a a prijs tot oen buitengewone hoogte (in door snee is hij ten minste 20 jaar niet zoo hoog geweest), maar do duurte der grondstoffen en de lago prijs der twee andere produc ten konden hierdoor niet worden goed go- maakt. Do uitkomsten der distilleerderijen, welke voor export werken, waren do eerste maanden minder gunstig. Do vraag voor do Westkust van Afrika werd daarna ech ter zoo levendig, dat 1911 op oen uit voer kan wijzen, welke dien van alle voor- gaando jaren overtreft. Voor het binnen- landsch gebruik was de vraag bevredigend. Do buitengewono stijging in den prijs der grondstoffen evenwel zal ongetwijfeld ton gevolge hebben gehad, dat de geldelijke uitkomsten van bet bedrijf over 1911 niet schitterend waren. De stearine kaarsenfabriek Apollo kon met vrij gunstig succes regelmatig doorwer ken. Einde December waren 513 personen aan haar fabriek werkzaam. De werf en ma chinefabriek der firma A. F. Smulders le verde in 1911 af 2 groote zeewaardige zui gers, 2 emmerb.aggcrmolens, 1 grijpemmer- molen, 2 onderlossors, 2 150 tons drijvende kranen, 1 drijvende bok, 2 sleepbootm en 15 scheepsmachines van een gezamenlijke capaciteit van 8000 I. P. K. en 17 ketels van een gezamenlijk vei warmend oppervlak van 1100 vierk. M, Het meeste door haar vervaardigde mate riaal gaat naar het buitenland. Voor de fabriek van Chemische producten verliep 1911 bevredigend. In 1911 werd opgericht of gevestigd, oen inrichting voor het ver vaardigen en herstellen van clectrische in strumenten en werktuigen, een machinefa briek, stoomkctelmakerij en constructiewerk- plaats, een verffabriek, een distilleerderij on, een glasfabriek. De prijs van den moutwijn was veel lager dan die van 1911. Volgens de off. beursnor teering was de gemaakte prijs per H.L. Ct. (zonder fust en zonder belasting) f8.83 tegen f 10.10 in 1910. Blijkens een in het verslag opgenomen statistiek van liet in do jaren 1901 en 1911 in Nederland veraccijnsd binnen- en buitenlandsch gedistilleerd en verbruik per hoofd der bevolking waren de cijfers in 1902: 423,439 H.L. ad 50 pet., aan tal L. per hoofd 7.98 en in 1911314,386 II L. en 5.26 L. Wijl er belangrijk rundeispoeling gemaakt werd en do aanhoudende droogte in den zomer van hot gras der weiden het natuur lijk veevoeder deed verschrompelen, kon den er dagelijks voor spoeling goede prij zen worden betlongen. Do gemiddelde prijs per ketel was dan ook ongev. 11.69 tegen f 1.27)/2 in 1910. Bij benadering zal er 120.000 K.G, gist naar Belgié zijn uitge voerd. Uit Schiedam en Rotterdam wer den in 1910 naar Engeland, verzonden 36,4S3 mandjes gist, in 1911 uit Schiedam alleen (Rotterdam, voerde geen gist uit) 31,094. De gehecle invoer uit het buiten land in Engeland was in 1911 421,970 mandjes (v. j. 407,832) van 26 K.Cr., waar van uit Nederland 218,066. Do toestand van den kleinhandel geeft, volgons het verslag, geen aanleiding tot belangrijke opmerkingen. De meeste zaken bleven een hes taan opleveren. Alleen in zomeraitikclcn was de handel levendig, doch het prachtige zomerweer werkte weer schadelijk voor andere zaken, daar het de bewoners m«jr naar de groote centra lokte. Te Schiedam kwamen over zee aan 46 stoomscliejHjn en zeelichters met 142.208 kub. Al. en 20 zeilschepen met 5938 kub. 31. inhoud. In 1910: 85 met 185,004 kub. 31. Ook het aantal visschers- schcpen (120) niet onder de genoemde cij fers begrepen, was kleiner dan in 1910 (145). Hieronder geven wjj een vergelijkende hunne paardekracht over de laatste 10 jaren. afgestaan wordt als do prijs op f8 ge handhaafd blijft. Do 'boekwaarde van dat percoel is vol gens de rekening vair Grondbedrijf over 1911 zoo, dat er een winst zou gemaakt worden van f 1.95, maar spr. gelooft niet, dat dit de zuivere winst is, omdat geen rekening gehouden is met de vernieuwing der bestraf ing en dat kost toch ook een be langrijk heclrag. Heel voel zal spr. er verder niet over zeggen. Spr. heett bij deskundigen geïnformeerd on die komen niet ver boven f8. Spr. zegt het alleen om' er de aandacht op to vestigen, dat f 1.95 niet de zuivere winst is. B. en W. zullen waarschijnlijk reeds een brief hebben ontvangen, waarin oveneens op dit feit gewezen wordt. Do Voorzitter: Jawel, van de Fi nancieel» Commissie. Do heer de Jong: Juist Do heer Gosling a zegt, dat do boek waarde niet de maatstaf is voor do bepa ling der verkoopwaarde., Die boekwaarde kan le hoog en te laag zijn en mag dus geen belangrijken invloed hebben bij de bepaling van den verkoopprijs. Veel moei dient gelet op Wat het laatst is betaald voor grond, die in de nabijheid ligt en onder gelijke omstandigheden verkeert. Do grond wordt belast met de kosten van den straataanleg plus .eenmaal herbe strating. Voor vernieuwing van straten be hoeft Grondbedrijf niet te zorgen, daarvoor hebben wij /te- Straatbolasting. De hce.r de Jong kan toch niet willen dat Grondbe drijf 'maar voortdurend desnoods gedu rende 25 jaren die grond belast mot de kosten der herbestratingen. Als we geen Straatbelasting hadden, zou dit 'zelfs niet geschieden, maar zouden 'de kosten 'daarvoor bestreden moeten worden uit do opbrengst "der andore belastingen. Daarom vindt spr. deze opmerking jp.i ©en gronctbedrijfdebat misplaatst. Do heer do Jong merkt op, dat de heer Goslinga de boekwaarde van den grond wil ignoreeren. Maar waarvoor houdt men dan het Grondbedrijf er op na? In do rekening van het Grondbedrijf wordt geschreven: zooveel is de waarde van den grond, zooveel wordt or van gemaakt, dus zooveel is do winst Do boekwaarde bestaat dus en het is do vraag, of wij daarmede niet meer re kening moeten houden. Naar het spr. voor komt, is in dit geval althans do boek waarde niet te hoog en daarmede moet z. i. rekening gehouden worden. Vat de vernieuwing der straten betreft, schijnt een misverstand te bestaan tus- schcn deh 'heer Goslinga en spr. Aan den heer v. Westendorp wil spr. vragen: wat kost een straatbelegging, want het is hem bekend, dat dit zeer duur is. De heer v. TVjestendo rp: Een klin kerbestrating kost f2 en een keibestrating f 4 per M3. Do heer do Jong: Is daaxb^ rekening gehouden met een herbes tailing. De heer v. V,e stond or p: Daarin is be grepen eenmaal herbestrating. Dat is do conditie bij aanbesteding. De heer Goslinga wil de boekwaarde niet ignoreeren, zooals do hoer do Jong beweert., Het is volkomen waar, dat, als do grond heeft gekost f4.50 en wij krijgen It voor f 6, dan een winst gemaakt wordt van f 1.50, want in den kostprijs is de straat aanleg verrekend. Maar waar spr. tegen op komt is, dat de boekwaarde de maatstaf zou moeten zijn voor de bepaling van de verkoopwaarde. TYij hebben gronden, die bolangrijk hoo- staat van het aantal krachtwerktuigen met 3 op het gezegde van den hoor Lobman, dat do Kamer in oen impasse zat, Waar ze uit moest, dezen toeriep: „Gij zit voor uzelf in een impasse, waar ge nooit meer uitkomt." De hoer Roodhuizen betoogde, dat do Rechterzijde een zware verantwoor delijkheid op zich zou laden met deze wet, die eigenlijk door niemand gowenscht werd, uit politieke motieven door to drij ven, en sloeg der Commissie haar laatste wapen uit do hand, door te beloven, dat hij do verdediging der amendementen op zich zou nemen, als waren ze oorspron kelrjk van hem, maar het was chose jugée. Het voorstel-Kaïneboek, om de amendc- meixten-Roodhuijzcn naar do afdeelingaq to verzenden, Word met 50 tegen 36, Links tegen Rechts, verworpen. Toen Dr, Kuyper tegenstemde, riep de heer Duys; „Dat zal ik aan „Do Standaard" zeggen," en een daverend, gelach weerklonk door de zaal ton koste van den van God gegeven leider. n f En zoo behandelde ,do coalitie 's lands holang op den ,14den van Zomermaand in hot jaar ,0nzes Heeren 19121 Ze zal, 'dunkt ons, daar ,hel kwaad altijd zijn mees ter pleegt te looncn, daarvan weinig pleizïcr hebben, en de voormannen van Rechts keken dan ook na de stemming lang niet zooals menschen, die blij zijn over een overwinning. En Talma is weer voor een tijdje gered. Voor hoe lang? Het is onze ervaring, dat ministers, die mot paarden middelen op den boen gehouden moeten worden, doorgaans hun einde nabij zijn, on we blijven ,van opinie, dut deze minis ter, wiens heolo sociale hervorming reeds in hot toeken yan het bankroet staat, bij do verwerping der Bakkerswet een goede gelegenheid om heen J.e gaan liet passee- ron. v Onder de liedrijven Roor, is do Kamer bozig geweest met onze Militaire Rechtsple ging, die meer aangepast wordt aan onze moderne begrippen van Ilechl, on waarvan hot voornaamste goecl is, dat do zittingen der krijgsraden in het vervolg openbaar zullen zijn. Het is waarlijk jammer, dat, waar alle aandacht der Kamer zich ge concentreerd heeft op de amendementen LobmanRoodhuijzen, do adviseurs daar over niet meer belangstelling wekten, de welsprekende en zaakrijke vcidediging van het wfitsontwoip door den legeeringscom- missaris 3Ir. Drcsselhnijs, secretaris-gene raal van Justitie, luid waarlijk de aandacht van een zeer volle Kamer verdiend. En nu gaat de Kamer Dinsdag a_s. weer aan do Radenwct, Vooruit maar! STADSNIEUWS. Verslag Kamer van Koophandel en Fabrieken. Blijkens het jongste jaarverslag der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Schie dam, daalde het aantal aldaar in werking zijnde branderijen lsto soort Isbe klasse van 400 tot 76, terwijl dat der branderijen van do lsto soort 5de klasse van 2 lot 3 klom.Onder de branderijen worden iu het verslag verstaan panden, waarin het bran- dersbedrijf wordt uitgeoefend; in één pand zijn niet zelden velschillende branderijen veroenigd. Rot buitengewoon groot aantal branderijen dat werd stil gezet, is, zegt het verslag, wel het sprekende bewijs, dat do uitkomsten van het brandersbedrijf, dat reeds veel ongunstige jaren heeft gekend, in 1911 bijzonder treurig waren. Het uit stoken der branderijen luid weer een ver mindering tengevolge vandenkolenaanvoer uit Duitschland en werkte daardoor ertoe mede om ook' hot havenbedryf te doen ach teruitgaan. Tot dien achteruitgang droeg eveneens niet weinig bij het geringe gebruik, dat door do zeeschepen, vooral met kolen beladen zeeschepen, van de Schiedamscho havens werd gemaakt, ten deele een gevolg, van het mechanisch lossen te Rotterdam. Wanneer, zegt de Kamer, wij hier nog aan toevoegen, dat de uitkomsten der vetmeste rij en van den veehandel hoogst onbevre digend waren, dan zal het wel geen betoog !>ehooven, dat 1911 aan velo inwoners on zer gemeente geen reden gaf tot tevreden heid. Toch mag dit niet leiden tot het besluit dat 1911 voor Schiedam in elk op zicht een ongunstig jaar was. Do distilleer derijen toch, al zullen de geldelijke uit komsten wegens de stijging van den prijs der grondstoffen niet schitterend zijn geweest, kunnen op 'n belangrijken uitvoer wijzen. Do glasblazerijen en kastenmakerijen hadden gu gud werk en een goed jaar. De klein handel kan wel niet op merkbaren voor uitgang roemen, maar de meeste zaken bieren toch een bestaan oplevoren. Ook werden eiseheidene grooto bouwwerken uitgevoerd. Dit bracht o. a. meej dat groote hoeveelheden steenen, zand en bouwma terialen per binnenschip werden aan ge.' bracht, zoodat in do havens een vrij leven dig verkeer van binnenschepen viel waai te nemen, al belette dit niet, dat do oj>- brengst der havengelden beneden die van 1910 bleef. Zelfs mocht het branderebedrijf tegen het einde van het jaar oen aanmer kelijke verbetering van don toostand zien intreden, daar oenerzijds door do vermeer dering der vraag voor export en anderzijds door de vermindering van hot aantal bran derijen de vraag naar moutwijn het aanbod belangrijk overtrof. De prijzen der granen waren belangrijk liooger dan ui 1910. Do moutwijnprijs daar entegen >\as aanmerkelijk lager en bleef zelffs beneden den gemiddelden van elk der zeven voorgaande jaren. Ook de gist- prijs was zeer laag. Wel klom de spoeling- Uit den Gemeenteraad. W- Verzoek van D. Kok q. q,, om aan hem een perceel grond te verkoopen aan de Oud- dorpsche straat, met advies van B. en W. Do heer Smit wenseht een vraag te doen: er staat in het prae-advies van B. en W. dat daar niet mag worden gebouwd een brood-, koek- of banketbakkerij andere dan oen gewone bakkerij. Wat is een gewone en wat een buiten gewone bakkerij'? Do heer Goslinga moet d .arop het antwoord schuldig blijven. Do heer v. d. Velden meent, dat be doeld wordt een inrichting die vaat onder de bepalingen der Hinderwet. Do V o o z i 11 e r zal de vraag aan de be trokken commissie overbrengen en het ant woord later mededcelen. De beer de Jong merkt op, dat liet per ceel is een hookperceel, dat aardig is ge legen en met het oog daarop wat goedkoop ger in de boeken staan dan ze werkelijk waard zijn en daarnaar mag de verkoop waarde niet bepaald worden Do heer de Jong wil nog iets zeggen, Als men do boekwaarde eonigszins terzijde gaat stellen, laten B. en TV„ zich dan ad viezen doen geven omtre t do werkelijke waarRo van den grond, door deskundigen en die werkelijke waarde in do boeken brengen. Dan kunnon wo praten. De heer Wiittkampf: De leden van Grondbedrijf i zijn deskundigen geworden door de veto transactiën die zij voorbereid en gesloten hebben. De heer Goslinga wijst er op, dat in het begeleidend schrijven tot het voorstijl, staat dat de Directeur en de Commissie Vviii Gemeentewerken zich met den prijs vereenigen; nu kunnen nog wol meer pd- vriezen gevraagd worden, maar B. on W. moeten zich niot gaan verschuilen achter .ambtenaren. Het komt spr. voor, dat Re heer do Jong zooveel vertrouwen in B. en W, en in Grondbedrijf moet stellon, dat het wil aannemen dat zjj wel advies zullen vragen al leggen zij die adviezen niet over. De heer de Bruin is tegen verkoop; de heer de Jong miaakt bezwaar tegen 'den prijs. Spr. wil in die eerste plaats vragen: kan die grond niet in erfpacht uitgegeven worden? Zoo nietwil de voorzitter dan eerst over verkoop of erfpacht laten be slissen on daarna over het voorstel van. B. en TV., Want tegen den prijs heeft spr. geen bezwaar. De Voorzitter geeft den hoor do Brein in overweging ter bereiking van zijn doel do uitgifte van erfpacht voor te stellen. De heer do Bruin wil dien wenk wol opvolgen en doet bei voorstel daartoe. Dit wordt ondersteund door do heeren Houtman en do Jong. Tiet voorstel-do Bruin wordt verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Vóór stentmen de heeren v. Westendorp, de Bruin, Koopmans, Gerlach, Houtman on de Jong. Tegen stemmen do heeren Goslinga, Beu kers, v. Katwijk, uit. Kavelaars, Scheffors, Smit, Schrouder, Nolot, TV.ittkarn.pf, v. d. Velden, do Graaff, v. d. Meer en Lager- wcij. Het voorstel van B. en TV. wordt daarna aangenomen met 17 tegen 2 stommen. Tegen stemmen do heeren Koopmans en Gerlach. Verzoek van D. Kok q. q., om aan hem een petrcoel grond t» v'ericoopen aan do Prins Frederik Hendrikstraat, met advies van B. en TV. De heer do Jong zegt, dat bij dit per coel zijn bezwaar nog sterker uitkomt. Door den heer Goslinga is zooeven een polemiek geroerd ten aanzien van bet vertrouwen In Grondbedrijf, maar als men nagaat, wat is getreurd met de grondaan- vrage door de firma Smulders, rijst werke lijk een twijfelende vraag omtrent het ver trouwen in die commissie. Wanneer aan spr. gevraagd wordt, of hij bepaald groot vertrouwen heeft in Grondbedrijf, dan zou hij de schouders moe ten ophalen. I Ten aanzien van dit perceel heeft spr. het advies ingewonnen van oen deskundige, die de waarde daarvan geschat heeft op £7 af7,50, al ligt dat perceel ook vlak achter het perceel aan de Westerkade. Daar mede spreekt spr. wel oen zeker Wantrou wen in Grondbedrijf uit Dit perceel schijnt bij Grondbedrijf wel altijd in d,en drek geweest te zijn. Eerst wilde men het verkoopen voor f 5.60, zelfs gingen er stemmen op die het wel voor f 5 wilden van de hand doen en nu -wordt voorgesteld liet te verkoopen voor 5.75. Als men do branderij daar kon verbieden d,en rook te Verspreiden, d,an zou het na deel voor don grond verwijderd zijn. Stentmen: Dat kan riiot! D,o heer de 7 on g wil aan het gesprokene! nog toevoegen, dat da kostwaarde genoteerd staat voor f 4.76,. r i I Do heer v. Westendorp heeft zich met het vooTstol yan B. en Wj. ten aan zien van het vorige percoel kunnen vor eenigen, maar niot met dit voorstel. Spr. kan niet begrijpen, dat men nu dien grond wil afgeven voor £5.75, vooral niet, om dat nu het kopstuk van bet perceel daar ft bijgevoegd. 'Als dat nu do werkelijke prijs is, d,an is die vroeger veel to hoog gesteld geweest. IJa.d men de prijsverhou ding gelaten zooals dio do vorige maal Was, dan zou Spr. misschien met hot voor stel meegegaan zijn, maar nu plakt men er eon waardevol stuk grond b\j en 'daar door kan hij er nu niet in meegaan. Spr. w,eet wol, dat hem toegevoegd zal word,en dat het een driehoek is, waarop maar een huis kan worden gezet, maar dat eeno huis is een geheel vrij huis met ■ben (heerlijk vrij uitzicht. Wil men dus den kop er weer afdoen, dan zal spr. met het voorstel meegaan. Do heer v. d. Velden kan nu vrjj-uit spreken, en dat kon bij de vorige maal niet omdat hij toen de aanvrager was. Al zegt de hoor De Jong ook, hot beter to weten dan Grondbedrijf, wil spr. toch verklaren, dat h j als deskundige kan spreken, I I 1 Do prijs voor dozen grond kan niet boo ger gesteld worden, omdat de gemeente beter gelegen bouwgrond voor denzelfden prijs aanbiedt en verkoopt. Do hoer Houtman wil naar aanlei ding van deze bespreking-iets zegge-n om trent het lidmaatschap van den heer v, d. Velden in Grondbedrijf. Do hoer v. d. Volden is bouwer en is desniettegenstaande lid van de Commis sie voor het Grondbedrijf; spr. wil hierbij verklaren, dat hij van hem1 vertrouwen wil dat hij zijn adviezen naar zijn beste weten zal geven. "Maar iemand, die in een vak is, heeft een eigen kijk daarop. Nu ligt het voor do hand, dat iedere bouwer den prijs van den grond laag wil houden, en waar do heer v. d. Volden in Grondbedrijf adviseur is, daar zal hij steeds do prijzen lager aangeven dan wanneer hij niet-vakman was. Iemand die groot holang heeft bij den prijs van den grond kan zich daaraan niet onttrekken. i Indertijd is de heer v. d. Schalk niot in Grondbedrijf gegaan, omdat hij, groot-grond bezitter zijnde, zich Van invloed op de prijs bepaling wilde onthouden. Do Vootrzittor dringt er op aan, za kelijk to blijven, en niet personen in bo- splreking to brengen, vooral niot personen welke hier niot aanwezig zijn en zich dus niet kunnen verdedigen. Do hotfr Houtman zal zich daarnaar zooveel mogelijk richten. Als iem'and in een zekeirc branche werk- 2aam is, heeft ihij een bizonddren kijk op de 'dingen daarin. Vandaar dat spr. do 'adviezen van den heer v. d. Velden onder ben zeker licht beziet. Als de hoeren do Jong ten v. /Westendorp zeggen, dat naarlmn 'advies do prijs te laag is, en de heer v, d, Velde 'acht den prijs goecl, dan is dat zeer moeilijk 0111 een beslissing te nemen, juist omdat de heer v. d. Velden onder den in- Vloed vrf.v zijn vak staat en de andere heeren vrij tegenover de prijsbepaling staan. Spr. wil nadrukkelijk hier bijvoegen, dat hij niot gelooft, dat de hoor v. d. Veldenl direct belang heeft bij de door hem uitgo- bi'achto adviezen, maar zijn meening is niet onbeïnvloed. Do V oo'rz" i 11 e r meent, dat men ju 't .Algemeen wel kan zeggen, dat het ambt Van 'raadslid voor moeilijke beslissingen plaatst. Het gaat niet omj enkel stemmen, maa;r om do vraag, tot welken prijs men kan vee koopen. B, cn TV;, doen vooretellen aan den R'aad on deze heeft daarover te beslissen. Men moet daarbij overwegen of moer to vorkrijgen zou zijn. Als gebleken is, dat de hoogste pi ijs is bedongen, dan geloof ik, dat we tevreden kunnen zijn. Door den .aanvrager was f5 geboden en het is B. en TV. mogelijk geworden f5.75 als verkoopprijs aan den Raad voor te stellen, omdat die ook door den aan vrager zal worden geaccepteerd. Door den heer v. \V;es|,endorp is gezegd: ik zou wol willen meegaan, als hot kopje er niet bij was, maar zonder dat kopje zal de transactie nooit tot stand komen. Do heer v. d. Velde wenseht even te antwoorden op hetgeen do lieer Houtman heeft gezegd. Als spr. grondeigenaar was van onbebouwd terrein, zou hij ook niet in Grondbedrijf hebben zitting genomen. Hij meent twee of driemaal grond van de gemeente to hebben gekocht en deed dit steeds door tusschenkomst van een make laar, terwijl hij niet iri do vergaderingen kwam, waarin dio aanvragen werden be sproken cn beslist. Spr. acht zich bevoegd om grondprij zen te bepalen, en dat dit ook door anderen, gedacht wordt, blijkt hieruit, dat hij vaak als taxateur is aangewezen. Iedereen heeft belang bij wat de ge meente werkt en doet, spr. zoowel als anderen. Do heer Houtman wenseht, om geen misverstand te doen ontstaan, nog eens tel zeggen, dat hij geen oogenblik bedoeld heeft te zeggen, dat de heer v. d. Velden invloed in zijn eigen'belang heeft uitgeoefend bij do bepaling van grondprijzen. Spr. neemt zelfs aan, dat deze naar zijn beste over tuiging zoo onpartijdig mogelijk adviseert. Maar die in pen branche zit, die onder gaat daarvan den invloed en heeft een bi zonderen kijk op ,do zaken. Spr. wil nadrukkelijk zeggen, dat hij den heer v. d. Velde persoonlijk niet in verden king heeft wiUon brengen. De heer Goslinga wil nog een enkel woord zeggen aan den hoor do Jong. Do Voorzitter wil do vrijheid van spreken der raadsleden niet beperken, maar wil toch aamliingen zich te bepalen tot de zaken die aan do orde zijn. Do heer Goslinga merkt op, dat een aanval is gericht op Grondbedrijf, waarop hij toch dient te antwoorden. Uit de opmerking van den heer de Jong zou men opmaken, dat liet aangevraagde perceel het neusje van do zalm is. De heer do Jong: Niet waai'! U moet er geen grap van maken 1 Do heer G os linga wil vragen, hoe liet komt dat de bouwers zich steeds naar el ders wenden om grond te koopen. Vóór spr. wethouder wjis, zat hij in Grondbedrijf en weet hij dus, d,at meer malen getracht is dien grond te verkoopen omdat het braakliggende stuk do waarde van den oinliggenden grond dóprimeerde. Do feiten spraken. Beide zijden der straat zijn zandvlakten, waarop gevoetbald wordt. Door den heer do Jong wordt gezegd dat de waarde van den grond daar £7 a £7.50 is, maar waardebepaling geschiedt Bij verge lijking van gelijksoortige factoren. De grond nabij do Veenlantstraat is verkocht voor 140 per strekkende meter. D.aar is oen' diepte van 20 meter. Do prijs wordt hier nog beheerscht door den aard der bebou- wnig. In groote steden daarentegen vraagt men zooveel voor den grond, dat daar nood zakelijk verdiepingen moeten worden ge bouwd, daar de' kosten van den grond an dere niet in den huurprijs der -woningen kan worden verrokend. De bouwdiepte van dat stuk i- 25 31.; volgens de waardebepaling van den heer do Jong zou dus de prijs per strekkende meter f 170 a f 187 worden. Spr. wil dus vragen: als u do keuze had tusschcn den grond in de Vceniiuul- straat en dezen, staat dat dan gelijk? Neen, zegt de heer De Jong, de grond is nog f25 meer waard. Spr. moot eerlijk zeggen, dat hij voor den deskundige van den heer De Jong niet veel respect heeft. Ook de lieer v. Westendorp heeft aan merking gemaakt op den voorges telden Pfii3- 1 Tï «r Indertijd heeft de Raad besloten B. en A to machtigen den grond te verkoopen vooi f5.75. Dio prijs werd echter niet geac cepteerd. De kop aan do Groeiieiaan kan gesteld worden op f 7, hot driehoekje op f 4, 0 rest op f5.50; op die wijze komt meu Jaar. Aantal krachtwerktuigen. Aantal paardekracht. j Aantal ketel--. Totaal i paardekracht. Stoom. O Andere. O O Sn O j Andere. 1 1902 206 22 2 17491/2 1193/4 10 189 18781/g 1903 208 33 1 1788% 183 4 193 19751/2 1904 201 35 1 17051/4 2051/j 4 184 19143/4 1905 198 37 1 28661/2 2521/2 4 18! 31223/4 1906 200 44 1 2883 3351/a 6 188 32241/2 1907 194 42 1 2947 3651/t 6 187 33181/4 1908 192 39 1 29891/s 3921/4 6 187 33878/4 1909 195 37 1 29831/2 4471/2 6 194 3445 1910 174 66 32923/4 7251/4 - 200 4018 1911 176 72 2 34218/4 684SR 130 203 4-2361/s 'i i 1

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6