Uan Houtens' Ca ca® Qemeentcr and. .verkregen iu December 1.010, (rrwijl i nr-1 tien bouw- rail begonnen in "Mot 1911. [lei rs een pand, dal loopt vail do Le.uvohavon- zijdc tot den Srhierlahtsthotulifk. Ten be- hoeve van rlit gebouw worden een aantal ootje panden aangekocht, terwijl het thans bijna voltooide nieuwe pand zich hoog en fier hoven de omringende huizen verheft. De Verbaasde Rotterdammers stellen zich nu de vraaghoe hebben li. en toch voor den bouw van dit pand, waarvan do kosten enorm moeten zijn, vergunning kun nen geven, waar thans wordt voorgesteld, dat nieuwe pand, hetwelk den 20en Mailt geopend zou worden, weer af te breken? Wanneer er toen nog geen sprake was van bet thans ingediende plan, getuigt bet wel van de kortzichtigheid van het college van toen. Was er wel sprake van (en er moot sprake van geweest zijn, omdat het plan ligt m de logische ontwikkeling der binnen stad, en het onderwerp zelfs meer dan eens in publieke zitting is besproken), dan was het toch een enormiteit, om de bouwver gunning te geven» Een.... vergissing van liet gemeentebe stuur? Nu, dan een vergissing, die tonnen zal kosten I Althans, wanneer de raad zich met dit plan vereenigt 1 Wat o.i. nog nie| zoo heel zeker is. Al dus ,,flet V.'» i Telefooimrkeer tnsseken Frankrijk en Nederland. De l'arijsche correspondent van de ,,N. R. C't." seint d.d. gisteren: lieden is bij het bureau van de Kamer ingediend het ontwerp van ee.u overeen komst, regelende het, telefoonverkeer tus sehen Frankrijk en Nederland. Frankrijk wordt in '2 zones verdeeld. Een gesprek met do eerste jxone zal 3 frank per 3 minuten kosten, met. de tweede zone 7 frank voor denzelfden tijd. Er zal nog geen abon nement genomen kunnen worden. Tussehen halftwaalf en tmifvier zal dl beurs dienst, den voorrang hebben. Aankleding kiesrecht-adres. De „0. Ihuu'l. ,C:t." meldt, dat op een namens de hoofdbesturen van den Yrijz.- Re.ni. Rond en het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond tot H. M. de Koningin gericht verzoek om een deputatie uil hun midden te willen ontvangen ter aanbieding van het kiesrecht-adres pit naam van de Koningin is geantwoord, dat II. M. op een nader te bepalen datum, de deputatie hoopt te ontvangen. Bovenbedoelde deputatie bestaat uit: mevr. W. van Itallie—Vau Embden, de heeren Herman Snijders, prof. dr. D. van Emb'dem mr. J. A. van Gilse, W. 0. A. Kos ter leden van liet hoofdbestuur vau den Vrijz.-Dem. Rond, eu Etl N. Komv, E. Quis- pel, A, van der Veen, leden van het hoofd bestuur van het Algtnn. Nederl. Werklieden- Verbond. De nachtarbeid ln de glasindustrie Vandaag zal er, zoo schrijft men aan „Het Volk", een conferentie worden ge houden van vertegenwoordigers der Glas- fabrikantenvereeniging en der arbeidersor ganisaties in dat bedrijf, ter bespreking van de. afschaffing van den nachtarbeid. Deze conferentie is bet gevolg van een onderhoud, dat do arbeiders van do t'les- schenfabriek te Delft hadden met hun patroon, en waar de arbeiders den eisch van afschaffing van den nachtarbeid stel den en de patroon hun toen den raad gaf een conferentie aan te vragen bij de l'a- b ri kan ten ve reen i gi ng. De arbeiders hebben toen de conferentie aangevraagd en zij werd toegestaan. Maar fvooraf hebben de glasfabrikanten reeds vergaderd en besloten om in geen geval den nachtarbeid af te schaffen. Er kan dus verwacht worden, dat deze conferentie niet veel zal uitwerken. Het schijnt, dat hei bestuur van de. ar beidersorganisatie dit wel voorzien heeft, Want in Januari zijn, blijkens het vei.dag der handelingen van hel Ned. Vakverbond, me! dit lichaam ïeeds onderhandelingen ge voerd over maatregelen te nemen hij een langdurige slaking. Nieuwe inmtserschepeu eu het dry vend dok te Soerabaja. De ..Nieuwe t't". herinnert er aan. dal de minister van koloniën bij de bvb,inde ling van de Indische begiooiing voor 1911 iu antwoord op desbetreffende vragen in de vergadering van tie Eerste Kamer van 30 December 1910 zeide, dat wat de groot te van hot tc Soerabaja te bouwen drijven de dok aangaat, het aanvankelijk scheen, dat 12,000 ton voldoende was. „Do opga ven door mij aan de Tweede Kamer ge daan, zoo zeide de heer De Waal Malefijt, steunen op dat cijfer. Nu is het waar, dat in Indie do gedachte geopperd is. of het niet beter zou w-ezen om een dok van 19,500 ton licht vermogen te nemen, een denkbeeld dat niet bepaald een voorste! van de Indische regeering is, maar meer de gedachte van een van de autoriteiten" (Wijktiaar de Indische marine.) De minister voegde hieraan-toe, dat een commissie zou worden benoemd,: waarin ook een tweetal mariiieautorileiten zitting zouden hebben cm aan die commissie zou de vraag worden voorgelegd om zoo spoe dig mogelijk de regeering voor te lichten omtrent het type van hel dok en de grootte. Deze commissie is sedert benoemd en heejt advies uitgebracht, hetwelk ter ken nisneming aan de Kamen* is gezonden, maar niet openbaar gemaakt. De „Nieuwe Ct." verneemt, dal dil ad vies luidde tol aanbouw van pou dok van L40 meter lengte en vau eou lichtvermogen van Ld,000 ton en dat overeenkomstig dit advies is besloLon. Voor oorlogschepen van beneden 14,000 ton zal dus voortaan te Soerabaja dokge- Legenheid zijn. Het dok zal. door een particuliere maat schappij geëxploiteerd woulen. V L A A R D1N GENl 6 Maait. Rij de te 's-Gravenhago gehouden visscherij-examens zijn geslaagd als schipper op zeilzeevis- schoisvaartuigen R Poldervaart, L. v. d. Valk, P. Zovenhuyzen en P. v. d. Zwans, allen te Yhiardingen, en als Muurman op zeilzoevisschersvaarfuigcn J. Vink, Noord- wijk aan Zee; W. Spanjcsberg, Maassluis, en A. v. 'd. Lieden en P. v. d. Ster, beiden te Vlaarelingen. STADSNIEUWS. Gistermiddag woet een motorboot 'dooi den stoim in de Noordvestgraebt van de zijde van de Noord vest naar die van den Nooidvestsingel, medenemende oen moering waaraan een houten paal die uit den grond gel rokken werd. Bij de politie is te bevragen een goudge- strooinde trekhond, reu, die in den afgeloo- pen nacht is opgevangen. Binnen 2 X 21 uur niet afgehaald, wordt het giei afge maakt. Vergadering op Dinsdag 5 Maart 1912, des nam. 2 uur. (Vervolg.) 10. Voorstel om do Verordening, rege lende de voorwaarden, waarop aan Bestu ren van bewaarscholen te Schiedam sub sidie uit de Gemeentekas kan worden ver leend, thans definitief vast te stellen, met eenige wijzigingen, aangegeven en toege licht in een jn de bijlagen opgenomen tweede lezing. Na discussie wordt hiertoe besloten. 11. Verzoek van de Schiedamsche Voet- balvoreeniging „Hermes"; om lmar hot sportterrein aan de Danüaan in uitslui tend gebruik al te staan, 'met advies van Burg. en Wethouders, In hun advies herinneren B. eu W. den Ilaad er aan,, dat in L900 het college ge machtigd werd dit veld, bestemd voor sport terrein, voor zoover het niet voor andere doeleinden benoodigd is, ten gelmiike te geven aan sportvercenigingen, of het voor kosteloos gebruik tot beoefening van sport open te stellen en ook ten gebruikt» te geven voor tentoonstelling, openbare vermakelijk heden. enz., en voor dat onderscheidene doel regelen tc stellen. Dit is zoo toegepast, dat het tcm-in naast dit, tot wederopzegging, aan „Her-, mes" tegen een jaarlijksche vergoeding on onder eenige voorwaarden, in gebruik is gegeven. Thans nu vraagt „Hennes" hel uitslui tend gebruik van het veld, met beding van een verhoogde vergoeding te zullen beta len, dus met opheffing van de bepaling, dat het terrein op bepaalde dagen voor liet publiek toegankelijk zal zijn. B. en W. stellen voor het adres in hun handen te stellen ter afdoening en verklaren in den geest van de in 1906 gegeven mach tiging gebruik te zullen maken, van»-hun bevoegdheidvoorts wijzen zij er nog op, dat het gebruik slechts tot wederopzegging zal worden verleend, met behoud voor de ge meente van de bevoegdheid om voor onder scheidene doeleinden, als tentoonstellingen, volksfeesten, enz., bij voorkomende gelegen heden op liet, veld beslag te leggen. Wordt mol atgemeene stemmen aangeno men. 12. Aanvrage van S. C. van Waalwijk van Doorn q.q., tot grondaankoop aan de Van Smnlevelt- en Vecnlantstraat, Adressant vraagt: 1, het perceel bouw grond aai de Noord-Oostzijde van de Veen- lantstraat. ter grootte van 80 X 20 M., tegen den prijs van f7.per AIC, om daarop ie bouwen beneden- eu bovenhuizen! 2. liet peicoel bouwgrond aan de Noord-Oostzijde van de van Suialeveltslraat, ter grootte van pl.m. 46 X 20 Al., voor f 7.50 per Af-., lol het houwen van beneden- en boven huizen. II. en W. stellen voor, in overleg tnol de Commissie voor liet Grondbedrijf, hen te machtigen den gevraagde» koop tegen dien prijs en onder de gewone voorwaarden af te staan: Na discussie woidt hiertoe besloten. De voorzitter sluit hierna do ver gadering. Uit den Gemeenteraad, I. Rotterdam - SchiedamDelft. In de zitting van gisteren heeft de voor zitter mededeeling gedaan in zake do ques tion biulante: de levering van electriei- teit en de kwestie van watcrlevering aan Delft. Ingekomen was van B. en W. van Rot terdam ecu missive d.d. 24 Februari, houdende mededeeling, dal zij, in aanslui ting van hun schrijven aan B. en W. dezer gemeente van 20 September 1910, bereid blijven om, hetzij door liet aanvaarden eetier concessie, hetzij op andere wijze, oloc- Iriciteit op het gebied dezer gemoerde te leveren. "Wij ihebeii deze missieve eeuige dagen geleden in extenso aan onze lozers medn- gcdoold. Do voorzitter* zeide dat hij naar aan leiding van deze missive het een en an der 'wenscht te zoggen, opdat zich niet de indruk vostige dat B. en AY) niet voort varend genoeg in dozo zaak geweest zijn. Zooals bekend, is, waren, besprekingen in comité-generaal over deze zaak reeds zeer lang laaghangende. Nu door B. eu AAL van Rotterdam mot huil schrijven de aandacht weer daarop gevestigd is, wenscht spr. over dezo zaak thans ook in het pu bliek ïnetledeelingen te doen, zoodat die, zij het beknopt, ter kennis van het publiek zal komen, dat natuurlijk ook recht heeft daarmee bekend gemaakt te worden. Hot is volkomen waar wat B. en AV„ van Rotterdam in hun bovenvermelde missive schrijven: den 20sten September 1910 is door liet, Collage aan R, en W, van Schie dam aangeboden aan deze gemeente elec tric i teil tc leveren onder toezending van jiet contract voor levering aan Hillegersberg van electriciteit door Rotterdam. Daarvan „heeft spr. in een spoedig daarop volgend Comité aan den Baad mededeeling gedaan en van hetgeen nadien is gesdiiecl wil ,spr. thans een chronologisch overzicht geven. Den 20eu September 19L0 kwam de aan bieding van Rotterdam in. Daarbij was medegedeeld, dat do Directeur van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijt' te Rotterdam ter beschikking van hel Cremeenteliestmu van Schiedam weid gesteld om alle ge- wenschto inlichtingen daaromtrent te ver schaffen. Den lOen October 191.0 is de heer Grit- leis, de toenmalige directeur van dat be drijf, die sedert naar Amstenhim overging en daar helaas reeds overleden is, hier bij B. en W. in conferentie geweest, waarbij ook de heer v. Rietschoten, diieclour dor gas- en waterleiding hier ter slede, aan wezig was, ter verstrekking van alle ge- wcnschle inlichtingen. Don lOen December 1910 kwam er een kentering in den gang van zaken, doordat de Directeur van het Electriseli bedrijf te Delft, de heer van Boenen Martinet, een onderhoud verzocht om te spreken over levering door Delft van electriciteit ami omliggende gemeenten. Het verzoek werd ingewilligd on uitvoerige besprekingen wer den gehouden. Den 7crt Februari 1911 kwam bij den Burgemeester van Schiedam een uifnaodi- ging iu van den Burgemeester van Delft tot het bijwonen van een samenkomst, die te Delft zou worden gehouden, en waar toe, waren uitgenoodigd de burgemeesters der gemeenten, in de omgeving van Delft liggende. Die samenkomst had den 15en Februari plaats. Spr. heeft die bijgewoond, verge zeld van den heer v. Rietschoten. Atet cijfers werd in die samenkomst, uit eengezet hoe men zich een samenwerken vau verschillende gemeente voorstelde; dat kon geschieden bij wijze van naam looze vennootschap ot door levering van stroom aan, een gemeente. Do gegeven cij fers waren natuurlijk geen definitieve, doch diende'slechts om zich een beeld te kun nen vonncn van wat men zich in Delft had voorgesteld. Deze cijfers zijn in liet dosMe-i hier aanwezig. De samenkomst leidde natuurlijk niet tot positieve." resultaten. Er waren burgemees- teis, en daaronder behoorde spr., die zich voorbehielden om het gehoord! met den gemeenteraad te'overleggener waren er ook, die reeds niet Botterdam besprekin gen hadden geopend, zooals ook met Schie dam het gevat was. En spr. had toen werkelijk wol het oog het meest gericht op Rotterdam voor de levering vanstioom. Intusschcn trad het denkbeeld meer op den voorgrond, niet het oog op de daar hangende kwestie van noodzakelijke uit breiding dei watervoorziening, dat met Delft stroondèvering kon worden aangegaan" indien Delft van Schiedam het watei zou willen botlekken. Als Delft van Schiedam liet benoodigde water wilde betrokken, dan zou daardoor een gunstige verhouding voor Schiedam ontslaan; het was immers ge bleken, dat de Delftsche waterleiding niet in de behoeften kon voorzien. Daartoe werd het aanbod gedaan, lil het begin van Mei besprak de heer v, Rietschoten deze zaak met B. eu W. van Delft. Door het Delftscho College werden de voorwaarden, waarop Schiedam liet \vn- ler wilde leveren, gevraagd. Die vraag werd natuurlijk in de Commis sie voor de gas- en waterleiding hier ter stede gebracht, en deze berichtte aan B. en W., dat zij geen enkel bezwaar had le gen dergelijke, samenwerking der heide gemeenten, en het zelfs uit industrieel oog punt alleszins aanbeveling zou verdienen, waar immers het, terrein bij den water horen voor de noodige uitbreiding vol doende groot was. Eon nadere bespreking had geleerd, dat het water kon geleverd worden aan den watertoren te Schie dam te leveren tot een prijs van ongeveer 4 cent per AJ3. (iu geen geval liooger) en onder druk te Schiedam. Door Delft zou de bnisleiding voor hot aanvoeren van het water naar die ge meente, globaal geschat op f 41.0000, moe ten worden gelo.gd, waarvoor zij de rente en aflossing te haren laste zou krijgen, wat begroot werd op f7000 per jaar. B. en AV. deden van dit advies mededee ling aan Delft, daarbij verklarende, dat zij De gebruikers maken veelvuldig de fout te veel cacao in een kop te doen. Dat behoeft met ROMA niet. Dsa'orrt uiterst voorsleelig in het gebruik. zich door de aangeknoopte onderhandelin gen met Rotterdam, welke nog slechts van voorloopigen aard waren, niet gebonden achtten, linnen enkele weken went een aanbieding voor levering der electriciteit van die gemeente verwacht. Schiedam zou echter gaai ne ook van Delft een aanbieding tegemoet zien. Deze missive was geda teerd 20 Mei 1911. Hieruit blykt, dat i» deze- goheele zaak door Schiedam zoo royaal mogelijk is ge handeld. Rotfêidam en Dellt' waien beiden mol de door Schiedam geroeide onder handeling op de hoogte. Juist daarom vond spr. den aanhol van hel schrijven van B. en \Y. van Rotter dam aan den Schiêdamsi hen Gomocrile- raacl wat vreemd, waar dat schrijven aan vangt met de mededeeling, dat dat college uil de bladen had gezien dat tus sehen Delft en Schiedam onderhandelingen weiden gevoerd. Spr. hc-eft daarom ook aan den Bmgo- meestor.van Rotterdam gevraagd, wat mot dien aanhef werd bedoeld, en deze heeft daarop de verzekering gegeven, dat daar mede volstrekt geen kwaad bedoeld was. B. en,IT. hadden in de laatste dagen in do verschillende bladen, vooral ook in de Delftsche bladen, verschillende stukken in verhand met de gevoeide onderhandelingen aangetroffen en dat had tot dien aanhef aanleiding gegeven. B. en AV. van Schiedam hebben toen gezegd, dat zij de onderhandelingen zoo wel met Delft als mof Rotterdam openlijk behandeld hebben. Zelfs heeft er een con ferentie plaats gehad tussehen de directeu ren uit die drie gemeenten. Den 9en Juni 1911 ontvingen B. en W. van Schiedam de voorwaarde voor strooin- levering door Delft. Den 17en Juli 1911 kwam van B. en AV. van Delft bericht, dat dit college bereid was in den Ge meenteraad aldaar de voorstellen van Schie dam te bevorderen, als in principe door dien Raad besloten zou zijn, dat de aan vulling zou geschieden met rivierwater, welke beslissing nog wel oenigen lijd op zich zou laten wachten. Toen was dit college dus nog niet ge- j sternd tegen de- waterleiding vau Schie dam; integendeel, het verklaarde zich be reid hel plan in den Raad .te bevorderen het water van hier te betrekken. Tevens werd gevraagd dadelijke leveling van elcetmchen stroom aan Schiedam op dezelfde voorwaarden als Rotterdam dit Svildo doen, afgescheiden van de water- levering. B. en AV. maakten dozo zaak aanhangig hij de Commissie voor de gas- en water leiding, en deze verklaarde hij schrijven van 18 October 1911 eenstemmig dat de over eenkomst alleen dan met Delft moest wor den aangegaan bij uitwisseling vandien sten: Schiedam betrekt stiooni van Dclll indien Delft, water betrekt van Schiedam. Den 20en October 1911 is dit aan hof Delftsche gemeentebestuur geschreven mei verzoek op de gedane aanbieding een lie slissing te nemen vóór 1 December1911 Op verzoek van Reilt weed die datum eerst verlengd tot 1 Januari en daarna npg weer tot 1 Februari 1912, op verzoek van den heer Schotel, die mot zijn rapport aan Delft niet gereed was. Met Delft was den 19en Januari 1912 overeengekomen, dat de voorbereiding dezer zaak zou 'geschieden in Comitó-gem»- raat. Den 24nn Januari 1912 word 'de levc- ringsprijs van het water vastgesteld op 3.80 tot 3.95 cent per Al3., in verhand met de kwantiteit wafer die betrokken zon yvordon. Het Comité-generaal is hier gehouden op 30 Januari 1912 en te Dellt op 2-1 Januari 1912. Daarin zijn-de zaken uitvoerig bespre ken. Bij schrijven van 26 Januari vinegen B. en AV. van Delft, in opdmrht van den Raad, of niet te ontkomen was aim Yh voorwaarde, dat bekte kueriugiMi 'onaf sehoidolijk moesten zijn. Er waren n.I. Ie Delft zooveel vragen gerezen over dl wa tervoorziening, en de meeningen der des kundige» weken zoozeer van elkaar af, (lat een samenkoppeling valt beide leveringen niet gewenscht word geachl. Den 3en Februari 1912 is aan Uoltt geantwoord, dat met Rotterdam op zeer bevredigende wijze was onderhandeld, en dal .Schiedam eigenlijk van nature was aangewezen op die gemeente voor het be trekken van ctvctris hen stroom. Alleen do evonluceh' levering van water kon een wending brengen m deze do hokte leveringen moesten dus als onaf scheidelijk beschouwd worden. 'Veikdou week is .vm DelJl het bericht ontvangen, dat hel advies vau de Gezond heidscommissie iiiei gunstig was voor Je svateilevering door Fruicdaiii In De Ml is men Ivgonneu met ia cou ranten te schrijven en artikelen te plaat sen over onze waterleiding. Door den Di recteur der waterleiding hier is daarop de inhoud daarvan mUocrig bestreden en weerlegd. Die stukken zijn door de Schift- dnmsciie bladen in hun geheel overgeno men, en ook hef antwoord daarop van on zen Directeur, welk antwoord zeker wel met genoegen zal gezien zijn. Hel was cclder niet alleen den plicht van den Directeur, maar nok van B. en AV., om tiet goed recht van do Schiedam sche wnteileiding te verdedigen en toelich ting l.e gevcu. De rivier de Alaas is een getijde-rivier, met een snelheid bij vloed van 7 a 8 K.Af. per uur, waarin ecu slrooming naar zei» plaats heelt gedurende 7'4> uur ongeveer eu een Leiugsiroom van -Vk uur; boven dien hordt zij een breedte van -100 At, bij Rotterdam zelfs 590 Al. Het is waar, dat hel water door uil* toezingen woidl vervuild, en int zal ook door niemand ontkend worden, maar dat die vervuiling^ van dien aard is als iu Delft wordt gezegd, is niet waar. Het ver vuilde water sLi'oomt niet ebbe naar zee en daarom wordt g(di|#eiidl de ter-te hellt van de ebbe dooi de waterleiding geen wa ter ingenomen, terwijl Rotterdam bij vloed geen water inneemt. De vervuiling van liet water is na 4 uren weg. Wat (Iftn ook gezegd wordt omtrent do vervuiling der prise d'eau, is niet waar. Onze waterleiding is een zeer goede, even als de prise d'eau. Re zellreiniging van gruote rivieren heelt verbazend veel in vloed oj) don toestand van het water. Dat is een feit, door cijfers bewezen. Hierop heelt de heer Van Rietschoten, ook reeds in zijn ingezonden stuk iu de b'aden gouo/on. Bij het beweren. dat de Schiedamsche waterleiding tc klein zou zijn om aan dn ie stellen beboetten te voorzien, moet den Delttschen directeur voor den geest- ge zweefd hellen, dal hier aan de waterlei ding niets zou worden gedaan, Maar dat is niet liet geval, en, zooals reed.s gezegd» dit, kan zeer gemakkelijk. Op tiet oogen- blik is er nog oen terrein van ruim ren IL.Vf' voor .uitbreiding ter beschikking.' indien dan ook besloten wordt, dat Schiedam aan'De'itl water zal leveren, clan zal die daarvoor 'worden vergmoi Spr. moet zeer stellig den inhoud der Delft sche stukken afwijzen nés onjuist, en liet is zoor Hink van onzen Directeur, den he»*i' v. Rietschoten, dat hij ziel) legen dien in- htioud heeft verzet. De voorstelling vau Delft is d.cn oenen male onjirir.t, en dat is den Deli'lschea heeren ook reeds gebleken hij hun be zoek j.l. Zaterdag aan do waterleiding hier. De Commissie voor de gemeentebedrijven te Delft is daar randgebied door don lieer v. Westendorp, voorzitter dei' Commissie, en d"ii lieer v. ttietscholcn. De indruk, die de hoeren daarbij heb ben gekregen, is zoodanig, dat vermoedelijk alle onjuiste vont-Stellingen, die als mis vattingen beschouwd mogen wot don, uit don weg zullen zijn geruimd. Nadat de wnterioiding is bezichtigd, en inlichtingen zijn verstrekt, zal wet een ander oorueet gevrumd zijn dan uit de stukken in do De'llsche bladen moest wor den verkregen. De eijlers, die mei! hier aan do wa terleiding bezit, loonei) dan ook een ge- hede aiwijking vim wat in die stukken is gezegd. Alen mag beweringen hebben geuit over de vervuiling van de prise d'enu, bewezen is daarvan niets, l)ie gegevens, alle verstrekt door bol, de waterleiding hier controleerend, bacterio logische laboratorium te Rotterdam, zijn do volgende; -p£*r-Ov ROMA

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2