riinFi~ili ^rrnn'i; ^6ïiiengti Kieuw». HET SCHEREN ,WERD UITGESTELD. D,e beroemde Franscho dichter Saint- Fox, die, ondanks zijn groote inkomen, steeds in schulden stak, zat op zekeren dag bij zijn barbier te wachten/ om gc: schor.cn te worden. Hij was reeds inge zeept, toen de deur openging en'een win- kjClier binnentrad, die 'een der grootste schuldeischlers van den dichter was. En nauwelijks had deze Saint-Fox gezien, o£ hij vroeg hem op nijdigen toon om zijn gold. De dichter verzocht hem op kalmen toon, geen opschudding to maken. „Kunt ge niet op uw. geld wachten, tot ik geschoren ben?" „Zeker," zei de ander, verheugd ovei dit vooruitzicht.' i Saint-Fox maakte toen den barbier ge tuige van deze toestemming, en nam on middellijk een handdoek, veegdo zich dt zeep van het gezicht en ging weg. Tot aan 'zijn dood droeg hij een baard. IIET GROOTSTE VAT TER WERELD. In den St. George-wijngaard bij Fresco in Cajifornië vindt men het grootste val dat nog in gebruik is; het is in staat, mem dan 350.000 liters wijn te bevatten Hei grooto vat te Heidelberg ban nog geen 300.000 liters inhouden, maar is ook se dert 1769 niet meer gebruikt, liet St. George-vat is gebouwd van Calilornisch braziel-hout; het hout werd voor dit be paalde doel gezaagd en niet één van do tien stukkien kon voldoen aan de nauw keurigheid, waarmede het onderzocht werd. want geen kwast of barst mocht voorkomen. Het hout werd twee jaar" lang gedroogd, vóór het vat gebouwd werd. En werd ge n'oeg timmerhout gebruikt om een huis te 'kunnen bouwen, en twee karladingen waren n'oodig voor de hoepels. Het reus achtige vat is 30 voet hoog en heeft een doorsnede van 26 voet. In denzelfden wijn gaard heeft men nog drie andere vaten die alle grooter zijn dan dat van Heidei berg, ofschoon liet dwergen zijn in ver gelijking met den beschreven koning dei vaten. De St.-Geo"ge-wijngaard brengt elk jaar ruim een rnillioen liters wijn op. OUDE VORSTENHUIZEN. De oudste regeerende familie is die van den keizer ,of mikado van Japan. Eenzijnoi voorvaderen beklom den troon van dal rijk 667 jai'en vóór de christelijke jaar foiling. Zijn geslacht heeft derhalve on afgebroken geregeerd gedurende vijf en twintig eeuwen. De tegenwbordige hoei scher op den Japanschen' troon is de 122ste van zijn .dynastie, terwijl de eerste vors! uil zijn geslacht een tijdgenoot was van Nebukadnezar. De regeering van den tfigenwoordigen mikado kenmlcrkt zich door groote hervor mingen, en Japan is een tijdperk van on gekenden bloei ingetreden. Do beschaving heeft er snelle vorderingen gemaakt, en de invoering van Westersche denkbeelden en kunsten heeft Japan de eerste plaat'- onder do Aziatische volken verzekerd. De oudste regeerende familie in Europe is die van don keizer van Oostenrijk-Iton garije. liet Habsburgsche huis beklom den troon in het jaar €52. MIJN KRANKZINNIGE SLAAP- KAMERAAD. Eenige jaren geleden, zoo verhaalt een jong meisje, had ik een vreeselijk avontuur, dat bijna in een treurspel geëindigd was Ik had een niitnoodiging ontvangen voni een liefhebberij-comedie, tevens danspartij van vrienden, die op een groot buiten woon den, eenige mijlen van de stad. Daar het weer zeer slecht was, stelden mijn vrienden voor, dat zooveel gasten als zij maar logeeren konden, er zouden blij ven logeeren. Ook ik behoorde onder hen. Daar ik nog maar een schoolmeisje wat* kreeg ik een kamer met twee bedden, en ik moest het vertrek doelen met een dame aanmerkelijk ouder dan ik.- Ik ging naar- bed en viel onmiddellijk in slaap. Eenigen tijd later werd ik wakkei door een vreemd geluid, en terwijl ik recht op in bed ging zitten, was ik erg verbaasd toen ik de dame, in haar nachtgewaad vóór het geopende venster zag staan, waai door de sneeuwvlokken binnendwanekten Haar gelaat was geheel verwrongen en it hoorde haar in zichzelf mopperen en brom men. Vervolgens zag ik, dat zij alies, wal in do kamer was, uit het raam wierp, en toen ik door een of ander geluid, dat ik maakte, haar aandacht trok, kwam zij met een vreesdij ken gil op mij toeloopen. Ik sprong uit bed en daar begon een wilde jacht over on onder de ledikanten waarvan er een toevallig van hout en /.eer laag hij den grond was, zoodat zij ei niet onder kon komen. Heel listig evenwel rolde zij d'e dekens en de kussens op en duwde die onder het ledikant, om mij to noodzaken er onder uit te komen. Iemand van buiten hoorde gelukkig hel ongewone leven, en zoo werd ik uit mijn benauwde positie gered. Later vertelde men In ij, dat zij vroeger reeds een aanval van krankzinnigheid had gehad, maar als „gcn'ozcn" uit het gesticht was ontslagen. De opwinding van den avond was evenwel te sterk voor haar geweesl en had een nieuwe vlaag ten gevolge. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Sir Charles Wyndham, een bekend En gelach tooneelspeSer, was dichter voor hi, naar het tooneel ging. Viooltjes zijn altijd de lievelingsbloemen geweest van ex-keizerin Eugenie van Frank rijk. Een bloemist te Belvédère heeft 300 gul den verloren, die hij voor de veiligheid in oen bloempot in een zijner broeikassen ver stopt had. Zwitserland, met een 'bevolking van slechts 3Ya rnillioen, kan in tijd van oor log 500.000 man in hol veld brengen. Zijn leger kost slechts 12 rnillioen gulden por jaar. Adeline Patti, de beroemde zangeres, be zit een oude pop, Henriëtte genaamd, die zij kreeg, toen zij als zevenjarig kind eens mooi gezongen had. Hall Gaine, de groote schrijver, brengt een bezoek aan alle plaatsen, welke hij in zijn romans denkt te beschrijven. Is hij eenmaal bezig, dan schrijft hij gemiddeld 1500 woorden per dag. Louis N. Parker, de dramaticus, werd in Frankrijk geboren; zijn vader was een Amerikaan, zijn moeder een Engelsche, zijn eerste huil was Italiaanse^ en hij ont ving zijn opvoeding in Duitschland. Twee honderd "hogen en vijftig op elke duizend bewoners der aarde, zijn onder danen van koning George van Engeland. 1 i— I II i 1 Een reusachtig vliegwiel is onlangs te Llaneily, in Zuid-Wales gemaakt. Het weegt niet minder dan honderd vijftig ton, en is in vijf stukken gegoten, terwijl het 35 voet in diampfer meet. Barones Königswater te Frankfort, eer tijds een hekend actrice to W,oenen, heeft een som gestort van 12.000 gulden, van welker interest armen actrices van tooneel klecrai moeten worden voorzien. Velen zijn door gebrék hieraan in haar carrière bemi ddeld, Aan andere anenschen wordt door haar verzocht Hetzelfde te doen. ANECDOTES. Na twee dagen getrouwd te zijn, sprak mijnheer P. tot zijn jonge vrouw: „Hoor eens, lieve, ik heb een hekel aan ruzie maken, en ik beloof je, als het ooit noo- dtg mocht zijn, dat ik onaardig tegen je hen, of harde woorden tegen je gebruik, ik ze terug zal hemen, zoodra mijn boos heid bekoeld is." „Je behoeft die moeite niet te doen," antwoorddo zijn vrouw, lief glimlachend, „want als je ooit harde woorden tegen me- zegt, zal ik ze je onverwijld terug geven." Hij„Ik droomde van nacht, dat je moe der dood was." Zij„Leelijkerd. Ik hoorde je iit je slaap lachen." Kooper: „Hebt u me niet gegarandeerd, dat die papegaai ieder woord zou lier- halen, wat hij hoorde?" Vogel handel aar„Zeker, mijnheer!" „Maar hij heeft nog geen enkel woord herhaald." „Hij herhaalt ieder woord, dat hij hoort, maar hij hoort er geen, want iiij is zoo doof als een pot." Hij liet zijn vrouw boekhouden en iedere week zag hij het na, brommend en prut telend. „Luister eens, Anna: eksteroogenpleister, een dubbeltje; drie tanden laten trékken, 3 gulden. Dat is f 3.10 per weck voor je privé-genoegens. Denk je, dat het geld mij op den rug groeit?" Juffrouw A.„Laat dien hond me niet bijten, kereltje." Kleine jongen: „Hij bijt niet, juffrouw." Juffrouw A.„Maai- hij laat toch zijn tanden zien." Kleine jongen (met trots)„Dat doot hij ook, juffrouw, en als u zulke goede tanden hadt als hij, zoudt u ze ook laten zien." I i i <1 1 -• I li 1! Op een dorp, waar zich kort geleden een nieuwe jonge dokter gevestigd had, had een werkman het ongeluk, op een fabriek een zijner vingers ernstig ,te blesseeren. Er werd om rlen doktor gezonden, cn toen de vinger verbonden was, was de man op 't punt win flauwvallen. Hem werd gevraagd, of hij wat spiritualiën wilde heb ben, om wat bij te komen. „Dat zal me stellig goed doen," was het antwoord. Do dokter gaf hem een flink glas,» wat hij dadelijk ledigde, en, een beetje bij adem komende, waren zijn eerste woorden„Nou, dokter, over je kunde kan ik moeilijk oor- doelen, maar dat weet' ik wel, je medicijnen zijn uitstekend." S 1 n L i li 1 „Neen, dank u, ik houd het geld lievei zelf," zei kleine Toon, toen hij voor de eerste maal in de kerk kwam, en het col lectezakje hem voorgehouden werd. Jonge vrouw (tot haar echtgenoot op het bal): „Je hebt goede vorderingen ge-' maakt in het dansen. Weet je nog wel, hoe jo vroeger mijn japonnen scheurde?" Hij: „Ja, maar toen behoefde ik ze ook niet te betalen." „En wanneer," sprak ze teeder, „kwaamt ge tot hét besluit om aanzoek te doen om mijn hand?" Hij bloosde en stamelde iets, en beproefde te zeggen, dat het was op oen:zomeravond, toen zij er zoo lief uitzag, bestraald door het bleeke maanlicht. Maar- eigenlijk was liet op den morgen, 'dat do''Koffie, die zijn hospita hem voorzette, sléchter was dan ooit, en dat het verlangen, om een eigen huis te hebben, stex-ker in-hem-werd. Maar dat kon Hij haai- toch niet vertellen. VOOR DAMES. ONE ENIGHEID TUSSCIIEN KINDEREN. Er zijn verscheidene opvoeders, die zeer mooi en treffend spreken over gelijkheid vair réchten, maar ze toch als opvoedings middel yerwaprloozpn of haar niet de waardeering schenken, waarop zij zonder twijfel recht heeft. Is het een gelijkheid van recht, als wij aan een onzer kinderen liefde, aan het andere onverschilligheid bewijzen? Moet deze behandeling geen haat in het kin derhart ontsteken en dien gevaarlijken vijand der eendracht aankweeken: Nijd? Pijnlijk is het, aJs de eene zuster de gestadige geleidster is der moeder bij wan delingen en uitstapjes, terwijl de andere do huishouding moet waarnemen, met weinig dank voor haar zelfopoifciing. jii bestaat zelfs een manier van opvoeden waarbij de ouders htm eigen kinderen legen elkander ophitsen al 'is liet ook on bewust. Dit is liet geval, wanneer zij hel eene steeds prijzen, het andere in d< scherpste bewoordingen berispen. Elen andere manier om wederzijds haar in ,dse kinderharten te ontsteken, bestaa. daarin, dat men nooit naar jret „hoe" en „door wie" vraagt bij hun kleine „twis ten, maar dadelijk op ben toeslaat, zomin, ze elkaar in de haren .vliegen. Ook is hfcfc een groote vfout in de pp vefcding, wanneer wij de klachten van he. crene deel onzer kinderen tegenover her mullere al te licht opnemen en de belee digrien geen voldoening schenken als zij hierop recht hebben. Het gevolg hiervan is, dat do kinde ren zichzelf op hun plaaggeesten trachten te wreken en zichzelf zoeken te helpen Kan het ons n'og verwonderen, Ms wij dan niet altijd welopgevoede kinderen ,om ons zien, die in oprechte .broeder- en zus terliel'de elkander genegen zijn en den ook voor Tateren tijd zoo gevaarlijken, onzaeli gen haat niet kennen? ,WrENK'EN(. i Brandende kleeren dooft men niet uil door heen- en wecrloopen en de vlam men met de handen uit te dooven, maar door zich dadelijk op den grond neer tc werpen en het vuur, door .zich heen en Weer te wentelen, te verstikken, of, wan neer andere menschen er bij zijn, door h.et omslaan van wollen doeken, bedden, enz. Blijft men staan of loopt men, zoo grijpen de altijd in de hoogte stijgende vlammen snel naar de bovenste doden, bereiken het gezicht, de ongelukkige wordt .verdoofd en is in den regel onherroepelijk Verloren. Gekleurde mousseline reinigt men op dc volgende wijze: In een emmer lauw zeepwater giet mor. een kop azijn en con haml(vol zout. In deze vloeistof wascht men de japon, maar moet er op letten, dat zij zich altijd on der het watervlak bevindt. Na het was gchen legt men de japon in schoon water •dat eveneens met azijn en zout vermengd is. ■en laat haar een half uur er in liggen, opdat de kleur zich bevestigt. YÖOR KINDEREN. DE BREILES. - Het was vacantip, en grootmoeder had beloofd, dat Truitje dan eens een daagje bij haar mocht komen doorbrengen, 't Was een heerlijk vooruitzicht,' want het was altijd zoo gezellig bij grootrno'edcr, dat alle kleinkinderen het heerlijk vonden er eens een daagje te wezen. Wel was alLcs er ouderwetsch, maar dal deed aan dó gezelligheid niets af. De zon scheen er zoo lekker in de kamer en de bloemen, die vóór het raam stonden, geur den zoo heerlijk, dat liet een lust was. Maar hot heerlijkste van alles was wel, dat grootmoeder altijd prachtige sprook jes cn geschiedenissen vertelde uit den ouden tijd. Eindelijk was de dag aangebroken, dat Truitje bij grootmoeder komen mocht, 's Morgens, dadelijk na het ontbijt al, stapte ze in haar frissche, lichte jurk den scha duwrijken weg op. Na ongeveer een kwal" tier geloopen te hebben, was ze bij het vriendelijke huisje aangekomen, en stond grootmoeder al bij de deur op den uitkijk om haar to verwelkomen. De morgen vloog om met het verrichten van allerlei huiselijke bezigheden en ter wijl grootmoeder nog enkelo dingen in de keuken regelde, ging Truitje alvast naar binnen. Op een stoel zag ze een aardig ïliandje staan met een pakje breinaalden ei in. Er lag wol, katoen, sajet en nog een paar andere dingen in. Wat zag dat er leuk uit. Hè, dacht Truitje, kon ik ook maar breien, dan kon ik moeder flink helpen; want ze hadden een groot gezin, waar heel wat te breien viel, vooral ook omdat er veel jongens waren, en die slij ten doorgaans meer dan meisjes. Terwijl Truitje zoo naai- het mandje stond te kijken en dc naalden eens in de hand nam, kwam grootmoeder binnen. Ze keek Truitje eens aan, en zei vriendelijk: „Zou jij niet graag breien willen loeren, het zou heel nuttig en tevens heel pleizierig voor •je zijn, Trui; als jo er zin in helit, wil ik je na het koffiedrinken wol eens helpen, maar eerst moeten wij zorgen, dat we geen Honger lijden, kindlief." Truitje keek haar met haar glinsterende bruine oogen verrukt aan en zei, dat zo het heerlijk vond) dat grootmoeder haai wilde helpen. Ze deed zich eerst te goed aan wat de koffietafel opleverde, want ze had honger gekregen van het loopen en de bezighoden, welke ze gedaan had. Toen alles weggeruimd was, ging grootmoeder in haar zorg zitten en Truitje zotte zich op een bankje naast haar. En toen begon do breiles. Grootmocdet gaf Truitje twee naalden en een kluwen katoen, terwijl ze zelf ook haar breiwerk nam. Eerst deed grootmoedfer het voor en trachtte Truitje het na te doen, wa' evenwel niet zoo makkelijk ging. Langza merliand evenwel ging het beter en hoefd, grootmoeder niet voortdurend te herhalen „Insteken, omslaan, doorhalen cn af latei gaan." Weldra was Truitje nu de hreikunst ta melijk goed machtig. Grootmoeder keel glimlachend naar het ernstige gezicht;, van Truitje, die met inspanning eei, toertje of wat breide. Hot was een geno' voor Truitje nu ze wist, dat ze moede gauw zou kunnen helpen, want al koi ze het niet zoo vlu,g, toch zou liet dooi gestadige oefening langzamerhand we beter gaan. Toen ze 's avonds weer thui< kwam en ze aan moeder vertelde, wat z- geleerd had, en ze haar arbeid liet zien (want ze mocht haar werk meenemen), ze moeder: „Dus, lieve kind, is die midda; niet alleen prettig, maar ook zoor nutti; voor je geweest." Truitje was er dan ook eng dankbaa, voor en later kreeg ze op haar- verjaard.-!; van grootmoeder een beeldig mandje me breinaalden, katoen, enz. Dat Truitje e blij mee was, is licht te begrijpen. Dioradin. Dr. Szendeffy, de uitvinder van he nieuwe middel togen de tuberculose, i- thans door een correspondent van de ,,N R. G't." te Boedapest geïnterviewd. In het zakeljjk dool van het onderhout verklaarde de doktor o. a. „Mijn streven is altijd geweest om eer middel te vinden voor de desinféetie dei longen en luchtwegen, dat zich reeds bi een betrekkelijk lage temperatuur in zijl samenstellende bestanddeclen Splitst, ei als onderhuidsche inspuiting gegeven voor het grootste gedeelte door 'do adcmhalings werktuigenhet lichaam weer verlaat. „Do chemische verbinding, die ik /laar voor jebruik, is het radioactieve gepepto niseerde jodium-menthol, in een aetlrerach- lige oplossing, waardoor het preparaat reeds bij 37 gr. C. sublimeert, dat vvi. zeggen, zich in zijn vluchtige en nietvlucli tige bestanddeclen splitst. Het middel be staat uit 0.0075 gram jodium, 0.06 grau menthol en 0.1 van een druppel radium oplossing, en hiervan 0.06 gr. opgolos' in één gram van do fijnste amandelolie Hot radium-barium chloride, waaruit ii mijn radiumoplossing maak, is, zooals be kend is, slechts in water oplosbaar, ei. een grooto moeilijkheid was, deze oplos sing met de oliovorbiiiding tot een vloe stof te vereenigen; en toch was dit noodi. omdat het middel daardoor gemakkelijke: opgenomen wordt in het lichaam cn ont stekingen door de onderhuidsche inspuilim vermeden worden. ,,Met liet reeds, Ipng bekende jodium menthol was dit doe! niet to bereiken, om dat het zeer vluchtig is, en onder de "huk gegeven, zich dadelijk splitst in jodium dat door de nieren, en in menthol, da voor het grootste gedeelte'door de longet afgezonderd wordt. In deze samenstelling is de boosaardjgo en vergiftigende xver king van hot jodium ongemeen heftig het organisme wordt er door aangetast e. het jodisme treedt op. „Wanneer men 'daarentegen het radio actieve gopoptoniseorde jodium-menthol or, der de huid inspuit, komt deze verbindin in de longen, waar zij zich' eerst splitst daar zondert zich dan eerst, het jódiun af, dat zoodoende daar in de zieke weef seis zijn zuivere lokale werking kan uit oefenen. Dit preparaat, dat voor den monsch volkomen onschadelijk is en niei do minste nadeelige gevolgen heeft, werk, daarentegen op do lagere organismen als- een snel werkend pi ft en buitendien als -een ncutraliseercnd middel tegen de zoo schadelijke producten dor stofwisseling ptornaïno genaamd, die het gevolg zijn der opeenhooping van bacillen in hel men schelijke lichaam, die dezelfde werking hebben op het lichaam als talrijke plant aardige alkaloiden. „Een der onmiddellijke gevolgen van lie', geneesmiddel is een daling van de tempe ratuur, -daar het een gunstigen invloed uitoefent op de zenuwcentra, die dei- bloedsomloop regelen; do hoofdzaak blijf, evenwel de werking op den tuberkel. „Do voorwaarden voor eön rationeelo bestrijding der tuberculose zijn derhalve 'aanwezig: rlo ziektekiem worcll vernietigd door een chemothorapeutisch middel dal voor het monschelijk lichaam geen nadoe ligo gevolgen en buitendien 'de eigenschap heeft, de schadelijke producten dor stof wisseling, die zich bij deze ziekte in hooge mate voordoen, to neutmliseoron. - „Welke werking elk bestanddeel van bét geneesmiddel uitoefent, kan ik nog piet zeggen, daar mijn onderzoekingen op dit punt nog niet .geëindigd'"zijn; Volgens mijn meening spelen in do' eorste plaats de alpba-stralen van het radium, en in mins dero mato de bèta-stralen, daarbij een groote rol. - r „Volgens mijn voorschrift, wordt het middel in veertig inspuitingen toegediend, terwijl bij zeer zware gevallen ook een tweede reeks inspuitingen noodig zijn kan. En dit is wel een beletsel, want dioradin is zeer duur: 1 milligram rtidhimbarinm- chlorido kost 550 kronen, het methol dat ik uit Japan laat komen, is eveneens duur, terwijl ik alleen Franscho gezuiverde amandelolie kan gebruiken, die eveneens hoog in prijs komt; daardoor bedragen de kosten van het preparaat thans no-g ruim 1 kroon (50 cent) per inspuiting, zoodat de kosten van 40 inspuitingen 120 bedragen. Helaas bezit ik niet het ver mogen van Rothschild, en het is mij daar- om niet mogelijk aan alle collega's in 't buitenland zooveel dioradin te zenden als ik zou willen. Maar aan allen die mij schrijven zend ik monsters. Ook naar Ne derland gaan voortdurend postzendingen; het sanatorium Oranje-Nassau-oord, en vele doctoren hebben erom gevraagd. Maar dat kost alles veel .geld, en daarom is het noodig spoedig met do bereiding in het groot, te beginnen, üie wellicht goed- kooper zijn zal." De lezer zal waarschijnlijk niet onder schrijven dat met twintig en zelfs met veertig gulden een doeltreffende behan deling van een tuberculose-patiënt le duur betaald is. Dat dr. Szendeffy zelf grooto kosten moet maken valt intusschen niet to weerspreken. En daar hij en zijn doc toren de proefnemingen nog steeds voort zetten, de laatsten ook ten opzichte van andere, vooral voor kinderen gevaarlijke ziekten, met verrassende uitkomsten ge lijk uit hun vers-lag mettertijd zal blijken, is natuurlijk ook daarvoor veel geld noodig. Een historisch document. Een even interessante als eigenaardige en leerrijke brochure is door het be stuur der Fachinger bron uitgegeven. Dezo brochure is namelijk een getrouwe copio van een zeer oude gedrukte oorkonde, waarin do geneeskrachtige eigenschappen van liet Fachinger water behandeld wor den. Het origineel van deze brochure be rust in de stadsbibliotheek van Dietz, aan de Lahn, en dagteekent uit bet jaar 1749. Deze brochure, die den tite! draagt: „Redencken von dom Gehalt und denen Kraften des Fachinger Saucrwassers", werd door verscheidene doctoren van naam uit dien tijd samengesteld, waartoe ook behoorde de als schrijver bekende Dr. J. Phil. Burggravens, lijtarts van den aarts bisschop van Mainz. ïn welk een goede reputatie nu bijna twee eeuwen geleden het Fachinger water ook in wetenschappelijke kringen zich verheugde, moge blijken uit den slotzin van een bijgevoegd geneeskundig advies, dat aan do regeering van het vorstendom Oranje-Nassau verstrekt werd en waarin verscheidene doctoren „den Almachtiger! God smeeken, dat Hij de geneeskrachtige bron te Fachingen rijkelijk moge zegenen, opdat zij altijd een ware bron vim ge nezing moge zijn voor vele zieko men schen." Allen, die er belang in stellen, kunnen dezen herdruk kosteloos vorkrjjgen (adres: Brunnoninspektion in Fachingen, Reg. Bez. Wiesbaden). j j Bij deze gelegenheid willen wij nog op merken, dat de Slaatsbron te Fachingen heden meer dan 7 rnillioen flessehcn per jaar verzendt en daardoor aan do spits staat van alle Duits oh e, in zuiver natuur lijken toestand verzonden medicinale wa le ren. Is wasschen een weelde Een collega had aan „th'o Brit. med. Journ." geschreven van een 40-jaiigen boer, die sedert zijn moeder hem als kind had gewassclicn. zijn lichaam nooit had gereinigd en steeds een uitstekende ge zondheid 'had genoten. En nu weet het blad te berichten van verschillende perso nen in vroeger tijd, die uit beginsel on- gewasschen bleven, cn daarbij onder an deren vertelden, dat zij nooit op stoffige wegen last van stof hadden, dat zelfs hun kousen vrij van stof bleven. Men kan liest aannemen, dat bon kousen op den (tuur met een soort Wcstrumiet doortrok ken waren. De afkeer van nat is inhtsschcn. niet zoo heel zeldzaam. Paris Médical be weert dat in Engeland per jaar cn per hoofd 20 pond zeep wordt gebruikt, in Frankrijk 15, in Duitscldand 10 en Ln Rus land 2. Maar met dat a! beschouwen in Frankrijk vele kleine cn ook grooto luyden wasschen niet zoo zeer als een weelde dan wel als een buitensporigheid. Een chi rurg zou hebben gezegd, dat schoone knieën bij een Franscho vrouw eon teeken zijn van losse zeden, en naar die .maat staf te oordeelen moet liet aaatal deugd zame vrouwen in Frankrijk verblijdend groot zijn. In sommige „lycées" beslaat de gewoonte, dat do jongens iedere maand hun voeten wasschen, maar men kan daar van ook vrijstelling krijgen. En zelfs in de groote wereld komt het voor, dat da mes zeer ontsteld zijn, aJs zij onvoorbereid een voet aan den dokter moeten verloonem

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 10