64"° Jaargang Zondag 9 April 1911 No. 13582 Derde Blad 13© IPhonograaf. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aard in gen tl. 1.25 franco per post II. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingon 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. r Advertentiën voor hot eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Havon No. 141 (hoek Korte Haven). ALLERLEI. DE ZWAARMOEDIGE PRINS. Do jonge prins Tsung-Tsing keek altijd uit melancholieke oogen en was steeds ter neergedrukt. Hij kon niet verdragen, dat er in zijn omgeving gelachen werd. Daarom werd aan zijn kamerheer opgedragen, een vriendinnetje voor hem te zoeken, dat in alle omstandigheden dos levens ernstig zou blijven. De keuze viel tenslotte op de be koorlijke Young-Young, met haar goudblonde haren. Ook zij lachte nooit. De prins werd op haar gouden haren verliefd en in het bijzonder op haar melancholie. Op zekeren nacht was het hem onmogelijk te slapen en was hij nog zwaarmoediger dan anders. Bij het aanbreken van den dag ging hij naar zijn ernstige vriendin, om zich door haar te laten liefkozen. Daar Lij den sleutel van haar woning bezat, behoefte hij zich niet eerst te laten ayndieuen en trad dadelijk haar vertrek binnen. Het was nog donker; do zijden gordijnen waren neergelaten en do prins liep op don tast tol aan het bed. Maar dit was ledig. Do schoono Young- young bevond zich reeds in liet bad. De jonge prins Tsung-Tsing was zoo be droefd, dat hij haar niet vond en zoo aan gedaan door deze omgeving, die als 'tware door haar parfum was doordrongen, dat hij wennend op de knieën zonk en met het fijne bedlinnen zijn rijkelijk vloeiende tranen droogde. Daarbij stiet hij haar nachttafeltje om. Haastig maakte hij licht, om alles weer in orde te brengen, ca bij het schijnsel van een rose lamp zag do prins onder an dere voorwerpen, die op den grond lagen, een met bonte sIconen bezetten schaal en daarnaast lag eenin goud gevat gebit met bekoorlijke kleine landen. Nu wist de prins waarom Young-Young nooit lachte. Toen lachte hij, dat hij schaterde, en was van dien tijd af voor goed van zijn melan cholie genezen. wanneer zij afkomstig zijn uit warmer vij i envater. liet gevolg is dan, dat niet alleen de huid van de visch ziek wordt en slerft, maar dat ook de inwendige oiganen dooi den invloed der afkoeling zoodanig lijden, at de visschen binnen enkele dagen ster- en In sommige gevallen word zelfs, mi- iclijk bij forellen, tengevolge van afkoe ling, een plotseling sterven binnen weinig minuten geconstateerd. TE KOUD VOOR VISSCIIEN. 't Is niet van algeineene bekendheid, dat visschen, niettegenstaande huil koudbloe digheid, toch kou kunnen vatten, en zelfs daaraan ten gronde gaan. Toch is dit een zekere waarheid, en door een biologisch onderzoek gebleken. Door vischhandclai'en wordt er dikwijls over geklaagd, dat vis schen, met name die uit andore stroken, in do bewaarbakken niet lang blijven loven, en reeds na verloop van 8 lot M dagen sterven. In 99 van de 100 gevallen, waarbij de visch zich in do bakken niet goed houdt komt dit door een verkoeling van de visch gedurende hot transport. Er wordt te veel ijs 0)) de transporlvaten geworpen, waar door de visschen te snel afkoelen, vooral De twee oudjes gevoelden zicli eenzamer dan ooit, hoewel ieder voor zich al zijn krachten inspande om opgewekt te zijn en hot gevoel van verlatenheid voor elkaar te verbergen. 'I Was dan ook een gedenkwaardige dag, de verjaardag van hun doch'er, en daar bij bun eenig kiftd, dat hen verlaten had om do grooto, schitterende wereld in te gaan. Weliswaar had, ze or roem ver worven niet haar stein, on daarmee moes ten ze tevreden zijn, maar zij waren al leen achtergelaten in het kleine dorpje, en zij moesten er luw eigen leventje lei den en trachten gelukkig te zijn, ook zon der haar, het zoo hartelijk geliefde kind Naar liet uiterlijk te oovdcelcn, waren zij hierin vrijwel geslaagd, maar er wa ren zoo enkele dagen in liet jaar, die hen een hitte pil te slikken gaven, het waren de Kerst- en Paaschdagen, het Oude- en Nieuwcjaar, die hen altijd droef Stemden; maar de dag van heden, haar geboortedag, was wel het, moeilijkst door te maken. Het mooie, kleine kind hacl zich na veiioop van tijd ontwikkeld 'lot eon be minnelijk jong meisje, een bevallige jonge vrouw, en toen... was ze van hjjit weg gegaan. Na dien tijd hadden zo haar helaas GEEN TROUWRING MEER. Met toenemende bezorgdheid strijden de voorstanders van het Amerikaansche fami lieleven tegen een nieuwe gewoonte van de Amerikaansche cchtgonooten, n.I. die van liet niet meer dragen van een trouwring. Do elegante jonge dames der tegenwoordige ge neratie zijn van meening, dat het dragen van een trouwring een oudorwetsche ge woonte is, en ze vinden, dat de moderne, onafhankelijke vrouw, dit zinnebeeld van overdreven gehechtheid moest aischaffen. O, ik wil geen trouwring dragen," is de uitroep van oen moderne jonge vrouw, moeder van twee kinderen, „ik vind het zoo ordinair." Men heeft de vrouwelijke rechtsgeleerden aansprakelijk willen stellen voor deze ver andering van beschouwing, maar de leid stere der vrouwenbeweging verklaarden zich grootmoedig tegen dit vooroordeel. Miss Mary Donelly, de secretaresse van dc nationale vereeniging voor vromvenkies- ccht, verhaalde opgewonden: „liet is oen grooto dwaasheid en een dwaling, het dra- geil van den trouwring af te willen schaf fen, en allen die het doen geven er een bewijs van groote ijdelheid mede, niet van onafhankelijkheid \,in L<.c&£» Onder de verdedigers van den trouwring scharen zich ook de juweliers. Want de moderne Amerikaansche vergenoegt er zich niet mee, na hot huwelijk den ring in een hyouterie-doos te bergen, neen, ook de vorm van den trouwring wordt aangevallen. Men vindt den ouderwetschen trouwring te zwaar en te lomp, en van jaar tot jaar worden de nieuwe trouwringen lichter en breekbaarder. „Deze nieuwe ring," zegt de eigenaar van een groote New-Yorksche ju wolicrszaak, „maakt dadelijk den indruk, dat hij niet zoo lang on voortdurend gedra gen zal kunnen worden als de trouwring uit den goeden, ouden tijd. Do Amerikaansche pers houdt zich ook met dc wisseling der 'mode bezig, beschouwt haar als een nationaal gevaar, en wijdt aan dit thema heele kolommen. GROOTE ETERS. Dc hoeren medici hoort men tegenwoor dig dikwijls de opmerking maken, dat het meeroiKlecl der mcnschcn te veel eet. Doch dat ook vroeger het geslacht der veelvra ten vooral in Engeland welig tierde, bewijst wel liet verhaal, dat we hieromtrent in een Kngelseh tijdschrift lezen. Een zeker man, Nicholas Word genaamd (do geschiedenis heeft den naam van dezen bewonderenswaardige!! eter bewaard), at hij één maaltijd een heel varken op, en nuttigde dan als toespijs nog een dertig dozijn duiven. Withal, een vriend van den dichter Tay lor, ging mot dezen laatste een weddenschap aan, dat hij zooveel puddingen zou eten, als dc Theems op een zeker punt breed is. Het blad verhaalt evenwel niet het rosul- laat van deze weddenschap. Dat men ook in Duitschland sterke ma gen had, bewijst het volgende verhaal Een pakjesdrager at achter elkaar op: zes lamscoteletten, twaalf eieren, een gans, een eend, zes pond aardappelen en22 pond hooi! i 1 Deze laatste spijs werd niet dan met groote moeite naar binnen geslagen, hoewel de man liet hooi eerst, tot ascli liet ver branden en toen tusschen zijn aardappe len vermengde. Doch alles ging naar binnen, en de wed denschap, waaraan groote prijzen waren verbonden, werd door den uitgehongerden dienstman' gewonnen. niet meer gezien, want. liet gold was schaarsch geweest en haar tijd kostbaar. Wel krijgen zij geregeld brieven, waarin ze hen steeds meldde dat ze hard' moest werken, en jdal zc bang was, dat het leven te kort zou zijn, voor wat zc hoopte tot stand te brengen. Na lang zwijgen verbrak do oude man eindelijk de stilte, door te zeggen: „Ik ga nog maar een oogenblik naar buiten moedertje; ik zal zien, dat ik mijn werk afdoe, vóór het begint Ie sneeuwen. De wind gaat ook al aardig opsteken." „Dat is goed, vader," antwoordde zijn vrouw, „en ik zal or voor zorgen, dat 't avondeten klaar is tegen dat je terug komt." „Je behoeft je anders niet te haasten omvctjo, want zoo heel gauw zal ik wel niet tlmis zijn. Ik dacht er eigenlijk over, nog even naar het postkantoor te gaan om te zien of cr ook oen brief van het kleintje is..." „Dal is heet goed, vader, misschien Do stem der 'vr<|uw kreeg een geheel anderen klank. 5-e hadl er juist zelf ook over gedacht, maar hot hem niet willen vfagen, oog fecn extra-gang naar het post kauloói' té jloen. Hel weer was zoo guur en do "Mem werd hoe langer hoe gr.au wor, wie weet of er niet een sneeuw storm dreigde. De oude man verwijderde zich' en de vrouw repte zich met haar werk in de keuken. Na verloop van «enigen lijd koorde THEE. Een hekend reiziger en schrijver uit do zeventiende eeuw, Joon Nierhof genaamd, werd in 1655 in 't gevolg van de heide Hollandsche gezanten De Keyzer en De ■oyer, door gouverneur-generaal Maetsu:- ker naar China afgevaardigd. Daar maakte hij voor 't eerst kennis met de thee, waarvan hij in een verslag het volgende meedeelt: Bij 't begin van den maaltijd werd aan de gezanten (gelijk de grooten, 's lands en hooggetytelde heeren aldaar gewoon zijn te doen, als ze iemant op liet heerlijkst wil len onthalen) het boonensop of zekere drank, die 'de Sincezen Cha of The noemen, geschonken. Deze drank wordt van het kruid riie aldus bereidzij laten een halve hand vol van dat kruid in schoon water lustigh opzieden; bij het doorgeklenste afziedsel, zoo heet als ze dat verdragen kunnen, gie ten zo warme zoete melk, omtrent een vierde gedeelte, mot een weinig zouts, dat ze dan met elkander zoo heet insluipen De Sincezen rootuen immer zoozeer op de zen drank, als de alchimisten op hunnen apis philosoplioruin of aurtun potabele. Na liet drinken van dezen drank, wierden do gezanten van den hofmeester geuoodigt om te eten." Prijs dor Advertentiën: Van 16 regels fl.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar. de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Een schoolmeester in het zuiden van Frankrijk is onlangs tot een boete van 100 gulden veroordeeld, omdat hij in de keik „hoed, hoed!" had geroepen, omdat enkele dames met enorme hoeden hem het uitzicht op den dominee benamen. Niet minder dan 78.000 halve-stuivors- postzegels weiden onlangs aan het Ludgat" Ciicus postkantoor te Londen veikocht door den bediende van een firma 'in de city, die geregeld voor een waarde van 1200 gulden aan postzegels gebruikt op vijf dagen van de week, en op Vrijdag alleen voor een kleine 2000 gulden. Een boer, Wjalchhofer genaamd, die on langs te Radstadt, bij Salzburg, in Oosten rijk, 'overleed, liet niet minder dan 121 afstammelingen na. Hij was drie keer ge trouwd geweest en had hij elkaar 28 kin deren. waarvan'er nog 24 in leven zijn. De jongste is 16 en de oudste 67 jaar. Twee ingenieurs te München hebben de plannen gereed Voor eeu reusachtig lucht schip, met een capaciteit van 100.000 ku bieke meters. Het zal Voorzien zijn van zes motoren en zal een snelheid ontwikkelen van 60 mijlen per uur. Men denkt dat het luchtschip 300 passagiers tegelijk zal kunnen veiVoeren. 1462 mannen, 321 vróuwen, en 2 kin deren werden op do straten, in poitalen en onder bogen gevonden, toen de Londen- sche politie rapport uit moest brengen van daklpoze personen. Het totaal 1785 is duizend minder dan verleden jaar. NIEUWTJES VAN UIER EN DAAR. Voor 18.000 gulden zijn in Piccadilly in Londen voor de kroningsweek vier ven sters verhuurd. Zestig personen kunnen er voor plaats nemen. Een spel scJmak, dat zeven en dertig uur geduurd heeft, is te Weonen gespeeld door graaf Orsini en den heer Taimcn- bautn. I j j Rider Haggard, de bekende schrijver, die tevens hot hel rijf van landbouwer uit oefent, zendt voor 12.000 gulden per jaar aan melk naar Londen. ANECDOTEN. Zondagschoolonderwijzer (van den zond vloed vertellende): „En toen regende het veertig dagen en veertig nachten." Jantje: „Waren de boeren toen tevreden, mijnheer?" Beroemd acteur: „Ik moet er op aan dringen, mijnheer Stager, om in de banquct-scènc echt voedsel op tafel tc hebben." Diiecteur: „Heel goed; als ge er op staat zult ge ook echt vergif in de sterf-scènc hebben." Een moeder zond onderstaand, eenigs- zins vreemd briefje, nan den onderwijzer van liaar zoontje: „Mag ik u attent maken op het feit, dat u zoo lang aan Jati's rechter oor getrok ken hebt, dat het langer is dan het andere. Trek nu ais 't u blieft eens een poosje aan het linker, dan zult u daarmee ver plichten Zijn moeder. „Ik zal in 't vervolg vreeselijk dom zijn," sprak een vrouw, die van een bezoek aan haar denlist thuiskwam. „Waarom vrouwtje?" vroeg haar echt genoot. „Omdat al mijn kiezen van verstand uit getrokken zijn," antwoordde de dame. „Maar vrouwtje, 't is een verkeerd idee, dat de verstandskiezen iels met het mmi- schelijk verstand te maken hebben! Al wer den nu al je kiezen uitgetrokken, dan zou het je niet dommer kunnen maken." Tableau 1 De Bruin: „Ja, ouwe jongen, je vrouw is een oude kennis van me. Ik kende haar teeds voor je haar trouwde." Smit: „Dan hadt je veel op mij voor. Ik kende baar niet." De beer Eerstens was altijd een zeer weekhartig mensch, en toen hem opgedra gen werd den plotselingen dood door ver drinking van zijn vriend Jansen aan diens vrouw mee le deelen, kostte het hem heel wat papier, inkt en zweetdruppels, vóór hij het volgende briefje verzond „Geachte mevrouw Jansen. Uw echtge noot kan vandaag niet thuiskomen. Zijn zwemkostuum werd door den stroom mee gesleurd. P. S. De arme Jansen was in het kos tuum," Een handelsreiziger, die een van zijn beste klanten bezocht, was zeer teleurge steld toen hij vernam, dat al de zijde, die voor het seizoen noodig wan, reeds gekocht was. Op liet verzoek van den man werd hem een staal getoond. ,Zooi" sprak hij. „Ge zegt, dat gc het gekocht hebt tegen (een prijs noemend)? Ik had u hetzelfde kunnen verkoopen. pre cies hetzelfde, tegen een kwartje per el minder 1" De klant lachte, en sprak: „Zend mij dan een credit-nola voor het verschil. Dat zal zoowat vijfhonderd gulden zijn. Ik kocht verleden week de zijde van uw huis per brief." „Het spijt me voor je, vriend," sprak de dokter na het onderzoek. „Je bent in een zeer slechte conditie, Ik vrees, dat ik je zal moeten opereeren." „Opereerensprak de man ontsteld. „Ik heb geen geld voor een operatie, want ik ben maar een gewoon werkman." „Maar je bent toch verzekerd?" „Ja, maar dat geld krijg ik niet vóór ik dood ben." „O, dat is heel goed," zei de dokter troostend. VOOR DAMES. MODE. Nog altijd is men het cr niet over ec,ns of de „rokbroek" ingang zal vindon of niet, en dc modisten verkoeren in een moeilijk parket wat haar clientèle aan te raden. Veel nut heeft de „rokbroek" ons inziens niet. Wanneer de rokken niet zoo over dreven nauw zijn, als de laatste maan den het geval was, hinderen ze ons niet, de man met een arm vol hout terug on stapelde de blokken iu een kist naast hot vuur. Toen hij hiermee klaar was, deed hij zijn jas dichter omhoog, knoopte een wollen das om den hals en Irok een paar hoogc laarzen aan. „Je kunt je aardappels wel opzetten, motder- ik hen terug vóór zo gaar zijn." Ilij ging naar buiten en sloeg de deur achter zich 'dicht. De schemer was ingetreden; dc vrouw ontstak een oudorwelsche lamp cn be gon do tafel tc dekken. Ze neuriede zacht het refrein van een slaapliedje, een liedje, dat ze dikwijls gezongen had, (oen haar armen niet leeg waren Zo zuchtte. I „Gauw, doe de deur toe," zei dc vrouw met don rug naar haar echtgenoot ge keerd. „Was er geen brief?" „Nee," antwoordde de mail, „geen brief, maar dit." 'Jj 1 Toen zo ziéh omkeerde, zag ze, dat hij een houten Ristje onder den arm had. J „De hamer, moeder." Moeder bracht hem. „Een komiek ding," zei dc oude; ,,'t lijkt wel con naai machinetje. En kijk eens hier, een hlaastrompot. Zou 't kistje ons voor den gek houden?" ,,'t Ziet er uit als een machine." merkte de vrouw op. Haar echtgenoot antwoordde niet, maar bekeek' b'et y,roomde toes tol. ,,'t Is onbegrijpelijk," zei hij ten laat ste. „Er moot nog iets anders hij zijn. misschien wei de een of andere aan wijzing." i 1 ,,'t Is een p.h.o.n.o.g.r.an.L," zei hij ten laatste, het woord spellende van het be geleidende gedrukte stuk. Al pratende vervolgde hij zijn onder zoek. „Wel, 't moet toch ergens voor dienen,." zei zijn vrouw, anders zou ze het niet gestuurd hebben." „Ik kan niet begrijpen, wat het anders is, als het geen hoorn is om door te hoo ien, en daarvoor is het to groot," zei hij ten laatste. „Maar ik zie mi hoe. ik hem zetten moet, en we zullen gauw zien, wat het is. Kijk, zoo, ik las het op het pa pier. Zij zal nu gauw kunnen werken, en dan zullen we zien, wat zij kan." Hun beider blikken waren vol belang stelling op den phonograaf gericht, toen zij begon to werken. Ze hoorden een vreemd gegons, maar er gebeulde niets bijzonders. Teleurstelling stond op beider gelaat te lezen, toen uit het gonzend ge luid een stem hoorbaar werd: Some, sweet home..." Verrassing, verwondering, ontroering volgden elkander op. Ze luisterden in ademloozc stilte... Plotseling strekte de vrouw haar tril lende hand naar haar echtgenoot uit. „Tom," fluisterde ze, „dat is ons kind, ona kleintje,,-," „Nee," begon Tom maar de ontken ning bestierf hem op de lippen, want ook hij had haar stem herkend. Zij spra ken niet meer, maar klemden de handen saam, terwijl hun hart de weelde dronk van het lied, dat dc naakte, oude keuken vulde, terwijl de sneeuw buiten zwijgend viel En terwijl haar vader en moeder luis terden, was het of hun kind, ver van hen verwijderd, de handen over de breedt? wateren naar hen uitstak De manier, waarop zij zong, de omlo bekende toon, zoo eenvoudig en zoo rijk, zei lam, dat ze bon niet vergeten had; lat te midden van haar zegepraal ze soms verlangde bij hen te zijn. En <io oude vrouw weende en Tom nam haar in zijn armen en streelde haar zacht Homed home, sweet, sweet home 1 En ook zijn oogen weiden vochüg, maar de tranen, die ze schreiden, waren geen tranen van smart. En toen de muziek ophield, kwam met de stilte, die als een mantel het kleine huis bedekte, vrede, terwijl de wereld er builen steeds witter werdvan sneeuw. SCHIEDAM: C 5E

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9