allerlei. Soldaten-genoegens in het kamp bij Tripolis. OORZAAK DER BABYLONISCHE SPR A AK VERWARRING. Een architect werd bij een getuigenver hoor ondervraagd door een advocaat, die- alle pogingen in het werk stelde om de getuigenverklaringen te verzwakken. „Gij rijt een bouwer, nietwaar?" vroeg de advocaat. „Neen, mijnheer, geen bouwer, ik hen architect,"- „Nu, goed, houwer of architect, archi tect of houwer, dat ri vrijwel hetzelfde, zou ik denken." ,,Ik vraag wol excuus, dat is tang niet hetzelfde." „Zoo Misschien wilt ge. wel zoo goed zijn, te verklaren waarin dat groote on derscheid bestaat?" „Een arcliitect, mijnheel-, ïuaakf het. u ril- Averp, boieidt pkuinen voor en toekent do bijzonderheden; knvlom, hij is de man, die den geest vertegenwoordigt. De houwer is alleen de machine. De architect is de kracht, dié do mariiiue in clkaiwlet- zet en aan den gang brengt." „O, dank n wel, mijnheer de architect, 'dat is voldoende. Een zeer vernuftige on derscheiding, zonder twijfel. Weet u soms, ,wio do architect van den toren van Babeï jvas?" „Daar was geen architect, mijnheer; van daar- de verwarring." HOE MEN EEN ALPHABET KAN MAKEN. Men zegt, dat de Cberokuzen-Indiarren! van Noord-Amerika het eenige voorbeeld in de nieuwere tijden opleveren, dat een volk eon alphabet uitvindt. Dit geschiedde 'dom- een halfbloed Indiaan, Se quay ah ge naamd, maar misschien beter al» George Guess bekend. Tot ongeveer een paar jaar vóór hot grootseho denkbeeld in zijn brein opkwam, verstond hij geen enkele lettor. Toen hij arm eu afgezonderd van zijn Mum levende den opperhoofden Vei telde, dat hij een boek gemaakt had, berispten zij hem over zijn ijdelliejd. Hij liet zicli echter niet ontmoedigen, maai stu deerde harder dan ooit. Zijn naburen hiel den hem vooi krankzinnig en zijn vrouw dacht <n* eveneens zoo over, want zij ver nielde zijn papier, zoo dikwijls als zij maar kon. In T eerst trachtte hij voor ieder Woord in dé Aurokeeschc taai een letter- teeken uit to denken, maar die poging gaf hij spoedig op. Toen ging hij het aantal klanken in die taai na. l>ezc bleken B8 in getal te zijn. Voor olken klank nam hij een letterteekcn aan, en bijeengevoegd vormden de ietterteekens, die het alpha bet uitmaakten, woorden. Toen hij een maal zoover gekomen was, riep hij zijn buren bij elkaar en zei lien, dftt hij een hoek kon maken. Wederom weigerden zij hem te gelooven. Om hen te overtuigen!, vei zocht hij ieder hunner, een redevoering te houden, die hij mulei bet uitspreken opschreef. Daarna las hij ieder zijn eigen redevoering voor. en allen n\oe.den erken nen, dal hij werkelijk een hoek kon maken, En aldiii werden in verloop van tijd do Cherokuwn van de oostelijke prai riën der Veiwuigde Staten een lezend volk. Ofschoon de tol toetrok ens in dit al phabet talrijker zjpi dan in tiet Romein- sche, kan een fherukusche jongen door middel daai van m twee maanden leeren lezen, terwijl Item dit twee jaar zon ge kost hebben mei behulp van gewone letters EEN SMOKK KLAARSTER, lil het reisseizoen is het nu eenmaal de gewoonte, duf verscheidene families haar eigen grenzen ovetirekken, en hij den terug keer naar het vaderland is vooi menigeen de verleiding Ie sterk, en tracht men een of ander artikel, dat met invoerrecht be last is, binnen te smokkelen, zonder den fiscus 01 voor te geven, wal hem toekomt. Of het nu juist om hel kleine geldelijfcq voordeel is, dal men de kans waagt zich aan onaangenaamheden bloot te stellen, is voor de meeste reizende dames en hee- In de diepte van. Haar hart gevoelde Ellen weer iets van die bewondering, die zij vroeger voor Ove koesterde. En met een kleinen schrik want zij had toch getoefd, dat zij nu eindelijk tot rust zou komen met een kleinen schink had zij er zich over verbaasd, dat zij ter wille van Ejgil met Ove gebroken had, met. dezen oleganten, slanken jongen man met de bruine, levendige oogen en tiet zwarte haar. Eerst nu bemerkte zij hui verend, dat. Ejgil teel ijk wn». Hoe had zij hem kunnen verkiezenhem met het dikke, bteeke gezicht, met 'n eersten aanleg van embonpoint 1 ..Krijg ik nu liet. portret!" i-Ocg zij eindelijk met haar allprzac.ht.--te stem, ter. wijl zij haar blik op Ove liet rusten. „Ja," antwoordde Ove. Hij voelde, dat hij op dit oogenbtik haar slaaf was. ...In." herbaalde hij. ,.lk za! het sturen." „Dankje!" zei Ellen. En Indien hij de trap, drukte zij lang en warm de liand. Ove Borek liep den geheelen dag rond als in een roes. Maar hij vergat liet por tret te sturen, in de hoop, dat. Ellen nog eens zou bezoeken. En die Koop bleek niet ijdel. if j 1 V Jn don tijd van aeroplanes en draadloos» telegrafie gaat alles snel. ren niet aan te nemen; de zucht naar het verbodene zal er wel de voornaamste rol in spelen. Hoe dit ook zij, in den vorigen zomer maakte een Franschü artiste zich aan smokkelarij schuldig. .Zij kwam met de hooi, die geregeld tusschen Jersey en Gra- intllo vaart, van het eerstgenoemde eiland. Liefhebster van een lijne sigaret te, bad zrj op Jersey een tamelijke hoeveelheid lichte tabak gekocht, die daar tegen ma tigen prijs te bekomen is, 'terwijl lfot ar- fikei in Frankrijk duur betaald moet wor den. Zij dioeg de tabak in een handkorfje mee. Rij het landen op de Franscho kust waren natuurlijk de beambten der douane op hun qui-vive, en een van hen, op do artiste afkomende, richtte de gewone vraag lot baar: „Hebt n niets te declameren?" j „Neen, mijnheer," luidde het antwoord. „Maar wilt u, dat ik mijn koffer open maak?" Op bef toestemmend gebaar van den be ambte, zei de artiste: „Och, zoudt u dan zoo goed willen zijn, even dit koifje vaat Ie bonden? Eén oogenblik maai-." En terwijl zij den koffer opende, clic niets dan linnengoed bevatte, hield de be leefde douane-ambtenaar de contrabanda in zijn hand. Dat. was hel, juist, wat de artiste het meeste vermaak gaf, „Stel u voor," zei ze, 'toen zij later het geval verhaalde, „eii was 2 kilo tabak in mijn korfje 1" Ja, ja, de lust tot het verb'odonc is nog altijd sterk in ons, nienschen. CIIINEESCHK DIERENLIEFDE. Do Chineezen zij buitengewoon wieed ten opzichte van de dieren, vooral als zij moeten 'dienen om hun veihemelte te stre len. Zoo zetten zij bijv. boter in een pan op het vuur en hebben allerlei kruiden, zooals peper, zout, sago, enz. bij de hand. Nu nemen zij een kip, eend of gans, en houden die levend boven de pan, zoodat de pooten baar even aanraken. De groote latto 'doet de pooten van liet arme dier1 zwellen en al liet bloed trekt daarheen. Na een of twee minuten doopt men do pooten in de specerijen en houdt ze weer boven 'de pan. Terwijl men dit herhaal delijk doet, stroomt al het bloed uit hel lichaam in de poolen, waardoor deze na verloop van eenigen tijd opgezwollen en daarbij gelijktijdig gekruid worden. De pooten alleen worden gegeten. Met zet een Jagen muur op van leem, met een tussehenmimte vanbinnen van twee tot drie voet, richt op een afstand van twee voet een tweeden muur op en zet in de binnenvakken pannen met wijn, azijn, soya, enz. Nu wordt in de binnenste ruimte een flink vuur aangemaakt, in de buitenste een levend lam opgesloten. Dit wordt "natuurlijk door de groote hitte dorstig en drinkt de pannen met de verschillende vloei stoften ledig. Zijn de specerijen op gedronken en in het vleesch overgegaan, dan wordt het dier afgemat, valt dood neer en is in korten tijd gebraden. Ook schildpadden worden op dezelfde wijze toebereid; men zet ze in eon pan op bet vuur; in liet deksel bevindt zich een opening, -waardoor het dier juist zijn kop kan steken. Zoodra hel water heet wordt, Dacht de schildpad den kop in de frissche lucht Ie brengen en wordt md gekruid en wijn en azijn gedrenkt, die het begeevig inslikt Dit duuri zoolang, als het dier de klacht heeft, den kop buiten te houden", en daai een schildpad oen zeer taai leven heeft, zoo eindigt deze marteling meestal eoi-at wanneer lijj bijna gekookt is Dit zal wel voldoende zijn om aan te toon-en, dat de damesleden der Dierenbe scherming daar handen vol werk zouden hebben. NIEUWTJES VAN UIER EN DAAR. Een rechter te Chicago gaf den uitvinder van een haarmiddel bevel, de deugdelijk heid van zijn uitvinding te bewjjzen door het toe te passen op hot kale hoofd van een pohtie-agent. Na Ellens cere te bezoek bij Ove stond do hleeke Ejgil haar steeds meer tegen en haar gedrag tegenover hem Was zoo, dat hij op een goeden dag met Kaar brak. En dat wilde zij juist. Zij was begonnen, na te deiiken over haar vole verloringen en daarover, wat do nienschen er ten slotte wel van zei den. En nu meende zij, dat, als het dit maal Ejgil was, die de verloving afmaakte, do menscheii tiaar geert wispelturigheid konden verwijten. Ergo: Ejgil brak met haar. Een maand later waren Ove an Ellen ondertrouwd. Ellen huwde Ov'e, en Ove Werd geluk kig. En als Ove wat gebeurde zag, hoe El tons oogen koket teerend in die van andere mannen speelden, dan maakte hij zich niet ongerust. Nu was zij immers zijn vrouw. En el- ken avond knikte hij dank haai- liet por tret toe, dat hem zijn liefste had weerge geven. i En vergat dat hij leefde in den tijd van aeroplanes en, auto's en in den tjjd der, echtscheidingen K test - De door het slechte j aargetijde gedurende den winter onderbroken krijgsverrichtingen der Italianen Worden, nu de lento weer in het land komt, weer opgevat. In den zonder roemruchtige dagen verstre ken tijd verveelden de Italiaansche solda ten zich dikwijls danig; er was geen vijand te zien en or was niets to doen. Daarom gaven zij zich aan de genoegens en verstrooiingen, die zij in hun vader land huldigden, over; tot zelfs op do vent vooruitgeschoven posten kon men do Ita lianen bezig zien met hun nationale .ipe- ien. De onderwijzers van de openbare scho len te New-York moeten aan do Vereeniging voor Opvoeding berichten, welke theaters zij bezoeken, welke boeken zij lezen, en wat zij in hun vrije uren doen. Yan hun antwoord hangt hun salaris at". Onder de onopgeëischte voorwerpen in de wachtkamers en de depots der South- Eastern-Railway achtergelaten en onlangs publiek verkocht, waren twintig balen meel, een roeiboot, een brandkast en een veeg- machine. Ren invitatie voor een diner, gegeven door den Mannen-Bond van do hervormde kerk te Belle Ville, in Nevv-Yersey, ging vergezeld van hel volgend schrijven: „Wij hebben bij dit diner geen lasschenkomst. noodig van vrouwen. Wij koken zelf, be dienen en wasschen de vaten. De vrou wen komen alleen manr om te eten. Ia de Riviera wordt het di-agen van armbanden door mannen meer en meer algemeen. Vroeger was het mode één en kele bracelet te dragen, maar nu dragen rij er meer. In het restaurant van een deftig hotel kan men dagelijks een Russisch groot vorst zien, die verscheidene, van diaman ten voorziene, armbanden om zijn pols heelt. In Basula-latfd doen de vrouwen, wan neer zij trouwen, in plaats van den g'ebrui- kelijken ring om den vinger, een koperen band om den hals. Alle getrouwde vrou wen in Basufa-land dragen zulk een band als teeken harer waardigheid. Do banden zijn aan den achterkant van een gleuf voor zien om ze af te kunnen doen. Dooi een Eng eist-hm an is een anti-zee- ziekte-stoel uitgevonden, fnplaafs van op pooten rast de stoet op spiraal voeren, en hoe hard het schip ook slingert, de gebrui ker van den stoel ondervindt er niet den minsten last van. Er zijn verschillende pioc- ven mee genomen, en liet resultaat moet zijn, dat ze zeer goed voldoen. groot, zal zijn, dat het hom waarschijnlijk zal dooden, zullen we het hem in 't ge heel niet hebben uit le betalen." EEN VERGISSING AAN BEIDE ZIJDEN. Een Hollander en een Franse htnnn eton den op het dek van een stoomboot naast elkaar naar do zee te turen. Toon bij hem gebruiken wilde," miste de Hollander zijn zakdoek, en beschuldigde den Fraöschman, dat deze hem gestolen had. Deze zei niets en keerde zich om. Even later vond de verstrooide Hollander den zakdoek in zijn hoed en maakte bonder 1 excuses tegen den Fransclnnan. „Geen excuses," zei deze, „bet was een vergissing aan beide zijden jij hieldt mij voor oen dief, en ik u voor een gentleman." JACHTSUCCES. „Rij de gisteren gehouden groote drijf jacht had de eigenaar van het prachtige kasteel, baron A., het gelpk, geen enkelen 'drijver en geen der genoodigde gasten te treffen." VERDACHT. „Zeg, is jouw groote zus geëngageerd?" „Neen, maar 't scheelt niet veel." „Hoe weet je dat?" „Ik krjjg iederen avond wat, als ik de kamer uitga." ANECDOTES, Hij„Annie, ik bemin u!" Zij: „Gelukkig nienxch, gij hebt iemand die "go bemint, ik nog niet." ONZE JEUGD. Kleine Bertus: „Hoor eens, je zusje be valt mo hèel goed. Je moet bij gelegenheid pens aan jo pa vragen, hoeveel zo mee krijgt." ONDER DAMES. Juffrouw Leed: „Ik herinner me den een-sten keer, dat ik verliefd was." Juffrouw Wreed: „Wat zou ik er voor ge ven, om zoo'n geheugen te hebbon." OUDE JONGEJUFFROUW. „Wat 'wil je? Wie ben je, dal je me zoo onbeschaamd aankijkt?" Heer: „Ik ben oudheidkenner, juffrouw." Boer: „Hoeveel kost 't om m'n jonges te laten pottcgraleeren?" Uhotograaf; „Een daalder de twaalf." Boer: „Dan kom ik nog wel eens terug, want ik heb er non pas elf." DE PIANO-MACHINE. „Wat een zwendel," zei boer Wurk ver ontwaardigd. „Daar koop ik me nou een Schrijfmachien, in de. gedachte, dal het net jes, zonder taalfouten, voor me schrijven zal, en daar meik ik, dat hol ding niét werkt als je er geen piano op speelt." EEN MÖOLE. De 'groothertog van Weihbiirg-Dilligen was eeri eigenaardig persoon, Onlangs bereikte in zijn gebied een zijner oud-ministers zijn lOOen geboortedag, en men diende een voorstel i^. om zijn pen sioen met 100 niark te verhoögen. „Neen," sprak Zijne Hoogheid, „honderd mark is niet genoeg. Ik wil zijn pensioen met 'duizend mark verhoogen, en daar ik hang ben, dat zijn verwondering zóó VOOR DAMES. HET INNERLIJKE. EVENWICHT. Wilt gii u rnders voordoen, dan gij zijt, dee u dan vroolijker voor, dan gij n in werkelijkheid gevoelt. Breng u zelf kunst matig in een vroolijke stemming, beschouw het onaangename nog van den besten kant en zoek voor alles de zonzijde. Roep in li die opgewekte, luchthartige stemming der jeugd wakkei-, die slechts een vluch tige traan wijdt aan moeilijkheden en zoo spoedig weer tot vreugde overgaat. Blijmoe digheid en gelijkmatigheid van humeur ■zijn dan in korten tijd een gewoonte. Dal is do overwinning des geestos op detreu- rigo macht uwer menschelijke zwakheden, dat is do weg naar een blijmocdigon en hooghn ouderdom. De mensch heeft het voor oen groot, gedeelte in zijn eigen hand of hij vreet kommer en verdriet te I ij den heeft. Heb tg ij' u vroeg gewend liet on aangename met onverstoorbare opgeruimd heid tegemoet te gaan, zoo zult gij u ook eens gemakkelijker over de ongemak ken van -den ouderdom kunnen heenzei ten. Waar anderen bij onaangename en smar telijke gebeurtenissen hun bedachtzaam heid verliezen en de moeilijkheden, zooals zij ze opnemen, erger inzien dan ze in werkelijkheid zijn, zult gij veel beter in staat zijn door rustig te beraadslagen, spo-e- Aiger het doeltreffende middel te vinden en aan te wenden om de gevolgen van oen ongeluk, dat niet meer ongedaan gemaakt kan worden, te verminderen. Terwijl pn-1 deren prikkelbaar, wankelmoedig en eigen zinnig zjjn, zult gij uw Vera tand laten' sproken en anderen uw tegenspoed niet; laten ontgelden. HET WAS3CHEN VAN ZOMERBLOUSES Nu de zomer weer langzamerhand iii het land komt, willen wij onzen dames- lezeressen een middel aan de hand doen om haar blouses te wasschen. Men begint met er alle stof uit le schudden; dan. tegl men ze een uur in schoon kond water, waarin men, om de kleur to behouden, een handvol zout doei. Zoo mogelijk neemt men, lielder regen water. Dan maakt men een sopje van fijn geschaafde, goede, witte zeep (Maf s-eiHe-zeep is uitstekend), geweekt in warm water; het moet zoo heet zijn, dat men er nauwelijks do hand in kan steken, enlegl do blouse in deze oplossing. Zeer vuile gedeelten worden met zeep ingewreven, overigens is een flink drukken en schud den voldoende om alle vuil te verwijde ren; nu wordt met water goed nagespoeld. Wanneer de kleur door het wasschen go- leden heeft, legt men de blouses een uur lang in schoon koud water, waarbij men eenige lepels witten azijn heeft gegoten. Stijve katoenen en piqué-blouses behoe ven niet geheel en al gesteven to worden. Het is voldoende als men kraag, man chetten en voorstukken in de stijfselop- lossing d,oopt. Het mengsel (goede tarwe- sLijfsel, vermengd met oen in borax opge- losten theelepel arabische gom) is hetzelt- de als voor hecrenhemden. Aten legt nu de gesteven blouse in een handdoek, wringt ze losjes uit en laat ze ingerold, em half uur liggen, waarna zij klaar is om gestreken te worden. Rij doorschijnende, dunne stoffen moet de. blouse, dadelijk na het uitspoelen, in warme stijfsel worden gedoopt en tusschen de plooien van een schoenen linnen doek worden uitgewron gen. i VOOR KINDEREN. GESTRAFTE HOOGMOED. (Vervolg en slot.) Bij twee, drie treden tegelijk de trap afsmeltend, bereikte zij in enkele seconden den tuin, en stond bevende voor de gravin, die haar met woedende blikken aankeek. „Ik kom terug, genadige gravin, omdat het voor u van hot grootste belang is, dat u met mo meegaat en mijn vader gehoord hebt, vóór hij misschien sterft. Mevrouw de gravin, uw overleden moeder dit heeft vader mij opgedragen u te zeg gen heeft, toen de oorlog uitbrak, uit vrees voor den vijand, een groot deel der familio-sieradiën, gouden en zilveren wer ken en een aantal papieren vaan, groote waarde, van liet grafelijk geslacht, waartoe u behoort, op een alleen aan haar en mijn vader bekende plaats laten inmetselen en hem een eed laten afleggen, dat hij zulks niet bekend zou maken, vóór u in het huwelijk tradt, of hij zou sterven, Haast u dus, genadige gravin, voordat vader ge- stom-en is. Nu .is hel misschien nog rijd." Plotseling was het gedaan met den trots der gravin. In koortsige haast kleedde zij zich aan, na last gegeven te hebben, een rijtuig in te spannen. Een woord van dank voor het bravo meisje kwam echter niet over haar lippen, daar dacht zij zelfs niet. aan. Toen het rijtuig vóór kwam, wees zij het meisje de plaats op don bok hij den koetsier aan, en stapte er zcLf in, riep den koetsier een „haast je" toe, en trok het portier dicht. Maar do rechtvaardige straf voor haar hoovaardigheid bleef niet uit. Toen zij in do kamer van den metselaar kwam, was deze reeds gestorven, het belangrijke ge heim met zich in het graf nemend. Zoodia zij op het knste-el was teruggo- keeid, stelde zij zelve een onderzoek .in op alle plaatsen, waar het mogelijk kon zjjn, dat de schat verborgen was; maar hoewel zij dat vele dagen voortzette, vond zij niets. Toen tiet zij de voornaamste bouwkun digen uit, het land kotnen om na te gaan. of er in het kasteel hier of daar eeir dubbele muur of geheime bergplaats was. Er werd vcct afgebroken en weer opge bouwd, er werden geen onkosten gespaard, maar er was niets to vinden. Haar geheele verdere leven werd verbit terd door do gedachte: Als ik niet zoo Irotsch was geweest en dadelijk met het meisje was meegegaan, zou de brave man misschien nog in staat zijn geweest, mij de plaats te kunnen noemen. Het is mijn eigen schuld, dat al die kostbaarheden en familiepapieren voor mij verloren zijn ge gaan. Als na verloop van eemven dit kas teel in verval raakt en hei wordt afge broken, dan komen de sieraden en papie ren in handen van sloopers. 't AVas wel een harde, maar goede straf Voor haar hoogmoed. i g*»»»

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 10