64*te Jaargang Zondag 1 October 1911 No. 13727 Tweede Blad Het „recht" van den sterke. Kennisgeving. Stads-Ziekenliuts. Het portretje. Deze courant verschijnt dagelijks, mot *itz*nderi»g va* Zoa- Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor. Schiedam en Vlaardiage* fi.LËS Jfeuaeo per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam ea Ylaardiage* 1® cent Afzonderlijke nummers cent. Abonnementen worden dagelijks aaagenomo». Advorlentiën voor het oorstrolgaad aum*«r jmRÖtt. <W vfir mt uur aan kot Buroau bezorgd zija. Bureau: Lange Havea N». 141 (koek Kerte Baren). Prjjs der Advortentiëa: Vaa 1—6 regels fl.0.82; iedere tegel mtm 15 cents. Reclames 80 cent per regel. Gieot® letters naar de plaat» die zij innemen. Advortentiëa bij abonnement op voordeelige Teecwaafdw. XtóeTev. hiervan zijn gratis aan het Bnroau ta bekome*. In fle nummers, dia Dinsdag-, Donderdr.g- en Zaterdagavond, veroohjjuf*, wordon zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prjjs van 40 tnft per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te volde»*. Intercommunale Telefoon No. 108. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op de arlt. 12 en 15 der Dtankwet, Brengen ter openbare kennis, dat bij hon een verzoek is ingekomen van de Wed. K. C. VAN DOORNNijs, om vergunning voor den verkoep van sterken in hei klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel, gelegen aan de Bakkerstraat no. 6; on herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verlecnen van dc vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 29 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. S1CKENGA. Aanbesteding. De Commissie van Administratie van het Stacb-Ziekcnhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 27 October 1911, aanbesteden de levering van 30 HECTOLITER AARDAPPE LEN, TEN DIENSTE VAN DAT GESTICHT. De monsters moeten op den dag der aan besteding voor 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. Do voorwaarden van aanbesteding liggen inmiddels aldaar ter lezing oj> iederen werk dag, des morgens van 9 tot 12 uur. De CornniL-sie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. v. VELZEN, Secr.-Pcnn. To Emden zijn twee hoeren gevangen gezet, die men voor Engelsehe spionnen hield. Deze hoeren waren met een jacht in do haven van Delfzijl gekomen, waren overgevaren naar Emden en hadden daar blijkbaar heel nauwkeurig rond gekeken. Dat laatste had de aandacht der Uuilsclic politie getrokken on de hoeren waren da dolijk in verhoor genomen. Intusschcn eenig bewijs, dat men hier werkelijk met spionnen te doen had, kon men niet krij gen, eenige aanwijzing was er ook niet. Men liet zo dus gaan, bespionneerde hen, nam hen nog eens gevangen en stuurde inmiddels een politicboot naar Delfzijl om eens te zien hoe bet jacht der hoeren er uitzag en of men met dat jacht of met den schipper iets wijzer worden kon. Doch tie schipper vertoonde geen neiging met de politie in nadere besprekingen te trede?), dc bestuurder van de politieboot had voor een Duitschen politieboolbestmmler opmer kelijk fijne rechtsbegrippen, zoodat hij niet „tóch maar" onderzocht recht of geen recht en zoo geschiedde het, dat do boot onverrichterzake te Emden terugkwam en dat men de hoeren wel bij gebrek aan bewijs moest loslaten. De heeren wérden los gelaten. liet spreekt van zelf, dat een cn ander velen Duitschers niet naar den zin is en laten wij or maar dadelijk bijvoegen dat liet velen Franschen en Engelschen evenmin naar den zin zou zijn cn dat zij evenzeer verontwaardigd zouden zijn. dat Delfzijl daar lag, als Emden Fransch, respectievelijk Engelsch gebied was. In dit geval hebben wij nu echter met Duitschers te doen en kunnen dus alleen op Duitschers de psyche van den groot- land-bewoner in dit opzicht bestudeoren. En wij kunnen dat werkelijk besludeeren, omdat wij van die verontwaardiging een manifestatie hebben in de „Deutsche Ta- geszeitung". Als dagblad beleekent deze courant wei;- Doch als orgaan van de agrarische jonkers, die nog altijd in Prul -sen cn dus in Duitschland een eerst; viool spelen, beteekent dc „Tageszeitung" wèl wat. In dit blad staat nu een als hoofdartikel opgenomen stuk van een graaf von Re- ventlow over deze kwestie. En uit dat hoofdartikel kan men den geest proeven van vele echt-Duitsche mannen gelijk die hoeren zich naar illustre Russische voorbeelden niet ongaarne noemen. Dc schrijver is hevig verontwaardigd, dat En gelschen de Ncdcrlanclsche kust als ope- ratiebassis voor hun spionnen gebruiken. Daaraan zoo meent lii; moet een eind komen. Wij (Nederland) mogen geen hulpmiddel voor Engeland zijn en die En gelsehe aanmatiging niet dulden welke aanmatiging nota bene hierin bestaat, dal twee Engelsehe hoeren met een jachtje in Delfzijl liggen. Zulke inenschen moeten wij over do grenzen zetten. Ook zouden wij die verdachte schepen kunnen onderzoeken. 'Doch voldoende is dit den hoofdarlikelaar niet. Wij moeten Duit- schc autoriteiten in onze eigen havens een onderzoek laten instellen dat moet ons maar eens gauw als onze plicht voorgelegd worden. Doch uit het verde" verloop van het artikel blijkt voldoende dat ook dit den schrijver eigenlijk nog niet voldoende is., Do Eemsmond moet Duitsch zijn. En ver moedelijk moeten dan Delfzijl en alle Ne- derlandsche plaatsen aan dien mond ook maar Duitsch worden. Wij willen heden niel op dezo kwestm ingaan. Evenals de Schelde heeft de Eoms haar kwestie, die nog volstrekt niet opge lost is. Doch wij hebben die kwestie heelemaal niet noodig om de enormiteiten van den heer von Reventlow tot haar recht te doea komen. Deze wil klaarblijkelijk Nederland dwin gen om iemand, die door den een of an dere Duitsche political!toiitcit verdacht wordt van spionnage, maar dadelijk over de grenzen to zetten. IiUusschen het is nog denkbaar, dat men menschen, tegen wie de ernstige ver denking bestaat, dat zij spionnon in een vreemden staat zijn, als ongewenschtc vreemdelingen over de grenzen zet. Doch nu denkt deze schrijver erover of het niet mogelijk zou zijn, dat wij om een mis drijf, dat hier waarschijnlijk niet straf baar is en in elk geval niet op de ge wone wijze is aangebracht, een instruc tie gingen openen en clan toch zeker de bewijsmiddelen en den dader maar aan Duitschland overgaven. En ook dit vindt de heer von Reventlow onvoldoende: het beste was, dat wij de Duitsche politie op ons eigen gebied huiszoeking lieten doen. Inderdaad maller kan het niet. Dat zou wat nieuws zijn, dat wij om een daad, die alléén Duitschland aangaat en die door de meeste Duitschers zelf ethisch niet als gewone misdaad wordt be schouwd, onze eigen souvereiniteitsrechten gingen opbergen en Duitsche politiemannen geven, die wij den onzen niet dan noode cn niet dan met vele waarborgen tegen misbruik toekennen: het recht om binnen te dringen in een bewoond huis of schip. Dat nu zulke gedachten opkomen in het brein van een of anderen onveranlwoor- delijkcn politiekcn tinnegieter, zou niets wonderlijk zijn. Doch dat een groote cou rant al is hot dan ook de „Tages 'eitung" z.ulke betoogen als hoofdar- uko 1 opneemt, is toch waarlijk wel tee kenend voor den geest van dit soort Duit schers, die, zoodra het sterke Duitschland met een zwakkere mogendheid in aanra king 'komt, dadelijk alle gedachten aan recht op zij zetten. En laten wij er weer bijvoegen: hetzelf de zou ziker evenzeer het geval zijn met zeker soort Franschen, Engelschen en t. q. Hon is er bij internationale verhoudingen nog zoo weinig aan gewond om met jeins- overwegingen te rekenen, wanneer men tot de machtigen der aarde behoort. ceren, van wie ten tot het Nederlundsch- Indische leger behoort en een marine-officier, do Volgende week Maandag naar Londen zal komen en den volgenden dag naar New- Castle zal vertrekken om de fabrieken van Armst rome te bezoeken. Nederland en Rusland. Reuter seint uit Petersburg De vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Nerntow, en de Nederlnndsche gezant, baion Sweeils dc Land as Wyborgh, ondet teekenden dc con ventie betreffende vederzijd.sche erkenning door Rusland en Nederland van mmni'oo/c vennootschappen, commercicele, industrieels en financieeJc maatschappijen. Men heeft wel eens beweerd, dat de Japanners do Franschen van het Oosten 2ijn. Dat kan in enkele opzichten zoo zijn, maar in andere punten verschillen zij toch grootclijks van elkaar. Al liocl spoedig, na de geboorte, zal oen Fransch meisje de handjes uitsteken naar een spiegel om baar lief gezichtje en bevallige bewegingen te bewonderen. Deze aangeboren liefde voor dit voorwerp wordt grooter, naarmate het kind zich ont wikkelt, en voordat het meisje haar ze ventiende jaar hoeft bereikt, is haar hoog ste ideaal zich te bewegen in een kamer vol spiegels. In het Japanschc dorpje Yowenski daar entegen was een spiegel een geheel on bekend iets en de meisjes wisten niet hoe ze er uitzagen, behalve als zij door haar beminden haar schoonheid hoorden be schrijven. Nu gebeurde het eens, dat een jonge Japanner, die dagelijks voor een jnrinska liep, op straat een klein spiegeltje vond, dat waarschijnlijk aan een Engelsehe toe- .riste had toebehoord. Hel was natuurlijk voor den eersten keer, dat Shiki Tsum zoo'n ding ,zag. Hij keek er zeer aandachtig naar, en tot zijn groo te verbazing zag hij een bruin gezicht met een paar pittige oogen, waarin een uit drukking van angstige verwondering stond te lezen. Sliiki Tsum ging op zijn knieën zitten en keek er hoogst ernstig naar en Huis- terdo toen bij zichzelf: „Het is mijn va der. Hoe kan zijn portret hier gekomen zijn? Is het misschien de een of andere voorspelling?" Voorzichtig borg hy zijn schat in een doek en stak het in den zak. Toen hij 's avonds naar huis ging, stopte hij het in een vaas, die bijna altijd on aangeroerd bleef staan; dit was do beste plaats, welke hij er voor bedenken kon Hij zeido er niets van aan zijn vrouw, want, dacht hij bij zichzelf: „vrouwen zijn nieuwsgierig, en dan, soms kunnen ze ook wel babbelachtig zijn," en Shiki Tsum vond deze zaak te heilig dan dat er met de buren over gesproken zou worden. De volgende dagen was Shiki Tsum in een opgewonden stemming, llij dacht voort durend aan het portretje en telkens liep hij van zijn werk en verscheen plotseling thuis om een blik te werpen op zijn schat. 't Gevolg biervan was, dal Lili Tsec, tic vrouw van Shiki Tsum, niet begreep, waarom haar man zoo dikwijls thuis kwam. Hij gaf haar trouw, telkens als hij kwam, een kus; en in 't begir stelde hij haar gerust met te zeggen, f alleen maar even in kwam loopen om haar lief gezichtje to zien, Hoewel zij dit in den 'beginne BIM'EK LAM Een mlllialre missie naar Jugelnnd. De Londensche berichtgever van liet llbl." seint, dut een commissie van vijf hoofdofficieren uit Nederland, samengesteld uit twee genieofficieren, twee artillerie-offi- geloofde, werd zij ten slotte toch achter dochtig en door haar man te bespieden, merkte zij, dat hij nooit weg ging vóór dat hij een poosje alleen was geweest in do kleine achterkamer. Dag aan dag doorzocht zo nu het ka mertje, maar zo vond niets bizonders. Eens op een dag echter kwam ze bin nen cn zag haar man de blauwe vaas ver zetten, waarin zij haar rozcblaadjes bewaar de. Hij redde zich door te zeggen, dat hij do vaas recht zette. Ze nam oogenschijn- lijk mot deze verklaring genoegen, maar nauwelijks was hij weg, of ze keek er in, en alles was haar duidelijk. Wat of ze wel zag? Wel, liet portret van eon vrouw, en ze had nog al gedacht, dat Shiki Tsum zoo goed en zoo trouw was. Haar droefheid was eerst te diep voor woorden. Ze zat maar op den grond, met het vrceselijke portret op haar schoot. Op eens werd ze aangegrepen door een halstochlelijke woede, en ze keek weer naar hot spicgelljo. Ze zag hetzelfde gelaat, maar ze kon zich niet begrijpen, dat haar man zoo'n gezicht kon bewonderen, zoo boosaardig keken de donkere oogen. Zo had geen lust om iets uit te voeren, en verzuimde het avondmaal voor haar man klaar te maken. Ze bleet maar op den grond zitten, met liet portret in de hand. Toen Shiki Tsum thuis kwam, was hij hoogst verwonderd, dat liet avondeten niet klaar stond, en zijn vrouw niet in de kamer was, Hij liop door naar do anderQ De groote legermanoeuTres. Hot ,,Vad." schrijft: Nu de groote manoeuvres afgcloopcn zijn en zij ditmaal beter aan het doel hebben be antwoord dan vroeger, mag het, zonder in het minst aan de verdiensten van den tegen- woordigen titularis te kort te doen, toen nog wel eens gezegd wordon dat de opzet er an geheel het werk is geweest van den afgetre den minister Cocl. liet ontwerp voor de manoeuvres, in hoofdzaak zooals die thans gehouden zijn. is door hem in overleg met den commandant van het veldleger, generaal De Moester, vastgesteld. Zelfs had de heer Cool, naar ons van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, in den ministerraad de portefeuille-kwestie gesteld, voor liet geval zijn inzichten in dezen niet werden gevolgd. Van antirevolutionnnirc zijde was den mi nister nl. een amendement aangekondigd, een zoodanige adeilating van het betrekken aitikel broogend. dat daarmede de zaak ge heel in duigen zou zijn gevallen. Naar aan leiding daarvan moet de lieer Cool loon in den ministerraad te kennen hebbigegeven, dat hij zou heengaan, indien het bedoelde amendement zou worden aangenomen. Zooals men weel viel de minister op de kwestie van het opnemen der officiorspon-ioe- 11011 in zijn voorstel betreffende de verbete ring der officierstractemontei). De op zijn begrooting uitgetrokken post van -175,000 voor de manoeuvres werd op fijn aandrang echter door den minister Heemskerk besten digd, en de begrooting zonder dat van het bedoelde amendement vorder iets verno men werd aangenomen. Het groote verschil met de vroegere in richting der manoeuvres is, zooals bekend mag worden verondersteld, dat nu grooterc legereenheden (divisies) tegenover elkander werden geplaatst, en dat zoowel wat de i-cuc- gingen als wat de huisvesting en verzorging der troepen betreft, meer dan tot dusverre in overeenstemming met den werkelijken oorlogstoestand werd gehandeld. Alg. Ned. Politiehond Jhr. mr. Yan Humalda van Eijsinga, bur gemeester van Wormerveer, heeft om per soonlijke redenen bedankt .als president van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond. Vrijzinnig democr. Bond. Door het hoofdbestuur van deu. Vrijzin- nig-Democïatisclicn Bond is, mede op ver zoek van verschillende comité's, die hun actie nog niet konden beëindigen, en in overleg met het ccntiaal bestuur van het A. -I. Weikliedenverhond, besloten net kic-i echt-adres, uitgaande van de beide voiec-nigingen, eerst in het laatst van De cember ter bestemder plaatse in te dienen. De afdeelingen zijn nu uitgenoodigd om' de resteerendc drie maanden, die juist in' het voigaderseizoen vallen, te gebruiken om in nog breeder kring dan tot nu reeds hei geval was, de propaganda voor het Algemeen Kiesrecht te voeren, om velen, die het helaas nog verzuimden, op te wek ken door hun handteekening onder liet adres mede klem bij te zetten aan de actie, om het eerste burgerrecht aan allen, dio het niet onwaardig zijn, te doen verschaf fen. Nog een Rotterdamsch „rolksblud''? „Reeds eenige maanden gaat door Rot terdam een gerucht zoo lezen wij in „Het Volk" dat den laatsten tijd vaster vorm aanneemt, n.l. dat dc- „Nieuwe Rotterdam- hche Courant" voornemens zou zijn naast haar groote en deftige uitgave ook een „volksblad" to gain exploiteeren, Een soort Rotterdamsche „Echo" of „Courant" dus, een aftreksel van de „N. R. Ct.", ge reedgemaakt voor Jan Boezeroen; een po ging wellicht om het oud-liberalismc te populariseereu en tevens een nieuw winst gevend zaakje aan de oude firma te ver binden." De „N. R. Ct.", b -venstaand overnemend, voegt daaraan boe: Ofschoon wij niet gewoon zijn malle ge- itiehlen tegen le spreken, zelfs niel malle' .geruchten" met „vasten vormV. meenen wij dezen keer een uitzondering te moeten maken. „Het Volk" kan gerust zijn. Plan nen, als door het blad bij geruchte verno men. zijn liij ons zelfs niet m embryo aan wezig. Middenstand en uionwo tariefwet. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft een circulaire aan de secretarissen der aangesloten vercenigingen verzonden, waarin gezegd wordt: „2 September 1.1. is bii het Bondsseore- tnriaat ingekomen een aanvraag van de Arnhemsche Verecnïging voor Handel en Nijverheid, gesteund door 3-i andere ver cenigingen, over het houden van een bui tengewone algemcene vergadering van den bond, teneinde daarin de Tariefwet te be spreken en een uitspraak over het prin cipe te doen. Dit schrijven heeft in onzo vergadering van 12 dezer het onderwerp van een be spreking uitgemaakt en naar aanleiding hiervan is door ons besloten een buiten gewone algemeene vergadering te houden kamer en was spoedig op de hoogte van den ongewonen slaat van zaken. „Dat is dus de liefde en de trouw, die jo mij beloofd hebt; behandel je me zoo, nog eer we een jaar getrouwd zijn?" „Wat bedoel je, Lili Tsee?" vroeg haar man, die niet anders dacht of zijn vrouw was krank? enig geworden. „Wat of ik bedoel? Wat bedoel jij? Om portretten te bewaren in mijn rozcblaadjes vaas. Hier, neem aan, cn bewaar het, want ik heb het niet noodig; die slechte, slechte vrouw," riep Lili Tsec in tranen uitbar stende. „Ik begrijp jo niet," zei haar echtgenoot verbaasd. „01 je bergijpt me niet," zei ze sarcas tisch lachend. „Lili Tsee, wat bedoel je toch?" vroeg haar man, die nu. ook boos en driftig werd. „Dat portret is van mijn armen va der. Ik heb het laatst op straat gevon den, en heb hel in die vaas gelegd om het goed te bewaren." Lili Tsec's oogen fonkelden van veront waardiging over deze lage leugen. „Hoor eens," schreeuwde ze bijna, „hij wil me vertellen, dat ik geen gezicht van een man van dat van een vrouw kan on derscheiden." 'Shiki Tsum kookte van veron'waardiging on de tivist begon ernsi te worden. De voordeur stond half open, zoodal de lui de, boozc woorden de aandacht trokken van een bonse (ecu Japanschen priester) die toevallig voorbij ging, „Kinderen, zei hij, zijn hoofd tusscben de deur stekend, „waarvoor zoo'n schan delijke twist?" „Vader," antwoordde Shiki Tsum, „mijn vrouw is gek gewed u." „Dat zijn alle vrouwen min of meer," viel do bonse in. „Je hebt je vergist, als je op volmaaktheid hadt gerekend, en je moet nu bij je koopje blijven." „Maar ze liegt." „Het is niet waar," riep Lili Tsee uit. „Mijn man heeft het portret van een vrouw en ik heb het verstopt gevonden in mijn rozeblaadjesvaas." „Ik zweer, dat ik geen ander dan dat van mijn gestorven vader heb," sprak haar echtgenoot gegriefd. „Mijn kinderen, mijn kinderen," zei dc heilige bonse plechtig, „laat mij die por tretten eens zien." „Hier is het; er is er slechts één, maar hel is er eea te veel," zei Lili Tsee sarcas- iisch. Do bonse nam het spiegeltje en hekeek het ernstig. „Het is het portret van een heiligen, oei waarden bonse. Ik begrijp niet, hoe jo je in zoo'n heilig gelaat kunt vergissen. Ik moet liet mee nemen en onder de kost bare reliquiën van onze kerk bewaren." Zoo sprekende, bief de bonse zijn han den op, zegende het eehipnur en ging langzaam heen, met het spiegeltje, dat zooveel kwaad berokkend had. bij zich. SQHIEDAMSCHE COURANT. O O

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5