VICTORIAWATER «obrek wordt de „Taricfwct" niet „behan deld", maai- zal in het bondsorgaan bespro ken worden. Be zedelijkheidswetten, In Diligentia, Lange Voorhout, te 's-Gra- venhage, zal a.s. Maandagavond te 8 uur een gi-oote openbare vergadering worden ge houden in verband met de zedelijkheids- wetten. Ais sprekers zullen optreden de hoeren A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer, onderwerpDe bestrijding dor open bare zedeloosheidJ. R. Snoeck Hcnke- mans, lid van de Tweede Kamer, onder werp: De jeugd en de bestrijding der zede loosheid; J. N. van Munster, lid van het hoofdbestuur der Middernachtzending, on derwerp prostitutie. De vergadering gaat uit van de Haagsehe afdeelingon van de Ned. Middernachtzen- ding-Vereeniging; Chr. Werk].-vereen. „On ze Hulp is in den Naam des Ileeren"R.-K. KiesvereenigingPatrimonium; Stations- werk; Rein-LevenbewegingNed. Vereen, tot bell, van de belangen van jonge Meisjes; R.-K. Vereen, t. beh. v. Meisjes; Nedor- lundsche Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. VLAARDINGEN, 13 Mei. Ds. E. War- molt, te Jutphaas, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. VLAARDINGEN, 13 Mei. Bij de te 's-Gravenhage gehouden akte-examens L. 0, is o. m. geslaagd mej. M. M. Kugler, van hier. 'VLAARDINGEN, 13 Mei. Gistermiddag is van de werf van L. van Dam en Co. mei, goed gevolg te water gelaten het logger- schip VL 142 „Prinses Juliana", welk schip nog dezen zomer ter haringvisscherij zal varen. VLAARDINGEN. Door de afdeeling .Vlaardirtgen van den Bond van Ned. On derwijzers, Ls aan den gemeenteraad het ver zoek gedaan het ambulantisme hij de hoof den der scholen in deze gemeente nf to schaffen. VLAARDINGEN. Wijlen mevr. Van Buuren Van Heijst heeft bij schriftelijke opdracht aan haar kinderen een som van drie duizend gulden voor het stamkapitaal der Rem. Gemeente nagelaten. STADSNIEUWS. Bij de te 's-Gravenhage gehouden akte- examens L. 0. zijn o. m. geslaagd de da mes M. H. Kuling en J. B. Malkus, bei den van hier. Gistermiddag is aan de politiewacht aan de Hoofdstraat voorloopig verbonden vrouw v. d. Heuvel, wonende in de Maasdamsche- straat, die bij het ramen zeemen met de lin kerhand door een ruit was gevallen en deze nog nl ernstig had verwond. De 13-jarige M. Trouwborst, Wonende Nieuwstent 27 alhier, werd aan de politie wacht aan de Hoofdstraat verbonden; hij had bij het voetballen een verwonding boven deu neus gekresen. Een jongen, die gisteren een hond uit de Schie haalde, werd door het dankbare beest in het been gebeten, zoodat iiij verwond en zijn broek gescheurd werd. Een dokter ver bond het been. Gisteravond werd door een jongen een ruit vernield in den sigarenwinkel van de firma Rebers aan de Lange Niemvstrant, vermoe delijk door het voortschoppen van een bal, die daardoor tegen de ruit terecht kwam. CJevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: 1 j Leekboekje, eind touw, rozenkrans. Bij do volgende personen: Portemonnaie mot eenig geld, Clemens, Rozenburgerstr. 13; fietspomp, -Buitenhek, Visscherstr. 18; doublé kruisje, Odijk, Spoorstr. 106, Vlaardingen; beursje met eenig geld, Gosünga, L. Nieuwstr. 93; gou den oorknopje met steentje, Hoozomans, Kreupelstr. 17; zilveren arm band. Burger, Konijnenbuurt 2; Hollandscbo herders hond, Schoei, Nassaustr. 16; bril in étui, wed. Heinsbroek, Westvest 11; ring met sleutels, Duinhoeve, Maasdamschestr. 4; zwart fiuweelen damesceintuur, Bakker, Gasstraat 24. AGENDA. ITt-den tot en met 14 Mei. Woudesteyn, Rotterdam, Vliegdemönstraties. 13 Mei. R.-K. Volksbond, u, R.-K. Coöp. Bakkerij en Verbruiksver- eeniging. AJgem. vergadering. 13 Gr. Schouwb. Cl u. Openingsvoor stelling Maifestspiele. Walkure. 13 Tivoli. 8 u. Tournee Bouwmees ter. De Koopman van Venetië. 13 Groote Schouwburg. uur, Maifestspiele. Die Walküre. 13 en 14 Mei. Girotis. 8 u. Operetten-Ge- zelschap Janmaat. De Gescheiden Vrouw. 14 Circus. 2 u. Operette-Gezelscliap Janmart. De Kuische Suzanna. 14 Rotterd. Diergaarde, 21 u. Mati nee. Stafm. 4e Regt. Inf. W. v, Erp. 14 en 15 Mei. 8 u. Tournee Bouw meester. De Fabrieksbaas, 10 Groote Schouwb. 8 u. Rotterd. Tooneelgez. Het miilioen. 16 Mei en volgende dagen. Casino 8 uür. Het Vrije Tooneel. De kuischo Antoon. - 16 en 19 Mei. Rotterd. Diergaarde, 8 uw. Concert. Kon. Scherpschutters, Bart Verhallen..' 17 Groote Schouwb. Rotterdamer Maifestspiele Die Hocliziet des Figaro. 18 Maison v. d. ïïeydon, 8 u. Ver een. tot Bost rij ding der Tubercu- lose. Ledenvergadering'. 20 Groote Schouwburg. Rotterdamer ^Maifestspiele. Tristan und Isolde. 24 Groote Schouwburg. Rotterdamer Maifestspiele. Don Juan. 27 Groote Schouwburg. Rotterdamer Maifestspiele. Fideiio. 31 Groote Schouwburg. Rotterdamer Maifestspiele. Die Meistersingcr von Nürnberg. Het S t e d e 1 ij k Museum aan bet Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur 10 ct. per persoon voor het pu bliek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt m de Ambachtsschool een open bare les gegeven, die dus door belangstellen den kan worden bijgewoond. lederen avond specialiteitenvoorstelling in liet Casino, te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con- certem vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. OBEKL AH N STEIN, vermengd met limonade en andere siropen de Zomerdrank bij uitnemendheid. Landbouw on Veeteelt. Een ingrijpende beschikking. In de „Prov. Ovorijs.5. en Zwolscbe Cou rant" wordt gewezen op de zeer ernstige ge volgen, die zullen voortvloeien uit de ver leden week getroffen ministerieele beschik king, waarbij verboden werd de uitvoer van vee uit het overige gedeelte des rijks naar een icing, omvattende de provincies Groningen, I rieslnnd, Drenthe en Overijssel, benevens enkele plaatsen in het noordelijk gedeelte var, de Veluwe. De veenandel, die eigenlijk niet eens gevoeld 1 eeft, dat liet buitenland dit voor jaar z'jn grenzen voor ons sloot, zal ook van dezen maatregel weinig hinder hebben. De invoer van vee in Holland (hiermede worden gemakshalve alle provincie» op de vier noor delijk na bedoeld) blijft geoorloofd en daar Je trek der handelskoeien van het noorden naar Holland en niet omgekeerd is, zal doze trek ontstoord doorgaan. Alleen zijn de handelaars, die koeien in Holland invoeren, thans gedwongen het vee er te laten, omdat uitvoer van dat vee niet geoorloofd is. Wat eenmaal binnen is, mag er niet uit. Bij een plotselinge daling van de venprijzen moeten dan toch de dieren van de hand worden ge daan, omdat terugzending niet kan geschie den. Daar er echter van een dergelijke da ling nog niets te bespeuren is on er geen verbchijnselen zijn, dat wij in de naaste toe komst een daling mogen verwachten, zal de handel in vee dus wel ongestoord zijn gang gaan. Was de. zaak andersom en do uitvoer \an hier niet meer geoorloofd, dan stond de veehandel ineens stil. Uit dit oogpunt beschouwd kon het dus erger. De slagers worden door het ministerieele besluit getroffen. Met den handel in slacht vee is het juist andersom als met den hon- del in fokdieren. Een deel van het in Zwolle geslachte vee komt uit het spoeling- district, waar het vetgemest is met den afval der branderijen, terwijl een deel van de alachtvarkens uit de omstreken van Woer den komt, waar men zich voornamelijk toe legt op liet fokken van een vroegrijp var ken met. smakelijk vleesch en sjiek. Tenge volge van het verbod van uitvoer van vee uit Holland, is het voor de Zwolscbe slagers onmogelijk geworden, het slachtvee voortaan uit Holland te betrekken. Dit beteekent voor den vleeschhandel precies liezelfde ala een Hinken vuistslag onder tegen do kin van je vijand, beide worden erdoor tegen den grond geslagen, omdat nu de vraae naar vet vee ui de vier noordelijke provincies het aanbod- zal overtreffen. Wanneer nu maar vet vee van do Rotteidamselie markt in verzegelde wagens herwaarts gebracht mocht worden en liier afgezonderd werd vehouden yan ander vee tot liet tijdstip, waarop het geslacht werd, dan zouden de slagers uit den brand zijn. Vroeger is dit ook wel gebeurd, maar thans zijn de inzichten dienaangaande ver anderd, De slagers zien zich hierdoor den hoofdweg, waarlangs het meeste vee hun toe gevoerd werd, afgesloten. Zij inoefen dus zijwegen inslaan en er staan er 2 voor hen open. De eene is: vet vee koopen in de vier provincies, die vrij zijn, de anderevileesch betrekken uit de afgesloten kring, dus van de abattoirs in Holland. De eerste weg is natuurlijk de meest aangewezen, doch hij voert in oen boseh van doornstruiken. Er is in de vier noordelijke provincies tegenwoor dig maar weinig vet vee en (Ie reusachtige toeneming van de vraag zal een even reus achtige stijging van den prijs tengevolge hebben. Wanneer de markt in Groningen, waar ook nog tamelijk veel vet vee komt, overstroomd zou worden door de, slagers uit Zwolle en Kampon, dan zullen de koeien daar bijna togen goud op se wogen moeten worden. Of de gelukkige bezitters van vette koeien zullen lachen Dn andere weg is ook nl niet veel beter. Wel zal door invoer Van vleesch uit Hollandsche abattoirs in Zwolle aan de vraag van het Zwolscbe publiek kunnen worden Voldaan, maar daarmede zijn vele si age I'S hier nog niet gebaat, omdat hun uitvoerhan del er dan toch nog geducht onder zal lij den. De zomer staat voor de deur en het transport maakt het vleesch er niei fris- schor op. Zij iloopen dus de risico, dat het vleesch bedorven aankomt, zoo niet in Zwolle, dan toch op de plaatsen waarheen het van Zwolle uit weer gedirigeerd wordt. En of de IIoHandscho handelaars in ge slacht vee ook niet van de situatie zullen profiteeren, als zij wten, hoe „doodverlegen" wij hier om vleesch zijn? Ieder beSTiret zulks. Znhlen ist die Botschaft. Voor de slagers beteekent dit besluit dus wel degelijk een isolement, dat, als het niet spoedig opgehe ven wordt, hen niet voordeelig is. Laten wij hopen, dat de regeering spoedig haar maatregelen, die zij gemeend heeft te moeten nemen, om het mond- en klauwzeer met succes te bestrijden, kan intrekken. Sport. Schaken. Thans is bepaald, dat de Amerikaansche schaakmeester F. J. Marshall, op Dinsdag avond 16 Mei a.s. de Haagscho club „Dis- cendo Discimus" zal bezoeken. Er zullen 8 10 consultatiepartijen worden gespeeld. Luchtvaart. De vliegtocht van Lütge. Onze landgenoot Frits Liitge heeft heden ochtend getracht zijn overkmdvlucht van Etampes naar Breda voort te zetten. Zooals men zich herinneren zal, vloog lüj den 28en April van Rau naar Libourne, waar het, weer zoo slecht werd, dat hij den tocht niet kon voortzetten. Hij zond zijn toestel naar Etampes met hot voornemen, zoodra liet weer beter werd, vandaar naar Breda tc vlie gen. Thans seint men uit Etampes aan de „Telegraaf" d.d. 13 Mei: „Liitge steeg hedenmorgen te 4.25 op en zette koers naar Tssy-les-Moulinaux. Op on geveer 500 meter hoogte viel hij. Het toestel is vernield, Lütge echter bekwam geen letsel. tiemengd Nieuws. Een gouden jiibilè. Een hoogst belangwekkend gouden jubi leum wordt lieden te Rotterdam gevierd, ze ker tot nu toe het eenigst van dit soort. He is nl. de heer K. J. Wylacker, direc teur der Levensverzekerine-Maatsohappij R. V. S., die heden als zoodanig zijn gou den feest viert. Hij heeft dus de" geheele ontwikkeling der Le\ ensverzekering van meet af medege maakt, thans zulk een machtige factor in de sociale gemeenschap. Hoezeer hij steeds van de vorderingen dier wetenschap heeft weten partij te trekken in liet belang van zijn eigen Maatschappij, daarvan getuigt de hooge plaats welke de R. V. S. tegenwoordig on der de Levensverzekering-Maatschappijen in neemt. De jubilaris telt thans 77 jaren, doch is nog gezond en krachtig en nog steeds trouw op zijn post. Hedenmiddag is er receptie in de feeste lijk versierde zalen van het gebouw der Maatschappij in de Westerstraat voor het personeel van binnen en buiten de stad en morgenmiddag is er receptie ten huize van den jubilaris. Talrijk waren de blijken van belangstelling welke hij reeds dezen morgen van tal van zijden mocht ontvangen. De moord te 's-Gravenhage. Uit den Haag meldt men ons Na afloop van de gerechtelijke schou wing van het lijk van den vermoorden Per zischen winkelier Murad Bay, heeft de jus titie toestemming verleend om het lijk te begraven, hetgeen thans in allen eenvoud is geschied op de Algerneene Begraafplaats, waarheen het lijk van uit het gemeente ziekenhuis door.de zorg der politie per ra- derbaar was vervoerd. In een buitengewoon politieblad verz.oekt de commissaris van politie in de 1ste afdee ling te 's-Gravenhage de aanhouding en voor geleiding van den Griek die verdacht wordt den winkelier Murad Bay te 's-Gravenhage te hebben vermoord. Deze Griek, genaamd George, is onder zijn landgenooten bekend onder den naam „flaagos", een scheldwoord. Het signalement is: 21 jaar oud, klein, donker haar, zwart kneveltje, gezet, Oos- tersch typegekleed vermoedelijk mnt groen achtig gekleurde pantalon, gele rijgbott.ines, wit of vuurrood vest, donker colbert, zwar ten slappen fantasichoed. Drijvend droogdok voor Soerabaja. De „Ingenieur" doelt het volgende mede Vanwege het Departement van Koloniën is aanbesteed de levering van een voor Soerabaja bestemd 14.000 tons dok van het zelfdokkond verbonden sectie [„bolted sectional") type, en bestaande uit drie bij na even lange secties, welke over Ket ge heele dokprofiel onderling zijn verbonden. De afmetingen zijn de volgende: totale lengte ca, 140 M,, breedte tusschen de wrijfrollen 26 M., buiteawerksclio dok- breedte ca. 35 M, lengte tier zijkastcn ca. 116 M„ breedte der zijbasten, gemeten op het pontondek, ca. 4.5 M., breedte der zijkasten, bovenaan gemeten, ca. 2.8 31., hoogte der zijkasten, boven het pontondek, ca. 10 M., pontonhoogte in het midden ca. 4,6 M, 1 j i j liet dok wordt electriseli geoutilleerd en moet een schip van 14.000 ton water- verplaatsing en van 7.5 M. diepgang bin- nen den tijd van 4 uren kunnen lichten. Het dok moet geheel voor het gebruik lei- plaatse van aanmaak worden afgeleverd en zal na geslaagde proefdokking in zijn ge heel gesleept worden naar Soerabaja. De oplevering moet in Juni 1912 geschieden. Na gehouden aanbesteding heeft cle Mi nister van Koloniën de levering opgedra gen aan de NederlandsclieScheopsbouw- Maatschappij to Amsterdam. Wij hopen later in do gelegenheid te zijn zegt de „Ingenieur" op deze belangrijke constructie meer in bijzonder heden terug te komen. Thans volstaan wij met deze korte modedeeling, er tevens onze voldoening over uitsprekend, dat de levering voor de nationale nijverheid werd behouden. i 1 Bollenteelt, Bij wijze van proef hebben oenige land bouwers te Vuren, bij Gorinchem, tulpen, gepoot. Deze proef is tot heden vrijwel ge lukt. De bollen zijn goed gegroeid. Indien blijkt dat ze ook -/oor den handel waarde hebben, zal de proef zeker een volgend jaar op grooter schaal worden voortgezet. Doodgevallen. De werkman W. v. d. V., die op oud- Wassenaar te Wassenaar van een in aan bouw zijndo villa viel en naar het zie kenhuis te Leiden werd overgebracht, is overtellen. Het omveer. Op de steenfabriek van den heer Hupkes, te Opheusden, werd gistermiddag de 18- jarige arbeider Stroomberg door den blik sem getroffen en onmiddellijk gedood. Bij den veehouder Vlug, te Dreinen, is een driejarig paard in do weide dooi den liliksem gedood. Tijdens het hevige onwedcr, dat gis termiddag gedurende bijna drie uren bo ven en om Naardon woedde, werd in de .""aardenneer een kalf van den veehouder J. van Eedeu door den bliksem getroffen en gedood. Te Weesp worden verscheidene per ceolen door den bliksem getroffen. 0. a. werd een groote schoorsteen van de bak kerij van den heer S., op den Ileerobin- gel, door den bliksem verbrijzeld. Van het woonhuis, bewoond door den heer V., in do Slijkstraat, werden 4 gaten in het dak- geslagen. Eenige woningen in do Papelaan, bewoond door gezinnen, werden eveneens door den bliksem getroffen. Vrijdagmiddag is >de bliksem geslagen in de gemeente-gasfabriek te Barnovokl. Brand word niet veroorzaakt. Te Eist is een 14-jarig meisje dooi den bliksem gedood. Bij een hevig en langdurig onweer dat gistermiddag boven Apeldoorn woed de, sloeg om 'half twee de bliksem in de woning van den timmerman Van Otterloo, op do Eendracht, en richtte daar groote verwoestingen aan. Een kolf van een ge weer, dat op den schoorsteen stond, werd totaal versplinterd. In een aangrenzende kamet' bekwam een 5-jarig kleindochter tje, dat 'in de open deur stond, brand wonden in de zijde. Een begin van brand kon worden gebluscht. Om half vier sloeg het op twee plaatsen aan den Looschen weg opnieuw in. In een der woningen, die van den heer Van Bladeren, werd het dak ernstig be schadigd en een kamerplafond geheel ver nield; in de andore, van den heer Terpstra, werd een der huisgenooten aan de hand geschroeid, doch kwam materieelo schade niet voor. i 1 In geen dezer beide gevallen werd brand veroorzaakt. To Putten sloeg do bliksem in een huis vlak bij de molen, bewoond door Abr. Cl. Een varken werd door den blik sem op slag gedood; eenig huisraad kon nog gered worden, docli' alleon do muren bleven staan. Het huis is in 1907, na afgebrand te zijn, nieuw opgebouwd. Te Huibergen ging schuur, stal en woning van den landbouwer Meesters door, het inslaan van den bliksem in de vlam men op. Het vee werd gered. Ook het pensionaat St. Marie werd getroffen, zon der dat brand of schade weid. aangericht. Bij het hevige onwedor, dat boven Bergen opZoom woedde, is do bliksem geslagen in de woning van den landbouwer L, Talboom, aan den z.g. Hazenkop. De bliksem sloeg dóór hot dak heen, wierp een gedeelte van den schoorsteen naar beneden en liet golukkig de dooilelijk ver schrikte vrouw, die aan do tafel stond, ongedeerd, terwijl ook geen spoor van brand is waar te nemen. Te Zoclmond sloeg de bliksem gister middag in den kerktoren, waardoor deze in brand geraakte. Bij het afzenden van dit bericht was de spits reeds door het vuur vernield en ging de toren verder van binnen aan liet branden. Het weer in het buitenland. De thermometer blijft nog stijgende. Het warmst is liet in Noord Oost-Duitschland, waar de zwakke.Oostelijke wind de tempera tuur tot op 75 en 80 gr. F. beeft gebracht. Ook in Zuid-Scandinavië, Schotland en En geland is het warm weer. Frisch is het al leen aan de Frnnsche-Oceaan-kust, aan de Riviera en in het hooge Noorden. De zwakke, uiteenloopcndo winden, die in Frankrijk en Duitsclilaad voot komen, wij zen er op, dat de onweersvorming in deze hinden voortduurt. Boven Parijs kwam een onweer tot uitbarsting, dat door een hevigen plasregen vergezeld werd. Op het oogenblik is in deze stad do wind alweer naar Zuid- Oost geloonen, de luchtstroom, die de on- wtersvorming in de hand werkt. Ook in de Vogezen is het nog onwccreachtte Voorts heeft het geonweerd of zal het gaan onweo- ren door geheel Zuid-Duitscliland. In Zwitserland is op verschillende plaatsen eenige regen gevallen. Op andere n]mitsen b.v. in Ghnr en Davos scheen daarentegen de zon bijna den geheclen dag. Onze scharenslijpers. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan het „Hbl." Sinds menschenhougenis woonl in een gehucht van Kaatsheuvel, in het zooge naamde Straatje, een volkje, dat zich'van ouder op ouder op hot scharenslijpers- bedrijf heeft toegelegd. Er is een tijd ge weest, dat bet in deze streek' liet lieer- schende element vormde. Met do opkomst van het ledcrbedrip verminderde allengs hun invloed, en liet laat zich aanzien, dat het eerlang geheel uitgeroeid zal zijn. In den laatsten tijd toch wordt door de gees telijkheid en andere invloedrijke personen zeer gewerkt om de kinderen van het be roep dier ouders al to houden, en ze het een of ander handwerk, meestal dat van schoenmaker, te laten loeren. Dit op treden is reeds van zooveel invloed ge weest, dat op het huidige oogenblik het getal scharenslijpers tot op een kleine honderd is geslonken. Onze gemeente steunt dit, streven ten zeerste, daar hot gehucht een laslig aanhangsel voor de gemeente-financiün is en voor de al. gemeeno rust en veiligheid. Ook voor do uitbreiding der gemeente zou bel zeer wenschclijk zijn, dat daar plaats kwam voor meer beschaafden. ieder in fiet land kent onze scharen slijpers, maar zal weinig vermoeden met een geheel bijzonder volkje te doen te hebben. Nog steeds wonen zij daar in een kolonie ljij elkander. Op hel eerste gezicht ziet men reeds met een eigen aardig volk te doen Ie "hebben. Hun ovalo gelaatsvorm, hun grijze, droomerige oogen en Bun goudgeel haai', dat zoowel vrou wen als mannen zonder onderscheid eigen is (in afwijking van de hier in Nooid- Brabant wonende bevolking), wettigen het vermoeden, dat zij van oen bijzonderen stam zijn. Hun zeden zijn nog vrij ruw, getuige hun eeuwigdurend vechten ca twisten; toch zijn ze niet kwaad van aard en bezitten een groote mate van eerlijk heid. Nooit hoort men bijv. van diefstal door hen gepleegd. Gastvrijheid, hulpvaar digheid en godsdienstzin zijn mede hun goede eigenschappen. Zij zij nog echte natuurkinderen en hechten als deze ver- bazend veel aan uiterlijken opschik door kleurige, m 't oog springende kleeding. Vooral voor ruitvormig gekleurde stoffen hebben zij een groolc voorliefde. Ook gou den sieraden doen er veel opgeld. Bij hu welijken, jubiló's, enz. ontstaat er vaak een wedstrijd, wie het duurst en mooist (d. w. z. liet opzichtigst) gekleed is. Bij zulke gelegenheden zijn zij vaak beladen met gouden versierselen, ter waarde van vele honderden guldens. Aan de taal merkt men mede duidelijk, dat zij een bijzonder volkje zijn. Het dialect, dat zij: spreken, wijkt veel af van dat in do Meierij of in de Langestreat. Wanneer zij met elkander spreken, zijn zij zelfs voor iemand uit Kaatsheuvel on verstaanbaar. De woorden warden lang ge rekt, de klinkers met een vreemd accent wel driemaal te lang aangehouden, ter wijl de toon saai en zangerig is. Hun wetenschappelijke ontwikkeling staat op een laag peil, ofschoon ze dooi' hun voortdurend trekken en reizen heel wat menschenkennis hebben opgedaan. Do meesten kunnen echter lozen noch' schrij ven. Hun reisgebied omvat Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Zeeland en Limburg. Ook België en Duitschlaml, vooral de Rijnstreek, wcirSt de laatste jaren veel door hen bezocht. In den loop van deze dagen gaan zo weer op reis en komen dan niet thuis voor Allerheiligen. Enkole echter komop nog even aanwippen mot Pinksteren en inot kermis, in de maand Juli. Daar do vrouwen en kinderen meegaan, staan do fiuizen in hun afwezigheid ledig. De blin den worden dan gesloten, do deur met een planïc toegespijkerd en het poortje vóór het huis (de mees ton huisjes hebben vóór een tuintje) met een prikkeldraad verze geld. Ilot geheele kamp lijkt dan uitge storven. Sinds de invoering van do Leer plichtwet besteden vele oudere luin kin doren op 8 a 9-jarigen leeftijd bij fami lieleden in den kost, om ze zoo do school te laten bezoeken. Van Allerhciiigcn tol Rnschen is voor hon oen gelukkige tijd. Zij zijn dan weer thuis en rentenieren gezellig onder elkan der op hetgeen zo hebben overgelegd in de zomermaanden. Meestal gaan ze dan niet hoole troepen bij elkaar buurten. Aan een gezellig tehuis heeft dit volk, dat zoo zeer aan reizen on trekken gewoon is, geen behoefte. Dc vrouwon waren trou wens ook niet in staat hun mannen zoo'n tehuis te bereiden. Alles is er vuil on smerig, alles ligt er door elkander, alles doet onbehaaglijk aan, voor wie niet ge woon is in dergelijke omgeving te loven. Niet het minste begrip van zuinigheid en overleg hebben ze. Nooit worden, do klee- cloron hersteld. Het nieuwe goed, dat ze aantrpkkpn, blijven zo dragen tot 013 dq TMffirwaiaw ft^-yrrwTT^ «•^ITiWmiTaw'flfMBaa

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2