Remengd Nieuws. over Spanje sprekende, zich Hot ontvallen dat „een groot land als Frankrijk nooit van zijn kracht misbruik mocht maken" doorstond do Selves een moeilijk moment. Zeer ware woorden, zal ieder terecht uit roepen, Voorzeker, doch in dit openbaar debat, waren zij ten zeerste misplaatst. Ieder immers, kwam terstond do vraag, on daarmede de bedoeling, pp de lippen: Is Spanje dan geen groote natie En is er dan werkelijk slechts een enkel oogenblik spra ke van geweest dat Frankrijk met het aan grenzende door bandon van traditie, ver wantschap en sympathie bevriende Spanje, ter wijle van 'Marokko, een oorlog zou aandoen? Ten einde zulk een gedachte, en zelfs een zweem er van te ontgaan, had do Minister, len aanhooro van Spanje's Gezant, die woorden niet mogen gebrui ken. Vandaar het: „ALlez-vons" en andere vriendelijke uitroepen, die hem van verschil lende kanten togen klonken, toen bedoelde woorden rilt zijn mond gekomen waren. Zoo ziet men dat het spreken in bot Pal ais-Bourbon, vooral voor een diplomaat, geen sine-euro is en dat do beste bedoelin gen van een mensch er lot groot misbaar kunnen leiden. JUVISJSIS. ti ALLERLEI. KERSTGEBRUIKEN BIJ DE VERSCHIL LENDE VOLKEN. Ilelzij1 in de gematigde luchtstreken de natuur onder sneeuw en ijs bedolven ligt, hetzij zjj zich in do tropische landen met de schoonste klouron tooit, overal bereikt hot Kerstfeest do bewoners der aarde met vreugde en ernst. Stillo ernst en vroolijkc feesten wisselen elkaar af, en zelfs den al Ier-arms ten is het gegeven, aan de Kerst genoegens deel to nemen. Natuurlijk is de wijze, waarop in de ver schillende landen het Kerstfeest gevierd wordt, zeer verschillend, maar de strek king is toch overal dezelfde. In ons land worden de Kerstdagen vooral met kerkelijke plechtigheden gevierd, maar in de laatste jaren zioi men toch meer en meer tril de vensters der woningen de vroo lijko lichtjes van den Kerstboom stralen ais zoovele getuigen van de vreugde, die er in den familiekring boers ebtmen hoort het gejuich der kinderen, men ziet de op gewekte gezichten der ouderen. In Duitschland wordt het Kerstfeest wel het nreest gevierd, on maakt men ook het moeste werk van de Kerstboomcn. In het Ertsgebergte worden op Kerstavond zooveel mogelijk appelen gegeten, want men gelooft, dat zij een goede gezondheid in dat jaar zullen bewerken. In Zwaben, Beieren (ook in Oostenrijk) worden brooden gebakken. Dit hioöil, dat „Uoeselbrood" heet, wordt slechts uit bijzonder voedzaam materiaal gebakken. In Zwaben legt men liet, zoodr het uit don oven gekomen is, op stroo, om liet te doen afkoelen, en van dit slroo vlecht men koordon, welke men aan de stammen der vmchtboomeii bindt, opdat zij vruchtbaar zullen zjjn. In sommige streken van DuiUcldand eet men op Kers lav oud karpers, terwijl met: do schubben in zijn geldbeurs of porto momraio doet, opdat men zijn geld niot zal verliezen. In den Elzas komt het Christuskind in de gestalte van een in het wit gekleede vrouw met lange, blonde haren bij de met sterk verlangen wachtende kinderen. De vrouw heeft zich liet gelaat met meel of wille poeder wit gemaakt, draagt een kroon van goud-papier, waarop zich brandende kaarsen bevinden, houdt in de eene band een zilveren klokje (bol), in de andere hand een mand met geschenken. Reeds staat zij op het punt deze onder de kinderen te ver deden, als plotseling met veel geraas, in lompen gehuld en met kolossaleu baard getooid, Hans Trapp verschijnt, dreigend do roede 'zwaaiend. De zeer verschrikte kinderen ondervraagt hij naar de ondeugden en de streken, welke zij hebben uitgehaald, daarbij hier en daar een klap uitdeelende. Het Christuskind bidt eindelijk voor hen, do kinderen beloven beterschap, en Hans Trapp wordt door het Christuskind de deur gewezen. In Zweden en Noorwegen spreekt men van het „Kris Kringle", een verbastering van. het Duitsche „Christ Kindlein", zooals do Hollandsche kinderen zich St. Nicolaas voorstellen. Men gelooft, dat hij door don schoorsteen komt met allerlei geschenken voor goede kinderen, en op den Kerstavond of eenige avonden daarvoor leert men den kinderen onder dcu schoorsteen hun ver langen kenbaar maken. hi sommige deeien vutr Noorwegen had men de gewoonte, den avond vóór Kerstmis voor elk der leden van het gezin een kaars aan te steken. Degene, wiens kaars het eeist uitgebrand was, stierf het eerst. Ging do vlam van zelf uit, dan betcekendo dat een plotselingon dood, ging zij uit door on voorzichtigheid, dan was uit een waarschu wing, dat men spoedig zou sterven. Een der alleroudste gewoonten was. dat men een hond riep, hem buiten liet staan, en op den drempel ecu stukje brood legde voor elk der huisgenooten. Degene, wiens brood hij niet at,, zou zeker sterven. De rvijzc, waarop in Engeland het Kerst feest gevierd wordt, is waarlijk poëtisch. Lenige dagen van te' voren reeds is ieder en alles in Kerststemming. Als men het huis binnen tie" ontmoet men op alle denkbare plaatsen ie hulst met de roodo besjes. Voornamelijk do gaskronen, de elec- trische lampjes, de portretten onz. zijn er moo versierd, en ook do bos mistletoe mid den in do kamer, ontbreekt nergens. De plumpudding staat reeds weken in den kei- dei'; deze wordt niot gegeten vóór den oor sten Kerstdag en dan daarna nog op allo feestdagen gepresenteerd. Onder de verdere spijzen, welke men die dagen op tafel brengt, bohooren de gebra den jonge zwanen; zij gelden voor een bij zonder fijn en exquis gerecht In het bijzonder aan de tafel van koning Edward mocht deze lekkernij niet ontbre ken, maar ook permiteeren andero rijke menschen zich doze luxe; want een zwaan is en blijft een luxe-artikel, daar zo mot Kerstmis met 24 gulden betaald wordt. In Frankrijk worden, behalve veel, dat op do Engelsche tafel gelijkt, vooral ook de oesters op den clinch gezet Daarvan worden enorme massa's verorberd. De En gelsche plumpudding komt in Frankrijk ook meer en meer in eero. In Italië en voornamelijk te Napcis, op de Piazza Santa Lucia, heeft, na de tal- •ijke, met grooten luister verrichte, kerke lijke ceremoniën en openbare godsdienst oefeningen, op tweeden Kerstdag vanwege do kerk een armenbcdeeling op groote schaal plaals. Een lange tafel slaat gedekt, een klein muziekkorps heelt plaals geno men. In lompen gehuld zitten de anneu en hongerigen aan, e - genieten van het voor hen zoo hoogst zeldzame feestmaal, dat uit macaroni, gebraad mol groenten, zoete spijzen en vruchten bestaat, terwijl hun wijn wordt geschonken. Ondortusschon spe len de muzikanten vroolijkc wijsjes. In Rusland is de Kerstboom zeer popu lair, en een paar dagen vóór Kerstmis ge lijkt de groote bazaar Ie LI. Petersburg ecu dicht woud. Duizenden Korstboomen wor den daar ieder jaar bijeengebracht, om door particulieren gekocht to worden. Er is in Rusland geen huisgezin zóó arm, of de kinderen hebben er hun Kerstboom, en in dien deze om bijzondere redenen niet in huis kan zijn, dan vinden de kinderen dezen toch in do school. In Rusland is bot ge noegen van den Kerstboom niet beperkt tot één of twee avonden. Do boom prijkt daar gedurende vele avonden in volle pracht, en iedercu dag is er feest, nu eens voor volwassenen, en dan weer voor de kinderen. Met Kerstgeschenken is ezaar Nicolaas zeer royaal; ieder, Lot de eenvoudigste be diende van zijn hofhouding toe, krijgt een geschenk van hem. Voor zijn kinderen koopt hij de fraaiste eadoaux, welke men zich maar denken kan. Ook geeft hij elk jaar ieder van zijn kinderen 't een of ander door hem zelf vervaardigd voorwerp. Hij deelt ook veel fijne sigaren uit, want de ezaar is eigenaar van een tabaksplantage in Havanna, waar uitsluitend 'de fijnste ta bak wordt verbouwd. De sigaren worden zoigvuklig bewerkt, en jaarlijks worden er ongeveer 5000 kistjes van de fijnste Ha- vaantjes naar 8t. Petersburg gezonden, om dan door den ezaar onder zijn koninklijke familieleden to worden verdeeld. Zelfs de sultan van Turkije viert het Kerstfeest. Hij zendt aan verschillende vor sten en zijn hooge ambtenaren in hot rijk, kunstig gesneden kastjes van rozenhout, die door den kok des sultans mot do fijnste confituren worden gevuld. Do voornaamste karaktertrek van het Xew-Yorksche Kerstfeest zijn ongetwijfeld do vrije maaltijden voor do armen, waar van sommige op reusachtige schaal wor den georganiseerd. Enkele jaren geleden werden bijzonderheden bekend gemaakt om trent een dergelijken maaltijd, door het Le ger des Heils verstrekt aan een 25000 ar men. Daarbij werden gebruikt 4000 pond gevogelte, 9000 pond kiekens, 5000 pond rund-, schapen- en varkensvleesch, 2000 kop aardappelen en 3000 pond groenten. Twintig jaar geleden werd er in Engeland jaarlijks aan levensverzekeringen 18 mil- lioen pond betaald, nu is dat cijfer tot 41 millioen gestegen. Eon genoesheer, die onlangs proeven ham met sinaasappels, zegt, dat ze meer dan conigo andero vrucht do kracht bezitten, do geuren uit den dampkring in zich'bp to nemen. Bloed-sinaasappels zijn daar al bijzonder' vatbaar voor, en als zij enkele dagen in dezelfde kamer geplaatst worden met uien, zullen zij beslist naai' uien smaken. Een van de aardigste planton is wel do tandenborstelplant in Jamaica. Het is een soort van kruipplant, en heeft oogonschijn- Lijk niets bijzondere. Maar door er stuk ken van te snijden, on die aan de einden to splijten, maakt de inlandor er een tan denborstel van, terwijl de gestampte wor tels van dezelfde plant als tandpoeder dienst doen. Voor dames die soirê's en concerten bezoeken, zijn wit-glacó en peau-de-suède- handschoenen op 't oogenblik de aange wezen dracht; want, hoewel men in het buitenland de handschoenen in concert- of theaterzaal achterwege laat, is die mode nog niet tot ons doorgedrongen. Als avondmantels ziet men nog veel slappe satijn met bont gevoerd en gegar neerd dragen; hiervoor' wordt liet meest hermelqn gebruikt, doch er worden ook goedkoopero bontsoorten, als skungs en petit-gris voor gebezigd. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Kubclik, de groote -violist, heeft, vóór hij een tournee door Amerika ging maken, zijn vingers "\erzekcrd voor 6 ton. Een Beijorsch regiment infanterie, to Metz in garnizoen, heeft permissie gekregen si garen te maken, uitsluitend voor hot ge bruik van het regiment, Ken vrouw, die naar Reno ging om echt scheiding aan to vragr vernam, dat haar echtgenoot 6 millioen gondel had Zij trok haar eisch in. Ken aantal jongons te New-York hebben zicli gevórmd lot een brigade, om men schen van parapluie's te voorzien, die zij gewoonlijk op regenachtige dagen van hun oudere leenen. Het overlijden van Lady Colin Campbell brengt de beruchte echtscheiding in herin nering, die tusschen haar en lord Colin plaats had. De behandeling van de zaak duurde 18 dagen, cn kostte beiden partijen bijna 2 tor- De sekte van de zon-aanbidders, Mazdar- mon genaamd, is nu in Canada sleik ge noeg om het voorstel te doen in Montreal een eigen tempel te bouwen. Kr zijn plan nen gemaakt, en weldra zal men tot den bouw van eon tempel, die B'/ir ton zal kosten, overgaan. 1 f j i i 1 1 i w 1 Een journalist to Bremen zegt, dat er jaarlijks voor de som van 18 millioen gul dens aan gediukto muziek uit Duitschland naar de Vereenigdo Staten van Amerika vervoerd wordt. ANECÜOTEN. A.„Ik rook do laatste dagen niet!" B.„Zoo, heb' je keelpijn?" A.: „Neen, ik ben bang, dat mijn vrouw mij sigaren als kerstgeschenk zal geven." li 1 «i i i - Een fabrikant uit een groote plaals, bang dat zijn werklieden den Kerstdag in do hor- berg zouden doorbrengen, zei hen, dat. als zij naar de kerk gingen, zij hetzelfde loon zouden ontvangen, alsof zij dien dag gewerkt hadden. Kort daarop wachtte con deputatie der werklieden hun chef op, en zeide bij monde van den woordvoerder: „Wij willen heel graag naar do kerk gaan, en als u hot als ovor-uren wilt bo schouwen, gaan we 's avonds ook."! Een dame had voor haar Kerstdiner een veiton kalkoen noodig, cn de winkelier liet er haar een zien met ongebroken borst been. Do darno mcondo dat, het een mager beest was, en vroeg om een andore. Den vogel meenemend, brak de winkelier hot borstbeen en bracht hom terug. „O, maar detze is veol beter," sprak de dame, „maar hij is ook zeker veol duur der." De winkelier bevestigdo dit, en de dame botaaldo. „Maar lieve," sprak do jongo echtgenoot, toen bij do kostbare smoking (gekleed kort jasje) zag, dio zijn vrouw hem als Kerst geschenk gegeven had. „Ik ben bang, dat jo or veel te Veel geld voor uitgaf. Ik bad hot evengoed kunnen doen met iets, dat goedkooper was." Na tuur! ijk ben je weer niet tovreden over mijn cadeau,'-1 moppordo zo. „Maar dezen keer hob jo eens ongelijk. Ik bo Laaide er niets voor." „Zoo, en hoe heb' jo dat aangelegd?" „tk liet het op jouw rekening zetten." Mevrouw: „Waarom brong jo de plum pudding toch niot binnen, Mario?" Mario: „De brandewijn wilde niet bran den, mevrouw; maar "t is nu in orde, wo hebben er wat petroleum over gedaan.' „Ik meende, dat het beter was je iels nuttigs te geven," sprak mijnheer tot zijn vrouw, „en daarom kocht ik je voor je Kerstmis een paar nieuwe bezems." „Ik was van hetzelfde gevoelen," ant woordde mevrouw, „en daarom kocht ik een nieuwen kolenemmer, om de kolen mee uit den kelder te halen." Tante: „Zeg oens Jantje, vannacht werd je als Kerstgeschenk een broertje gebracht." Jantje: „Lieve hemel, alweer een cadeau waar niemand iets aan heeft." Mijnheer B.: „Wat zullen we Karol als Kerstgeschenk govon? Zou jo denken dat hij veel lawaai zal maken als hij geen hom krijgt?" Mevr. B.„Ja, maar toch niet zooveel, als wanneer hij er wel een krygt haar schort liet rollen, en opgenomen werden door het windje, dat, naarmate de zon onderging, steeds sterker weid. HANDWERKEN. Gehaakte hoofdshawl. Men kan deze zeer practischo - shawl van de een ol andore soort fijne wol haken in een kleur naar verkiezing. Men zot eerst losse steken op ter lengte van P/s meter, keert om en haalt een vasten steek in den 6den lossen steek, slaat twee over, 1 stokje in den volgenden, slaat 2 over en herhaalt van zoo lang als de gehcclo toer, maar zorgt te eindigen mot een stokje. Omkceren, 5 losse stoken, een stokje in het middelste stokje van het groepje van don vorigon toer, door brecde Lussen gestoken, 5 stokjes in het stokje tusschen de groepen, 1 stokje in den middelsten steek van het naaste groepje, oor herhalen en eindigen met hot stokje van dc laatste groep; omkceren, weer met 5 losse steken en doorgaan heen en weer, totdat er maar vijf groepen van steken zijn in de rij. Foor den kant haakt men 1 stokje in den naasten steek, 10 Losse steken in denzelfden steek, 10 maal den naasten steek en aan herhalen om don gelieelen shawl. Een theekopje-speldenkussen. Een aardig klein Japanseh kopje met schotel kan in weinige oogenblikken wor den veranderd in een nuttig speldenkus sentje voor de toilettafel. Men vult het kopjo mot zaagsel, zemelen of kapok cn be dekt het van boven met een stukje flu weel, binnen den rand bevestigd met wat lijm. Het fluweel moét in den tint van het kopje zijn. Het schoteltje is dan zooi geschikt om spelden, haarnaalden, enz. te bevatten. Men lijmt bot kopje met seccotine op den schotel. Men kan ook kleine Ja- panscho bloempotjes op die wijze in spel denkussons veranderen. Zulke voorwerpen zijn zeer geschikt, om in bazais te wor den verkoeld en ook om onder den kerst boom te leggen. VOOR KINDEREN. Smokkelen. Men schrijft uit Limburg aan het „Tlbl." Hoewel ook de Duitsche suiker in prijs is verhoogd en thans in de goede qualtieit 18 cent per pond kost, blijft 't suikersmok- kelen nog aan de orde van den dag. Zondag nacht snapten twee Venloscho kommiczen nog weder een tweetul smokkelaars, dio 75 K.G. melissuiker over de grens hadden ge bracht. Gewaarschuwd door een voorlooper, was de smokkelwaar wel handig verborgen onder een hoop mest en tusschen bloemkool- planten in het veld, doch met behulp van twee andero ambtenaren was alles weldra ge vonden. Al verschillen do winkelprijzen hier en in Bruisen thans slechts 8 a 10 cent per pond, toch weten de handige smokkelaars, door in 't. groot to koopen, 't winstcijfer nog wel op a 7 cent per pond te houden, do Ne- derl. opkooper moet natuurlijk ook voordeol hij zijn koop hebben. Voor dc ambtenaren wordt 'l intusselion al moeilijker om een goede vangst te doen. De smokkelaarebende, gewoonlijk 4 a 5 per sonen, van wie er 2 of 3 als éclaireurs of tirailleurs \oorop sluipen om het terrein te verkennen, is zóó uitgeslapen, en weet zoo nauwkeurig, waar de kommiezen hun wacht posten hebben, dat het telkens en telkens weer voorkomt, dat de ambtenaren op hun eigen embu.soadepunt, soms zonder dat zo t Ik'm er ken, door een lid der bende bewaakt worden. Meermalen krijgen zo zulk een ge leide mede naar hun woning of kosthuis en kunnen dan wel rustig gaan slapen, er staat een wacht aan hun deur. Ontmoeten zo een voorlooper in 't bosch, of op dc heide, dan is 't strijk en zet, dat de man toevallig zijn hond kwijt is ge rankt. Voor geen geld van de wereld zou hij het dier willen missen, en, „Waldje, Waldjil" galmt 't door de boschstilte. Dan 't maar eens met fluiten geprobeerd en schol klinkt 't bekende signaal wijd in 't rond. Ook 't nachtlichtje voor 't kleine zijven ster, bekend uit de smokkelverhalen aan de a in de dagen vim het continentaal stelsel, 't doet trouw dient in 't Limbuïg- st'hc. Ku als daar zoo'n lichtje pink-oogt of Waldje geroepen wordt, dim is 't oli zoo still ekens langs de boschpaden on kunnen de kommiezen genuslelijk huis-toe gaan. De schatgraver. Volgens het ,,llb!d." ligt do Lyons, do DE ZILVEREN STER. (Slot.) Toen raakten haar lippen die van den koning aan. Hij was niet langer dan Wil helm dat wist ze. „Kom naar het hof zoo dikwijls ge wilt," zei de koning. „Geef haar voldoende goud om te koopen wal ze noodig heeft, goede mijnheer kabouter. Ge weet, waar mijn schat is." Toen hij wegreed, haalde de kabouter uit een opening in de aarde een zak vol goudstukken en schudde den inhoud al lachend er, grmnckcnd in den voorschoot S<-"" zij» uitlatingen zeker te zijn in njn on van Hilda, bekende „schatgraver", reeds geruimen tijd op ile ku.-t van Terschelling, naar goud zoekende uit hel Britsche schip, dat dam' einde der 18e eeuw verging, in liet droog dok te Amsterdam. De Lyons had een ketel- reparatie noodig en deze zal een zestal we ien in beslag nemen. Daarna wordt naar Terschelling teruggestoomd en het werk \oortgczet. Reeds zijn 675.000 ton zand rondom liet wrak verwerkt, zoodat de dui kers onder het achtereinde van het schip kon den loepen. Kapitein Gardiner schijnt, vol derneming te zullen slagen. Maar al hield zij met beide handen dc punten van haai' schort vast, had zij toch een gevoel, of zij iets verloren had. iets, wat zij haar geheele leven gedragen, had, was van haar voorhoofd gevallen op het oogenblik, dat de koning haai gekust had. Zij klom den berg weer op. De zon was juist opgegaan en do lucht was hel der en zuiver. In de 'verte hoorde zij liet Mama: „Waarom sla jo dien jongen?" Papa: „Hij heeft een govoe'.ige los noo dig, en ik hen bezig, hem die op het hart te drukken." Mama: „Dan heb je er oen vreemd idee van, waar- de jongon zijn. hart zit." VOOR DAMES. MODE. Fluweel speelt in do mode van don dag de hoofdrol. Men ziet mantels van flu weel, gekleede namiddag- en avondtoilet ten, iailleur-costnmes, ochtendjaponnen en blouses van fluweel. Ook in hoeden ziet men veel fluweel dragen, en wol in allerlei vorm: groote, kleine, platte, hooge, met breede on smalle randen, maar in één opzicht zijn ze toch allo aan elkaar gelijk, namelijk in don een voud van de gamcering. Slechts een aigrette, pleureuse of ïoos maakt dc heelo versiering uit. Of een hoed flatteert of niet, hangt, veelal van liet kapsel af; dit laatste wordt langzamerhand wat kleiner van afmeting, doch liet haar zelf wordt breeder gedra gen en meer over de ooren. Ook de pon- nie schijnt weer ingevoerd te worden cn wordt geonduleerd of gekruld gedragen; maar we zonden den dames toch in over weging willen geven, het haar er niet voor af te knippen, want wie weet of deze nieuwe mode wol ingang zal vmden Een deugdzame. Om de deugdzaamheid van haar burgers te boloonen en minder deugdzame tijdgo- nooten navolgenswaardige voorbeelden voor oogen te stellen, reiken sinds eenigo ja ren een reeks Fransche steden, Parijs aan het hoofd, elk jaar oen deugd prijs uit. Dit idéé word indertijd met geestdrift bo- klingolen van de koe-hellen, en tusschen I groot, maar langzamerhand begint men zich hemel cn aarde zag zij den witten kerk- toch af te vragen, of deze prijs wol do toren. Kleine kinderen kwamen haar onder- gewenschte gevolgen heeft. Jot nu toe weg tegenzij staarden haar aan en, fiuis- I placht men hem aan arme menschen, die terden;" en plotseling, bij een kromming zich door een bijzonder gunstig familieleven an don weg, die naai- haar eigen hut leiddo, ontmoette zij een slanke, schitte rende figuur in het wit gekleed en fonkelend als het sterlicht. Het was de fee Eer. Zij wees op Hilda's voorhoofd Hilda liet beschaamd haar hoofd han gen. Zij wist heel goed, dat haar doop ster daar niet langer straalde. onderscheidden, toe to kennen. De bekroon den ontvangen gewoonlijk een gouden me daille, bovendien een geldprijs en als toe gift voor een paar dagen beroemdheid. Vier jaar geleden nu werd in Parijs eon zekere mevrouw Berthe mot den deugdprijs be loond, nadat zij tot vreugde der commissie getoond had een modelmoeder en een voor- Verdorop ontmoette zij Wilhelm. Hij wil- beeldige echtgenooto te zijn. Mevrouw Ber de baar tegemoet treden, keek haar aan, I the was toen de vrouw van een armen gaf een gil en ontvluchtte haar. j meubelmaker. De gouden medaille, hot geld Nog hield zij haar goud omklemd on I en vooral de artikelen in do pers, dte haastte zich voort En haar oude moeder j haar hemelhoog roemden, schijnen echter zat bij haar spinnewiel hij de deur. 1 op haar karakter een zeer grooten invloed „Moeder!" riep Hilda. uitgeoefend te hebben. Toen zij in alle De oude vrouw stond op en staarde j Parijsche bladen gelezen had, dat do haar aan. j beste vrouw en moeder der wereld was, „Neen," sprak zc „neen, dat is mijn I een schitterend voorbeeld voor alle vrou- Hilda niet Het is een booze geest in wen van Frankrijk, ontwaakte haar zelf haat' gedaante. Mijn Hilda zou nooit thuis bewustzijn en natuurlijk werd het mevrouw gekomen zijn zonder ster van Eer op haar I Berthe al spoedig duidelijk, dat een zoo voorhoofd. Ga heen! Hilda kan dood zijn, j bewonderenswaardig wezen toch, Jmtehjk* maar gij zijt het niet." Toen' eerst begon Hilda de waaide te begrijpen van de Zilveren Ster, dio zij voor altijd verloren had. Al het goud in haar schoot kon den prijs ervan niet be talen. Overal waar zij kwam, wilde men haar niet ontvangen. Zij slenterde langs den oever der rivier, en ging op een groe nen heuvel zitten. Er bleef haar nu niets anders over dan mooie kleeren te koopen mol het geld van den kabouter en naar het hof te gaan, waar de koning haar zou verwelkomen. Zij opende haar schort, en keek naar het eenige wat haar overge bleven was dat, waarvoor zij 's levens grootste schatten gegeven had. En toen zij keek, zag ze, dat het goud verdwenen was! Hel was veranderd in gedroogde herfstblaren, dio ritselden, toen zij ze uit haar eigen dochter. veel te goed was om aan de zijde van een armzaligen meubelmaker voort te levert. En daar mevrouw Buthe nog jong enknap was, vond zij ook weldra een veteerder, ter wille van wien deze, met den deugd prijs bekroonde dame zoo spoedig moge lijk liaar man en kinderen in den steek liet. Maar .de eens ten voorbeeld ^gestelde modelmoeder en modelecldgenoote zou nog nog eens het publiek bezighouden. Enkelo dggen geleden arresteerde men haar in verband met don bekenden onverkwikke- lijken kinderhandel, die nu door de Parij sche rechtbank wordt, onderzocht. F.r bleek, dat mevrouw Berthe een uitgebreiden men- schenhandel gedreven heefL Een der laat ste kinderen, die zjf verkocht, was eert jong, bescheiden meisje van veertien jaar.

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 10