m. 13941 Martelaars der kunst. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VIaardingea £1,1.25, franco per post 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, 1 j j J Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een Uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bnrcan: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). i Prijs der Advertentiën: Van 16 regels £1.0.92; Iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis ar,a het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond yereehjjnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs xan 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Kennisgering. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, 1 i doen te welen, dat op Zondag 'don ICon Juni o.k', na het eindigen der voormiddag- godsdienstoefeningen, aan de huizon der ingezetenen de gewone jaarlijksche collec te zal gehouden Worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den geWapenden dienst in do Nederlanden en, noodigen de ingezetenen uit, naar vorm'ogon bij te dragen, en alzoo merle te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetko ming in (1e Behoeften der beirekkingen van hen, die in den stiijd voor hel va derland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, .waar het behoort, den 14den Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEY (W.-B.). De Secretaris, V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 14 Juni 1912. CUBA. De Cubaansehe gezant te Berlijn, de heer Gonzalo de Queseda, heeft in een onder houd met een reporter van oen b'ekend Duitsch blad oenige belangwekkende mede- deelingen gedaan over den negeropstand, die op de „parel der Antillen" is uitge-; broken. Do gezant las eerst een telegram voor, dat hij kort tevoren van zijn regeering had ontvangen en waarin verklaard wordt, dat 'do oproertjes, (die Amerika aanfciding hol/ b'en gegeven J.ot do uitzending van oor logsschepen, feitelijk slechts van geringebe- teokenis waren en dat overigens op het eiland volkomen rust heerscht. „De op standelingen," zoo vervolgt het telegram, „die alleen in het uiterste oosten van de re publiek zijn opgetreden, zijn de bergen in gevlucht en worden voortdurend achter volgd cn de bevolking van het oostelijk ge deojte van het eiland eisoht dringend te gen de opstandelingen mode te mogen strij den.,Dat de oproerige beweging nog niet to taal onderdrukt is, vindt zijn grond daarin, dat de rebellen den open strijd ontwijken en verdeeld in kleine benden naar de dich te wouden vluchten. De regeeringstroopea achtervolgen hen echter onvermoeid. Deze missive, zoo verklaarde do gezant, toont reeds hoe do toestand op 't ojogenblik is. Dat Cuba ooit oen negerrepubliek kan worden, is absoluut buitengesloten. Vand 21/4. millioen inwoners behooren 70 pet. tot het Kauk'asische en 12 pet. tot het zwarte ras. 17 pet, zijn mulatten. Die. laatston zul len zich nooit met de negers verbinden. Willen wij dep toestand als een rassenpro bleem opvatten, dan zien wij, dat do zwar ten zoo in do minderheid zijn, dat zij on 'mogelijk do blanken kunnen ovenvinnen. Ook zijn niet alle negers in opstand. De opstand beperkt zich tot een klein dis trict in het oostelijk deel van Cuba. Hot •eiland heeft een oppervlakte van 118.000 vieric. K.M. Slechts 7000 vierk. K.M. zijn door do opstandelingen in beroering ge bracht, liet gebied van den opstand is zeer bergachtig, dicht bezet met oerwouden en over liet algemeen slecht toegankelijk. Het motief van den opstand is, dat do negers niet dezelfde burgerrechten zouden genieten als de blanken, een bewering, welke do gezant ten stelligste betwistte, De gezant meetulc echter, dat gewctenlooze personen uit eigen belang op Cuba, gelijk ook in Mexico is geschied, den ,boel in do war willen sturen, om zoodoende (de Cubjaansche waardepapieren te drukken. Die personen zouden den opstand mot geld steunen. Ditzelfde wordt van sommige ka pitalisten beweerd, die in Cuba hun geld belegd hebben en die om, particuliere re denen den ondergang van do Cubaansehe) republiek wenschen. Merkwaardig is ook, dat do opstandelingen slechts bezittingen van buitenlanders, en speciaal Amerikanen, plunderen en vernielen. Zij hopen daardoor natuurlijk do Vereenigde Staten te dwingen', tusschehbcide to komen on verwachten, dat de Unie de Cubaansehe regeering onmach tig zal verklaren om de orde op het eiland te herstellen en de eigendommen der vreem delingen. te beschermen. Dit zou het einde van de onafhankelijkheid der Cubaansehe republiek beteekenem liet eiland zou door Amerikaansehe militairen bezet en later hij de Unie ingelijfd worden. Maar zoover zou het volgens do gezant wol niet komen. Do regeering van de Ver- oenigdo Staten, dio Cubh indertijd heeft geholpen onafhankelijk to worden, zal nim mer zoo iets doen. President Taft en mi nister Knox hebben den Cubaanschen pre sident verklaard, dat zij er niet aan denken, om to intervenieeren, doch ingeval dit nood zakelijk mocht blijken, oorlogsschepen zou den zenden, om de Amerikaansehe onder danen en bezittingen to beschermen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman vrij naar het Duitsch. van J. C. HEER. III. Toen Rilde in het herbergje binnen kwam, was <le groobe zaal, waar zomers de be zoekers zaten, opgeruimd en niet meer voor ontvangst van gasten ingericht Een m.i j met rood haar bracht luiar in oen aardig zijvertrek. 1 Hier zaten de heer on de dame uit de auto, die hun prachtige mantel en jas uit gedaan hadden en bij 'n tafeltje dicht bij een zaten te koozon. Zij 'geneerden zicih met in hot minst, kusten elkaar zelfs on gedwongen. Even keken zij naar Iliklc om dio een onaangenaam gevoel kreeg dat zij stoorde, maar toen toch' bij' het raam jn ten hoekje plaats nam. Het paar zette zijn liofkoozingon dadelijk voort. /oker kunstenaars, die oen vroolijk dagje mt waren, anders zouden zij zich niet zoo wrij en ongedwongen hebben gedragen. bestelde koffie liet op zich wachten. En Ilildo voelde steeds meer-, dat or een "'oof lag tusschen. deze tweo gelukkigen ■n welgestelder! en haar. Daar builen daalde no zon ion tintte hot geboomte prachtig rood. Het was con bijzonder mooi schouw spel, maar Ilildo moest toch Steeds weer naar het tweetal kijken. dien zijn gisteren ,uit Londen een hon derdtal werkwilligen aangekomen. Dienten gevolge zullen morgen de „Edinburgh Cast le" van de Union-Castlelijn cn de „St. Paul", die naar Amerika, moet, op tijd kunnen vertrokken. Te Manchester blijven do bootwerkers zeer verdeeld. De kanaalmaatschappij heeft de stakers daar opgeroepen tot werkher vatting, verklarend dat er genoeg werk voor goed loon te doen was. To Bristol hebben zich do sleepers hij do staking aangesloten, desniettemin kon do Royal George" op lijd van daar naar Canada vertrekken. Het Londensche stakingscomité heeftgis- teimiddag besloten een noodhulp-comité te benoemen, om met do regeering en het Parlement voeling te houden. Dit wordt als een toeken beschouwd da,t de vrede in aantocht is. Engeland. Volgens de berichten ,uit Londen neemt hot aantal werkwilligen in de haven voort durend toe. Alleen ^doordat de lichterschip- pers blijven staken, is het mogelijk de sta king nog vol lo houden. Te Southampton is de stand van zaken gisteren verbeterd, want velen die Woens dag van zins waren te staken, zijn van ge dachten veranderd en staken niet. Boven- F rak rijk. 1 i De Senaat heeft gisteren definitief aan genomen do wet op de bescherming der jeugd en de instelling van kinderrechtban ken. in de Kamer is gisteren een wetsonst- worjs aangenomen tot tijdelijke openstel ling van de grenzen voor graan. Portugal. Hot ministerie, door Vasconcollos voorge steld, is door den president afgewezen. De president heeft alle leiders der parlemen taire groepen, een beroep doende op hun vadeilandsliefde, bijeengeroepen om een ministerie te vormen, waarin alle groepen vertegenwoordigd zijn. geseind: „De politie beweert een studen te n 9 aimcnz'weriiig op het spoor te zijn. Welke ten doel heeft aanslagen te ple gen op verschillende hooggeplaatste per sonen in Kroatië, Bosnië en Dalmatië. De eerste aanslag Was die op den konink lijken commissaris voor Kroatië Cuvay. De politie heeft duikers ontboden, die naar bommen moeten zoeken in de Sau. Deze bommen zouden, volgens mededeelingen van gevangen genomen Bosnische studen ten, na den aanslag op Cuvay in het water geworpen zijn. In een ander telegram uit Agram aan betzelfde blad, Wordt opgemerkt: Ifet schijnt, dat de politie in Agram weer lust heeft van de fatastische opsmukkingen van do bekentenissen van een overspannen troepje Groot-Kroatisch gezinde studenten jveex eens een groot rechtsgeding op touw te zetten. plan zich te Tanger met zijn harem en ©enige trouw gebleven vrienden, als par ticulier te vestigen. Hij heeft reeds te dien einde to Tanger een huis gekocht BINNENXim' Veretemigde 5'faten. De verbittering tusschen de Taft- en Roo- sevelt-aanhangers te Chicago is tot het uiterste gedreven. De gouverneur van Cali- fornië, Johnston (een Roosevelt-man) wei gert voor h'et nationaal comité, dat <le be twiste mandaten beoordeelen moet, te ver schenen, omdat dit volgens zijn zeggen uit eerlooze dieven bestaat. De gedelegeerden van Roosevelt verkla ren,. dat zij pricb niet door den. partijdag zullen laten binden. Een scheiding in de republikeinschë partij schijnt onvermijde lijk. 1 I Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantsersdhïp Ilecmskcrck, onder bevel van den kapitein ter zee G. L. Goedhart, 12 dezer te Oddo aangekomen. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State „afdcoling voor do geschillen van be stuur, op Woensdag 1 9dezer, des voormid dag-s te Hl uur. Pensioen. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan den met 18 Mei, op zijn verzoek, eervol ont slagen vice-admiraal J. IVontholt, ingevolge de artt. 2, sub lo, 3, 16, 17, 21 en 26 der Pensioenwet, voor de Zeemacht 1902, wegens langdmigen dienst toegekend een pensioen van f4825 'sjaars, te rekenen van 18 Mei. Italië. De Romeinsch'a correspondent van het „Berl. Tagebl." meldt, dat de geruchten omtrent den slechten gezondheidstoestand van den Paus sterk overdreven zijn. De raus lijdt wel onder het onafgebroken ver blijf in het warme Rome, doch van een depressie is geen sprake. Zelfs heeft hij veel minder last van jicht dan vroeger. Hongarije. Volgens berichten uit Boedapest Worden pogingen gedaan tot hors tel van den parle mentairen vrede en wet grooleiuleels op aandringen mn den keizer, die ondanks de vriendelijke woorden, waarmede hij Tisza Woensdag ontvangen heeft, slechts wei nig ingenomen schijnt te zijn met de krasse wijze, waarop de president is op getreden. Er loopen dan ook steeds ge ruchten, dat Tisza, zoodra het Magnaten- huis de Iegerwet aangendmen heeft, zou altreden,. de correspondent acht het ech ter waarschijnlijker, dat hij tot den herfst, flus lot liet begin van de nieuwe zitting zal aanblijven. Uit Agram wordt aan de „Voss. Ztg." Een mooi, aantrekkelijk paar. Vooral de man trok haar aandacht; een krachtigen Christuskop, had hij, zonder Weekheid. Won derlijk straalden zijtr donkere oogen en do bouw van zijn voorhoofd was zeel edel. Naast do kracht, dio uit zijn gezicht sprak, was er toch' ook iols goedigs in. Met kalmte beantwoordde hij de aanhalingen van do jonge dame, die vooral de verliefde scheen. Een edel, gevoelig mensch moest deze dertigjarige man zijn. Vrij zeker een kun stenaar en een die het goed had en zich niets, wat bij wcnschle, behoefde te ont zeggen! Dat was haar hoofdindruk. Zij herinnerde zich deze fiere gestalte, dit interessante gezicht, (lat zorgeloos kml- lendo haar en den vollen baard meer ge zien te hebben. In de Liulwigstrnsse was zij hem wel eens tegen gekomenreeds toon had hij haar aandacht getrokken en had zij .hom voor een schilder of beeld houwer gehouden. ILikle had zijn aa'ndacht getrokken en nu kWam spoedig do bevestiging van Jidda's vermoeden, dat bij een kunstenaar met dc tcckenstift was. Voorzichtig haalde hij pot lood cn papier te voorschijn, wees de lief koozingen van de jonge dame af en begon Hildo heimelijk te teekenon. Hij meende dat zij het niet zou zien, maar zij bemerkte het toch. 1 Moest zij er om lachen o'f zich ei' aan ergeren. Geen van heiden, zij wilde doom of het haar onverschillig was, maar zij kon toch niet verhinderen dat zij een kleur Jcreeg. Hel Was niet de eerste maal dat er een schets van haar werd gemaakt. In concertzaal en schouwburg was hot haar meer dan eens opgevallen dat kunstenaars, meestal jonge, van uit loges of bak-ons een teekening van haar maakten. Dat Was iets gch'eel gewoons in Mïmclicn, en zij had liet daarom beschouwd als een recht van do kunstenaars. Men mocht schotsen Wat maar eonigszins de moeite waard was. Hildo merkte ook heel good op dat zij Voor oen schets in zeer voordeclige voor- waaidon poseerde; liet kon niet ander of bij liet licht van do ondergaande 'zon moest haar gelaat mooi uitkomen. Eindelijk bracht het roodharige meisje haar detj bestelden kop koffie. Nu moest zij zich wel even bewegen en den teeko- naar storen. Hij schoon er in het geheel uiet aan te donken, dat liet niet aange naam was voor zijn gezellin, dat hij zijn aandacht aan een ander meisje gaf. De jonge dame leunde met een half droo merige, half overmoedige uitdrukking op het gezicht tegen den teekenaar aan. Daarop stak zij een sigaret nan en stiet den rook uit lusschen haar roodo lippen. Als zij al ontevreden was over de onliotfe lijkheid van haar begeleider, dan lie,, zij bol toch in geen geval merken. Met nieuws gierigheid en tintelende oogen beschouwde 'zij hot langzaam ontstaande beeld en nit do wijze waarop zij dit deed, maakte Ilildo op, dat zij geen kunstenares was. De jonge vrouw van den kunstenaar? Neen! Jonge eclrtgenootcn hebben immers thuis gele genheid genoeg om hun verliefdheid te Marokko. Het te Tanger verschijnende Spaanscho blad „El Provenir" geeft ia een brief uit Fez de nindruk weer, dien het vertrok van den sultan, op de bevolking gemaakt heeft. Do sultan leek wel een gevangene, die door een escorte van 2000 man vervoerd moest worden. Hem word zelfs niet toegestaan, zija vertrouwelingen mede te nemen. In zijn onmiddellijke omgeving bevonden zich al leen Franschen. Personen, die het Marok- ka.ans.clie yolk kennen, beweren, dat het] heengaan van Moelay Hafid een politieke fout der Franschen is geweest, die zij la ter zullen betreuren. De poorten van Fez zijn nog steeds door soldaten bezet; 'do straten ,zijn verlaten. De haat, onrust ,en afschuw .zijn. thans nog grooter dan ge durende de bloedige Aprildagen. De Fran- sche kanonnen bedreigen nog steeds de stad, om bij do geringste onlusten opnieuw met ,ecn beschieting te kunnen beginnen. Men noemt den toestand gevaarlijk. Na zijn definitieve troonsafstand gaat Mojelay Hafid eerst naar Parijs, om bij zijn Fra.nsch;G „beschermers" een beleefdheids bezoek af to leggen. In vertrouwelijke ge sprekken heeft de Marokkaansche sultan voorts verzekerd, 'dat hij ook naar Berlijn zal gaan. Na zijn terugkeer is Moelay Hafid van Personalia Bij Kon. besluit van 21 Mei is mr. A. E. Bles, raadadviseur bij het departement van justitie, aangewezen als commissaris, be doeld bij art. 110, 2de lid der Grondwet, en is hem opgedragen de ministers van justitie en# van koloniën bij to staan bij het behandelen van het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van hef auteursrecht in de vergaderingen der Staten-Generaal. Bij Kom besluit van 7 dozer is mr. A- J. Andrée Willens, president van do beide lïooge Gerechtshoven in Nederlandsch-In- dië, op zijn verzoek, met ingang van 3 Sep tember, eervol uit 's lands dienst ontsla gen, onder dankbetuiging voor de lang durige door hem aan den lande bewezen diensten. toonen en to uiten. Zjjh model? Daar voor zag het meisje er tc voornaam uil Haar kleeding was smaakvol, ongetwijfeld was zij van. rijke afkomst, van goeden huize, hoe lichtzinnig zij nu ook met haar sigarot deed. -. Misschien was zij niet anders dan een meisje uit een voornaam burgerhuis 111 Munchen, een verliefde vriendin vim den kunstenaar. Zijn jonge m mooie vriendin, stelde Hildo vast. Het meisje was niet ouder dan zij twee-en-twintig hoogstens. Wel had zij een mooi gebouwd lichaam, maar het was niot vol genoog. Rn hoe mooi haar lief gezicht ook was en hoe helder hgar oogen ook schitterden, toch ontbrak er iets in liet gelaat. Iets van temperament, van het groote vuuri dat voortdurend kan boeien, was het, dat Hildo bij haar miste. La geen geval kon zij op dezelfde hoogte geplaatst worden niet don artist. Er moest tusschen hen een verbor gen geestelijk verschil zijn. Voor zij haar beschouwingen geheel had kunnen beëindigen, was de kleine versna pering, dio zij zich veroorloofd had, op. „Ik moet u 0111 verontschuldiging vra gen maar ik m-oet opstaan," zei ze,» zich tot den teekenaar wendende. „Ik ga te voet naar de stad en ntóig liet niet te laat worden."' 1 j i Hij lachte hoffelijk'. „En ik bob' ook juist do laatste streek gozet. Ik dank u zeer, juffrouw!" Beleefd kwam hij' met de teekening op haar toe. 1 t i I 1 I Ziektewet Do heer De Savornxn Lohman heeft gis teren zijn reeks amendementen op het onl- weip-Ziektewet ingetrokken. Onmiddellijk zijn ze door den heer Roodhuijzen letter lijk overgenomen. Op voorstel van den heer v. Kaïnohoek zijn deze weer naar de Com missie gezonden om advies. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kameir inzake de Ziekteverzeke ring-ontwerpen (bestaande uit de hoeren Notens, Patijn, Schaper, Van Vliet en De Visser) heeft gistemamiddag vergaderd^ ten einde haar advies op te stellen, dat zij aan de Kamer zal uitbrengen omtrent do ameaidomcnten-lLoodbuijzen (vroeger ammdementen-Lahmnn). Naar de „Tel." verneemt, heeft de com- Hildo sprak geen woord, met groote ver rassing keek zij naar het portret. Het ge leek zeer goed. Slechts een meesterhand kon in zoo korten tijd ecu zoo goed gelij kend portret niet zulke vaste lijnen ma ken. Zij voelde een zekeren trots dat hij haar voor een schets als niodol genomen had. Hot liefst had zij hem gevraagd of hij haar 't schetsje ten geschenke wilde geven. Maar zij durfde niet goed. Hij lachte en legde het blad in zijn por tefeuille. Wat een fijne, aristocratische han den bijna vrouwenhanden Hij wendde zich'tol zijn gezellin: „Wat dacht je ervan, Mizzi, als wij deze jongedame in de auto mee terug namen naar de stad?" Nu kwam er toch een trek van teleur stelling op Mizzi's gelaat, maar zij her stelde zich dadelijk weer. „Hoe plaats te vinden?" zei ze. Nu kwam hij in verlegenheid. Daaraan had liij niet gedacht. Rilde wilde het ge luk van hen beiden niet sloren, zei dat zij best kon loopen, bedankte en nam af scheid. Onder do teekening bad zij de letters, S. D. gezien. Ret kon niet anders of hij was Stephen Domhaly, de snel beroemd geworden schilder, die zooveel tentoon stelde. j i Ret speet haar wel dat de kennisma king zoo kort was geweest. Maar och! Wat welen zulke grooten van. de zorgen der kleinen als zij. (Wordt vervolgd.) are*»aauaaansjgBWQa»j 3)

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1