tot inmenging in do Mexicaansch'e zaken. Het c'oïigreslid Sulzer zeide, toen hij het Witte Huis verliet na de conferentie: „Wij zijn het eens geworden over een op treden, waardoor een inval of interventie worden voorkomen." Volgens een telegram uit El Paso in Texas heeft, "Madero, de leider der Mexi- caansche opstandelingen, geweigerd een wapenstilstand toe te staan. BINNENLAND, Y«n het Hof. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister avond in Diligentia in Den Haag de uit voering bijgewoond van sonaten van Beet hoven voor violoncel en piano, door Pablo Casals en Julius Röntgen. V Z. IC. II. Prins Hendrik, die gisteren, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. C. L. van Suchtelen van de Ilaare met den D-trein van 9-1 uur naar Bronswijk ver trok, is daar ïji den namiddag aangekomen, om deel te nemen aan de beraadslagingen vnn het internationale koloniale insiituut. De hertog-regent heeft den Prins aan het slation afgehaald en is daarna na t zijn gast naar het kasteel gereden. Corps diplomatique. De bij het Ncdcrl. hof te accreditee ren in ternuntius mgr. J. Taeci, apostolisch nun tius te Brussel, is gisternnmiddng te half- vijf in den Haag aangekomen voor een ver blijf aldaar in verband met dc aanbieding aan II. M. van zijn geloofsbrieven. De pauselijke diplomatieke vertegenwoor diger was vergezeld van mgr. E. de Sar- zana, secretaris der legatie te Brussel, en werd aan hot Holt, spoorstation begroot door mgr. Ou alt her ie, zaakgelastigde a. i. in den Haag. De gezant en de secretaris hebben intrek genomen in de woning van de intoinuntin- tuur aan het Bezuidenhout. Hoog bezoek. Aartshertog Frans Ferdinand van Oosten rijk heelt gisteren onder den naam graaf von Atstetten de groontenveiling te Loos- duinen en enkele kvveokerijen bezocht, on der leiding van de herren J. II. v. Nes, voorzitter van de bloemententoonstelling te Boskoop, en P. H. Pinassen, rijkstuinhouw- lecriuir te Boskoop. Op de veiling werd de hooge bezoeker rondgeleid door den voor zitter der vereringing, den heer A. II. Duy vest ijn. De aartshei fog en zijn gemalin hebben gisteren voorts «enige merkwaardigheden in Den Haag bezichtigd. Hedenochtend half zeven koerden zij terug naar Weenen. De Commissaris van Zald-Uollani. De heer E. C. baron Sweerts de Landas Wybotgh, met ingang vnn 18 dezer be noemd tot Commissaris der Koningin in de piovincio Zuid-IIolland, heeft in een circu laire aan de gemeentebesturen in de/c pro vincie vnn zijn optreden als zoodanig ken nis gegeven en daarbij een ernstig ixnoep gedaan op de krachtige medewerking «n steun van die besturen in alles wat bevor derlijk kun zijn aan het welzijn en de ont wikkeling van dit gewest. ,,Gij hebt die" zoo schrijft baion Sweerts in zijn circulaire „mijnen diep betreurden voorganger in ruime mate ver kend. Wil zo ook mij niet onthouden en mij op die vvijze behulpzaam zijn in mijn ernstig streven de mij toevertrouwde taak naar be- booren te vervullen." Ridderorden. Bij Kon. besluit van 20 dezer zijn be noemd tot ridder in de orde van Ornnjo- Nassiiu J. II. van Nes, vooraitter van het uitvoerend comité der groote bloemententoon stelling te Boskoop, en D. A. Koster, voor zitter van de Pontologische Vereoniging aldaar. Bij Kon. besluit van 18 dezer is benoemd tot broeder in de, orde van den Nederland sellen Ijpeuw de gewezen klerk bij 's lands kas to Padang, J. Botellho. Intern, Yisseherljoongres. Bij Kon. besluit van 10 dezer is dr. P. C. Hoek, wetenschappelijk adviseur in vie- seherijzaken, aangewezen tot gedelegeerde en zijn assistent, dl*. II. C. Redeke, tot plaatsvervangend gedelegeerde der Xeder- landscho regeering bijhet in de maand Mei a.s. te Rome te houden internationaal visscherijcongres. Bedrijfsbelasting*. De beschrijving voor de belasting op be drijf»- en andere inkomsten, voor liet dienst jaar 1911/1912 zal in de provincie Zuid- Holland aanvangen op Maandag 1 Mei a.s. Directrice Bronero Men meldt aan de „N, Ct.": Tot directrice van de llaagsche Diacones- teninrichting is benoemd mevr. de wed. F. C. de Bas- -Beausar, die reeds jaren lang Diet freule Eiout van Soeterwoude heeft samengewerkt en als thesauriers in het be- stuui zitting had. Yrlje Liberalen. In de gisternaniiddug gehouden alge- Dieene vergadering van de afd. VGniven- liage, von den Bond an Vrije Liberalen is na eenig debat, overeenkomstig het voomtel van het be.-tuur, besloten, aan de liberale commissie van advie« te verzoeken, op de agenda der a.s. algemeene vergadering van den Bond te ulaat«onBespreking van de houding, aan te nemen ten opzichte der actie voor algemeen kiesrecht. Het bestuur zal het denkbeeld overwe gen, door een van de leden geopperd, om in een buitengewone algemeene vergadering aan de orde te stellen het legervraagstuk, waarvan de urgentie werd betoogd. De periodiek-aftredende bestuursleden, de lieeren F. J. W. Drion, G. J. Hassel- ïnan, nu'. J. L. C. van Meerwijk en jhr. nu*. H. Smissaert, werden herkozen. In een vergadering, de volgende maand te houden, zullen de gemeeneraadsverkie- zingen aan de orde zijn. M. t. b. d, Toonkunst. Wij lezen in Toonkunst nieuw» onder Ge schiedenis en Handelingen der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst; Bij bet hoofdbestuur onzer Maatschappij zijn plannen in vooibereiding voor een drio- daagsch Ncdcrlnndsch muziekfeest, te hou den in Juni 1912. Aan dit muziekfeest zal verbonden worden een nationaal muziek-oon- gres, 'voornamelijk met het oog op do be langen van bet muziekonderwijs. Het hoofdbestuur beeft het plan aan de aanftanndo algemeene vergadering voor te stellen om voor bovengenoemd doel ƒ2000 beschikbaar te stellen. liet geheele waar borgfonds, dat noodig wordt geacht, is groot öOüO. Voor dit te stichten waarborgfonds is ïecds van particuliere zijde één bijdrage varn 1000 toegezegd. Du heer Willem Mengelberg hoeft zich beieid verklaard de muzikale leiding vnn dit muziekfeest op zich te nemen. «- Aan alle Nederlandacbe componisten zul len te gelegener tijd uitnoodiginge.n gezon den worden hun nieuwe werken aan een nader te noemen comité tor bcoordeeling voor eventucelo uitvoering in te zenden; als dan zullen ook andere bizondorheden be kend worden gemaakt. Uit den OorsselacbeB Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden raadsver gadering is op voorstel van den voorzitter met oj) één na algemeene stemmen besloten afwijzend te beschikken op een verzoek van A. Wonnhik en een honderdtal ande>m in- g< zotenon, om in te trekken het raadsbesluit van 7 December 1910, waarbij aan den eervol ontslagen veldwachter R. v. d. Meu- !on 100' toelage is verleend op voor hem onaannemelijke voorwaarden, en hem te vei kenen 300 pensioen, ingaande 1 Ja nuari 191! en wel op grond vnn zijn 21- jarigen dienst. Na afloop van een geheime zitting werd dc volgende motie met algemeene stemmen n.i ngenomen De raad der gemeente Gorssel, gezien de aankondiging eener interpellatie in de Twee de Kanier betreffende het gemeentebestuur en het beleid der justitie te Doornspijk en te Gorsselvernomen hebbende, dat er bin nen en buiten de gemeente een vaisch ge mekt verspreid wouït als zouden gedurende de laatste jaren van liet burgemeesterschap van baron v. Wassonaor verschillende zaken, ion pemoontoliui/o niet correct zijn behan deld spreekt zijn onverzwakt vertrouwen uit in liet toenmalige gemeente-bestuur en den gemeente-secretaris, den gemeente-ont vanger en den ambtenaar ter secretaris, en gaat over tui de orde van den dag. Feu afschrift van deze motie zal gezonden worden aan den minister van binnenl. za ken, den commissaris der Koningin en aan de Gedeputeerde Staten van Gelderland. Waarschuwing. Ier kennis van gemeentebesturen ia nog eens gebracht, met uitnoodiging daarop de aandacht van de betrokken arbeiders te ves tigen, dat hot dringend gevvenscht is, dat Nederlandsche arbeiders bij vertrek naar Dnitschlnnd om daar te gaan werken, een liew ijs vnn Nederlanderschap meenemen of althans als voorloopig bewijsstuk een verkla ring van den burgemeester dat een bewijs van Nodeilanderscliap i.s aangevraagd, in welke vei klaring naam, voornaam en datum en plaats van geboorte moeten zijn vermeld. Ncd. Yereen. Barste halp bij ongelukken. De^ jiuirlijks'chc algemeene vergadering de.* Xedeikmdschc vereoniging Eerete Hulp bij Ongelukken, met afgevaardigden der ver-schillende afdeelingen in de vooniaamsto gemeenten, zal plaats hebben den C Mei a.s., des namiddags ten half 4 in het Xuts- gebouw aan do N.Z. Voorbuig wal te Amster dam. Door hot hoofdbestuur en de afdeelin gen zullen dan de jaarverslagen worden uit gebracht. Aan do beurt van aftreding zijn de leden van het lioohlbestuur, de lieeren A. de Leur, to Ilunriem on II. L. Boas, te Amsterdam, torvviil voorgesteld wordt het hoofdbestuur uit te breiden met oen lid, deel uitmakende van bot ufdeelingsbestuur te Rotterdam, Openbare leeszalen. Verschenen is het jaarverslag over 191Ö der Vereeniging voor openbare leeszalen in Nederland. Daarin vvoixit in de eerste plaats limbinerd aan de subsidieering door het Rijk en aan wat daaraan voorafging. De door het Rijk gestolde voorwaarden zullen de geheel vrije ontwikkeling dei- leeszalen inperken, doch op den duur ook zullen ze kunnen blijken opbouwend gei werkt te hebben. Bij dit alles heeft de centrale vereeni ging een zeer groote uitbreiding van werk zaamheden en bemoeiingen te verwachten. Als tusschenpersoon staat zij in den ver volge meer dan ooit verantwoordelijk tus- schen de Regeering en de belanghebbende leeszalen. In verband daarmede zijn reeds voorstellen door liet b'esluur aan de leden der vereeniging gedaan. Evenwel moet de kracht d'er vereeniging voor alles gezoch/ blijven in de behartiging der technische belangen van de leeszalen. Het aantal bedroeg bij het opmaken van dit jaarverslag: leden 172, 1 eden-vereen gingen 11, b'uitengew. leden 10, begun stigers (leeszalen) 61, totaal 254. Ten vo- rigen jare waren deze getallen: 146, 8, 9, 39 en 202. Do rekening 1910 sluit in ontvang en uitgaaf met f 23S2.053, de begrooting 1911 met f4000. Op Zaterdag 2*2 April heeft te Hilversum een openbare bijeenkomst plaats. Onderwerp.* de beteekenis der openbare leeszalen en bibliotheken voor de tech nische ontwikkeling van ons vólk. Inlei ders: dr. D, Bos, 's-Gravenliage en dr. M. Schoengan, Zwolle. Fiuantleel nieuws. Naar wij vernemen, zijn de seriën 1 en 2, samen groot f 500,000 van het aandee lenkapitaal der RotterdamCanada Hypo theekbank' geheel geplaatst. VLAARDINGEN, 21 April. Bij de te 's-Gravenhago gehouden akte [examens L. 0- is o. m. geslaagd de heer G. van Hees, van hier. VLAARDINGEN, 21 April. Ter voorzie ning in de vacature-ds. J. van 't Hooft, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier gisteravond het volgende drietal ge formeerd: 1. ds. E. Warmolts, te Jutfaas; 2. ds. Cr. Verdoes Kleijn, te Wageningcn; 3. ds. J. J. van Uchelen, te Hilversum, STADSNIEUWS. Ter voorziening in de vacature, in de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, ontstaan door het niet-nnnemen der benoeming door mevr. II. van Hasselt Van Rees, worden thans door die Com missie aanbevolen: 1. mevr. C. van der SchalkNieuwhof; 2. mevr. H. de Groot Dupont. Bij de te Rotterdam' gehouden akte-exa mens L. O. is o. m. geslaagd do heer A. Uittenbroek, van hier, en bij die te 's-Gra- venhage gehouden, de heer J. H. van Dijk, van hier. Tnbercnlose bestrijding. Gisteravond heeft in Musis Sacrum de aangekondigde lezing met lichtbeelden plaats gehad van dr. Idenburg, ,over de tuberculose en hare bestrijding. Zooals men weet was deze vergadering belegd door de kortelings hier opgerichte „Vereeniging tot bestiijding der Tuberculose te Schiedam". De zaal was goed bezet door menschen uit alle groepen cler burgerij. De voorzitter dezer vereeniging, de heer M. L. Honnerlage Grete, burgemeester, opende de bijeenkomst mot een kort woord van welkom, daarin eraan herinnerende, dal den 9en Maart door een aantal stad- genooten tot oprichting der bovengenoemde vereeniging was besloten, daartoe gedron gen door het besef, dat ook Schiedam niet mocht achterblijven bij een beweging, die steeds Verder en krachtiger zich .uitbreidt en in alle doelen (van ons land weerklank heeft gevonden. Ter vermeerdering der ken nis Van do tuberculose en hare bestrijding heeft h'efc bestuur het gcwenscht geacht door 'n bevoegden spreker een voordracht me tlichtbeeklen te doen houden, en 'twas liet bestuur zeer aangenaam, jdearvoor dr. Idenburg bereid te vinden nan wien spr. thans gaarne het woord geeft, overtuigd dat diens woord de sympathie voor het streven zal verbootten, wat, naar spr. ver trouwt, tot een krachtige medewerking van velen zal aanleiding geven. De sympathie, die de vereeniging hij haar oprichting vond, mag zeker bevredigend geacht worden, waar zij reeds nu 125 leden telt. Do heer dr. Idenburg, daarna zijn ver handeling beginnende, deelt mede, dat de tuberkelbacil in 1882 door prof. Koch te Berlijn is ontdekt. Het is een lichaampje, in den vorm van een staafje, en is Vmoo van een millimeter groot. De tuberfcel-baeil is een bacterie of splijtzwam, die den naam ontleent aan het feit, (dat zij zich verme nigvuldigt door zich in twocén te splitsen, waardoor bij een daarvoor vruchtbaren bo dem in een enkel etmaal duizenden bacil len ontstaan. Men onderscheidt de tuberculose-bacillcn in die van runderen en van menschen;dp eersten zijn grooter dan de laatsten. Derun- dertubercuiose gaat echter ook op de men schen over, on de (waarncmingen hebben geleerd, dat op liet platteland jneer tuber culose onder de bewoners (voorkomt ,dan in rib steden. Dit kan ten 'deele worden toe geschreven aan liet voortdurend contact mot tuberculeus vee, maar ook aan de huwelijken tusschen familieleden, 'waldaar om naar screker's meening bij de wet ver boden moest worden. Dh tuberculose openbaart zich in .ver schillende deelen van het lichaam: de lon- gfcn, de nieren, de keel, do uterus, do huid •enz. Waar do tuberkel-baeil zich .vestigt, vormt zich een knobbeltje. Op enkele plaat sen van het lichaam kunnen ze, bij tijdige waarneming, door uitsnijding worden ver wijderd, terwijl Ze ook door het paarsche licht kunrfen gedood worden. Dit geschiedt bij d'o huid-tuberculose, meer bekend .als lupus, vJelke methode door dr. Frensen is ontd'ekt. IXo overbrenging van de tuberculose kan op vferscbillende wijzen plaats hebben, o. a. door inademing, door melk, langs de huid, <fe slijmvliezen enz., terwijl vooral door hc/esten en spuwen ontzettende hoeveelhe den bacillen in de lucht en op vaste voor werpen worden gebracht, die dan weer op andere slachtoffers overgaan. Dat aantal is in Nederland zóó groot, dat gfcmiddeld elk uur een patiënt aan deze verwoestende ziekte sterft, of gemid deld 9000 per jaar. Ifet aantal slachtoffers van deze ziekte is dus aanmerkelijk grooter dan van alle ontvettende rampen bij elkaar, die in de laalsfo jaren de wereld hebben doen op schrikken en waarbij het beschaafde deel cfer menschheid bijdroeg om de ellende tb keeren en te verzachten. Meer dan voor dfe rampen is het dus noodig, dat allen zich v'ereenigcn om de tuberculose zoo krachtig mogblijk te bestrijden,. ri Dan zfet spr. uiteen hoe de bacil zich in Ifet lichaam vestigt en hoe daarin een strijd ontstaat tusschbn stoffen in hot lichaam, die den indringer trachten te ver nietigen. Dit zijn de witte bloedlichaampjes, door den Russischon geleerde Metchikoff Ifet eerst waargenomen en die in grooter aantal in hbt lichaam voorkomen, naanmite dat lichaam krachtiger is. Wil men dus een vrijwaring tegen deze ziekte hebben, dan zorge men het lichaam zoo krachtig mogelijk te doen zijn en dus alles na te laten wat het lichaam zal verzwakken. Zooals gezegd, die witte bloedlichaampjes vöcrcn den strijd tegen den binnendringen- dtan bacil en dooden dien, en de slachtof fers van dien strijd vormen de etter, die uit db ontstoken plaatsen te voorschijn komt. De bestrijding der tuberculose in het tijd- pferk, waarin zij nog niet zeer krachtig heeft kunnen ontwikkelen, geschiedt, be- lialvto door de reeds bovengenoemde uit snijding, door het toepassen van hygiënische maatregelen van verschillenden aard, ,als luchtige Baapkamers, inplaats van alkoven, lichttoc'loeiing, die vernietigend op bacte riën werkt, rust, die de weerstand verhoogt en 't verkeeren in de buitenlucht, liefst daar waar door de ademhaling der boomen en planten de lucht voor den mensch het meest gezuiverd heeft van de koolzuur, die do plan ten voor hun ontwikkeling uit de lucht opne men, terwijl de mensch daarvoor juist de zuurstof behoeft. Door de „Vereeniging tot bestrijding der tuberculose" zijn consultatiebureaux opge richt, waar bevoegde doktoren in overleg met den dokter, die den patiënt behandelt, die raadgevingen en aanwijzingen geven, die voor den' patiënt van het meeste nut zullen zijn. Na do met groote aandacht en belangstel ling gevolgde lezing, die een paar malen door bewijzen van instemming bij enkele uitgesproken stellingen werd onderbroken, en aan het slot een hartelijk applaus ver wierf, werd een reeks lichtbeelden .ver toond, die na een serie beelden van ver- plegingsinrichtingen, lighallen, openlucht- scholen, enz. to aanschouwen gaven de ba cillen van den mensch en van het dier, de inwerking en verwoesting, die zij in de ver schillende deelen van het menschelijk lichaam veroorzaken en ook de vorming van een kalkachtige afsluiting van een longtop, waarbij de tuberkel-bacil door een goede behandeling was ingesloten en een (verdere verbreiding dus was voor komen. De lichtbeeldenvertooning werd geopend met hot portret van de voorgangster in den strijd tegen de tuberculose, H. M. de Ko ningin-Moeder, wier beeld met applaus werd begroet. De heer Honnerlage Grete dankte den inleider voor zijn leerzame rede, die, naar hij vertrouwde, de belangstelling in den strijd tegen do tuberculose zeer zeker aan merkelijk had vergroot en hij wekte alle aanwezigen op om aoor aansluiting aan de vereeniging die belangstelling te too- nen en zoo mede te werken, opdat de jonge vereeniging tot krachtigen bloei zou komen en datgene zou kunnen doen, wat ter bereiking van het doei noodig is. Hij hoopte, dat de aanwezigen aan anderen zou den niededeelen, wat zij hier gehoord en gezien hadden, opdat ook bij hen, die niet aanwezig waren, de belangstelling zou ver wekt of verlevendigd worden. Warit voor den strijd was veel geld noodig. Dc Ailda-bewaanchool. Hedenmiddag werd aan de ouders der lectlingcn van. du hoogste klasse der Alidn- bevaarschool gelegenheid gegeven kennis te nemen van de vorderingen hunner kinde ren, en ons dunkt dat zij deze openbare les als wij die zoo mogen noemen met groote voldoening zullen hebben bijgewoond. Wat een aardig schouwspel immers, die kleinen daar zoo ijverig bezig te zien met het bouwen van molens en gemeubileerde kantors, waarvoor de bouwstof bestaat uit kubieke eri schuine blokjes, terwijl tapijten van papier en bankjes van kat ton liet ge heel voltooien. Gedeeltelijk werken zij daar bij nam* het voorbeeld der ouderwijzere-* en dc verklarende tcehoning van den platte grond, die op het boid is geteckend en die hun aangeeft hoe zij de blokjes hebben te gebruikenmaar voor. een ander deel zijn zij vrij in de wijze waaiop zij een stoel, een tafel, een bank samenstellen, waardoor hun voorstellingsvermogen zeer zeker wordt ont wikkeld. Maar niet alleen in de klassen is Jt aardig de kinderen bezig te zien; de speelzaal heeft niet minder aantrekkingskracht voor de toeschouwers. Verschillende liedjes, o. a. van Calls, v. Ren nes en een paar gewijzigde Decnsehe liedjes, worden door de kindoten gezongen en wat zij zingen tegelijkertijd uitgebeeld, zoodat het duidelijk voor hen- zeiven verstaanbaar is wat zij zingen en waatom zij het zóó zingen als de ondenvij- zeros het hen geleerd heeft. Ook dat werkt niet weinig mede om het begrip bij de kin deren te ontwikkelen. Wij kunnen niet te veel in bizondorheden afdalen, maar willen alleen eonstateeren dat zeker de ouders, die de lessen vanmidda» bijwoonden, met ons den indruk hebben w. kregen, dat het voor de kinderen, die strata naar de lagere school zullen overgaan, van gtoote beteekenis is, dat zij onder de be. kwame leiding, vol toewijding van de onder wijzeressen, dc Depaitementale Bewaarschool hebben bezocht, omdat zij daar reeds hebben geleerd waar te nomen, te begrijpen en zich iets voor te stellen, waardoor zij reeds da delijk met vrucht het lager onderwijs zullen kunnen ontvangen. Dat het liewanschoolonderwijs daar go. waardeerd wordt, blijkt wel hieruit dat ook au weer zóóveel kinderen voor den nieuwen cursus zijn aangemeld, dat alle lokalen der school geheel bezet zullen zijn. Nu beëindiging dei* openbare les werden aan de kinderen, die de school verlaten, ge schenken uitgereikt als een betvijs dat het hoofd der school en liet Bestuur over hen tevreden is. De sleepboot „Lauwerzee", met ecu bag germolen op sleeptouw van hier naar Kon- stantinopel vertrokken, arriveerde Woens dag ter bestemming. In den stooininolen „De Draak" had de 22-jarige C. Ivoenderman het ongeluk niet •Ie rechterhand in het luitouw, waaraan de zakken woulen opgetrokken, bekneld te ge raken, tengevolge waarvan die hand ver wond werd. Toen gisteravond en 5-tal knapen van 6 tot 11 jaar bij het station aan het spelen waren, kwam p.loMing een hond op hen af, die een 7-jarige knaap, wonende aan den Singel in liet been beet. De knaap is door een dokter vei bonden. Gereilde en verkochte onroerende goederen. Notaris: W. A. v. Dolder Dan. Geveild: 21 April. Een heerenhuis en erve met binnenplaats, te Schiedam, aan de Lange Haven no. 83 en aan de Westv*e»t no. 68, gioot 133 cen tiaren, ƒ2700'. Notaris: II. B. E. Blaisse. Een winkel- en woonhuis, met open plaats, staande en gelegen te Schiedam, Dam no. 27, kadaster sectie G No. 212, groot 76 centiaren, 1920. AGENDA. 21 April. Groote Schouwb. 8 uur. Do twee scholen. 21 Tivoli. 8 u. Zangavond. Elena Gerhardt-Coenraad Boa. 22 en 23 April. Tivoli Schouwb. 24 uur. Jongejuffi*. NaglegaaJ. De kleine Lord. 24 April tot 3 Mei. Woudesteyn, Rotter dam. V1 iegdemonstm ties. 26 Tivoli. Schouwb. 8 uur. K. V. Het Ned. Tooneel. Sara Bureer- hart. 29 Schoolgebouw, 74 uur. Jaarl. Al- gem. vergadering Vereen, Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken. Het Stedelijk Museum aan het Doe- leplein alhier is eiken Woensdag- van 2 tot 4 uur h 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtsschool een open bare les gegeven, die dus door belangstellen den kan worden bijgewoond. lederen avond specialiteiteavoorstelling in het Circus en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d, g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Kunst en Wetenschap. Nederl. Vereen, voor microbiologie. Te Groningen is gisteren opgericht de Nederlandsche vereeniging voor Microbio logie. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen prof. Beyerinck, voorzit ter; prof. Sleeswijk, te Delft; prof. Klein, te Groningen, en dr. Poels, te Rotterdam. Reeds dezen zomer zal de eerste weten schappelijke vergadering te Delft gehouden worden. Luchtvaart. De tocht BerlijnAmsterdam. Het luchtschip Parseval VI zou gister avond oni 10 uur van Berlijn vertrekken, maar plotseling stak een noordwestenstoim op, die het vertrek onmogelijk maakte. Men hoopte hedenmorgen vroeg om vier uur te vertrekken. Nader seint men uit Berlijn: Het luchtschip „Dagblad de Echo" (Par seval VI) steeg hedenochtend te half vijf op bij matigen wind, onder commando van luitenant Stelling. Passagiers: regeerings- arcliitect Hackstedter, de heer Van Lissa, de meteoro'oog dr. Reger, van het Obser vatorium, de heer Lindenberg, twee offi cieren van het Nederlandsche ministerie van Oorlog en vijf man van de equipage. Het luchtschip is v,oorzien van 10QÜ kptj "./**V v v

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2