64"* Jaargang zondag 17 September 1911 No. 13715 Derde Blad. Het gouden haar. FRANSCHE BRIEVEN. ALLERLEI. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dageljjke,, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Vooï S c h i e dani en Vlaardingen 11.1.96 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijko nummers 3 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlentiön voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór etn uur aan hot Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels f).0.92; iedere ragel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zrj innemen. Advertentiea bij abonnement op voordeelige Toornaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Z a te rda g a v on d verschijnen, worden zoogenaamde kleine advortentiön opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. tnteraommunale Telefoon No. 103. PARUS, 11 Sept. 1911. Lu weerwil vun de warmte toont de I'u- rijzenaai', en In het algemeen de Frunseli- jtitm, zich kalmer en bezadigder dan ooit te voren. En dit is een verschijnsel van bui tengewone betoekenis cu groot gewicht in dagen, waarin de politieke en ook do soeïaie horizon, steeds door, met onueeiswoiken be dreigd worden. Daarentegen is het feit op zicli zelf uiterst zeldzaam en moeilijk te ver klaren, wanneer men bedenkt dat bijun alle revoluties en politieke stormen in Frankrijk plaats gehad hebben, op oogenbiikkon, dat liet er buitengewoon walm was. Men denke slechts aan do Juli-dagen. Than» integendeel, terwijl de thermometer aiie records s'-ual mot evenveel gemak als de avialours die tot meer dan vier kilometer verticaal de lucht ingaan, thans; nu iedereen prikke'b.'uirder en dril- tiger is dan in gewone zomermaanden, thans legt, terwijl het Duitsche gevaar meer dan ooiL dreigt en terwijl de Pangermanisten hoe langer zoo overmoediger worden, du lfranselt, ijimi een zelfbeheon-climg aan den dag en geeft hij blijk van een niet van fierheid ontldoote kalmte, ue'ku bij hein onbekende eigenschappen uaieii. Zonder te trachten dozen ommekeer in 's mans karakter te veiklarun, meen ik dat de Mugelsch-Eriuisehe entente er niet geheel vreemd aan is. Niet alleen is de zekerheid van den bijstand der Engelseiio v'oot in slaat iemand zelfvertrouwen te i-ehcnken, maar ook kan do voortdurende voeling mei bedaarde en ileiniuitieke Britten invloed hebben op de zenuwaclitiglieid van den bondgenoot aan de/c zijde van het Kanaal. Toch mag men daaiom niet allen lof onthouden aan den Framdinu» zeiven. 1 fij .-eliijnl zich inder daad meer en meer tot deugd te schikken ua de harde Ie*, die hij in 1870 gehad heeft. Meer lil meer gaat hij inzien dat opge wonden redevoeringen niet genoeg zijn om de overwinning le schenken, doch dal er in de eerste plaats in Mille gewerkt en voorbe reid behoort te worden. Hij weet dm dit kül.-ie thniis hel geval geweest i.~ en dat •stemt hem zoo niet tot guru-tlicid. dan toch tot kahnte in hel gevaar. Dat hij zicli zelf op dit punt niet een weinig oUT*cliut z,ou ik niet willen beweren. Pessimisten, die van nabij gade geslagen hebben hoe gebrekkig in Frankrijk de ndministalie is van Je meeste takken van openbaar Bestuur, moerien dat het, in zijn leger wel niet veel beter gesteld zal zijn. Doch de categorie dezer mopperaars is samengesteld uit min of moer afgunstige vreemdelingen, uit anti-militaristen en uit deden die, vóór alles, tot de legeering.-oppo- sitie behooren. Aren moot rekening houden met hun anti-gouveriieinonlede partijdigheid. Do groote ma.=.-a blijft, van luim' kant, vér trouwen stel'en in het leger, gelijk dat haar Novelle van Georges d'Esparbès. heden door officieele personen afgeschilderd wordt. Zonder beslist oorlogzuchtig gestemd te zijn (wunt geen nieitsch iu Frankrijk wil oorlog, uitgezonderd eenigo politieke avontu riers) verkeert de FraiLsehman derhalve op het oogenblik in een stadium, waarin luj, niet meer aan toegeven of terugkrabbelen denkende, met bedaardheid en zonder eenigen weerzin het zwaard zou trekken, indien dc houding der Duitseliers dit hij voortduring loodzakelijk of wen.schelijk maakte. Van Beuispanieken, gelijk er van du weck te Berlijn heelt plants gehad, heeft men dan ook ditmaal te Pm ij» niets gemerkt. En ieder weet dat de Beurs, voor het minst, een even goede barometer f? voor dc po'itieke itniodrer als het instrument van Torricclli voor den tui» omringenden dampkring. Sum ma Miinmarum is een betrekkelijk en gema tigd optimisme, wat Frankrijk's oogenblikke- lijko positie betreft du.s geoorloofd en zelfs uilige wezen. Doch e.r bestaat éón eategorie, die vo'j- -trekt niet optimistisch gestemd is en men kan de/«' geen ongelijk geven. Het zijn de Fransche luiihinoedem, die met een beperkt, althans vast, budget haar huishouden moeten bir-turen. De duurte der levensbehoeften wordt inderdaad schrikwekkend en de troe belen, die overal in het Noorden Sn Frank rijk zijn uitgebarsten, zijn in de, eerste plaats hul gevolg van dien eeonoinischen toestand, welke dooi' de Regeering door allerlei kunst middelen verzacht zid worden, doch die niet temin nog wel eenigen tijd zal aanhouden. Nog oneindig meer dan de zon, de zonne vlekken of, gelijk anderen meeneu, de ko meet, hebben de leden der Confederation du Travail die troebelen in de hand gewerkt en aangestookt. Indien haar zendelingen en in liet bijzonder de befaamde cal, op zijn manier, zeer welsprekende Yvetot geen redevoeringen waren gaan houden iu bedoelde departementen en indien het grauw en de handlangers de hand niet in het spel hadden gehad, zoo on getwijfeld hel, iu de twintigste eeuw ongo hoorde, feit niet zijn voorgekomen, dat de -tad Manbeiige haar poorten heeft moeten duiten en lniar bruggen ophalen ten einde de bewoners tegen liet aanrukkende leger van mod'Tii kaas- en broodvolk te beschermen. Te Parijs, waar de prijzen niet minder hoog gestegen zijn dan in het Noorden, heeft men trouwens tot nu toe niets vernomen van een opstandige Liga van huismoeders, hl de hoofdstad weet men welk vleesch men met de hoeren del' C. G. T, in de kuip heeft en daar i.s vooreerst op huishoudelijk terrein niet veel voor hen uit te richten. Dit neemt niet weg dat de Pnrijsehe ménagères even eoed steen en been klagen. Fm, grappig ge noog, betreft de kracht die uit haar mond het messi algemeen gehoord wordt, He snij boonen. Dij verschillende gelegenheden heb ik met vrouwen en dames uit ganseh verscheiden omgeving gesproken en het eerste wat men over Ix'doehl onderwerp hoorde, was: haricots, Monsieur, ils font vingt-trols sous la livro". Geheel en al onkundig in huis houdelijke zaken, liet die mededeoling mij meestal koud, hetgeen bij de groote warmte el een rooi deel is. Maar wanneer ik dan ernomen had, dat in gewone tijden genoem de populaire groente drie of vijf sous kost, moest ik erkennen dat er werkelijk leden au gramschap en bezorgdheid bemant voor 'én huisvrouw, die lutar kinderen en haar man .groenten" wil voorzetten, een schotel die te Parijs toch steeds nooit op overvloedige wijs genoten wordt. Gelukkig zijn de aardappelen goed van kwaliteit en niet bijzonder in j rij, gestegen. Daarentegen geeft een ander, a-bier zcpr kwistig gebruikt artikel nieuwen angst en reo/e, namelijk do -uiker. Een paar jaar geleden kostte zo 55 centimes liet pond en thans zijn de prijzen zóó, dat men binnen eenige weken den prijs van één franc tien, lus juist het dubbele verwachten kan. Vergeleken met de rampen, welko een oorlog in onze dagen zou baren, zijn de hooge prijzen van sommige levensmiddelen, hoe on aangenaam en storend ook, slechts misères, waaiop niet gelet mag worden. De Fransche rouwen weten dit wel en kunnen zich dus .-oorioojiig gelukkig rekenen dat, volgens de natste berichten, liet jjevanr daarvoor be- zwoien .schijnt. Alleen do feministe, journa- inte en waarschijnlijk nog menig andere ,Ltu" meer, die iu 't Zuiden vun Frankrijk en collega (Anin Lv) uit Toulouse, tot een luel heeft uitgedaagd (duel, dut deze wij selijk heeft afgeslagen, dual* er voor hem iu ik geval slechts oneer mee te beladen was), zaf het misschien betreuren dat het ditmaal nog niet tot een treffen Uisseheu Frankrijk en Duitsehland komt. Evenzoo zij, die ids Ju nius in de „Echo dc Paris" aan de opvoe dende kracht van den oorlog gelooveti. Die opvoedende kracht moge al bestaan en in dc wereldhistorie vaak uitstekende gevolgen ge had hebben onmisbaar is ze geenszins voor het menschelijk geslacht, dat nog tal van andere elementen in zich heeft, om, geestelijk zoowel als stoffelijk, naar hoogcr te streven. Do Frausdien zelf in dc eerste plaats heb ben dit op verschillende tijdstippen van hun Historie getoond en het is een bewijs van hun tegenwoordige bezadigdheid dat zij niets liever wenschen dan daarmee voort te gaan. JUVENIS. 1. Ik stond met mijn vriend Douglas op de brug van do kleine stoomboot, welke ons naar Rochcs-Douvres zou brengen. Een wei nig terzijde was de mooie vrouw van Don glas verdiept in een gesprek met den in spec leur Pierre Loma He. Mijn vriend had ik sinds jaren niet gr zien, en ik was ook niet bij dc voltrekking van zijn huwelijk tegenwoordig geweest. Ik wist alleen, dat zijn vrouw Aland beetle, 23 jaar en de weduwe van een rijken Nieuw- Zeelandor was, wiens jacht aan de kust van Frankrijk strandde. Aland, dio uitste kend kon-'zwemmen, was do eenige van de opvarenden, dio zicli had welen te redden. Hij li vriend was op haar verlierd gerankt en met haar getrouwd. Zij maakten hun huwelijksreis naar Frankrijk oil nadat zij do grootste steden en hun omgeving had den bbzoclit, wilde de jonge vrouw eenigo vuurtorens aan do kust eens bezichtigen. Een vreemde grif van een jonggehuwde vrouw, maar vrouwen zijn dikwijls vreemd en Matul was zoo knap! Zo was ie. knap, haar schoonheid had iets botoovereiuls. Toen ik do bewonderende blikken zag dio Pierre Lomalle op de bekoorlijke ver schijning aan zijn zijde wierp, vreesde ik voojii hem. Do groene ondoordringbare oogen, dat raadselachtige lachje om de dunne stijf gesloten lippen, de zware goud blonde, vlechten in den nek, dio door drie groote scliildpadkammeu nauwelijks bijeen gebonden konden worden, waren wel in staat een jong mannenhart in vlam te zetten. Alijn vriend schoen dezelfde ge dachten te hebben, want dadelijk daarop ging hij naar de plaats waar de beide jonge lieden stonden. „Wat vertelt mijnheer Lomalle jou toch wel liefstö," vroeg hij. „0," zeido AIa.ud op verwijtenden toon „je hebt mijnheer juist bij iets interessants in de rede gevallen. Dat is niet erg be leefd van je. „Mevrouw wilde weten, wat ik de laalste jaren, dat do vuurtoren, onder mijn toezicht staat, beleefd heb." „Vertelt u ons dat eens," zei mijn vriend. Een nauwelijks merkbare trilling der oog leden, een licht blosje, verrieden alleen hot onaangename, dat do jonge vrouw onder vond bij het verzoek van haar man Zij gaf hem een Tikje op den wang. „Jo bent onuitstaanbaar, ik meende al tijd dat nieuwsgierigheid slechts eon on deugd der vrouwen was.Dus, mijnhee Lcnudle. „U kent Rochos-Douvros nog niet?" zoo begon de inspecteur. „De silhouette van do vuurtoren is zelfs hij mooi weer Ier tuiuwernood van hel vasteland af zichtbaar Ook thans kunnen we hem eerst óver een half uur zien. liet roode ges leen te, waarop karakter te verraden door de wijze, waar op zij roeken, kan een toeschouwer toch veel uit zijn opmerkingen loeren. Zoo heeft bijv. de man, die bij het roe ken zijn sigaar naar boven gericht houdt, een energiek, eerzuchtig temperament, is flink iu zaken, terwijl daarentegen de roe kcr, die zijn sigaar legen de km t.it vallen, een droomer is van groote plu-mm en heerlijke ideeën, tot welker uRvommg hij nooit de noodige energie kan vinden. Tusschen beiden staat de man. die rijn sigaar steeds horizontaal houdt. Hij heeft een harde, berekenende natuur met sterke karaktereigenschappen; ovcrhcerscheud is daarbij een onverschilligheid jegens dc ge voelens van anderen. Wie* zijn sigaar laat uitgaan en ze onder hot ruoken weer aan steekt, is eveneens een onverstandig per soon; do man daarentegen, die ze na het aansteken in blijde afwachting tusschen de vingers houdt, ert dio herhaaldelijk en liefkoozeiul het brandende einde onder zoekt onr te zien, ol' zo rustig brandt, is moeilijk tevreden te stellen, en kent veel persoonlijken trots. De verkwister, die ook niet overmatig zindelijk is in zijn per soonlijke verschijning en zijn gewoonten, bijt de punt van zijn sigaar af, voordat hij ze zorgvuldig aansteekt. Pijpenrookers, die hun pijp zoo vast tusschen de tanden houden, dat zij het mondstuk stukbijten, zijn hartstochtelijk en zenuwachtig, en ook meestal met zichzelf ingenomen. L)e verkwister, die bovendien liever den tijd doodt, dan zich inspant, laat zijn pijp over do onderlij) hangen, als had hij geen energie genoeg om ze te steunen. De man, die als vriend be trouwbaar is, stopt langzaam en metho disch zijn pijp en rookt ze gestadig, bijna werktuigelijk. DE SIGAAR ALS KARAKTER- VERRADER. Alen moest den hoeren, dio rooken, den goeden raad geven er acht op te slaan, hoe zij hun sigaar in den mond houden, want oen Engelscho dame beweert, dat zij de mannen kan loeren kennen alleen aan de wijze, waarop zij hun sigaar in den mond houden. Ofschoon de mannen, schrijft de scheijn zinnige dame, zich niet bewust zijn van do toren gebouwd is, verdwijnt bij Imogen vloed geheel. Alleen het bovenste deel, spits en slank als oen dolk, duikt uit de golven op. Thans zijd er drie wae,liters op den toren, maar in den tijd, waarvan ik ii nu vertel, waren er slechts twee. Om de veertien dagen werden ze afge lost. I'oches-Douvies is de meest eenzame cu verst verwijderde vuurtoren in het Ka naal en natuurlijk het meest blootgesteld aan storm en onweer. In den winter is hot bijzonder hard voor do mensehen, daar te moeien wonen. Zoo Ver het oog rijkt, mets dan hemel en pa tor. Alleen oudere, in het ambt vergrijsde mannen verdragen de eenzaamheid en al leen zij worden dan ook voor do bedie ning van den toren aangewezen. Ongeveer drie jaar geledon woonde op do toren als hoofdwachler een zekere Quoró, een oude vrijgezel, die met de zeo als liet waie scheen samengegroeid en zoo aan zijn eenzaam leven gehecht wa.s, dat men hem dwingen moest, den toren eens te verlaten en naar den vasten wal te gaan. Do tweede, wachter, Zardon gohcelen, was een jongo man van 26 jaar, vroolijk, leven dig, krachtig gebouwd. Hij had zijn laat- sten dienstplicht volbracht en was ge trouwd. Dit tweetal kou hot uitstekend sa men vinden, do oude monterde, zoo de jongeman een beetje neerslachtig of ver velend was, hem weer op en nooit heeft de een zich over den ander beklaagd. Iu liet laatst van Al aart hadden er zware imweders plaats, zoodat beide wachters niet op tijd afgolost konden wonlen. Wij maak- DE UITVINDING VAN HET ZEGELLAK. Evenals zoovele andere uitvindingen, was ook de uitvind: van het. zegellak het gevolg van het samen treilen van verschil lende, toevallige omstandigheden. In oude tijden zegelde men, zooals be kend is, met was. In het begin dor 17de eeuw werden intusse-lien ouwels gebruikt. Zij werden toen, evenals nog beden, in verschillende bonte vormen vervaardigd. In dien lijd leefde in Parijs een koop man, Francois Rousseau, die voornamelijk in chemicaliën handelde. In een üeccinber- nacht van het jaar 1G25 ontstond üi zijn huis een zware brand. liet vuur greep zoo snel om zich heen, dat het hem en zijn gezin eerst in het laatste oogenblik gelukte, zich te redden. Al zijn bezittin gen werden een prooi der vlammen. In den loop van eenige uren was het geheel een rookeiule puinhooj). De ongelukkige koopman zag, dat hij geheel geruïneerd was. Toen destijds deed men nog niet aan verzekeringen; om ton minste zijn geldkist te redden, doorzocht hij de vol gende dagen de puinhoopen. llij had ze ten ons echter niet over hen hozorsd. daar zij voor vier weken levensmiddelen bij zich hadden. Toen de zee kalmeerde, zoodat men do overtocht kon wagen, ging ik met de beide mannen, die de wachteis moeslen aflossen, naar Poches-Uouvros. Gewoonlijk stonden ze ons nabij den to ren te wachten, maar dien dag lieten ze nicls van zich hooren of zien. Ik sprong opgewonden aan land, gevolgd door de an deren. JL vreesde een ongeluk. Saai' er was geen enkele aanwijzing. De deur stond op een kier. Ik riep, maar kreeg geen ant woord. Ik slapte do wachtkamer binnen. Alles leeg, geen spoor van het tweetal'. Wat was ei- gebeurd? Do lamp had den vorigen avond nog gebrand. Vanzelf kon zij niet aangekomen zijn, dus moesten do beide mannen nog gisteren geleefd hebben. Er kon slechts een ongeluk in het spel zijn, dat gisteren had plaats gevonden. Een der mannen zou bjjv. in do zee kunnen zijn gevallen en de andere bij do redding mede verdronken. Ik stond te peinzen, toen een der man nen rao riep: „Hierheen mijnheer, ze heb ben elkaar gedood." En werkelijk, do beide lichamen lagen m het water op elkaar, de jongste had do handen om don hals van den oudste geslagen. Op beider gelaat lag een uitdiuk- king van haat en wildheid. Zij moesten al worstelend in de zee gevallen zijn en on der water den strijd voortgezel hebben. „l)ie moeten reeds „sinds Zondag dood zijn," zeido de man, „en vandaag is het Donderdag,'* i onder de werktafel gehad. Hieronder be vonden zich ook eenige valen zinnober en schellak en een kist. met hars. Nadat zij eenige verkoolde balken hadden opgeruimd, vonden zij de beschadigde tafel en de kist. |)e voorraad schellak en hars was verdwe mm, Schijnbaar was alles hl het vuiu opgelost. Inderdaad was het met her /number in een groote, roode klomp sa mengesmolten en het brandende mengsel door den ncergestorten muur verstikt. Het geld was in de roode massa gevallen en daataan blijven kleven. lloubseau en z\jn zonen zetten zich aan het werk om de geldstukken los te breken, to°n de jongste zoon plotseling uitriep: „Neen, maar zio toch vader, wat een mooi beeld van den koning op den roe den hoop is afgedrukt." Rousseau zag dadelijk, dat het een on gewoon duidelijke, mooie afdruk was van het goudstuk. Als flink man van zaken merkte hij al dadelijk, dat het toeval hem een belangrijke uitvinding had ter hand gegeven. Daar Rousseau wist uit welke stoffen de massa bestond, begon hij dadeLijk niet zijn proeven en werkte zoo lang, totdat bij eindelijk de rechte verhoudingen had gevonden. Toen liet hij zich metalen vormen ver vaardigen en goot, met behulp zijner zo nen, een menigte lakstaven. De invoering van het nieuwe artikel ging eerst zoo ge makkelijk niet. Toen kwam hem een gun stig toeval te hulp. De hertogin van Langue\ille weid eens ziek en de geneesheer verklaarde, dat zij veigiftigd was door het niet de tong aan raken van groene ouwels. Hierdoor vielen de ouwels in ongenade, en toen Rousseau zijri mooie, gejiarfumeerde lakstaven inden handel bracht, verworven zij algemeenen bijval, niet alleen bij do dames, maar ook bij den koning en Richelieu. Hiermede was Rousseau's uitvinding en zijn geluk verzekerd. Heeds het volgende jaar ver diende hij er 50.000 livres mee, een som, die belangrijk het verlies overtrof, door hem bij den brand geleden. WAAROM ZIJ NIET WOU. Zij waren te Alonte-Carlo, en, evenals alle bezoekers van dat bedriegelijk para dijs, vonden zij het Casino een plaats, die bezocht moest worden. Zij stonden aar zelend voor een van de tafels, totdat ten slotte de verleiding, om aan het spelrl el te nemen, te groot voor de dame w ,'d, ,,lk moet één honderd gulden u ag< u," sprak ze tot haar echtgenoot. „Geef me die, lieveling, en ik zal ze inzetten op het cijfer van mijn teeltijd; dan kan ik niet anders dan geluk hebben." De echtgenoot had veel lust om te wei geren, maar teil slotte moest hij natuurlijk toch toegeven, en zoo werden do honderd gulden ingezet op No. 24. Helaas! No. 36 bleek het winnende cij- Wie had 's avonds de lamp op don to ren aangestoken? Ik stond voor een raadsel. De boot werd teruggezonden om de jus titie met liet geval in kennis 1c stellen. En daar de boot in iglren geval vóór den anderen ochtend terug zou kunnen zijn, besloot ik den nacht op den toren te blijven. Niet alleen om do wachters gezelschap te houden bleef ik, ik hoopte iets to ont dekken, wat me opheldering over het tragi sche geval zou kunnen geven. De dood der heide mannen had me zeer aangegrepen, ik vermoedde een misdaad en wildo alles doen om deze op to helderen. Wanneer de sleu tel van heL geheim zich ergens bevond, dan moest dit in het dagboek zijn, waarin nauwkeurig wordt ingeschreven, wat er elk uur gebeurt. Als het nu maar niet ver dwenen was! Ik ging snol woe.r den toren binnen, het beuk lag op do tafel. Alet bevende handen opende ik het. Mijn haiulleekening op- bladzijde 34 gaf den datum van mijn laatste inspectiereis aan. De volgende bladzijden gaien slechts wind- en weerberichten, en' dan kwam or plotseling eon open plek. Acht bladzijden waren er uit gescheurd, vernietigd-p' Het geheim werd nog ernstiger. III. „Blijkbaar was or iemand in den toren gewoesl," zeido mijn vriend Douglas. „Dc naam van den persoon in kwestie

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 9