64*K Jaargang. Tweeds Blad Zaterdag 10 Februari 1912 No. 13838 Eerbied voor de wet. NICHTJE). BINNENLAND. V t 1 1 'H LI/1 II V i Deze courant verschijnt d age 1 ij ks, metuitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen ii. 1,95 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 coat Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór eea uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën; Van 16 regels fl.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent por regel. Groote letters naar da plaats dia zij innemen. Advortentiën bij abonnement op voordeeligs voorwaarden T&rievoa hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, dio Dinsdag-, Donderdag- en Zatetd agavomd verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijk van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. In den laatslen tijd meer dan vroeger kan men in de bladen telkens meewarige berichtjes lezen over zoogenaamde hard vochtigheden der justitie Zoo lazen wij onlangs hoo een correspondent uit een pro vinciestad verontwaardigd was Over hel feil, dat een echtpaar, oen man mi een vrouw, zich aan de gevangenis moesten aanmelden om een (geldboete) vervangende hechtenisstïaf Ie ondergaan, waartoe zij veroordeeld vaten, omdat zij geweigerd hadden getuigenis af te leggen. Het geval zelf lijkt ons vreemd et! onjuist gesteld, doch do appreciatie blijft er dezelfde om. Dergelijke verontwaardiging vindt men tegenwoordig heel Veel. En naar bei ons voorkomt, heel voel ten omechte. Er begint een zekere kleinzeerigheid in het openbare loven to komen, die. ons allesbehalve ge zond voorkomt. Hel kan nu eenmaal niet anders of do belangen van de gemeenschap en van een enkeling konten zoo rui en dan in conflict. En dan moeten die van 'de laatste voor die van de eerste wijken, pat is heel jammer. Onze samenleving zou zeker mooier zijn als er nooit belangen conflicten waren. Doch behalve in Wolken- koekoeksheim bestaan er geen samenlevin gen, dio zoo ideaal zijn. Nu is er natuurlijk alle aanleiding voor deernis, wanneer mi bepaalde wel niet goed of niel rechtvaardig of al te hardhan dig wordt toegepast. Doch dat was niet het geval in de bovenbedoelde corresponden tie. Man en vrouw hadden geweigerd ge hiigenis al' te leggen. Dat werd niet ont kend, ei- werd zelfs niet betoogd, dut dio weigering gegrond was op zeer buitenge wone omstandigheden. Doch dat de slaat nu ingreep om die weigering te straffen was al reden Int deernis. Ten onrechte naar het ons vooikornl indien de correspondent althans geen gege vens beeft achtergehouden. De staat kan niet did den dat zijn bur gors getuigenis weigeren af te leggen. Hij moet straffen, liet kim hier misschien een niel zeer gewichtig geval betreffen, waar over getuigd moest worden. Doch getuige nis moet geéiseht worden. Nu zal men wellicht opkomen tegen de hechtenis, die de geldboete vervangt (wij herhalen, dat ons dal in dit geval onjuist vooikornl), en het onredelijk vinden dat w<n dusdanig instituut bestaal. Doch men behoort dan toch in het oog Ie houden, dal een goed burger eerbied moet hebben vooi de wet. Dal. wordt langzamerhand een iet wat leeg woord. Velen past do wet tegen hvoordig niel. Zij willen wat anders hebben, een wel, meer naar hun opvattingen. En Op zekeren avond deden barones De Alarcy en haar eonige zoon Max een wan deling door liet park. Jane Lussnc, een achternichtje, dio op hel kasteel als juffrouw van gezelschap dienst deed, liep, treurig door hetgeen zij hoorde, achter hen. „Wees toch verstandig, kind. - ik ben wel geen inilliadair, maar heb toch geld genoeg om je een onafhankelijk bestaan to verzekeren. Niets vei plicht je tot dat Huwelijk;" „Miss Bella Durkson is oen lieve blon dine met zwarte oögen, moeder; ik hel) haar nog niet lief, maar zij bevalt mij. En ze is zoo rjjk." „Dio .Amcrikaansche is de vrouw niet. die ik je toowensch. Waarom zoek je het geluk zoo ver?" Hoe onderworpen het nichtje ook was. over dit plan voelde /,ij toch groot ver driet. Want zij hield van haar neef, en dacht: „Als ik geld had. zou hij dan bemerken, dat ik ook een blondine ben met zwarte oogon?" Deze overdenking werd onderbroken door den uitroep van Max„Daar hebben ze alweer het. hek uitgetrokken. Zeker heeft Roustand het weer gedaan. Ik heb' clan ook bevel gegeven hem vannacht Ie laten arrestee ren." Terwijl do barones oir haar zoon de als die wet ar niet is, meeneu zij het redd to hebben misbaar te maken als de cigee- rende wet wordt toegepast. Volmaakt ten onrechte. Wanneer men al leen do wetten zou moeten toepassen, die naar icdeis zin zijn, dan zou men nooit lot het toepassen komen. Want -- en dat velgelen zulke critici veelal liet is ge makkelijk genoeg zekere wetsbepaling te criüiseeren, doch hef is buitengemeen moei lijk andere bepalingen aan te geven, 'die voor de gecritiseerde in "de plaats zouden moeten komen. Vooral ook m dit geval is dat zeer moei lijk. Nu kan men natuurlijk met een onbe perkte!) eerbied voor de wet eischen. Som migc wetten moeten veranderd worden, er zijn wetten, die n;n,r aller meening niet goed meer zijn eu nauwelijks meer wor den toegepast, ei' zijn wetten wier ver andering nog slechts een kwestie van tijd is. Maar over liet. geheel mag de eerbied voor de wet niet afhangen van de vraag of een gegeven persoon die wet goed vindt. Eenzelfde fout begaat men tegenwoordig veelal tegenover den rechter. Er is een neiging om den rechter renigerniate boven dn wet to zetten, om van den rechter te eischen, dat hij rekening houdt met de opvattingen van den dag, dat hij zich bij zijn wetstoepassing door politieke of ethi sche stroomingen laat leiden. En zoodra de rechter dat naar de meening der cri tici niet doet, werpt, men hem het woord klasse justitie naar het hoofd of praat -- gelijk in Duitschland tegenwoordig veeial geschiedt, van de „wereldvreemdheid" van don rechter. Ook dit ia gevaarlijk spel. Aan de wet heeft d e rechter een houvast, aan de wet, die gemaakt is dooi* regeering en volksver tegenwoordiging. Die wet moet de rechter toepassen naar zijn beste weten. Doch gaat men nu van hem eischen, dat hij boven dien bij de loc passing nog rekening mooi houden met moderne ethische overweg in gen, opinies fan» den dag, met nieuwe ge dachten en ideeën, dio nog niet via. de volksvertegenwoordiging in de wet, zijn doorgedrongen, dan ontneemt men hcni alle vastheid, dan geeft men anti zijn persoon lijke opvattingen een veel te groote speel ruimte, dan bereikt men dikwijls juist hel tegenovergestelde van wat men bereiken vl: een vrije, door den persoon van den rechter, door de omstandigheden, waarin hij geleefd heeft, beïnvloede rechtspraak in plaats van dc vaste rechtspraak "die zich vóór alles aan de wet houdt en den recli ter dwingt zoo weinig subjectief mogelijk te zijn. 'Wij zouden dan ook een beetje meer eerbied voor de wet vooral in dit opzicht geen overbodige luxe vinden. Tan het bof. Z. H. de Prins eter Nedoi landen hoeft het beschermheerschap van de Nedcvland- solte Politiehondcereeniging aanvaard. Prinses Hendrik VH lleuss, geboren prin ses van Sak ben-W'ci ma r, wordt in den avond van den 15den dezer in Den Haag verwacht en zal gedurende een achttal da gen de gad zijn van 11. M. de Koningin- Moeder. d| E. X. Kooit. In het begin van November 1911 is mol ding gemaakt van dc talrijke blijken van groote waai deering aan dr. E. A. Koch, chef v. d. imlit. geneesk. dienst en genoost, inspecteur in Suriname, bij zijn vertrek uit de kolonie ten deel gevallen. Onder meer had zich te Paramaribo uit de buigerij een comité gevormd om dr. Koch hulde te brengen voor a) hetgeen hij gedurende zijn 12-jarig verblijf in de kolonie voor land en volk had tot stand gebracht. Dit co mité wenslfito aan den vertrekkenden dok ter, die ihnns in Den Kaag woont, ook oen stolielijk souvenir aan te bieden. Op verzoek van 't, comité heeft de aanbieding van bet geschenk, bestaande uit een salon- ameublement. gisteren in intiemen kring plaats gevonden door dr. H. D. Benja mins, oud-inspecteur v. h. onderwijs in Suriname» Het i»ABtsemkii>. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend de in het vooruitzicht gestelde aaa- vullingsbegrooting voor Marine, waarbij de eerste termijn wordt aangevraagd voor het eersle termijn wordt aangevraagd voor het in December van de begrooting verdwenen pantser,schip. Aan het ontwerp is een uit voerige memorie van toelichting toege voegd. Nieuwe gezichtspunten deden zich te de zer zako niet voor, zegt de minister. Herinnerende, dat, volgens de berekenin gen der Rtaalacommïssie van 1906. dejuar- Hjksclie ko-den van een artillorievloot en van oen forpedovlcTol van gelijke aanschaf fingswaarde ad 41.4 millioen, resp. zouden bedragen f9,843,977 en f9.751,5S9, terwijl, volgens de uitgebreide en wél gecoattoleer- de berekeningen vair het departement van Marine die bedragen zouden zijn respect. 111,010,819 en f 12,820,737. zegt de mi nister, dat hiermede het rekenkunstig be wijs werd geleverd van een trouwens door de ervaring geleerd feit, dat in het alge meen lorpedovaartuigeu in onderhond en gebruik veel kostbaaider zijn dan pantser- schepen. i Door de aan hel departement van Marine uitgevoerde contróle-berekoningen is niet al leen do onjuistheid van de uitkomsten door de Staatscommissie verkregen, in het lacht gesteld, maar zijn ook de oorzaken, waar aan het grooto veracht L tussclren de ver kregen uitkomsten is te wijten, kunnen opgesomd en deze worden thans nader uit eengezet. -. Auteursrecht. Gisteren is bij de Tweede Kamer inge diend het lang verwachte ontwerp van een nieuwe auteurswei Vooi bijzonderheden vanvijzen wij naar 'do rubriek Staten Ge neraal. Gelijk men weet, heeft de minister van buitenkindsohe zaken indertijd te kennen gegeven, 'dat zes maanden na dc indie ning vaar dit ontwerp Nederland zal loflie den tot, de (herziene) Bern er conventie. Dal zal dus begin Juli gebeuren, naar alle waarschijnlijkheid. schade, nan het hok toegebracht onder zochten, richtte do slrooper, die. in het kreupelhout verborgen, alles gehoord had, zich op en legde zijn geweer op Max aan. Jane, die het zag, wierp zich, meegesleept door haar gevoel, vooruit om Max te be schermen. Meteen gaf zij, om te waar-" schuwen, een gil, die zich verloor inhel geweerschot. Het nichtje voelde dadelijk een stekende pijn in haar voorarm, maar reeds ver school Roustand zich in liet struikgewas, en de baron, geheel ongedeerd, riep:;.Ilij loerde op mij, do schavuitHij heeft op mij geschotenAls ik hem ooit to pak ken krijg 1" „Vervoig hem niet Hij is gewapend en jij bent het niet." Het nichtje bad zich ininssehon woei hersteld. Haar arm deed haar pijn. Zij voelde zelfs haar mouw nat worden, maar zjj hield zich goed, om hel geheim van haar hart niet te verraden. „De kogel van dien Onkundigen snui ter is zeker verloren gegaan," sprak Max: „maar nichtje, wat zie. jo bleek." „Ik bon erg geschrikt," antwoordde hot meisje, haar best doende om haar voi- warring Ie verbergen. „Laai ons dan spoedig in huis gaan," raadde de barones aan. Kort daarna, na zich tijd to hebben ge geven de' wonde op haar kamer te ver binden, moest Jan& in het salon ver schijnen. „Nichtje," sprak da barones, „ik. ben moe eu Max zal jo in mijn plaats een brief dicteeren." Do jonge man, na even nagedacht fo hebben, begon „Lieve mevrouw Burkson! Ik wil u een geheim toevertrouwen, dat u zeker al geraden hoeft. Mijn zoon, Max, heeft een vnrigen wensch Hier hield nichtje op, haar vingers wer den slijt', de drukking en do wrijving van het vloeiboek op de mouw, bad het heele verband losgemaakt. Do wond deed pijn, maar hot voorge voel van den volzin, die volgen moest, deed nog meer pijn. ffWïü is er, liefste?" vroeg dc barones. „Och. niemendal, mevrouw, ik bon wat nerveus, mijn vingers beven. Uw zoon zou mij een pleizier doen, zelf dien brief af te maken." „Mevrouw Burkson zou zijn schrift her kennen," sprak de barones, ,.en dat zou incorrect zijn." „Kan het dan niet uitgesteld worden tol morgen?" „0, neen," "riep Max uit „'t Moet nu maar ineens int zijn. Kom, nichtje, jo bent wat al te angstig. Jc zult je nooit beteren, als je er je niet tegen inzet." En de tafel naderend, met beide han den in de zakken, begon hij opnieuw te dicteeren. „Zendt u niet denken, dat de banden die onze beide families verbinden, inni ger konden worden? Mijn zoon heeft een vurige liefde opgevat voor uw doc-htcr Rei hem Voor, dat dit met op den weg van den Raad ligt." Op de gisteren verschenen agenda vererf de raadszitting vo>u Woensdag komt afe t'enig belangrijk punt de Paleis-Raad.- huis-kwestie voor. Paleis raadhuis te Amsterdam. De beer Jules N. do Vries heeft een voorstel ingediend, om niet gelijk de heoren Lambrechtsen van Ritthem c.s. voorstellen van de zijde der gemeente voor do stichting van een waardig nieuw Koninklijk verblijf binnen deze gemeente een bijdrage arui to bieden van een som van drie millioen gulden, maar: aan hc-t Rijk voor hot Prinsenhof te betalen een koopsom, gelijk aan de waaide van dit gebouw. De heer De Vries heeft dit voorstel vol- gen derwijze toegelicht „Bij de decisie van 180S werd hel stad huis ter dispositie van Koning Lode wijk gesteld en het Prinsenhof ter beschikking van dan burgemeester. Krijgt Amsterdam nu het stadhuis terug, dan moet zij harer zijds het Prinsenhof aan het Rijk terug geven, Waar echter, ook bij bet wedei in gebruik neuron van het Paleis aft Raad huis, het Prinsenhof grootencleels bezet zal moeten blijven, daar zou teruggaaf van dat gebouw niet wenschelijk zijn. Het Rijk zal het bovendien niet noodig hebben en bet dus niet in na turn terugverlangen. Het ft dus billijk en praefcisch, dat do waarde daarvan vergoed wordt Voor hot voorstel, der raadsleden La.ni- brechtsen c. s.. om bij te dragen in de stich ting van een nieuw Koninklijk Paleft, be slaat geen enkele reden. Ware in de eerste jaren van hel Koninkrijk een nieuw paleis gebouwd, dan zou dit. natuurlijk ook van rijkswege geschied zijn. Immois. bet slteh ten en onderhouden van Koninklijke ver blijven is een rijks- en niet oen gemeente zaak. In hoofdzaak echter kan ondergetce- kende met bedoeld voorstel niet medegaan. omdat z. i. de financirete locs tand van Amsterdam een dergelijke uitgaaf niet toe- toelaat, te meer niet, waar de gemeente lasten draagt, die eigenlijk op liet Rijk moesten rusten. Gaarne zou ondeigefceekende aan zijn sub amendement den wensch toegevoegd Ireb ben .d at de regeering tevens tot de stich ting van een nieuw Koninfchjfc verblijf in Amsterdam moge overgaan, doch hol komt De arme Jatie, onder hel felle branden der ontstoken wond, schreef slechts kooi ft achtig, bij sprongen. Toen zij hef wooul „liefde" en dc-n naaan der Amerikaansche schrijven, moest, kostte het haar ontzet tend veel moeite. Zij voelde nog dieper in haar hart dan aan haar arm do pijn, zoodat zij met een snelle beweging de pen losliet. En daar begon uit haar mouw van de her opende wond het bloed te stroomen en bedekte op het panier het woord „lief- do", en den naam Bella. Toen Max die rootle plek zag, maakte hij een beweging van verbazing. „Maar je bent gewond," riep hij. „Roustand heeft je gewond. Hij heeft toch op mij gemikt. Toen je hem zag, waarom beu jc aiet achteruit gegaan. Waarom? Ik begrijp je niet." Nichtje, nu doodsbleek geworden, ont zet, do waarheid niet meer kunnende ver bergen, voelde zich verloren. 't Scheen haar- toe, dat hel bloed stroomde niet uit haar arm, maar uit h.uu hart,, vanwaar uit het lieve geheim was genikt. En groote tranen vaat schaamte, van verwarring sprongen uit baar bedroef de oogen. Dezen keer raadde, begreep Max alles, getroffen als hij zich voelde iu het diepst van zijn wezen. Die tranen bekenden hem, wat het nichtje altijd had verzwegen. Nu openhaalde zij zich aan hem in haar volle heldhaftige teederheid, hij bezag haar yoor den eorsten keer en voor den oeysten Een E*g«l«ehni#a over Ne4erl*nil In de groote zaal van Hotel ds Twee Steden te 's-Grarechage kwant gistere vond een talrijk gezelschap bijeen, vol belang stelling naar wat de Nntringifamsche ar chitect, de heei Arthui Marshall, ifi zeg gen had over ons land. Te zeggen- èn te laten zien, want de lieer -Marshall beeft op zijn tochten door ons land moer dan drieduizend fotografische opnamen gemaakt en een groot en interessant deel daarvan kreeg men gisteravond op het verlichte scherm te zien. Deze bijeenkomst, die ten bate van Oran je-N assau's Oord was georganiseerd, weid bijgewoond door H. M. do Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendi-ik, door den bur gemeester, den Minister van Waterstaatt en andere autoriteiten, De lieer Marshall, die H. Af. en Z. K. 14, in den aanvang van zijn voordracht dank zegde voor hun vereerende tegenwoordig heid, deelde mede, dat hij zijn foto's op eenigc tournée's in zijn vaderland had ver toond evenals hier per scaoptieou met het doet, een beter denkbeeld omtrent ons land te verbreiden, dat men daar. slechts kent door ironische café-concert-bedjes of plaatjes van de geïllustreerde bladen- die alle Hollanders op klompen eu met korte broeken voorstellen. Evenweluiteraard waren do lichtbeel den, welke de heer Marshall vertoonde en die het meest karakteristieke van „Holland gezien per camera" betroffen, voor het. over groot gedeelte gewijd aan Hollanders qg klompen en korte wijde broeken. Dc redenaar voerde zijn gehoor naar Mar ken, naar Volendam. naar de feltiwo, Fries land, Zeeland naar de omstreken van Am- hem. Maar ook heel wal, andere beziens waardigheden wö ren hem niet ontgaan-. Zoo vroeg hij zich af, hoe het toch mo gelijk re, iInt de Hollandsclte vrouw atte dagen waschdag heeft (in Spanje was Lij eens n weken geweest zonder een vrasehda-g te beleven), hoe zij het toch aanlegden hun goed zoo helder wil te wasseheu in hei vuile gracht water, de eeuwige breikous bad hem eveneens geïnteresseerd. De redenaar zegt groote bewondering te hebben voor oiw land en ons te benijden; omdat, zoodra, we ons op stamt begeren, wo omringd zijn met. de heerlijkste schikte* rijen eu bijna ieder, dien we ontmoeten is een type, een karakter, terwijl men ner gens zoo'n prachtige lucht heeft als hi ex en !nj op zijn reizen nergens die praetx- tige wrerkaaftinpeffecten van huizen na boomreu in het water aantrof ate juist m ons land. Levendig begrijpt bij. hoe hire cfo si-Jut km bemeikjB hij, dal jape met mooier zwarte oogen er liever u-itog eu blonder was dan Miss Bella. Terwijl de barones oogeruM, kwam uau- gelonpen naar het nie.bi.je, de worel ons dcrzocht en verband .en. ha-ar moedrtijke dankbaarheid m gevoelige woorden uitte, staarde A fax, m diepe gedacliten verzon ken, naar de plek zoo rood glooiend op Hei witto blad, als ware zij merkel p iels zin nebeeldigs, alsof liet nichtjo daardoor mot haar hurtebtoed den naan\ van miss Bella had willen uitwissclian, het hart van huur neef willen schoonwasschen van elke heb zuchtige leugen, en met den prijs van haar leven zelf deze liefdefoltering wilde vrij- koopen. „Wil je dezen brief nti afmaten, ja of neen?" vroeg de barones. De baron schrikte op uil zijn droom, zijn moeder was weer in haar fauteuil gezeten; met zorg verbonden, nam Jane haastig pen op. Toen zeide Max, zijn nichtje omvattend, in een treden» lietteoozing, met een steun-, door niomve teederheid verzacht: „Neen, ik hen van plan veranderd. De brief beeft geen haast en bij nader na- deuken geloof ik, evenals u, moeder: waar om de liefdo en liet geluk zoo ver te zoo.-. SOHIIEDAIMSCIHIE COURANT "5

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5