Zanpemipi „P01MM8IA", dat hij niet het recht Ka'd gehad aan zijn 'kritiek verbeteringsvoorstellen toe te voegen. Hij verdedigde ook zijn optreden te genover Engeland tegen do afkeuring van den rijkskanselier. En wat zijn zoogenaam de verkiezingsrede betreft, "ook de verkie zingen geven onder zekere omstandighe den het volksgevoel weer. Hij en zijn partij hadden zich verplicht gevoeld, dat geen, wal het üuitseho volk sedert maan den beweegt, tot uitvoering te brengen. Dat was zijn recht als Rijksdagafgevaar digde, en zij vrezen iedere beperking van, zich 'af. De verwachte sensatie bracht liet ant- jvoord niet. De lieer v. Heidebrand immers bepaalde zich tot verdediging en viel niet aan. De algemeens indruk is dan ook, dat do breuk tusschen do conservatieven en den Rijkskanselier blijft bestaan, maar niet verscherpt is. GEMENGDE MED EDEELINGEN Engeland. Bonnr Law, een der invloedrijkste Woorcl- vocnierg voor tarief-hervorming, is voorloopig aangewezen als opvolger van Balfour. Al zijn collega's hebben verzekerd hem eerlijk te zullen steunen. Deze voorloopige schikkingen zullen de vergadering van de unionistische partij, die Maandag a.s. zal worden gehouden, in staat stollen IJonur Law met algemcene stemmen te kiezen. L i J FT i X" 1 I i i'T.Ii De debatten in den Duitsclien Rijksdag hebben in Engeland een onaangenamen in druk gemaakt. De Times" betreurt ernstig de heftige aanvallen van Eleydobrand op En geland. Hoewel het blad best inziet, dat 'die redevoering gehouden werd met het oog op de aanstaande Rijk.-dagverkiezingen, be schouwt toch de „Times" do redevoering en 'de geestdrift waarmede zij ontvangen werd nis een onrustbarend symptoom, te meer daal" zij door niets gerechtvaardigd verden. De „Manchester Guardian" hoopt., dat Sn- Edward Grey spoedig de vootden van 'den Duitsclien Rijksdag zal toelichten over cle „schoone lei" en dat Engeland spoedig op een nieuwen weg zal zijn, en een nieuwen geest zal tonnen in zijn betrokkingen tot Duitsehland. Het groote belang is. duide lijk te maken, dat Engekud's vriendschap tot Frankrijk 'n overeenstemming (entente) is, geen bondgenootschap. Zoo eens do opvat ting van Duitscli-Engclsche rivaliteit gewij zigd is door het invoeren van een nieuwen geest, zal de vriendschap zeker niet achter wege blijven. Frankrijk. 1 Aan do ongewone lange parlementaire va can tic is gisteren een eind gekomen. De eerste vergadering der Kamer was gewijd aan de interpellaties over bet buskruit in verband met de rampen waar-door do vloot in don laatsten tijd is getroffen. De vrij kalme discussie keerde zich niet of althans weinig togen de regeering. Da.niclou, die de beschuldigingen van Maisain en anderen preciseerde, eischte, dat tegen de schuldigen een vervolging zou worden ingesteld. De anaa-chist Goude kwam op tegen de veronderstelling, dat er sabotage zou zijn gepleegd en verklaar de, dat de saboteurs de groote heeren van de directies der kruitfabrieken wa ren. I 11' Oheron nam hot woord om aan te too- nen dat hem. als gewezen onder-secreta- ris van oorlog, niets te verwijten was cn hij bewees afdoende, dal hij ten minste zijn plicht had gedaan. Na al hel geen in de bladen is mede gedeeld, brachten de discussies overigens ■weinig nieuw's. Het debat zal vandaag in een buiten gewone zitting worden voortgezet en ten einde gebracht, voordat do behandeling van de begrooting ;wordt hervat. In een bespreking van de Rijksdagz.it- iting van gisteren verklaart de „Tcmps" lüver 'tkroonprins-incident geen oordeel to willen uitspreken. Omtrent den binnenland- schen toestand van Duitschlatid zegt hot blad, dat, wanneer do bestaande malaise mocht toenemen, dit onrustbarend kan worden voor geheel Europa. De „Liberie" ziet in do rede van den rijkskanselier een wel eigenaardig begin van de ontspanning in de betrekkingen tusschen Duitsehland, en Frankrijk, die mc-t zoo groote verwachting werd tege moet gezien, na, het sluiten van het ver drag, Hot blad legt vooral den. nadruk op de zinsnede„Wij hebben in Marokko niets afgestaan, dat wij niet reeds gegeven had den", on speelt deze verklaring uit te genover de Fransche regeoring." R u s 1 and. De 'Doema heeft gisteren behandeld het wetsontwerp betreffende de inlijving van twee Finsche kerspelen bij het gouvemev ment Wyborg. 1 Minister Kokowzef verdedigde het ont werp met groote warmte en oogstte levon- digen bijval bij het centrum en de rech terzijde. I I i i Het, ontwerp Werd met groote meerder heid aangenomen. Naar aanleiding van het bericht van den „Berliner Lokal Anzeiger", dat de naasting van de spoorweg WarschauWeenen uit gesteld zou zijn en concessies verleend zouden zijn voor nieuwe zijlijnen, verklaart de Raad van. Beheer geen desbetreffende inededeeling te hebben ontvangen. China. 11 I Aan do „Deutsche Tagoszeitung" van gis teravond wordt uit Londen geseind, dat be richten over den toestand tc Peking zoo dreigend luiden, dat de Britsche gezant aldaar het reeds voor noodzakelijk hield, do Britsche onderdanen to Peking aan te zeggen zich op het eerste toeken naar het gczanfschapsgebouw te begeven. Directeur de heer B. .ÏURGENS. 1891—1911. Uitvoering van de „SCHÖPFUNG", van J, Hay dn. Ter feestelijke herdenking van het twin tigjarig bestaan, heeft deze zangvereeni- ging het goede voornemen, op 1G dezer in do zaal van de S. O. V. een uitvoe ring met orkestbegeleiding te geven jvnn Haydn's onvergankelijk meesterwerk. Betere keuze had men. moeilijk kunnen maken. Een overbekend, en nog altijd gaarne gehoord oratorium. Het pogen is niet gering te achten, want er behooren geoefende krachten toe, die met groote toewijding hun taak moeten ten uitvoer brengen. Wij vensehen dan ook den di recteur en koor succes, en vooral, dat de belangstelling van het. pu bliek groot zij. Want men behoeft niet uitsluitend, wat men noemt „muzikaal" le zijn om hiervan te genieten; het is voor een ieder mot bewustzijn voor wat het, .schoonheidsgevoel sticht en aangrijpt, een verkwikking, te luisteren naar deze, niettegenstaande zijn cerbiedwaardigen ouderdom, nog altijd frissch© en begrijpe lijke muziek. Wij meunen ter Inleiding Van dezen feestavond, den belangstellenden geen on dienst te doen, door een en ander over den grooten meestor on zijn kunst mede te dcelem i Joseph Haydn werd in 1732 te Rohrau in Oostenrijk geboren, als zoon van een wagenmaker. Kind zijnde van zeer mu zikale ouders, wier grootste liefhebberij was orn iin Lecgen tijd te musiceren, schijnt talent bij Joseph aangeboren te zijn, want reeds vroeg verried hij muzikalen aanleg, liil op aandrang van don dorpsschoolmees ter werd hij bij den schoolrcctor Frankh, ie Hamburg, in do leer gedaan. Hier leerde hij zangkunst, orgel- en vioolspel en andere instrumenten. Bepaald zacht is die leertijd iniet geweest, want later, nog op hoogen leeftijd, sprak llaydn wel vol dankbaarheid over deze kinds- heidsdagen, „ofschoon ik toenmaaLs meer slaag dan eten kreeg". De kleine Haydn Mtönd spoedig bekend als een jongmcnsch van grooten muzikalen aanlog, en de ka pelmeester George von Reuter, die zijn zangkunst onderzocht, nam hem in 1740 als koorknaap mede naar de St. Sebas- tiaankerk te Weenen. Tien jaren lang bleef hij daar, en kreeg lessen in Latijn, gewoon lager onderwijs, zang, klavier cn orgel. Eigenlijke compositie leerde hij niet veel, doch hij hoorde veel goeds. „Ik merkte slechts op," zegt hij, „cn trachtte mij ten nutte le maken, wat bijzonder op mij ge werkt had cn wat mij voortreffelijk toe scheen." Toen zijn stem in de periode der mutatie was gekomen, moest hij de kapel verlaten, en kommervolle dagen braken voor hem aan. De tenor Spungler ontfermde zich gelukkig over hein, cn verleende hem huisvesting; voor kost en onderhoud zorgde Haydn, door mede te spelen iri orkesten te Weenen, en het geven van klavieron- derricht. Inmiddels werd hij verplicht te verhuizen en betrok hij een klein dakka mertje in het Michaëler-huis, op de Kool- markt. Hier vond hij ecu oud klavier, doch nog voor studie goed genoog, om zich in zijn vrijen tijd, meestal 's nachts, te oefenen. Gelukkig kwam Haydn spoedig daarna in kennis met den beroemden zangleoraar cn componist Porpora, en verschafte deze hem een aanstelling als begeleider bij het zangonderricht. In ruil hiervoor kreeg hij van Porpora onderricht in de muziek en compositie. Uit dien tijd (1755) datecren zijn eerste strijkkwartetten, opgedragen aan zijn beschermer, den Oostenrijkschen jre- geeringsraad, von Furnbcrg, in wiens huis wekelijks kwartet gespeeld werd; ook schreef bij stukken voor klein orkest, In 17G1 werd bij tot kapelmeester tc Risen- stadt, in Hongarije, bij vorst Eszterhazy aangesteld. Bij zijn aanstelling sprak de vorst hem hartelijk toe: ,,G|ij zijt eigenlijk „in mijn dienst; steek u maai" gauw in „het pak van kapelmeester, want ik wil „ti zoo niet meer zien; gij zijt te klein, gij „hebt een te nietig figuur, doe een nieuw „pak aan, zet een krulpruik op, doe vest „en jabot aan, en schoenen met roodo „hakken. Maar laat do hakken vooral hoog „zijn, want uw figuur moot in evenredig- „hcid zijn met uw verdiensten." En nu nam voor llaydn de gouden tijd een aanvang. Thans kon hij vrij zijn krach ten beproeven aan allerlei vormen van muziek, on met do zeer goede kapel van den vorst, was hij in de gelegenheid alle klank-effecten te bestudceren. De meeste symph 'inieën en kwartetten dagteekencn uit i tijd, evenals het oratorium „To- 1 j „Sieben W.orteT, veel kerkmu- 'x» concerten voor viool en violoncel, sonaten voor klavier, enz. In 1790 stierf vorst Eszterhazy; de kapel werd ontbon den en Haydn gopensionneerd. Op huwelijksgeluk kon llaydn zich niet beroemen. Haydn was in 1760 gehuwd mot Anna Maria Keiler, maar nooit, kan een groot man van zulk een goedaardig karakter, grooter helleveeg tot vrouw ge had hebben, dan met Haydn hot geval was; zij maakte het huiselijk leven tot een kwelling van den grooten man, wiens ge nialiteit zij niet begreep en wiens onver stoorbare bonliommie haar slechts ver bitterde. Die tegenstrijdigheid van karakter gaf ein delijk aanleiding tot echtscheiding; doch hij bleef zijn vrouw behoorlijk onderhou den, want hij bezat to veel kieschheidj dan dat hij het de vrouw, die zijn naam gedragen had, aan iets kou laten, ontbreken. Haydn's roem was reeds ia het buiten land hekend geworden, o. a. in Engeland. Reeds had men herhaalde uitnoodigingen' voor een bezoek gedaan, maar door zijn betrekking bij vorst Eszterhazy kon hij daar geen gevolg aan geven. Eerst na diens dood werd de reis in 1791 naar Londen onder nomen, en werd hij daar met veel geest drift ontvangen. Dc twaalf aldaar geschre ven symphonieën worden nog de „Lon- donner" genoemd. Het volgend jaar kwam Haydn voor een jaar terug naar Weenen, om in 1793 weer naar Londen te ver trekken. Beide reizen gaven hem groot gel delijk voordeel, zoodat hij met de ruime bezoldiging van vorst Eszterhazy Jr., die weder een kapel opgericht en hem tot di recteur aangesteld had, zonder zorg kon leven. Van Londen in 1796 teruggekeerd, bleef hij tot zijn dood in Weenen wonen. In Oxford had men den meester met den doctorstitel honoris causa vereerd; ook in zijn eigen larul genoot hij tal van onderschei dingen, o. a. het ecreburgerschap vim Weenen, enz.; al deze en andere eerbeloo- ningen deden echter geen afbreuk aan zijn hoogst eenvoudig gemoed en aangeboren vriendelijkheid. Vroeger had Haydn kennis gemaakt inct Gotfried van Swieten (in 1739 te Leiden geboren), zoon van den lijfarts van Maria Thcrcsia. Deze baron Van Swieten heeft twee Engelsche gedichten in de Duitscho taal bewerkt, n.l. Thomson's „Seasons" en „Creation", eon oratorium, uit bijbelteksten en gedichten samengesteld. Deze beide ge dichten zijn door Haydn gemaakt tot twee onsterfelijke werken, die thans nog tot de meest bekende en hier te lande zeker tot de meest ten gehoore gebrachte oratoria behooren. De „Schöpfung" werd in 1797 begonnen, in 1798 was hot gereed, on 19 Januari 1799 werd het in het paleis van graaf Schwarzonberg vöor het eerst uit gevoerd. Do eerste uitvoering van de „Jahreszei- ten" geschiedde in April 1801 te Weenen. Door deze beide werken werd Haydn in den uitgebreidsten zin van het woord, populair. Te .Weenen, Londen en Parijs, kortom overal, kwamen deze oratoria ten uitvoer, en brachten niet alleen room, maar ook groot stoffelijk voordeel. Op 76-jarigen leeftijd, in 1808, zeer verouderd en ver zwakt, verschoen Haydn voor het laatst in bet publiek, tor gelegenheid eener uitvoe ring van .„Die Schöpfung"; met trompet ten en pauken werd hot binnenkomen van den cerbiedwaardigen grijsaard begroet. Deze geestdriftige ontvangst en de uitvoe ring hadden hem echter zoozeer geschokt, dat hij zich na het einde van het eerste deel uit do zaal moest laten wegdragen. Eon jaar later, den 31cn Mei 1809, over leed do groote meester. Hij werd op liet kerkhof voor dc Himdsthurmerlinie te .Wee nen begraven, en eerst in 1820 bracht men zijn gebeente naar Eisenstadt over. Haydn liet geen kinderen na. Zijn erfe nis verviel aan een neef, met uitzondering van f 12.000, welke bij aan de beide dienst boden naliet, die hem sedert jaren gediend hadden. Vorst Eszterhazy kocht zijn ma nuscripten cn votst Lichtenstein kocht voor 1400 een ouden papegaai, die in zijn veer tigjarigen omgang met Haydn muziek en talon heette geleerd te hebben. Niet betrekking tot het tijdvak, waarin, liij de „Schöpfung" componeerde, moet de meester gezegd hebben: „Ik was nimmer „zoo vrooin als gedurende den tijd, dat ik „aan dit oratorium werkte; dagelijks bad „ik God, dat hij mij kracht wilde verlee- „nen tot een gelukkige voleinding." Al zijn voornaamste partituren begonnen met het opschrift: „in nomine Domini", cn eindigden met de woorden „Soli Deo Gloria", of „Laus Deo'A Hij was echter van geen dweepzuchtige natuur, of van een, het wereldsche ontzeggende, zwaar moedigheid. Toen men eens de opmerking maakte, dat al zijn kerkelijke composition een opgeruimd, bijna te wcreklsch karak ter hadden, antwoordde hij: „Ik weet het „niet anders te maken. Zooals ik het gevoel „zoo geef ik het» Wanneer ik echter pan „God donk, dan is mijn hart vol vreugde; „en daar God mij een vroolijk hart gegeven „heeft, zal hij mij zeker vergeven, wan- „necr ik hem vroolijk dien." Bij Haydn tocli is de muziek hoofdzaak; hij stelt die verre boven den tekst. Wanneer hij met do muziek „schildert", dan zijn hot natuur geluiden en -tafereolen, nooit stemmingen die hij uitbeeldt, en toch welk een stem ming vinden wij als geheel in de „Schöp fung", en in de „Jahreszeiten". Dat maakt deze toondichten tot onvergankelijke mees terwerken Haydn's beminnelijkheid on ware groot heid bezorgden hem vele vrienden, waar onder mannen, wier namen den zijne zou den evenaren en overleven. Noemen wij in de eerste plaats Mozart, wiens omgang met Haydn cr altijd een was van wcdec- zijydsche vriendschappelijke bewondering. Zijn eerste zes strijkkwartetten waren aan Haydn opgedragen; „dal b'cn ik hem ver- „plicht," meende Mozart, „want van Haydn „heb ik geleerd hoe ik strijkkwartetten „moet schrijven." Inderdaad was Haydn op dit gebied oen groot-meester. Veel van zijn instrumentale werken hebben 't moe ten afleggen tegen wat anderen, Mozart, on vooral Beethoven, na hem gewrocht heb ben, maar zijn trio's en kwartetten prijken nog steeds op de programma's dor kamer- m'uziekuitvooringon. Over Beethoven, gedeeltelijk Haydn's leer ling, sprak llaydn ook steeds met de groot ste bewondering, al heeft Beethoven llaydn later in woede verlaten, omdat de vooruit strevende leerling het onderwijs voor hem niet voldoende achtte. Ook Weber, Schubert, Chcrubini, Ros sini en vele anderen hadden allen den diop- sten eerbied voor den gonialen meester. Hier volge nog een overzicht van Haydn's werken: 125 symphonieën (waarvan thans nog slechts ongeveer een twaalftal wor den uitgevoerd), 83 strijkkwartetten, waar onder het „Kaiserkwartet", waarvan het thema in het andante gevarieerd, gevormd wordt door het in 1797 (bij de nadering van liet Fransche leger voor AV.eenen) voor het eerst gezongen Oostenrijksche volkslied: „Goit erhalte Franz don Kaiser", voorts 35 trio's voor piano, viool en collo, 30 trio's voor strijkinstrumenten, 175 stukken voor viola di gamba, 14 kleine opera's, 5 ora toriums, 15 missen, 44 sonaten, rondo's, variation enz. voor piano enz., in het ge heel ongeveer 1400 werken! Ook ai had Haydn de beide oratoria, welke hom beroemd en populair gemaakt hebben, niet geschreven, dan zou hij toch onder de eersten uit het „heldentijdperk" der Toonkunst mogen geteld worden, want hij is do meester geweest, die aan de sonate en de symphonic den vorm gegeven heeft, zooals die nog in hoofdzaak ingedeeld en gebruikt wordt, en welke bij Mozart en Beethoven do volkomenheid heeft bereikl. Voor dien tijd hadden dergelijke composition den vorm van „de Suite", een reeks van kieine deelcn van beperkten omvang; daar om behoeft pren de„Suiten" niet als minder waardevol aan te rekenen. Van de andere meesters hebben Handel en Bach op het gebied der Suiten veel schoons geleverd. Iloe meer de sonate en de symphonic zich ontwikkelden, des te meer geraakte de Suite op den achtergrond. Eerst in do tweede helft der 19e eeuw hebben componisten als Lachner, Raff, Grieg cn anderen weder in dezen vorm gecomponeerd. Wij hebben getracht, zij iiet ook schets matig, een beeld van Haydn als kunstenaar en mensch te geven; want om een recht begrip van een dergelijk werk to verkrij gen, is het wel gewenscht om niet geheel vreemd te staan ten opzichte van den mees ter en zijn kunst Wat nu den inhoud van het gedicht betreft, heeft de dichter het scheppingsverhaal, zooals het boek Genesis dit vermeldt, tot grondslag genomen; deze tekstwoorden worden „recitativ" gezongen, waarna gewoonlijk in een Aria of in Kooi de strophen, op de tekstwoorden betrek king hebbende, worden behandeld. Nu moge men over het Genesis apos denken zooals men wil, in ieder geval zullen de gewijde woorden, door de macht der toonen dieper in het gemoed doordringen, en als de lot des Scheppers en do Scheppingskracht door Haydn's gemoedelijke muziek wordt bezongen, dan moge bet ons onverschillig laten hoe en wanneer dit groote werk is geschied. Voor ons is de hoofdzaak „het is cr", en volmaakt ook, en kunnen ton volle instemmen mot het prachtige koor: „Die Himmel erzfihlen die Ehre Gothos". II. J. P. Tl. Schiedam, November 1911. BINNENLAND. Onze Marine. Blijkens bij liet departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms, pant serdckschip „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee W. T. de Booy, 8 dezer te Curasao aangekomen. (St.ct.) Rechterlijke »naclit. Bij Kon., besluit van 9 dezer is benoemd tot kantonrechter te DeRt, mr. J. D. van Ewijck, thans kantonrechter te Ridder kerk. Nieuwe postzegels. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „N. Haari. Ct.": i 1 1 De directie der posterijen en telegrafie zal waarschijnlijk met ingang van 1 Ja nuari a.s. zegels verkrijgbaar stellen, waar op: „Niet bestellen op Zondag". Dezo zegels zullen voor een zeer ma tigen prijs aan cle postkantoren worden verkocht, om eventueel op brieven ge plakt le worden. Do zegels zijn niet, zooals in België aan de postzegels verbonden, maar geheel afzonderlijk. YullTomletlglDg. in do gemeenteraadsvergadering te Am sterdam van Woensdag 15 dezer zal ook behandeld worden een voorstel van B. cn W. om hen to machtigen, do invoering van vuilverbranding voor to bereiden;mot het voorstel van do raadsleden Schel to rna, Schoch en Zwart om sub 1 van liet concept-besluit te wijzigen, en B. en W. uit te noodigen, een. commissie van vijf leden te benoemen, ten einde to rappog- tecren. over de verwerking van vuil tot brand.stof noten. i llll Spoor- en tramwegpersoneel. De Nederlandsclic Verecniging van Spoor- on Tramwegpersoneel zal, naar het orgaan der Ver. meldt, op Zondag 3 December te 's-Gravenhage een vergadering houden Voor liet geheelo spoor- en tramwegpersoneel, ter bespreking van de arbeidsvoorwaarden bij spoor en tram. f V De directie der Noord-Brabantsch-Duit- sche Spoorweg Maatschappij heeft, met het oog op de bestaande duurte der levensmidde len besloten aan liet gehuwde personeel met jaarwedden tot en met 1200 een toclam) toe tc kennen. Het personeel in dienst dier maatschappij ontvangt, voor zooverre liet in Nederland is gestalionncmi, een uitkeering van 10, voor zooverre het in Duitsehland woont een uit keer ing van 20 Mark. Voor ieder kind beneden den leeftijd van 16 jaren wordt de uitkeering verhoogd mot 3, resp. 5 Mark, zoodat bijv. liet" hoofd van een gezin van 6 kinderen in Nederland enI vangt10 plus G maal f 3 28, in DuitsehlandMk. 20 plus G maal Mk' 5 - Mk. 50. Teneinde te bevorderen dat de te verlee- nen toelagen overeenkomstig huil bestem ming worden gebruikt, zal do uitkeering in twet termijnen plaats vindon en wel op 1 December a.s. en op 1 Februari 1912. VJLAARDINGEN, 11 Nov. Bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is met ingang van 1 December a.s. bevor derd do rijksklerk 3e klasse J. A. Con- standso tot rijksklerk 2e klasse, met ver plaatsing naar Oldenzaal (inspectie). Met ingang van 1G December wordt ver plaatst de rijksklerk 3e klasse A, Schutter, van Zutphen naar hier (tijd.). STADSNIEUWS. Bij de te Rotterdam gehouden examens vrije- en ordeoefeningen is o. m. geslaagd de heer J. Nierop. van hier. te de godsdienstoefening der afd. Schie dam van den Nederl. Protestantenbond zal morgen als spreker optreden dr. E. Knap pert, van Leiden. i, i Dc zangschool van Gemengd Koor, direc teur de heer A. II. Fagel, geeft Woensdag avond 22 November in dc S. O. V. een uitvoering. Morgen zullen in het Leger des Ileils alhier door kapitein Knuttel, gekleed in Arabisch postuum, mededeelingen gedaan worden omtrent de zeden en gewoonten in Palestina. Voor nadere bijzonderheden venvijzen wij naai- do betreffende adver tentie. Mannenzangvereeniging „Inter Nos". De mannenzangvereeniging „Inter Nos" alhier, directeur de heer A. H. den Draak, zal, naar wij vernemen, haar eerste uit voering geven op Zondag 26 dezer, in dc zaal dor Officierenvereeniging. Onder meer zal alsdan voor de vetste maal alhier opgevoerd worden de komi sche operette „Conradin Kreutzer", of do beul en zijn knecht, uit het Duitsch, voor soli en mannenkoor, van den op dit ge bied zoo gunstig bekend staand°n compo nist Hermann Kipper. Nadere bijzonderhe den, deze soiree betreffende, zullen spoe dig worden bekend gemaakt. Daar sedert gemimen tijd geen dergelijke uitvoering alhier plaats had, zal het voor zeker voor velen een welkome gelegenheid zijn, zich een gcnoegelijken avond te ver schaffen. Ingezonden Mededeelingen. Dr. Young-, geneesheer te Glasgow, meldt ik heb bij wijze van precf het natuurlijke FRANZ JOSEF-bitterwater als eerste pur geermiddel na bevallingen voorgeschreven, en heb kunnen consUrteercn dat liet vele goeds dat men ervan verteit, volkomen ver diend is. Patiënten nemen gaarne echt Franz. Josef-water, daar de dosis klein en lift water bijna zonder smaak is! Gemengd Nieuws. Belooningen, De Raad van bestuur van den Koninklij ken Nationalen Bond voor Roddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken liet Oranje- Kruis heeft dc Prins llendrikmedaille toe gekend aan de hierna te noemen personen, tc zaïnen uitmakende cle bemanning van do te Monster gestationncerdo reddingboot, voor hun zelfopofferend gedrag bij cle red ding van do bemanning van hot op 30' September j.l. gestrande stoomschip Solo: de gouden medaille aan Arie Tuk; de zil veren medaille aan Wj. van Gaaien en Ah Hoogenraad; de bronzen medaille aan G. van den Berg, Wc Al. van Antwerpen, Ph. Tuk, M. ,T. van den Berg, en AI. Storm; De moord te Wapserveen. Do zaak tegen Annigje Kuik, vrouw van K. Bruinewoud, to Wapserveen, beschul digd van moord, voor elf jaren gepleegd op den 70-jarigen timmerman Karsten, to Wapserveen, is verwezen naar de openbare terechtzitting van 20 November. Ais Raads man is haar toegevoegd mr. J. I- VcUri man, 'o Aloppel. In dezo zaak zullen 5 getuigen gehoord worden, onder wie 2 doch ters van beklaagde.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2