van het land. Met 316 tegen 210 stem men werd de motie verworpen, en de 15.000 waren gered. De Senaat heeft gisteren beraadslaagd over het voorstel, reeds in 1898 door de Ka- mor aangenomen, waarbij de wettelijke Fran- sche tijd werd gewijzigd om haar in overeen stemming te brengen met het zóne-stelsel. De Fransche tijd zou daardoor dezelfde wor den als de Engelsehe. De urgent verklaring van het voorstel, door de commissie ge vraagd, werd door de regeoring afgewezen. Het oenig artikel weid hij eerste lezing aan genomen. O o s t o n r ij k. Het blijkt nu tenslotte, dat het nieuwe kabinet-Von Bienerth zich in een nog slech tere positie bevindt dan het vorige. Zooals men weet hebben de Duitsche en Tsjechische partijen, verklaard, dat ze het ministerie slechts onder bepaalde voorwaar den zouden steunen. Thans zijn ook de Po len met hun plannen voor den dag gekomen. Hun leider in den Rijksraad, Lazarski, heeft meegedeeld, dat de Polen erop reke nen, dat de regeeririg het niet zal laten bij beloften, maar ook werkelijk zal overgaan tot den aanleg van waterwegen. Zooals mon en het maakte Kranich' onrustig, dat hij zich dit bekennen moest. Hij moest zijn hoop stellen op een dier toevalligheden, dio den detective soms gunstig zijn, maar dat bevredigde hem, den scherpen denker, geenszins. Zoodra hij in Parijs aankwam, begaf hij zich naar de Rue Saint-Germain. Hij wilde het huis, waarin Dubois voor zijn arrestatie gewoond "had, eens opzoe ken en daar eens informeeren of men nog iets van den vroegeren bewoner wist. Veelb stelde hij zich hier echter niet van voor. Het is in Parijs oneindig veel moeilijker om iemand op te sporen, dan in Hamburg of een andere Duitsche plaats. In Duitschland wordt nauwkeurig aantee- kening gehouden van de kleinste verhui zingen. In Parijs wordt daar niet op gelet en de politie bemoeit zich alleen met per sonen, die wegens eenige overtreding of misdaad voor de justitie van belang zijn. Het huisnummer 25 was oud en ondui delijk leesbaar. Het was h'eelemaal een ouderwetsch gebouw en het wekte het ver moeden, dat er niet dikwijls andere be- -woners in kwamen. De huisbowaarder zat in den korridor, een dor, klein mannetje met blauwen bril, dat het eerzaam be drijf van schoenmaker uitoefende. Hij was niet zoo mededeelzaam als de directeur van do gevangenis, maar hij herinnerde zich toch do familie Dubois nog wel. Toen Kranich het verhaal van de erfenis voor de tweede maal opdischto, werd hij wat belangstellender. „Och, meneer," zei bjj, „dat zou een weet, heeft echter juist de kanaalkwestie aanleiding gegeven tot de jongste kabinets crisis. De financieele toestand des Rijles ver zet zich echter tegen de wenschen der Po len. zoodat de regtering zich op 't oogen- Llik in een benarde positie bevindt. G r i e k o n 1 and. Een telegram uit Athene meldt hot een en ander over het voorontwerp tot herzie ning der Grieksche Grondwet. In de eerste plaats wordt daarin bepleit het herstel van den Raad van State, instelling van het ambt van minister-president zonder portefeuille, onderzoek der geloofsbrieven, van Kamer leden door het Hof van Cassatie en -wijzi ging van de bepalingen,, die betrekking heb ben op een eventueeie wijziging van de Grondwet. Zuid-Af rika. Onder de blanke bevolking van Zuid- Afrika heerscht reeds sedert eenige dagen een toenemende ontstemming tegen den gouverneur-generaal, lord Gladstone^ om dat deze het doodvonnis, uitgesproken te gen een inboorling van Rhodesia, die een blanke vrouw had overvallen, had veran derd in levenslange gevangenisstraf. Te Boeloewajo o. a. werd Woensdag een mon stermeeting gehouden, waar de inmenging van den gouverneur-generaal in de scherp ste bewoordingen werd gegispt cn ten slotte een motie werd aangenomen, die strenge afkeuring uitspreekt over de wijze, waarop Z. Excell. de wet heeft gehand haafd. De bladen in. Kaapstad veroordeelen het optreden van lord Gladstone even sterk als die uit het binnenland en schrijven de verzachting van het vonnis toe aan te ver gedreven gevoeligheid. Vereen. Staten en Perkte, De „New-York Times" publiceert het vol gende telegram van zijn correspondent te Washington: „Handelende op aandringen van den Perzischcn gezant, die verklaarde, dat zijn regeering zich gelukkig zou achten, indien de Amerikaansche geldmannen er in zouden toestemmen orde te brengen in de Perzische douane en het innen der binnenlandsche inkomsten, heeft de Ame rikaansche minister van buitcnlandsche zaken, Knox, daarop een onderhoud gehad met Mac. Veagh, minister van financiën, die hem vijf namen heeft genoemd, die weldra aan de goedkeuring van den Per- zischen gezant zullen worden onderwor pen. De Amerikaansche financiers zouden gedurende 5 jaren controle uitoefenen op alle Perzische douanen, behalve o.p die in de havens der Kaspische Zee, terwijl het systeem tot inning der binnenlandsche in komsten op Amerikaansche leest geschoeid zou worden." Mexico. Een telegram uit Casas Grande meldt, dat geluk voor de arme vrouw zijn. Zij had het niet breed, betaalde de huur tot de laatste cent en ging toen heen, niemand weet waarheen. Ik denk, dat zij in een ander land haar brood verdient. Zij was een ontwikkelde dame en had heel wat geleerd." Gedurende dit korte onderhoud kon Kra nich een gevoel van onbehaaglijkheid niet onderdrukken. De oude man had iets on zekers over zich, van het begin dat Kranich met hem gesproken had af. Hij was niet opgestaan en hanteerde slechts langzaam zijn gereedschap. Het kleine mannetje had, zooals gezegd, oen blauwen bril op en daardoor was niets van zijn oogen te zien, zijn stem klonk ver moeid en scheen van veel lijden te spreken. „Ik heb eou portret van de dome in kwes tie," zei Kranich, „of ik ben in staa t u ctn portret van haar te laten zien. Zoudt u mevrouw Dubois daarop nog herkennen?" „"Voor mij zijn er geen portretten meer. Reeds toen mevrouw Dubois dit huis ver liet, had ik een oogziekte en thans ben ik zo o goed -als blind. Ilct zeer weinige, dat ik nog zie, stelt mij nog ia staat mijn hand werk met veel moeite te beoefenen mot een half jaar zal dat ook wel onmogelijk worden." Kranich sprak zijn deelneming met hot lol van den oude uit en ging heen. liet was een dag van succes en een dag van tegenslag geweest maar van tegen slag toch het meest, (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1