64*" Jaargang, Donderdag 31 Augustus 1911 No. 13701 Het Fabrieksmeisje. Bericht. Kennisgeving. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Openbare Herhalingsschool voor Meisjes. Openbare Herhalingsschool voor Jongens, Kennisgeving. BUITENLAND. ^5?' - - - SCHIEDAMSCHE COURANT. leze courant verschijnt dage ;ts, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam én VIaardingen fl. 1.25 franco per post fi. 1.65. Prijs per eek: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentïën voor het eerstvolgend nummer mooten des middags vóór een gur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl.0,92; iedere regel neer 15 cents. Reclames 30 cent per ïegel. Groots letters naar. de plaats die zij innemen. Advertentiönbjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-,'Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Morgen, Koninginnedag, verschijnt de „Scliiednmsclie Courant" NIET. a.s. cursus, moet geschieden op werkda gen, behalve des Zaterdags, van 4 tot en mot 8 Sop tem ber a.s. bij het hoofd dier school, in het gebouw van school 11, aan de Schoolstraat no. 10, des avonds tusschen 6V2 ea 8*n|ur» J. A. VAN DER POEL. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van den llden Augustus 1911 is vastgesteld de voigende verordening "VERORDENING tot wijziging dei verordening borefiende het begra ven van lijken en de begraafplaats te Schiedam (Gemeentebladen nos. 3 van 1881 en 27 van 1910.) E e n i g Artikel. Aan het eerste lid van artikel 1 worden toegevoegd de woorden: „gedurende werkdagen, doch des Zondags „alleen des namiddags van 2 tot 5 ure". A id us vastgesteld in de openbare vergade ring van den Raad der Gemeente Schiedam van den llden Augustus 1911. De Voorzitter, M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris V. SICKENGA. Zijnde deze \crordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 21)24 Augustus j.l. B no, 1102 (2de afd.) G. S. no. Ill in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30stcn Augustus 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. De Commissie van toezicht maakt hier mede bekend, dat de Arbeidsbeurs geves tigd is in het Beursgebouw mm den Dam, en geopend is alio werkdagen van 8A tot 1 uur en van 2 tot 41 uur; bovendien Maan dag, Woensdag en Vrijdag des avonds van 7 tot 8 uur; dat de Beurs aan werkgevers en werklie den hare bemiddeling kosteloos verleent en telefonisch is aangesloten onder No. 244. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal het kantoor Donder dag 31 Augustus gesloten zijn. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den 3) Intussclien was hun vroegere employee be zig zich voor te bereiden om voor het eerst in het publick op te treden. Do Zaterdag avond ,van „Miss Helena Robinson's" eerste optreden was aangekondigd. Geheel Belter- ton sprak ervan. Maar twee van Keith's fabrieksmeisjes deden meer dan spreken. N an Dickson en Kate Morrun waren speciale vriendinnen van Nell geweest. Stilletjes be sloten zij nu haar oude vriendin in haar schitterende carrière op te zoeken. Op 'den avond Vail den gewichtige» dag bereikten zij Londen. Met een gevoel van ontzag gingen zij de grooio zaal binnenzij zaten er verslagen tusschen een menigte aan zienlijke dames en heeren. Voor do nieuwe virtuose was luide reclame gemaakt, de cri tici waren in afwachting en het oogonblik van liet optreden Was weldra aangebroken. Miss Helena Robinson Verscheen. De twee fabrieksmeisjes vroegen zich op dat oogen blik verbaasd af, of ze zich ook vergist hadden. Er was geen trek van linnr oude fabriek 9 kameraad in die mooie dnme, uitgedost in die kostbare, maar toch eenvoudige kleeron Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den a.s. cursus, waarop larrd-t en tuinbouw kundig onderwijs kan verkregen worden, moet geschieden op werkdagen, behalve dos Zaterdags, van 4 tot en met 8 S e p- tcinbor a.s. bij het hoofd dier school in hot gebouw van school F, aan de Broersvest no. 60, des avonds tusschen 7 en 9 uur. B. VAN BOC'HOVE. Inlichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling too te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, VAN LUIK, L.-S. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, 'ij Gezien het verzoek van lo. het Gemeentebestuur van Schiedam aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, om vergunning voor het uit breiden der G emeonteg'as fa briek, aan de Fabriekstraat no. 3, ka-, daster Sectie L no. 1618 en 2048, door het bijbouwen van een zuiver huis met regenerecrloods; j 2o. de NEDERLANiDSCHE „AERN1Ï", en ISOLEER-MAATSCHAPPIJ, te 's-Gra- venhage, om vergunning tot het oprich ten eenor fabriek tot hot vervaardigen van asbest- en kurkis0lieo"ilini'd- delen en ku rk vuurma|kei{s, in het pand Bakkersstraat no. 17, kadaster Sec tie L no. 195, met een stoommachine van 16 P.K. en oen stoomketel van 19 AI.2 ver- warmingsoppervlak. Gelet op de bepalingen dor Hinderwet, Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag, den. 14 September a.s., des namiddaigs ten 2 ure, ten raad» huize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die ver zoeken in te brengen, en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, dio niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden Schiedam, 30 Aug. 1911. MAROKKO. Het onmiskenbaar optimisme, waarvan do laatste dagen blijk gegeven hebben, komt moer en meer in do Fransche en Duitsche pers tot uiting. De Berlijnsche correspondent van de „Frf. Ztg." had ge meld, dat de nieuwe voorstellen van Fransche zijde wijl zij, voeling houdend met de Duitsche Rogeering, ontworpen zijn op do hoofdpunten de instemming der Regeering te Berlijn zullen vinden. Dit bericht wordt gezegd te Parijs een zeer goeden indruk gemaakt te hebben. Alen verheelt zich daarbij niet, dat de discussion over hot AIarokk.aan.sch pro-t bleem -een geheelo reeks van afzonderlijke vraagstukken met zich zullen brengen, waar door do onderhandelingen van zeer langen duur kannen worden. Want, hoe men ook over de practische waarde, schrijft de „Ffr.", der akte van Algeciras op het oogonblik. oordeelt, toch is het onmogelijk, deze uit het nieu,we verdrag geheel te elimineercn. Formeel moet do nieuwe over eenkomst, evenals de Fransch-,Duitsche overeenkomst van 1909, daarop gebaseerd zijn. De „Tribuna" schrijft: Eenige bladen deelden mede, dat hot voornomen bestaat bij den Italiaanschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Di San Giuliano, met den Duitschen Rijkskanselier en den Oos tenrijkschen Minister van Buitehlandsoho Zaken oen samenkomst te hebben. Van bevoegde zijde verneemt liet blad echter, dat tot dusver geen plan voor zulk een samenkomst wordt gekoesterd, dam er een j volkomen eensgezindheid onder de drie Ministers heerscht, en er door hen voort durend van gedachten gewisseld wordt over de voornaamste internationale vraag stukken. 1 1 De „Berliner Lokat Anzeiger" verneemt, dat men te Berlijn zulk een volkomen ver trouwen heeft in den goeden afloop der Fransch-DuRsche onderhandelingen, dat de Duitsche Regeering in dezen zin inliclw tingen stuurde aan haar vertegenwoord i, gers bij de vreemde mogendheden. Volgens de „Wiener Allgem. Zeitung" heeft de Fransche minister van buiten, landsche zaken, De Selves, de hoofdpunten van het protocol, bevattende de voorwaar den, die aan Duitschland worden voorgen steld voor het opgeven van zijn cischcn betieffende Marokko, aan den Duitschen ambassadeur von Schön medegedeeld, die ze overbracht aan hot kabinet van Berlijn. Dit verklaarde, dat de door Frankrijk gestelde voorwaarden niet onaannemelijk waren. 1 GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De Duitscher Schultz, beschuldigd van spionnage, is naar de openbare terechtzit ting verwezen. Belgic. Op verschillende plaatsen in de departe menten Norcl en Pas de Calais hebben, naar aanleiding van de duurte der levensmidde len, ongeregeldheden plaats gehad. Een aan tal personen werd gewond. Zij betreurden liet bijna dat zij gekomen wa ren. Miss Helena Robinson zou zich ovèr haar schamen. De critici zaten gespannen te kijken naar het meisje, dat daar bleek Voor hon stond. IIuu oordeel betcekende alles voor haar en binnen, weinige minuten zou, het gegeven zijn. liet was een strenge proef, ledereen merk te dat het slachtoffer weifelde, toon ham- blik viel op iets in een verwijderden hook van lie zaal. Een oogonblik stond zij be- weegloos. Het publiek zag het aan voor voetlicht- kooi ts. Maar plotseling kwam er als een nieuw licht in Miss Robinson's oogen; een glimlach streek over haar lippen en met een moed, welke klaarblijkelijk ontsprong uit het oogonbik, mankte zij haar buiging voor het publiek en kampte zij voor de goede opinie van het musikale Londen. Er was oen periode van onzekerheid. De critici waren hard van hoofd en hart. Niet gemakkelijk kenden zij de oer toe, waarnaar iedere nieuweling streefde. Maar heden wa ren zij door verrassing aangegrepenhun eritischo hoedanigheden waren als overwon nen door hun geestdrift. Lang voor Neil Robinson geëindigd had, was haat' overwin ning behaald. Do anders niet voor emoties vatbare deskundigen waren nu verrukt, De verrukte toehoorders gingen heen, cn de fabrieksmeisjes met hen. „Pardon," zei een bediende, toen zij dicht bij de deur waren, „betit u jonge dames van Belforten „Ja." „Dan heb ik orders u te geleiden naar mis» Robinson's kamer." F r a n. k r ij k. De berichten van gisteren omtrent den gezondheidstoestand van Combes luiden ■weder minder gunstig. De 76-jarige zieke lijdt hevig. Duitschland, Gisternamiddag werden te Berlijn de beide firmanten van de bankfirma Kwiet gearresteerd. Ongeveer twee millioen mark aan deposito's moet verdwenen zijn. De „Deutsche Montagszeitung", die een scherp artikel tegen den chef der Berlijn sche theatercensuur en het bericht, dat hij niet meer in functie zou zijn wegens machts overschrijding, bevatte, werd daarom dooi de politie geconfiskeerd. Men verneemt thans uit betrouwbare bron, dat deze muis nog een staartje zal hebben, omdat de „Deutsche Montagszeitjng" in het bezit van voor den censor bezwarend materiaal moet zijn. van de besprekingen, die moeten leiden tot afschaffing van het Verdrag van Algecine-, zal opgeven. Uit Casabn Manfcnato wordt aan de Tribune" bericht, dat de koning een vlucht van een hal uur heeft gedaan met de mill- tniie be.-tuurbare luchtballon P. TT. Omtrent de aanleiding tot do ongerc-i geldheden to Verbicaro, waarvan wij reeds met eerï enkel Woord melding maakten, wordt nader bericht: Ongeveer een week geleden kwamen te Voibicaro, waar do eon of andere besmet telijke ziekte hoe recht, cotu ge door d<> re geering gezonden geneeshceren met een veldhospitaal en andere benoodigdheden aan. De dooden, die in verlaten huizen lagen, werden geborgen, de besmette water leiding werd afgesloten en het geheelo plaatsje gezuiverd en gedesinfecteerd. Do sterfte werd dadelijk minderen veimoedelijk zou do toestand binnen enkete dagen we der normaal zijn geworden. Maar Maandag schoolden plotseling, zonder eenige aan leiding, honderden gewapende boeren »a- men, overvielen onder de kreet: „Wetr met do giftmengers" het raadhuis en sto ken dit in brand. Den portier, die hun den toegang had willen beletten, hadden zij met een bijl de hersens ingeslagen. TAj overrompelden daarna liet telegraaf kantoor, sloegen daar alles kort en klem en zouden ook den eenige.ri aanwezigen ambtenaar gedood hebben, wanneer deze zich niet door een. koenen sprong uit hot venster in veiligheid had weten te bton gen. De burgemeester was met zijn gezin ge vlucht. Een politic-lui tenant en due gen- darmen, dio de geheelo politiemacht vorm den, zagen zich ten slotte genoodzaakt op do menigte te schieten, die toen niet ach terlating van een aantal gewonden uit} eenstoof. Uit Cosenza zijn gendarmen en militai ren, naar bet oproerige plaatsje gezonden. Ilij ging haar voor naar oen ge meubelde wachtkamer. Het wachten duurde een eeuwigheid, maar ten slotte ging dc deur open. Miss Helena wilde beiden tegelijk om helzen. Het duurde eenige- oogenblikken voor or een woord gesproken Werd. Toen ging Nel! achteruit om haar beiden niet glinsterende oogen aan te kijken. „Tk ben zoo blij dat jullie het gedaan bobt, meisjes. Welke goede engel heeft je in het hart gegeven dit te doen?" „Wij wcnschten alleen je overwinning tc zien, Nell." „Jullie hebt het niet alleen gezien, maar julüe hebt er deel aan. Ik heb succes ge had. Mijn directeur is verrukt; het oordeel is schitterend, stellig heb ik mijn heele loven niet beter gespoeld. Weet ge hoe dut zoo komt? Er bestond in geheel Londen geen bedeesder wezen dan ik, toen ik op hot toonee! verscheen. Vrees had mij veroordeeld tot mislukking. Plotseling zag ik twee ge zichten, cn oogenbiikkelijk was ik geïnspi reerd, O, je leunt niet begrijpen wat een blijde verrassing ik voelde toen ik jullie zag zitten. Do vriendschap, zeide ik tot mij zelf, die zóó getrouw is, zal ik niet, mag ik niet teleurstellen. En ik deed het ook Italië. De „Giornale d'Italia" zegt, dat er een langdurige conferentie heeft plaats gehrnl tusschen de ministers Giolitli en San Giu liano over de gevolgen, die de Fransch-Duit- sche onderhandelingen voor Italië kunnen hebben. Het blad geeft als zijn meoning te kennen, dat Italië op bet passende oogon blik zijn gereserveerde houding ten opzichte niet, meisjes. Ik heb mijn onderwijzers eer aangedaan, mijn toekomst is absoluut verze kerd en aan jullie, meisjes, is de heele roem ervan. Ik vrees dat ik onbeleefd ben geweest jegens mijn iiooge vrienden, in mijn verlangen jullie tc zien. Vertel mij alsje blieft over Belterton, jullie beiden tegelijk geef mij al het nieuws van de fabriek." Nan Dickson cn Kate Morran waren vol daan. Nell Robinson hield haar beiden een hcclen tijd aan de praat, vóór haar nieuws gierigheid voldaan was. En wat zij te ver tellen lindden, was niet alles mooi het zwarte jaar, de vele verliezen, de afvallig heid van oude vrienden. „Werkelijk Nell, sinds jij weg bent, heeft ook het geluk Belterton verinten," zei Nan Dickson. „Er gaat een gerucht dat onze eigen firma wankel staat. Er gaat een ander ge rucht dat Harold Keith met miss Ley burn trouwen gaat cn iedereen weet waarom. Zij is tweemaal zoo oud al* hij en twintig maal zoo rijk als hij. Harold Keith's hart heeft er niets mee uitstaande hij ziet eruit als de meest ongelukkige man van Beltertonieder fabrieksmeisje is bezorgd over hem. Maar zijn vader is erg ziek en de zaken staan slecht. Om zijn vader 011 de fa briek voor ondergang te behoeden, gnat Ha rold een vrouw trouwen, die hij niet lief heeft en .dio maar wat is er Nell? Ben )c opgesteld?" „Ongesteld? neen Span j 0. De Spaansche bladen zijn vol geestdrift bij de gedachte, dat een troepenafdeelmg van dc Canarische eilanden zal vertrekken, om op de Marokkaansehe kust, de haven plaats Santo Cruz te bezetten. Spanje grondt zijn aanspraken op Santa, Cruz op do clausulen van het verdrag van 1910 met Marokko gesloten, doch zijnerzijds verklaart nu het Maghzen, dat dit verchag van nul en geenor waarde is, omdat Spanje het zeil geschonden hooft en wel door het bezetten van El-Ivsar en Larasj. Intussclien blijft, men ki het onzekere verkeeren, wat het Maghzen zal doen, indien werkelijk de ontscheping van Spnnn- scho troepen to Santa Cruz plaats zal hebben, en ook wat de houding der plaat selijke stammen zal zijn, die om hun wei nig toeschietelijke houding bekend staan. Hoezeer overigens do expeditie van ge, lingo sterkte is, maakt de nabijheid van Agadir en do onrustige toestand, welke in de streek heerscht, haar tot eene, waar- ,,Je bent hcelemaa! wit. Ik ben bang dat we je vermoeid hebben." „Neen, dat is niet waar! Ga als je blieft door." Nell was zoo wit als een geest; haar po ging 0111 vroolijk tc doen, was medelijden m- wanidig. Nan en Kate gingen door met op al haar vragen te antwoorden, toen zij met haar naar haar huis reden en er rijkelijk dineerden. Niet vóór dc laatste trein ging, liet Nell haar gaan. Het was drie maanden later toen llarokl Keith op een goeden dag langs Diriton Lane naar huis wandelde. Hij dacht peinzend aan de schaduwen die voor hem opdoemden. Hij bemerkte nauwelijks de zachte voetstap pen naast hem. „Bardon, tiir. Keith, zoudt u me nog een plaatsje in uw fabriek kunnen geien?" Hij keek verrast op. „Tk ben bang dat dc zaken Genadige hemel, Nell! ben jij hel? Wat doe jij hier, gekleed in je oude fabriekrivfceien l'u wn bedekking zoekend? Ik dacht dat jij aoi- Imveu was boven grappen Aan dit sooit. „Het is volle enmt. Ik wil mijn plaats aan den weefstoel terug hebben.'". „Wel, je krijgt /e niet. Ik ducht, we dachten allemaal dal je goed en wel op weg was om beroemd te worden. Waarom kom jo terug?" (Slot rnlgt), «w*!1

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1