alwaar, na bezichtiging Van het station en een der booten aldaar, den deelnemers een lunch wordt aangeboden. Koninginnedag, Amsterdam. Begunstigd door fraai zomerweer werd ook in do hoofdstad met groote opgewektheid de jaardag van II. M. de Koningin gevierd. De stad had een vroolijk aanzien, doordat van do openbare gebouwen en ook van tal van particuliere huizen de driekleur woei, terwijl in de beugels der electrische trams vlaggetjes in de nationale en Mecklenburg- sclie kleuren waren aangebracht. De dag zette in met koraalmuziek op de Nieuwe Kerk door het stafmuziekkorps der Kon. Ncd. Weeibaarheidsvereen., kapelmeester de heer Frans van Diepenbeek. De plechtige, majestueuse muziek, had veel liefhebbers ge trokken ook naar de caiilkmbespeling op •liet Koninklijk Paleis, uitgevoerd door den heer J. Vincent, bleef veel publiek luisteren, Inmiddels was met het groeien van den mor gen ook de drukte in de stad toegenomen en was het wonder, dat, gelokt door het prachtige zonnige weer, velen er reeds met- kinderen op uit togen om te luisteren naar de muziekuitvoeringen der buurtvereenigin- gen en der vereeniging „Volksvermaak", in verschillende 'de el en der stad? Voor de kinde ren was er ditmaal bijzonder veel gedaan. De Nationale Oranjebond, „Wat ook val], trouw staat pal", bad de kinderen zijner le den op de Westcrmarkt doen samenkomen om vandaar met muziek een tocht door dc stad te laten maken naar het Tolhuis, waar vervolgens een kinderfeest plaats had. Eon andere buurtvorceniging, „Prinses Julnnia", liet do kleintjes in Schollenbrug feestvieren. Op liet Amstelveld had in den morgen een zanguitvoering plaats door 1500 kinderen 'der christelijke scholen, welke, naar de be langstelling) zeer in den smaak van hot pu- bick scheen te vallen. ÏTn'ddon er reeds in de morgenuren volks- wedst rijden plaats gehad achter hot Rijksmu seum, in don middag waren duizenden al daar tegenwoordig bij het concert en 'de groote spocialitei ton-uitvoering Van „Flora". In de stad werd het tegen clcn middag ook 'drukker en velen maakten op 'de tonen der orgels of muziekkorpsen een dansje in de open lucht. Vooral de jongelui lieten zich niet onbetuigd bij 'de feestviering op den dag. De jnarlijksche parade bleef dit jaar achter wege, daar het garnizoen thans in het kamp vertoeft. 's Avonds werd oen schitterend vuurwerk op den Amstel afgestoken. 's-G ravenhage. Koninginnedag werd in de Residentie op do gebruikelijke wijze gevierd. Het prach tige weder droeg natuurlijk niet weinig bij tot oen feestelijke stemming. Vooral de bin nenstad prijkte mot haar vlaggentooi. Voor een aantal winkelramen waren ook weder toepasselijk© versieringen aangebracht. Van torenspits en openbare gebouwen wapperde de driekleur of do oranje-vlag, terwijl van de woningen der verschillende gezanten van buitenlandsche mogendheden de vlaggen hunner natiën waren ontplooid. Het aantal feestgangers uit andere jrtaatsen. nam in den voosmiddag mot elk" uur toe. Velen genoten van do kermispret op Prin se- en Brouwersgracht, en in den namiddag konden vele kindoren volop genieten van de door het ITaagsch comité voor volks feesien georganiseerde spelen, enz. in den Koekamp. De parade in het Malieveld trok des middags te 12 uur vc-Ic toeschouwers. Voor dit wapenfeest was het garnizoen daags tevoren uit het kamp in de Resi dentie teruggekeerd. Door verschillende liefdadige instellingen werden kinderen of behoeftigen onthaald. Vanwege H. M. de Koningin werden de verpleegden in verschillende godshuizen op een feestmaaltijd getracteerd. In do felicitatie-registers in de Paleizen van dc Koningin en van de Koningin-Moe der werd druk geteekend. 's Avonds was de groote illuminatie in het Bosch. Het was er nog veel voller dan in vorige jaren. Het bosch vertoonde zich op zijn allermooist; de uit het water van den vijver oprijzende molen met volledig bijbohoorend erf en moderne bedrijfsinricb tingen, overgaande in een weg met een brug en dan weer overgaande in de slin gers van licht, die de vjjvers omvatten, de roode ballons in het donkere groen, hel nu en dan ontstoken bengaalsch licht, dat alles was van een niet te vergeten, niet te verdrijven indrukwekkende en aangrij pende schoonheid. Rotterdam. Te Rotterdam werd het Koninginnefeest reeds Woensdagavond op enkele plaatsen met een taptoe ingewijd. Gisteren moest alles vroeg uitdeveeren. Sommigen hielden reeds om 6 uur, ande ren om halfzeven of 7 uur reveille. liet feest was weder uitmuntend vooi bereid. Een twintigtal buurtvereenigingen, Oranjevcreenigingen en dergelijke werkten met de Vereeniging tot veredeling van Volks vermaken aan het hoofd, en onder krach tige medewerking van het gemeentebestuur samen om vooral aan de jeugd een blijden dag te bezorgen, door het houden van kin deroptochten, gymnastiek en voetbalspelen, terwijl het bij dit alles aan muziek niet ontbrak. Nadat de reveilles voor een feestelijk ontwaken van de geheele burgery hadden gezorgd, wercl de dag ingewijd met koraal muziek van den torentrans, door de Har- monievereeniging der Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Obadja" en verder door een godsdienstige samenkomst in de Grooto Perk, waarbij Ds. D. J. van Aalst voor ganger was. Daarna werden in verschillende kerken orgelbespelingen gegeven. De clou van den dag was de internatio nale zwemwedstrijd in de JWestkous van wege de ïlotterdamsche Zwemclub, en welke werd voorafgegaan door volkszwemmen. Deze werd door duizenden bijgewoond. Gisteravond werd vanwege de Vereeni ging tot veredeling van Volksvermaken een muziekuitvoering in den Doele gegeven, ge volgd door een schitterend vuurwerk, ter wijl mede een uitgebreid vuurwerk ontsto ken wercl op de Veemarkt, na afloop van en daar gegeven bioscoopvoorstelling. Op 11 openbare pleinen der stad werden verder muziekuitvoeringen gegeven, terwijl eindelijk nog verschillende optochten, maar thans met fakkellicht, uitgingen. Maandag 4 September wordt tot besluit van het feest door do gecombineerde chris telijke zangvereenigingen een uitvoering op de plaats Doele gegeven, welke eveneens met een groot schitterend vuurwerk za) bekroond worden. Corps diplomatique. Het vertrek van den gezant der Ameri- kaansche Unie bij Hu, Ms. Hof, in verband met de aanvaarding van den hem opge dragen diplomatieken post in Amerika is thans bepaald tegen het laatst van Sep tember. Onze gezanten. Harer Majesteits gezant bij het Japansche Hof, mr. J. H. van Roijen, is heden naar Tokio, zijn standplaats, teruggekeerd. STADSNIEUWS. Bij Kon. besluit van 28 dezer is onze oud stadgenoot, de heer J. E. Bijlo, inspecteur van financiën in do le afdeeling te Batavia, benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Benoeming. II. M. de Koningin heeft benoemd tot kamerheer i. b. d. jonkheer mr. II. van Weede, gezant te Rome, en tot kamerjon ker mr. A. Schimmelpenninck van der Oye, burgemeester van Doom. Hof van Arbitrage. Graaf Giulio Bolognesi, consul van Ita lië, is benoemd tot toegevoegd raadsman vanwege de Italiaanscho regeering bij het Italiaansch-Pcruviaansch Scheidsgerecht in zake de Canevaro-kwestie. Do regeering der republiek Salvador heeft tot lid van het Permanent Hof van Arbi trage, ter vervanging van den heer San tiago Pérez Triana, benoemd den heer Alon- so Reyes Guerra, doctor in do rechtsweten schap, consnl-generaal in Duitschland. „Der lustige Erieg". Het „N. v. d. D. v. N.-I." van 3 Augus tus meldt: Maandagmorgen j.l. bracht het Nederlnd- scho stoomschip „Koning Willem I" te Tand jong Priok aan: vijftig man expedition- nairo Portugecscho troepen, die door de K. P. M. met bekwamen spoed naar het oorlogsterrein werden getransporteerd, om daar casu quo den Nederlandschen leeuw to bekampen. Kan het gemoedelijker? Nu ontbreekt het er nog maar aan, dat kolonel Van Riet schoten, op het voorbeeld van Tromp bij Duins, 1639, aan den vijandelijken aanvoer der „kruit en lood" afstaat, wanneer de Portugecsche munitie voorraden zijn uitge put. En zou generaal Van Daalen niet te be wegen zijn om aan onze vijanden wat kook- pannetjes cadeau te maken? Do Timor-comedie wordt een operette. Be Koninginnedag. Do verjaardag van II. M. Koningin Wil helm: na is gisteren weer op luisterrijke wijze in Schiedam gevierd. De feestelijkhe den duurden vrijwel onafgebroken van den vroegen morgen tot den laten avond. En heerlijk zomerweer werkte krachtig mede om den feestdag uitstekend te laten verloopen. Te 6? uur werd het feest ingeluid door de,klokken van do groote kerk, de drie ka tholieke kerken en de Gasthuiekerk en dit lokte de menschen reeds naar buiten, waar de wapperende vlaggen uit tallooze wonin gen en van do openbare gebouwen hun dade lijk do zekerheid gaven dat Schiedam het feestkleed ter eere van Koningin Wilhel- mina had aangetrokken. Men zag nu weldra ook in de richting van den Doele en de Markt de deelnemers aan den kïnderoptocht, georganiseerd door den lieer Vrijland, en die van het koraal muziek en de zanguitvoering. De geheele Markt vulde zich met belang stellenden, zoodat te half acht een groote menschenmassa het marktplein en de daarop uitkomende straten hadden gevuld. Toen klonk plechtig over die duizenden hoofden het „Nun danket allen Gott" van het Stedelijk Muziekkorps, gevolgd door hot Luther-lied „Een vaste burcht is onze God", die in do diepste stilte werden aan gehoord. Dan hief het korps aan het „Wil helmus van Nassaue", gevolgd door het „Wien Neerlands bloed", dat met ontbloote hoofden werd aangehoord. Na dit instrumentale gedeelte van het nummer volgde het vocale. Een 200 zangers, die op het ruime marktplein slechts een klein groepje schenen, hieven 't bekende lied „Hollands Glorie", van Brandts Buys aan, begeleid door het Stedelijk Muziekkorps. Schoon en indrukwekkend klonk deze man- nenzang, die in stilte werd aangehoord en met een luid applaus begroet. Alvorens met de uitvoering- der muziek nummers was begonnen, had ook de kinder optocht, onder leiding van den heer Vrij land, zich voor het stadhuis opgesteld. Een viertal tamboertjes voorop, dan een 12-tal pages in kleurige riddercostuums, vervolgens 4 cavaleristjes te paarddaarachter een landauer met twee paardenop den bok een gecostumeerde koetsier en twee dito palfre- niens, naast het rijtuig aan elke zijde 2 la keien en in het rijtuig 3 kinderen, die voor stellen de Koningin, met 'den hermelijnen mantel. Prins Hendrik in de uniform Van schout-bij-nacht en Prinses Juliana, verge zeld van den heer Vrijland. Dit viertal werd op de stoep van het stadhuis genoodigd om de uitvoering bij te wonen. Achter het rij tuig reden nog 3 ridders te paard. Langs dien stoet liepen een tiental weerbaarheids- licden. Deze stoet, die na de uitvoering en des middags van 4 tot 5 uur een wandeling door de stad maakte, had heel veel bekijks en succes. Na de uitvoering werd de heer Burgdorf- fer, directeur van het muziekkorps, bij den Burgemeester op het stadhuis geroe pen, waar deze hem dank en hulde bracht voor wat hij met zijn muziek en de zangers had gepreesteerd Het was sprekers hartcwensch, dat aan het begin van den Koninginnedag een door koper begeleide mannenzang voor het Stad huis zich zou doen hooren, en het was do heer Burgdorffer, die daartoe het ïni tiatief nam en met bewonderetnswaardigen ijver heeft doorgezet, waardoor wjj heden een heerlijken mannenzang hebben mogen .hooren. Spr. dankt den ij verigen directeur daarvoor en huldigt hem voor 't bereikte succes. Hij lioopt, dat do heer Burgdorffer op den thans ingeslagen weg zal voort gaan, zoodat bij een volgend feest het aantal zangers nog veel grooter zal zijn De heer Snuit, eero-Voorzittcr der Oranjevereeniging, brengt, in opdracht van het Bestuur, deu heer Rurgdorffesr dank voor do welwillendheid, waarop deze zich steeds heeft willen aanpassen aan hot feestprogramma i dor Oranjevereeniging, Want al krijgt deze daartoe opdracht, de wijze, waarop hij die opdracht vervulde, heeft bij dat Bestuur dankbaarheid ge wekt. Daarom droeg bet Bestuur aan spr. op den vaardigen directeur een lauwer krans aan te bieden, van welke opdracht hij zich bij dezo kwijt. Groen en bloemen en muziek dat zijn do drie zaken die aan het leven zooveel kleur en leven kunnen geven. Die drie worden met deze aanbieding vereenigd en dat zal blijven geschieden zoolang als art is ten als do heer Burgdorf fer,van hun welwillendheid zoo door slaande bewijzen leveren. Spr. hoopt, dat deze dit altijd zal blijven doen. De heer Burgdorffer idankt voor de hom toegesproken woorden. Hij wijst er op, dat het muziekkorps werkt onder toezicht van den Burgemees ter. die steeds zijn steun verleent. In den tijd dat spr. in Schiedam, is, heeft Trekhomlenwet. De minister heeft aan de betrokken amb tenaren doen weten dat naar zijn meening de af to geven nummerbewijzen volgens art. 5 der Trekhondenwet 1910, ongeze geld kunnen zijn. Yrljz -Democratische Bond. Het hoofdbestuur van den Vrijz.-D-em. Bond bericht, dat 22 September zal ver schijnen het eerste nummer van een nieuw weekblad, dat voortaan het officieel or gaan zal zijn van dön .Yrijz.-Dem1. Boud. VLAARDINGEN, 1 Sept. Do viering van den Koninginnedag heeft gisteren op waar- digo wijze plaats gehad. -^ooals gewoonlijk, berustte de leiding der feestelijkheden bij het bestuur van de vereeniging 'jFlardinga. Zij werden des morgens geopend door een zanguitvoering door de vereeniging „Excelsior", directeur do heer M. Groeneveld, en een orgelcon cert door genoemden heer, alles in de groote Ncd. Herv. kerk. Beide mogen als volkomen geslaagd heoten, zoowel zang als spel vielen bij d e groote menigte, die opge komen was, zeer in den smaak. Hierna volgde de ring rijde rij van ver sierde tilbury's. De stoet werd opgesteld aan den Maassluischen dijk, reed vervol gens door een gedeelte der stad om ver volgens op het Flardingaveld te komen, waar de wedstrijd plaats had. Duizenden menschen waren getuigen van dezen wedstrijd, die, hoewel <loor Flar- dinga meermalen vertoond, telkens de noodïge attractie biedt. Dos middags volksspelen, bestaande in mastklimmen, balwerpon, hardioopen, enz. Tot slot werd 's avonds een concert met I hij steeds van. alle zijden medewerking ge- vuurwerk gegeven, op het terrein. I kregen, welke hij zeer op prijs stélt en VLAARDINGEN, 1 Sept. De Raad zal hem tot inspanning drijft, op Dinsdag 5 September, a.s., des avonds j Het Bestuur der Oranjevereeniging dankt De Burge ïnjeestier begeeft zich dan naar de zangers om hun zijn har- teLijken dank' te brengen, voor hun me dewerking, die zij, naar hij hoopte, ook bij volgende gelegenheid zullen willen ver- leenen. i i 1 1 Een driewerf hoera, weerklonk! aan het slot i|, I tl' Dan verlaat ook het muziekkorps de Markt, om, na een ommegang om! het stadhuis, Oen wandeling door de stad te maken en door het spelen vain opgewekte marschen hij te dragen tot de feestelijke stemming. Kerkd ionst. Te 9 uur ving in do Groote Kerk de godsdienstige herdenking van den 31sten verjaardag onzer geliefde Koningin Wil- helmina aan. Reeds vroeg vuldo zich het ruime kerkgebouw. De samenkomst word ingeleid met een koraalnummer, uitgevoerd op het orgel en te 9 uur besteeg ds. Tomsbeek deu preek stoel, waar hij den dienst opende met gebed en dan een woord ter inleiding van den dag sprak. Het zangkoor „T. E. G. E. N. O.", di recteur de heer J. Eigee, voerde daarna de „Hymne" op keurige wijze uit, waar na van het orgel, bespeeld door den heer H. J. P. Te.xl.or, klonk de Andante met variatiën van Hiindel. Dan hield ds. Tons- beek zijn feestrede. Het zangkoor deed daarna neg hooren Des Heeren Huis", „Bestendigs'„Lof zegging" en Motette, wat afgewisseld werd door het „Fluitconcert" van Rink opliet orgel. 1 Met een slotwoord en een dankzegging besloot ds. Tonsbeek daarna de samen komst. 1 Bij het verlaten van. het kerkgebouw door de kerkgangers speelde het orgel de volksliederen. Bloemenc ors o. Ta lOVs uur begon de rit door de stad met de prachtig versierde fietsen, en wij willen reeds dadelijk zeggen, dat deze een uitstekenden indruk hebben gemaakt op ieder, die dit bloemencorso heeft gezien Een 80-tal fietsen vormden den stoet, die samengesteld was uit afzonderlijke en groepsgewijze versierde fietsen. Tweegroe pen hadden de iilakleur voor de versie ring gekozen, een kjeur, die steeds een zeer mooi effect geeft. Een vwftal in 't wit gekl-eede meisjes berijden do keurig met Jtilabloemon en groen versierde fietsen; op de fiets van het in het midden rijdende meisje gelijk gesierde stangt van welks toppunt jilalinten hjjngen, die door de 4 ahdero meisjes werden vastgehouden. Een groep bestond in een 12-tal meis jes, gekleed in zigeunerkleedingroode rokjes, zwart keurs, witte blouse, wit schortje, gekleurd hoofddeksel en de fiet sen getooid met erica en wilde waterplan ten en bloemen getooid. Daarbij een zi geunerwoonwagen, die 's middags op een tondam geplaatst was, doch geleerd door de daarbij opgedane ervaring, bij den tweeden ommegang door een hit werd ge trokken. Een groep van 7 fietsen, geheel in de rosetint getooid, werd beieden door C meisjes en 1 knaap, allen in 't wit ge kleed. Do stang in 't midden met de ver bindingen van de 6 omrijdende en den in het midden rij deride bleek 's morgens te zwaar te zijn, waarom toen zonder die verbinding werd gereden en na den middag vervangen was door rose linten aan een lichteren stang. Een fiets was geheel in den vorm van een zwaan gemonteerd. Het sierlijke zwane- lichaam werd gevormd door een aaneen gesloten massa witte asters, terwijl de zwarte rand om den bek bestond uit Goi- biosa en de oogen uit groote zwarte koralen. Deze fiets werd bereden door een geheel in 't wit gekleed knaapje. •Een groep van 3 fietsen vormde in de kleuren der bloemenversiering do Skieu ren van de Nederlandse he vlag. Een zeer aardig, welgeslaagde vliegma chine, waarvan de schroef aan de voor zijde voortdurend bij het rijden draaide, te 7 uur, in het openbaar vergaderen. VLAARDINGEN, 1 Sopt. Bij de te Wa- genïngen gehouden examens landbouw kunde L. 0. is 0. m:. geslaagd de heer W. H, Padmos, van hier, hij voor de hem aangeboden lauweren cm hij geeft de verzekering, dat hij steeds gaamo alles zal blijven doen wat ïn het belang dier vereeniging en van Schiedam dooi hem verricht kan worden. had mede zeer veel succes. „Daar komt Olieslagers", luidde al van verre de aan kondiging bij zijn (nadering. Voorts gaven do afzonderlijke fietsen heel wat bloemenpracht te aanschouwen. Het zou ons te ver voeren ze ieder af- zondeidjfk te omschrijven. Maar dat mot veel succes door allen is gestreefd naar het. geven van iets moois, dat bleek uit de herhaalde uitroepen bij den rit door de stad ,dat bleek ook hierui^, dat de menschen zich telkens haastten naai- an dere stadsgedeelten om daar den stoet nog weer voor de tweede of de^je maal to kunnen zien en bewonderen. 1 T 0 b b o n w e d s t ij d. Nog was deze ommegang, die ruim li um duurde, niet volbracht als reeds de tóbben- wedstrijd in de Wcsterhavcn een aanvang nam. Deze wedstrijd duuide vun half twaalt tot één uur. Do deelnemers, in zwemcostuum, moesten in een ronden kuip plaats nenien en met een pagaai dien kuip voortbewegen nanr het einde van de baan en dan weer naar het uitgangspunt terugkecren. Waar echter een dergelijke kuip zeer onvast op het water ligt,- wordt de uiterste voorzichtigheid ver- eischt om in evenwicht te blijven, een en kele onvoorzichtige beweging doet de kuip duikelen en de inzittende ligt in het water. Velen hebben den tocht niet kunnen volbren gen en moesten zwemmende naar de zich daar bevindende bootjes gaan. Veertien deelnomera die den tocht vol bracht hadden, moesten kampen en de 6 die ook den tweeden tocht volbrachten, moesten toen nog weer opnieuw kampen om de volg orde der prijzen te kunnen bepalen. De beide kaden van de Westerhaven waren met dichte rijen belangstellenden bezet, evenals de schepen die er lagen, terwijl tal van bootjes bovendien toeschouwers bevatten. Een incident deed zich voor dat gelukkig alleen een vermakelijken kant had. Het comité voor dezen wedstrijd had plaats go- nomen op een vlet die blijkbaar van de warmte had geleden, met het gevolg dat die ongemerkt vol water liep, zoodat do heeren op het onverwachts bemerkten dat zij in hot water zaten. Zij zijn er toen zonder onge lukken met bootjes afgehaald, waarna zij een veiliger vaartuigje bestegen. T.h.o.r. Te één uur ving de wandeltocht van de gymnastiekvereeniging T.h.o.r., met het muziekgezelschap „St. AmbrosLus" aan. Honderden menschen maakten deze wande ling door do stad mede en jubelden en zongen de marschen mede. liet was een alleraar digst gezicht die rijen van flinke ITollnndscho jongens in wit tricot en witte broek en daar achter een groep in zwarte broek en crêmo tricot. Dat was een beeld van opgewekte en opwekkende kracht, dat met grooto sympathie werd beschouwd. De wandeltocht eindigde op het t e r r e i n v a n S. V. V. Daar luidden plaats voetbalstrijden, tus- schen 8. V. V. I en Hermes en S. V. V. II en Gcel-zwart. Het was tusschen die vor- eenigingen een harden, opgeweklen strijd, dio heel veel belangstelling had en waarbij me nigmaal een luid gejuich bij een mooi mo ment in het spel losbarstte. Daar gaven ook de gymnaslickvereenigen bewijzen van hun geoefendheid, zoowel bij de orde-oefeningen als bij de oefeningen ann de werktuigenbeide verdienden de bewonde ring die men allerwege hoorde uitspreken. Met veel opgewektheid werd ook de hin- derniswedstrijd gevoerd, die niet minder do belangstelling van het publiek had. Te 2 uur vingen daar tevens de kinder spelen aan. Daar hndclen verschillende spe len plaats, zooals het balgooien, het bnhm- ceerspcl, het koordknippen en hot hoepel- springen, welke spelen door meisjes gedaan werdenvoorts door jongens het dricbcon- hardloopen, hoepol wedstrijd, zakloopcn an wedloop met hindernissen, Een groote aan trekkelijkheid hadden deze spelen zoowel voor de deelnemers als voor de toeschou wers, welke laatste lierhaaldelijk een luid ge lach deden hooren, wanneer vermakelijke bui telingen werden gemaakt. Tijdens dezo wedstrijden en spelen werd het Japansch vuurwerk ontstoken. Met een hevigen slag schoot de bal omhoog en daar barstte die uit elkaar on kwam het papiervoorwerp zichtbaar, zich langzaam ontplooiende, totdat het eindelyk bleek te zijn een hoofd, een Chi nees, een dame, enz. Ook dit nummer heeft veel succes gehad. De weinige wind, die er was, maakte dat de poppen in de on middellijke nabijheid van het terrein neer kwamen. Concert. Het stedeljjk Muziekkorps, onder leiding van den directeur, don heer C. K. L. Burg dorffer, gaf op de Broersvest een concert, dat te halfzeven aanving en door oen tal rijk publiek werd bijgewoond. Na afloop daarvan begaf een ieder zich naar de Nieuwe Haven, om het laatste nummer van het programma, de Gondelvaart, to gaan zien. Deze hoeft dit jaar weer veel succes go- had en mocht zich verheugen in grooter concurreerende deelnamo dan vorige jaren. Die deelnemers hadden veel werk daarvan gemaakt en hebben gezorgd, dat dit laat- sto nummer een waardig slot is geworden van den zoo welgeslaagden feestdag. Vóóraan den stoet voer dc „Gusto", het stoombootje van do firma Smulders, dat ook dit jaar weer door do firma welwil lend ter beschikking van het Bestuur dor Oranjevereeniging was gesteld^ Dan volgde do gondel, waarop „St. Am- brosius" had plaats genomen. De betim mering en verlichting van dit vaartuig, dat in opdracht van het Bestuur der Oranje vereeniging was versierd, is een schitte rend succes geweest van den man, die het plan daartoe ontworpen en uitgevoerd heeft. De bewondering daarover was alge meen. Hot muziekgezelschap „Gusto" volgde op een aardig gemonteerd vaartuig, dat geheel met lampions verlicht was, en dit gekleur de licht gaf een prettige afwisseling in de reeks van de helder lichtende vetpotjes der andere vaartuigen. Dan volgde de in zoo fraaie lijn ver lichte gondel met het smaakvolle koepeltje achterop. Hierachter kwam de zwaan, die zeer mooi was uitgevoerd, waarna weer volgde eeu gondeltje van kleine afmetingen. Daarachter volgde do schoener, uitgebeeld in lichtlijnen, waarna do nabootsing van „de Halve Maan", die in do lichtlijnen zeer goed was. Aan boord daarvan bevonden zich twee personeu in het oud-Ilollandsch kostuum. Achteraan voer een bootje, dat keurig ontworpen en gebouwd was en door eigen kracht werd voortbewogen, maar waarvan helaas de electrische verlichting niet zóó geslaagd is als verwacht werd. De elec trische stroom was blijkbaar te zwak. Had men zich reeds den geheclen dag mogen verheugen over het prachtig zomer- 4f- <3

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2