er een slappe tucht onder de troepen heerseht, ons aanleiding tot verwondering maar wel hoe het nog mogelijk is eenige tucht te handhaven waar zulke meeningen rijn uitgesproken. En dat bedenke men wèl, dit zijn geen verpolitiekte meeningen of opi nies van drijvers, maar een solemneel» ver klaring van de hoogste instantie, die hier tot oordeelen bevoegd is. Nu wil het ons voorkomen, dat de hooge militaren niet voldoende begrijpen, dat men in den modernen staat „den man" niet bui ten deze ideeën kan houden. Zij willen-blijk baar' „gehoorzamen quaiul memo". Ook zelfs wanneer zoo'n ongunstige opinie gemeengoed is geworden. Doch dat is naar het inzien van den beschaafden burger onmogelijk, zoo het ai gewenscht ware. Wanneer de burger weet, dat de toestand zóó slecht is, dan kan men hem als soldaat niet. ineens die weten schap ontnemen. Hier is geen sproke van verwatering of vertroebeling door politiek van de burgers, hier is gemis aan gezond de- mocratisjh inzicht bij de bevel Voerenden, wanneer zij onder zulke omstandigheden toch hooge eischen aan tucht mcenen te kunnen stellen. Wat ons dan ook in het artikel van generaal Snijders treft, het is dat hij deze cardinal? kwestie over het hoofd ziet. En wij achten deze fout symptomatisch. Bij enkele hooge militairen wij doelen daarbij niet op bepaalde personen vinden wij zoo reactionnaire neigingen, men wil te rug, men wil de burgerij buiten het leger hou den. Doch dat kan niet meer. Dat kan niet meer m het moeras, dat zou te gemakkelijk zijn. Een goede defensie moet rekening hou den met de ontwikkeling van den staats burger. Een goede defensie is onmogelijk zonder lint do eerbied voor de bekwaamheid der hoogero en hoogste officieren algemeen is, zonder dat men het bewustzijn heeft, dat er ook daar zoo goed mogelijk gewerkt wordt. Het is niet de bevelvoering alleen die ons in het moeras heeft gebracht. De politiek heeft zeer zeker ook schuld. Doch de schuld van de bevelvoering behoort niet te worden over het hoofd gezien. Men werkt in hooge militaire kringen nog veel met methode.-, die niet in overeenstemming zijn met de op vattingen van de beste, beschaafde, ontwik kelde, bezadigde burgers. Dat is bekend uit particuliere gevallen, die oiu> in het dage- iijksch leven ter oore komen, Dat is alge meen bekend geworden door de vele adressen over de verhouding tusschon commandcercn- do officieren onderling, welke de Staten- Oeneraal in de laatste twee, drie jaar be reikt hebben. Zonder dat ook op dit gebied krachtig hervormd wordt, zonder dat de hooge mili tairen zich beter met de moderne burgerlijke opvattingen vertrouwd hebben gemaakt, kan men hier geen beterschap verwachten. Na tuurlijk is een goede voorziening ran de mi- litiowet dringend noodzakelijk, natuurlijk hebben wij op dit gebied dringend behoefte aan stabiliteit en vastheid van koers. Doch eei'af wanneer do overtuiging algemeen is, dat de hoögère officieren in elk opzicht ge schikt rijn voor bun taak. zul men weer die strenge krijgstucht kunnen eischen, zonder welke een goede voorlxwiding van de defen sie van het vaderland ondenkbaar is. Men zal bij dien oiscli natuurlijk op groote moei lijkheden stuiten. De jonge XerierlamL-ehe milicien van tegenwoordig heeft vcelai een groote averrechtsehe opinio over zijn eigen bevoegdheid tot oordeelen over de opportu niteit van bepaalde maatregelen. Hij is in veel oprichten over het paard getild en vol zonderlinge gedachten. Het zai dus moeilijk zijn. Doch als eenmaal bevelvoering en alge- meeno regeling goed zijn, zal men veel van hem kunnon eischen. Terwijl nu Tuten wij niet to vee! zeggen nu het soms wel lijkt alsof Hannibal voor de poort staat en er een nieuwe periode van radeloosheid, redeloosheid en reddeloosheid zal aanbreken. paard njet voort wil, dan "kunnen wij elkaar nog eens nader sproken, dan beit Ik tot iedere concessie bereid." Zij boog haar slank figuutdje tot haar neef over en stak hem met een betoovereml lac.hje de hand toe: „Willen wij voerloopig een wapen stilstand sluiten?" Maar Max Wildttng deed of hij de toe gestoken hand niet zag. 't. Was of zi] onverdiend een zweepslag gekregen had haar geheeio persoon kwam in opstand haar gezicht trok 'zenuwachtig zij beet zich op de lippen. fff et verstoorden blik zag zij hem van uit de hoogte aan. „Dan niet," mompelde zij, haar lippen trilden van ergernis- Mot strakken blik tuurde zij in het donke.ro bosch. En toch scheen /rij niets to zien, niets in zich on te riemen. Afwezig was haar blik. En de lange rit had haar go laat met een donkeren blos overtogon. Zij spraken geen woord meer. Met con korten afscheidsgroet scheidden zij. Omringd door een heele schare van ja gers, rood Edeltemt op haar zwarte merrie naar de plaats van bijeenkomst. Zij had geen afspraak gemaakt met haar neef. Hij scheen geen deel te nemen aan do jacht. Op het. laatste oogenblüc, toen de jacht stoet zich reeds in lm weging stehlo, zag zij hem aankomen. 'Maar Max Wilriung scheen zijn nichtje niet op te merken. BINNENLAND. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit van 8 dezer is nnn den heer A. M. Kollewijn, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van kanselier aan het consulaat-generaal der Nederlanden te Singapore, en is nis zoodanig benoemd, met ingang van opgemeklen datum, de heer II. Coorengel, laatstelijk eerste-klerk nnn do Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Minister Heemskerk op het Loo. Men seinde gisteravond uit Apeldoorn: Minister Heemskerk arriveerde hier met den trein van 8 uur 30 en begaf zich naar het Loo, teneinde een conferentie te hebben met 11. AI. de Koningin. De chef van het ko- binet van II. AL de Koningin kwam met den trein van G uur 51 alhier aan. He opening der Kamers. Naar «ij uit goede bron vernemen, staat liet. nog vobtrekt niet vast of de Staten- Generaal dit jaar ai dan niet door H. Af. de Konigin pcr-oonlijk zullen geopend wor den. („Residentiebode.") De roede Dinsdag. In afwachting van uudetc bepalingen om trent het dragen van uniform Weeding buiten dinenst, is aan het personeel der postorij en telegrafie, streng verboden aan de betooging op den zoqgcnaanulcn llooden Dinsdag (19 September a.s.) deel te nemen iu dienst- kieeding. Alen schrijft ons In politieke kringen wordt hot besluit, dnt Hare Majesteit de Koningin niet in persoon de zitting der Staten-Generaal zal komen openen zeer ongunstig beoordeeld. Veronder stellende, dnt minister Heemskerk fftire Ma jesteit daartoe geadviseerd heeft, schroomt uum niet, hem daarvan een scherp verwijt te, maken. ATen kan zich toch niet ontveinzen, dnt het den indruk maakt, alsof dit afwijken van den regel door vrees werd ingegeven. Tlootoefeningen. He. AD, Ht'om.-kerck, Koitcnuer, Evert- H'ii en Gelderland en drie gioopen groot- incdei torpedobooten zullen in het tijdvak van 18 tot en niet 2Ü September a.s. de gewone gecombineerde oefeningen houden op de kust tiixschen Texel en Katwijk, waar mede tevens gepaard gaat een oefening in het seinen en den berichtendienst door de mili taire kustwacht posten op bovenbedoeld kust- gcdeche. Een lntex view. De Berlijnsehe correspondent van het „lldbl." seint d.d. to Sept.: Heden vertoefden Prins Hendrik en diens adjudant kapitein jhr. Van Suchte- len van de Haere te Berjijn. Een medewerker van de „Vossische Zeit- Itmg" had met den heer Van Suehlelen een onderhoud. Er werd gesproken over de militaire maatregelen,' welke Holland getroffen zou hebben. „Al deze [vruchten zijn onwaar en zijn ontstaan, door de Nederlandsche manoeu vres, die in de afgeloopeu week begonnen zijn," zejde de heer Van Suchtoïegl „lk heb mijzelf overtuigd, hoe kalm hel hier bij u is en bij ons is het even rustig. I>u manoeuvres iu dit jaar ver schillen in geen enkel opzicht van die in andere jaren. Zij zijn niet grooter en zijn geen dag vroeger begonnen dan gewoon lijk. Dit feit, geloof ik, spreekt voor zich zelf."' Daarna kwam liet gesprek op het be richt, dat de Koningin dit jaar de Troon rede niet zal uitspreken. Aolgens den hoor Van Suchtelen van de Haere was dit niets v «'wonderlijks. „Eerstens is do Koningin niet verplicht tot het voorlezen van de Troonrede. Twee jaar geleder, liet H. Al. het ook over aan den minister-president. „De Koningin volgt gewoonlijk de ma- Edeltrant voelde zich dcjpr 'deze ver loochening diep beleedigd. Al haar fierheid kwam in haar in opstand. Wek to het niet de algemeene bewondering opdat zij een jachtrit durfde wagen op haar vierjarige volbloed merrie? En hij alleen wilde haar moed niet erkennen? Ha, ha! nu jubt nog liever; zijn houding tegen over haar staalde haar wil en jjacg het bloed krachtig door haar aderen. Hè, hoe heerlijk, het was of de inspanning haar lichaam meer "kracht verleende. Zij wil de zegevieren over iedere moeilijkheid, hef mocht ko<ten wat het wilde. Iedere spier, iedere zenuw was strak ge.spaiuien, in haar zwijgende zelfbeheersclring. Kon zij aldus niet ieder gevaar trotse eren Ook A lax Wildung zag de energie, die haar lichaam tot uiterste krachtsinspan ning noodzaakte, met innige bewondering aan. Als een persoon, die iedere levensom standigheid het hoofd liiodt, zat zij te paard, licht en toch met verwonderlijke kracht. Snuffelend, met groot verlangen den doodvijand te mogen vervolgen, zocht de troep jachthonden naar het spoor van den vos. En eenmaal dat spoor gevonden hebbende, volgden zij het in hartstochte lijke vaart. Steeds met hel deel voor oogen, volgde Edeltrant Karisius op 'eenigep afstand het spoor van een paard, dat uitstekend sprin gen kon. noouvres. Zij brengt al dien tijd door in de verschillende hoofdkwartieren en op het veld. Wanneer dan de manoeuvres voor- bij zijn, gevoelt H. AI. zich natuurlijk moe en trekt zich terug op het land om uit te rusten."' Of de Troonredo iets bevat dat do Ko ningin liever niet voorleest? vroeg daarop de journalist. „Zonder de Troonrede tc kennen, kan ik verzekeren, dat dit niet het geval is," was het antwoord. „Zoekt u geen politieke beweegredenen, noch iets van anderen aard achter do be sproken feiten?"' „Het is zooals ik u verzekerde." Hiermede was het interview afgelopen. De pest op Jam Een regeeringstelegram van gisteren, be treffende do jiestgcvallen gedurende do weck van 612 September voorgekomen op Java, luidt A f d e e 1 i u g Af a 1 a n g16 pestgeval- len 15 dooden. K e d i r i. Eón doodelijk geval. M a d i o e n Eón nieuw geval, 3 dooden, Statenverkiezing. Bij do herstemming in Rotterdam, ter verkiezing van een lid van do provinciale staten '(vacature-Kalk) hoeft mr. A. de Jong, do anti-revolutionaire candidaat, 3230 stemmen behaald, en de heer H. Spiek man (S. D. A. P.) 3112, zoodat dus eerst genoemde gekozen is. WeüiöTulerabenoemlng te Botterdam. De Itolterelamsclie Gemeenteraad hoeft gisternamiddag lot wethouder benoemd in de vacature-Buskens den lieer It. Stule- meyer, die de benoeming heeft aangeno men. Het college van Burgemeester en Wet houders is nu weer voltallig. Scheepvaart. Eon telegram nil London dd, té Sept. luidt: In de heden gehouden vergadering dor Noord-Atlantische Sehecpv. maatschappijen is besloten de Vrachttarieven met 10 °,o tc verhoogen. Deze verhooging wordt30 dezer van kracht. In goed-ingolichte kringen te Berlijn, meent men te weten, dat do onderhande lingen tot verlenging van de Noord-Atlanti sche passagiers-pool, niet vóór den afloop van het contract (30 September), zullen worden hervat, doch dat in het begin van November een nieuwe bijeenkomst te Londen zal plaats hebben. Het is niet waarschijnlijk, dat iu de maand Oct. een concurrentiestrijd zal uitbreken, daar wel _alle belanghebbende maatschappijen van do onmisbaarheid van een bindende over eenkomst in de groote vaart overtuigd zijn. Dientengevolge is men ook van mee ning. dat de onderhandelingen over de Zu id-Amerikaan sche passagier-spoel, die, overigens geheel van do Noord-Atlantische ia gescheiden, nog niet voor goed zijn af gebroken. 1 Een belangrijke aankoop. Na een gcheirno zitting van ongeveer één uur heeft de Ilaagsche gemeenteraad be sloten, op voorstel van wethouder Lely, tot aankoop van „De Wildhoeve" een grond bezit van 44 H.A. groot, gelegen in de Westduincn, voor don prijs van f0,80 per Al.2, dus voor ongeveer f300.000 in totaal. Onder de 5 tegenstemmers waren de wet houders Simons en De Wilde. B. en W. achten het bezit van dezen grond gewenscht in het belang van de uitbreiding der ge meente iu de richting Loosduinen. De winkelsluiting te Amsterdam, In het gisteravond verschenen Gemeente blad wordt 'door B. en AV, van Amsterdam mcdedeeling gedaan van de afkondiging van de verordening op de winkelsluiting. Bij de verordening teekenen B. en W. het volgende aan: „Zijnde deze verordening aan do Gede- Als eerste sprong een hek. Zonder eenig bezwaar was Dorrit er over. Op eenigen afstand volgde een horde. Ook dat ging zonder bezwaar, ofschoon de merrie er met een onhandigen sprong overheen kwam. Edeltrant trok de teugels wat korter aan en dreef haar vooruit. Ja, zo wist wel dat, hooge hindernissen haar niet. afschrikten. Alaar slooten! Voor slooton had de merrio een haa,t onovcnvinnolij- kt-n angst. Ha, daar komt er een aan! Verscheiden» paarden waren reeds te ruggedeinsd voor die breode stoot. Sommi gen maakten rechtsomkeert. In hooge bo gen raakte de ruiter het vochtige gras maar even aan als hij er overheen wil de en zijn paard van een andere incoming was. Edeltrant ging achteruit en liet liet ge bit zoo los mogelijk. De stoet bewoog zich met matige snelheid voort. En toon -- eenige meters voor de sloot klapte zij even met dc tong voorwaarts ging hij over do zoo vaak geweigerde hin dernis hoen. Kort voor den sprong trnr.M- to het dier van de te/upds los te komen en schudde niet-het hoofd. Een oogenblik wjlde zij het gebit los laten en anderen hot veld ruimen door op zijde to gaan; dit was echter slechts een enkel oogen blik, want een geoefende 'hand deed de karwats reeds zwiepen door do lucht. Door een plotselingen schrik voorwaarts gedj-o- putoerde Staten van Noord-Holland vol gens hun bericht van den 12en Juli 1911 in afschrift medegedeeld en door dat Col lege aan Hare Majesteit de Koningin ter vernietiging voorgedragen, zonder dat bin nen den tijd van twee maanden eenige beslissing van Hooger Bestuur tot schor sing of vernietiging der verordening is ge volgd, zoodat overeenkomstig art. 70, 2e lid., der Gemeentewet moet worden aan genomen, dat er voor schorsing of vernie tiging geen redenen bestaan. „En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoort, den loden September 1911." Dido Internationaal Congres tegen bet alcoholisme. Vrijdagmorgen werd de congreszitting to 9 urn- door Minister Talma geopend, ten- eindo aan do orde te kunnen stollen het vraagstuk der G on su 1 la t i o- Uu reaux voor Al coholisten, waarvoor Dinsdag do tijd ont broken had. Ds. K. II. Bonman van Am sterdam, een der leiders van het daar be staande bureau, en Dr. Schellmnnn van üusschlorf, deelden hun ervaringen op dit gebied mede. Uit deze inleidingen bleek, dat ook zonder asylbehandeling zeer veel voor de alcoholisten gedaan "kan worden. In de discussie werd er nog op gewezen, dat de eigenlijke onüioudingspropraganda hoofdzaak moet blijven. Om 10 uur begon de rij inleidingen over het alcoholgebruik in de koloniën, waar voor 4 inleiders waren ingeschreven. Alet groote belangstelling werd do inleiding ge volgd van Dr. Hans Pauscbe, officier van gezondheid in het Duitscho koloniale le ger die vertelde, van zijn reis door de wildernissen van Afrika, op welke reis de grootste vermoeienissen doorstaan waren zonder dat alcoholica was medegenomen, ja, misschien wol juist daardoor. Zeer interessant waren ook dc mcdcdce- lmgen van den assistent-resident AVal- beehm, die aantoonde, dat het drankge bruik onder do inlanders op Java, dreigt too to nemen. Voider werden nog inlei dingen gehouden door Ds. Baauws, uit Rotleidam, en Baron Du Teyi uit Parijs. Het volgende congres zal in Alilaan ge houden worden. Het Rotterdamsche stadhuis Onze correspondent to Rotterdam seint: Eenigen Lijd geleden deelden wij reeds mede, dal prof. Ilenri Evers, te Delft, ge reed gekomen was met een voorontwerp voor den nieuwen stadhuisbouw, dat als leiddraad zou kunnen strekken voor een vanwege het gemeentebestuur nader uit te schrijven prijsvraag. Een heden verschenen uitvoerige memo rie van B. en W. geeft ons thans te dien aanzien nadere bijzonderheden. In de eerste plaats blijkt hieruit, dat do bedoeling der opdracht aan prof. Evers is geweest een plan van indeeling to ver krijgen, jen aan de gewonschte situatie de vereischte en op liet beschikbaar terrein te vinden ruimte, en eindelijk van de kos ten nader op de hoogte te komen. De zoo genaamde Raadhuiscommissie is er van uit gegaan, dat, waar besloten is tot de stich ting van een nieuw stadhuis, de bouw daarvan in overeenstemming moet zijn met de beteekenis onzer groeiende stad. Eenorzijds verlangde de commissie de noodige ruimte voor de gemeentelijke ad ministratie, anderzijds moest op Ren voor grond treden, dat hel Raadhuis naar bui ten heeft te represonteeren, jzoodat bouw orde en inrichting moeten doen zien, dat men te doen heeft /net het gebouw waar het stadsbestuur vergadert en /retell, en waar dit bij voorkomende gevallen zijn gasten ontvangt. Voldoening aan dien tweeledigen pisch heeft, in verband met ligging en vorm van het terrein, prof. Evers er toe geleid, om een indeeling aan te geven in twee ge deelten, gescheiden door een binnenplaats en zoodanig verdeeld, dat .men verkrijgt een voorbouw aan den Coolsingel, die liet representatieve gedeelte omvangt, en waar ven, nam het dier een Hinken sprong en en was over de gehate sloot heen. „Verduiveld prachtig I" Aiax Wildung kon deze uiting van eerlijke bewondering niet weerhouden» Ais aan elkaar gesmeed vlogen paard en berijdster over de groene weide. Het jonge meisje verroerde zich niet. Prach tig, volmaakt rustig, zat zij in het za del. Geen enkele maal trachtte Dorrit zich te verzotten. Steeds onderwierp zij zich aan haar berijdster; die haar met haar ijzeren wil, maar zonder een spier te ver trekken, dwong over iedere sloot heen. te springen. De vos was gevangen.. (Ie jacht was af- ge-loop en. De vroolijkc jngerskreet: Halta li! hallali! weerklonk door de lucht, luier der ovenviimaais van allo hindernissen hechtte vol trots de groene eikenblaih ren met ontldoote band aan jas of pet. Met stralende oogen kwam Edeltrant haar neef tegemoet. „Gewonnen!" riep zij met ix-n vrootijk gezicht, dat zonder ver hit te wezen van inspanning, niets dan reine viougdo en wellust uitdrukte over het verrukkelijk jagen over velden en welden, over het alles overtreffende ge not van de jacld, in galop over de groe ne weide naar den herfst waaneer do natuur zich tot ontvangst van den win ter tooit met haar [raaien, bonten bla derdos. - ;j jij voor dus zoowel uit- pis inwendig hoogo architectonische on decoratieve eischen wor den gestold, terwijl zich in eenvoudiger bouwoi'de daaraan kan aansluiten hot ach tergedeelte, dat voor diens tb ureattx is lp», stemd. In den voorbouw hooft do ontwerper zich een middendeel gedacht, gevormd dooreen ruime vestibule met trapopgangen, waar langs men do hoofdverdieping en de in een torenbouw overgaande halruimte be reikt, die van alle zijden door hoofdver- trekken worden omgeven. Ais zoodanig wordt aan de achterzijde dier torcnhal aan gegeven de Raadszaal, met leeszaal, Wl verder toebehooren. Voorts zijn om de hal gegroepeerd een vergaderkamer voor B. en AV., groote zalen voor trouw- en receptie- gelegenheid; terzijde van dat middendeel is een kamer voor den burgemeester, waar aan zich aansluiten de vertrekken voorde wethouders. Het blijkt voorts uit de uiteen zetting, dat men in het nieuwe Raadhuis, behalve do secretarie, de bevolkings- en belastiugbureaux hoopt te bergen. Na overleg met den rijksbouwmeester die het nieuwe jiostkantoor ontwerpt, zal voor den Stadhuisbouw beschikt kunnen worden over een gcvetiircedte van 85 mo tor, zoodanig, dat liet gebouw aan weers zijden vrij staat. De diepte zal 101 meter bedragen. Ter breking van de gevellijn is een 35 meter broede middenbouw voor uitspringend gedacht. De kosten berekent de heer Evers op 3'/z a 4 milliocn. De commissie heeft onderzocht of't mo gelijk was, door bijv. enkele bureaux to laten waar zij waren, op die som uit to zuinigen, doch zij is eenparig van oordeel, dat misplaatste zuinigheid moet worden uitgesloten, terwijl besparing bijvoorbeeld op het gebruik van natuursteen door imi tatie of minder goede afwerking niet in aanmerking mag komen. i Eindelijk blijkt, dat in den broede uit voerig is besproken, waarbij in aanmerking kwamen de opdracht aan den bouwmees ter, een open en een besloten prijsvraag. Tot dit laatste adviseert de commissie, en met haar B. en AV, Zij maakten de beslo ten prijsvraag aldus, dat een nader te be palen aantal Nederlandsche architecten zal worden uitgenoodigd een plan voor den bouw van het nieuwe Raadhuis in te zen den. Prijzen zullen niet uitgeloofd worden, doch ieder, die aan liet verzoek voldoet, krijgt een vooraf te 'bepalen vast en gelijk honorarium. Daartegenover blijft het go- mecntebesUuu- vrij, al of niet zijn keuze op een der ontwerpen, die alle zijn eigen dom worden, te bepalen, A[et, de beoor- decling zal een jury worden belast. Prof. Evers stelt zijn plan-iudeeling tor beschikking der uilgenoodigde bouwkundi gen, maar heeft voor zichzelf het recht gereserveerd om zijn gereedliggende voor ontwerpen aan de beoordeeling der jury te onderwerpen. Kunst en Wetenschap. De vrouw in de XXate eeuw. Alet October a.s. zal le Utrecht, onder hoofdredactie van Alej. Mr. P. Ncnnstiehl, een weekblad voor de Vrouwen verschij nen, onder den titel ,,De Vrouw in Je XXste Eeuw". Aledewerking is o.a. toegezegd door: Mevr. Dr. .1. van den Bergh van Eijsin- gu-Elias, Alej. C. At. lteaojon, ülevr. AV. Drucker, F ran Flauiu-Kaptcijn, Alevr. A. van Gogh-Kaulbach, Alej. At. Ilrijiien, Alej, Mart. G. Kramers, Alej. A. Polak, Air. AA. II. AI. AVerkcr, Mej. C. Wichmann e. a, In dit weekblad, zullen in de verschil lende rubrieken: „De ATouw en haar AVettelijke Rechten", ,.De A'rouw en de Ar beid", „De Vrouw en het Vereenigings- wezen", „Dc Aftouw en dc Gemeente', „De Aftouw in verband tot Letteren, Kunst en Wijsbegeerte" en „De Vrouw en do Geschiedenis en Sociologie" onderwer pen do vrouwenbeweging betreffend, worden behandeld. t 1 „AA'uk het niet heerlijk?" juichte zij hem toe. Tegenover dezen stellenden blik scheen alle bitterheid van zijn hart in het niet te verzinken. „Er is toch niets ter wereld dat zulk een genot overtreft oen jacht op een volbloed paard vindt je dat ook niet? Ach. ik houd toch zoo veel vim myu lieveling." „Ik ook!" lachte hij, zijn blik borend in den bare. „Ik houd toch nog meer van volbloed ras in vrouwengedaante. Edel geloof je wel, dat ik niets ter wereld zoo zeer liefheb? Kan je je niet voorstellen dat wij als menschc-ii van den zelfden smaak, echte volbloed nionschon, vurig van aard, een heerlijken genotvollen rit door het gansche leven zouden kunnen wagen? Ik meet nu mot een andere maat dan vroeger. Een volbloed paard staat toch veel hooger en kan niet met een alle- daagsch dier vergeleken worden." „Als een /lichte en toch sterke hand een edel ra-paard bestuurt, gehoorzaamt het zondm- eenigen twijfel,'1 antwoordde Edeltianl met een ondougendon blik. „Dan springt hij zetfs over de breedste slooten en geeft zich' gaarno zelfs levenslang over aan een fieren ruiter, zooals de heer Max AViklung is." En meer nog dan haar woorden spra ken haar stralende oogen, die nu niot koel meer waren, toen /.ij hem aanzag- Zij had in hem haar moester erkend. na WWBmw min^—TiTinwa—po—bw—a>—atawwi. uir» i ==S!5

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6