ging tot Bevordering dor Gewondheid an de Grafische vakken in Nederland wordt een circulaire verspreid, waarin. de vak- genooten worden opgewekt lnm steun to verleenen tot het verkrijgen van een eigen rust- en herstellingsoord voor arbeiders in 1)ovengenoemde vakken. Steun voor de vissohersbevolklng. Men meldt ons uit 's-Gravenhago Onder het eere-voorattersclmp van den hui'gemeester en mevrouw Van Karnebeek Van Wassenaar Van Rosande, heeft zich alhier een definitief comité gevormd,, be staande uit een vijftigtal dames en hoeren, onder leiding van den heer .1. C. Gijsbcrti ïïodenpijl van Hodunpijl, tot leniging van do ramp, die de vissehersbevolking ,Ue;n 30en September j.l. getroffen heeft. De wijze, waai op gewerkt zal worden om het beoogde doel te bereiken, zal na- dor in de voornaamste dagbladen bekend worden gemaakt. - j i V In een deze week le Scheveningen ge houden bijeenkomst is besloten te Scheve ningen een zelfstandig comité to vormen, mei hot doel aldus zoo spoedig mogelijk een collecte te houden, uit de opbrengst waar van hulp zal worden verleend in de eerste plaats aan de getroffen bevolking van Brui- nisso en indien 't mocht blijken dat de ge volgen van den storm ook voor Schevenin gen ludpverleening vbreischen, een evon- redig doel daaraan uit de opbrengst toe te kennen. Penningmeester van het comité is de heer Jnc. don Duik Wzn., lid van den Haag- schen gemeenteraad, door wien inmiddels gif ten voor het beoogde 'doel in ontvangst wor den genomen. Vrijstelling van personeeïe belaatlng.ff Minister Kolkman heeft, in afwijking van het advies dei' belastingautoriteiten en van den Raad van State, het gebouw van Patri monium te Arnhem vrijgesteld van pciso neele belasting. Internationale Zeereclit-conferentie. Reuter seint del 12 dezer uit Parijs: De v internationale zeerecht-conferentie heeft een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat, onafhankelijk van het feit of het schip in de plaats van bestemming aankomt of niet, de vracht verschuldigd zal zijn, wanneer het schip gehuurd is voor liet vervoer van waren. Dir. bel., InToerr. en Acc. Bij Kon. besluit van 7 dezer zijn met in gang van 1 November 1911 benoemd: tot inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzon te Breda, C. II. Pan, inspecteur dorzelfde middelon te Roo sendaal tot idem te Hellevoet sluis, A. M. L. ba ron Mulert, inspecteur derzelfde middelen to Emmen tot idem te Emmeti, J. A. baron van It- lersum. adjunct-inspecteur dei-zelfde midde len te Utrecht (1ste afdeeli ng) zijn de navolgende pensioenen verleend M, J. Kosters, wed. F. Neomagus, kom mies der 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, 232 M, C. A. P esse nb ach er, wed. ,T. P. W. Tijink, kommies der 1ste klasse bij 's Rijks Ifclostingen, 2-19 S. Bierman, wed. L. Meiboom, kommies der- 1ste klasse bij 's Rijks belastingen ƒ320; H. de Grool, wed. TJ. Hamming, Rijks klerk der 1ste klasse bij 's Rijks belastin gen, 077. F. Bodde, verificateur bij 's Rijks belas tingen, f 842. i Etalage wedstrijd. Men schrijft ons: In aansluiting met ons vorig bericht be treffende een alhier to houden étalagewed strijd, kunnen wij thans het volgende mel den Onlangs is bij hot bestuur der R.-K. AUdd.-Vereeaiging „de Hanze" van eenige winkeliers een, adres ingekomen tot het houden van, bovengen oomden wedstrijd. Het bestuur van „de Hanze", het plan toejuichende, was echter van oordeel dat zulks alleen in algemeenen'zin uitvoerbaar was en stelde zieti in verbuiding met per sonen van verschillende richtingen, wat tot resultaat had, dat een comité voor de leiding van dezen wedstrijd werd samen gesteld, bestaande uit de hoeren: F. J. Smit, president; Ifrs. Robers, seer.-penning- meester; J. W. ,1. van Alpherg S. Hijman, A. M. E. Papenhuizen en A. G. ,T. W eer- pus. f T. P. N. Gisteravond hield de onderafdeeling Schiedam en omstreken der V. P. N. een buitengewone vergadering in hot gebouw der Schiedamsche Spoelingvereeniging, on der voorzitterschap van den heer J. M. van der Schalk. Deze opende te .ruim 8 uur de verga dering en gaf liet woord aan don secreta ris-penningmeester voor het lezen der no tulen der vorige vergadering. Deze werden onder dankbetuiging voor de accurate be werking goedgekeurd, terwijl de voorzitter den secretaris tevens onder instemming der leden geluk wenschte met zijn zilveren huwelijksfeest en zijn zilveren ambtsjubilé. Medegedeeld werd, dat door het bestuur een zilveren medaille was uitgeloofd voor do in November a.s. te Rotterdam te hou den tentoonstelling, en wel voor den Schio- damschon inzender, die de moeste pun ten behaalde voor pluimvee oE konijnen. Do agenda voor de op 16 October a.s. te houden algemeene vergadering van hot Provinciaal bestuur werd besproken en aan den afgevaardigdo een blanco mandaat ge geven, alleen werd verzocht dat hij zou spreken over het beschikbaar stellen van konijnen.- Alsnu kwam in bespreking het in de vorige vergadering gedane voorstel tot het houden van clubavonden. Bij acclamatie werd besloten, na ceuigo bespreking, dat te beginnen met Donderdag 19 October a.s., om de 14 dagen in Amicitia aan do AVestinolenstraat een clubavond van de le den der V. P, N. zal worden gehouden waartoe uitsluitend loden der onderafdee ling toegang zullen hebben. Voorloopig zal dit van 'October tot 1 April plaats vin den. Do 'voorstellers, de hoeren Brókling en Kolling, zullen de leiding daarvan op zich nomen. In 'de vragenbus waren 2 verzoeken om verschillende koppels kippen, als zwarte Minorka, wit leghorn, wit Wyandotte's, Ply mouth rocks, allen broed 1911. Het bestuurslid, de hecren Wj. van der Most, gaf daarop een causerie over de verschillende hier ter stede hcersehejido ziekten onder het pluimvee, en wel over dyphteritis, pokken en de snot. Hij gaf daar bij tevens op wat hij daartegen aanwendde. Nadat ook nog andere leden hierover gesproken hadden, en de secretaris had medegedeeld, dat, zoo de leden zieke bees ten hadden en niet wisten wat deze man keerden, men ze tot onderzoek kon opzen den naar de Seruminrichling te Rotter dam, alwaar ze kosteloos worden onder zocht, waarvoor bij hem formulieren be schikbaar waren, sloot de voorzitter onder dankbetuiging aan de leden voor de op komst, deze vergadering. STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders hebben gis ternamiddag de bij hen ingekomen inschrij vingsbiljetten voor de levering van de in den winter van 1911'12 benoodigdc En- gelsche, Schotsche, Belgische of Holland- sche anthraciet, 'te leveren in de berg plaatsen van Se verschillende gemeente- gebouwen, geopend. Ingekomen waren '1 inschrijvingsbiljet ten, en wel van de hoeren: Adr. Zoet mulder, Engolsche f2.10, Schotsche fl.66 en 'f 1.63, Belgische f 1.33; B. P. II. AYuis man, Hollandsche (Laura-mijn) f 1.30. Schotsche f 1.25, Belgische f 1.40, Enge! sche f 1.90; C. van Pelt Cz., Limburgsche £1.50, fl.40 en f 1.45 j A'. Dijkstra, En golsche f2.08, 'Schotsche f 1.67 en Belgi sche £1.65 en f 1.55; alles per HIJ. Aan B. P. H. JVuisnmn is de levering opgedragen van Hollandsche anthraciet it f 1.30 per H.H Waarschuwing Militie. Wij herinneren de verlofgangers, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest er aan dat zij er voor moeten zorgen dat hun zakboekje binnen 30 dagen na hun vertrek Van het korps op de afdee- ling Militie ter afteekoning wordt aange boden. IVoar bij verzuim do betrokkene voor straf onder de wapenen kan worden geroepen, is het gcwenscht dat niet tot op het laatste oogenblik daarmede wordt gewacht. Alej. M. van der Veer, to Delft, is tijde lijk benoemd lot onderwijzeres aan school B, hoofd mej. A. S. van Andel, en zulks gedurende het aan mej. M. L'. Dooremans verleende verlof. Hedenmiddag te 2% uur rukte de stoom spint uit om zich te hegeven naar de Nieuwe Haven, niet, zooals velen zullen venvacht hebben, om een brand te blus- schen, maar om in werking te worden gesteld, topdat een commissie uit den ge meentoraad van Gouda, deze daarbij zou kunnen bezien. Deze '-oefening werd gehouden onder toe zicht Van den heer A. Bubbernmn en on der'leiding van den commandant van kring 1, den heer B. Ris. Daarbij was ook de burgemeester tegenwoordig. De heer AVj. A. Hoek, ingenieur en fabrikant aan de Hoofd straat alhier, was aanwezig om dosgc- wenscht technische toelichting te geven. Do oefening had plaats bij de stoonuno Sen „Nederland". 1 Gistermiddag omstreeks half vijf viel een 10-jarige knaap bij bet spelen in de Noord molenstraat Tnot het hoofd op een froltoir- band. 'De knaap bleef bewusteloos liggen. Na 'door een paar personen te zijn bijge bracht, is hij naar de ouderlijke woning aan den Singel gebracht, waar geneeskun dige hulp werd ingeroepen. dat nu zijn debat haalt, Uit den Gemeenteraad III. Erfpacht. (Vervolg.) Do heer De Jong zegt, buurman links hem in hot hij iets wil zeggen. Spr. is wel de man, die gesproken heeft van pinkpillon, doch heeft dat niet bedoelt, zooals dit schijnt te zijn opgevat. Hij heeft daarover later nog eens nagedacht. Hot was trouwens niet ten onrechte dat hij hot woord gebruikte. Al is spr. van huis uit geen jurist, toch heeft hij veel met wetten gewerkt, en zoo is hij er too ge komen, te beweren, dat het stelsel van erfpacht op kwakzalversmanier wordt ge bruikt. Dat heeft hij toen gezegd, en dat houdt hij nog staande. i Dat neemt niet weg, dat ook naar spiv's meening wel wat goeds in de bewering van den heer De Bruin is. Maar wat de heer De Bruin zegt is algemeene theorie. Wij" hebben allen in gescliriltcin de voor- en nadeelen van. erf pacht kunnen lezen, en het is hier niet de plaats, die argumenten elkaar naar het hoofd te gooien. Do Raad heeft alleen de vraag te be antwoorden: is de erfpacht voor Schiedam als uitsluitende wijze van uitgifte van grond gewenscht? En als men die vraag onder do oogen wil zien, komt men da delijk tot do vraag: in welke omstandig heden verkeert Schiedam,? Schiedam heeft 'n groot grondbezit, maar eon kleine draagkrachtige bevolking, want daarvan heeft nog geen f 1000 inkomen. En dan rijst weer de vraag: zal de bevol king zóó accresseeren, dat de grond in erfpacht moet worden uitgegeven. Spr. ge looft, dat die vxaag in ontkennenden zin moet warden beantwoord. Er ligt hier een groot deel grond, dat in de eerstvolgende halve eeuw niet voor woningbouw zal worden gebruikt, doch wel gereed is voor industrieoio- en handels doeleinden. 1 i Nu gelooft spr., dat het niet voor Schie dam voordeelig zal zijn, als besloten werd die gronden uitsluitend in erfpacht uit te geven. Iets anders is, wanneer dit weid be paald voor den grond, die reeds nu voor woningbouw geschikt is. Waarom wil men den grond in erfpacht uitgeven? ll lo. met het oog op de waardevermeer dering Lli 2o. als contrólo op den woningbouw. Dit laatste zou wel te hereiken zijn ook zonder erfpacht, wanneer men zich slechts houdt aim een behoorlijk uitbreidingsplan. Als zoo'n plan goed bestudeerd is en men houdt er zich aan, dan is erfpacht voor die contrólo niet noodig. En voor de waardevermeerdering? Door den heer De Bruin is gezegd, dat de belastingwet, daarop nog in het ver schiet ligt. Maar als men grond in erfpacht uit geeft, dun doet men dat toch ook, omdat men waardevermeerdering verwacht na 50 of 75 jaar? Het komt spr. voor, dat, gezien de evo lutie in de ontwikkeling, men in Schie dam dan evengoed een verordening zal noodig kunnen hebben als thans in Frank fort en Keulen. Dat men dikwijls grond heeft moeten te- rugkoopcai is juist, en dat zal wel meer voorkomen, doch dat blijven toch steeds uitzonderingen. En zou men nu een rege ling moeten vastleggen op grond van uitzonderingen? Dat alles neemt evenwel niet weg, dat spr. in erfpacht vyel goeds vindt, voorna melijk wanneer men, zooats hier, goed- koope arbeiderswoningen noodig beeft. En als men dat er mede kan bereiken, dan zal spr. daaraan gaarne medewerken. De heer Gosling a wenscht een en kele opmerking to maken. Voor hem is de heer De Bruin geen veilige gids bij grondpolitiek. Deze is begonnen met te zoggen dat de socialisering van den grond etn ideaal is voor du sociaal-democraten. Ook al zou dus de erfpacht nadeelig zijn voor de Gemeente, zou de heer De Buiin als sociaal-democraat er vóór zijn. Wel betoogt deze daarna dat de erfpacht voor de gemeente voordeelig zou zijn, muur dut in een argument dat bij nu de voorafgegane verklaring niet mag gebruiken. Zij stellen zich voor dat nis de toekomst staat geslicht zal zijn. hel particulier grond bezit niet meer zal bestaan. De beer Dc Brui n lacht. De heer G o s 1 i n g aDe beer De Bruin lacht, maar in de wetenschappelijke geschrif ten der sociaal-democraten wordt het im mers ook voorgesteld dat men door erfpacht zal komen tot het gemeen grondbezitdan houdt dos het begrip van waardevermeerde ring op en mag men die waardevermeerde ring dus niet als argument voor erfpacht.aan voeren, wanneer men staat op het standpunt der sociaal-democraten. Spr. voelt veel meer voor dc opmerking van den heer Wittkampf, die do zaak uit een commercieel oogpunt beschouwt en zich niet wil binden aan egel en die men toch weer zal moeten overtreden. De Voorzitter vil ook een enkel woord zeggen. De heer De Bruin heeft over het prae- advies gesproken alsof dat in een vloek en een zucht is in elkaar gezet. Hij heef! er bovendien enkele zaken uitgehaald, main die er niet in staan, zooals hij ze gezegd heeft. Hij heeft cv o.a. uitgehaald dat door de erf pacht het bouwen in Amsterdam tot stilstand is gebracht. Zóó zeggen B. en W. her ech ter niet; wel zeggen zij dat bij erfpacht een hypotheekbank behoort: „Hetzelfde bezwaar „dat hier ondervonden wordt, de groote moei lijkheid (wij schreven bijna de onmogelijk- „heid). voor de hou vers om van de hypo, „theekbanken voldoende gelden te verkrij- ,,gen voor den bouw op grond dien men slechts ,,in erfpacht bezit, heeft, naar v ij dezer da ggen toevallig vernamen, het houwen bijna „tot stilstand gebracht..." Daarbij is gewezen naar de oprichting ccner gemeentelijke hypotheekbank. Doch als de heer De Bruin meent dat B, en W, be doelen een bank op te richten alleen voor Schiedam, <lan moet spr. hem die illusie ontnemen. In het prao-advies staat: „Mis schien zou door samenwerking van ge- „meenten een speciale hypotheekbank opge dicht kunnen worden, waaraan de door ons „aangestipte bezwaren niet in die mate kle- „ven",., en daaruit blijkt dat zij die zaak hebben beschouwd, zooals ook de lieer De Bruin dat wil. En dan wat de pretentie van 13. en W. betreft. Zij hebben alleen gezegd dat als in Amsterdam en Den Haag hetzelfde gangetje blijft gaan, het besluit een doode letter z.al blijs'en. Voorts heeft de heer De Bruin nog heel wal andere zaken genoemd, o. a. dut de misère van Schiedam het gevolg zou z.ijn van de gevoerde grondpolitiek. Hot is moge lijk dat bij een strenge toepassing van erf pacht hooger ontvangsten op dat artikel zou den kunnen geboekt zijn, maar de mi.tere hooft andere en grootero oorzaken. En wat Kaïnpen betreft? liet is altijd heel gemakkelijk de eene gemeente togen de an dere uit te spelen, maar wij moeten hier u ei ken uitvoeren en onderhouden die Kam pen allicht niet heeft. Spr. wil gaarne hulde brengen aan den beer Do Bruin voor de studie dio hij van dit onderwerp gemaakt beeft, maar hij kan niet alles onderschrijven wat dez.e gezegd heeft. Spr. sluit zich aan bij wat de heer AVitt- kempf meermalen gezegd heeft. De ervaring van de laatste jaren heeft nan spi*. geleerd dat bij de hou wore de erfpacht niet gewild is En stelt de gemeente zich nu op het standpunt dnt men den grond slechts zal uit geven in erfpacht, (dan blijft zij met den grond zitten. En dan gelooft spr. dnt het toch beter is den grond te verkoopen, dan jaar op jaar rente te moeten voegen bij de koopsom. Schiedam doet, naar spr.'s over tuiging, beier den grond te verkoopen en dnmdoor dien en den omliggenden grond tot wamde te brengen. Overigens kan spr. wel onderschrijven wat de heer De Bruin, heeft gezegd omtrent het principe. Als men algemeen erfpacht wil, waarom zou men er dan tegen zijn? Trouwens B. en AV. hebben hij elke aan vrage om grond, gevraagdwilt gij den grond in erfpacht? Spr. weet wel dut de heer De Brtiin de erfpacht niet facultatief wil stollen, maar spr. moet er toch op wijzen dat met het ar tikel 1, zooals de heer De Bruin dal nu vooistelt, deze niet zou bereiken wat hij er zich van voorstelt. Tlij zelf zal dozen middag reeds ren uitzondering maken op den regel dien hij wil. ALs dua iemand komt spreken over aankoop van grond en door B. en AV. Is gezegd dnt Schiedam in den re ge grond slechts in erfpacht zal uitgeven, dan zal de aanvrager eenvoudig zeggendat vind ik best, maar ik wil koopen en dan zal de Gemeente verkoopen, want art. 1 bindt haar niet. Het doel, dat de heer De Bruin zich voor stelt, is alleen te bereiken, als erfpacht wordt voorgeschreven zon dor uit zo n- (leringen. Alles bij elkaar genomen ziet spr. niet veel lieils in het voorstel-De Bruin. De heer v. AV egtendor p meent dat he* el niemand zal verwonderen dat hij het standpunt van den heer De Bruin deelt wat het erfpnchtsvrang'stuk Ixdrt-fL Toch kan hij het vooretè]-De Bruin niet steunen. Spr. had een ander voorstel van dezen verwacht, ITet spijt hem dat de heer De Bruin hoeft aangedrongen op de behandeling van zijn voorstel, omdat B. en AV. zoo graag hadden willen zien wat men in Den Haag zal doen. Spr. had gaarne willen wachten ook om rnèt Den Haag of naar haar Voorbeeld ti handelen. Spr. meent ook, dal, als de ge meente als geldschieter optreedt, de bouw oj erfpuchtsgrond meer geanimeerd zal worden. Amsterdam verkoopt 'ook niet alle grond da' reserveert een gedeelte voor erfpacht. Dat nu zou spr. ook graag hier willen zien. AVanr- om spr. dit bier zegt? Omdat hij van den heer De Jong gehoord heeft dat dc groote gronden daar zal deze mede bedoelen dt terreinen aan de Maas welvaart zullei brengen aan Schiedam, maar slechts wan- naar die verkocht worden. Spr. is juist var meening dut die gronden aan de Mna' nooit moeten verkocht worden. Men za den aanvragers steeds moeten zeggen: dio kun je niet in vollen eigendom krijgende terreinen aan de Maas moeten in handen der gemeente blijven. Spr. verwijst naar Rotterdam dal ook 'geen grond aan de rivier verkoopt, doch dit ver huurd op termijnen van 50 jaar. Misschien schenkt men aan verhuren de voorkeur boven erfpacht, omdat het woord erfpacht misschien afschrikt en dan is spr. bereid ook hier die gronden te „verhuren". Het gaat bij licm niet om het woord. AVat spr. tegen het Voorstel-De Bruin heeft ook-door den A^oorzittcr is dit be zwaar reeds genoemd is dat deze er niet mede zal bereiken wot hij wenscht. Wanneer men iets gaat regelen, dan moet men het zoo doen, dat daaraan dc hand ge houden zal worden, opdat het publiek zich daarnaar zal kunnen regelen. Maar als men een heel mooi bod doet voor een perceel grond, dan zul de Raad daarover hebben te oordeelen en in zoo'n geval zou spr. bereid zijn te verkoopen. Alen mag over principes praten, maar hier is bet wat anders. En de heer De Bruin moge gezegd hebben dal alle grond, behalve dan enkele uitzonderingen van geen betee kenis, behoort te worden uitgegeven in erf pacht, spr. is hot daarmede niet eens. Maar de gronden aan de Maas wenscht spr. niet te verkoopen. AVnnneor een voorstel kwam waarin dit werd bepaald, zouden de hoeren daar misschien niet tegen blijken te zijn; al thans daarover is eenigon tijd geledon ge sproken ou toen bleken de lieeren daarvoor wel te vinden. Spr. wil nog een enkel woord zeggen ter verontschuldiging onzer vooronders. Deze hebben vroeger wel verkocht, maar ze kochten weer grond terug. Dat was een goed ding. Alen hield zijn grondbezit op gelijke hoogte en verdiende toch. la den laatsten tijd is ook het grondbezit eer vergroot dan verkleind. Zoo is o. a, aan do Buitenhaven gehandeld. Hoewel dus met het stelsel van den heer De Bruin eens, verwacht spr, geen heil van diens thans in behandeling zijnd voorsiel, en zal hij er tegen stemmen. De hoer Lagerwey zegt, dat het wel zal zijn opgevallen, dat do tegenstelling Uisschen Schiedam en Kampen moest die nen om le bewijzen, dat de misère van, Schiedam hel gevolg is geweest van de hier gevolgde grondpolitiek, die in Kam pen zooveel verstandiger is geweest. Hel spijt spr., den heer De Bruin onder het oog te moeden brengen, dat hij deze gemeente toch verkeerd heeft aangehaald. Het groote grondbezit te Kampen levert op f 384.000.maar uit laud er ij en, en wel als gevolg van de goede kwaliteit hooi van het Kampcrciland. Ziedaar de werkelijke waarde van de schoone Kam- pensche grondpolitiek. Hetzelfde als Kampen heeft ook Schio lntn met zijn landerijen gedaan, ,en de landerijen in de Keilen bijv. brachten 12 a f20.000 op. Wij hebben Ae gronden be waard oa geëxploiteerd. Hel verschil in op brengst to Kampen eh hier is eenvoudig het gevolg van het kleinere bezit hier. Ah Je heel De Bruin het hiermede niet eens is, dan zullen do cijfers hem wel tot he tero gedachten brengen. liet klinkt zoo aangenaam als men hoort zoggen, dat daar zooveel knappere men- -ichen -zijn dan hier. Do heer Wittkampf gelooft niet, dal een verordening, waarin erfpacht aLs re gel wordt aangenomen, in het belang der gemeente is. Het is gevaarlijk, als men buiten de gemeente een bewijs in handen krijgt, dat man hier erfpacht ah regel voor schrijft, Want al zegt men nu hier in den llaad, flat men ook wol van dien regel wil afwijken, er zijn concurrenten, en wanneer hun wapens in handen gegeven worden, dan zullen zij die gebruiken. Zij zullen, naar den gegadigden gaan en zeggen: ziet, in Schiedam kunt ge den grond slechts in erfpacht krijgen, de Raad schrijft voor dat dit daar rogeL zal zijn, ge behoeft dus niet to verwachten dat ge daar grond ia koop zult krijgen. Daarbij vertellen ze natuurlijk niet wat hier- gesproken is over de bedoe ling, om, zoo noodig,, wèl te verkoopen. Alen zou dus een gevaarlijk wapen gaan geven aan onze concurrenten, en dat doet geen koopman. De heer De Bruin heeft gezegd, dat hij geen koopman is, en dal is nu ook wel aan spr. gebleken. De vergelijking die deze geeft lijkt nergens op; bij vergelijkt twee ongelijksoortige grootheden; alleen een gek zal bij aanbieding van goederen twee prij zen noemen. Spr. gelooft dat de raadsleden goed zullen doen, zich plechtig voor te nemen, geen regeling to maken, die den Raad noodeloos zou aan banden leggen. Dc heer Koop mans merkt op, dat alleen door den heer AVittkampf gezegd is, waarom togen het voorstel-De Bruin ge stemd moet weiden, Spr. heeft daarover van andere sprekers niets gehoord. Door don Voorzitter is gezegd, dat men daarmede in dezelfde positie zou blijven verkceren als tot lieden, maar waarom is bij er clan tegen? Spr., die tegenstander is van. grondverkoop, wil toch óók de ge legenheid behouden om te verkoopen. Nie mand heeft bewezen, dat de toestand bij aanneming van hot voorstel minder zou worden. Alleen de heer AVittkampf hoeft gezegd, dat de koopers zullen worden af geschrikt. Aiaar spr. meent dat dit niet juist is. Wat in dat artikel zon staan, zou niet anders zijn dan een aanwijzing omi tè trachten den grond in erfpacht te doen nemen. Het is alleen een krachtige uit- noodiging aan B. en AY. om op erfpacht aan te dringen. V Spr. begrijpt ook niet dc redevoering van den heer v, Westendorp. Deze vindt dat het voorstel niet ver genoeg gaat, andeien gaat het blijkbaar tc ver. Wordt vervolgd. Geveilde en verkochte onroerende goederen. NotarisAV. J. A. Roldanus. Geveild13 October. Een hoerenhuis cn erve met tuinjte, ia Schiedam, aan de Lange Haven no. 202/1» Seclie 0 no. 1110, groot 1 are, 5300. Een winkel- en woonhuis met afzonder lijk bovenhuis en erve, te Schiedam, op den hoek v-nn de Lange Kerkstraat en het B roe ra ve ld no. 17. Sectie B no. 1462, gro°4 '1® centiaren, 2940. Een dubbel hoerenhuis en erve, mot ach- tcrtnigniig cn grooton tuin, voorzien van vrucht- en andere boomen, fe Schiedam, aan do Damlaan no. 35, Sectio II no. 36*1, groot 8 aren 37 centiaren, 5500. Een winkel- en woonhuis en erve, met open plaatsje en achteruitgang, tc Schiedam, aan den Singel no. 221, op den hoek van de Oofterot raat, Sectie I no. 341, groot 39 centiaren, 1425. Een woonhuis en erve, met open plaatsje, tc Schiedam, aan de Oost erstraat no. 1, be nevens perc. IV, Sectio 1 no. 342, gioet 33 centiaren, 1060. Een woonhuis en erve, met open plaatsje, te Schiedam, aan de Oosterstraat no, 3, iri-

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2