'STABSMEÜWST Kunst en Wetenschap. llcRhtziilcon. Kerk en School. king begijveu. rial hoofdstad ran h'et ("hi- iieeschc. rijk blijft. Naar ovew'tis uit Pe.ic.inc gameid wordt, is van bef zenden va.n troepen uit In-I /ui- den naar de Ghineesche hoofdstad Hums definitie!' afgezien. Vnn hot hof. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben gisteravond aan burgerlijke auto riteiten een gastmaal aangeboden, Genoo- -digd warende voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, alle ministers, hoor den van de departementen van bestuur; de vice-president van den Raad van State; de president, en de procureur-generaal van den Hoogen Raad, de president van de Al gemeene Rekenkamer, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de directeur van het kabinet der Koningin en do burge meester van de residentie. Aan tafel speelde het strijkorkest van de Koninklijke .Militaire Kapel. Onze Marine, Blijkens bij hei departement van marine ontvangen bericht is Hr. "Als. pantserschip „Heemskerek", onder bevel van den kapi tein ter zee fi. L. Goedhart, in den ochtend van 7 dezer Dungeoes gepasseerd. Ons le?er. iJe "Minister van Oorlog heeft thaus be paald dat het algemeen depot van discipline te Vliüsingeti met ingang van 1 April zal .worden opgeheven. 1918. Op nifnoodiging van de Oranjovereeniging Het Centrum, zijn gisteravond in Boneski te Rotteulam de besturen van verschillen de veieenigingen bijeengekomen tot liet houden van besprekingen over een viering Villi hef eeuwfeest van hol herstel van Nedcilands onafhankelijkheid. De veitgadoi'irtg werd geleid dom! tien heei Spinkop. die in zij» openingswoord ztdde, dai hel doel vnn de vergadering was te Iraehlen te komen lol de oplichting van een comité. Bij do besprekingen worden eenige plan nen ter tafel gebriidiI. vergadering besloot, op voorstel vat) den voorzitter, (lat de aanwezige besturen in hun vereonigiiigen verslag zullen uitbrengen van hel in deze veigadering gesprokene en een afgovantdigde zullen benoemen, die zit ting zal nemen in een voorloopig comité, waaruil zoo mogelijk in een volgende ver gadering een definitieve commissie zal be noemd worden? Aan die commissie zul opgedragen worden met plannen le komen. He Oranjevereenigiag Het Centrum be houd! voorloopig de leiding. Een 25-tal buurt- en andere vereenigingen was in deze eeiste vergadering vertegen woordigd, J)e Vogel wet. lie bestuien van de Vereeniging fut Be houd van A'atummonumenten in Xedeihuul, de A'eiterhuulsclic Vereeniging tol Bescher ming van Vogels, de A'ederlandsche Aaluur- historisebe Veieeniging, de Ncdorlandsche Ornithologische Veieeniging en de Nedei- huulsehc Phylopalhologische (Pbmtenziek- tenkundige) Vereeniging hebbel gisteren lot de Tweede Kamei een adres gericht nul het verzoek, het ontwerp-Vogelwet onver zwakt aan te nemen, opdat een afdoende beschenning van de inhèemsche vogels ver kregen worde. Financieel nieuws. De te. Delft gehouden algemeene verga dering vim aandeelhouders der "N. V. A. llillen's Sigaren- en Tabaksfabriek aldaar, heeft het dividend over het boekjaar 1911 vastgesteld op (J pCt. Loop der bevolking over de maand Febr. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Jan. 191*2 33244 zielen Tot 29 Febr. vermeerderde de bevolking door Geboorte 73 Vestiging 234 307 "Verminderde door: Overlijden 34 Vertrek 498 o;joi toeneming 75 n Bevolking op 29 Febr. dus 33319 zielen. Er werden gesloten 9 huwelijken. Zondagavond. 10 Maart, zat in het Volks huis con openbare vergadering plaats heb beu van de iiitermtlionaji Order uf Good Tempters. waar de beer Schoffei-s. van Delft. zal spreken over tiet ondenverp: „Volksleven en Alcoholisme", afgewisseld door zang en muziek. Be paardenmarkt. De gewone jaaihjksehe paimlenmaikt beeft hier heden plaat-s gehad, ditmaal begunstigd door good weer. Dit zat er ze ker wel toe hebben bijgedragen, dat bet aantal belangstellenden tamelijk groot was, zoadat er een groote levendigheid heerschte op de markt en de daarop uit- ioojxmde straten. De kooplui in snoepgoed, koek, molen tjes. en dergelijke veel begeerde artikelen bobben goedo zaken gemaakt; er waren er, die reeds te half twee geheel waren uitverkocht; toch waren er aardige voor raden toen do markt aanving. Reeds vrij yroeg kwamen do kinderen met en zonder ouders, ooms of lant.es, naai'-do markt de grootere jongens natuurlijk mei een- zweep of sfok om de tncli al niet op Imn gemak zijnde dieren op te jagen. De jon gens vonden dat een heeltó aardigheid, de paarden en de paardcnhandclanrs echter niet. Dronkenschap en vechtpartijen komen ge lukkig in do laatste jaren niet meer op fle markt. voor. Bij de heden gehouden jaaiiijksche paar denmarkt werden aangevoerd lit stuks paarden, de prijzen variëerende van: tó stuks, le soort f 200 f 300; 20 stuks, 2e soort f 150f 200 25 stuks, 3e soort f GO - f 180; 17 stuks slacbtpaardon f 10 f 140; 34 stuks hitten uf veulens f GO f 150. De handel was levendig. De totale aanvoer ten voiigen jaieri be droeg 113 stuks. Gisteravond omstreeks 7i/j uur geraakte u'ii 12-jarige jongen in de Buitenhaven. Door eenige in de nabijheid zijnde perso nen kon hij met veel moeite op den kant geholpen worden, waarna hij iu een mou terij werd gebracht lift zijn kl.eeren te drogen en van den schrik le bekomen. Git den winkel van oen koper- en blik slager is gisteravond oen emmer, inhou dende ongeveer 12 a 15 K.G. oud koper, ontvreemd. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld. Correspondentie naur Engeland. Naar aanleiding van de ontvangst der Engelsche post met den trein van 7.58 van., kannen des Zondags tusschen 89 uur v.m. reeds do boxhouders hun corres pondentie uit Engeland uthalen. UU den Gemeenteraad. 111. Sportier r ei n. Verzoek van de Sehiednmsche Voelbal- vereenigmg Hermes", om haai hef sporl- teueiii aan de Dmnlaan in iiitslnilond ge bruik af te slaan, met advies val Burg. en Wethouders. De Voorzitter zegt. dat 1> en W„ blijkens tuin advies, van meaning zijn, dat het wel noodig is. Hermes meer vrij te laten in het gebruik van hef - sporllerrein, waardoor zij liet heter zullen kunnen on derhouden. B, en \V. hebben zich op het standpunt geplaatst van hef raadsbesluit van 190G, waarbij aan H. en \V. do rege ling van het gebruik van liet sporlteriein weid opgedragen. Do heer Smit heeft in het prae advies gelezen, dat B. en AY. zich het recht voor behouden, liet terrein zoo noodig uil hel gebruik te nomen. .Maar kunnen 11. en W. in spoedeisehende gevallen dit dadelijk doen of is er e.en opzeggingstermijn voor beide partijen. De Voorzitter merkt op. dat in 19011 het college gemachtigd weid dit veld. be stemd voor sportterrein, voor zoovei het niet voor andere doeleinden benoodigd is. ten gebruike te geven aan sportvereemgin- gcu. of het voor kosteloos gebruik tot be oefening van sport open te stellen, en ook ten gebruike te geven voor tentoonstelling, oponbaie vermakeliikhi-deu, enz., en voor dat onderscheidene doet regelen fe stellen Dit is zoo toegepast, dal hel tenviu naast dit, tot wederopzegging, aan ..Her- mes" tegen oen jaarlijkschc vergoeding en onder eenige voorwaarden, in gebruik is gegeven. Thans vraagt „Hennes" het uitsluitend gebruik van liet veld. met. beding van een verhoogde vergoeding te zullen betalen, rins met opheffing van de bepaling, (flat het terrein op bepaalde dagen voor hei publiek toegankelijk zal zijn. liet advies van B. en \V, luidt, om hel mil os in bun handen te stollen (er afdoe ning- en zij verklaren in den geest yan de, in 190G gegeven machtiging gebruik te zullen maken van hun Ixwoegdheidde openstelling van liet sportterrein vooropen bare speelplaats op Woensdag- en Zater dagmiddag zal worden ingetrokken; voorts wij/en zij ei nog op. dat het gebruik slechts lot -wederopzegging zal wolden verleend, met behoud voor tie gemeente van de be voegdheid om mor onderscheiden! doel einden. als tentoonstellingen, volksfeesten, enz., bij voorkomende gelegenheden op het veld beslag te leggen. Bij die opzegging zak wel altijd eenigen lijd vooruit kennis gegeven wotden. omdat t>. en W. gewoonlijk tijdig genoeg welen wanneer zij het 'teneiu voor andere d<v- len beschikbaar wensehen te hebben De heer Smit vraagt, of Hennes" het recht heeft, den geheeteti Zondag van hef teircin gebruik te maken, De Voorzitter antwooidl ontkennend en vraagt den heer Smit. of hel hem be kend is. dat dit geschiedt. Aan spr. is dat althans niet bekend, en hij gelooft ook niet dat bet zoo i-,. Overigens zullen li. en \Y, eenige voorwaarden bij de uitgifte maken, l)en heer R i s he.»fl liet gomvg.'ii ge daan, dat B. en W. op liet verzoek zijn ingegaan, waardoor er verandering kan komen in den tegenwoordige)! toertaml. Dat is in het belang der zedelijkheid, iu zooverre dat nu op hot- leerrein nog al eens gedobbeld wordt. .Men behoeft geen groote kennis van d sport te hebben, om te weten, dal men oen goed terrein daarvoor noodig heeft, en om liet goed te houden, moet liet niet voor een ieder open zijn «Daarin zal nu een belangrijke verbetering kunnen komen, en daarom is het wol ge\\ensC-hf„ dal voor waarden oorden gestelvoor liet gebruik voor andere doeleinden, ter voorkoming van schade aan liet terrein. Verleden jaar heeft men fle gevolgen kunnen zien o. a. van hel gebruik van liet terrein door oen circus. Hot tand wordt, niet alleen bedor ven, maar ook liet huisje, dat op het ter rein slaat, en waartegen bedorven fleren ivetdcn geworpen. Spr. begrijpt, dat B. en AY. hel terrein niet geheel uit handen willen geven, maar hij hoopt, dat zij van hun recht om het voor andere doeleinden te gebruiken, een verbazend spaarzaam gebruik zullen ma ken. Hennes" heeft aanvankelijk voor hot terrein f 80 betaald, welk bedrag later is verhoogd tot f 90. Nu zal die club weer moor betalen. Het is eigenlijk een unique toestand), dal een sportterrein nog weer voor andere doeleinden gebruikt moet worden. Aan een voetbalterrein worden reeds hoogs oisehon gesteld, maar voor een cricketterrein zijn die eischen nog aanmerkelijk hooger. Spr. is dankbaar dat tot inwilliging van het verzoek is overgegaan. De Voorzitter is het voor een groot deel mot don heer Ris eens, en B, on AY, zullen dan ook alleen als het strikt noo dig is van hun recht gebruik maken, om het voor andere doeleinden beschikbaar te stellen. De heer De Bruin vindt het wel een bezwaar, dat dit sportterrein voor op.m- haie spoclphiats nu verloten gaat. .Misschien is aan de hoeren bekend hel geschrift van den commissaris van politic te Rotterdam, die daarin zegt, dat het be zit van openbaie speelterreinen voor een gemeente een noodzakelijkheid is. Hier zijn niet al te veel zulke speel lui reinon. Spr, is bereid, mede te werken aan de inwilliging van het verzoek van „tk'rmes'V maar men heeft ook te letten op de nood zakelijkheid van het hebben van speel- toireinon. Daarom wil spr. vooraf vragen: Zijn van B. en V. spoedig voorstellen te verwach ten. om ter vervanging van dit terrein een ander terrein voor openbaar speelterrein aan te wijzen'? Do heer Bis is het wel in hoofdzaak met den heer Do Bruin eens, maar .wit er op wijjzen, dat de ervaring hoeft ge leerd, dat dit terrein niet wordt gebruikt voor openbaar speelterrein. Op andere plaatsen in de gemeente jjgt bovendien heel wat terrein, dat voor open baar speelterrein wordt gebruikt. Zoo woult geregeld floor tal van kinderen ge bruik gemaakt van het terrein aan het eind der lleierhmiisclie straat; daar wordt ge regeld gevoetbald, al is tiet dun neg niet vo'gens de regelen der kunst. Men zal er zelfs weldra palen zien verrijzen, in dat gedeelte der gemeente bestaat er dus geen behoefte aan, tets anders is het in liet Singelkwartier; maar door aanneming van dit voorstel doet men daaraan niet te kort De heer De Bruin meikl op. dat wal de heer Ris zoo toejuicht voor de prole- fariërskincleren van het Gorzen kwartier. hij ook wenscht voor de kinderen uit de stad. Door den heer Ris B gezegd, dat hef .,llennes"-teriein niet voor speelplaats ge bruikt wordt, maar spr. hoeft meermalen aan itogescheurde; broekjes gezien, dat het teircin daarvoor wel gebruikt won® Kr wordt, zegt de lieer Ris, op het ter rein .iu de Gorzen gevoetbald, maar wij hebben hier een verordening, die het hal len op den openbaren weg verbiedt gduk- kig, want men moet veilig over straat kun nen ioopen, maar daarom juist moeten er openbare speelplaatsen zijn, waar de jeugd zich kan amuseeren. Spr. wil flus een 'toezegging van It. en B. vragen, dat zij zullen trachten .spoedig een ander terrein voor openbare speel plaat^ aan te wijzen. De heer B i s merkt op. dat de lieer De [Julia wel floor jongens pp het sport terrein heeft zien voetballen- maai dat waren geen jongens uit de oude stad, maar uit do naaste omgeving van het terrein- uit de Konijnenhuurt. Hoogstens zijn tiet 4 a 5 jongens tegelijk, die daar balb-n vourUchoppen, maar nooit 22. zooals men dal iu de Gorzen ziet. Dat kan spr. flus niet ..g'bruik maken-' noemen. De Voorzitter bi vestigt wat de heer Ris heeft f gil. en dat bedt ook hij B. i-n W. gewicht in de schaal gelegd. Dat er weinig gebruik gemaakt wordt van hét --poi tier,e'n als o|Kmba).' speelplaats staal vast. Ofschoon dus 13. en \Y. bet bezwaar van deu heer De Bruin zeer goed voelen, hebben zij toch gemeend, dat zij aan Hei mes" het vrije gebruik van hot spoitterrein moeten laten. Als icu terrein in de buurt, geschikt vom openbaar speelt,'i'iein, kan gewonden wotden, zullen B en W. met voorstellen daartoe komen. Wat liet zwaarste is moest het zwaar ste wegen. De heer Smit waagt, of de Raad in zage zal krijgen van de vvoorwaarden. waarop liet tonijn aan „llermes" zal wor den afgestaan. De Voorzitter zegt, dat hot voorstel luidt om R, en AV, te machtigen de voor- waauleti vast te stellen. Wil een der raads leden die komen inzien, dan zal hem'daar toe de gelegenheid gegeven worden. Het voorstel wordt hierna aangenomen met algemeene stemmen. In verband mei de staking in de kolen mijnen in Engeland cn fle mogelijkheid van' een staking in hel Ruhrgebied, hebben wij ons gewend tot deu Directeur der Gasfa briek alhier, mot tic vraag, of deze fabriek door dien toestand in moeilijkheden dieigt ta zullen komen. Het door ons ontvangen antwoord luidt, dat er vooiloopig voor ongerustheid dienaangaande nog geen re den is. Gisteravond verloor con van twee vech tende 17-jarige jongens een portemonnaie. die door een anderen jongen werd opge raapt. welke daarmede wegliep. Die jon gen is eclitei bekend. Gereilde en verkochte onroerende goederen- Geveild 8 .Maart Notaris II. U. E. Blaissc. Een Woonhuis en Erve, staande en gele gen te Schiedam, Zwaausteeg No. 10, ka daster Sectio B No. 117(1, groot 34 cen tiaren, f 700. Eon net ingericht Café mot open plaats oit erve, staande en gelegen tc Schiedam, Hoogstraat No. 5G, kadaster Sectie 13 No. 2G75, groot 32 centiaren, f 1700. AGENDA- Heden cn volgende avonden. Casino, 8 uur. Het Vrije Tooncel: llenkie aan de grenzen. Specialiteiten. 8 .Maart Groote Schouwburg, 8 uur. Van Rijn en Zoon. S en 9 Maart, Tirol,i. S u. .Mottige Janus. 9 .Maart Groote Schouwburg, 8 uur, Hah- aansehe Opera. La Gioconda. 10 Volkshuis. 7'j uur. Intern. Ouloi of Good Templars. Opeub. verga deriug. Spr. de hem Schatters. 10 Tivoli, 2V'z uur. .Alos.sel-niatinée. Mevr. E. Röntgen, (Piano); Mevr. itla Weijns-ler Weede, (zang); Louis Boer, (violoncel). 10 Gr. Schouw!»., 2'r> u. Eruditie Mu- sica. Laatste I'öpii'air Namiddag. Concert. 10 Gr. Sohouwb., 8 uur. Ualiaaiwlu- Opera. Tra via la. 10 en tl Maart, Tivoli. 8 uur. Tourm'v Bouwmeoster. Een berucht Proces. 11 'Maart Lokaal Korte Kerkstraat 3. 8 uur Nat. Clu'. CL 0. Vereen. Vergade ring voor leden en aangeslotenen. 12 Volkshuis, 8 uur. A'iijz. Dom. Ver. „Schiedam". Ledenvergadering. 13 Groote Schouwburg, 8 uur. Fran se he Opera. Faust. 14 Tivoli Schouwburg, 8 uur. K. V. Het Ned. Toon. Sara Burgerhart. 10 Groote Schouwburg, 8 uur. Tour- née Schünnaiin. Der Leibgardist. 2.8 Maart Zuiderkevk. Mij. Toonkunst. Afd. Rotterdam, Malthiius Passion. Huwelijk van mevr. Julia City pers. Gisteren, is tg l'lc Steeg, bij Arnhem, in den echt getreden de tooneeispoelster mevr. Julia l'uypcrs, met den heer .ALorïtz Wmid- liuyzen, koopman te Amsterdam. Getuigen bij het huwelijk waren fle hoe ren jhi'. A. W. G. van Riemsdijk, toemeet» schrijver en hoofdredacteur van de „Opr. Itaarleinsclic Courant", fe Aeedenhuut, mr. P. W. de Koning, advocaat en réchter- plaatsvervaiiger, Hendrik Werlheim, nota ris, cn mr. Gottl'r. Parser, advocaat en pro cureur, allen te Amsterdam. in hotel „Rieho" te Arnhem werd receptie gehouden en vereenigde men zich aan een bruiloftsmaal. Mahler's achtste symphonic Een belangrijke gebeurtenis op muzikaal gebied zal a.s. Zaterdag 9 en Zondag 10 Maart, telkens des avonds ten 8 uur in bet. Concertgebouw te Amsterdam plaats hebben. Dan wordt onder leiding van onzen beroemden llollandschon dirigent Willem Mengelberg Maiders Achtste Symphonic uit gevoerd door een aantal executanten, zóó groot, als men slechts weinig op een No- dorlnndsch Concertpodium te zamen zal hebben gezien. De solisten, zeven in getal, belmoren de grootste Imitenlnndsche be roemdheden, het koor 500 leden is dat dor Anisterdamschc Toonkunstafdeeling, 'I kinderkoor (170 jongens) is dat der Mij. lot verbetering van don volkszang ouder leiding van den heer II. .1. den Hertog) en het orkest is dat van het Concertgebouw. Ook voor buiten Anisteulam wnneiulen is deze gelegenheid zeer gun-dig, aangezien het werk, dat zonder pauze wordt uitge voerd, ten acht uur begint en reeds voor 9Vt uur zal zijn geëindigd, zoodnl de meeste bezoekers van builen Amsterdam nog per trein huiswaarts kunnen koeren. Mahler zelf achtte deze symphonic onder het beste wal hij leverde, fn een brief aan den heer Mengelberg (Aug. 190G) zegl hij o. a. tch habe eben meine 8 vollende!. Es isl das grösste, was ich bis jotzt gemarld und so cigenartig in Inhalt und Form class sich darfibev guv nicht schrciben liisst. Denken Sie sich, dass das Universum zu tonen und zu klingen beginnt. Es siml nicht mehr menschlichc Stimmen, sondcin Planeten und Sonnen welrhe kreisen. Naheres mundlieh. Men meldt ons nader, dat voor a.s. Za terdagavond do zaal reeds is uitverkocht. Ook voor hedenavond do generale repe titie zijn geen plaatsen meer te be komen. Voor da uitvoering van Zondagavond zijn nog veto -plaatsen verkrijgbaar. Be Zuidpool bereikt I In aansluiting mol de mcdedeeling Vita AmiiiHlsens terugkeer seint Reuter nader uit Londen; Door mi spocialo vergunning van de „Daily Express kan de Exchange Telegraph Company do volgende mededee- ling puliliccercn, heden uit Washington iu Niemv Zeeland ontvangen: „Amundsen meldt, dat Seott de Zuidpool heeft bereikt." Aan de waarheid van dit. telegram dient nog (e, worden getwijfeld, en wel omdat do betrouw baarheid van do „Daily Express" nogal te wensehen overlaat en voorts om dat Amundsen door contracten mert bladen tot stilzwijgendheid gebonden is. Amundsen's broeder, dit' te Chrisliania woont, heeft gisteren het eerste telegram van hein ontvangen. De inhoud ervan mocht echter niet bekend gemaakt worden, omdat Amundsen ecu conlracl heeft met de Daily Chronicle" en twee Noorscbe bladtin, die de eerste berichten van zijn expeditie mogen piildiceercn. Amundsen's broeder werd on- middellijk door koning Haakon in audiëntie ontvangen, die, nadat hij zijn woord ge geven had, liet aan niemand mede te doe len, met den inhoud van het telegram in kennis gesteld werd, Vandaag zouden uitvoeriger telegrammen hekend gemaakt worden. Voor dien tijd mocht geen, .deeliiempr bet schip verlaten. Aten hoopt iu C'ri.-tiania, dat Amundsen da Zuidpool bereikt heeft on men wacht met groote spanning up d(| nadele berichten. De Noorseho hinden zijn natuurlijk vol vreugde over Amundsen's terugkeer en ge ven aileih'i luzouderhedcu over de voorbe reidingen der expeditie. De ...MorgonbladiT' schrijft, dat er voor- ilsimg geen bijzonderheden nmho.nl Amund sen's expeditie bekend zijn, maar dat het niet te veel gezegd is, als men do expeditie volkomen geslaagd noemt, Friedjof-Nansen zoo ichrijtt het ..Dagbladet" gelooft dat Amumlsen zijn hmdgeiiooten een blijde tijding zal doen toekomen. Aanvankelijk was Amundsen van plan een untdekLingsieis naar da Noordpool te doen, toon het bericht hem verraste, dat Peury ei iu geslaagd was de Noordpool te ontdekken. Hij veranderde liet doel van zijn toehl en besloot een reis naar de Zuid pool te bopiooven. In Januari 1911 vertrok hij op tie ,,Fram" naar de Zuidelijke IJs zee, waai hij aan liet oostelijk einde van den groolon ijsinmir 'n station aanlegde op 87 gr. 21 n. Z.R. en 1(14 gr., AV. L. Ter zelfder tijd trachtte ook ecu expeditie on der Seott de Zuidpool te bereiken deze had haar stniion op het Virtorinland in do nabijheid der vulkanen Groboes en Terror opgericht, ongcveei 700 KAL van dat van Amumlsen verwijdeid. Amundsen had dus iu flil opzicht ecu voorsprong op de Brillen, want zijn station tag l'a breedtegraad zui lijker. Op velschillende plaatsen in zuide lijke richting liet Amundsen vei volgens pro» viandvoouaden aanleggen, die hem op zijn reis van liet uoodige voedsel moesten voor zien. De „Firn" v.as inlusschen naar Buenos AytC's vertrokken oio in den zomer van 1911 in 't zuidelijke gedeelte van den Grouten Oceaan ecu omlerzoekingsreis te doen, waarna zij in den hoi 1st van hetzelfde jaar naar bet station van Amumlsen terugkeer de. Toen voor de Poolstreken de zomer in trad, begon Amumlsen met acht man en I1G houden zijn sledetoclit naar de Zuid pool. flij was zelf zoo volledig mogelijk op de hoogte van de toestanden in die stre ken, terwijl z'it metgezellen allen uitste kende skiloopeis waien, znodnt 't niet zoo veel Verwondering hooft te wekken, indien poolreizigci- ei in zijn geslaagd liet doel van hun reis te bereiken. Indien dal inderdaad liet geval mocht blijken, zijn alle vier polen (hij benadering) bereikt: zoowel de geografische Noord- en Zuidpool als du magnetische. De geogra fische Noordpool door den Amerikaan Pea ry (1909), de magnetische Noordpool door Boss (1830), fle magnetische Zuidpool door prof. David (1909) van de Zuidpool-oxpe- ditic 'van Siiacklelon. Dc opgravingen te Pompeji. Fit Rome seint men over de nieuwe op gravingen Ie l'ompeji, ilat in een der bloot gelegde villa's vier lijken gevonden werden, iu een houding, die de catastrofe wel dui delijk voor oogen stolt. De ongelukkigen schenen van plan voor het dreigende onheil te vluchten, toen zij door den ascbregen overvallen werden. De groep bestaat, zoo als gezegd, uit vier personen, u.l. vader, moeder en twee kinderen. Dc lijken zullen op de gevonden plaids blijven, doch tcr beschutting in een glazen kast geplaatst worden. Vcrvalschte melk. Hei Geiorhtsliol' lo Leeuwarden liecfi gis teren twee vrouwen, de oene jlit. Atecn- womlsteival en de andere uil Akkerwoude, wegens aflevering van 'met DR'ft en 8°v> water vervalsclite melk, overeenkomstig het vonnis der Beeldbank, resp. veroordeeld tol 4 weken eu 2 weken gevangenisstraf. Ntn. IIeuv. Kerk. Ds. J. Keiler, piedikant bij do Nod. Herv. Gemeente le Doidrechl, hcel't voor hel be roep naar diezelfde gemeente te Koeken- gen (U.) bedankt.

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 4