IPestlijken op het ijs van den Hoelan bij Foedsjadan. VOOR DAMES. YOOR KINDEREN. Burgerlijke Stand. Veel overeenkomst iriel. deif Enge'.seh- tuan heeft de Hollander, wiens bezoek, door de hotelhouders, vooral met het oog op houw en gehechtheid, gewaardeerd wordt. Inlimsdien stelt de Hollander inet betrekking tot logies hooger cischen dan do Engelschmun, en legt hij bovenal een grooteu afkeer van truppeuklimmen aan den dag. De Ftansehmau, vervuld met soevereine minachting voor alles wat naar geogia- fische kennis zweemt, werpt staten, zeeën, landen en beogen op goed geluk door el kaar, weet zelden waar hij zich eigenlijk l>evindt en nooit waar de reis heengaat, behoudt er echter altijd zijn goed humeur hij, en lel hoofdzakelijk op goed, dat wil zeggen, vroolijk gezelschap. Hij geraakt in allo mogelijke ongelegenheden, maar weet er zich toch met een grap gewoonlijk goed uit de redden, cti amuseert zich voor- treffelijk. (laat pen Amerikaan op reis, dan is een potlood het voornaamste artikel zijner ba gage. Zonder potlood goen Amerikaan. Allo toestanden moet hij berekenen en in cijfers uitdrukken. Hij bemoeit zich met alles, vraagt veel en meestal zeer zake lijk, ook al is hij ointient een voonvmp voldoende op do hoogte; hij volgt gewoon lijk het tegendeel van de ontvangen raad gevingen op, en is uiterst verheugd over <jen vermeend voordeel, dat hij aan zijn sluwheid meent te danken te hebben;daar bij legt hij echtei niet veel consideratie jegens andere menschen aan den dag. Dc hoofdmaaltijd van den Amerikaan is tiet ontbijt, het eenige, waaraan hij iets ge legen laat liggen; ook vraagt de Yankee dikwijls naar het uur van vertrek, eer hij nog recht is aangekomen. Be Italiaan is op reis meestal opmer kelijk bedaard, en daarbij vroolijk, maar toch weer niet zoo beweeglijk als dc Franschnninbovendien schijnt dc Italiaan, evenals do Frauschtnan, vaak don zin voor natuurschoon te missen, altijd volgens het hier aangehaald tijdschrift. De Rus reist doorgaans met zijn geheele familie bij zich, en zelden vlug; hij betaalt of zeer goed, 6f zeer middelmatig. Hoe gezocht de aanzienlijke Russische gasten in de hotels ook zijn, hoe aantrekkelijk lmn beleefd gedrag en de goede toon in den familiekring ook is, vindt men toch ook een aantal Russen van de tweede cate gorie, die door hun eigenaardige begrip pen op het punt van orde en zindelijkheid den schrik dor hotelhouders, maar do blijdschap der behangers vormen. De Duitseher eindelijk zegt hot blad van zijn huulgenooten wil bovenal het doel zijner reis bereiken, en daarbij wil hij alles zien. Hij is een onrustige gast, die juist door zijn besluiteloosheid en zijn vele vragen eigenlijk geen recht genot smaakt. Hij knoopt gaarne kennismakin gen aan. PAPIER EX GAS. Tien jaar geleden, zoo verhaalt de heer P., had ik een winkel in dc naburige stad R., vijf mijlen van mijn huis verwijderd, en iederen Vrijdagavond moest ik dien geheeleu weg te voet afleggen, daar ik den winkel tot na tienen moest openhou den en er na dien lijd geen treinen of trams meer reden. Do korlste weg naar huis leidde door eenige velden, in 't midden waarvan een huisje stond, waar het, volgens de over levering, spookte, en hoewel ik niet erg vreesachtig ben, was ik toch altijd blij als ik dat gedeelte achter den rug had. Op zeketen avond het was toen zeer donker had ik een eindweegs geloo- pen, toen er plotseling vóór mij een groot, wit voorwerp verscheen, dat half rollend en waggelend op mij afkwam. Het scneeu naar mij toe te komen zweven, en daar ik te bang was om mij te bewegen, mul ik zoo std mogetijk, terwijl ik voohL dat mijn knieën knikten, mijn tong aan mijn verhemelte kleefde en mijn haar rechtop- stond; ik kon nauwelijks ademhalen. Het grootc voorwerp kwam hoe langer hoe dichter bij; ten laatste, een angstkreet uitende, sloeg ik er naai om tot de ont dekking te komen dat bet spook slechts was een papieren luchtballon. WAT VROUWEN VOOR SCHOONHEID OVER HEBBEN. Het is werkelijk verbazend, welke el lende, eindelooze pijn en gevaarlijke be handelingen een vrouw kan ondergaan, om haar uiterlijk schoon te verhoogen. Som mige vrouwen zouden liever sterven dan loei ijk zijn; andere zouden jaren van haar leven willen geven om mooi te zijn, ter wijl duizenden Rarer zich het leven tot een last maken om aan haar ijdelheid toe te geven, en er goed uit te zien. In den loop ven een gesprek met een deftüge-dame-dokter, vernam de schrijver van dit artikel belangrijke feiten betref fende de wijze, waarop sommige dames zich trachten mooi to maken. Het schijnt een gevaarlijke en zeer gebruikelijke ge woonte (vooral onder jonge vrouwen) to zijn, om kamfer in te nemen, teneinde de gelaatskleur mooier te doen zijn; het schijnt ile teint bijzonder bleek te maken err een blosje te geven, wat velen als buitengewoon mooi beschouwen. Door er kunstmatig wat rood bij te voegen, ver krijgt men een prachtig geheel. Honderden jonge vrouwen nemen in meerdere of min dere mate kamfer in, 0111 dit effect to verkrijgen, en zij worden langzamerhand verslaafd aan dit middel, dat nog verlei- dolijker en gevaarlijker is dan alcohol. Ondanks alle sanitaire maatregelen woedt de pest is het Chineesche Rijk nog steeds mot onverminderde kracht. Al is het ook aan de onvermoeide pogingen der Europeesche en Japansche geneesheeren gelukt do ziekte op enkele plaatsen te lo- caliseeren, toch valt tengevolge van de indolentie dor Chineesche bevolking nog menig slachtoffer aan de vreeselijke ziekte te constateeren. Naast Karbin en Foedsja- dan is thans ook Moekden een pesthaard geworpen. Op liet ijs van de Hoelan, een zijrivier van den Soengari, heeft de onwetende be volking honderden lijkon opgehoopt, niet het oogmerk, dat ze in het voorjaar bij imallenden dooi door hot water worden weggevoerd. Dientengevolge beslaat er in het voorjaar een groot gevaar vooi Sibe rië en de kuststreken. De uitwerking van kamfer op den geest en het gezicht is dikwijls vreeselijk. Het brengt tie menschen in een staat van vcr- dooving, die opgevoeul wordt tot tijdelijke verzwakking der geestvermogens. Bij voort durend gebruik benadeelt het niet alleen het gezicht, maar bederft het de oogen voor altijd. Door zicli dooi liet gebruik van kamfer mooi te willen maken, ver korten honderden vrouwen zich het leven, of brengen zich in zulk een toestand, dat zij zichzolf en anderen, met wie zij in aanraking komen, tot. last zijn. Het gebruik van Bella-Donna 0111 dc schoonheid der oogen te verhoogen, is ze ker wel aan velen onzer lezeressen en lezers bekend, maar zij weten waarschijnlijk niet, welke schadelijke gevolgen deze slechte gewoonte dikwijls Treeft- De schrijver kent persoonlijk twee dames, die door het over matig gebruik blind geworden zijn. Een 'kleine hoeveelheid van dit groote vergift in het oog gedaan, doet het bijzonder schit teren; zelfs op de koelst© oogen heeft hot die uitwerking. Maar tot welken prijs? Men kan met de natuur niet spelen. En volslagen blindheid heeft dit maar al to dikwijls bewezen aan haar, die bella donna in de oogen droppelden. En wat een kwellingen ondergaan de vrouwen niet voor haar schoonheid. Een bekwaam dokter te Parijs is er op inge richt, door een fijne operatie de rimpels uit het gelaat te verwijderen. De bewerking geschiedt door de huid langs de ooren in haar geheele lengto open te snijden, de huid op te lichten en sterk naar achter te trekken, wat na tuurlijk het vel over de wangen strak maakt en alle rimpels doet verdwijnen. Werkelijk een operatie, dio veel handig heid vereischt. Duizenden mannen zou den huiveren, zulk een pijnlijke behan deling te ondergaan, en toch is zij honderden vrouwen toegepast, zonder dat zij een klacht uitten, als haar wangen maar van de lastige rimpels bevrijd wor den; en de dokter, die zulk een verjon gingskuur volbrengt, vaart er wel bij, want hij laat de dames goed voor zijn kunst betalen. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. I11 Nieinv-Zuid-Wales mogen de kinde ren gratis van den spoortrein gebruik ma ken als zij naar school gaan of er uit komen. De zijde, waai van de Britsch'e vlaggen zijii gemaakt, wordt in Zwitserland gewe ven. Iemand te Baltimore bewoont met zjjn familie vier afgedankte tramrijtuigen, die hij getrokken heeft naar een plaats in do voorstad, waar hij geen belasting te be talen heeft. Hij kocht de rijtuigen tegen 24 gulden per stuk, en zegt, dat liet een zeer gemakkelijke woning is. Er is voor ecu waarde van 114 tnillioen gulden aan leer noodig 0111 ai de schoenen en laarzen te maken, die in Groot-Brit- tannië gedragen worden. Men schat het aantal visitekaartjes, dat jaarlijks over de geheele wereld verbruikt wordt, op üOO millioen. Men heeft berekend, dat op groote stoom schepen bij iedere reis meer dan drie dui zend voorwerpen van glas breken. De kracht van een tjjger overtreft die van een leeuw. Vijf mannen kunnen ge makkelijk een leeuw houden, maar voor dat doel zijn er voor een tijger negen man noodig. Do grond in Cuba is zoo vruchtbaar, dat er plaatsen zijn, waar viermaal per jaar geoogst kan worden. De mecniug, dat het niet goed is, oesters te eten in een maand, waarin geen r voor komt, is al van zeer ouden datum. Men vindt het reeds vermeld in een boek, dat in het jaar '1599 uitgegeven werd. Te Shangaï is eeri kerkorgel van bam boes vervaardigd. Men zegt, dat de tonen, die bet instrument voortbrengt, vee! lief lijker zijn dan dio uit metalen pijpen. Mijnheer Burg: „Maar mijnbeer, als er daar nu sprake van is; ik heb nog nooit het genoegen gehad u in mijn café to zien." ANECDOTEN. Men. verbaalt van een domino© in een kleine plaats, die veertien1 dagen uit de stad zou gaan, en dat op de volgende wijze bekend maakte: „Do dominee voor aanstaanden Zondag zal de heer Blommcrs wezen, en die voor don daarop volgenden Zondag zult ge vin den Rangen achter de deur aan 'den an deren kant van 'do consistorie-kamer. „Het zal een knappe vrouw zijn, die mij trouwt," verklaarde een vrijgezel. „En ik dacht, dat je iiiet van knappe vrouwen hieldt," zei een vriend.' „Dat doo ik ook niet," antwoordde de vrijgezel, „maar als ik ooit trouw, zal het een knappe vrouw zijn, die dat ge daan krijgt." Man: „Dus je hebt een kunstarm ge kocht?" 1 1 1 I i Vrouw: „Ja, man, maar 'twas een erg koopje, en..." Man: „Goede hemel! Hoe kwam je daartoe? Er is tocli niemand, die dat ding gebruiken kan." Vrouw„Ja, lieve, maar je reist zoo veel en je weet nooit, wat er gebeuren zal." Een kundig cavaleric-officier was eens op een diner, dat ter zijner eere gegeven werd. Naast hem zat een spraakzame we duwe, met ravenzwart haar, die plotse ling het gesprek afbrak, door den krijgsman vrij onbeleefd te vragen, hoe het kwam, dat zijn snor nog zoo zwart was, en zijn baar al aardig grijs begon te worden, waarop de oude soldaat met groote be leefdheid antwoordde: „Tot mijn spijt kan ik u de juiste reden niet zeggen, maar bet zou mogelijk kun nen zijn, dat bet komt, omdat ik mijn hersens wat meer gebruikt heb dan mijn mond." Vrouw„Denk er aan een advertentie voor Fido in de courant te laten zetten." Den volgenden (lag las de vrouw do volgende annonce in liet nieuwsblad: „Verloren een schurftige schoothond, met één oog en geen staart. Te vol om te loopen. Luistert naar den naam Fido. Als bij opgezet terugkomt, 100 gulden be- looning." „Hoogo huizen, mijnheer?" sprak een Amerikaan. „Neen, mijnheer, hier in Hol land weet hien niet wat lioogc huizen zijn. Onlangs was ik in Ncw-York op een heel warmen "dag, en ik zag een man uit een lift komen, van top tol toen in een heerenhuid gehuld." „Waarom bent u op zoo'n warmen dag zoo in bet Lont gebnkl vroeg ik. „Wol," was bet antwoord, „ik woon op de bovenste verdieping van Hot huis, en bet is zoo li'oog, dat 't bet lieelc jaar met sneeuw, bedekt is." De dominee: „Ik "hoop; mijnheer Burg, dat we u aanstaanden Zondag in de kerk zullen zien; we hebben niet dikwijls het genoegen, u (jaar te zien." MODE. Voor het komend seizoen zullen dc rok ken 'nog nauw zijn en worden geheel pas send oin het figuur van de draagster in gericht. Hiervan is het natuurlijk gevolg, dat ook de onderkleeding een groole veran dering moet ondergaan. Reeds geruimen tijd 'beschouwt men den onderrok als over bodige 'luxe, en draagt men alleen een bovenrok van zijde, lustre of moiréc. Angst voor kouvatten behoeft men niet to hebben, want sedert de corset te 11 buik en heupen geheel omsluiten, en de kou sen door twee of meerdere jaretcllos wor den opgehouden, kan de kou moeilijk tot dio lichaamsdcolen doordringen. Onderlijfjes worïïen nog alleen gedragen door haar, 'dio een tricot of linon-panta- lon dragen, want do combinaties zijn veel nieuwer; deze worden vervaardigd van ka toenen- zoowel als zijde-tricot, als van lin nen of gewoon wit katoen. Bij de nauwe kostuumrokken, die zonder uitzondering voetvrij gemaakt moeten wox-- den, zullen zoowel halflange, als korte mantels gedragen worden. De mantels zullen over het algemeen laag open zijn, zoodat do eerste knoop pas onder de taille wordt aangebracht. Als garneering zal veel breed zijden tres en biais van zijden, satijn of laken gedragen worden. Ook soutache en knoopen, mei dito lusjes zal men nog veel zien. Hoe wijd of liever hoe nauw de .moderne rokken moeten zijn, is moeilijk te zeggen; dit hangt geheel af vah bet. figuur van do draagster en wordt geövcnmligd aan den omvang der heupen. W,e lis waar spre ken de modeplaten van oen onder-wijdte van 1.50 a 2 II., maai- dit is alleen voor- zeer jonge, slanke dames, wier onvolko men vormen absoluut geen aanstoot geven. Do meer ontwikkelde jonge vrouw zal ver standig doen in de achterbaan een diepe plooi te laten maken, die maar voor een gedeelte wordt ingeslikt. Zoowelbij hel loopen als bij liet zitten Reeft zij nu vol doende ruimte, terwijl de rok locR' den indruk maakt, 'volgens de laatste mode ver vaardigd te "Mjn. Men drage er evenwel -zorg voor, Uat de aldus verkregen ruimte niet naar 'voren komt, want aan vóór- of zij banen mag 'nroir er niets van kunnen ,zien. HANS MET DE GROOTE HANDEN. (Slot.) Op zekeren dag maakte de dorpsjeugd met don onderwijzer een uitstapje. Ook Hans met de groote banden was erbij. Be onderwijzer wilde den jongens een beken den waterval laten zien, boven in liet ge ibergte, en do afstand daarheen was ver. Toen zij nu in de warmte maar steeds moesten klimmen, kregen zij ergen dorst en hadden graag wat gedronken, als .maar ergens in de buurt een herborg geweest was, ol een heldere bergbeek hurt weg go kruist had. Maar van dat alles was niets te zien, en of zij wilden of niet, zij moesten wel wachten. De onderwijzer troostte de jongens met te zeggen, dat men bij don waterval frisch' water kon scheppen, en toen zetten zij do wandeling vo! moed voort. Toen zij evenwel bij hot ruischendo water kwamen, bleek liet, 'dat niemand tot in hot water kon reiken, zonder gevaar er in te vallen. Maar de groote Randen van Hans reik ten ver genoeg, en terwijl zijn kameraden liein bij zijn kiel vasthielden, bukte hij zich voorover, stak de "«Randen als twee sch'o-" tels in het water, en reikte het lachend! zijn-vriendjes. v -i' H.. Toen hadden 'allen kunnen drinken, maar Frits Smit verzon weer een 'guitenstreek; want toen hij aan de-beurt kwanr, strooid© hij vlug bruispoeder .in de hand van Hans en dacht daarbij, hu drink ik nog limo nade. Maar bet poeder kriebelde Hans zoo in de hand, dat ]>"j Hot water ijlings weg moest gooien, om zich' do hand te jeuken. Toon kreeg Frits de limonade over het lijf inplaats'van in de keel, en daar-Ret ongeveer een emmer vol was, was - hij druipnat. Dezen keer lachten nu dc anderen niet Hans, maar Frits Smit uit. Thuis hielp Hans graag eens wat mede, maai- hij bedierf dikwijls, wat anderen deden. 11 - I Eens wilde zijn 'vader een nieuwe klok ophangen, maar hij had geen spijker. Toen riep Hans: „Midden in don muur stookt een groote spijker, en nog wel een, waar aan nooit iets gehangen hoeft, dien zal ik er uittrekken on'u brengen." 1 Maar de spijker zat wat vast, daar hij in den muur geroest was. Toen' nu Hans" trok en trok, 'liet niet do spijker los, maar. kwam ,de heele 'muur, op hem vallen; -en allen die in ile kamer waren, gilden van den schrik, want zc dachten, dat Hans nu wel dood -zou zijn. Die riep evenwel: j,0ha," legde zijn groote handen als plan ken tegen het beschot, en, schoof het weer; op zijn oude plaats terug. .Wat was men blij, toen men Hans zoo ongedeeld zag staan. In lied had Hans twee afzonderlijke planken noodig om zijn handen op te,leg gen, wanf als hij ze, zooals andere men schen dikwijls doen, over dc maag samen vouwde, kreeg hij zoo vreeselijk nacht merrie, dat bij zich verbeeldde, dat er een vrachtwagen over hem heenreed, of een ka nonskogel op Rom lag. Een andermaal stond Hans, die intus- schen groot geworden was, aan dc voor deur om uit to gaan. Daar de ducht wat betrokken was, hield hij de hand even buiten, zooals andere menschen ook doen, om te zien of bet regent. En het regende werkelijk. 1 Toen kwam haastig een klein mannetje zondor paraplu aangeloopen. Hij' was uit de stad en bracht zijn vacanfie op het dorp door. Hij was evenwel niet vriendelijk, zoo dat do dorpsbewoners hem niet gaarne mochten. Toen bij nu bet vermeende afdakje voor bet buis zag, liep hij er snel heen, en ging er onder staan, opdat Hij' niet pat zou worden. Hans hield zijn hand een poosje geduldig in den stortregen buiten, maar daar hot toch tusschen zijn vingers doordroop, zei bet mannetje: „Je hebt vergeten jo dak na te zien," en keek na'r boven. Toen bij nu de groote hand. zag, gilde hij het uit van schrik, want hij dacht aan tooverij en viel van angst op straat, en liep toen zoo snel hij kon, eerst als een haas op handen en voeten, en toen hij een beetje van den schrik bekomen was, op twee beenen do straat op, in den regen, naar de stad. Hans stond hem na te kijken en schudde van bet lachen. Toen Hans nu volwassen, was, wisten de ouders niot, wat er ,vau den jongen moest worden. De dominee raadde toen aan hem kellnor te laten worden. En dat werd hij dan ook, en als nu 'de menschen bij liein hun eten bestelden, soep, gebraad, compote, ijs cn slagroom, dan bracht hij alles tegelijk netjes op zijn band gerang schikt als op ee,n tafeltje, zoodat men allo heerlijkheden met één oogopslag zag, cn frv-'U veel meel at, als hij alles zoo verlokkend bij elkaar op tafel zette. Toen, noemden de menschen hem: „Tafeltje dek u". Fooien kreeg hij veel meer dan ander© kellners, want in zijn grootc handen kon men een dubbeltje niet zion, en gaf men hem geregeld een kwartje. Daardoor werd hij 'zoo rijk, dat hij zich oen huis ,in Berlijn ,kocht en daar van zijn gold ging loven. Maar h'et n iéts-do en \vas niet goed voor h'em en hij kreeg asthma.,En op zekeren middag, toen hij zijii middagdutje' 1 deed, fen hij vergissing zijn banden over zijd maag gevouwen had, vond men hem dood, .waarschijnlijk aan nachtmerrie gestorven. O VERSCHIK. Geb or en: Hugo, zoon van 1'. v, Woerden on N. Jongerhloed, Ilendrika Arendje, dochter van A. v. Kijk en G. G. J. v. d. Uiesen, Wouter, zoon van II. J. v. Thiol en A. v. Vliet. Jacoba, dochter van A. Broek huizen en L. v. d. Weiden. Overleden: G. Kloot, 72 -j. A. Berk, 3 weken. 1 L'. Vogelezang, 87 j. 1 I 1 MAASSI/UIS. Ondertrouwd: II. Altenaa,!-, wedn. van GJ, Stekcur, en J. v. Bief. 1 Geboren: Margareth'a, d. van W. v. l.'JBrug. on>M, v. Winsen, 'Jan, zoon van P,< v. d. Hoeven en J. P. v. d. iteijdon. Ama- rensje, dochter van1C. de Bruin en (Ws v. d. Iteijdon. Comelis,'zoon vaniC. .Western en A. de Zeeuw, Dirkje, dochter v. D. Brouwer en ,W|- Spanjersbcrg. 1 Ovorlcde.n: G. Noordh'oek, 8 mad. j

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 10