64- laargang. Zondag 18 Juni 191! No. 13638 Berde Blad Deze courant verschijnt dagelijks, roet uitzondering van Zon-ön Feestdagen Ergs per kwartaal: Voor; Schiedam en Vlaardingen fl.1.26 franco per, post 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen.. A'dvertentiën voor h'et eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een pgr aan hot bureau bezorgd zijn, J Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Aangifte van Leerlingen roor de Openbare Scholen voor Meer Uitge breid Inger Ondecwfla. Ouders, Voogden of andere verzorgers, welke leeilingen voor bovengenoemde scho len wenschen aan te geven, worden verzocht zich vóór 1 Juli a.s., aan te melden bij liet Hoofd wm School A, den lieer A, 11. E. Tijl, voor jongens vanaf het 4o leer jaar en hooger, het Hoofd van School 13, Mej. A. S. van Andei, voor jongens voorliet le, 2e en 3e leerjaar en voor meisjes voor alle leerjaren. Do cursus vangt ann circa 1 S e p t a.s. De leerlingen voor het le leerjaar moeten derhalve geboren zijn vóór of óp 1 Maalt 1906. Belanghebbenden worden cr opmerkzaam op gemaakt, dat gedurende het loopendc cursusjaar een aanmerkelijke wijziging heeft plaats gevonden in de schoolgeldhef- f i n g voor deze scholen. Behalve voor onverinogenden bedraagt dit schoolgeld voor: a) hen, die niet in de inkomstonbelasting zijn aangeslagen en voor hen, die daar in zijn aangeslagen in de klassen 17 15.per leerling; b) hen, die als boven zijn aangeslagen in de klassen 8—12: 20.per Teerling; e) hen, die als boven zijn aangeslagen in de klassen 1317: ƒ25.per leerling; •1) hen, die als boren zijn aangeslagen in de klassen IS22: ƒ30.per leerling; e) hen, die als boven zijn aangeslagen in de klassen 2327: ƒ35.per leerling: f) hen, die als boven zijn aangeslagen in de klassen 2832 40.per leerlinge g) hen, die als hoven zijn aangeslagen in de klassen 3337: 45.per leerling; h) hen, die als boven zijn aangeslagen in de klassen 38 en liooger: ƒ50.per leerling. Voor meer kinderen uit óón gezin, welke éón der scholen of beide scholen bezoeken, wordt een lager schoolgeld gelieven. Voor het loeren van talen is geen extra schoolgeld verschuldigd. Nadere inlichtingen worden gaarne, ver strekt door de betrokken Hoofden der Scho len A en B. De Robijn. Planchet lach'lo volkomen voldaan tegen rijn eigen spiegelbeeld. Blond, slank en elegant Hij was o,r van overtuigd, van avond hij do dames weer furore te zul len maken. »Ik zal natuurlijk bij de Boulamlnrds weer do „lion" va,n den avond zijn," dacht Wj, „en do da,mes zullen jef weer om vechten een blik van mij lo krijgen." Toon bedacht hij plotseling, dat hij geen veroveringen meer behoefde te maken. Zó 'io Tmquoau, do mooie vrouw van den kapitein, hiehl oven baits toe hiel ijk van heng als zij haar echtgenoot haatte. Flan- j'hot kende dien echtgenoot we! niet, maar ■vélio had hom don grooten, onbehouwen, hrulalan man zóó duidelijk beschreven, dat hij natuurlijk de antipathie van de mooie mow doolde. «apmiddag lfad Zé]ie hom een ring ca ncan gegeven en 'do jonge man nam dien l"t zija vestzakje, om hem wat aaiulaeli- "gor te bekijken, liet was een eenvoudige S&uuon ring mot een wondermooi™ ro- 'ip, en. ofschoon Planchet niet van vo- hynen hield, besloot hij toch dezen avond "jol dien fonkelenden steen do familie boulandard en haar gasten te impoiioeren, 'j prohcordo den ring aan zijn pink 0 doen, maar daarvoor was hij te Ml"» hij moest hem, evenals zijn vricn- ALLEXILE L EEN NIEUW SOORT VAN WATER VOORZIENING. In de vestingwerken van Gibraltar past men liet onderstaande middel toe, om drink water te vergaren door middel van den dainv. Alen graaft een kuil in den bodem en bedekt deze met droog slroo, waarover- heen men een laag klei legt. De sboolaag, die een slecht geleider is, vormt een goede afsluiting tegen de warmte uit de diepte, zoodat na ondergaan der zon de warmto der kleilaag spoedig is uitgestraald in de hemelruimte en de temperatuur ervan heel laag daalt. De waterdamp uit rle lucht con denseert hier en wordt daarna vereenigd in een bekken, dat uil beton is samengev steld en een waterdichte kom vormt. fin, aan Bon ringvinger dragen. Hij klemde HET VERGETEN TELEGRAM. Een Londensch telegrafist moest op ze keren dag een telegram verzenden van den volgenden inhoud: „Goudstee zal vandaag winnen," Pe telegrafist was voldoende met do sport op de hoogte om te weten dat „Goiulster" een uitstekend renpaard was, dat op ver- schillonclo wedrennen iceds prijzen gewon nen, en incnschen, die op hem gewed had don, tot vermogende lieden had gemaakt. „Ach," dacht bij bij zichzelf, terwijl hij een diepe zucht slaakte, ,,dat is een wenk voor don ontvanger van dil. telegram, om misschien wel zijn vermogen te verdub belen. Als ik er toch ook eens een paar honderd pond aan wagen kon." Ilij had zich niet vergist; nauwelijks was het telegram verzonden, of de persoon, die het ontvangen had, kwam reeds naar het telegraafkantoor en gaf hot volgende tele gram „Zot voor mij zeventig duizend pond op Goudstee." 't tWas dien dag buitengewoon druk op het telegraafbureau, zoodat het telegram blocff liggen, daar rogeeringslelegrammen, die geen vertraging duldden, voorgingen. Kort en goed, toen de telegrafist 's avonds bij 't naar huis gaan 2ijn boeken en papie ren opruimde, bemerkte hij tot. zijn ach. ik, dat het bewuste telegram onder een hoek geraakt en vergeten was. Het nog direct verzenden, zou niet meer baten, daar de rennen inmiddels waren afgeloopon. Bet was de verschrikkelijkste nacht van zijn gcheclc leven, dien de ongelukkige Des amhte na deze ontdekking doorbracht. Hoe zou de afzender deze teleurstelling opne men, die hij hem zonder opzet bereid had? Daar hij zulk een grooten inzet gewaagd had, moest hij ook stellig overtuigd zijn le winnen, en die winst was hem nu ont gaan. Als hij hom nu tot schadeloosstelling wilde dwingen? Ongelukkig bezat de tele grafist niet zooveel centen aan geld, als hier ponden op 't spel stonden. Als T ge val evenwel zijn supeiieurcn ter oore kwam, zou het hem stellig zijn betrekking kosten. Moedeloos begon hij den volgenden mor- wel een beetje, maar dat was goed om hem niet te verliezen. I Fkuvchet was een van de laaide gas ten en werd aan enkele onbekenden voor gesteld. 1 j 1 „Mag ik je -even voorstellen - mijn heer Truqueini." De jonge man triilde op zijn boenen, het was de naam Van Zélie's echtgenoot. Toon hij het eindelijk waagde zijn oogen op te slaan, zag hij oen groeten, onbe houwen met niet oen brutaal gezicht voor zich. Eu om elke.il twijfel weg te nemen, voegde de gastvrouw er aan toe: „Het spijt ons zeer, dal ïnevtouw Tm quoau verhinderd is haar man te vergezri- len." 1 t Fianchet was cr zeker van, Rat hij te genover 7éiïe's echtgenoot stmul. De jonge man voelde dat liet bloed hem naar het hoofd steeg on hij moest zich aan een schoorsteen vasthouden. Langzamerhand begon hij den toestand kalmer te booor- dcelen Tmquenu kendo hem vermoedelijk niet. Zólio zou wel niet over hem gesproken hebben. Wat kon hem dan gebeuren? Onbevangen nam hij dan ook weer deel aan het algemermo gesprok, toen hij plot seling Truqucau hoorde zeggen: „fa mijn vrouw houdt heel veel van ringen. Do vorige maand bob ik haar een robijn gegeven, dio mo een handvol gold heeft gekost." Fianchet h'ad den indruk, dat Truqucau hem bij dio woorden 'aankeek. Op dat Prijs der 'A'dveïténtïën: Van 1—6 regels fL 0.92; iedere regel ineen 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan, het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-j Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot döD prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. gen zijn werk. Do eerste, die verscheen, om een telegram op te geven, was de al zonder van het telegram, dat was blijven liggen. Nauwelijks had de telegrafist den inhoud gelezen of zijn gelaat helderde op. „Mijnheer," zei hij, tot don voor 't loket staande, „u zoudt er zeker heel wat voor over hebben, als uw telegr, in van gisteren niet besteld was?" „Spot u als T u blieft niet met mij, na hol ongeluk, dat die verwenschte Goudster viel. Zeventig duizend pond verloren. Dat ik er graag wat voor geven zou, als het noodlottige telegram niet verzonden was, is nogal duidelijk." „Uw telegram is oiuler een boek geraakt en blijven liggen. Hier is hetMeteen reikte hij den lieer het telegram van den vorigen dag door liet loket over. Zonder een woord te zoggen, nam do man het aan. Daarna vroeg hij om een, pen, haalde zijn chèquc-boek te voorschijn en een oogonblik later had de ambtenaar met zijn vergeetachtigheid 12 duizend gul den verdiend. t zich slechts over verwonderen, dat de ge makzuchtige Romeinsche hoeren, daar liet gebruik van de lift bekend was, ze zelf niet benutten. DE LIFT IN IIET OUDE ROME. De Italiaansche geleerde Boni, dio reeds zooveel belangrijke zaken uit' den bodem van Rome hoeft opgegraven, bracht o. a. onlangs.de overblijfselen te voorschijn van liften uit den Rome inschep tijd. Gravend in het Fonnn Romanum, welks klassieke grond hem reeds het graf van Rontules (een der stichters van het Romein sche rijk) deed vinden en van één dor krijgslieden, die mede verantwoordelijk ge steld schijnt te moeten worden voor do Sabijnschc maagdenroof, bracht hij aan het daglicht een aantal kooitjes, welke niets anders dan liftkooitjes geweest kunnen zijn. Hij vond zo op ccn rij opgesteld, naast elkaar, -ongeveer gelijk men in de Ame- rikaanscho wolkenkrabbers de verschillen de liftkokers in het gelid ziet daan. Daar enboven vond de gelukkige zoeker bij elk van de hokjes liet stuk steen, dat als te gemvicht dienst gedaan moet hebben, ter wijl liet versleten vooikomen van den steen hot bewijs zou leveren, dat do toestellen gernimen tijd in gebruik zijn geweest. De afmetingen 'van die antieke liften zijn zoo, dat ongeveer zes personen er in plaats hebben kunnen nomen. Volgens bovengenoemden geleerde wer den ze gebruikt om de gladiatoren en do wilde beesten uit de kelders omhoog te brengen, tot waar de bodem van de arena lag. Do ontdekker meen't dat ze stammen uil den tijd van f ulius Caecar. Tot dusver beschouwde men als de oudste lifter., waarvan de geschiedenis melding maakte, In co draagstoelen, die elkaar als tegenwicht, hadden, uit de zestiende eeuw, in gebruik op het pauselijk Vaticaan, ter wijl later ook aan hot Fratische hof een soortgelijk toestel dienst deed. Blijkbaar evenwol komt de eer der uit vinding toe aan Rome; en men kan cr oogcnblik dacht bij er minder aan dat Zé- Ho hem dien ring als onderpand van haai' liefde had gegeven, dan wel aan wat er gebeuren moest, als bij genoodzaakt zou wezen zijn handschoenen uit te trekken. Hel verstandigste leek hem een oogonblik ongemerkt te verdwijnen, den ring af te doen en weer in zijn vestjeszak ie stoppen. Maar op hetzelfde oogonblik verzocht de gastvrouw do datnos en hoeren aan ta fel te komen. Fianchet zag tot zijn genoe gen dat hij geen tafeldame had. Ilij kwam het laatste de- eetzaal binnen, meteen trok liij de rechter handschoen uit het deerde hip weinig dat hij liet ding in flarden trok, en beproefde den ring van den vin ger te trekken. Maar hoe meer moeite hij daartoe deed, des te meer zwol zijn vin ger op, en tenslotte moest hij zuchtend het nuttelooze van zijn pogen inzien. Zijn laatste hoop was nu vei' van meneer Tru qucau af to zullen zitten, maar ook dat jjeseheideno geluk was hem niet gegund: zijn plaats was tusschen con oude dame oil den heer Truqucau. „lederen keer, wan neer'ik de lepel naar mijn mond breng," dacht liij, „zal dio brutale kerel don ro bijn zien. Ilij moet wol blind zijn om dien niet le zien en wanneer hij nog twij felen mocht, dan zal mijn dikke, opgezwol len vinger, waaraan nog lieel goed to zien is, welke pogingen ik gedaan Jieb, om Cr dien ring af tc krijgen, zijn arg waan wel opwekken." Aarzelend ging hij zitten, nog niet we tend wat le zullen beginnen. Toon schoot hem plotseling'oen reddendo geda'dite door MINIATUUR-STATEN. Voor ons, Nederlanders, al bewonen we ook zelf een betrekkelijk klein land. is h'et toch moeilijk ons voor te stellen, dat er tal van staatjes zijn, die alle functies bezitten en uitoefenen van onaf hankelijke mogendheden en toch nog van aanmerkelijk minder bcleekenis zijn dan een onzer steden. San Marino is wellicht de kleinste staal der wereld. Gelegen bij Rimini, dicht bij de Adriatischo zee, schijnt het zijn ont slaan te danken aap een vrome stichting uit Dalinatië omstreeks de 4e eeuw. liet heeft een oppervlakte van drie en dei tig vierkante mijlen en een bevolking van on geveer 8000 zielen. Een raad van twintig „edelen", twintig staatsburgers en twintig hoeren, draagt de lasten.der regeering; twee van zijn leden zijn belast met het uitvoe rend gezag. Er is een leger, dat voor het grootste deel bestaat uit „generaals". Ook in San Marino bestaan titels en ridderor den als onderscheidingen. De miniatuur-republiek Andorra, in de Pyreneeën, is zelfs nog kleiner Ban San Marino, uit het oogpunt van bevolking; maar zij beslaat grooter oppervlakte, en wel 175 vierkante mijlen. Het heeft slechts COOO inwoners. De bestuursfuncties wor den vervuld door een raad van vier en twintig loden, gekozen door een deel der bevolking, een rechter en twee priesters, die beurtelings door Frankrijk en door den bisschop van Uragel worden benoemd. Montenegro is een der rijkjes, die kun nen bogen op een geschiedenis, oen edel volk waardig. QFc.hoon de kleinste, is het verreweg de belangrijkste der Balkansta- ten, en liet stoere ras der bergbewoners, waaruit zijn bevolking bestaat, Jieoft al tijd bewezen, in staat to zijn, zich zoowel tegen Turkije ais tegen Oostenrijk staan de te houden, liet heeft een oppervlakte van 3486 vierkante mijlen, grootendeels bestaande uit OU vruchtbaren, rotsaehtigen ■grond, en een bevolking van 220.000 zielen. Iedere man boven de zeventien jaar moet in het leger dienen, dat dan ook nagenoeg 30.000 man telt. Do vorige Cznar van Rusland placht, naar men zegt, vorst Nicolaas vair Montenegro zijn oenigen „vriend" to noemen. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR, Zwitserland's grootste Industrie, het on derhouden van toeristen, bezorgt het écu inkomen van 5 milliocn per jaar. Do koning van Noorwegen is hen jnit- stekend roeier. i Do naam, voluit van den koning yan het hoofd. „Ik zal met handschoenen eten." Maar dadelijk begreep hij, dat dit origi- nccle dankbeeld opzien zou baren, en bo vendien was die eeno bandschoen een vormloo2e massa. Toen dacht hij dat hem niets anders overbleef dan do rechterhand onder de tafel te houden en met de linkerhand te eten. Dapper voerde hij zijn voornemen uit. Met groote moeite bracht hij zijn linker hand, waarmee hij niet gewoon was te eten, naar don mond. Op een ongelukkig oogcnblik kwam wat soep terecht op den blooten arm van de oude, eenvaarde dame. die naast hem zat. Verschrikt sprong zij opFianchet werd vuurrood van verlegenheid en Eoulan- dard voegde bcm min of meer boos toe: „Wal zijn dat nu weer voor aardigheden om met jo linkerhand te eten? Je doet dat toch anders niet." Fianchet had geen geluk: ook dit plan was verijdeld. Eu wat had de kapitein hem gefixeerd I Mevrouw Boulandard zag met vrouwelijken tact hoe pijnlijk dit in- lormezzo was, cti zij1 leidde door wat nieuws te vertellen, de aandacht van de gasten, daavvan af. Intusschon had de on gelukkige jongo man gelegenheid óver zijn toestand na te denken, m hij kaam tol ccn heldhaftig besluit. „Aangezien ik met de linkerhand niet eten kan, zoo ducht hij, „zal ik lieelc- nUial niet moer eten."- En hij bedankte, al rammelde hij van den honger, inderdaad voor alles. Dat ging Spanje is: Alfonso Leo Fernando Maria Santiago I sad ore Paschal Marcian. Viel inwoners van Noorwegen hebben onlangs Dover bereikt vanuit Noorwegen, in liet slechts 36 voet lange zeiljacht A'tor- na. Dit is het kleinste Vaartuig, dat ooit de Noordzee overstak. De reis duurde vijl dagen. De sultan van Turkije is een 'van de harlstoclitelijksto «clirtakspekus in Europa. Zonder verpoozing kan hij liet spel soms uren achtereen spelen. Koningin Alexandra bezit een theeser vies, dat uit zestig stukken bestaat, die ieder versierd zijn met een fotografie, door haar zelf in Schotland genomen. De koorknapen van de St. George-kapel to Windsor Castle, hebben volgens 'een oud gebruik het recht om 30 centen „spoor- geld" te ei schel van icderen militair," die gedurende den dienst in de kerk sporen draagt. De keizer van Oostenrijk geeft zelden een hand, zelfs niet aan de hoogsLgeplaatste bezoekers of meest bevoorrechte personen. Zijn gewone vorm van begroeten is een deftige buiging. Caruso, de groote zanger, heeft een dub belganger in den directeur van een res taurant in West-End, en die gelijkenis is den zanger wel bekend. De genoemde di recteur is ook zanger en Vermaakte onlangs een gezelschap te Alonte-Carlo met het zin gen van een van Caruso's geliefkoosde lie doren. 't Is een liefhebberij van koning George om portretten van kleine kinderen le ver zamelen. Doe grappiger de gezichten der kinderen zijn, hoe aardiger hij de foto- giafie vindt. ANECDOTEN. „Tuevo Clara," schreef de jonge man, ..neem me niet kwalijk, Rat ik zoo ver geetachtig ben. Gisterenavond deed in aan zoek bij je, mnar ik ben werkelijk verge ten of je „ja" of „neen',' zei." „Doste Wim," antwoordde zij, „ik was erg blij je briefje te ontvangen. Ik weet, dat ik gisterenavond „neen" togen iemand zei; maar ik was werkelijk Vergeten, ,wio het was."- „Niets is zoo erg of bet kan nog erger, zijn," sprak verstandige Jaap. „Je hebt volkomen gelijk," pnlwoordde do eenvoudige Piel, „we kunnen niet Ie gelijk aan slapeloosheid en nachtmerrie lijden,." „A. is vrccselijk boos, omdat zijn zoon een, actrice wil trouwen." goed tot het dessert. Maar mevrouw Bou landard had met klimmende ergenis ge- zieu, hoe haar ga«t zich gedroeg, en ten slotte kon z'ij zich niet weerhouden te zeggen: „Mijnheer Fianchet u lubt abso luut niets gegeten; hol schijnt u hier in huis niet te snuitten." Fianchet waagde het niet iets le zeggen, en zwijgend stond hij toe. dut zijn gast- TJÈÖUW zijn bord lulde, Zoodra mijnheer Truqucau even zijn hoofd omwendde om met iemand aan den anderen kant te, praten, stak hij oen geweldigen hap in zijn mond, en stopte dan ving zijn rech terhand weer onder de tafel. De andere gasten waren at opgestaan, maar Fian chet bleef ab gehypnotiseeid voor zijn zijn bord zitten, tot een knecht eindelijk de boi dra wegnam. Fianchet het ademde, maar spoedig kwam het gesprek al weer op briljanten en jmveolen. En nu gebeur de hel onvermijdelijke. Duidelijk eu opzet telijk wendde Truquean zieh tot Fian chet. Meneer, -ik zag daar straks aan uw hand een mooien robijn. Mag ik dien eens van dichterbij bekijken?" „Ja maar ik kan hein niet van den vinger krijgen." „"Nu, laat u hem dan zien met den vinger." En terwijl de andere gasten zich nieuws gierig om den jongen man drongen, greep Tiuqueau brutaal FlauoluT.» hand en keek aandartifig naar den ring met den robijn, Flauchert viel bewusteloos achterover. Toen hij wcor tot zichzelf kwam, lag

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9