Zondag 19 Maart No. 13564 63 iaargarsj Berde Blad De staat en de zelftucht. Deze courant verschijnt dagelijks., met uitzondering van Zon-ea Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardïngen fl,1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en Vïaardingen 10 oent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. ,j Advertenttën voor het eerstvolgend nummer moeten dea middags vóór een nur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), I Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 oeats per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Intercommunale Telefoon No. 103. Wij hebben er gisteren op gewezen, dat overal is op te merken een reactie tegen de tuchteloosheid, die een kenmerk is van onzen tijd en die lrii ons volk zeker niet minder erg aan liet licht komt dan elders. Die reactie begroeten wij over het geheel met instemming. Doch met verbazing con- statroren wij, dat de organen utn den staat hier niet overal voldoende meewerken. liet i& waar de staat heeft persoonlijken dienstplicht ingevoerd en laat zoodoende den aanstaanden burger een strenge tucht- kuur doormaken, die op den duur niet an ders dan heilzaam kan werken voor zijn ze delijke gezindheid als staatsburger, voor zijn beoefening van zelftucht. Doch hier staat als doel meer de rijksverdediging dan burgcrop- voeding op den voorgrond. Overigens werken .de staat, de gemeente enz. niet voldoende mee. En wel vooral om dat zij niet voldoende in 't oog houden van hoeveel gewicht het voor den burger is te veten wat van hem verlangd wordt, hoe hij zich dus te godragen heeft om mode de orde te hamlliaven, om zelftucht uit te oefenen. In het algemeen belang moet de individu zijn egoïsme breidelen. De strafwet, de bur gerlijke wet zorgen met de grootst mogelijke "nauwgezetheid, dat de burger precies weet hoever hij op die gebieden gaan kan. Doch nauwelijks verlaten wij het gebied van dit „hoogere" iccht, komen vrij in de meer alle daagse he rechtssferen, of die preciese richt snoer gaat te loor. En nu in toch wel de eer itc veneischle voor den nienseh, die zelftucht wil uitoefenen: te weten welke houding zoo wel hot voorschrift van de overheid als het gewone fatsoen hem voorschrijven. De algemeenc zoowel als'de plaatselijke overheid zondigen hier in velerlei opzicht en wel voorzoover wij kunnen zien op deze pun ten lo. De voorschriften zijn niet altijd duide lijk en eenvoudig genoeg. 2o. Zij worden niet alle o- dezelfde wijze gehandhaafd. 3o. Zij worden niet voldoende algemeen bekend gemankt. do. De overheid gaat soms te work mol een willekeurigheid, die het publiek niet be grijpt. 5o. Men wil soms het publiek ineens dwingen terwij) het meer geleidelijk gewend moet worden aan zekere maatregelen. Ad lum. Bij het maken van wetten en verordeningen moet moor dan tot nu toe ge rekend worden met het feit, dat de fatsoen lijke, eenvoudige burger, die zich gaarne precies aan liet voorschrift wil houden, dat voorschrift precies moet kunnen begrijpen en toepassen, liet woult tegenwoordig veelal de gewoonte van den wetgever om de moei lijkheid van het geven van een nauwkeurig, duidelijk voorschrift te ontgaan door een vage omschrijving te geven, die de rechfei dan maar moet interpreteeren. Dat is een groote fout. Want op deze manier maakt men het den burger eenvoudig onmogelijk ,,de wet" te kennen. Men kan toch van den bur- gor niet eischen, dut hij èn de wet de ju risprudentie kent, dat hij allerlei vage be- - grippen kan interpreteeren. Een zeer tref fend voorbeeld van slechte wetgeving op dit gebied is b.v. do motor- en rijwielwet, die verbiedt zoodanig te rijden, dat men de „vrijheid of veiligheid van liet verkeer" in gevaar brengt. Men moet op een fiets bellen, wareneer de „veiligheid" in gevaar wordt gebracht. Ziedaar Ie vage aanduidingen, die den burger, welke zelftucht wil toepassen, te wei nig houvast geven. Ad 2um. Een tweede fout is, dat men de Verschillende voorschriften niet met "gelijke gestrengheid handhaaft, een fout die vooral weer treft, waar het regelingen betreft, mot wie iéder voortdurend in aanraking komt. Men neme b.v. de bedoelde motor- en rij- vielwet. Daar wordt voorgeschreven: onder zekere omstandigheden Licht' aan en beifcn. Het tweede is over liet geheel nog veel noo- ihgci' dan het eerste, omdat het gedurende de .gelipolc 24 uur van don dng noodig is en in do stad evenzeer als op liet land. Toch wordt wegens liet eerste 10, 20 maal meer „bekeurd" als wegens liet laatste. Dit ia in caau nu wel een gevolg van de fout sub lo. doch dit niet bekeuren le'dt er natuurlijk toe, dat men Het liehtgebod uls iets zeer era- stigs gaat beschouwen, het nog veel nood- t zakelijker bei-gebod als een tweede- of derile-rangs voorschrift dat eigenlijk niet be hoeft te worden opgevolgd. Ad 3cm. Het bezwaar van onvoldoende publiciteit geldt vooral de gemeente-w;oidc- ningon, De gemeenten meenen genoeg te tkxn met de verordening te maken. Ten on rechte. Men moet die voor het publiek zoo toegankelijk mogelijk maken, opdat ieder, die van goeden wille is, zich zulk oen ver ordening gemakkelijk zal kunnen aanselmf- fen en zich daarnaar za! kunnen gedragen. Ad -lum. De overheid gaat soms met te groote willekeurigheid te werk. Wij kunnen hier slechts dén voorbeeld noemen, het aan den lezer overlatend dat, naar welgevalten aan te vullen. Er is een rijkshoofdweg met een rijwielpad. Die weg loont door een ge hucht. In dat gehucht is het rijwielpad op dezelfde wijze aangelegd als elders. De rij weg zelf echter is iets breeder en hier ver deeld in een. middengedeelte met keien en een voetpad van klinkers, terwijl do rijweg buiten uitsluitend van klinkers ie. Nu schept men voor wandelaars en wielrijders een steeds voortdurend dubium. Het klinkerpad is klaarblijkelijk bedoeld als wandelpad, doch waar voor het rijwielpad niet meer het bc- kendo bordje rijwielpad staat, is dit eigenlijk geen rijwielpad, zoodat de wielrij ders ook heel veel het klinkerpad gebruiken. De weg wordt druk begaan en dus is de on zekerheid groot. Naar ons inzien moesten do autoriteiten die onzekerheid vermijden om zoo doende het publiek aan vaste regelen te ge wennen. Ad 5um. Ook van dit geval kunnen wij slechts één teekenend vooi beeld noemen, dat heel gemakkelijk met gelijksortigc kan worden aangevuld. Op een gegeven spoorweg station is het- verkeer op een voste manier geregeld. Wondt het nu extra drek, dan voert men ineens een geheel andere regeling in en verooivaakt daardoor botsingen, dio men juist in. zulke omstandigheden dubbelzou moeten vermijden. Terwijl juist de overheid en ook een groot verkeerslicluuim als deze poorwegmaatscliappij liet publiek aan re gelmaat en zelftucht moet wonnen, werkt zij op deze manier do tuchteloosheid in de hand. Wij zouden heel veel meer voorbeelden kunnen geven. Doch de beperkte plaatsruim te noopt ons het hierbij te laten. Genoeg intusschen om te doen zien, dnt de overheid in Nederland niet overal vol doende medewerkt om de zelftucht to ver- hoogen. Het zal voor den nieergcnoomden tuchtbond oen belangrijke zaak zijn om ook in dezen de overheid tot medewerking te be wegen. moeten komen weer een zwenking naar rechts te maken en zijn toevlucht te nemen tot Briaml of een staatsman van zijn kleur en gematigdheid. Inmiddels heeft laatstge noemde met andere groote politici van vroe ger en later dit gemeen, dat hij door som mige zijner tegenstanders danig door liet slijk gehaald is. Qustave Téiy, doelde polemist, die als werktuig gediend heeft tot den aan- al op den t ooneerichrijver Bernstein, was ge woon in zijn weekblaadje, of li over week-' boekje „l'Oeuvre" - de verschrikkelijkste dingen ran den Minister-President te ver tellen. De „Humanité", het blad van Jau- ,v FItANSCIIE BRIEVEN. oen doornenkroon, die zwaar drukt en verwondt. Draagt de mierenkoningin ge duldig haar door het noodlot toebedeeld leven, dan zijn de mieren trouwe en aan hankelijke ondeidanen. Sterft een mieicn- koningin, dan verzamelen de werksters vinden kon, tusschen den troep journalisten vallen en vroeg zeer bedeesd naar .,la ca binet Do historie vermeldt niet of men haar de deur van Monis gewezen heeft. Hot is bekend dat men te Pa rij.- gewend is mot de ernstigste dingen den drank te steken en die gewoonte snieselt zich -ok af 'zich om het lijk, betasten haar niet haar in de couranten. Wc-llicht heblmn deze vulhoo.n., en geven op allerlei wijze haar ditmaal cenigszins meer dan gewoonlijk er-1 deelneming te kennen. Een anderen koer dreven, en heeft do "formatie van het Kaïn-j w'd het lijk van een mieren jkoningin net op ernstiger wijze nliud.-. gehad, dan oa- door de mieren meegesleept op al haar der de journalisten verteld werd. Niettemin} zwerftochten, totdat het in stukken viel. maakt het een wonderlijken indruk, wanneer men ziet dat Cruppi, die zijn leven lang' i'A eveneens, doch dit was nog wat ruwer j rechtsgeleerde en, een blauwen Maandag mi- m zijn aanvallen dan Téry, die altijd een nister van Handel geweest is, than» den meer 1 iLe.ni.fren toon tracht aan te slaan. 1 voor gansch Europa alk-rgewichtigsten ]>o-t Bij liet aftreden van Briand was het öo- I van Minister van buitenlandsche Zakon in cialistisch vroolijk de liet eenigaziiis zijn gewone scheldpartij.;] heeft, is daarentegen aan het hoofd van hot i orgaan natuurlijk buitengewoon Frankrijk bekleedt. Delcaseé, die jaren lang gestemd en zoodoende verwaarloos- l'rnnknjk's butenlaadsclie Staatkunde geleid Voor de eerste maal van zijn achtjarig be staan gaf het blijk van een humor, die, met recht, galgenhumor genoemd mag worden, maar niet onaardig was. Het heengaan van Briand werd, in een klein rubriekje van aardigheden, vergeleken bij een executie, Marine-departement 'geplaatst. Een gewezen kapitein van de jagers te .voet is Minister van Koloniën en Malv, de jeugdige dópnté, dio fielast is geweest met het houden van do anti-clericnle interpellatie, welko Briand moest omverwerpen, hoeft tot belooning een Om acht uur, zoo heette het. cring men naar! ondersecretarinnt gekregen, wat men met cel van den veroordeelde, die nog sliep, li een ministoiszetel gelijk kan stellen, of- De procureur maakte, hem den arm schud dend, wakker, zeggende: „Briand, do Presi dent der Republiek heeft uw ontslag aange nomen Ge moet moed hebben," Dat zal ik," antwoordde hij. En li ijl stond op, zonder dat iemand hem behoefde-' to helpen. Hij deed het bruine pakje aan, dat hij droeg toen hij zich in het ministerie, geïnstalleerd luid. Men wilde hem een glansjo rhum geien, maar hij nam dat niet aan. Wel; een sigaret, die hij met neuoegen oprookte, Toen hij zijn das aandeed, zei hij,,'t Is" onrechtvaardig. De President had mij genade- moeten schenken. Ik zon" groote dingen ge- daun hebben „Toen men hem vroeg of; hij soms onthullingen to doen luid, gaf hij ten antwoord„Zeker, bijv. over de Quenza-; geschiedenisMaar daarvoor is nu geon tijd meer." Do mis wilde "hij niet hooien, maar hij omhelsde dan gevangenispriester, daarmee een bewijs gevende van „apnrie-* ment". Zachtjes herhaalde hij nog een paar maalIs jammer,' jammer. Toen iroog hij een pen en inkt om een brief te schrijven aan Jonnart. Hij gaf dien aan den priester en mompelde dio Mahy, die MalvyEin-' delijk doeg hot langzaam negen uur op Saint-Philippe du Roule.' En droevig zette de stoet zich in beweging. Briand was blootshoofds, erg bleek, maar zijn gang vrij schoon er maar-' de helft van een ininisters- tractoment aan 'verbonden is. Doch eerst gisteren heeft men een werkkring voor hem gevonden. Dit alles geeft een vreemden kijk op het politieke leven in Frankrijk. Het neemt echter niet weg dat het nieuwe mi- nisterio enigen tijd leven en zelfs ten nutte van het land werkzaam wezen kan, indien de President du conseil er aleehts nnar streeft de gematigdheid te betrachten, die Briand als politieken leefregel had aangenomen. Dit heet, wel is wnür, in het Fransch „ména- ger k chèvre et le choux", maar voor de natuur d<-r Franschen ia dit nog het beste, althans langst durende "régime gebleken. JUVENÏS. ALLERLEI. HOFiÉTIKETTE BIJ DE MIEREN. Wo hebben reeds veel van do kunsten, bekwaamheden en eigenaardigheden der mieren gehoord, dat bij itaar steden, brug gen, straten bouwen, huisdieren on slaven houden, oorlog voeren, kortom, dat bij h'aar veel „ccnrane choz nous" is. Dat zij echter ook een strenge hoftóti kette hebben^ Waardoor zij haar koningin; beheerschen, wisten velen nog niet De; plicht dor mierenkoningin'is ■eieren te leg vast. Naargeestig klonken de passen in de" j Sen> veel eieren, om den staat op zijn lange corridors. Eindelijk kwam men aan do i hoogte AANKWEKKEN VAN KUNSTVERMAAK. Thomas Beecham is door zijn ervarin gen, opgf daan met zijn opera onderneming, tot de overtuiging gekomen, dat het Lon- densche publiek voor de groote opera moet worden, „opgevoed". Dit aankweeken van ernstrgen kunstmin doet hij evenwel op een eenigszins vreemde manier: eiken avond geeft hij namelijk m een variété-) theater om! opvoering van het tweede be- ririjC van Tanliauser. liet publiek geniet daar in zonderlinge omlijstig van acro baten, excentrios, clowns, coupletzangers enz., een fragment uit Wagner's opera, en naar men zegt met veel succes. Of het pubhek daarbij Beccham's inrentio waardeert en er van profiteert? Wij den ken van niet. EEN MAN, DIE GOUD KAN RUIKEN. Do speciale afgevaardigde van de Yer- eenigde Staten bij de aanslaande kroning van koning George van Engeland, de lieer John Hays Hammond, was eens de hoogst gesalarieerde man ter Wereld. „Zij hebben daar in Amerika een man, die op een afstand van duizend mijlen een goudmijn kan ruiken. Laten, wij dien man laten komen." Deze. woorden -onge veer moet Barney Barnato jaren geleden ob zekeren dag te Londen tot "zijn broer gesproken hebben. Men zond om Hammond en hij bewees onschatbare diensten aan Barnato en Cecil Rhodes, terwijl zijn jaar- lijksch inkomen als chef ingenieur van.'do Guggenheim Maatschappij den was. 1.200.00J gul- PARUS, 11 Maart 1911 Sinds mijn laatste schrijven is Frankrijk in het bezit van een nieuw Ministerie, daar liet vorige afgetreden is, ofschoon er, uit constitutioneel - oogpunt, geen roden be stond tot het neerleggen der portefeuilles. Dat Briand daaitoo toch is overgegaan bewijst dat hij niet zoozeer aan het minis terschap gehecht ri als het groote publiek zich doorgaans verbeeldt dat met F ranse he ministers het geval is. Briand is heenge gaan, omdat hij de tegenwerking on de scheldwoorden zijner vroegere vrienden, de socialisten moe was, maar or was niets, wal hem dwong zich reeds nu terug te trekken.; Zijn besluit was daarom niet van ocnige ridderlijkheid ontbloot en men is dan ook van oordeel dat zijn loopbaan aLs bewindsman hiermede niet is afgesloten. Zijn eerste work is gcvrccit op reis le gaan met een jacht} aan booid van hetwelk hij zich aan zijn lief, hebbciij. de edele vischvangst, kan wijden! Daarna zal hij wollieht gaan denken over het beginnen van een kruistocht 'in een an der vaartuig, namelijk de bekende „liuwb Hjksboot". Tot nu toch, is hij vrijgezel g<v bleven, maar men begrijpt dat hij niet zal bel hoeven uit te zien, naar hetgeen men gewoon is „een goede partij" te noemen. I Hij zal evenmin behoeven te zoeken naar een compensatie voor de 60,000 i'rca trak tement, die hij verliest, ,Dc IIoLlaudsclie im- 'pressaria Solnimvan heeft hem immers reeds 300,0CO francs voor een' tournée voorlezin gen in de voornaamste steden van Europa en Amerika aangeboden, maar Briand heeft gcweigeid, waarschijnlijk om niet "nl te' veo. op Glémencetiu te gaan lijken. Niettemin zal het nog wel eenigen tijd duren eer hij weer een werkzaam aandeed noemt aan de za ken der Republiek. Als deze, onder het anti-ciericaler en stel lig veel radicaler bestuur van Monis-Ber- teaux-CaillftUX nog wat meer in de war .ge groete deur, die opendraaide. De portier nam' zijn pet af en boog. De schildwachten pre-} senteerden het geweer. Toen hij de machine gewaar werd, die vlak tegen het trottoir stond, schrikte Briand een oogenblik terug. Maai- terstond daarop viel de treeplank. Men duwde hem vooruit en heesch hem in een te behouden. Alle andere hui set lijke- en regeeringsbezigheden worden haar door de loyale onderdanen afgenomen; zij moet niets doen dan, in de -meest 'letter lijke beteckenis des woords, moeder zijn.- Dat bevalt der mierenmoeder niet altijd. Zij wil soms staken, wil emancipeeren en haar' eigen weg gaan. Dat gedongen echter de loopen zullen zijn, zal men er echter wel toe oogwenk binnen do auto, die dadelijk in lie- haar omringende hovelingen niet, die een weging ging. Drie seconden lang hoorde men I lijfwacht vormen, minder tot bescherming het doffe geluid der machine. Toen was alles dcr koningin, dan om te beletten, dat ai'geloopen. Gerechtigheid was gedaan. Da I ZÜ °P dwaalwegen gaat, en liaar lands-1 executie had slechts twee en t wint re secon- j moederlijke plichten verwaarloost. Do bo den geduurd. In de Rue de Valois had' in vclingenschaar omringt de koningin steeds, schijn een begrafenis plaats, want de pro Dit verveelt deze menigmaal. Zij tracht een grosstston hadden het lijk opgei-richt anderen weg in te slaan dan den door Dit brokje Fr arische en, socialistische d.° hovelingen verlangde. Een der hove- gecstigheid is vrij onschuldig, maar het is I ''nSflri raakt haar dan zachtjes aan, als eeri Staaltje, van de vreugde, die er in het w'ldo hij zeggen leger van Jaur&s on consorten gehee recht 1 „Majesteit, daar niet! DRIE EN EEN HALVE TON -JAARLIJKS VOOR KLEEREN. Een juist naar de mode gokleede Pari-I sienne hoeft voor haar wandelkostuum met toebehooren -oen som noodig van 240 duizend gulden. Het is werkelijk gen constateerd, dat door rijke Amorikaanseho ouders jaarlijks 120 duizend gulden aan klecrcn voor ieder liarer dochters besteed wordt. Een zelfde som was nauwelijks ge noeg om de kosten te dekken voor het uiti zet van Lord Dccics' bruid. Mevrouw, Ho- wan! Could heeft verklaard, dat zij jaar lijks van ICO tot 120 duizend gulden vóór haar toilet noodig heeft. Bij den eersten oogopslag lijkt het on-« mogelijk voor een vrouw1 om rond to loo pen in'een uitrusting, die bijna 2Va .ton kost; maar die som wordt gemakkelijk bereikt. Do 'hoed bijv. met zijn driedub bele aigrette kost 720 gulden; het zorgvul dig opgemaakte coiffure 500 gulden; het fluweelen kostuum met groote bloemen geborduurd, vertegenwoordigt het bagatel van 700 gulden; een blouse, zijden onder- kleeren, kousen en schoenen insgelijks 700 gulden. Maar we komen eerst aan do groote cijfers, als we den zeb hne mantel naderen. Dit kostbare voortbrengsel" .van heeft over Briand's heengaan.°Wat" het M'iar Majesteit wil niet voor niets koj menschelijk vernuft kost 120 duizend gul- knbinel zijner opvolgers betreft, is dit, naar j ninSin ziin» vervolgt haar eigen weg, hol schijnt, even snel en onregelmatig tot stand gekomen, als dat van Briand gevallen is. De «president Monis had te Darijs als se nator geon vaste" woning, logeerde altijd iri het Hotel Continental. Daar hehlieii dus de" besprekingen met do oandidaton plaats gehad. De corridors wemelden gedurende dien tijd van journalisten, zoovel als van af- en annJoopcnde staatslieden tot ver bazing of vroolijkhoid van Engelrehe' en Ajnerikannsche misses. Soms hoorde men in Dan krijgt zij een stoot, en als dat niet helpt, -vat een derde haar bij de hoorns en leidt haar terug in den door het hof gew'enschten weg. j is het conflict zoover gekomen, dan verdringt zich liet gohecle hof om haar, verspert haar den weg, dien zij gaan wil, dringt haar op een andere, en is dat nog niet voldóende, dan wordt er geweld gebruikt; men- keert haar eenvoudig om. Tenslotte zegep aalt de hof ótikotte: doko den gang, naast Monis' appartement, wat er «ingin moet zich schikken in haar lot. verhandeld werd. Alen writ dat er maar Eöis gelukte het evenwol een koningin geèn minister van Buitenlandsche Zaken te to ontsnappen. „Laat mij do gouden vrij vinden was. Bijna luid men een annonce in j beid genieten, laat mij een kind zijn," ju do „Martin" geplaatst om cr oen te vragen, j belde zij. Geen hoveling rondom haarl Op eens verscheen, terwijl al de andere'mi- I Zij was vrij. Voort jj'.vlo zij, bmhaar plot-t niters in spe reeds biieeu waren, Cruppi. Ala I soling hervonden gouden vrijheid te ge uit één mond riepen de journalisten „Zié- nieten. Maar kort slechts duurde haar daar do man. voor Buitenkndtoho Zaken", roes. Zij was nog niet ver, toen vcr- En werkelijk (misschien was de raad go- volgde ,haar do lijfwacht,'» omringde haaf, hoord) was Cruppi cenig «ogenblikken latei j greep haar op allesbehalve hoffelijke ma- tot "Minister van Buitenlnndsche Zaken go promovcerd. En terwijl de nieuwe ministers nog aan'het debatteeren waren, kwam er een Engelsche dame, die blijkbaar den weg niet mor aan en vergeefs was haar weer stand trok haar in haar koningsslot, haar kerker, terug. Ach, ook do mieren koninginitekroon is den. Wat do juweelcn aangaat do een voudigste paarlen ketting, do kleine, scha kelarmband en gouden beursje komen op 72 duizend gulden. Do. uitgaande dame heeft'bijna iedere week een nieuwe japon noodig, en dikwijls wordt van 120 tot 300' gulden per et betaald voor een japon, dio niet; meer dan eens of tweemaal gedragen .wordt. Een zekere damn draagt een japon -eens, of, zoo ze bijzonder kostbaar geweest is, twee keer, maar dan moet degeheel^ garneering veranderd worden, voor ze "do japon voor de tweede maal aandoet. Een paar jaar geleden was diezelfde1 dame be tast op een stuk Lyonsehe zijde, sneeuw wit en versierd met bloemen, vogels eii bladeren in relief. Zij wilde het .hebben voor een japon, maar veranderde van moo ning en liet ca: een gordijn van maken. Dit. kostbare weefsel word betaald met f3G0 per meter. Het is evenwel een uitgemaakte zaak, dat geen. vrouw1 meer geld aan haar toilet bcsteodt. dan do Amorikaanseho, en iemand, dio het weten "kanj heeft gecon stateerd, dat er 100 vrouwen in New-York- zijn, ilia elk 3'/a ton pea* jaar voor haar LI iiurtxicil Villi .LXriiLTlU V» Ho II CL yth- I zui V» I.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9