De Vrijzinnige Hervormden. BINNENLAND. Rechtzaken. word. Deze passage was wel op en top Treubiaanscli. .Met absolute minachting voor de vraag, of hij door zijn wijze van' Zijn optreden andere gevoelens kwetste, werd van uit het materialistisch-atheïstisch standpunt een vurige lofrede op bet Neo- Malthusianisme gehouden. Terecht, en liter stond de spreker sterk, kwam hij er tegen op. dat de Minister in de .Memorie van Toelichting het Nco-Malthusianisme op één lijn lratl gesteld niet hazardspel, den abor- tus-erirninales, de pornographic oude huizen van onluebt. Zelfs de heer Roodluryzon. die, zooals wij zoo straks zullen zien tegen over den lieer Troub in deze stond, sloot zich van ganseher harte bij dit protest aan. tin toen te eken do de spreker er vrzel legen aan, dal door dit ontwerp propaganda voor bet Xeo-.MalUaNianisme werd be moeilijkt, szoo niet onmogelijk gemaakt; tegen bet verbod van openbare uitstalling 'had hij geen bezwaar, want die addle ook hij onnoodig. Het was verder volgens hem onbillijk den abortus Ie stellen op rekening van het stelsel, dat daarmee niels 'heeft uit Ie slaan, al moest spreker er kennen, dut vele aborteurs zich dekken mol 'tien naam van iXiemv-.Mnllhusinnismo, en al had volgens I'rof. jlcctor Treuh, don bekenden gynaecoloog, „het onbekookt" be denksel van den Nieuw-Malthusinanschen bond, om zoogenaamde deskundigen op le 'leiden, gevoerd lot het kweeken van bo- roepsaborleurs". (01 de Nleuw-Matliusiaan- 'sche hond, wiens voorzifter de discussie op 'de .publieke tribune bijwoonde, erg ge sticht er over za.l wezen, dat zijn .bescher mer Treub deze woorden van zijn zoo bij 'uitstek deskundigen broeder in herinwring bracht, wagen wij te betwijfelen.) Toen werden eerst de tegenstandei's ,,nil godsdienstige overtuiging" onder handen genomen met de herinnering, da! Maitlms zelf zijn loer op Gods woord, had gegrond. Dit argument was er wezenlijk geen en do beer Brumruelskamp had zeker geen zware taak toen hij het weerlegde niet de zeer juiste opmerking, dal Malthus en het Neo-.Ma!thusianisme, dat zich valsehelijk met zijn naam tooit, niets met elkaar hebben uil te staan. „Mailbus toch was een vroom man ,die beperking van het kin deraantal wensehte door uitstel van het huwelijk, maar die, zich zeer zeker niet heeft voorgesteld wat men van zijn ont- houdingslheoiie zou maken. Verder werd met een reeks van statisti sche cijfers, die do hoorders natuurlijk op het oogeuhlik zelf. dat hij ze hoort, onmogelijk kan controioeren, aangetoond: lo. dat uitstel van liet huwelijk geefl een Vermeer dering van onechte geboorten, waarom het goed was, dat de Xeo-.Mal- thusianeu een stelsel hadden omhelsd, waardoor alle reden tol uitstel van hot huwelijk verviel: do. dat ia de landen van de grootste welvaart en ontwikkeling hot gehoor tee ijler dalend is. maar ook het sterftecijfer dalend, zoodat de bevolking toch blijlt toenemen, maar dat de katho lieke landen daarbij een zeer slecht liguur maken; Ito. dat, speciaal in Xedcrland, niettegenstaande de toename vair hel Xieu w -Ma 11 luis ia n i s me, de huwelijken toe on de lniitcn-echtelijke geboorten afnamen. De ethische zijde van hel vraagstuk werd door den spreker niet in oogenschouw genomen. Daar de voorzitter echter zoo wel den Minister als do Kamerleden ver zocht niet op deze rede of liet orulenveip in te gaan, vóór men aan de betrokken artikelen was gekomen, duurde het tut Donderdag eer dat het antwooid er op kwam. De heer Pastoors hield een niet zeer hoogstaande rode, waarvan wel het voornaamste was, dat een werkmansgezin met weinig kinderen naderhand een tekort oplevert aan elementen, die de hulpbe hoevende ouders kunnen steunen. Do heer Drurnmelkaiup veroordeelde de leer op grond van do Tien Geboden, en betoogde dat de leer van Malthas is om vergeworpen door de ontdekking van nieuwe landstreken, het snellere vervoer en het in cultuur brengen van woeste gronden. Maar het eigenlijke antwoord aan den heer Treub kwam van den heer Van Wijn bergen, Ook hij noemde het Xeo-Malthusia- nisme reeds daarom verwerpelijk, omdat hm inging tegen Me Christelijke moraal, en hij ,gaf zijn spijt te kennen, dat de heer Van Mouter, aan den Xco-Maühusiaan- sclien Bond de Koninklijke goedkeuring had verleend. Mij kwam op tegen een pogen om het X.-M. te verdedigen met een beroep op dc mindere kindersterfte. Die had in Brabant en Limburg bare oor zaken in economische en hygiënische toe standen, en was zeker niet opzettelijk. De daling van den huwelijksleeftijd was voor hem juist het bewijs dat toeneming van het gebruik der X.-M.-middelen de vroege huwelijken mogelijk maakte, en tegenover do uitspraken, die de heer Treuh in het gelijk stelde, haalde hij tegenovergestelde aan, waaronder vnn onzen ilollamlschen professor Kouwor, den accoucheur van If. M. (ie Koningin en den Frairschetr eco nomist Leroy-tSeauliou. Nadat de heer Hugenholtz er even tns- scheu gekomen was, om den heer Pass- toors te vragen wat.hij en zijn partijge- uooten, die voor oen ongelimiteerd aantal kinderen waren, dan vuor die arbeiders kinderen hadden gedaan, vonden de be strijders van het X.-M. een krachtigen bondgenoot in den heer Hood hu ijzen, die het stelsel een groot fiasco noemde. In het leven geroepen tot leniging van de nooden van het proletariaat, werd het bij onze toenemende zucht naar weelde, al dus de afgevaardigde voor Brielle, in hoofdzaak toegepast door de rijkdom en do middenklasse, en waar het de onzede lijkheid in de hand werkte, ontnam liet do energie aan de burgers, die zich geen opoffering meer voor een nieuw leven, dat uit hen voortgekomen was, wilden ge troosten. Waar de propaganda zich zoo schaamteloos openbaarde, dat ongevraagd rle aanprijzing dezer middelen aan lmis werd bezorgd, zou hij gaarne, ieder zijn vrijheid latende aan "dit stelsel al of niet mee te doen, met 'den Minister samen werken om dit soort propaganda le beten- gelen. Du rede van den lieer lïixxlhuyzen, die aan liet eind met bijvalsbetuigingen van lïeohts weid begroet, veroorzaakte bij do oiter-tu elementen van Links blijkbaar groole ontstemming. De hoer Troelstra meende dat die rede voor Rechts cene bittere nasmaak moe.-t hebben, omdat zc bewees, dat men niet van du Christelijke moraal be hoefde te zijn om tegenstander van het X. M. te zijn, maar a! achtte hij dit stelsel zelf niet hoeger dan een lapmiddel, hij bleef zich tegen de artikelen verzetten, die vol gers» hem tooh ontdoken zouden worden en dus aan de uaaiheid te kort doen. Ril de heer Treuh ging in zijne boosheid zóó ver, dat hij den afgevaardigde voor Brielle voor liet meest reactionaire van alle Kamerleden, uitmaakte, die reeds getoond had, dat hij voor de vrouwenbeweging niet» voelde on daarvan niets begreep. Minister Regout had het na dit alle» ge makkelijk hij -loot zich in hoofdzaak bij de .-preker-- van Recht» aan, en liet zeer uit komen hoe hij do -leun van den heer Rootl- iiuyzru op pi ij» stelde. Du cijfers van don her Treub worden onder luindeu genomen, en bleken som» minder ini-t geweest te zijn. Den teigenden dag, Vrijdag, werd bet debat voortgezet in steeds vinniger loom De heer' Uoodiuryzen boet geducht van zich af, en zette nogmaals 'zijn htandpuni uiteen, waarop do heer Treub tamelijk grof ant woordde., dat diens rede er oenc was om den kiezers in hot gevlij te komen; de afgevaar digde voor Brielle vroeg toen liet woord voor een „persoonlijk feit" dit word echter niet .ib/jooilunkr gekwalificeerdedoch, de afge vaardigde voor As-en kwam met de verkla ring, dat hij niet» onaangenaams bedoeld had. -Maar het echte rumoer kwam toen dr. De Vi—er wilde gaan hotoogvn, dat dc stelling van don heer Treub, dat de Christelijke mo raal eumzoor aan wisseling onderhevig is als du vrije moraal niet houdbaar is. Toen gul hij dezen de makkelijke gelegenheid om er o[) Ie uijzen, hoe volgens de Christelijke moraal Katholieken eu Protestanten elkan der wederkeerig naar den brandstapel had den gebracht, beiden in de overtuiging, dat z.e naar God- woord handelden; maar dat de tijd.-oni.-tandigheden de Kepa.-sing van deze moraal hadden gewijzigd. Dit alles werd ge zegd onder hevige interrupties van Rechts, waarbij de lieer Van Wijnbergen in do voor- -to rijen stond, die van Links niet onbeant woord bleven, waarbij de lieer Thomson op' du lire» stond. Rn daarna bezwoer de heer Lintburg de Kamer toch te bedenken, dat bet noch om het X. M. zelf noch om de Christelijk of vrije moraal ging maar om de redactie van de Wet, die hij wilde verbeteren door zijn amendement, duit alles in het arti kel genoemd alleen strafbaar stelde, als het ..uit winstbejag-' geschiedde. Maar de. zenuwachtige stemming van de Kamer had ook den Minister te pakken ge kregen. eu tamelijk geïrriteerd, dat men eene door hen voorgestelde wijziging eerst, ge drukt voor zieh wilde zien, sneed hij verder alle overleg af. liet amendement-Limburg werd verworpen, met Rechts tegen, plus de heeren Vuil Doorn en Roodhuvzen. Het ar tikel -131 werd aangenomen met Rechts vóór |ilu» de heeren Van Doorn, Roodluiyzcn en I'atijn. De Kamer is toen begonnen met de behan deling van het artikel over de homosexuuli- teit en is daarin blijven steken. Over dit epineusc onderwerp dus den volgenden keer. (Ingezonden.) II. Evenals elke beweging, had ook de actie der Vrijzinnige Hervormden hoar voorloo pt'rs morrellen die al vooruit zien waar liet in de toekomst heen zal gaan. Voor jaren al werd te Leiden opgericht een Vereeniging van Vrijz. Hervormden. Toen bijna overal nog het koikelijk bewustzijn sluimerde, tracht te men daar al een dam op te werpen tegen liet verloop der vrijzinnigen uit de Her vormde Kerk, Al» dergelijk voorloopend werk moet ook beschouwd worden de poging, bij herhaling gedaan om binnen den Prot. Bond de behin gen van de Hervormde Kerk te doen be hartigen. Al vroeger werd door de instel ling in den Bond van een Commissie voor de vrijzinnigen ia de Xed.-Hervormdc Kerk een poging gewaagd, die weldra bleek volsla gen ontoereikend te zijn. liet voorstel op de jaarvergadering le Zutfen (1903) werd afge wezen; bij welke gelegenheid werd uilgespro ken dat de Bond zich niet wensehte in te laten met de kerkelijke belangen van de vrijz. Hervormden. Hoezeer hierdoor aan vankelijk gedupeerd, is dit besluit aan de vrijz. Hcrv. ten goede gekomen. Nu zoo duidelijk was gebleken dat de Bond niets wilde doen, kwam er ook een einde aan het zitten wachten op hulp van die zijde. Of schoon de leiders van toen veel liever hadden gezien dat te Zutfen een andere beslissing was gevallen, en zij niet gedrongen waren geworden zich buiten den Bond te organ,isce- ren, later zou blijken dat het Zuttensche besluit voor den Bond zelf meer kwaad in hield dan voor de vrijz. llerv. Deze gingen nu zelfstandig zieh organ Leu ren, en veilig kan die vergadering te Zntfen. genoemd worden de geboorte van de actie der Vrijz. Hcrv. In 190-L werd de eerste provinciale Vereeniging van Vrijz. Ilerv. opgericht in Friesland. Noord-Holland volg de weldra en allengs gelukte liet bewoging te krijgen in de ongeorganiseerde Vrijzin nigen in de Ned.-ITcrv. Kerk. Over bijna het heele land kwamen Provinciale Verceni- gingon, die ieder onafhankelijk, op eigen ter rein, voeling houden met elkaar door een Ccntraal-Comiié. Ook Zuid-Holland heeft sinds 1901 zijn vereeniging, die nu bestaat uit een 1 O-lal afdeolingen, en betrekkingen heeft aange knoopt met verschillende geestverwante per sonen en vcreenigingen, over do gansche provincie verspreid. Alzoo geboren uit wrijving in den Bond tii.-.scheu de Hervormden, en de leden der kleinere kerkgenootschappen, groeide de actie der Vrijz. Hen*. De wrijving nam intussehen toe. Reeds te Zutl'en klonken voorden van waarschuwing tegen de kleinere kerkgenoot schappen, dat ze een gevaarlijke weg op gingen door den Bond te gebruiken ten bate hunner kerkelijke belangen,, met venvaar- 1 oozing der Hervormde Kerk. Dit nam eer toe dan af. Het eene jaar loeide het 't an dere dat er groot gevaar dreigde dat Prot. Boud en Ver. v. Vrijz. Hcrv, tot vijandige vcreenigingen zouden worden. De overgang van do Bondsal'deeling te Vhundingen lot een Renionstrant»che gemeente verhoogde de spanning en niet zonder onrust hoorde men gefluister van nog meer afdeelmgen die dat voorbeeld zonden volgen. Op de vergadering te Enschedé (1908) bij de reglementdierzie- ning, vielen harde woorden. Maar nog bic ken de vertegenwoordigers der kleinere ker ken voldoende macht te bezitten om de lei ding te geven, te weinig inzicht intussehen om zich van machtsmisbruik te onthouden. De Bond bleef, ondanks herhaald protest, wat hij was: een jachtterrein voor de klei nere koi'kgonootschapen. Toen kwam de ver gadering te Rotterdam (1909). in een refe raat gaf dr. Nienicyor een kalme, maar nochllians scherpe uiteenzetting van dc kwestie. Het had veel van een ultimatum. De onhoudbaarheid van de geworde toestand werd blootgelegd en duidelijk kwam het uit hoe moeilijk het werd voor Vrijz. Ilei'v. lan ger zich te laten welgevallen wat openlijk werd ontkend, maar bedektelijk plaats had, door middel van den Bond. De vergadering werd opgewonden, men gordde zich ten strijde. Gelukkig werd door een motie, welke uitstel van executie' loorstelde, dc storm be dwongen. Te Zwolle (1910) zou de beslissing val len. Inmiddels zou het iroofdbe»tuur overleg plegen met het Centraal Comité. Dit overleg heeft oen vol jaar geduurd en daaruit is ge boren het Manifest, gezamenlijk uitgegeven door het Hoofdbestuur van den Bond en het Centraal Comité van Vrijz. Hcrv. Een ver klaring waarin eindelijk de onderlinge waar- decring en samenwerking als onafwendbare eisch wordt genoemd, waarin ook liet groot belang van de kerkelijke actie der Hervorm den voor het vrijzinnig christendom wordt erkend. Niet zonder vrees was menigeen naar Zwolle gegaan. Verlucht was veler hart, toen bleek dat de storm was afgedreven. En zoo zijn we een nieuwe periode ingetreden, waarin de onderlinge naijver plaats gaat ma ken voor waardeering en samenwerking. Op de grondslag van dit Manifest wordt voortgewerkt ook door de Zuid-IIollandsche Ver. v. Vrijz. Ilerv. Er wordt gezocht naar aansluiting en sa» menwerking, eencrziids met de Arrijz. Ilerv., zooals deze veresnigd zijn in de Vrijz. Ilerv. Gemeenten, anderzijds zooals zij zich heb ben aangesloten bij den Bond, terwijl voorts wordt gezocht naar organisatie daar waar deze nog geheel ontbreekt. De Bondsafdee- lingen bewogen zich weer op algemeen vrij zinnig christelijk gebied. De Ver. v. Vrijz. Ilerv. wil naast linar werken of samen met haai'. Alleszins waard eer-end en ook eerbie digend wil zij doen aan prediking, onderwijs en herderlijk werk, in het minst niet van plan aan do waarde daarvan iets af te doen, is de Ver. v. Vriiz. Ilerv. bereid en zeer hoger rig te doen wat de Bondsafd. niet doen, n.l. de behartiging van de belangen op kerkelijk gebied. Er is veelal een be langrijke vrijzinnige partij in zoogenaamde orthodoxe gemeenten. Wanneer deze maar ge organiseerd werd, als er een verkiezings campagne werd gevoerd. Dordt heeft het be wezen eens voor al wat er dan te bereiken is. Dit verkiezingswerk, dat bijna nergens door de Bontlsafdcelkig wordt gedaan, wil de Ver. v. Vrijz. Ilerv. ter hand nemen. En zoo is liet mogelijk en weder/,ijdecho plicht, om met erkenning van elk andere ar- lx' Isvekl, samen te werken in den geest die spreekt uit het Manifest, samen tc werken tot meerder bloei van liet vrijzinnige christen dom in onze provincie. De herleving van liet godsdienstig besef, do vermeerderde begeerte naar voorlichting en leiding inzake godsdienst, legt ons vrij zinnige, de zware verplichting op met in spanning van a.l onze krachten," to trachten zoovelen maar immer mogelijk te bereiken mot onze heiligste dingende prediking van het vriiz. christendom. En nu is voorloopig dc Ned. Ilerv. Kerk nog altijd liet meest aangewezen lichaam om dat te doen. Wan neer' wij aansporen tot strijd om behoud van onze plaats in die kerk, dan is het bovenal omdat we het niet langer werkeloos willen aanzien, dat verreweg liet grootste deel van ons volk wordt geleid In een richting die o. i. de goede niet is. En, omgekeerd, wanneer wij de kerk overlaten, dan leveren we ons volk over aan de orthodoxie. Dit is de reden dat van de zijde der Ver. v. Vrij*. Ilerv. in Zuid-IIollarul pogingen in liet werk worden, gesteld om te Schiedam de kerkelijke actie te doen aanvangen. liet is onweersprekelijk dat alhier' door (le Prot. Bond uitnemend werk wordt verricht. Voor god.-dicnstprediking etc. wordt op uit stekende wijze zorg gedragenen men be hoeft hel gebouw slechts gezien te hebben, om zich te kunnen vooretellen dat vele leden van de Rond niet zoo heel sterk zullen ver langen naar dc groote kerk terug te koeren. Maar ook van Schiedam geldt, wat overal het geval is, het zijn er ten slotte maar wei nigen die zich bij do Bond aansluiten. En dan die velen die dat n.iet doen? Voor hen willen we zorgen, door do .strijd aan le bin den op kerkelijk gebied. Omdat wij rechten hebben op die kerk, maar meer nog omdat wij hot. volk iets hebben te brengen, waar van we het niet gaarne beroofd laten, iets dat waard is dat er zoo noodig voor gestre den wordt. Woensdagavond 1 Maart a.s„ zal in een openbare vergadering professor B. D. Eei'd- mans, van Leiden, nader over de actie der Vrij/.. Hervormden spreken. Deze vergade ring, belegd door het beduur van. de Ver. v. Vrijz. Ilerv. in Z.-1L, is 'voor iedereen toe gankelijk. A*a afloop der lezin"- zullen pogin gen worden gedaan tot oprichting van een afdeoling onzer vereeniging. Wie belang stelt in wat er op godsdienstig en kerkelijk gebied tegenwoordig voorvalt, wie zich inte resseert voor dc kerkelijke en godsdienstige belangen Van Schiedam, zal weldoen die ver gadering bij te wonen. Stolwijk. D. BOER, Secr. v, d. Ver. v. Vrijz. Ilerv. in Z.-II. Onze Marine. - Blijkens bij hot departement van marine öntvangen bericht is llr. Ms. pantserschip „Heemskerck", onder bevel van den kapi tein ter zee G. L'. Goedhart, 23 dezer te Las Palmas aangekomen. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 2-1 dezer is aan mr. R. O. J. baron van ilöveli tot Wesferflier, op zijn verzeek, mot ingang van 1 Maart, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier bij 't kantongerecht te Helmond. Bakkerswet. Het Bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roe tors van Lennep, secretaris mr. II, Blaupot ten Gate) heeft deze weck een algemecue ledenvergadering gehouden naar aanleiding van het nader gewijzigde ontwerp van wet tot beperking van. Zomlag.-arbcid en nacht arbeid in broodbakkorijen en van den ar beidsduur rail bakkersgezellen. Bij de vergadering bleken de bezwaren tegen do thans voorgestelde regeling nog grooter dun tegen de vroegere regeling, liet bestuur werd onder dankbetuiging voor de gevoerde actie opgedragen, het wetsontwerp nader te bestmleeren en de bezwaren ertegen te forum loeren en zoo noodig, bekend te maken. President Fallllèrts naar Nederland De I'arijsche correspondent van het „lldbl.", seint d.d. 21 Febr.: De „Figaro" van hedenmorgen deelt mede, dat de president van de Republiek voornemens zou zijn aan de reis naar Brus sel een bezoek aan ons land te verbinden. Ik vernoem heden uit officioelo bron, dat nog geen enkel besluit betreffende dit be zoek is genomen. Eeu ofllcieele maaltijd. De Fransche gezant bij bet NetlerJanclsehe bof, de heer Murcell.in Pellet, heeft Donder dag, ter gelegenheid van de behandeling van het Savarkar-gcschil voor het Permanente Tfof van Arbitrage een maaltijd aangebo den in hot gczantschnpsgcbouw. Tot de gomxxligdeu behoordende minis ter van buitenlaiulsehe zaken, jhr. mr. Dc Marcos van Swindoronmr. De Beaufort, oud-minister van buitinilandsche zakenSir Alan Johnstone, gezant van Engelanddc arbiters, de heeren Beernaert, jhr. mr. Do Savomin Lobman, graaf De Desart, Gram en Renaultde agenten van Engeland en Frankrijk, Evre Crowe en prof. A. Weiss; de secretarissen, de heeren Addison, graaf Bentinek en C. Jordande Fransche gc- zanlsehapsraud, de heer Deloincourtdo Fransche consul, dc heer Henri Petitpied, en de heer R. Weiss, advocaat aan het hof van appèl to Parijs. Rotteidam in proces. In de gisteren gehouden vergadering van den Rottenlamschen gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat door het beh'eei' van den straatweg tussch'en BelfsWaven en Schiedam aan do gemeente een proces is aangedaan wegens h'ct dwars over dien weg laten loopen van den h'avenspoorweg. Machtiging werd verleend zich' in rechten te verweren en tevens, langs wcttelijken weg onteigening aan te vragen, daar het verkeer over den havenspoorweg niet belemmerd mag worden. Wcrkloozenfonils De Haagsehe Bestuurderebond heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een adres naar aanleiding van de door B, en W. voor gestelde wijziging van de verordening op het Gemeentelijk Werkloozenfonds. Verzocht wordt dc verordening in dien zin te wijzi gen, dat de vakvereenigingén niet verplicht worden niet-leden tot lnin werklooz.enkassen toe te laten. In een uitvoerige memorie wordt dit ver zoek toegelicht. Nederl. ltoode Kruis liet hoofdcomité van 't Ned. Roode Kruis heeft, muir aanleiding van het bij den Ilaag- scheu gemeente raad aanhangige voorstel betreffende een gemeentelijken geneeskun digen dienst, tot den mul gericht een adres, geleckend door den Prins dei' Nederlanden ais voorzitter en door den secretaris, in welk adres 's raads aandacht gevestigd wordt op de aanwezigheid daar ter stede van twee, ge heel tot het vervoer van -t liggende zieken ingerichte, automobielen, indertijd geschon ken aan dc vereeniging .door den lieer R. Lehnumn en ten gcbrnikc gegeven aan het Ilaagseho Vrouwcncoinité, dut deze voertui gen, gestat ion nee id bij dc Roode Iv ruisk li nie k in de Jan van Xassmislruat, reeds veel vuldig bezigt voor het vernier van zieken en gewonden en daartoe over ecu chauf feur beschikt. Daar het Neherlandschc Roone Kruis zich beijvert, om ingevolge zijn statuten, bij alle rampen hulp le verleeuen, en wel niet alleen in oorlogs-, maar ook in vredestijd, alsmede bij ziekten en ongelukken, ook in samenwerking met andere vcreenigingen en instellingen, die dergelijke - huip_ brengen, verzoekt liet hoofdcomité tevens den geincen- -teraad, in de gelegenheid to worden ge steld, mede te werken aan het verleeuen van dc eerste hulp hij ongevallen in do gemeen te, zoowel, met zijn automobielen,, als met bet geoefende personeelziekendragers, ver plegers en verpleegsters en do hulpmiddelen van het Mannen- en Vroiiwcneointié daar ter steile, o. a. van de llangsche Transport- colonne en de helpsters ran de Hu lp vereeni ging van het Vrouwencomité. liet hoofdcomité meent, dut de ligging van de Roode Kluiskliniek in het Noordelijk deel der gemeente als van zelve aangeeft, (lat in dat gedeelte en omgeving aan het Nedcrl. Roode Kruis oen werkkring zou kun nen worden toegewezen. Bovendien beschikt het Mannen-comité over een huis in de Bil- derdijkstraat No. 1, waarin c.q. een vertrek zou kunnen worden ingericht als verband- lokaal, zoodat ook in dat gedeelte der ge meente het Ned. Roode Kruis zijn hulp middelen beschikbaar zou kunnen stellen. Verder wordt in het voormalige, Pageshuis, Lange Voorhout 0, den zetel van, het hoofd comité, een vcrbaiullokaal ingericht, om al daar luilp tc kunnen doen vorlecnen aan per sonen,, die in de omgeving door eenig onge val rnoohlen worden getroffen, én hen van daar c.q. per automobiel tc doem ver voeren naar hun woning of ecnigc zieken- inrichting. liet hoofdcomité hoopt, dat de overweging van oen en ander moge leiden tol, het resul- iaat, dat aan het Roode Kruis oen, al zij liet ook be»cheidcn, plaats wordt toegekend in het verleeuen van hulp bij ziekte en onge vallen door de gemeente 's-Gravenhage. De politieke strijd le Duist, De rechtbank te Middelburg sprak gis teren den lieer J. F. A.M. van Waesberghe, kassier te Hulst, en oud-lid van de Staten van Zeeland, vrij van de hom ten laste gelegde beleediging van een der loden van do z.g. Van 'Dalsumpartij in Óen vergade ring der R.-K. kiesvereeniging, door deze het woord schol toe te voegen. Het O. M. had op 17 Februari ook vrijspraak geëisebt. De burgemeester van Dlaricum. Zooals reeds in een vorig nummer ge meld, werd gisteren voor /Te Amsterdam- sehe Rechtbank tegeii den jieer J. Hosang, burgemeester van Blaricum, wegens yerval- sching van een betalingsmandaat 3 maan den gevangenisstraf geëischt. Voorts had hij zich te verantwoorden wegens mishandeling van den gemeente veldwachter .1. Brandsma, wien Rij met een stok in het gezicht zou hebben ge slagen. Dit gebeurde tijdens de kermis te Blaricum. Bekl. verklaarde, dat de veldwachter eeni- ge borrels op had, en deze, dat de burge meester wat wankel liep. Het 0. M. eischte .tegen bekl. wegens mishandeling, van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn Functie, 2 maanden gevangenisstraf. In do derde zaak stond bekl'. eveneens terecht wegens valschheid in geschrifte. In December 1909 had bekl. voor de Am- stordamsche Rechtbank terecht gestaan we gens mishandeling en beleediging. MM 7'Ü!1 fiets twee hooiwagens achteroprijdende, had do bestuurder van den voorsten wagen niet gauw genoeg voor hom uitgehaald en had hij hem om die reden gescholden en ge slagen. De advocaat, die Jh'cm verdedigd' li'ad, zond hom op 26 Febr. te zijnen name, 'zi/n déclaralie, groot f 109.49 en ontving, weldra, nat nearag in ,een postwissel. Maar later bleek, dat bekl. op de declaratie do woorden „den heer jlosang" had doorge haald, en er voor 3n de plaats had ge zet „de gemeente Blaricum", een bevel schrift had opgemaakt en flaarop had ver meld den begrootingspost waaronder jtiet bedrag viel. Het bevelschrift Ji'ad hij door

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6