Brieven uit Australië. overtuiging, precies liet tegenovergestelde van wat men zich voorstelt. Deze wet kan, geheel afgezien van haar politieke mérites, goen nationale, geen blij vende wet worden. Daarvoor is zij veel te ingewikkeld en te omslachtig. Daarvoor mist zij den eenvoud, die ook in de wetgeving het kenmerk is van het ware schoone... m goede.. ALLERLEI. DEN MILLIOEN KILO STAAL VOOR RENNEN. Jaarlijks worden 1 nüllioeu kilo's staal verwerkt voor het vervaardigen van sta len schrijfpennen. tu Engeland gebruikt do stad Birmingham alleen 500.000 kilo's. In do steden in Groot- Brittamiië worden jaarlijks 810 millioen sta len schrijfpennen vervaardigd; dit komt op 23 ponnen voor eiken inwoner, en daarna komen de Voreenigde Staten met 105 millioen, of 2 pennen per inwoner. De invoer der andere landen weegt tegen dit verbruik op. Op den geheolen aardbo dem worden dagelijks 5 '/r millioen pennen gebruikt, of bijna 3000 kilo's. DE DIENSTBODEN-KWESTIE. Do dienstboden-kwestie gaf ocnigen tijd geleden te Now-York opnieuw aanleiding tot een rechtszaak. Een dienstbode klaagde haar meesteres aan om uitbetaling van het haar verschuldigde loon. Haar- meesteres had haar ontslagen, op grond, dat ze al tijd meteen kostbaar zjjdert kleed met langen sleep in de keuken haar werk ver richtte. Toen ze weigerde dit na te laten, word ze ontslagen, en voor de vijf dagen der maand, die ze reeds werkzaam was geweest, ontving ze 5 dollars. De dienstbode cischte haar geheide loon, vandaar een rechtzaak. De aanklaagster verscheen ter terecht zitting in kostbare zijde gekleed, en met een eleganten sleep. De rechtbank was van meening, dal een keukenmeid niet in zijde gekleed in dé kou keu thuis hoort, en achtle het gegeven ontslag dus gerechtvaardigd. Voor de vijf dagen werd haar een vergoeding van slechts 4 dollars toegekend. Als men zoo iets leest, zal men moeten toegeven, dal de dames hier nogal goen reden tot klagen hebben! HET RAPIER EN ZIJN GESCHIEDENIS. liet papier behoort lot de voorwerpen, die in het menschelijk leven van onzen tijd onontbeerlijk zijn. Onze ge hoc le be schaving, ons geheel staatkundig en gees telijk loven, was zonder papier ondenkbaar, Vandaar dan ook de benaming: Rapie ren tijd. Inderdaad, leven wij in het papier-tijd vak. Reeds in onze kinderjaren, loeren wij hot papier gebruiken en waardeeren. Op onzen eersten gang naar school heeft het papier zich aan ons gehecht, en is niet meer van ons geweken tot den dag van heden. Niet iedereen heeft evenveel mei papier te maken; er zijn echter mensehen, die zelden het papier gebruiken om te schrij ven, en loch is hun het papier in het da- gelijkseh leven onontbeerlijk. Zij hebben het noodig om iets daarin te wikkelen of in te pakken. Op deze wijze wordt reeds een massa papier gebruikt. tiet (uipierverbruik is onberekenbaar. Wel meent men, dat het jaartijksehe pa- pierverbruik over de geheele aarde 25 mil lioen centenaars bevat, maar dit getal zal in werkelijkheid wel beueden de waarheid (RuRen verantwoordelijkheid dor redactie.) II. In mijn brief nu Mei j.l. beloofde ik u do uitslag van het daarin vermelde onderzoek mede te doelenik moet u echter orn nog wat geduld verzoeken, daar wij tot op heden nog goen bericht vim het Ministerie aangaande deai uitslag van genoemd onderzoek inzake den heer Her- re wijn hebben. Tot mijn spijt is er een fout geslopen iu nvyn brief van Mei, die m. i. noodzake lijk dient to worden verbeterd. Er staat: „Al et zeer veel moeite is a a n g o- gen o em do families het. gestorte gold mot rente terugbetaald", dit is niet juist en moet zjjn: direct na a a ii komst is do or de G o u v e v a e- meats S a i n g b a n k het gestorte hodr a g, alsmede de rente, u i lbe- t a a 1 d aan genoemde families. Hoe» men werk krijgt. Om in geen herhalingen te. treden zal ik Iret verder te berichten nieuws ar- tikelsgewijze behandelen en u eerst mede- rieden, op welke wijze en waar allen werk bekwamen. Het spijt mij te moeten berichten, dat een van onze reisgemooten reeds diieet met de „Schaxnhorst" terug is gekeerl naar het vaderland. Vermoe delijk het niet direct werk vinden in zijn vak en familieomstandigheden zullen de oorzaak geweest zijn, blijkens een schrij ven dat hij aan mjj gericht hoeft. Om work te krijgen gaat het anders toe als ia Holland. Behalve het gou vernemen tsworkbureau (Gouvernements Laborer .Office) heeft men zijn. Het is, met hot oog op dc hoogo boteekonis van het papier voor onze sa menleving, haast niet te begrijpen, dat de menschen het vroeger konden stellen zon der papier, ori toch is het zoo. Do geschiedenis van het papier begint met hot tijdstip, dat de menschen behoefte voelden aam verder afwonenden berichten toe to zenden, en hen belangrijke gebeur tenissen mee te deolen. Zoolang de men schen in kleine gezinnen en volken leef den, hadden zij deze behoefte niet; eerst toen zij zich over verschillende landen ver spreidden en tot grooto volken ontwikkel den, voelde men die behoefte, en toen wenschte men ook mondelinge mededee- lingon en overleveringen op te teekenen, om ze te kunnen bewaren. Do eerste schriftelijke aantcekeningen werden op boomschors gemaakt. /Je ge schiedenis bericht ons tenminste, dat runen en kei-ven in de boomstammen van de oudo Germanen liet signaal waren van den opstand tegen de Romeinen. Na de boomschors werden steen en brons ter opteekening gebruikt, IW'jj weten, dat tie tafelen der wet der Israëlieten van. steen waren en dat ook de oude Babylo- niërs al het wetenswaardige iu steen en brons griften. Later gebruikten de Egyptemiren bet pa pyrus om op te schrijven. Met een puntige naald maakte men de vliezen van den stengel dozer plant los. Twee der vliezen werden zeer zorgvuldig uitgespreid op el kander gelegd en gladgestreken, en mot het kleverige Nijlwater tegen elkaar geplakt. Hierop schreef men met een ijzeren griffel. Bijna allo volkeren vim het Oosten ge bruikten van het papyrus, om te beschrij ven, en hiermede begint reeds het papieren tijdvak, Ifot papyrus werd vervangen door liet perkament, dat in de tweede eeuw vóór Christus, iu de oude Syrische stad Perga- mon moet zijn uitgevonden. Dit. schrijfma teriaal heeft zich tot den huidigen dag ge handhaafd; wel wordt het minder gebruikt dan in de middeleeuwen, toen het door heel Europa werd gebezigd. Het perkament wordt uit ezels-, kalfs- on varkenshuiden vervaardigd. De huiden worden onthaard, gereinigd, met gebluschto kalk ontvet, fijn geschaafd en dan in ge- droogden toestand met puimsteen glad ge maakt. Maar reeds tang vóór dezen tijd hadden de Chineezcn het eigenlijke papier uitge vonden. Het moet een Chineescho minis ter van landbouw geweest zijn, die eens de vezels van verschillende tropische planten tot oen dunne brij mot water vermengde. Deze brij deed hij in een zeef, en terwijl het water wegliep, vormde zich een dichte laag. Deze nam hij er voorzichtig uit, droogde ze in do zon, en maakte ze glad. Zoo werd tiet papier uitgevonden, dat de Tartaren, Japanners, Arabieren en Chineezen over namen. De Arabieren verspreidden het door tiet geheele Oosten, brachten het naar Afrika en Europa, en volmaakten de kunst altijd meer, doordat zij katoen en katoenen lom pen voor de papierfabricage gebruikten. in Diütschland ontstond eerst iu het jaar 1290 de eerste papiermolen. Met dc bewer king van lompen tot papier ontstond ook liet bedrijf der voddenrapers. De hoogero geestelijke vlucht der vol keren van Europa had echter een hclang- i ijk papierverbruik tengevolge, en men moest met de mogelijkheid rekening hou den, dat gebrek aan lompen kon ontstaan, tengevolge waarvan de papierprijs zou stij gen. Aten zocht dus allerlei stoffen ter vervanging van lompen, en vond deze ten- hier een gebouw van de landelijke vak bonden (Wolkers Union), waarin o. m. een arbeidsbeurs. Deze is alleen voor le den. Vervolgens zijn daarvoor verenigin gen op cliristelijken grondslag, enz., en ten slotte dc zeer talrijke particuliere bu reaux, do z.g. Registered Office. Door zeer toevallige omstandigheden kwamen wij in de Edwanl Street (Brisbane) alwaar wij het gebouw zagen van do„Yong Men's Christian Association". Daar bin nengaande, kwamen wij in de leeszaal. Daar kwam een van de bestuursleden naar ons toe. Na ons voorgesteld te hebben, vroeg hij ons: jo komt om werk vragen? waarop wij bevestigend antwoorden, hoe wel wij hadden gedacht in een verkver- sehaffingsbureau te zijn (later geef ik n uitvoerig weder, wat de Y. AI. C. A. be oogt). Do secretaris liet ons in zijn bureau; er waren 3 plaatsen voor farming. Doze plaatsen werden door 3 Sandgenooten aan genomen1 in Atontville, GO mijl van Bris bane; 2 in Alnckay, GOO mijl van genoemde plaats; een kistenmaker kroeg verschillende adressen en aanbeveling; ook hij kreeg werk in Brisbane, 2 gingen er aan den spoorweg, de anderen behoorden tot do families welke grond hadden gekocht Kos ten voor hot verschaffen enz. van werk werden niet getekend. Op de. particuliere bureaux betaalt men 2, 3 of 5 shilling. Na den secretaris bedankt to hebben voor zijn bemoeiingen, gingen wij met een brief naar het G. L. O., waar wij een ticket bekwamen. Alet deze ticket gaat men naar hot bureau van den emigratie-agent, (Emi grantenhotel), waar men een bewijs ont vangt voor vrij vorvoer per spoor (het gouvernement geeft n.l. aan elk inkomend werknemer de oorste maal vrij vervoer per spoor, alsmede vrij vervoer van bagage, naar de plaats waar men werk heeft gekregen). Dat bow ijs wisselt men slotte in alle planten, die zich in celllulose lieten oplossen. Eerst gebruikte men hen nep, populiorenhout, wilgenhout enz. tot papierfabricage; tenslotte ook stroth Na de uitvinding der papiermachine is de papier fabricage goedkooper en sneller geworden. Zooals men weet, wordt het papier niet alleen gebruikt om te beschrijven on te pakken, maar ook voor weelde-artikelen cn kleedoren, AVio kent ze niet, de kleine doozen, scho teltjes, kokers enz., die alle mot meer of minder versiering uil papier (papier-maché) worden gemaakt? i En wie kent niet de zakdoeken, chemi- selten, manchetten van papier? Ja, men kan zeggen, de tijd is niet ver meer, dat we uit papier huizon en meubels zullen krijgen, want nu reeds worden heeren- kostuums en carnavalspakkon van papier godragen. NIEUW/HES VAN 11IER EN DAAR. Do blanken kunnen niet zoo goed hoo ien als de kleurlingen; evenzoo is een wit dier veel minder scherp van gehoor dan dat vim een andere kleur. In do dieremvoreld zijn het de kangaroe en de struisvogel, die het hardst Lopen. Disraeli zegt, dat het voor een man het. eenigo middel is om in het loven te slagen: gereed to zrjn, als de golegenheid zich voor doet. Van de 5.000.000 inwoners van Londen moeten meer dan 1,000.000 leven van min der dan f 15 per weck voor oen geheele familie, terwijl er moei' dan 300,000 in vol slagen armoede leven. In het midden van Australië vindt men een reeks meren, die zoo nu en clan maar eens met water gevuld zijn; als zij droog staan, is de modder, 'die overblijft, vol been deren van voorwereldlijke dieren. Slechts één mensch op do 203 is 6 voet lang. Er is niet veel voor noodig om in Japan als een heer te leven. Met f720 kan men rondkomen, en cr huishuur, twee dienst boden en een groeten voorraad voedsel van betalen. De beenderen van alle vliegende vogels zijn hol en met lucht gevuld; dit is dus een vereoniging van de grootste kracht met het minste gewicht, Verschillende statistieken duiden aan, dat, ingeval de vrouw het eerst sterft, de man haar gemiddeld negen jaar overleeft, ter wijl, wanneer de man het eerst sterft, de vrouw nog elf jaar leeft Do meest vergiftige plant wordt gevon den in Afrika. Twee duizendmidioenste dee- len vari een ons zijn voldoende om een mensch oogcnblikkelijk te dooden. De natuuronderzoekers zijn het er nog steeds niet over eens, of de spons oen plant dan wel eon dier is. Wanneer olifanten door vliegen geplaagd worden, is het meermalen voorgekomen, dat zij met hun snuit een tak afbraken en dien als waaier gebruikten. Alen schat, dat het water van den Oceaan meer dan 2.000.000 ton aan zuiver zil ver bevat, op het station in voor een spoorkaartje. Wij hadden dus werk, de kistenmaker verdient 10 shilling per dag, met acht uur werken 's Zaterdags tot 12 uur, som mige zaken sluiten om een uur; dat is een gebruik het geheele land door, al leen do landbouw maakt een uitzonde ring. Daar werkt men gewoonlijk tot 4 uiu' hoewel hier in Montville allen met etenstijd stoppen. Schrijver dezes ging naar Montville en 2 anderen naar Maekay. Alackay is niet te bereiken per spoor. Men spoort van Brisbano tot Rockhampton. Onze landge- nooton hadden geen voldoende geld moer om hun reis naar Alackay te vervolgen; per boot is het ongeveer 2 dagon varen. Zij bleven in Rockhampton cn vonden een onderkomen bij een goed vriend van do Y. AI. C. A. Deze man heeft huil ge herbergd 2 a 3 dagen en veel voor hen gedaan. Zij zochten dus werk in Rock hampton en verkregen dit op de Meat Works (vleeschfabriek), tegen 6 a 8 shil ling per dag. Middelerwijl was er een schrijven met reisgeld gekomen van de farmer uit Maekay en een hunner besloot de reis voort te zotten, na 13 clagau op de Meat Works gewerkt te hebben; de andere bleof op deze fabriek. De spoor- woglieden, aangenomen door den hoofd- ingenieur (bureau Central Station Bris bane) gingen naar het zuiden van Queens land, en zoo waren allen, na 6 ii 7 we ken tosamen te zijn geweest, uit elkan der, j i I Nu kwamen de moeilijkheden en de er varingen. De spoorwegmannen zoo zullen wij ze gemakshalve maar noemen werkten maar korten,, tijd; het werk was zwaar en. het leven voor hun onaange naam. In een tent (welke men zelf moet aanschaffen), te leven, zijn eigen jietje kokende, is iets dat men gewoon moet zijn. Zij besloten heo.q te g'aay »n 1 ANECDQTEiN. Bezoeker: „Dit schijnt een schilderij van een ouden moester te zijn."1 Parvenu (vergoelijkend): „Ja, maar de lijst is fonkelnieuw." Vreemdeling„U Rent sterrenkundige, niet waai'?"1 i De ander: „Ja!" i 1 „Ik ben schouwburg-ilireclQur, en ik ben benieuwd of u-even moeilijk als ik, nieuwe sterren ka,n vinden." MISPLAATSTE LIEFDADIGHEID. Aioeder: „Wat heb je gedaan met het drankje, dat do dokter jo gaf?" Kleine jongen: „Ik hoorde, dat er in de buurt een armen jongen ziek was, en dien heb ik het laten brengen." Gouvernante: „Nu, Jacques, let nu eens goed op. Als ik Nanny nu eens gaf 12 peren, Neüy 10 en gij kreegt er 3. Wat zou dat zijn?" Kleine Jaccpros: „Niet eerlijk, juf frouw I" Toerist, in de herberg van een afgelegen dorp: „Kollner, waarom krijg ik geen klontje suiker bij mijn koffie?" Kellrier: „Neem mij niet kwalijk, mijn heer. Er waren er nog maar drie, en nu hebben de hoeren, die ge daar ziet zit ten, er dobbelsteenon van gemaakt, en sjielen er mee." A.„Ik hoor dat ja moedor en schoon moeder beiden bij jo gelogeerd zijn. Hoe houdt go het uit!" B.„Dat gaat juist heel goed. De oudjes kibbelen zóó druk met elkaar, dat y.o mijn vrouw en mij met rust laten." AIINDER AANGENAAM BERICHT. Nieuwe klant: „Is dat üw hond?" Barbier: „Ja, mijnheer." Nieuwe klant: „Hij schijnt er graag naar te kijken, als go aan 't scheren zijt!" Barbier: „Dat nu bepaald niet, mijnheer. Alaar soms heb ik wol eens het onge luk een'stukje van het oor van een der hoeren a.f te snijden." BEZORGD. „Gij wilt zeker den naam van de jonge dame in de binnenzijde van den ring gegraveerd hebben?" sprak de juwelier tot mijnheer A,, die zoo juist een enga- gements.ri.ng had uitgezocht. „0, neeul" hernam do jongeman. „Zet er in: „Aan do lieveling van mijn hart", of „Aan do ster van mijn leven"." Opera-directeur: „Gij hebt bij de opvoe ring van gisteravond weer vele tonon inge slikt!" Zanger: „Ja, daar gij mij anders niets te slikken geeft I" Jong echtgenoot (zingende): „Ik bemin haar, met een eindelooze liefde, ik bemin haar"i Jongo vrouw (hem in de rede vallend): ,,Och, Hendrik, doe eens wat kolen op de kachel?" 1 1 1 Jongo echtgenoot: „Och, loop naar de maan." Pas getrouwde vrouw tot liaar visch- boar: „Die tongen, die je mij gebracht hebt, waren niet versolt!" Vischboer: „Wel, mevrouw, dat is mijn schuld niet; ik heb ze u deze week iedoren dag aangeboden, ge hadt ze dus reeds veel eerder kunnen nemen." naar ander werk om te zien. Een ge lukte liet in Warwick werk te vinden als timmerman, tegen 9 shilling per dag, waar liij nu nog werkt, do andere ging naar Bris bane terug, en kreeg werk op een zaag molen in de country, ik dien hierbij te vermelden, dat men hoofdzakelijk in Bris bane zijn moet om ander werk te krijgen, omdat daar het centraalpunt is van alle arbeidsbureaus. Op do zaagmolens leeft men gowoonlijk in tenten of houten huisjes, voor een of vier personen ingericht; loon is van vor- sctiillenden aard. Het komt mij het beste voor, alles van tijd tot tijd uitvoerig (te berichten, en zal u dus later, do verschil lende bedrijven besprekende^ ook de zaag molens in Australië loeren kennen. IJe Hollander die naar Alakkay ging, be richtte mij het volgende: Ik ben werkende op een farm van rnr. Dl werktijd is van *s morgens 6 uur tot 's avonds fA uur; ik leef in een hut van hout en palen en grasp loggende voeding is goed en het Joon is 25 shilling. Sedert dien is deze echter weder van Alackay vertrokken en hoeft nu in Sidney een andere betrekking. De Hollander die in Rockhampton wuk vond, bleef op de Mcntworks tot voor enkele weken, toen hij wegens slapte ontslag kreeg en nu op een kantoor werkt tegen 20 schil ling. zonder kost. Ifet voordeeligste k» het volgende als men in de stad werktAlen huurt eun ka mer voor slapen alleen, waarvoor men be taald 5 n schilling en dan doet men don ko-t relfdit wordt door velen gedaan. Schrijver de/.es kwam te Palmwoodsta tion en moest 8 miilen gaan tot Montville. Op een wagen plaats nemende, welke eiken dag naar het station rijdt, kwam ik, na van elf uur in den morgen tot 4.30 in den na middag gereden te hebben, iu Afmtville en presenïeerde mij met een brief van d* lu Wales leest men op een uithang, bord„Lot good, op, als dit boni ondor water staat, is de weg onbegaanbaar.'' A.„Gisteren, hebben de Alullors; h«' zilveren brui lolt gegeven.'-' B.„Ja, dat weet ik, en toon zij 's avonds do cadeaux nog eens bekeken, kwamen zij tot de ontdekking, dat het eigenlijk maar do nieuw.-zilveren, was." i f VERSTRO,0ID. Professor (die op zekeren dag onderzijn meisjes een vreemden jongen ziet)„Wel wel, daar hebben wij ook ecu zoon; daar heb je mij niets Van gezegd, vrouw I"' VOOR DAMES. ONSCHADELIJKE KLEURMIDDELEN, VOOR KEUKENGEBRUIK. Menige huisvrouw zullen wij misschien een dienst bewijzen, door haar eenige on schadelijke kleurmiddelen aan do hand te geven, die bij het maken van gebakken, puddingen enz. dienst kunnen doen, en ook als versiering van asperges onontbeerlijk zijn. Het meest bekend is de roode kleur, waarvoor men gewoonlijk, in de apotheken te koopen, cochenille-tinctuur neemt, maar ook het sap van zwarte bessen geeft deze kleur; als men de bessen van de stelen ritst, mot water bedekt, 15 minuten kookt, zeeft, en met water weer opkookt. In hot laatste geval kan men hot sap in fleschjes goed toegeknikt wegbergen. Zonder toevoe ging van suikor moet het zoo versch mo gelijk worden gebruikt. Blauwe likeur verkrijgt men gemakkelijk door cochenille-tinctuur met eenige drup pels citroen te vermengen; een fijne rozen- roode kleur verkrijgt deze tinctuur, als mea ze met wat melk aanlengt. Ook uit rozebladeren kan men een rozen- roodo kleur winnen, die echter wat om slachtig is in de bewerking. Alen drukt op een liter frissche rozebladeren het sap van een citroen uit en giet daaroverheen (4 liter kokend water, doet dit in een blikken busje, en laat het twee dagen rustig staan, vóór men het sap er uitperst, en met 300 gram suiker vermengt, opkookt en in fleschjes bewaart 1 Op dezelfde wijze maakt meu violette verf uit viooltjes, waarbij men de donker ste en de geurigste bloemen uitkiest. Uit spinazie bereidt men de groene kleur, die echter dadelijk moet gebruikt worden. Drie handenvol sappige, goed uitgcwasschen spinaziebladeren worden, nadat ze goed uitgelekt zijn, gestampt in een vijzel, tot brij geperst en dan door schoon linnen gezeefd cn zoo spoedig mogelijk gebruikt. Gele verf krijgt men uit saffraan, bij welks gebruik echter altijd voorzichtigheid is aan te raden, omdat volgens sommige geneesheeren saffraan vergiftig is. Alen neemt daarom slechts een mespunt en schudt dat in oen eetlepel vol kokend wa ter, waarna het goed doorgeroerd wordt. Uit deze gele kleur verkrijgt men oranje door er eenige druppels cochenille-tinctuur door te doen. Een bruine kleur voor aspics, sausen enz. krijgt meu door de eenvoudige oplos sing van Liebig's vleeschextract; voor zoete spijzen neemt men chocolade. Alen laat een stukje daarvan zacht worden in ecu porcc- leinen schoteltje in den oven, roert het mot een zilveren lepel om en voegt er heet water bij. Y. AI. C. A'. bij mijn nieuwen patroon. Deze las deu brief en zei „All right''. Hij uces mij mijn slaapgelegenheid aan op een zolder boven een wagouloods en ik kreeg 20 schilling met de kost. Dczo farm was Dairy en Agriculture. Nu is er nog verschil tus- -dien Agricolture. Alen heeft farmen waar b.v. koren, muis enz. worden geteeld, en ook. alien fruit. Ilier iu Afontvilie is hoofd zaak Dairy en fruit. Ik werk van '*s mor gens 6.30 tot 's avonds 5 uur; om G uur is liet geheel donker, indien er geen maan licht is. Voedsel enz. is uitstekend, Het leven is er in den beginne erg eentonig, ooral als men dc taal niet kent. Natuur- ijk heeft men etenstijden, 's Alorgens één urn* voor breakfast (ontrijt) on 's middags li uur voor middageten. Men eet 3 maal per dag. Op de vraag: kan jij melken? antwoord de ik: neen; maar dat heb ik al reeds ge oord. Allen lof aan velen hier die je lederen dag keren. Alen is hier erg innemend en tegen eiken nieuweling voorkomendmen brengt hem met allo, zaken op do hoogte. Mijn indruk is, dat ieder medewerkt om Queensland zooveel mogelijk to doen bevol ken. Het fruit dat hier geteeld wordt, zijn: sinaasappelen, amui missen, bananen, papoen- nppls en citroenen. Do melk wordt direct na lal melken ge- roemd in een machine en deze room (cream) mint iedoren dng nanr de Eotcrfahriekon. De melk voedert men aan de varkens. Het fruit wordt in kisten gepakt, de goede kwaliteit gaat naar Melbourne ter markt, de mindere kwaliteit naar Brisbane. Aardappelen en groente i worden hier zeer weinig, alleen voor e.igon gebruik, geteeld, in verhand met de temperatuur in dit dis trict. Atontville een zoor uitgestrekte, toch goed bevolkte plaats, ongovojr 200 men- schon, Eggende aan de N. C. V., is oei\

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 10