Rechtzaken. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. ÖeinengtS Nieaws. Koloniën. leggen van de Kuizen meer kosten zal me debrengen voor den Kleinpolder, wegens 'meerder toezicht, dan zou dit, naar Ged. Staten overwegen, nog niet wettigen, dat Schieland .voor een vergunning ean voor waarde stolt ton behoeve van een derde, en dat nog wel ten behoeve van een polderbestuur, dat noch eigendom, noch onderhoud heelt van de kade in kwes tie, terwijl daarenboven het Alg. Regle ment voor de polders in deze provincie .voorschrijft, dat het polderbestuur niet mag gedoogen, dat eenige leges of jura worden geheven, waaruit volgt, dat vergunningen door een polderkeur vereischt, kosteloos moeten worden yerleond. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad dei- gemeente Schiedam op Dinsdag 28 Novem- boc 1911, des namiddags 2 uur. Goedkeuring der notulen van de raads vergadering van 24 October 1.1 en ver daging van die der vergaderingen van 25 en 26 October en 14 November d.a.v. Medodeelingen. J Ingekomen stukken. Agenda. I 1. Vervulling in de open plaatsen van gedelegeerde leden der gemeente tengevol ge van de jongste periodieke aftreding van raadsledeni lo. in het bestuur der „Verceniging do 'Ambachtsschool voor Schiedam en Omstre ken" (vacature mr. J. G. von Briel Sasse) 2o. in. het bestuur der vereeniging ,',Schicdamsch Volksbadhuis'1 (vacature T. S. Goslinga), 2. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur, wegens periodieke af treding op 1 Januari 1913, yan den lieer J. van Katwijk. D,oor de Commissie worden aanbevolen: de heeren J. van Katwijk en J. vanNoorl- wijk, met welke aanbeveling Burgemeester en Wethouders overeenkomstig de desbe treffende verordening verklaard hebben zich te kunnen vereenigen. 3. Verzoek van den hoer 51. v. d. Hen gel om eervol ontslag als onderwijzer aan school C, met ingang van 1 Januari 1912, met advies van B. en W. 4. Ontwerp-Besluilcn (modellen B en C) tot wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1911. 5. Bezwaarschriften tegen den aanslag in 'de plaatselijke directe belasting, naar het inkomen, dienst 1910—'11 en 1911'12. 6. Voorstel tot vaststelling van den staat van oninbare posten der plaatselijke di recte belastingen naar het inkomen, dienst 1909—1910. I 7. Advies op het verzoek van het bestuur 'dor R. K. 5Iiddonstandsvereoniging „De Hanze", om subsidie en beschikbaar&teb ling van een lokaal voor de 3e klasse yan den handelsavondcursus. S. Behandeling van 't adres der Schilders- patroonsvereen. „Onderlinge Steun", al hier, waarbij verzocht wordt het gomeente- yorfwerk, hetwelk niet door het vaste personeel der gemeente kan worden uit gevoerd, voortaan aan gevestigde Schicv damsche schilderspatroons op ie dragen, met advies van B. en W. (Bijlage no, 45.) 9. Voorstel tot wijziging der verorde ning op het Havengeld. (Bijlage no. 52.) 10. Voorstel tot wijziging- der verorde ning op het rijden te Schiedam met be trekking tot de wiolwijdte van vrachtwa gens en de velgbreedte van sleepers-, mo len-, spoelingwagons. (Bijlage no. 46.) 11. Voox-stel -tot wijziging der bepalin gen omtrent maximum-arbeidstijd en mi nimum-loon, vastgesteld bij raadsbesluit van 19 Februari 1907 (Gemeenteblad no. 3). i 12. Adres van do aid, Schiedam van de vereeniging „Vergunning", waarbij wordt verzocht in de verordening op het ver gunningsrecht de wijze van herschatting bij reclame te wijzigen, met advies van B. en W. Bijlage no. 53. 13. Voorstel tot vaststelling eerier ver ordening houdende bepalingen ter voor koming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand en in ver band daarmede wijziging van de verorde ning op het gebruik van de havens en wateren (havenreglement. ((Bijlage no. 50) En verdere voorstellen en mededeelin- gen. Havengeld. In druk is verschenen een ontwerp tot wijziging van de verordening regelende het havengeld in deze gemeente. Voorgesteld wordt daarbij de abonne menten voor vrachtvaart te verhoogen van 131/3 maal het recht voor een enkele reis tot 20 maal, waardoor het gelijk komt met de heffing le Rotterdam. Hierbij ondeischeiu is gemaakt tussehen stoom (en motoren) schepen en andere vaartui gen; stoomschepen in geregelden dienst varende, niet meer dan 2 maal per week onze gemeente aandoende, blijven daarbij behandeld op gelijken voet als zeilvaar- tuigers, enz. De overige wou!en belast met 80 ct. p* ton, wat nog aanmerkelijk lager is d' Botterdam. De meerdere op- bi-- -e wijzigingen voortvloeien- not op f3200. Voor door- - die hier noch lossen reorgesteld het halve ie jpassen. artikelen nog een '1. ewenscht het epen langs de rivier hier komende, terug tc brengen van fO.10 op f0,03. Dit zou aan de ge meente f7000 kosten, B. en \V. kunnen zich met dit denkbeeld niet vereenigen. 1 liet aandeel in de lichting dea- nationale militie van 1912 bedraagt voor Zuid-Hol land 4164 man, waarvan 2927 voor volledige oefening en 1237 voor korte oefening (4-mannders) zullen worden ingelijfd. Met een enkel woord hebben wij reeds aangekondigd dat mej. Nceltje Lokerse, de bekende Zeeuwsclio propagandiste voor de belangen der vrouw, lücr weer een lezing zal komen houden. IVij kunnen thans mededee- Jer, dat zij Maandagavond, 27 November, in Musis zal optreden en dan zal bespreken de vraag of het sluiten der bordeelen in ons land gewenscht is, en over den godsdienst en do zedelijkheid, welk laatste onderwerp le beschouwen is als een vel volg op haar vroeger hier gehouden lezing betreffende het onderzoek naar het vaderschap. 5Iej. Lokerse zul or bij/.onderen prijs op stellen wanneer onder haar gehoor zeer veel vrouwen en meisjes zullen zijn. De etalage-wedstrijd. Geleidelijk zijn hedenmorgen reeds lal van étalages, zoowol die voor mededinging in aanmerking komen, als die buiten mede dinging blijven, zichtbaar geworden, en het is werkelijk een genoegen, nu langs do winkels hier te wandelen en te bezien, bij velen te bewonderen, wat van dio étalages is gemaakt. Over hot algemeen bljjkt, dat de be doeling van dezen wedstrijd begrepen is een aansporing te zijn tot het makeu van een uitstalling van winkel artikelen, zoodanig gerangschikt en gesorteerd, dat een harmonisch oog-bekorend geheel is ver kregen, dat zal begeerlijk maken de uit gestalde artikelen en zal prikkelen den kooplust der beschouwers. En wij hopen van ganscher harte, dat dit resultaat mag bereikt worden. Om verschiUende redenen. De winkeliers hebben zich niet geringe moeite en kosten getroost om hun étalages te doen worden wat zo nu zijn, en 'tzou natuurlijk niet bemoedigend zijn, wanneer zij niet konden constateoren, dat zij door dat alles hun debiet hadden vergroot. Maar ook hopen wij dit, omdat succes voor de winkeliers een aansporing zal zijn, op dezen weg voort to gaan. Dat zal hot mooi van, hot verkeer in onze straten be vorderen; het zal de Schiedammers ver leiden tot koopen lr i e r, en dat zal een overwinning zijn van zóó grooto beteeke- nis, dat die moeilijk te overschatten zal zii"- f i 1 Wij hebben vroeger al eens met een enkel woord onze meetring gezegd over do „gehate en gevreesde" concurrentie van Rotterdam, en wij hebben toen betoogd dat wij concurrentie in het algemeen een gelukkig verschijnsel achten, omdat dit een prikkel is om zich in te spannen. Welnu, deze wedstrijd stelt ons in het gelijk. Do concurrentie heeft er toe ge leid, dat eenige middenstanders de han den ineen hebben geslagen om te trach ten het bewijs bij te brengen, dat de Schicdamsche winkelier goed voor den dag kan komen. Dat moot het Schicdamsche publiek thans toonen te waardeeren. En ziet do winkelier Jdio waardeering, dan zal hij voortgaan op den thans in geslagen weg; er zal meermalen een op gewekte strijd gevoerd worden, maar een strijd van concurrentie, die verhoogt en veredelt, dio de belangen van kooper en verkoopcr beiden bevordert en die Schie dam en de Schiedammers in den meest uitgebreiden zin zal ten goede komen. Men verzoekt, ons nog mede te deelen De animo voor den etalagewdestrijd wordt steeds grooter. Van onderstaande firma's mochten wij vernemen dat zij met hun etalages in den wedstrijd buiten mededinging zullen uit komen. Afd. II. Huishoudelijk: fa. A, M. Bij- !oo, Kreupelötraal. Afd. Hf. Voedings- en Genotmiddelen Dezelfde. Afd. IV. Kleedirtg: mej. A. H. J u.f f er in aas, Gcrrit Verboonstraat. In den boekhandel v.h. J. A. do Heer, aan den, Dam, is weer een schilderstuk ten toongesteld van onzen stadgenoot, den heer A. v. d. Zee. op wiens kerkinterieur wij kort geleden de aandacht vestigden. Ditmaal geeft hij een gezicht op de hooge brug te Oversell:»'. Slechts even is dié brug van ter 'zijde gegeven, maar vol staat daar naast de Landelijke woning aan de Schie, aan de zuidzijde der brug, met de daarlangs loo- pende Schie. Waar in deze dagen wel geheel Schiedam do etalages zat gaan bekijken, zal ook dit tentoongestelde stuk wel volei- aandacht trekken. Eenigo meisjes, die gistciavond een fa briek aan den Buitenhavenweg verlieten, werden door een aantal jongens lastig ge vallen. Een der meisjes kreeg van de holdon een handvol slik in de oogen, zoo dat ze zich onder de behandeling van een geneesheer moest stellen. Een ander meisje kveeg oen slag met oen riem. De strfla(schendeis zijn hij de politie hekend en zullen hun straf niet ontloopen. Vannacht om ongeveer twaalf uur werd door do politie een begin van brand ge- bluscht in een praam, geladen met afval, on liggende aan de Overschicschcstraat. Een paar in do buurt liggende petroleumschui- ten werden voor do veiligheid verhaald en' de praam onder toezicht geplaatst. Een meisje van ongeveer acht jaar, dat op de Hoogstraat plotseling achter een wa gen Vandaan kwam liep daarbij tegen een juist passeerenden handwagen op. Hot kind viel achterover en bezeerde zich aan den rug, zoodat men het noodig achtte liet onder doktersbehandeling te stollen. agenda:. Heden en volgende avonden Circus, 8 uur. Specialiteitenvoorstelling. Heden en volgende avonden. Casino, 8 uur. Specialiteiten-Voorstelling. 22 Nov. Tivoli Schouwburg, S uur. Toon.- gez. Joh. Mulder. Twee wcczen. 23 8. O. V., 74 uur. Zangschool van Gemengd Koor. Uitvoering. 23 Vere-eniginglokflaluur. Sa menkomst. Spr. J. Zalmau, zende ling onder Israël. 32 u Groot e Schouwburg, 8 uur. N. V. Het Duitsehe tooneel (II. Ed mund). Die Sirene. 23 Tivoli Schouwburg, 8 uur. Ned. Toon.-Vereen. A'dam. Op Hoop Van Zegen. 23 Groote Schouwburg, S uur, Con cert-Vereen. WolffVerhoy. 2e Avondconcert. Mevr. Nina Ealeiro- DnlWoze (sopraan), prof. Jaques Dalcroze (piano). 23 Nutszaal, Rotterdam, 8 uur. Rot- terd. Zangvereen. „Amphiou". Concert. Rotterdamsche Rechtbank. Voor deze rechtbank stond gisteren o. a. terecht de 25-jarige C. v. D., meubelmaker, tc Rotterdam, die op 7 Mei op liet jaagpad onder Overschie in do richting van Schie dam met 7.'n motorfiets den heer Amoureus, van Schiedam, omv'er reed. Deze brak daar bij een been en verloor zijn. bewustzijn, ter wijl bekl. in de sloot links van don weg te recht lcwam. Dr. D. N. Jansen uit Schiedam, had op 7 Mei den heer Amoureus, den aangeaedene, in behandeling gokregen. Deze had een ge broken been en vertoonde verschijnselen van hersenschudding', is thans nog niet geheel genezen en, kan zijn beroepsbezigheden nog niet waarnemen. De dochter van den lieer Amoureus ver klaarde, dat zij 011 haar vader den bekl. op een afstand Van circa 200 motel- hadden zien aankomen. Zij waren beiden naar rechts uitgeweken, genoeg ruimte latend 0111 den motonvielrijder rechts tc laten passeeren. Even voordat de aanrijding plaats had, week held. naar links uit. Tiet O. M. meende, dat bekl. veiliger bad gedaan, zijn rijwiel tot stilstand te brengen of den grooten weg te nemen. Ter zake van het veroorzaken Van zwaar lichamelijk letsel door schuld, werd drie we ken hechtenis gerequireerd, Do 3G-jarige kras D. B., van Rotterdam, was te Schiedam handgemeen geraakt met den lost werkman C. J. Meijer, die was heengezonden en het terrein niet wildo ver laten. Hij zou M. daarbij getrapt en gesla gen hebben. Tegen hem werd wegens mis handeling 15.boete subs. 20 dagen hechtenis geëisclit. Do landbouwer A. v. Vliet, te Vlaar'din- ger-Ambacht, luid den niet-Verschenen bekl. II. 51. aanmerking gemaakt over het onvol doende afeteken van een slootkant op 13 Oct. Bekl. was daarop over de sloot gespron gen en had v. V. drie slagen met een stuk hout toegebracht, waardoor een zijner armen opzwol. Eisch wegens mishandeling 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Verder stond terecht de 29-arige viseh- handelaar A. v. d. T., te Overscliie, die op 16 September te Vlaai-dingen een rij wiel zou hebben gehuurd en, niet terugge bracht, bij den rijwielhandelaar C. do Rave. Bekl. zei niet te Vlanrdiugen te zijn ge weest en van een rijwiel wist hij niets. De rijwielhandelaar veiklaarde dat bekl. 's mid dags tussehen 15 en 20 minuten over vijven het rijwiel was komen huren. Een tweede getuige bcvcsligde dit en een derde was hem dionzelfden dag ongeveer kwart voor zes tus sehen Mnasiandfrclien dam (hij had gezegd te (Maasland te wonen en was ook die rich ting uitgereden) en Schipluiden tegenge komen. Daarentegen had mej. N. Taal bekl. te Schiedam op den Singel met een wagon met visch gezien tussehen vier uur en half vijf. terwijl een andere juffrouw hem in lu-t café_ van haar moeder te Schiedam had gezien om ongeveer kwart over vijf. De moeder had niet op de klok gekeken, maar meende dat het ongeveer half vijf was go- wees t. liet O. M. achtte hot fen laste gelegde bewezen en eisclite ter zake van verduiste ring een jaar gevangenisstraf. De officier achtte de verklaringen van de beide laatste getuigen van geen belang. Hiertegenover wees mr. G. v. Baren er op, dat, do getuigen 5 décharge alleszins betrouwbaar zijn. en dat do verklaringen van de vrouwen, die den bekl. te Schiedam hebben gezien, volkomen overeenstem men. Beklaagde zelf heeft voor den rechter-com missaris opgegeven, dr. Vrijland te Schie dam op 16 Sopt. te hebben gezien ongeveer kwart vóór vijven op de Broersvest. Daar naar gevraagd, antwoordde de. dokter, den man niet gezien te hebben, maar wel tc Schiedam te zijn geweest in verband met den verjaardag van zijn moeder. Wanneer dit nu vast staat, afgezien van do verklaringen van de getuigen a décharge, dan kan bekl. zich onmogelijk een half uur later te Vhiardingen hebben bevonden. Mr. v. Baren concludeerde tot vrijspraak en ver zocht bekl.'s onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank begaf zich in raadkamer, sprak den bekl. vrij en gelastte zijn on middellijke invrijheidstelling. De rechtbank heeft veroordeeld o. a. W. B., te Schiedam, wegens wederspan- nigheid, tot een maand gevangenisstraf. J. L. te Schiedam, wegens diefstal van een kinderwagen en eenig goed, tot zes maanden gevangenisstraf. Moordaanslag. Tegen Christiaan Smeets, die op 2 Octo ber vrouw Hendriks to Elsloo mishan delde, tengevolge waarvan zij overleed, werd heden door de Maastrichtsche Recht bank drie jaren gevangenisstraf geëisclit. Neb, Herv. Keek, Beroepen te Grolloo en Schoonloo, Drenthe (loez), de heer A. Priester, cand. to Leiden; te Horbajum bij Fruncker (toez.) ds. P. de Haas, em.-pred. to Apel doorn. Bedankt voor het beroep te Woer den ds. H, Woudstra, Jz., te Niéuw-Am sterdam. 1 Geref. Kerken. Beroepen te Blokzijl ds. N. Diomer, le Dronrijp; te ïholen cis. II. N. Bou- kema, te Neede. Bedankt voor het beroep te Schier monnikoog ds. 51. J. Dijk, cm. pvecl. to Sneek. R.-K. Kerk. Door do beide R.-K. Parochiën van Zwolle zal aan kardinaal Van Rossum, als blijk van hulde uit zijn geboorteplaats, een kostbare gouden kelk worden aangeboden. Het prachtwerk kan niet voor het a..s con sistorie, op 27 Nov. a.s.j gered zijn. De vervaardiging er van is opgedragen aan den heer Brom, to Utrecht. Door den deken van Zwolle, mgr. Van Balen, zal de teekc- ning persoonlijk aan den kardinaal worden overhandigd. Hoooer O te ER WIJS. Universiteit te Groningen: Doctoraal examen godgeleerdheid mejuffrouw A. C. E. Gerlings. Prins Hendrik bemoeilijkt $p jacht. Bij de verleden Donderdag te Boemte- Broekland gehouden drijfjacht zijn Prins Hendrik en zijn genoodigclen op onheusche wijze belemmerd, zoo schrijft men aan de „Tel.". Aan het jachtterrein van het kroon domein grenst '111 hot Noorden een terrein, waarvan het jachtreeht berust bij een groot grondbezitter te .V au reen. Een lijd vóór de Prins met zijn jachtgezellen deze grens had Irereikt, waren hier een twintigtal arbeiders, mot spaden gewapend, op post gezet, om, als de tijd daar was, met hun werk te begin nen. Dit bestond in het gooien met plaggen aarde, enz. tussehen de jagers door. De grond bezit ter plaatste zich in eigen persoon met ge-laden geweer achter velschillende heeren van het jachtgezelschap, natuurlijk op zijn terrein, om eiken haas, die daarop aange schoten terecht kwam, in te palmen. Nadat dit incident was afgeloopen, begaven de Prins en gevolg zich naar de veldtent, waar het noenmaal wachtte. Op dezen weg werd hun nog een eindweegs uitgeleide gedaan door de arbeiders, do het jachtgezelschap fluitende en zingende op den voet volgden. Diefstal in het stedelijk museum te Amsterdam. Een dag of veertien geloden is cr, naai de „Tel." meldt, uit de zaal van het stedelijk museum te Amsterdam waarin o.a. de collectie Bildordijk-portrclten wordt bewaard, een klein schilderijtje gestolen, voorstellende Bilderdijk, reeds op gevor derden leeftijd in rijn bibliotheek, met op den achtergrond een boekenkast. Het stukje is van een onbekenden schilder, en heeft geen groote kunstwaarde. Do dief ging met het stukje naar de antiquaris Gebroeders Bierenbroodspot, te Amsterdam en geheel lor goeder tiouw gaven deze heeren een bedrag or voor. Om het stukje weer van de hand ttp doen, word het in de uitstalkast gezet, te midden van andore schilderijen, teekenin- gen en antiquiteiten. De diefstal was in hel stedelijk mu seum spoedig ontdekt en doordat hot schil derijtje zoo voor ieder zichtbaar in de uit stalkast op de Spiegelgracht stond, was liet weldra gevonden door hen, die er naar zochten. De politie, in kermis ge steld met den diefstal, stelde terstond een uitgobroid onderzoek in, dat tot heden nog geen resultaat opgeleverd heeft. Een staking van schoolkinderen. Te AVnnssurn (L.) is naar de ,.U. K." meldt, een cigenamdige staking uitgebro ken. De vorige week werd, daar de nieuwe openbare school ju gebruik genomen, ook voor de kinderen uit de parochie Geistcren (gein. Wnnssum). Sedert jaren heeft de be volking van G eiste ren verlangd en gehoopt op een school, doch wegens het tamelijk «re- ring getal leerlingen uit Ge bieren (gemtd- deld plm. 20 a 25) is hiervan niets geko men. Nu, bij de opening der nieuwe school drie lokalen heeft do schoolbevolking van Geisteren eenparig gestaakt. Men is be nieuwd naar den afloop. Op vrije voeten. Het twintigjarige meisje uit Havolle, dat de voiigo weck in verband mot de om- stigo verwonding van haar stiefvader A. van L. gevankelijk naar Assen werd ver- voord, is, na aldaar door don rechter commissaris te zijn gehoord, weer in vrij. hcid gesteld en naar Havello lorugge- koerd. 1 I Oplichters. De Amaterdamsche politie heeft twee per sonen gearresteerd, dio verguld-koperen rin gen als gouden van de hand doden. Ver schillende stadsbanken-van-leening to Am sterdam zijn het slachtoffer van het bedrog geworden. Tn beslag is genomen een aantal ringen van zoogenaamd goud, waarvan hot stempel verwijderd werd. en welke langs gal- vimbellen weg mei een dun laagje 14 u 18 karaats goud bedekt werden. Elko ring was voorzien van een valsche keur. Het aan de banken van leening uiteraard oppervlakkige toetsen bracht de vcrvalsching niet aan bet licht, maar dezer dagen begon eon van do beleende ringen zijn goudglans to vei liezen. Herscnvliesruggemergontsteking. In ongeveer drie weken tijd hebben zich te Melissnnl twee gevallen van horsenviiesruggo- mergontsteking voorgedaan, beide met cloo- d cl ij ken afloop. De slachtoffers zijn Uvea jonge meisjes van ruim 20 jaar oud. Moord. Volgens een bericht in de „Kölu. Zeit," hebben twee Nederlandsche arbeid ere to Slftllheim aan de Ruhr den schoonvader van eon der werklieden, eveneens uit Nederland afkomstig, vennoord. Kunst-ijs. Een vernuftig uitvinder is or in geslaagd een nieuw soort van kunstmatig ijs te ver vaardigen, dat ongevoelig is Voor normaio temperoluurswi.ssclingcm, alleen in stoom kan het worden opgelost ongevoelig ook voor regen en zonneschijn en waardoor bet dus mogelijk zal zijn, ook midden in den zomer op een ijsbaan in de open lucht schaatsen te rijden. Dit kunstmatige ijs zoo zegt het „N. v. d. D." is ran ge heel andere samenstelling dan dat van de reeds bestaande kunstijsbanen in verschillen de groote steden, waar, door middel van een buizennet, het ijsvlok voortdurend op tempe ratuur gehouden moet worden. De nieuwe vinding maakt het mogelijk ijs te leveren in platen van verschillende dikte, dio, op een vlakken bodem gelegd, een ijs vloer vormen, waarop men behoorlijk zal kunnen schaatsenrijden. 5Ien zal om zoo to zeggen tlniis op zolder een ijsbaan kunnen maken en evenzeer in liet open veld op een grasveld. liet onderhoud van zoo'n baan, al dus verzekert men, kost ongeveer niets, aangezien de kunstijslaag niet smelt of ver gaat, maar onveranderd blijft als een dikke plaat matglas. AJlcen slijt het vlak op den duur af, evenals een echte schaatsen!)aan, maar dit af schaafsel kan met behulp van stoom weer aan het rijvlok worden toege voegd. Dit kunst-ijs is een Duitsehe vinding, waarop patent is genomen in Duitschland en Engeland. Voor 011s land zijn de heeren W G. A. van Spanje en Co. vertegenwoor digers voor het fabricaat, dat in een kwak- kolwinter voor onze schaatsenliefhobbere oen uitkomst zou kunnen zijn en dat zelfs het schaatsenrijden in den zomer mogelijk zal maken. Do wonderen rijn de wereld nog niet uit Wilden in Amerika. Te Lincoln hebben con drietal landbou wers terecht gestaan wegens mishandeling van een onderwijzeres. Do onderwijzeres, een jonge dame nog, scheen niet in den smaak to vallen van de vrouwen in het stadje en zoo werd zij, op zekeren avond in een bosch bui ten de stad, door een bende gemaskerden overvallen, ontkleed en daarop met teer ea voeren ingesmeerd. De drie landbouwers waren de belhamels geweest, mam- een aantal andere mannen waren getuigen van do mis handeling, zonder een hand uit te steken om de schanddaad tc beletten. Zij werden be boet, en do voornaamste daders zullen zeker, nu zij voor de rechtbank hun misdaad be kenden, streng worden gestraft. In het groote Amerika schijnt de bescha ving op vele plaatsen nog slechts met moeite door te dringen. Venezuela. De „Amigoe di Curacao" wijdt eon be schouwing aan de bijeenroeping in buiten gewone zitting van het Venezolftatische congres 01 geeft een vertaling, van do bij die gelegenheid door president Gomez ui'ge sp roken rede. Het blad toekent er bij aan: Do aandachtige lozing van deze presidon- lioele boodschap heeft op ons den indruk gemaakt, dat Venezuela aan 'den vooravond staat van een nieuw tijdperk van vooispoed en opbloei. Vel is- waar staan ai de voorge stelde plannen nog slechts op pupier. En wij weten bij ondervinding, hoe groot daar do afstand is tussehen een voorstel en de uit voering ervan, Poeh het verdient de op* Si I 1

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2