K. A.WAKi&lE, AFSM©. IÜT.Ogtrop&Zn., Rolpens, Boterhamworst, Versche en Zure Zult, H.J.WOUTERLOOD&C° SAFE-DEPOSIT. Groots Tersoio EIEREN ier R. E. V, N. J. DE BRUIJN, Korle EMslraat, ScMai. laalsclapptlijk Kapitaal f 51(1.1).- Bergweg 220 SPAARBANK TE SCHIEDAM. Hulpkantoor in de Alida-Bewaarsckool (Leliestraat), FIJNE ROOMBOTER, Crediet-Vereeniging Amsterdam. S. G. vanWaalwijk van Doorn, R.MEES&ZOONEN, Grootvader; „Wel, Paul, wat zou je nu gi tag voor ja verjaardag hebben?" Kleinzoon; „Och, grootpa, koop mij als 't u blieft teen telefoon, dan kan ik de vragen van flea meester beantwoorden, zon der naar pchool Je gaan." Rijke erfdochter: „Zeg eens, Ella, denk je, dat baron, B. het werkelijk ernstig met mij meeat?" Haar vriendin; „Daar kan je zeker van zijn, want ik heb gehoord, dat hij geen cent op de wereld heeft." „Waarom kom je niet, als ik bel vroeg een dame aan haar dienstbode. „Omdatik u niet heb hooren bellen." „Als je me nu in het vervolg weer niet hoort bellenj korn het me dan even zeg gen-'1 i 1 „Heel goed, mevrouw 1" Op zekeren dag ontving de student H. een som gelds van een rijken oom, en vatte daarom het voornemen op, eenige lang uitgestelde rekeningen te betalen. Hij be zocht eerst zijn kleermaker, maar hooide, dat de man juist dienzelfdeu morgen ge storven was. Zijn weduwe, in tranen ba dende, vroeg hem, wat de boodschap was. „Ik kom-mijn rekening betalen," ant woordde hij eenvoudig, „Ach," snikte de diep bedroefde weduwe, „als mijn arme man een uur langer ge leefd had, had de schok er hem misschien bovenop gebracht. Een oude boer kwam eens in eea win kel en vroeg den winkelier of hij dozen ook wat veische boter kon verkoopen. De winkelier zei, dat hij zijn vrouw eens zou vragen of zij ook boter noodig had. Hij stapte dus naar de telefoon, riep zijn vrouw op, en sprak oenige oogenblikken met haar door -het toestel. Toen, zich tot den- boer wendend, dia met een gezicht, rood van kwaadheid, en de handen in zijn zakken stond toe te kijken, zei hij, dat zijn vrouw op 't oogenbük geen boter noo dig had. De verontwaardigde boer barstte hierop uit: - „Duister eens, mijnheer, als ge geen boter noodig hadt, hadt ge dat wel da delijk kunnen zeggen. Denk je, dat ik zoo onnoozel ben om te gelooven, dat je vrouw in dat kleine kastje zit opgesloten?" Onderwijzer: „Jan, waarvan zijn je schoe nen gemaakt?" Jan: „Van leer, meestert" „En waar komt het leer vandaan 1" „Van de huid van een os, meester." „Hoe heet dan het dier, dat je van schoenen voorziet, en je ook vleesch geeft om te eten?" I „Vader, meester." VOOR DAMES. MODE. Hoewel we nu iederen dag'in de étalages der mode-magaz\jneii nieuwe modellen zien uitgestald, schijnt het nog niet met zekerheid te zeggen, wat dezen zomer wei de voornaamste mode zal zijn. Een feit is het evenwel, dat van geen gvoote veranderingen sprake zal zijn;want de wijdte en lengte van den rok, het. model van de mouw en de plaats van taille, blijven dezelfde. De rokken zullen nauw zjjn, doch niet met- een band of biais saamgebonden; do mouwen worden nog geregeld aangeknipt, en zijn half lang; de onderarm blijft bloot of met een tulle mouwtje bedekt; de plaats der taille is nog steeds boven do normale, zoodat er nog steeds opgeknipte rokken zullen gedragen worden. „David Brand heet de eenige vreugde op do wereld, die je moeder weer vroolijk maken kan. Trek heen, mijn iongen, en haal hem maar het is vele uren ver, je moet eerst het dal door en dan dien bultigen berg op, die daarginds zoo in de schuinte naar ons heen kjjkt, aan den anderen kant van den berg stroomt de rivier, daar zijn de houtakkers om dezen tijd bezig de vlotten te water te laten. Je vraagt naar David Brand én vertelt hem, waai om je uitgetrokken bent en je komt niet teiug zonder hem, versta ja?" David schudde met kt acht het hoofd, hij was één en al vastberadenheid en ondernemingsgeest, „Is hij groot?" vroeg hij na een oogen- blik bedeukens. „Of hij!" bevestigde de vrouw. „Maar jo kent immers de geschiedenis van den herdersknaap David, die den langen Go liath overwon nu, zoo doe je ook maar." En" zij stopte hem de zakken vol brood, in haar vreedzaam dal aan geen gevaren denkend, vast overtuigd, dat ieder het knaapje melk te drinken zou geven, indien het dorst had. Zoo trok dan David uit, zacht voor zich heen trommelend, in het voile besef van het gewicht zijner, zending. Hij had niet eens een buisje aan, ook zelfs geen hoed op, maar hij was voorzien van een grooten stok daarmede dacht hij zijn moeder do vreugde in huis te drijven, als die vanzelf niet ging. De weg door het dal leverde geen moei- lijkhoden op; stond er aan een der hui zen ec- stal open en bemerkte David, dat daar gemolken, wend, dan vxoeg hij op een viijmocdige wijze een dronk, en altijd werd hem, hetzij door eed vriendelijke Behalve de korte mantels en bolero's, zullen er dit seizoen veel lange mantels van zijde, satijn of Engelsche stoffen ge dragen worden. De mantels en ook de tailles der toi letten zullen voorzien zijn van matrozen kragen en groote, slappe revers; hot stjjve linnen, dat vroeger in kragen en revets gedragen werd, is afgeschaft. Verder zal men voor het garneeren van mantels veel zijden tres, zwart satijn en zijden franjes gebruiken. Voor de tailleur-kostuums zal men, behalve serge en cheviot, ook weer veel dun laken gebruiken, terwijl voor meer gekleede toiletten veel dunne zijde zal worden gedragen. Die zijden toiletjes zullen ook onder het bereik vallen van de meer bescheiden beurzen, want men maakt die weefsels tegenwoordig in dubbele breedte en heeft dan voor een heel kostuumpje maar 5 me ter noodig. De nieuwe hoeden zijn zeer verschillend van model, en vooral de toque heeft groote verandering ondeigaan. Ze zijn van sttoo vervaardigd en om sluiten het kapsel als een muls, terwijl ze de ooren geheel bedekken De toques, met hoog opgeslagen rand van zwart stroo, zijn chiquer; de fiuweelen bol is van afstekende kleur en overtrok ken met witte of crème kant. Er zal dezen zomer veel kant als gar neering gedragen worden. Voor het over trekken der bollca wordt meest point-lacé gebruikt. Verder garneert men aigrettes, pleureuses en bloemen. Behalve de kleine toques, zullen ook de groote, gekleede hoeden „en vogue" zijn; ze zullen zooveel mogelijk in overeen stemming zijn inct de kleur der toiletten. YOOR KIjNDEREN. HOE KOEN AAN EEN GULDEN KWAM. Koen had een gulden noodig! Een zij ner kameraden had zoo'n leuko fietsbel en hij had wel lust die over te doen. „Dan zeg ik thuis maar, dat ik hem verloren heb, dan krijg ik wel een nieu we," had hij beweerd. „Als jij er zoo'A zin in hebt, kun je 'm van me krijgen voor één gulden. Dat is natuurlijk veel te goedkoop, maar ik houd er niet van mijn vrienden af te zetten." „O, ik vind het heelemaal niet duur," verzekerde Koen; „ik geef er je met alle pleizier oen gulden voor." „Bieng 'm dan morgen maar mee, dan krtl"g jij mÜn bel." „Mooier kan 't al niet,'1 meende Koen. 't Eunige bezwaar- was, dat hij geen gul den had, en ook heelemaal niet wist, hoe er aan te komen. Zijn ouders hielden er niet van, kinderen geld op zak te geven; ze kregen thuis wat zc noodig hadden, en 't gaf maar aan leiding tot snoepen en 't torgeven aan al lerlei dwaze wenschen. Koen was het hierin met zijn ouders volstrekt niet eens, maar dat hielp hem niet veel. 1 In het naar huisgaan, piekerde hij er al door maar over, op welke manier hij aan een gulden zou kunnen komen. Laatst had zijn zusje een dubbeltje ge kregen, omdat ze een kies had laten trek ken; 't was een losse geweest, en 't had bijna geen pijn gedaan. Als hij nu tien tanden zou laten trekken, zou hij er zijn. Hij voelde eens, of hij ook een losse had. Hij was wel niet kleinzeerig, maar hij had toch geen moed, om tien harde ruk ken te doorstaan. Hij voelde tand voor tand en kies voor kies j. maar ze zaten alle even vast. Hij war ~<ok al klaar met wisselen. Dat plan moest hij dus opgeven; nu, rouwig was hij dienstmaagd, hetzij door een goedhartige huismoeder, bereidwillig de melknap toe gereikt. Wilde men hem uithooren, zoo maakte hij zich lachend uit de voeten, want hij was blij een geheim te bezit ten en gunde het niemand. Het was reeds laat in den namiddag, toen David aan den voet van den bul tigen berg kwam, die hem tot zijn doel zou leiden. Zonder naar een. pad uit te zien, begon het knaapje de bestijging op handen en voeten en krabbelde zoo een gewiinen tijd, met den stok in den mond, tegen den steilen betgwand op. Het werd weid avond en, onder de don.ten, temid den van liet dichte struikgewas, bjjna nacht; de kleine man sloeg nu en darmvel eens naai een wonderlijken boomwortel, die in het bediiegelijke maanlicht een ge zicht scheen te hebben, of hij stond stil en luisterde, wanneer er achter hem iets ritselde of kraakte; maar hoewel hij be neden zich dea afgrond had en. boven zich een hoogte, die zijn oog niet ver mocht te meten, zoo vergat hij, uit louter jjver voor zijn goede zaak, ook maar een enkele maal aan zijn toestand te den ken. Toen hij echter over een dwarslig genden boomstam viel, kon hij niet aan stonds weder opstaan, in het volgende oogenblik had de vermoeidheid hem over mand en sliep hij zoo rustig en diep, als lag hij, zorgzaam bewaakt, naast zijn moeder in bed; de boomstam strekte zich beschuttend tusschen hem en den afgrond uit, zacht ruischto het nachtelijk woud bo ven zijn hoofd. Do morgenzon dook juist haar eersto stralen in den stroom, 'die van vreugdo daaiover glinsterde, toen een man, ijverig bezig zich aangezicht en borst in liet er niet om, want zoo heel prettig leek hei hem ook niet. De zaak was nu maar, iets beters te verzinnen. Het gemakkelijkste zou zijn een gulden aan papa of aan mama vragen, maar hij kon wel op zijn vingers na tellen, dat 't hem niet helpen zou. Papa zou natuurlijk zeggen, dat hij best zonder die fietsbel kon, want dat er aan de zijne niets mankeerde, wat ook eigen lijk waar was; hij had zijn fiets pas een jaar geleden gekregen, dus was zijn bel nog heel goed. De andere vond bij even wel leuker en hij bad er pleizier in ge had om tegenover Piet Vermaat, dien bluf fer, die altijd zoo'n hoogen toon aansloeg, net te doen, alsof een gulden niets voor hem was. 1 Al3 papa maar wilde! Voor een groot mensch is een gulden toch niet veel, maar papa was zoo akelig zuinig en hield niet van geld onnoodig uitgeven. En mama was al net zoo. Als Koen zijn moeder om een gulden zou vragen, zou ze zeker antwoorden: „Er komt in een groot huishouden ala het onze, zooveel kijken, dat ik heusch geen guldens over heb." Op hulp van papa of mama behoefde hij dus niet te rekenen, dat begreep hij wel, zonder dat hij 't vroeg; ten minste kon hij zichzelf twee vermaningen bcspa- ïen. Maar, dat bracht hem niet verder. Hoe moeilijker het hem voorkwam, des te sterker zijn verlangen naai- den gul den en de fietsbel werd. Jammer, dat hij niet bij zijn spaarpot kon.Grootpapa en tante Marie stuurden altijd geld voor de verjaardagen der kin deren, en dat deed mama dan in een spaarpot. Papa gaf er ook wel eens een extraatje voor er was zeker ai heel veel in. Als hij er toch maar één enkel guldentje uit zou kunnen nemen. Het was toch zijn geld j. wel niet van hem alleen, zijn boertjes en zusjes hadden er evenveel recht op, maar één gulden mocht hij er wel uitnemen. Dat was geen stelen! - In elk geval kon hij er dien later weer in dien. Als hij wat ouder was, zou hij toch zeker wel zakgeld krijgen; zijn neef Koen, die, evenals hij, naar grootvader heette, kreeg een kwartje in de week. Die was veertien, dus net een jaar ouder. Misschien zou hij 't volgende jaar ook wel weekgeld krijgen, en als 't dan ook een kwartje was, zou hij het de eersto vier weken bewaren en de kwartjes inwisselen voor een gulden en dien in den spaarpot doen. Daar was toch heusch geen kwaad in. Wordt vcnolgd.) ADVERTENTIEN. Gesloten Bovenhuis, hoek Gerard Scboltenstr., Kotterdam. Solide Personen kunnen alle soorten goe deren verkrijgen zooalsDames- Ileeren- en en Kinderkleeding, alsmede Manufacturen, Bedden, Dekens, enz. enz., tegen gemakke- lijke betalingsconditiën. Agent voor Schiedam en Ometr.0. v. GERVEN. Kethelstraat No. 5. dagelijks verkrijgbaar in de Tleeschkonvrerij en Spekslagerij van A. M. E. ODÉ, Hoogstraat 58. heldere water te baden, plotseling opkeek en luisterde: uit den zoom van het woud trad een kleine gestalte to voorschijn en maakte op eenigen afstand, onder luid trommelen, halt Het was Davidjo, die, een ledig in zijn maag bespeurend, en zijn moed een wei nig gezonken voelend, zijn onfeilbaar mid del om zich goed te houden., aanwendde. Dat hot hem niet al te best gegaan was, daarvan leverde zijn uiterlijk een spre kend bewijs, want zijn hemdje hing hem bijkans aan flarden om het lijf, hot witte hemdje, dat thans door de morgenzon met een warmen goudgloed werd overgoten, wat aan David het aanzien gaf van uit een uit den hemel gevallen cherub. Iets dergelijks mocht wellicht ook de man donken, die, den knaap beschouwend, met een helderen, vriendelijken lach uit riep „Drommels, kereltje, welke wind heeft jou hierheen verwaaid?" „Geen wind," zei David, en noemde do plaats, vanwaar hij kwam.. „Toch niet alleen?" vroeg de man ver wonderd. „Zeker 1" 1 I 1 I i „Zool En waar gaat het nu naar toe?" „Naar David Brand." ,üe man schudde do waterdruppels van het gezicht en zag den knaap een wijle opmerkzaam aan; hij zag, dat juist zulke blonde lokken als do zijne alleen een tintje lichter het voorhoofd van het kind beschaduwden. „En wat moet jo van David Brand?" vroeg hij wantrouwend. „Hij moet meekomen naar moeder; haar mankeert een beetje vreugde." ,?Zoo, en wie is je moeder?" Kassiers en Commissionnairs in Effecten. Verhuren loketten in hunne brand- en inbraakyrlje tlula vanaf f10.per jaar. RESERVE-KAPITAAL f 184,893,55. Geeft 3 °/0 rente 'sjaars, rente op rente •Sedert 1 Jan. 1910 wordt de rente In plaats per maand per haïme uiaand berekend. Minste inlage 35 cents. Inbrengen en terug ontvangen van gelden en byschryven van renteop alle werkdagen 's v.m. v. O121/2 u., en "Vrijdags- en Zaterdagsavond v. ïl/jQl/g geopend eiken Maandagavond yan nnr. Ten kantore van de Spaarbank en in de Allda-Bewaarsobool zijn verkrijgbaar SPAAKZEGELS ft 1, 2 en 5 cents ou SPAAKBUSJES. Public-Accountant. - Leeraar M. 0. Boekhouden Buree! van Administra tieve Controle. u, jwviumwv Gevestigd sedert 1894. etc. KantoorGroote Harkt no. 6, Schiedam. luterc. Telephoon no. 181. Inrichten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhouden van admiaistratiën van welken aard ook. Leeraar in Staat huishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. Opleiding- voor Examen en Pralitijk. JAN HAVELAAR ZOON, Kassiers en Makelaars lu Assurantiën, ROTTERDAM. - Incasseeren op het Binnen- en Buitenland. Koopen en verkoopen "Wissels op het Bui tenland. Voeren Eflectenorders uit. Nemen gelden A deposito met één dag opzegging A 23/,pCt. tien dagen 4 8» voor éen maand vast 4 3» voor drie maanden 4 31 /4 voor langeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Groote takt 4-3, Rotterdam. (Telegramadres: Wakkie R'dam. Interc. Tel. 1335. Postbus 707.) Koopen en verkoopen. Effecten CouponB en Inschrijvingen Groot boek. Sluiten Beleeningen en Prolongation. Bykautoor der Residentie Hypotheek bank voor Nederland te 'si-Gravenhage. 41/2 Ct. per stuk, per 25 f 1.05, Van ouds bekend adres voor fijne Zoete en Komijnekaas, 108 ct. per ons. Volle Zoete Roomkaasjes, 4 4 pond, 45 ct. per pond. Dessert-Kaasjes, 14 2 pond, 50 ct. per pond. Ï5- 80 cis. per pond. Alles dagelijks verseh en franco aan huis bezorgd. Aanbevelend, Broers ?est SI. Tclcf. 305. „Doortje." 1 t „Heeft zij je gestuurd?" „Wat een domme vraag 1" lachte David. „Zij weet nergens van; maar omdat de bloemen haar geen pleizier deden en ook de vogels niet, en de boerin zei, dat David Brand het oenige was, wat haar weer vroolijk kon maken, ben ik er op uitgegaan om hem te balen, maar" en eensklaps verhief zich do borst vin den kleinen man als in de vreesolijksto ontzetting en barstte hij in een wanhopig schreien uit „mijn stokl Daar heb ik mijn stok tusschen de boomon laten lig gen!" „Kom, kom, je hebt immers geen stok noodig," zei de man en hield den knaap vast, die haastig op het woud wilde toe- loopen. „Jawel," huilde het kind, „voor David Brand... Die is wol zoo groot als Goliath, en zonder stok kan ik hem niet mee naar huis krijgen." De man lachte luidkeels, ofschoon te gelijkertijd iets vochtigs zijn blik verduis terde. j |j 1 „Dan zal ik je wel oen stok bezorgen," zeido hij sussend. „Kom nu maar mee; je zult wel moede en hongerig zijn." Hij zag. op den kleinen jongen neer en bemerkend, dat zijn voetjes verwond wa ren en bloedden, nam hij hem op' don arm. Niet ver van de rivier stond een kleine hut van planken, waarin do hout hakkers juist bezig waren hun morgen- soep to koken. Toon de man met het kind binnentrad, maakten zij een plaatsje, vroe gen niet lang, maar reikten een bord soep toe. Davidjo kreeg ook oen, lepel, en zoo, weigeborgen op den schoot van zijn be schermen die het bord voor hens vast- Incasseeren binnen- en bnitenlandsche wissels. Openen rekening-courant ten behoeve van den handel. Verstrekken geld op prolongatie. Koopen en verkoopen: Effecten, Cou pons en vreemde banknoten. Opgericht in 1853. Uitgegeven f 2.500.000. Gestort f2.420.000. Reserve f501.000. Extra Reserve f 100.000.- Credfeten tegen een rente in verhouding tot hét disconto der Nederlandsche Bank. Rekening-Courant, met Rentevergoeding, Incttsseering op Binnen- en Buitenland, Deposito'» waarvan de rente thans bedraagt met 1 dag opzegging 21/2 °/o voor 1 maand vast 3 1 voor 3 maanden vast 3% Vertegenwoordiger te SCHIEDAH Makelaar, Singel 64, hoek 2e Tuinsingel. BOTTEKDA5I, 3wldblaak Ko. 4, Kassiers eis Makel na va In Assurantiën Rente van Gelden a Deposito, met één dag opzegging Sïlls pOt. tien dagen 3 Voor langeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Meaearing *>an Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijgbaar zijn. fesjiie» Deposit. hield, at hij er duchtig op los. Toen hij genoeg had, vlijde hij zich met een be haaglijken zucht tegen de breed0 borst van den man. „Ik moet nu naar David Brand," stamelde hij nog, en toen vielen hem de oogjes dicht. „Dio is hier," antwoordde do aange sprokene geruststellend; „ik ben het zelf." „O, dat is goed," zei Davidjo, reeds half in slaap; „dan heb ik ook geen stok noodig." „Waarlijk niet, waarlijk niet 1" riep een stom in de borst van David Brand, en hij moest zich geweld aandoen, om niet in een luid snikken uit te barsten. Zulk een dapper kereltje, dat de wijde wereld ingetrokken was en zich de voetjes stuk geloopen had om voor moeder wat vreug de te zoeken. „En ik, die deed alsof ik zoo vrij was als een vogel in do lucht," mompelde hij en drukte het slapende jonskc vast aan zijn borst. „Voor geen geld ter we reld zou ik hem wear willen missen I" Hij vertelde zijn kameraden, dat hij hot verdwaalde kind naar huis wilde bron gen en niet vóór denavond terug zou zijn. Toen, zonder zelfs het geduld te heb ben het ontwaken van den kleine af te wachten, nam hij hem op den arm en toog op weg naar het kleine dal aan do andere zijde van den berg. „Wat komt het er per slot op aan;' sprak hij bij zichzelvon, vol vreugde het kind, zijn evenbeeld, beschouwend, „of Doortjo ook wat vervelend is myn kleine held zal niet tevergeefs zijn uitgetrokken. ,„II\j heeft zijn Goliath ook zonder slok overwonnen I"

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 14