alle scheepswerven volop werk, komen er zelfs handen te kort om het vele werk op tijd af te krijgen cn moet van niouw'e orders worden afgezien. Dit laatste is natuurlijk zeer te betreuren, daar nog enkele groote stoomvaartlijnen hier te lande haar vloten uitbreiden en er dan kans bestaat, dat het buitenland deze orders zal krijgen. Ridderorde. Naar men verneemt, heeft H. M. de Ko ningin benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau Baron von Havemann, te München, le president van het centraal comité voor de 10e Internationale Kunstten toonstelling aldaar. 1 Mr. C. Th. ran Devenler. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat bij mr. C. Th. van Deventer, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, het voor nemen om, vergezeld van zijn echtgenooto, in den loop van 1912 oen bezoek aan Ned.- Indiö te brongen. Carnegie stichting, II. M. de Koningin heeft den gezant jhr. mr. L' II. Ruijssenaers opnieuw benoemd tot lid van het Bestuur der Carnegieslieh- ting. Noordzeekanaal. Thans is aan de Koningin aangeboden het tweede deel Van het Verslag tier Staats commissie inzake den toegang tot Neder land door het Noordzeekana»1 Uit een tweetal ontwerpen voor de in het eerste deel noodig geoordeelde nieuwe STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeente raad van Schiedam, op Dinsdag 14 Novem ber 1911, des namiddags 2 uur. Goedkeuring van de notulen der raads- veigaderingen van 26 September en 10' Oc tober j.I. cn verdaging van die van 24, 25 en 26 Oct. d.a.v. Medcdeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Verzoeken van de hceren dr. P. Kloos terman en W. F. GLsolf, om eervol ontslag ah leeraar aan de Hooger© Burgerschool met ingang van 1 Januari 1012, met advies van B. en W. 2. Benoeming van twee leeraren aan de Iloogere Burgerschool, met ingang van 1 Januari 1912 a. voor leeraar in de Nederlandschc taal en letterkunde, worden in alphabetirehe volgorde aanbevolen de heeren .V. J. de Jong en dr. E. Kmisinga, beiden te Amers foort b. voor leeraar in wiskunde en rechtlijnig teekenen, de heer N. IV. van Gelder, te Hel der, om* hem .tijdelijk te benoemen tot het einde van den cursus 1911/1912. 3. Voorstel tot het vaststellen van de ko hieren ïios. 3 en 4 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 4. Behandeling van hot bezwaarschrift dor N. V. „Maatschappij van Onroerende Goe deren „De Maas", tegen haar aanslag in de plaatselijke belasting op de gebouwde eigen dommen, dienst 1910, waaromtrent B. en IV'. afviseeren afwijzend to beschikken. 5. Voorstel van afschaffing van het keur loon van visch, met ingang van 1 Januari 1912, naar aanleiding van hotgeen daarom trent besloten is bij de behandeling der be- giooting. 6. Voorstel van D. en W., dat do Raad na afstemming van hun voorstel tot voorloopigv verbetering \an' tie Laurensstnaat zich nu over den definitieven aanleg zal uitspreken, tot welken aanleg zij ook thans, met het oog op cle financiën, niot kunnen adviseeren. 7. Voorstel tot vaststelling eoner verorde ning op de particuliere banken van leening, krachtens art, 37 der Pandhuiswet 1910 (Staatsblad no. 321). Bijlage no. 49. S. Voorstel tot wijziging der verordening ter handhaving van cle openbare orde en vei ligheid en op de stnuitpolitie, met betrek king tot het zwemmen en baden buiten de openbare zwemplaats. Bijlage no. 51. 9. Voorstel tot wijziging der verordening op de tapperijen enz., inzonderheid met be trekking tot het politietoezicht op de z.g. besloten dansclubs en plaatsen waar gele genheid wordt gegeven tot het nuttigen van spijzen. Bijlage no. 48. 10. Voor-stel tot wijziging dor verordening op het rijden te Schiedam, met betrokking tot de wialwijdte van vraentwagens en velg- b reed te van sleepers-, molen- en spoeling wagens. Bijlage no. 46. 11. Behandeling vair het adres dei- Schil- derspatroonsvereeniging „Onderlinge Steun" alhier, waarbij verzocht wordt het Gemecnte- verfwerk, hetwelk niet door hot Vaste perso neel der Gemeente kan worden uitgevoerd, voortaan aan gevestigde Schiedamsche schil derspatroons op te dragon, met advies van B. en W. Bijlage no. 45. - j 12. Behandeling vaar het adres dor afdee- ling Schiedam van den Bond van Nederland- gcho Onderwijzers om op de bcgrooting voor 1912 een som uit to trekken voor het ver strekken van schoolvoeding en -kleeding van Gemeentewoge, met advies van B. on W. Bijlage no. 47. 13. Voorstel tot wijziging dor bepalingen omtrent maximum-arbeidstijd en minimum loon, vastgesteld bij raadsbesluit van 19 Februari 1907 /Gemeenteblad no. 3). En Verdere voorstellen en mededcelineren. De minister van koloniën heeft mej. D. A. Heyligers- alhier, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Neder- laiidsch-Indië, ton einde te worden benoemd tot klerk bij den post-, telegraaf- en tele- phoondienst daar te lande. („Stct.") Geweenteraadsslntken, Bij den Gemeenteraad zijn de volgende missiven van B. en W, ingkomen: Bank van L e e n i n g. Wij hebben de eer U hierbij aan te bie den een ontwerp-verordening, waarbij regelen worden gesteld voor particuliere banken van leening, zulks ingevolge artikel 37, le lid der Pandhuiswet 1910 (Staatsblad no. 321). Wij merken op, dat hierdoor voldaan wordt aan hot tweede gedeelte van het ver zoek van het Hoofdbestuur der Nationale Vereeniging tot bestrijding van den Woeker, gedaan bij haar adres aan Uwen Raad van 14 September 1.1., welk adres in onze han den werd gesteld om advies. Wel is waar strekte dat verzoek in de eerste cn voornaamste plaats om op te wekken tot de oprichting Van een gemeente lijke bank van koning, zulks met beroep op de bepaling van art. 2 der wet, dat in elke gemeente, waarin aan een gemeentelijke bank behoefte bestaat, zulk een bank moet worden opgericht. Doch in deze gemeente wordt reeds in de behoefte voorzien door eonige particuliere banken. Nu zal inen misschien geneigd zijn dade lijk te denken aan de misbruiken, waarvoor die particuliere huizen helaas zoo dikwijls bekend staan. Doch men vcrgetc daarbij niet dat do Pandhuiswet juist in het leven is geroepen, niet alleen om door de oprichting van ge meentelijk) banken, doch ook om door het onder toezicht der Overheid stellen der particuliere huizen, tegen deze misbruiken op te treden. Een aantal bepalingen heeft de wet dan ook met betrekking tot dat doel gegeven. liet grootste misbruik dat is te vreezen, is natuurlijk do woeker. Doch bij do aangeboden verordening is gebruik gemaakt van do wettelijke bevoegd heid om maxima te stellen voor de beleon- rente. Deze maxima zijn bepaald, rekening ge houden met elders opgedane ervaring. Zij het dat zij aanmerkelijk hooger zijn dan die welke voor gemeentelijke banken plegen te gelden, zoo is toch bij hun toe passing cenerziids woeker uitgesloten, cn mag, naar wij vernamen, anderzijds ver wacht worden, dat het bedrijf behoorlijk ren dabel zal zijn. Het komt ons voor, dat dan onder de werking der wettelijke bepalingen, aangevuld met die van de aangeboden verordening, on der liet ons door de wet opgelegd toezicht, kan worden afgewacht, welke de werking der particuliere huizen zal zijn. Slechts wanneer de practijk daarna de noodzakelijkheid van een gemeentelijke bank zou aantoonen, zouden wij tot de oprichting daarvan willen overgaan. Zoover het bedoold adres aangaat, stellen wij U voor, adressanten met een en ander in kennis to stellen. Nog zij het ons vergund op te merken, dat do vaststelling der verordening spocd- cischend is. Want voor een der particuliere banken is reeds de toelating gevraagd, bedoeld bij art. 13 der Wet. En daarop moet, volgens art 15, binnen tweo maanden zijn be schikt. Binnen dien tijd moot derhalve de verorde ning zijn vastgesteld en bovendien goedge keurd door heeren Gedeputeerde Staten, zul len voor dio inrichting, althans ten aanzien van de localiteiten zie do verordening sub A eischen kunnen, worden gesteld. Ten slotte lcurmen wij medodeelon, 'dat het ontwerp in overeenstemming met de C-ommissie voor de Strafverordeningen is op gemaakt. Naar aanleiding van het advies van. de Gezondheidscommissie merken wij op, dat het voorsclnijven Van maatregelen, strekken de om to verzekeren., dat ieder pandgever zijn eigen pand terug krijgt, niet behoort tot dc punten, die de wet aan de Gemeente besturen ter regeling heeft overgelaten, doch dat art. 19 der wet, door voor te schrijven, dat een dubbel van het pandbewijs aan liet pand wordt gehecht, hierin, reeds voorziet. Voorkoming van brand.. Wij hebben de eer Uwen Raad hierbij aan te bieden een nieuw ontwerp eenor verorde ning, houdende bepalingen tor voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand. Wij merken op dat reeds een ontwerp word ingediend in Uwr vergadering van 1 Maart 1910. Dit werd toen eVomvel voorloopig terug genomen, om alsnog op eeltige punten ad viezen in te winnen. Daarop is het eerste ontwerp in handen gesteld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de verordening komen on derscheidene bepalingen voor op fabrieken betrekking hebbende en van den Com mandant van de Brandweer en den Ambte naar van hot Bouwtoezicht. Tot ons leedwezen is na het inkomen dor adviezen, die zeer belangrijk waren, de zaak geutimon tijd blijven liggen. Toen zij weder is opgevat, is van de ad viezen, die hierbij worden overgelegd een dankbaar gebruik gemaakt. De wijzigingen die daarna liet oorspronke lijk ontwerp onderging, zijn met eenigo toe lichting aangegeven op een hierbij gevoegd gewijzigd exemplaar Van dat ontwerp, dat indertijd als no. 5f in de bijlagen van 1910 werd opgenomen. Z w e m v e r b o d. Den jorigsten zomer is Weder gebleken, dut het zwemmen en baden in de Maas on- gewensclite toestanden in het leven roept. Bijvoorbeeld werd gezwommen cn gebaad aan de Oosterhaven, bij de Maaskade, bij de stcomhoutzagerij van de firma Van Deven ter Zn. en bij de arheiderstuinen al daar ook in het nieuwe Spuikanaal Wel ia waar, waren dan de jongens van badbroek voorzien, doch geconstateerd is, dit zij voor het overige naakt rondliepen, terwijl meisjes van 14 h 15 jaar en jonger nanr hen stonden te kijken. Ook gaf liet zwemmen bij de Oosterhavten aanleiding tot verwoesting en strooperijen in de bouwlanden aldaar. Door afsluiting voor hot publiek van den toegang tot de arbeidorstuinen is het zwem men daar reeds tegengegaan, 'doch de Com missaris van Politie, die op de hovenaange- duidc toestanden wees, verzocht een aan vulling van cle Politieverordening. Bij overweging kwam het ons voor, dat met het oog eenerzijds op de omstandigheid dat dc maagdelijke toestand van den oever der rivier met haar grienden, die als het ware tot zwemmen en baden uitlokte, in den jongs ten tijd een totale verandering heeft ondergaan, anderzijds dat een uitnemende openbare zwemplaats op ruimo wijze koste loos Voor een ieder gelegenheid tot zwemmen en baden aanbiedt, nu ook het zwemmen en baden buiten die zwemplaats, dat met het oog op zedelijkheid, orde en veiligheid maar gevaar oplevert, kan worden verboden. Wij stellén U daarom voor artikel 14, dat nu reeds het zwommen cn baden ver biedt aan den openbaren weg, binnen de bebouwde kom, alsmede in het Spuikanaal en de rivier de Maas in de nabijheid van het Ooster- en Wosterhavenhoofd, zoodanig te wijzigen, dat het overal verboden is bui ten de openbare zwemplaats. Dit voorstel bie'den wij U hierbij tea- vast stelling aan. Etalng:e-TTeii«trljd. Voor den hier te houden etalage-wedstrijd is een zilveren medaille beschikbaar gesteld door den Burgemeester, don heer M. L. Ilon- ncrlage Grcte, en door don heer A. C. A. Nolet, lid van den Gemeenteraad en van de Provinciale Staten. Voorts werden medailles aangeboden door de heeren Wethouders en door do R.-K. Micklenstandsverceniging „de Hanze". De Wognnnimers. Het is bijna vier jaar geleden, dat de gemengd® zangvereeniging „.Tacob Kwast"; uit kot N.-H. dorp Wogtuun, onder direc tie van den heer Willem Saai, zich voor de eerste maal alhier deed hoeren, en se dert kwamen al door berichten, van het groot succes, welke dit uitgelezen, zang koor overal behaalde. Zelfs hebben deze dorpelingen „kunstreizen" ondernomen naar Berlijn, Bonden en con groot deel van Zwitserland. In liet buitonland hebben zij de oor van hun zangkunst en van hot Hollandsche lied hoog gehouden, en allcrwege trok hun kunst de meest mogelijke aandacht, wa.ar- too do roem over hun zang, maar ook. wel zeker niet minderde voor den vreem deling zoo ongewone Wognummer kloeder- dracht, hoeft bijgedragen. En zoo zijn do Wognummors, thans een veertigtal sterk, weer tot ons gekomen, en opnieuw hobben wij met genoegen geluis terd naar dezen mooien zang, beschaafd van klank, fijne dynamische nuaneeering, bijzondere zuiverheid in toon, on groote mate va,n natuurlijkheid in voordracht. Hoe schoon klonken, do „pianissimo's" cn klankvol 'de „forto's", zonder een zweem Vaar ruwheid. Waarlijk, de heer Saai mag groote room wegdragen mot het geen hij bereikt heeft Versterking van de mannenstemmen zou het koor nog voller en meer sonore klank geven, waaraan bij ti capello-zang juist behoefte is. In enkele nummers heeft een sopraan solo's te Ver vullen; een Msch, hektor lief klinkend geluid diit isopraantje; geen, wat men noemt „concertzangeres", die zou hier mis plaatst zijn, maar een in deze omgeving juist passende natuurstem, welke blijkens de gemakkelijkheid, waarmede zij haar par tijen vertolkt, ook in goede school is ge vormd. Een vijftiental koortjes kwamen ten uit voer, en moeilijk zouden we kunnen be palen, aan welke de voorkeur te geven. Treffend was rceos hot tweede nummer, „de Liefde tot den Naakte", van v. Beet hoven; niet minder het daarop volgende „Sei Still"; ook do zeer interessante me lodie „Chiistkiml Wiegenlied" klonk ons .wonderschoon. Dat Mozart's „Ave Verum" niet ontbrak, is begrijpelijk, en het daarop zoo passend© Heel van Kothe, „Jesu etc. maakte diepen, indruk. En wat voldeed het „Zonnelied", vajn Catb. v. Hen nes, voor koor bewerkt. Het meeste succes behaalden het melo- dieuso lied niet sopraansolo „Ons. Licht in den Nacht", van Abt, en „Slape zacht", van. Ilullenbroek. Maar ook in ander genre, zooals in „Twee Kerelcn", van Benoit, en van Tetterode het zoo moeilijk voor te dra gen ,,'t Haesken" en „het Kwezelken" bleek he,t koor geroutineerd te zijn. Het succes was zeer groot, en opniou,w is gebleken, hoe dergelijke, tot hot gemoed sprekende zangstukken hot liefst door de groote menigte worden gehoord. Er was groote belangstelling, en de Wog- numniers zullen zich over de reis haar hier niet te beklagen hebben. Men seint ons uit Rotterdam: Gistermiddag is uit den Wertersingel te Rotterdam opgehaald het lijk van een oude juffrouw. Deze is herkend als de 77-jarige A. J. L., huisvrouw van M. G., die sedert 22 October uit haar woning aan den Oost singel te Schiedam werd vermist. Gistermiddag omstreeks 5 uur is een paard, gespannen voor een kistenwagen, door achteruit en tegen een trottoir in de Overschiescheslraat te loo[)C!i, gevallen. Dooi den schok viel de 70-jarige koetsier v. d. Roer van den bok en bezeerde zich niet ern stig. Eenige flesschen braken. Van een pand aan de Hoogstraat is van morgen een afvoerbuis ontvreemd. Springtij9 November namiddag. AGENDA- Heden en volgende avonden Circus, 8 uur. Specialiteiten voorstelhng. Heden en volgende avonden. Casino, 8 uur. Specialiteiten-V oorstelling. 8 8 u. Maison v. d. Heyden. Open bare Vergadering Vrouwenkies recht. Spr. P. Oud: De houding der verseh. partijen tegenover het vraagstuk van Vrouwenkiesrecht. 8 Groote Schouwburg, 8 uur. N.V. ..Het Duitsche Toonecl" (operctte- afd.) Dr. Edmund. Der Graf von Luxemburg. S en 9 Nov. Tivoli, 8 uur. Gezelschap Mul der. De Roode Brug. 9 ,j Groote zaal Harmonie, 8 uur. Re sidentie-orkest Henri Viotta. So liste mevr. Birgit Engel (zang). 9 Griote Schouwburg, 8 uur. N. V, Het Toonecl. Dir. Royaards. Jonk- vrouwe de la Seigli&re. 10 Kerk Ned. Prot.-Bond, 8 uur. Orgelconcert. 10' Groote Schouwburg, 8 uur. Co- letta (la Gamine), 19 Tivoli Schouwburg, 8 uur. Lach- avond. Kelly Lageman Van hel theater Prot en Zn., to Amster dam. Kunst en Wetenschap. Nobelprijzen. De Zweedsche Academie voor "Weten schappen heeft besloten den Nobelprijs vooi natuurkunde (oe te kennen aan prof. Wil helm Wien, te Würtzburg, en dien vooi scheikunde aan mevrouw Curie, te Parijs. De prijzen bedragen, dit jaar, elk 194.330 francs. Rechtzaken. Rotterdamsche Rechtbank. De Rechtbank behandelde gisteren o. a. twee zaken betreffende verzet tegen dc poli tie, te Schiedam gepleegd. In de oene zaak- betrof het den los werkman P. P., die 'zeide zfió dronken te zijn geweest dat hij zich niets meer herinnerde. De tweede overtreder, voor eenzelfde de lict, een zekeie W. F. P., was niet ver schenen. Tegen beiden werd, wegens wedetepaunig- heid, eon maand gevangenisstraf geèiseiit. Tegen de 37-jarige C. M., huisvrouw- van P. J. v. d. M., to Ovoivrehie, die bij een twist op den 17cn September den borstel maker Jlnppó een slag toebracht, werd 15 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. Veroordeeld werden IC. B., N. D. 8. en, J, V., allen te Schiedam, wegens woderspannigheid, elk tot zes weken en J. de 11., le Schiedam, wegens eenzelfde misdrijf tot één maand. G. M., 33 jaar, los werkman te Vlaar- dingen, wegens huisvredebreuk, tot f R) boete subs. 20 dagen hechtenis. Beleediging door een advocaat. Men seint ons uit Maastricht: De rechtbank alhier v'eroordeelde heden mr. W., advocaat, wegens beleediging van den slager Strassar, lot 25.boeta subs 2 dagen hechtenis. Ontduiking drankaccijns. De Mansü-ichtsche rechtbank veroordeelde gisteren den distillateur Constant Marres al- daar. tot 1000 boete of 1 maand hechtenis conform don eisch van den ambtenaar van hcc O. M., wijl hij in zijn distilleerderij een geheime in den muur ingemetselde buis, lei. dende van den distilleerketel nanr een. in een ander pand liggenden kelder, aamvozi» had, door welke bui» frauduleus gedistif- icerd uit den ketel kon verwijderd worden of wei grondstoffen konden worden aangevoerd. Mishandeling. Men meldt ons uit Amsterdam d.d. gis. teren Men herinnert zich hot geval van den werkwilligen bootwerker, die 'n ander met een mes doodstak, omdat deze hem (den wei kwallige) wilde mishandelen. Na zijn daad werel de man gearresteerd en geboeid weggebracht. Bij deze gelegenheid werd hij door omstanders geslagen en go. schoot. Eon van hen werd heden door de recht bank tot 3 maanden gevangenisstraf veroor- decdd conform den eisch. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Goudswaard de lieer 0. cle Vey Mestdag!), cand, te Vlissingea; le Kiniswcrd ds. A. Ph. Schildermau, te Et ten (Geld). Bod ank tvoor het beroep te Iltirwe- iien ds. B. J. Werther te Otterloo bij Ede. Getief. Kerken. Beroepen: te Ulrum ds. A. 8. Schaaf- una, te Ten Boer (Gr.). Doopsgezinde Gemeente. Beroepen: te Enschede ds. E. Pek»- ma. te Umuiden. Hooger Onderwijs. Te Leiden is bevorderd tot doctor ut da rechtswetenschap op stellingen de heer J. A. A. Fransen van do Putto, geboren te Goes. Universiteit te Groningen. Doctoraal exa men rechtswetenschap de heer W. II. A. Surolea. Gemengd Nieuws. Grieksche schipbreukelingen. Door het s.s. „Grotius" der Mij. Neder land", dat gisteren le Umuiden binnenliep) zijn in hc.t Engelsche Kanaal een drietal schipbreukelingen van het Grieksche stoom schip „Lordos Iliron", dat 22 man equi page had, opgepikt. Do „Lordos Biron", was onderweg van Theodosia naar Antwerpen. Zondagavond werd reeds met zwaie slagzij de Quessunt ge passeerdtwee booten waren stukgeslagen, left slotte kreeg het Grieksche stoomschip een zee water over, waardoor do machine kamer vol liep en het schip zonk. Vijf-en-twintig man, zijnde de gelieoie be manning, sprong daarop over boord, of trachtte zich met de twee overigs booten te redden. Het gelukte zeven menscheu in een boot to komen, doch daarvan stierven sier. dezen werden buiten boord gezet. Van dc overige drie was er maar één. in Jaat te .schreeuwen, wat gelukkig was, daar hun boot recht voor den steven van de „Grotius" geraakte. Deze bemerkte, do -ehipbreukelingen en nam hen op. Zo waren totaal uitgeput en dón hunner waa verwond. Do boot, waarin de ongelukkgen dreven, aas reeds geheel met water gevuld, zoodat dc hulp ter rechter tijd kwam. IIcdien seint men ons uit Rotterdam: Het s.s. „Adidingfon", liedennamiddag alhier binnengekomen, had. aan boord '1 rehipbrcukelmgon, afkomstig van het Griok- scho stoomschip „Lordos Biron,". Na 18 uur op zee rondgezwalkt te hebben, wa ren zij door de,Addingtoa" opgepikt. Het zijn de eerste en tweede officier, de 2o machinist, ©en booteman, een donkeyman on twee matrozen. De donkeyman is naar het ziekenhuis vervoerd wegens er.nstigo kwotsurein, hij de schipbreuk opgeloopen. Obstructie in den llelderschen Raad. De vergadering van den Raad der ge meente Helder, op 31 October, waarin do hegrooting aan de orde zou komen, «w geleid door dan oudsten wethouder, daar cle burgemeester met verlof de gemeente bad verlaten. Vele leden achtten deze af wezigheid in strijd met de belangen dor gemeente, en met groote meerderheid werd oen motie aangenomen, waarin de Won- schelijkheid werd uitgedrukt, dat do ben handeling dor begrooting door den bur gemeester wordt geleid. Niottegeinstaande dit, poogde da waarnemend© voorzitter den heeren raadsleden te overreden, toch dein volgenden dag 'to vergaderen; de voor stemmers van dio motio verklaarden ^ech ter niet aanwezig te zullen zijn, tenzij de burgemeester dc vergadering zou presideo- m I t i I I I 1 Dientengevolge kon deze zitting geen sluiswerken bij Umuiden, stelt de Staats commissie voor, dat plan te nemen volgens hetwelk de nieuwe sluis is geprojecteerd be noorden de bestaande groote sluis en door gebogen toeleidingskanalen met het hoofd kanaal verbonden. .Do scheiding van groote en kleine vaart wordt vanzelf verkregen; de bestaande spui- gelegenheid blijft onaangetast. De totale kosten worden geraamd op f 13 millioen, de duur van uitvoering op 7 jaar. Het fort te Umuiden blijft ongemoeid. Onmiddellijk bijkomende werken zijn de toeleidingskanalen naar deze sluis meteen verruiming van het buitenkanaal, een berg- haven voor bagger- en loodsmateriee! en afronding van den toegang naar do vis- schershaven. Later zal noodig kunnen blijken de ver dieping van de buitenhaven tot 12 M, N. A. P. en van het kanaal tusschen I.Tmui- den en Amsterdam tot 13.50 N. A. P(i, waardoor schepen met 12.20 M. bij hoog en mot 10.60 M. diepgang bij laag water Amsterdam zullen kunnen bereiken. In een verre toekomst behoeft zelfs nog niet te worden overgegaan tot zeewaartsche ver plaatsing van den havenmond, te Umui den, om in den haventoegang een diepte van 14 M. N.A.Pl te verkrijgen. Met dit werk (raming ruim 25 millioen gulden) zal het maken van een nieuwen toegang be noorden het fort naai- de sluizen gepaard gaan. VLAARDINGËN, 9 Nov. Gisteren werd van de werf van den heer J. Verweij met goed. gevolg te water gelaten een motor vaartuig, genaamd „Progrès", gebouwd voor Fransche rekening. VLAARDINGËN, 8 Nov. De collecte, Zondag in do beide kerken der Ned. Ilerv. gemeente gehouden voor de slachtoffers van den storm te Bruinisse, heeft opge bracht de som van £211.39. O

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2