64"" Jaargang. Zaterdag 3 Februari 1952 No. 13832 Tweede Blad. jf-Staten-Bond? Kennisgeving, Koloniën. "stadsnieuws. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 jj k 3, met uitzondering van Zon- en. Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Y laar dinges fl. 1.85 franco per post fl. 1.66. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 coat Afzonderlijke nummers 2 cent. r Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertontiën voor het eerstvolgend nu miner moeten des middags vóór een aur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haren No. 141 (hoek Korte Haven). PrijB der Advertsntiën: Van 16 regels fl.0.9'2; iedore regel meer 16 cents. Reclames SO cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij .innemen. Ad vertent iën bij abonnement op voordedige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot d.en prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te. voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. LUBT vermeldende de perccelen waarvoor geen personcelc belasting, naar de eerste drie grondslagen, wordt geheven. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien art. 1, 2e lid, van 't. Koninklijk besluit van 18 December 1896 (staatsblad no. 223), Brengen ter openbare kennis, dat op de Secretarie der gemeente voor een ieder tei inzage is neergelegd, een door hen van den Directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Rotterdam ontvan gen aanvullingslijst, bedoeld in artikel 4 1 d, der wet, van 16 April 1896 (Staats blad no. 72) zooals die luidt krachtens art. 1 der Wet van 2 Juni 1900 (Staats blad no. 77) vermeldende de inrichtingen van weldadigheid of tot genezing of ver pleging van zieken of gebrekkigen en de in richtingen van weldadigheid of tot alge meen nut in 'deze gemeente gevestigd, waarvoor geen personeele belasting naar den lsten, 2den en 3den grondslag wegens het gebruik van perccelen of perreelsge- deelteh za! worden geheven. En is hiovan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Seeretari», V. SIC&ENGA. In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 31 Januari 1912 (Avondblad C) pleit de Noorsche correspondent voor een ver bond tusschen de vijf kleine staten van Noord-Wesi Europa. De schrijver wil een gemeenschappelijk verdedigingsplan laten uitwerken en dan de kleine staten de offere laten brengen dio daarvoor noodig zijn. Hij komt tot (dit Ivoorstel, doordat hij'in verschei den kleine landen een zekere nervositeit opmerkt in verband nret hun zelfstandig voortbestaan, en omdat in al 'die landen mi litaire plannen worden uitgewerkt, min of meer onder pressie der groote mogendhe den. De .schrijver meent dan dat de kleine staten partij moeten «trekken van de sterke strooming tegen do bezwaren van den ge wapenden, vrede, legen 'oorlogszuchtigbeid en tegen beslissingen van geschillen door den oorlog, welke strooming door de groote landen gaat. Zij moeten oen verbond sluiten en die beweging in de hand werken, een defensief verbond, dat dus in geen geval gericht is tegerr de groote staten, doch dat nret -bedoelde beweging samen de oor logspartij zal kunnen onderdrukken. „Alleen door zedelijke kracht is het ge weld der wapenen te- onderdrukken," zegt de schrijver dan nog. - Het za! onzen lezers niet verbazen, lat wij met groote belangstelling vair rlit schrij ven hebben kennis genomen. Wij hebben ai zoo vaak betoogd, dat toenadering tus schen de" kleine staten het middel is om meerdere stevigheid te geven aan het natio naliteitsgevool in «Ie kleine staten en tege lijk de zaak va.n den vrede te dienen, jat wij elke beweging, die in dezelfde richting gaat, met sympathie volgen. Dat hebben wij gedaan met het initiatief van den bekenden Brusselschcn journalist en dat hebben wij gedaan, telkens weer wanneer uit het Noor den gelijksoortige stemmen als deze lot ons kwamen. .Maar onze sympathie voor zulk een bewe ging in het algemeen, onze blijdschap over hel feit, dat telkens meerdere stemmen ko men bewijzen, dat het psychologische mo ment voor de toenadering is aangebroken, mogen niet verhinderen, dat wij het hoofd koel houden en telkens nauwkeurig na gaan wat men eigenlijk wil. Dn dan wil het ons voorkomen, dat de bedoelde correspondent van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" zijn plan niet scherp genoeg omlijnt. Dat nu is, dunkt ons, in deze kwestie een allereerst ver- eischte. De tijden van absolute onthouding van elke buitenlandsche poliliek zijn vooibij. Men begrijpt nu wel algemeen, dal Neder land zijn onafhankelijkheid niet alleen kan behouden door zich zoo stil als een muisje te houden. Trouwens wij hebben eenige jaren geleden door het zenden van een oorlogsschip eens een daad gedaan en Ioen kunnen opmerken, dat hel zelfs kleine na ties in sommige gevallen geoorloofd is er een eigen meening op na te houden en die- in een zeer demonstratieve daad om te zetten. Wij hebben dus .wat meer eigen meening dan vroeger en verwachten niet veel meer van de struisvogelpolitiek, die toen weid voorgestaan. Toch hebben enkelen van ons nog gauw weer een nieuw»; reden,ge vonden om niets jte doen op intematio naai gebied. Wij krijgen een vredespaleis, herbergen vredescongressen en moeten ons zelf nu voorpraten dat dit paleis en die congressen ons zullen beschermen en ons een bevoorrechte positie geven. In deze redeneering is ongetwijfeld veel waars. Toonen wij ons den naam van cen trum van de vredesbeweging waard, dan zal dit mede kunnen strekken om de beteeke- nis van ons volk Ie verhoogen. Wij worden „rond-om won enden" en men hoopt er klaar blijkelijk op, dat 'het land rond het vredes paleis door de andere stoten heilig, taboe, zal worden verklaard. Nog eens: daarin is veel aannemelijks. Als wij ons onthouden van elke agressieve politiek, za! die tem pel des vredes ons kracht kunnen geven. Maai- als die tempel-alleen ons kracht moet geven, als alleen die bun pel onze grenzen moet verdedigen, ons onze groote ha vens, onze koloniën moet doen behouden, dan vreezen wij dat die tempel evenzeei zal te kort schieten ais papieren tracfa ten. Zeker - wij 'moeten hem iri hooge eere houden, doch willen wij volk blijven, niet afdalen tot de rol van niets dan gedulde neutralen, dan moeten wij ons „volk" toonen, dan moeten wjj om dien tempel niet elke zelfstandige uiting van ons volksleven verstikken. Een heel natuur lijke uiting van dat leven schijnt ons die te- zijn, welke ertoe leidt nadere aanraking te zoeken met.wie iri gelijksoortige positie zijn als wij: de kleine staten van Noord West-Europa. Zeer terecht betoogt de be doelde correspondent, dat zulk een toe nadering zoowel is in het belang van onze nationale ontwikkeling als van den we reldvrede. Zeer terecht ook betoogt hij. dat bij deze kwestie toenadering en vre desbeweging innig moeten samenwerken, dat men zich niet tegenover de gebote staten moet stellen maar moet samenwer ken met de vredes voorstanders van die groote staten. Doch zeer ten onrechte - - naar het ons voorkomt gaat de correspondent verdel en spreekt hij van een .politiek verbond, zij het ook van een verbond, waaraan elke agressieve bedoeling vreemd is. Primo schijnt liet ons niet mogelijk voor een particulier om de wenschelijkheid van een verbond te beoordeel en. Seeuudo zouden wij zoolang meerbevoegden niet gesproken hebben een verbond dhar- om weinig wonschelijk achten, omdat men er de betee.kc.nis niet zoo maar ineens van kan nagaan, omdat men niet weet met welke belangen men zal hebben te reke nen en '-oor welke gevolgen men zal ko men Ie staan. Tertio lijkt ons een actie, gericht op een verbond, al te veel liet te genovergestelde van onze vroegere struis vogelpolitiek, in zoover als zij ergernis kan opwekken en vijandigheid kan scheppen, waar die niet bestaat. Quarto zonden wij een toenaderingsbeweging, die tevens vre desbeweging wil zijn, liever zien uitgaan van do bevolkingen dan van de regeerin gen, omdat daaraan politieke berekening vreemd moet zijn en omdat een toenade ring alleen helpt, indien zij gedragen wordt door de sympathie der menigte. Op dit punt hebben wij h.v, ook ernstige bedenkingen itegeti de actie van de Belgisch Hollandsche commissie, die te veel de zaak is vim enkele parlementariërs, te weinig een zaak van het, volk is. Quinto zien wij niet goed hoe een verbond van zoo ver uit elkaar liggende staten met zoo uiteenloo[>cnde be langen op economisch of 'militair gebied zoo kan worden gesloten, dat het brengt, waf, men, daafvan vervypcht, t Maar /.oo vraagt men nu -- als gij geen verhond wilt, wal dan wel? Ons antwoord is: kennismaking, toena dering van de bevolkingen. Er bestaan tus- schen de kleine staten 'waarbij wij niet al leen de Noordelijke staten België en Ne derland, maar ook Zwitserland rekenen) heel weinig directe banden. Alle draden, die hen verbinden, gaan over de groote wereldcentra, met name over Berlijn en Parijs. Welnu, jvij zouden directe draden wil len aanleggen. Wij zouden opzettelijk de aanraking dier staten willen verrneeide- ren door de economische relaties te ver- meorderen. door persoonlijke betrekkingen aan te knoopen, door ovei gemeenschap pelijke belangen te beraadslagen, door tentoonstellingen, congressen, ruil van do centen en kinderen, vreemdelingenbezoek, directe berichtgeving enz. enz. en vooral door gemeenschappelijke actie ten bate van den vrede. Wij willen niets meer dan toenadering maar deze dan ook inderdaad. En als wij die hebben verkregen, dan zullen de kleine staten uit dit gevoel van samenhoorigheiü een groote kracht kunnen putten, lei wijl de vredesbeweging daardoor eveneens be langrijk zal toenemen, omdat de vredes- tiefdo der kleinen oprecht, en groot is. Yan het hof. H. M. de Koningin-Moeder bracht heden voormiddag een bezoek aan de Braakensiek- tentoonstelling in Pulchri-studio. H. M. werd rondgeleid door dr. Johs. Dyserink, die de tentoonstelling organiseer de, en toonde veel belangstelling in de ge- exposeerde teekeningen. Houden vijfguIdUmslukken. In de Memorie van Antwoord op het F.ind- (verslag van dejEerete Kamer over het .hoofd stuk Financiën, deelt de Ministei mede, dat bij den Raad van -State een wetsont werp aanhangig is, waarin o. a. opgenomen een voorstel om over te gaan tot aanmun ting van gouden vijf guldenstukken. Invoerrecht op meel. Dp het Donderdag aan mr. V. tl. Rutgers, te Hilversum, dooi het centraal comité tot bestrijding van invoerrechten op graanpro ducten gezonden telegram, -heeft genoemd comité het volgende antwoord ontvangen: „Voor mij is!liet onzeker, of het voorstel meelrccht den broodprijs -zal verhoogen; krijg ik die ovei tuiging, dan lig! daarin een- ernstige reden om aan de aannemelijkheid van den post te twijbdem Bespreking kan mijns inziens beter na de verkiezing plaats hebben. Voor voorlichting houd ik mij dan aanbevolen. Het comité heeft hierop het, volgende tele grafische antwoord aan mr. Rutgers gezon den Betreurende, dat u. in afwijking san al uw mede eaudidaten, op-ons schrijven van 20 Januari niet antwoordde en daardoor bespreking en toelichting vermeed, maken wij u er (bovendien opmerkzaam op,* dal wij verkiezingen gebruiken als propaganda Ie gen belasting Op eerste levensmiddelen. Nu ti de vraag openlaat, of het voorge stelde meelreeht den broodprijs verhoogt, zullen wij de bewijzen leveren, dat vol gens de memorie van toelichting bij liet Ta riet ontwerp, gctee.kend door den minister Kolkman, Talnva, en Van Swiiuloren. een meelreeht, belastende de grond,stol van brood, den broodprijs noodzakelijk ver boogt, hetgeen door ingestelde enquête- foi telijk bevestigd is. De bewering, dat meel roeiden den broodprijs niet, zullen verhoo gen, is een uitvinding van belanghebbende groot industrieelen, welke zij vermijden te uiten ter plaatse, waar tegenspraak moge lijk is. Vooropstellende, dat het u heilige ernst is, een ecrljjke overtuiging te erlangen en deze anderen ook deelachtig te doen woé den, verwachten wij omgaand telegrafisch betaald antwoord, mecledeeleiule, in welken door u te houden openbare vergadering ons do gelegenheid geschonken «zal worden, u en de uwen het bewijs te leveren, dat belas ting op meel strijdig is met den geest van tiet Tarief-ontwerp en met. de volksbelan gen," Y.-D. adres voor algemeen kiesrecht Op de jongste hoofdbestunrs vergade ring van den Yrijz.-Dem, Bond deelde, de bondsseerctaris mede, dat de telling van de tot dusvra" ingekomen adres-lijsten i« voltooid. Het aantal handteekeiiingeu ondei het adres van den V.-D. B, en het .V, X \V. V. bedraagt thans 36.619 waaronder 9322 namen van vrouwen. ''„Wereld." VLAARDINGEN', 3 Febr Du gemeente Vlaardingen heeft tegeu 90 hg jhIde in schrijving opengesteld op een 4 pets. leuning groot f '225.000, in obligation van f 1 flOf 1, ten kantore vau den gemeente ontvanger te Vlaardingen, de Kasvereemgmg te Am sterdam en de firma Oppenheim A Van Tilt, te 's-Gravenhage. De coupons zijn be taalbaar t Juli en 31 December van ieder jaar, voor hef eeist 1 Juli a.s. Jaarlijks, beginnende tnel 1912. wordt een aantal obligaties afgelost, met dien verstande, dat de leening in I9öl geheel afgelost zal zijn. De gemeente is bevoegd de aflossingsbedra gen te. allen tijde te verhoogen, mits dit uit de gewone middelen geschiedt. Zij is ook be voegd de geheelo leening of een gedeel te daarvan bij wijze van conversie af te los sen, doch niet vóór den lsten Januari 1917. 11e elk jaar af te lossen obligation worden bij loting in de eerste helft der maand Sep tember aangewezen. De aflossing heeft plaats a pari op 31 December daaraanvol gende, De obiigatiën verjaren 30 jaar na den termijn van aflossing, de coupons 5 jaar na den verschijndag. Het bedrag van rente en aflossing wordt, jaarlijks op de begrooting der gemeente in uitgaaf gebracht en uit de ge wone inkomsten der gemeente bestreden. Atjeh, In no. 14 van de Atjeh-tmeven in de „Deli (,'t.", meent Observator, dat de paci ficatie van Atjeh zoo goed als volbracht is. De enkele roovers, welke hier en daar nog rondzwcn'en, noemt hij vrij ongevaar lijk, ook al loopen zij met hikajat- over den Prang Sahil in den mars. Dergelijke pro ducten zijn gewoonlijk moei een uitvloei sel van de grenzenloozo ijdetheid van den Atjoher dan van fanatisme. Voorts schrijft Observatoi o. m Onjuist is de meaning van velen o. a. die van den heer Damsté - vide diens he schouwingen voorkomende in het ad verten tieblad vooi Atjeh en Onderlid dat het verstrekken van geweren aan de bevol king, als m-ii ernstige politieke font moet beschouwd worden. Zeei zeker is he* verstrekken dier geweren, dikwijl-, op on oordeelkundige wijze geschied, doch zulks mag geen reden zijn om het beginsel af to keutep, dat men de bevolking in staat snoet stellen zich teajen goed gewapende ben den tv kunnen verdedigen, zoning de he seherrning, welke onzerzijds wordt gebo den, onvoldoende geacht moet worden. Welke goede resultaten o. a. het verstrek ken van geweren in de onderafdeehng Lbo Soekoen tuut. heeft iedei insider kunnen waarnemen. De male fanatieke kern van de verzets partij, de, Oolamn's. is zoodanig geslonken, dal hiervan in de toekomst wel geen ge vaar meer Ie duchten w. .Met den heer Damsté beu ik van meeiung, dat men ven groote fout heeft begaan, door tiet negeer,>n van de op\ altiiigi-n der Aljehers, omtrent den oorlog en hun ap preciatie van de dooi ons genom-m maat regelen. Herhaaldelijk is loeti gebleken, dat men nooit verzuimde munt te slaan uit elke. printah, welke door oire bestuur werd gegeven. Zoo heeft men o. n. hij tiet invoeren van het passenstclsel perka nivntpapier ge liruikt, zulks met het oog op de groot ere duuizaamheid van dit papiet. Toen ech ter na geruimon tijd een geest van verzet onder de bevolking geconstateerd moest worden, tegen het aanvaarden der door ons uitgegeven passen, bleek zulks niet ge richt te zijn tegen het stelsel, maar we! tegen het papier. De verzetspartij had on middellijk laten lomlstrooien, dat de door de Hollanders uitgegeven passen op var kensvel geschreven waren; hot bestuur moest, om erger te voorkomen, er toe over gaan om voor de passen gewoon papier te gebruiken. Op deze wijze zijn vele van de door ons genomen maatregelen in een verkeerd daglicht gesteld, terwijl zulks ons zelden of nooit tijdig ter oore kwam. Ook in andere opzichten ware zeer ze ker veel, wat tang duistei bleef, opgehel derd gewonden, indien men moer aandacht had geschonken aan de Atjehseh.- geschrif ten, welke in ons bezit kwamen. Na getoornd te hebben over de z. i. onvoldoende inrichting vau hel .Militair Hos pitaal te Koeta Radja en de gepeperde yi; koningen der militaire apothekers vooi hei levren van mrslieijn-m aan burgere, maakt hij gewag vau - de inwijding der nieuwe Protestnniseiie kerk te Koeta Radja op eer sten Ketst,lag, om te eindigen met rte mode- rteelitig, dot binnenkort ook Imiiapoeo, b--j oude historische conti yin vau het gebied der XXII Mnekmis. waar zooveel bloed gestroomd heeft, geschrapt zal worden van de lijst onzer versterkingen. fn de godsdienstoefening dei afdeelmg Schiedam van den Nederl. Protestantenbond zal morgen als spreker optreden prof. D. D. Eerdmans, van Leiden. Yaksehool voor typografie. Met t April a.s zal hier een cursus ge opend woiden in het boekdrukken en lef terzetten. Deze cursus gaat uit van de vak school voor de typografie, afdeeling van de Ambachtsschool te 's Gravenhage. 1 Belanghebbenden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Volkskunst. Vóór eenige dagen hebben wij medege deeld, dat zich hier ter stede had gevormd een „Schiedamsch Comité" der /.«id-Ho! landsche Vereeniging tot bevordering van Kunstnijverheid en Volkskunst. Dit comité heeft thans onderstaande cir culaire verspreid: L. S. Den 19en Sept. 1910 werd, op het voor beeld van Friesland, de „Zuul-Hollandsclm Vereeniging tot Bevordering van Kunst nijverheid en Volkskunst" opgericht. Sinds dien volgden nog andere provincie-., ter wijl reeds in hot jaar 1911 door aaneen sluiting dezer provinciale vereenigingen de „Nationale Bond vooi Volkskunst" tot stand kwam. Een snelle ontwikkeling, die zeker getuigt voor de levensvatbaarheid dezer jonge beweging. Ondergeteekemlen. overtuigd van tiet gioote sociale en ethische belang, da! etyi herleving tier eigenlijke volks k u n s t moet hebben juist in een tijdperk, waarin ma chinale vlugheid de kunstvaardigheid nn-er en meer verdringt, moenon. dal zulk cui herleving voor Schiedam even wenschedijk en evenzeer mogelijk i- als elders. Zij heb ben zich daarom geconstitueerd tot oen „Schiedamsch Comité" der bovengenoem de vereeniging en doen als zoodanig een ernstig beroep op allen, wion de artistieke ontwikkeling van het Xederlandsche volk. en de verheffing van hot ambacht ter harte gaat, hun pogen te steunen door als lid tot dc vereeniging toe to lieden. Bij hot woord volkskunst donké men niet in de eeisio plaats aan huisvlijt. De huis vlijt heeft slechts ecu economisch doel,- waai bij de artistieke kwaliteit van het ver vaardigde meestal van ondergeschikt ba- lang is. Slechts daar. waar hel' huisvlijt- prodnet tevens een werkelijk kunst pro duct is, behoort dl huisvlijt ook tot bet gebied onzer vereeniging. Ook donke men niet uitsluitend aan kunst, die door het volk, maar evenzeer aan kunst, die voor het vo'k wordt ge schapen De kunstnijverheid, die er naar streeft de gebruiksvoorwerpen smaakvoller en goedkouper te maken en daardoor in het bereik te In ongeil van het volk. ver dient onze volle aandacht.Sok al zijn haar beoefenaars niet steeds zelf mannen uit het volk. Hun producten toch zullen er zeker toe bijdragen den algemoenen smaak te ontwikkelen en daardoor op den duur oorspronkelijke vrdkskuustenaars te kwee- ken. De werkzaamheden der vereeniging zul len bestaan in het geven van cursussen, het oren niseeren van tentoonstellingen, het uitgeven van vooi beelden-verzamelingen, het verstrekken van raad en steun aan wie dit behoeven etc. Hei spreekt van zelf, dat (leze werkzaamheden gelijken tred zul len moeten houden met de ontwikkeling onzer vereeniging zelf. Wij herhalen daar om met aandrang ons verzoek, als lid toe te treden door onderstaand inteekenbiljet ingevuld aan den voorzitter te. doen toe komen. I). li. Gerhardt, M. L. llonnerlage Grote, P. Sanders, Jhr, Dr. N. van Suchtelen (voorzitter), «T. H, van Westendorp J.D-zn,

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5