64'" Jaargang. oensdag 28 Juni 1911 No. 13646 Beis-Abonnementen. Kennisgeving. HOOG SPEL. BUITENLAND. FRANKRIJK. BINNENLAND, SCH1EDAMSCHI mm. Deze courant verschijnt d a g o 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor, Schiedam en Vlaardingen flits franco per post fl. 1.68» Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een tiur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven)'. De Administratie van de „Sclnedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan hare obonnó's, die voor korten of langen tijd op rei3 gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu- rondo het roisscizoen gesloten. Verkiezing voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de op heden hij hem Ingeleverde opgaven van eandidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, op de Secretarie der ge meente voor een, ieder ter inzage zijn ne- dergclegd, in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt, en dat, tegen betaling der kosten, afschriften daarvan verkrijgbaar zijn gesteld. Schiedam, den 27en Juni 19tl. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Schiedam, 27 Juni 1911. Zooals - eentelegram gisteren meldde, hoeft president Fallières aan den heer Cu.il- biux, minister van financiën in do kabi-, ten WaldeckRousseau, Cloinenceau en Monis, do vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Aan het welslagen van deze opdracht twijfelt niemand. liet heet dat de kabintetsformateur reeds sedert den dood van minister Berlaux en lie verwon.ling van Monis zijn combinatie kant en klaar had, ten minste de titularissen voor de voornaamste portefeuilles» De volgende lijst wordt in do couloirs der Kamer reeds ge noemd: binucnlandsche zaken en minister president Caillaux; marine Uelcassé; oor log Eiienne, die wel zal zorgen dat in Ma rokko de militaire operaties niet gauw zul len worden gestaakt; justitie Cruppi; fi nanciën Gautluer, arbeid Paul Boncour of Renaux; koloniën de tegenwoordige mi- nisier. De portefeuille voor huilenlaudselie za ken blijft, volgons Caillaux' politieke vrien den, hot moeilijke punt. Daarvoor worden genoemd Bourgeois en Deschanel, Van geunificoerd-sociaiistisclic zijdt wordt Caillaux als kabinetsformateur nog al welwillend begroet. „Ik geloof, aldus liet zich de geünificeerd Socialistische afgevaardigde Gabriel Prévót uit, dat een ministcrie-Caillaux een kabinet Roman naar het Duitsch van C. TEUTGENIIORST. 27) hen ongekend blij gevoel rees in hem bij haar woorden. Lag daarin niet do bevesti ging dat hij goed vermoed had? Zij frihlt vair hem weg: zijn naam en haar geld. die beiden wogen licht voor haar. Was dat niet het beste bewijs, dat zij hem liefhad? Slechts gekrenkte pelde kon zóó handelen. Hij wist zelf niet waarom die ontdek king hem zoo oneindig verblijdde, Maar dit gevoelde, hij sterk en vast, dat Lij dit laatste uur van zijn leven, waarin hij Krodnrn zoo ruw gekrenkt en gepijnigd had, graag onge daan had willen maken. Daarvoor zou hij alles hebben willen gevenMn:»' helaas, dat was nu een vorgeefsclie wcusclihu alle herroeping en zoggen dat liet niet zoo gemeend was van zijn zijde, zou de zaak nog maar erger maken. Maar geheel /.wij gen en zelfs geen poging in die richting wagon wilde hij ook niet. ,,-fc weet niet waarom je mij daar vraagt, KeodoraWees eens kalm en ga dan je igon woorden nog eens na. Gedane zalk'en nemen geen keer; wij moeten trachten de gevolgen zoo flink mogelijk lo dragen. Denk met radicaal weerstandsvermogen zou zijn, uitgenomen dan mogelijk waf do kiesrecht- hervorming aangaat. Zeker, zulk een minis terie zal geen voldoening aan onze partij Schonken, doch de formateur is een per soonlijkheid, dien wij mot belangstelling de leiding van zaken in handen zullen zien nemen." Wat de taak zal zijn, voor welke het nieuwe ministerie zich aanstonds geplaatst zal zien, deze is geen gemakkelijke. Volledig ziet 't lijstje der vraagstukken, die aan de orde, en nog niet tot oplossing gekomen zijn er aldus uit: lo. do onafgedane begrooting, 2o. do toepassing der wet op werklieden- pensioenen, 3o. de kiesi'cchthervorming, in clusief do noodzakelijkheid nan do repttbli- keinscho partij in haat" geheel voldoening lo verschaffen, lo. de hervorming van het, afbakonings-stolsel voor de wijngebieden, öo. do spoorwegen: wet tegen sabotage, weder indiensstelling der hij de staking ontslagen beambten. Dit alles wat de binnenlnmlsche politiek betreft. .Maar ook de builcnlandsche politiek biedt, op haar beurt, ernstige moeilijkhe den die om oplossing vragen. Deze moeilijk heden zijn voortgevloeid uit de Fransehc actie in Marokko en de houding van Spanje, dat de tradaten welke met Frank rijk gesloten zijn, heeft geschonden. Genoeg werk alzoo, dat om spoedige voorziening vraagt. GEMENGDE MED EDEELJNGEN. E n g o 1 a n d. De koning, de koningin en de h'uitenland- schc vortcgeaivvoordigeiy, die de kronings feesten moemaken, bobben gisteravond te Londen do fees tvoors lel ling in de Opera bijgewoond. Jf.H. M.M. kwamen te 8lfc uur aan en werden mot hot „God save tlfo King" ont vangen. liet program bevatte fragmenten van ,,Aida", „Romeo en Juliet" en de „Bar bier van Sovilia". F j' a n k r ij k. liet was in 911, dat Karei de Eenvou dige het gebied van de Kpte tot de zee aan hertog Hollo van de Noormannen, die zich in die streek gevestigd hadden in teen gaf, om zijn huid tegen verdere in vallen der noonllanders te beschermen. Van dat tijdstip dagtc-Gkont do naam Xormamlië en het was ter herdenking van die gebeurtenis, dat dit jaar groote 'fees ten te Rouaan zijn georganiseerd. Daarbij bekleedden de gedelegeerden der Skandinavische landen een voorname plaats. Zij brachten geschenken mede voor de stad Rouaan. Christiania zond een drakar, ee,n getrouwe nabootsing van een Vikingschip; Denemarken een blauw por seleinen vaas met afbeeldingen van voor del 1 in gen uit hut zooleven der "Vikings; Zweden een massief gouden ring ter zwaarte van een kilogram, vervaardigd naar i cms nu wat zou liet kvveltbelgraag klcts- raak publiek zeggen, nis je hij je familie .erugkeerde, zooals je mij dat voorstelt? Je /.oudt ons allen, hen, jezelf en voor alles mij, de smndclijkste wijze compromittceren. Neen, kind dat gaat niet, 't gaat werke lijk niet! Zeg niet dat ik een booswicht, •en slechtaard ben, omdat ik je wonseh wee ger te vervullen. Ik kan cu mag dat niet iloon - te.nmin.de voorloopig- niet. Ouzo ..(dividing:, bij na dadelijk nu liet huwelijk, zou groote opspraak verwekken. Men zou er mee spotten eu erger mijn naam zou door hel slijk gedourd worden. En dat, vvanr- iclitig, ik zou het niet verdragen. Ik weet 'lal je, belaas, alle reden held, boos op mij te zijn, maar Isedenk dat ik nooit vermoed heb, dal do eigenlijke reden waarom ik aan zoek otn je hand deed, je geheel onbekend wils. Ter wille van mijn naam, die nu ook de jouwe is, smeek ik jo te willen trachten hot voorloopig hij mij uil te honden. Neen, .-chrik nietAis je het wilt, dan voor sleehls enkele maanden. En ik beloof je in dien tijd mei al je wensehen rekening te zullen houden, jo nooit mot woord of blik te zul len hindenm. Feodum, wil je voor mij en mijn naam dat groote offer lirongcm?" Met gebogen hoofd luid Feodora lieiu aan gehoord. ,,IIij heeft gelijk, je moet hij hom blijvenriep de stem van haar verstand en „Jo kunt het niet?" klonk daarnaast die van huur pijnlijk getroffen hart. In zijn na hijheid tc leVen met hem te moeten spre- e.on in het graf van ocii Viking-koning gevonden sieraad. i i De aanbieding van doze geschenken had dezer dagen plaats eii president Fallières, die daarbij tegenwoordig was, voedde er o. a. het woord. 1 Oostenrijk i j De keizer n. eu nut ontslag van Welss- kirchner, minister van handel, on Glom- binsky, minister van spoorwegen, aange nomen. De heer Vou Bienerth, dc voorzitter van den ministerraad, h'eoft een brief aan den keizer gezonden, waarin bij verzoekt, van zijn ibt ontheven te worden. Portugal. De monarchisten Kobben blijkbaar do hoop op herstel der monarchie nog niet opgegeven en bereiden zicli kalm vpor op een staatsgreep door liet bijeenbrengen van wapenen en vermoedelijk ook door bet be werken van de grom bevolking. Op de noordkust van Portugal word se dert een paar dagen een stoomschip op gemerkt, dat op geheimzinnige wijze heen en weer kruiste. Zaterdag deelden de bla den mede, dat dit schip „Puluto" Kootte en met wapens, amunitio en zelfs met ka nonnen was geladen, die voer de samen zweerder» waren bestemd. Hot schip zou hebben getracht om 's nachts te Viatma do C'as teil o, aan den mond van do Livia, binnen te loopen. De legeoring zond echter do kruiser „Adamastor" en de kanonneerboot „San Raphael" op liet schip af, dat alstoen op de vlucht ging. Thans zou bet. schip weer in volle zee kruisen, teneinde een gunstig o-ogenblik af te wachten om zijn lading te lossen. De oorlogsschepen zijn nu, opnieuw uit- ueloonen, teneinde hot geheimzinnige schip onder vuur te krijgen. - De gendarmerie bewaakt tevens nauw lettend clo kust en tracht het spoor te vindon van de twee leiders der monarchis ten, kapitein Pal va Uonceira en Alvaro Cha- gas, die sinds ecnige dagen spoorloos ver dwenen zijn en zich vermoedelijk schuil houden bij Carlisten in de streek. Turk ij e. Li de officinale borichlen uit Konstan- tinopel wordt thans erkend, dal de op standige Malissoren geen gebruik maken van de amnestie. De regeering beeft nu den termijn, binnen welken de gevluchte Albnneezen naar hun haardsteden kunnen torugkceren, met twee weken verlengd, maar men twijfelt of dit verbetering zal brengen in den toestand. Do Malissoren toch blijven hun stellingen aan do Seltse bezetten, alwaar zij door Montenegro rijke lijk met munitie en levensmiddelen worden voorzien. Ware dit laatste niet het geval, dan zouden zij zich reeds lang hebben moeten overgeven. Aleer dan ooit rekenen hun leiders thans op do interventie van Europa. Zij zijn overtuigd, dat, indien zij Prjjs der A'dveïtentiën: Van 16 regels fl.0.92; iedere ïegel meer 15 cents. Reclames 30 cent per tegel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bfl abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gïati3 aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- eri Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Tolefoon No. 103. ken, te moeien omgaan o, God, was zulk een marteling dan werkelijk noodig voor haar? Nu hield dc trein stil op liet ccnigc gronlc station waar gestopt werd op het tra ject naar Bei lijn en dadelijk daarop opende dc conducteur de deur van hun coupé, om en ouden hoer hij hen le lalcn instappen. Hij ging, met beloofden groei, hun voorbij en nam plaats in den tegenovergcstelden hoek, waarin hij het zich gemakkelijk nmakte. Foorfora dankte in stilte het toeval, dat dezen medereiziger tot hen voerde en het haar dus onmogelijk maakte haar man dade lijk op zijn vraag te antwoorden. Zij was zoo opgewonden, zoo diep veront waardigd over don smaad, die haar was aan gedaan; eerst moest zij kalmer zijn vóór ze een goed besluit kon nemen, dat over lmar toekomst zou beslissen. Nu er een derde bij was, kon ze voorloopig zwijgen. Met gesloten oogen leunde Feodora weer in do kussens in den hoek Vier coupé. Haar man bleef naast haar zi.tt.en; bijkwam zelfs nog iets dichter naar haar toe, als om uit te doen komen, 'dat zij hij elkan der behoorden. Op hot station bij de Friedrich'strasso stapten zo uit. Hij trok haar arm door den zijne, wat ze zonder tegenstribbelen gebeuren liet, en leidde haar naar een drofichke. „Ilotel Bristolriep lhj don koetsier too en niet lang daurpa stonden zij in maar lang genoeg volhouden, zij tenslotte do autonomie van Albanië zullen ver krijgen. De Porto heelt nu aan PopowiUj, den ge zant van Montenegro te Konstaulinopel, mondeling te kennen gegeven, dat de Tuik- scho regooring, die aan de naar Monte- gro gevluchte Malissoren oen termijn voor den terugkeer naar Kun dorpen heefl ge steld niet kan dulden, dat Montenegro ben nog langer gastvrijheid verleent. Popowitsj verklaarde erlitor deze mon delinge verklaring niel te wilton aanne men, maar een officioolo nola te eisclten, waarin de wensehen van Turkije geformu leerd worden. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit van 12 dezer is de beer J. Schild erkend cu toegelaten als con sul van Oostenrijk-Hongarijc te Padang voor Sumatra. A De heer F. AL Knobel, consul-generaal der Nederlanden te Pretoria, zal op Don derdag en Vrijdag, 29 en 30 dezer, van DVs tot 12 uur 's voormiddags en van 2 tot 4 uur 's namiddags voor belanghebben den in onze handelsbetrekkingen met Zuid-Afrika tc spreken zijn in een dei lo kalen van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam (Beursgebouw). Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 29 dezer, die van den minister van marine Vrijdag 30 dezer, en die van den minister van justitie Zaterdag 1 Juli niet plaats bob ben. Ridderorden Bij Kon. besluit van 22 dezer zijn be noemd tot ridder in dc orde van Oranje- Nassau, J. H. II. Pylsj te Bedlinnen. en inr. P. IV. II. Truijen, le Roermond, res pectievelijk lid van den raad van toezicht op en rechtskundig adviseur van do Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank, to Eind hoven. Tariefwet. Een aantal importeurs, grossiers en be langhebbenden bij den handel in honig, sueade, geconfijto gember, gedroogde zuid- vruchtenmoes, comestibles en aanverwan te artikelen, te Amsterdam en Rotterdam, geeft in een adres aan de Tweede Kamer te keimen, dat zij overwegende bezwaren hebben tegen verschillende bepalingen van het ingediende ontwerp-tariefwet. Yeroen, van Nederl, gemeentem In de gistemamiddag te Deventer gehou den raadsvergadering is op voorstel van B. en W. besloten, dat de gemeente zal toetreden tot de Verecniging van Neder- latulsche gemeenten. het elegante salon der voor beu bestelde kamers. „Beschouw deze kamer als uitsluitend jouw rijk," zei bij mot vooi^.oniende hof felijkheid. „Ik heb ecnige deuren verder een onderkomen gevonden." E11 toen vroeg hij of zij nog iet.s jvUdo eten en waar, hier in hot salon of op hot ten «is. „Hei is een prachtige avond 1" voegde iiij ui aan toe. „Rot is mij onmogelijk, nu van iets te genieten," antwoordde Feo'dora. ,Jk ben doodmoe en li'eb slechts één wensch.n.L om alleen to zijn." Zij zei bet zonder hem aan te zien. gij liad dit antwoord vei wacht. „Nu, goed, zooals je wilt," antwoordde hij be rustend. „Ik zn.l er voor zorgen, dat ze jo bagage dadelijk naar boven brengen 011 dat je niet meer gestoord wordt." Met deze woorden ging hij naar de (tour keerde zicli echter plotseling wei omen bleef voor baar staan. Feodora bad nog altijd haar hoed op en haar mantel om. Zij zag er vermoe. en uitgeput uit, wat te meer uitkwam door het clectrLsehe licht. Dat zette hem aan 0111 nog een zacht wooul tol haai te zeggen, maar het stille smeelmn w™ haar oogen deed bom verstommen„Ga ga, erbarm je mijner, laat mij alleen," zoo .schenen die oogen te zeggen. „Ik ga, Feodora goeden naclü I" zei hij, baar de hand toestekend. En geheel Een groot man geëerd. To Deemster worden pogingen aange wend 0111 in 1912, bij bet, 300-jarig bestaan van lezen polder, oen monument te stich ten voor (au Adriu.insZ. Loeghwater (gebo ren in de Rijp in 1Ö7Ö), den groeten va» lm bouw kundige, die het, Beemstermeer dce 1 ie!anderen in prachtige weiden. Gemeenschappelijke Centrale? De elccilriciteils-eommissie voor do gil prenten Zwolle, Deventer en Zutph'en lu-eft (hans aan de gemeenteraden dier ge meenten een voorstel gedaan inzake de op le lichter) nauutloo/e vennootschap tot het exploiteeren van een gomeen.sehappe- lijke centrale. Na de geschiedenis der werkzaam beden, de ingekomen adviezen, enz. te hebben nagegaan, biedt de commissie de ontvvei-p- <4.1 tuten der vennootschap aan. Deze zijn opgemaakt in overleg niet de boeren prof. C Felilnmnn, te Delft, mr. Blaupol ten C'aie, Ie Deli Ha.ag, en prof. J. C. L. Volniev, te Delft. Tevens wordt overgelegd een ontwerp voor de met de gemeenten te sluiten con tracten van st.roomtovering. Aangenomen is, dat elke. gemeente voot zich hot plaat selijke net zal bekostigen eu voor de dis tributie zorgen. Aan den sh-<>oinverkoop zal de naamlooze vennoot» hap echter voor waaiden moeten verbinden. De gemeen ten dienen zooveel mogelijk te Zorgen ooi- een gelijk tarief, Veider blijkt uit het ont- worp-stroom-ront.ract, dat de vemuml'-chap ook stgom kan betrekken van au do en. Rij de staluten is als zetel Zwolle aan gewezen, omdat in die plaats de een tinto zal worden opgc-ridit. Dit staat iu verbami met de bereid verkin ing (toni' de commis sion uit de drie. bovengenoemde steden om de plannen zóó le wijzigen, dat de centrale en de. verbindingslijnen ttfoschen. de steden erop worden ingericht, om aan de eventueel op te, ri< bteu interprovini iale kabelmaatschappij voor Oostelijk Gelder land, Overijssel en Zuidelijk Draitestroom te leveren. Het Grondbezit. fri een op 13 Juli te Utrecht te houden vergadering, zullen worden vastgesteld de ■statuten van do vorceniging liet Grondbezit. Art. 2 van hot ontwerp statuten luidt: De vereeniging stelt zich ton doel de be- voidering, in do meert uitgebreide be loo- ken is van het woord, van de belangen van het. grondbezit. Zij tracht dit doel langs wettigen weg to bereiken door: a. hel in onderzoek nomen en bevor deren van zaken, rakende liet gromibc/it, zijn rentabiliteit en productiviteit; b. bot bestrijden van zaken, die bet grondbezit bonadeolen c. hut verstrekken van adviezen inzake het behoor oil de toestanden van het grondbezit; d. bel ondersteunen van andere vor- ccnigingen, dio oen gelijksoortig doel be- mechanisch', oude gewoonte volgend, leg de zij de bare erin. Maar hxm bij haar, zooals voorbeen, de band u ilde klissen, schokte het in haar gesta'te en buk zij die haastig weer terug. Hei volgend oogeu- blik wits zij alleen. In gedachten verdiept rat graat Kurt op het tunas van hel hotel, liet eten. dat de kol 1 tier hem voorgezet had, smaakte hem niel; hij had geen honger, en na weinig hapjxm schout' hij het Intel met sappig roastheef ter zijde, slak een sigaret op en keek peinzend naar het bont ge- warrel pon gedoe op de verlichte straat. Voor bet eerst van zijn leven voelde hij zicli vreemd en eenzaam bier, in de schootte resjdentie-slad, die toch zoovele jaren lang zijn liefste woonplaats was ge- vvee.4. Hij verbaasde z.i'di over zichzelf, dat hij hier zoo kalm kon zitten, dat er geen verlangen in hem opkwam om zich le amiMiTi n, zooals hij liet toch vroe ger honderd malen gedaan had. Di' schouwburgen zouden zeker spoedig uitkomen, maar er waren behalve theaters oog zoo billijke plaat-en, waar men iiju lijd kon zookbrongen iu de lachende hoofd stad, plaatsen waal' men zich vermaakte, waar ieder tijd scheen te hebben om lo Rijven, waar alle pessimistische wereld- be-chouwingen weiden weggeblazen, waar alleen het viool ijk levensgenot gehuldigd werd en Epicurus de loonaangovcmlo wijsgeer scheen te zijnl (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1